"Regering bepaalt indiaan is" wie eidse agenda Geen geld voor kunstgrasveld Onderdrukte 'Dene treden naar buiten Burgerlijke stand Fietsers weer over Keerweer Restauratie 'Barremolen is af LEIDEN/LEIDERDORP- "Wij willen dat iedereen van ons bestaan en van onze situatie af weet. De Canadese rege ring doet voorkomen alsof zij heel democratisch is en als eerste klaar staat om het racisme in Zuid-Afrika te ver oordelen. En dat terwijl in ons land de indiaanse volken, die daar van oudsher leven, door de Canadese regering belet worden om te groeien en vernietigd worden". Woorden opgetekend uit de mond van Steve Kakfwi, een Canadese indiaan, die zich op dit moment samen met Hugh McCullum in ons land ophoudt om bekend heid te geven aan de onderdruk- Onzin king van de zogeheten Dene Na tie. Deze Dene omvatten een in diaanse bevolkingsgroep van zo'n 16.000 man in het noorden van Canada. zegt Hugh die door deze e gen wil voorkomen dat de Dene Natie nog verder door de regering in een hoek wordt gedrukt. "Onzin wat de regeringsmensen zeggen" zegt Steve die zich niet door de blanke regeringsfunctio- Beide indianen verbleven de afge- C! _1_ ,.1 *1 lopen dagen bij de Leiderdorper V clII ^CilclCl.0 WllK Wessel Huisman, bestuurslid van 9 Wessel Huisman, bestuurslid de Nederlandse Actiegroep Noord-Amerikaanse Indianen. Steve en Hugh zijn verder al in Zwitserland en België geweest om hun verhaal bij verschillende gelegenheden naar buiten te brengen. Zo waren zij afgelopen zaterdag in Utrecht, waar een themadag door de kerken was georganiseerd. Hun reis zet zich vandaag voort naar Denemarken, Zweden, West-Duitsland en En geland. "De zuidelijke bevolking van Canada weet nog te weinig van ons bestaan af, daarom kan de regering nog doen met ons wat ze wil", zegt Steve die lid is van het nationaal comité van de Dene Natie. Deze bevolkingsgroep dreigt door de regering van hun land en rechten te worden be- overleden LEIDEN - Op de leeftijd van 60 jaar is afgelopen zaterdag de heer A.M. van Schadewijk overleden. De heer Van Schadewijk was vanaf 1957 leraar bouwtechniek aan de Technische School aan de Haagweg in Leiden. De crematie vindt plaats op donderdag 29 no vember om 10.30 uur in het Cre matorium "Ockenburgh" in Den Haag. i wil laten overhalen mee te werken zijn land te verlaten. "Wanneer je je eigen cultuur niet wil verliezen stoppen ze je in re servaten. Ze vertellen je welke school je moet hebben, hoe je- moet jagen, hoe je opvoeding en geloof moeten zijn. Maar we heb ben daarover onze eigen ideeën, wetten geloof en geschiedenis. We zijn een natie die door de Ca nadese regering moet worden er kend. Nu worden we nog gezien als een inferieur ras", aldus Ste- Hugh verduidelijkt verden "De re gering bepaalt wie er indiaan is en wie niet. De Dene worden niet erkend als indianen en kunnen zich daardoor niet beroepen op hun eigen natie met een eigen cultuur. Het is zuiver een voor beeld van rassenpolitiek. Wel niet zo met harde hand als in Zuid Afrika maar het komt allemaal op hetzelfde neer". "De Dene worden niet beschouwd als natie, omdat de grond waarop ze zitten veel belangrijker is. Die levert een enorme hoeveelheid rijkdom op aan grondstoffen voor de energie. Met hun grote propagandamachines wekken de regering, maar ook de zakenlui de indruk dat de lastige primitieve bevolking tegen de ontwikkeling van hun land zou zijn. Maar dat is helemaal niet zo. Alleen is de be volking ter plekke de dupe van de grootschalige