Kritiek op jestrijding jeunhazerij in de bouw Vernieuwingstoeslag voor bedrijven niet doelmatig iiill Flessen geveild Vakbeweging mag verder praten met werkgevers Premie voor verzekering van auto niet omhoog Ambtenaren dreigen Wiegel met geding vJSDAG 27 NOVEMBER 1979 EN HAAG (GPD)- CDA en WD verzetten zich tegen het M wetsontwerp van de regering dat de beunhazerij in de bouw (het werken met malafide koppelbazen) wil aan- J pakken. Het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf J van sociale zaken regelt dat de hoofdaannemer aan- A sprakelijk wordt gesteld wanneer blijkt dat een onder- J aannemer zijn sociale verplichtingen niet nakomt. Bei- de regeringsfracties willen dat de hoofdaannemer in orlbepaalde gevallen gevrijwaard wordt van die aanspra- '9 kelijkheid. ■w ie werkgeversorganisaties in de bouw hebben het wetsontwerp al L onaanvaardbaar genoemd. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) zegt dat de overheid het bonafide bouwbedrijf opzadelt jp] met de bestrijding van de beun- rjr hazerij. PvdA vindt wel dat de hoofd aannemer voldoende controle mogelijkheden moet hebben om te onderzoeken of een onderaan nemer bonafide is, maar de so cialisten willen niet dat de hoofd aannemer van zijn financiële aansprakelijkheid wordt onthe ven. let het wetsontwerp wil de rege ring bewerkstelligen dat hoofd ig aannemers meer dan voorheen op zullen moeten letten met wel- 'A ke onderaannemers zij in zee gaan. Indien blijkt dat de onder aannemer geen sociale verzeke ringspremies en loon- en omzet belasting betaalt, zal de hoofd aannemer voor die afdracht op moeten draaien. Staatssecretaris De Graaf hoopt dat zijn voorstel- len tot gevolg hebben dat beun- hazen minder of helemaal niet worden ingeschakeld. rVD-woordvoerder De Beer vindt de verontwaardigde reactie op het wetsontwerp, ondermeer van de kant van de bouwwerkgevers, begrijpelijk. „Met dit ontwerp wordt het euvel zelf niet bestre den. Alle risico's worden afge- wenteld op de hoofdaannemer". V WD en CDA staan positief te- genover een vrijwaringssysteem. Dat betekent dat de hoofdaan- nemer geen financieel risico loopt wanneer hij van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid een „be wijs van goed gedrag" heeft ont vangen over een onderaannemer waarmee hij in zee gaat. Vanneer later blijkt dat die bewus te onderaannemer op zijn beurt weer heeft gewerkt met een beunhaas, zou de hoofdaanne mer van zijn verantwoordelijk heid moeten worden ontheven. In het wetsontwerp is de hoofd- LEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i imsterdam zwaar bew. )e Bilt zwaar bew. )eelen zwaar bew. Celde licht bew. Cindhoven geheel bew. Den Helder half bew. botterdam regen rwente geheel bew. /lissingen geheel bew. 2d. Limburg regen \berdeen licht bew. \thene zwaar bew. Berlijn onbew. Bordeaux mist Brussel regen Frankfort motregen Innsbruck regen Klagen furt zwaar bew. JU jti'ï Londen München Parijs Wenen Istanbul Beiroet half bew. geheel bew. geheel bew. financieel aansprake lijk in de keten van verschillende uitvoerders. De PvdA keurt een vrijwaring af. De socialist Kombrink: „Zo'n bewijs van goed gedrag van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid is wel aardig, maar in de praktijk kan die aanvankelijk als bonafide bekend staande onderaannemer van de ene op de andere dag zwartwerkers in dienst hebben. Je zou elke week opnieuw moe ten controleren of die onderaan nemer nog wel bonafide is". Met een systeem van vrijwaring voor de hoofdaannemer „gaat de rotzooi gewoon door. Wil je de zaak enigszins schoon krijgen, dan zul je een flink risico voor die hoofdaannemer moeten laten be staan. In het wetsontwerp moe