Bibliotheek komt 25.000 boeken tekort VERBOOM: WOONBOTEN KOMEN NIET TERUG f v. d. Water Y y V y v Jacobus Regeer wil plaatsmaken voor de jeugd Hu Hilhiiiiiihc HtnsW DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 B en W beraden zich vandaag LEIDEN - De gemeente Leiden is niet van plan de twee woonschepen die uit de Boshuizerwetering zijn gesleept en nu alweer en kele weken bij de Wilhel- minabrug in het Rijn- Schiekanaal liggen weer terug te halen in Leids wa ter. Dat zei gisteren wet houder Verboom (volks huisvesting) van Leiden. De gemeente ontving vrijdag j.l. een brief van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, waarin die opdracht gaven de schepen bin nen twee maal 24 uur van die plaats, de provinciale loswal, weg te slepen. Zou dat niet gebeuren, dan zou er een kort geding tegen de gemeente komen. Het college van B en W beraadt zich hierover vandaag, hoewel de termijn van twee maal 24 uur in middels is verlopen. Wethouder Verboom liet weten zich niet door die termijn van streek te laten brengen. De drei ging met een kort geding heeft de wethouder „verbaasd" omdat er in een gesprek begin vorige week tussen hem en gedeputeerde Diepenhorst zou zijn afgespro ken dat de gemeente Leiden sa men met de provincie naar een oplossing zou zoeken. De twee boten die nu aan de provinciale loswal bij de Wilhelminabrug liggen. Ze komen het Leidse water niet meer in De gemeente was van plan geweest de boten naar hun plaats van her komst te slepen, dat is in één ge val de gemeente Nieuwegein en in het andere geval de gemeente Zoetermeer. Toen bleek dat ze daar niet binnen zouden komen zijn de schepen tijdelijk bij de Wilhelminabrug gelegd terwijl er werd onderhandeld met de ge meenten Nieuwegein en Zoeter meer. Die onderhandelingen du ren nog steeds voort. 55 Wethouder Verboom liet dit giste ren weten op een persconferentie die hij had belegd om het woon- botenbeleid van Leiden uiteen te zetten. Hij vond dat nodig omdat hij uit publikaties in de pers van de afgelopen tijd de indruk krijgt dat het Leids woonbotenbeleid niet zo best is. De wethouder zei: "We hebben ge probeerd een beleid te voeren waarbij de boten niet dubbel naast elkaar komen te liggen. „Uitsterving" is misschien in het verre verleden een doelstelling geweest, maar zolang ik in het college zit is het nooit opzet ge weest. Ons beleid is erop gericht het leven en de kwaliteit van het leven op het water te verbeteren. We zullen het huidige bestand handhaven en of er ergens meer schepen bij kunnen of juist weg moeten is afhankelijk van de in vulling van bestemmingsplan nen waarin kademuren voorko men". Verboom hoopt dat er vóór zijn ver trek als wethouder, op acht mei volgend jaar, een nota over het toekomstige woonbotenbeleid, opgesteld door een werkgroep van ambtenaren en woonboot bewoners, aan de gemeenteraad kan worden gepresenteerd. De wethouder zei zich ook verant woordelijk te voelen voor sche pen die tot het bestand horen en van particuliere wal worden ver dreven. Jacobus Regeer en z'n vrouw hebben nu alle tijd om het nodige aan hun grote hobby, reizen, te doen. "Om te beginnen straks op de wintersport". L.EIDEN- De Openbare Bibliotheek Leiden komt een dik ke 25.000 boeken tekort voor de nieuwe Centrale die begin volgend jaar wordt geopend. "Als we hier met slechts 50.000 boeken moeten beginnen gebeurt er iets vreselijks. Het loopt dan gewoon fout" aldus directeur A. de Calu wé. Door de te verwachten grotere toeloop heeft de Centrale al zon 15.000 banden extra nodig. Bo vendien zal bij de verhuizing van de filialen Steenschuur en Plan tage en de huidige centrale aan de Breestraat blijken dat er in de loop der jaren ruim 10.000 boeken zijn gestolen, zo voorspelt De - Caluwé. Wil de nieuwe Centrale na de ope ning niet onmiddellijk „leegver- kopen", dan zal zij moeten be schikken over 85.000 boeken. Met de aanschaffing van dat aantal exemplaren zou een bedrag van zes ton zijn gemoeid.' "En dan praat je alleen nog maar over boeken, niet eens over tijdschrif ten of audio-visuele middelen en dergelijke". Het zit er niet in dat dit bedrag op tafel komt. De moeilijkheid is ook dat driekwart van het boekenbestand Steen- schuur volgend jaar moet worden overgeheveld naar het tegen die tijd gereedgekomen bibliotheek filiaal in het Morskwartier. De directie heeft er al enig vermoe den van wat haar boven het hoofd hangt. Twee