grondstoffenin- dustrie. Het ontginnen van de bodem is al duur genoeg, er blijft geen cent over voor het milieu of voor de bevolking zeil. Op die manier worden ze onder de voet gelopen. Ze hebben tot op heden niet eens een eigen gekozen man die over hun grondgebied, The Northwest Territories, bestuurd. Nee, de Dene nemen zelf niets weg. We moeten echter voorko men dat hun grond en daarmee hun hele cultuur wordt afgeno men", zegt Hugh. Op dit moment reist hij samen met Steve door Europa om uit te leg gen waarom buitenlandse steun Hugh McCullum voor hen zo belangrijk is: "ZoaJs de Canadese regering Nederland erkent moeten de Nederlanders eisen dat Canada ook de natie van de Dene erkent. In Canada heb ben we dankzij onze reizen al heel wat steun gekregen. Zeventig steungroepen staan daar inmid dels al achter ons. Maar steun in Canada alleen is niet genoeg. En daarom zijn we naar Europa ge komen. Om de druk op Canada groter te maken. Solidariteit is wat we nodig hebben", aldus de indiaan. ROEL ZAADNOORDIJK VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politieke partijen zijn niet van plan veel geld uit de zoge naamde saldi-reserves van de gemeente te gebruiken voor een sportveld, waarvan slechts een deel van Voorschoten gebruik zou kunnen maken. Aanspreken van deze reserves mag alleen als het bedrag voor het algemeen nut wordt aangewend. Deze houding kwam gisteravond naar voren tijdens de vergadering van de commissie financiën en economische zaken in Voorscho ten. Daarmee keerde de commissie zich tegen het voorstel van B en W om het advies te volgen van de sport- commissie om te komen tot aan leg van een kunstgrasveld (voor hockey). Volgens het Voorscho- tense beleidsplan vergt dit plan een uitgave van 1,6 miljoen gul den en voor de financiering zou dan een beroep gedaan worden op de saldi-reserves. Nadere onderzoekingen wijzen echter in de richting van 3 mil joen gulden en zowel VVD, CDA, PvdA als D'66 zijn niet bereid om de saldi-reserves aan te spreken voor een veld waarvan slechts een kleine groep uit de bevolking kan profiteren. Verder was de commissie gister- rijkdom i roofd. Oorzaak: aardolie, aardgas het woongebied Weggewerkt McCullum is staflid van "Project North", een Canadees interker kelijk project dat zich bezighoudt met de problematiek rond de ontwikkeling van de noordpool streken van Canada. Hugh heeft het maar al te vaak zien gebeuren hoe bepaalde volken werden weggewerkt van hun grondge bied, zodra er economische be langen op het spel stonden. "En dat gaat ook met de Dene Natie gebeuren wanneer we er geen aandacht aan besteden. De rege ring belooft heel wat eerste keus werk voor de mensen uit het ge bied zelf, noem maar op. De prak tijk leert dat de blanke mensen uit het zuiden de beste banen krijgen. In een mijnstadje dat midden in het gebied van de De ne Natie ligt werken ongeveer vierduizend mensen. Twintig van hen is Dene, de rest komt uit het zuiden. Nee. voor hen is het "last hired, first fired" ("laatst aange nomen, het eerst ontslagen")". LEIDEN/LEIDERDORP/ZOE- TERWOUDE/OEGSTGEEST/ VOORSCHOTEN - Geboren: (Leiden) Elisabeth M.H.M., doch ter van N.R.F. van Nimwegen en N.B. Ketel; Bastiaan S., zoon van L.P. Willigenburg en T.M.A. Oostdam; Brigitte, dochter van M.A. van Kuijeren en A.C. van den Berg; Gijsbertje, dochter van J. Zwaan en A.M. Meeuws; Hen drik F., zoon van H. Lustig en S.B. Keimpema; Bonita B.M., dochter van N.A.F. Reijneveld en A.M.L. Veldhoven; Marijn, zoon van H.J. Olden en G.A. van