ten echter wel voldoende maat regelen zijn ingebouwd om de hoofdaannemer in staat te stellen zijn grote verantwoordelijkheid na te trekken", aldus het socialis tisch kamerlid. De vakbeweging is bij monde van de federatie Bouw- en Houtbon den FNV van mening dat elke vorm van vrijwaring de bodem uit het wetsontwerp slaat De hoofdaannemer moet voor de ge hele keten van onderaannemers aansprakelijk zijn. Niet alleen voor die ene onderaannemer waarmee hij werkt. „Wanneer dit systeem wordt losgelaten, kan makkelijk aan aansprakelijkheid worden ontkomen, door het tus- senschuiven van een stroman, bijvoorbeeld een lege besloten vennootschap. De hoofdaanne mer heeft diverse mogelijkheden ter beschikking om moeilijkhe den te voorkomen. In het con tract dat hij met de onderaanne mer aangaat, kan worden be paald dat deze laatste niet gerech tigd is werk aan onderaannemers uit te besteden", zegt de vak bond. De WD mist in het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf ge richte maatregelen tegen het ontduiken van belastingplicht en premiebetaling. Het is volgens de liberalen hoog tijd om te begin nen met het afschaffen van vakantiebonnen. Het Tweede- Kamerlid De Beer,, In plaats van dat vakantiebonnensysteem moeten speciale rekeningen worden geopend. Op bepaalde tijden kunnen de mensen dan hun geld opnemen, op een zelfde wijze waarop nu vakantiebonnen worden verzilverd. Dan ben je af van die handel in vakantiebon nen. En dan kunnen koppelbazen niet meer aan die fel begeerde bonnen komen". Er zullen ook nog andere maatre gelen worden genomen om de beunhazen uit te bannen. Minis ter Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) en staatsse cretaris Hazekamp (economische zaken) willen dat bij het aanvra gen van een bouwvergunning voortaan ook de naam van de aannemer die het werk gaat uit voeren, wordt opgegeven. Indien een bouwvergunning is verleend, dan moet deze met gegevens over bouwobject en aannemers in een openbaar register bij gemeenten worden opgetekend. - Christie's heeft vandaag in het Sonesta hotel in Amsterdam 36 duizend flessen buitenlands gedistilleerd geveild. De flessen die op de foto staan afgebeeld moeten gemiddeld zo'n 500 gul den -per fles opbrengen. UTRECHT (ANP) - De federatie- raad van de FNV raad van het CNV hebben inge stemd met voortzetting van hel overleg tussen de voorzitters van de werknemers- en werkgevers organisaties over het arbeids DEN HAAG (GPD) - De Sociaal- Economische Raad, een advies orgaan van de regering, vindt de voorgestelde innovatietoeslag (premie voor vernieuwing van produkten of van produktiepro- cessen) niet doelmatig als bijdra ge ter bevordering van de gewen ste vernieuwing. .Alleen grote bedrijven zullen door deze rege ling enigszins worden gesteund. Dit staat in het advies aan de re gering, dat de SER op 7 december zal bespreken. De SER wil een speciale innovatie commissie instellen, onder meer voor het bestuderen van de ge volgen van vernieuwing op de sociaal-economische doelstellin gen. De innovatietoeslag zou deel moeten uitmaken van de WIR, de Wet Investeringsrekening, die voor een deel al in werking is, maar waaraan nog bepaalde premies, zoals ook die voor mi lieu- en energie, moeten worden toegevoegd. De investeringen die voor een in novatietoeslag in aanmerking zouden komen maken maar een klein deel uit van de totale uitga ven voor vernieuwing van pro- dukten.In 1979 zal het bedrijfsle ven ongeveer drie miljard gulden aan innovatie uitgeven, waarvan slechts 8 procent onder de inno vatietoeslag van de WIR zou val len, als die zou gelden. Bij een premie van bijvoorbeeld 15 pro cent zou dat leiden tot een bijdra ge uit het WIR-fonds