weken nadat het fi liaal Merenwijk werd geopend (november 1978) was men daar 'uitverkocht'. In een jaar tijd moest het boekenbestand van 12.000 naar 24.000 worden opge voerd. En pas nu begint het in de Rosmolen redelijk te lopen. De nieuwe Centrale die door de res tauratie van het Van de Heide- complex, de Burchtzalen en het Heerenlogement kan worden ge realiseerd zal twaalf miljoen gaan kosten. De jaarlijkse exploitatie kosten bedragen één miljoen. Het op tafel leggen van dit bedrag kost de bibliotheek ook de nodi ge kopzorgen. De Caluwé: "Als de exploitatiekosten inderdaad ten koste gaan van het eigenlijke bibliotheekwerk, moetje dan, zo vraag ik me af, niet eens kritisch gaan denken. Dit gebouw func tioneert niet alleen als biblio theek, maar ook als monument, bezienswaardigheid. Nu al zijn er rondleidingen en excursies. We zouden het daarom billijk vinden als een deel van de exploitatie kosten uit de algemene middelen zouden komen." Adjunct-directeur H. Giesen: "Echt, we zijn niet duur, maar de gemeente heeft ons verwend. Het is natuurlijk wel aardig geweest van de toenmalige wethouder Oosterman om dit complex de bestemming bibliotheek te geven maar het lijkt er nu op dat wij de rekening gepresenteerd krijgen die wij ongevraagd bij de ge meente op tafel legden. Natuur lijk zijn we blij met het gebouw, maar het zou doodzonde zijn als er lege rekken in komen te staan. Dan schiet je je doel voorbij." Plannen heeft de directie overigens genoeg. Men wil van de biblio theek een populair- in plaats van een 'middenklas'-gebeuren ma ken. Het nieuwe complex moet een informatie-centrum worden. Er kunnen tijdschriften en na slagwerken worden gelezen. Bo vendien komen er koffie- en stu diezalen. Een sprekershoek zal allerlei groeperingen de gelegen heid bieden zich te uiten. Ook wil men gaan werken met groepen (werklozen, Open School-deel- nemers, gastarbeiders) en dat zo veel mogelijk in samenwerking met andere welzijnsinstellingen. Over het etiket 'stiltecentrum' moet dat van 'druk ontmoetings centrum' worden geplakt. De Caluwé: "Het mag best lawaaiie- rig worden, tenslotte zijn er stu diezalen voor degenen die rust zoeken." Voordat alle plannen worden ver wezenlijkt moet de achterstand die Leiden op bibliotheekgebied heeft worden ingehaald. Momen teel is 25 procent van de bevol king lid van de Openbare Biblio theek. De 'drempel' is voor som mige inwoners nog te hoog. De plannen voor een muziekbiblio theek, artotheek en phonoteek moeten voorlopig dan ook plaatsmaken voor de wens om meer bekendheid te geven aan het eigenlijke bibliotheekwerk. In de voormalige Burchtzalen worden groepen ontvangen voor excursies naar het complex. Ook worden er kleine collecties boe ken (wisselcollecties) klaarge maakt die op verschillende plaat sen in de stad zullen worden uit gezet ten behoeve van de mensen voor wie de bibliotheek moeilijk bereikbaar is. De phono- en arto theek en de (blad)muziekbiblio- theek zouden vooralsnog teveel geld en mankracht gaan opslok ken. ADVERTENTIE 't Is altijd het zelfde liedje: Suikerbeest, letter, reukje, boek, ladyshave, plaat, handschoenen, foto van de kleinkinderen (da's wel leuk natuurlijk), kalender 1980, kop en schotel en zo kunt u zelf vast nog wel even doorgaan En telkens mompelen we beleefd vriendelijk: "Leuk hoor - dank je wel" Maar het kan ook wel anders! Met zo'n onverwachte, wèlgekozen surprise uit onze verrassende kollektie. Juwelier - Horloger Haarlemmerstraat 181 goud - zilver - brillant horloges - klokken - cassettes ~Wri —VU Hij is de eerste bij de dienst Ge meentewerken van de ge meente Leiden die gebruik maakt van de de zogenaamde VUT-regelingde 64-jarige Jacobus Regeer, chef van de afdeling Wegbebakening. Een afdeling die door hemzelf op poten is gezet. In totaal is hij ruim dertig jaar bij de ge meente Leiden in dienst ge weest. Vanmiddag heeft hij op een druk bezochte receptie in het Stadsbouwhuis afscheid genomen. VUT, vervroegde uittreding dus. "Ik heb besloten plaats te maken voor de jeugd", zo klinkt het krachtig, "daar komt nog bij dat ik vanaf mijn vijftiende heb gewerkt en dan is 't onderhand wel letjes". Jacobus Regeer, geboren en ge togen Leidenaar, trad na de ambachtsschool te hebben doorlopen als timmermans knecht in dienst bij de firma Van Katwijk aan de Lege- werfsteeg. "Ik kwam toen nauwelijks boven de werk bank uit", weet Regeer zich te herinneren, "in