der Wal; (Leiderdorp) Thijmen A. Zoon van A.J. Beij en M.G.J. Pleij; Sandra M., dochter van H.G. de Jongh en C. van Evert; (Oegstgeest), Iris, dochter van L.T.M. Turenhout en T.M.A. Oostdam. Ondertrouwd- (Leiderdorp) J. de Zee en B.M. Veersema; J.A. Nie- vaart en E.W.F. van Es; W. Mieloo en H.W.S. Straver; J.J.P. Bruines en J.M. de KlerkJvan der Zwart en A. Lancel; R.E. van Dijk en A. de Jager. Gehuwd: (Leiderdorp), J.H.J. de Tombe en J.H. Mioch; J.J. de Vries en P.L.G.G. Feijen; P.A. van Kesteren en E. Stouten; P. Vis en M.A. Boelee. Overleden: J. Aten (1937); J. Voor winden (1902); A. de Jong (1929); P. Augustinus (1908): M.G. de Jeu (1892); gehuwd met W.F. Laman; J.M. Kruit (1906) gehuwd ge weest met P. Bol; G. van Leeu wen (1906); C. Nieuweland (1918); A. Missar (1932); B.J.J. Boter (1894); gehuwd met C. de Rood; W.T. Zethof (1963); H. Houtman (1908); S.L. Bergman (1915); M. Ouwerkerk (81); gehuwd met L. la Lau; E.A.H. Halverhout (70); gehuwd met H.M. de Vries; D.C. van Klinken (85); gehuwd ge weest met G. van 'den Berg; T. Schutte (83), gehuwd geweest met H. Schutte; (Zoeterwoude), J. Pellegrom (50), gehuwd met W. Hulsbos; (Voorschoten) C. Zwaan (79), gehuwd met P. Waasdorp; (Oegstgeest), H.P.L. Boogers (89), gehuwd geweest met M.E.J. van Rooijen. ZOETERWOUDE - Met medewerking van gemeentewerken, maar op kosten van Provinciale Waterstaat wordt over de Keerweer in Zoeterwoude een fietspad aangelegd. Het betreft hier een voorlopig fietspad dat pas bij de ingebruikname van Rijksweg 17 zijn definitieve uitvoering zal krijgen. Het vorige fietspad dat over de Keerweer liep werd door Provinciale Waterstaat enkele weken geleden weggehaald om ten bate van de aanleg van Rijksweg 17 bepaalde kabels te verleggen. De fietsverbin- ding veranderde daardoor in een zandvlakte die de fietsers dwong om ten bate van de aanleg van de Rijksweg 17 bepaalde kabels te verleggen. De fietsverbinding veranderde daardoor in een zandvlakte die de fietsers dwong om weer gebruik te gaan maken van de drukke Miening. Klokgelui stoort Bosch wijk VOORSCHOTEN - De heer M.P.G. Dutour Geerling heeft bij de gemeenteraad een klacht ingediend over het langdurig luiden van de klok van de Moeder Godskerk in Voorschoten. Burgemeester en wethouders laten de direc tie van de dienst openbare werken metingen verrichten om na te gaan of inderdaad van overlast gesprokenkan worden. Inmiddels blijken ook nog an dere Bosch wij k-bewoners gestoord te worden in hun rust door de klokken van de Moeder Godskerk, onder meer bewoners van het naast gelegen bejaardentehuis. De klacht van de heer Dutour Geerling kwam binnen in de maand oktober. Die maand luidde de klok van de Moeder Godskerk elke avond als be gin van het zgn. "oktoberlof". De klokken worden elek trisch geluid, waardoor me nigmaal zeer langdurig (15 tot 20 minuten) de luidklok te ho ren is omdat vergeten wordt de knop om te draaien. De Moeder Godskerk heeft een kleine toren, waarin zich drie klokken bevinden. De kwali teit van de klokken is zeker minder dan de grote luidklok van de gemeentetoren. Door het elektrisch luiden slaan meermalen de klokken dub bel en geven dan een vals ge luid. Door de geringe hoogte van de toren van de Moeder Godskerk blijft het geluid in de omgeving hangen. De gemeente Voorschoten mag nu gaan bepalen of de deci bellen welke door de klokken veroorzaakt worden de grens van het toelaatbare te boven gaan. "De Barremolen" in Zoeterwoude: i oude luister hersteld. ZOETERWOUDE - De restauratiewerkzaamheden aan de "Barremolen" een uit het jaar 1616 daterende molen op het terrein van Heineken in Zoeterwoude, zijn voltooid, omdat de molen op de monumenten lijst staat komen de restauratiekosten, 163.000 gul den, voorde rekening van zowel het rijk, de gemeen te als de provincie. De gemeente Zoeterwoude zal dertig procent van de kosten voor haar rekening nemen, mits door de pro vincie Zuid-Holland ook subsidie wordt verleend. Het rijk heeft reeds toegezegd veertig procent van de kosten te vergoeden. Donderdag zal de Zoeterwoudse gemeenteraad een beslissing nemen over de toekenning van subsidie voor de restauratie van de "Barremolen" Als de raad hiermee akkoord zal gaan, zal er op het terrein tussen de Corbuloschool en de bejaardenwo ningen "Emmaus" een recreatieruimte komen. Er wordt daarbij gedacht aan een wandelgelegenheid voor met name de bejaarden, een trapveldje voor de jeugd en een visvijvertje. Deze voorzieningen moe ten zo'n 57.000 gulden gaan kosten, waarvan de pro vincie meer dan de helft zal betalen. De parkeerplaats voor vrachtauto's, die oorspronkelijk gepland was aan de Noordbuurtseweg in Zoeter woude, gaat voorlopig niet door, ondanks dat de ge meenteraad in augustus besloot een krediet voor de ze parkeergelegenheid beschikbaar te stellen, blijkt alles nu niet d( or te kunnen gaan. Als reden hiervoor voert de gemeente aan dat het eebied aaneekoch» c voor andere doeleinden. Bazaar De kerkelijke damesgroep Dorcas in Leiderdorp zal morgen een bazaar houden in ,,'t Trefpunt" bij de Dorpskerk. Op de bazaar, die begint om 14.00 uur en tot in de avond zal doorgaan, zijn handwerken, boeken, bloemen en vele andere dingen te koop. Ook is er een rad van avontuur aanwezig. De opbrengst van de bazaar zal besteed worden aan een muziekinstrument voor de kerkelijke ruimte. Pluimvee Op de jaarlijkse tentoonstelling van de Pluimvee- en Vogel sportvereniging Wassenaar, die vrijdag om 20.00 uur zal worden geopend door wethouder Van der Klaauw, zullen ruim 500 die ren te bewonderen zijn. De die ren worden donderdag gekeurd door ervaren keurmeesters. Op vrijdag zal de tentoonstelling dan bezocht kunnen worden tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Sinterklaas Sinterklaas heeft aangekondigd, dat hij zaterdag een bezoek zal brengen aan de ontmoetings ruimte van de buurtvereniging Oostdorp en omgeving aan de Broekwcg. Hij komt er voor de leden van de buurtvereniging van 4 tot 8 jaar. Ouders worden niet toegelaten, tenzij hun kin deren geestelijk of lichamelijk gehandicapt zijn. Het feest be gint om half twee. Vrede Mr. L.J. Brinkhorst, lid van de Tweede Kamer voor D'66, zal donderdagavond om 20.00 uur in Wassenaar een inleiding houden ove- "Vrede, veiligheid en kernwapens". D'66 hoopt op de- avond van mening dat de eigei. bijdragen van de gesubsidieerde verenigingen in Voorschoten moeten worden verhoogd en in het bijzonder zullen de sportver enigingen een hogere eigen bij drage moeten leveren om enigs zins tegemoet te komen aan de wens tot uitbreiding van de sportgebouwen en velden. Dinsdag Internatio- ze wijze een discussie op gang te brengen over dit onderwerp. De avond wordt gehouden in ge bouw Sjaloom aan de Duinrell- weg in Wassenaar. Amnesty nal De afdeling van Amnesty Interna tional in Oegstgeest zal vandaag een actie houden voor de poli tieke gevangenen in Rusland. De avond zal gehouden worden in het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Burge meester en