die tijd heb ik geleerd standvastig te wor den. Je werd natuurlijk heel wat in de maling genomen door je oudere collega's. Ze probeerden me te dwingen om bier te drinken. Heb ik nooit aan toegegeven met als gevolg dat ik m'n hele leven geen druppel alcohol heb gedron ken. "Niet drinken en niet ro ken", dat zijn m'n enige slech te eigenschappen, ha, ha". In 1949 trad Regeer in dienst van de gemeente Leiden. Als timmerman bij de afdeling Bruggen en Waterwerken. Wegbebakening vormde toen slechts een klein onderdeeltje dat Regeer er bij deed. "Eens in de twee maanden moest je ergens een nieuw verkeers bord gaan zetten maar dat veranderde al snel. Die weg bebakening liep eigenlijk uit de hand en op een gegeven moment werd er besloten om er een aparte afdeling van te maken". Het lag voor de hand dat Jaco bus Regeer zou worden belast met het opzetten van deze af deling. "Eerst werd tegen mij gezegd: Joh, voorlopig doe jij dat en over een tijdje zien we wel verder. Later kreeg ik van de directeur te horen. "Jij gaat die afdeling verder op zetten. Slaag je, dan word je chef. Slaag je nietda n krijg je een man boven je. Ik heb nooit meer wat gehoord dus ik werd automatisch chef Inmiddels is de afdeling Wegbe bakeningdie ook is belast met het afsluiten van straten en wegomleidingenuitgegroeid tot een groep van tien vaste krachten. Bij speciale gebeur tenissen, zoals de drie-okto berfeesten, heeft Regeer zelfs een legertje van zeker 45 man onder z'n hoede en bij de start van de Tour de France in 1978 waren dat er zelfs 60. Gelukzalige reacties oogst men bij deze afdeling van Gemeen tewerken zelden. Regeer: "Als je ergens met een verkeers bord komt aanzetten dan hoor je de mensen al kankeren. Datzelfde geld bij afsluitin gen. Wanneer je een straat moet afsluiten waar vijf win keliers zitten dan komen ze alle vijf naar je toe met de me dedeling: "Joh, wat doe je nou.jezitaan m'n vrete".Dat snappen wij ook wel maar we doen zoiets niet om de die winkeliers te pesten. Trou wens, in de praktijk blijkt het met die afsluitingen best mee te vallen". "Privé heb ik natuurlijk over sommige beslissingen van B en W m'n eigen opvattingen", zo vervolgt Regeer, "maar ik ben van mening dat elk colle ge, van welke kleur dan ook, het beste met de stad voor heeft. Er is er geen één wet houder die na zijn installatie zegt: "Zo, en nu zullen we die Leidenaars eens lekker dwars gaan zitten. Bepaalde werken moeten nu eenmaal uitge voerd worden, ook al ziiten er minder leuke facetten aan". Terugblikkend zegt Regeer: "Wegbebakening is een fan tastische afdeling. De groep vormt een hecht team. Alle maal jongens zonder kapso nes, zulke knapen (Regeer steekt het bekende duimpje omhoog). Ook de samenwer king met de politie en de NZH, waarmee wij het meest te ma ken is prima. Ik heb m'n werk dan ook altijd met plezier ge daan. Nu wil ik tijd hebben voor andere zaken. Ik heb tal van hobby's, zoals tuinieren, knutselen en fotograferen. Daarnaast zijn m'n vrouw en ik dol op reizen. Daar hebben we nu alle tijd voor". "Mag 't na bijna een halve eeuw hard te hebben gewerkt?", vult zijn vrouw aan. ADVERTENTIE Een eigen huis, ook voor jonge mensen! Voor |»nRC mensen wonll het stee.lv moeilijker een eigen huis te kopen. In «te b.mlic n v .uk 'n Ie l.ige hypotheek Hel iLiII.imim iii Huyi beeft daokitt has wdhcht'een opl.oUnB Gerenoveerde Jeugdige bromfiets- dief in de kraag gepakt LEIDEN - Een bewoner van de Joubertstraat constateerde gis teravond rond negen uur dat een tweetal jongemannen er met de bromfiets van zijn zwager van door ging. De man zette vervol gens in zijn auto de achtervolging in terwijl de eigenaar van de bromfiets de politie alarmeerde. Op de Plesmanlaan slaagde de ach tervolgende automobilist erin een van de brom fietsdieven in de kraag te vatten. Ook de bromfiets werd achterhaald maar de twee de bromfietsdief wist te ontko men. De Leidse politie heeft de opgepak te bromfietsdief, een 1(> jarige Leidenaar, overgebracht naar het bureau aan de Zonneveldstraat waar de knaap uitvoerig is ver hoord voor hij huiswaarts kon keren. Het Heerenlogement en Van de Heidecomplexeen monument dat een eigentijdse functie krijgt. Links het voormalige Koetshuis, daarnaast een gedeelte van het Heerenlogement. Het pleintje zal een verbinding gaan vormen tussen Haarlemmerstraat en Burchtsteeg.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3