raadsleden zullen ook aanwezig zijn. Op 8 en 15 de cember houden de leden van de werkgroep bovendien een straatactie in Oegstgeest. Mogelijk een atletiekbaan in Wassenaar WASSENAAR - Mogelijk zal er op de schoolsportveiden aan de Prinsenweg in Wassenaar atle- tiekaccommodatie worden aan gebracht. Dit wordt dezer dagen in de commissie Onderwijs, cul tuur en recreatie besproken. Er zou bijvoorbeeld een 400 meter- baan kunnen worden aangelegd met drie rondgaande loopbanen en een 140-meter-baan met zes loopbanen. Wat het materiaal be treft kan gekozen worden uit halfverhard materiaal en kunst stof. Een kunststofbaan zou ech ter ongeveer een miljoen kosten terwijl een verharde baan op zo'n 200.000 gulden komt. De eventu eel aan te leggen banen zouden ten goede komen aan de Atle tiekvereniging Holland en aan de schoolsportwedstrijden Leiden - Stadhuis - Cie ruimtelijke or dening, 19 uur. Universiteitsraad - 3e Binnenvest gracht, 19.30 uur. Stadhuis - (woensdagochtend) 15.30"' uur, verkeerscommissie Stadhuis - Cie economische aangele genheden, 19.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, \y thema-avond: positie van de Arabische Nederlandse vereniging van huisvrou wen - Noordeinde 2a, breng- en koop dag, woensdagochtend om 10 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, laatste lezing over Carl Gustav Jung, 20 uur. Schouwburg - OFFSMBOET IPPQ DPEF (b is a), Neerlandse Hoop voor het laatst samen, 20.15 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, Go spelconcert "Act One Company", 20 uur. I Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo- s zen adviescentrum, woe van 10 - 12 uur, tel: 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20 - 21 uur. KWJ - beweging werkende jongeren, Noordeinde 2a, klachtenspreekuur 17 - 20 uur; geopend ma t/m vrij van 17 - 20 Oegstgeest - Cie finan. 19.30 uur, Ge meentehuis. Wassenaar - Cie technische diensten, 19.30 uur, Gemeentehuis. Leiderdorp - Cie verkeer en vervoer, 20"! uur, Gemeentehuis. Voorschoten - Cie algemene zaken, 20 I uur, Gemeentehuis. Woensdag Leiden - Museum voor Geologie en Mi neralogie - Hooglandsekerkgracht, 14.30 uur, lezing: "Planten van vroeger". K O - Rijksdaalderconcert, 20.15 uur. Augustinus - Rapenburg 24, optreden I van de popgroep: "Toontje Lager", 20,15 K& O - kinderfilm: "Spijkers met kop- I pen", 14.30 uur. Schouwburg - OFFSMBOET IPPQ DPEF (b is a), Neerlandse Hoop voor het laatst samen, 20.15 uur L»J Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, thema- meentehuis. Wassenaar - Cie maatschappelijke voorzieningen, 19.30 uur, Gemeente- Leiderdorp - open huis in het onder- wijs-adviescentrum, 19.30 uur, Kom van Donderdag Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, vervolg van de Arabische film-cyclus, 20 u uur "Noua" en 22.15 uur "Mektoeb". Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, Podlse filmcyclus nr. 9,20 uur. Stadsgehoorzaal - kamerconcert, 20 uur. Vredeskerk - Van Vollenhovenkade 21, schrijfavond van Amnesty Internatio- DPEF (b is), Neerlands Hoop laatst samen, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 nov, d<x>r apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telM20502. Apotheek Beker, Lijt weg 4, tel: 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel: ten noorden van de Rijn 134604. tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge- i 14-15 i Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3398. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2