van onge veer 40 miljoen. Gezien deze cijfers concludeert het advies dat de toeslag geen we zenlijke bijdrage levert om de vernieuwingsplannen te bevor deren. Alleen grote ondernemin gen zullen er op die manier wat baat bij hebben. Wel kan er een stimulans uitgaan van de extra instrumenten die de regering wil hanteren, zoals het subsidiëren van loonkosten voor speur- en ontwikkelingswerk. Met name voor kleine en middelgrote be drijven. voorwaardenbeleid in 1980. de verbonds- Dit gesprek, dat afgelopen zaterdag is begonnen na een aanbod van minister Albeda om de belastin gen te verlagen teneinde de koopkracht van de lager betaal den te kunnen handhaven, gaat morgen verder, als tenminste vandaag ook de achterban van de werkgeversorganisaties daarmee akkoord gaat. De partners bij dit overleg zijn bij zonder zwijgzaam. Er zijn zaken aan de orde als de knelpunten op de arbeidsmarkt, waaronder een betere beloning voor vuil en zwaar werk, vergroting van de werkgelegenheid door arbeids tijdverkorting op korte of langere termijn en loonsverhogingen bo ven de vergoeding voor gestegen prijzen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling Andijvie per kg. 0,73-0,80, Boerenkool per kg. 0,39-0,53, Rode kool per kg. 0,20-0,25, Spitskool per kg. 0,59-0,69, Waspeen AI per kist 7,70-11,10, Waspeen All per kist 3,20-6,90, Waspeen BI per kist 9,70-14,-, Waspeen Cl per kist 6,10-6,80, Waspeen CII per kist 3,90-4,50, Breekpeen BI per kist 5,80-7,10, Breek- peen Dl per kist 6,40-7,80, Prei A per kg. 0,75-0,79, Selderij per bos 0,18, Knolsel derij per st. 0,31-0,51, Uien per bos 0,32-0,47, Krulpeterselie per bos 0,62, Specificatie bloemkool: sortering 6. p. bak I 1,54, 8 p. bak II 1,78, 12 p. bak II 1,20. VEEMARKT LEIDEN 27/11 - Op de markt van dinsdag werden 4106 dieren aangevoerd. Totaalaanvoer 5899 dieren, gespecificeerd als volgt slachtrunderen 200, gebruiksvee 215; graskalveren 20; nuchtere kalveren 1769; veulens/pony's 14; varkens 1159; biggen 73; schapen/ lammeren 555; bokken/geiten 91. Prijs noteringen slachtvee slachtrunderen als maandag. Nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00 per kg. levend gewicht Slacht- zeugen 270-280 per kg levend gewicht. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1575-2475; varekoeien 1100-2000; pinken 1000-1100; graskalveren 500-1000; nuch- 155-195; lammeren 155-210; veulens/po ny's 250-700; geiten 20-100; alles per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen aanvoer matig, handel redelijk, prijzen als maan dag. Kalf- en melkkoeien matig, rustig, stabiel. Varekoeien matig, rustig, sta biel. Vaarzen en pinken matig, rustig, stabiel. Graskalveren matig, rustig, sta biel. Nuchtere kalveren redelijk, goed, stabiel. Paarden/pony's matig, stug, sta biel. Varkens ruim, matig, iets lager. Lo pers en biggen matig, matig, stabiel. Schapen en lammeren redelijk, redelijk, stabiel. Geiten redelijk, goed, stabiel. Prijzen in Europa met één procent gestegen BRUSSEL (ANP) - In de maand oktober zijn de prijzen in de negen landen van de EG met gemiddeld 1,1 procent gestegen. De voornaamste stijging deed zich voor in Ita lië. Daar gingen de prijzen met 2,3 procent de hoogte in. Ook in het Verenigd Konink rijk deed zich een stijging van betekenis voor, namelijk met 0,9 procent. Deze cijfers zijn gisteren in Brussel door de Europese Commissie be kendgemaakt. In een jaar (sinds oktober 1978) zijn de prijzen in de negen EG-lidstaten met gemiddeld 12 procent gestegen. Volgens de commissie-gegevens be droeg de stijging in een jaar tijd 4,8 in Nederland. In de maand oktober stegen de prijzen in Nederland met 0,7 procent, evenals in Belgie. Slechts in Luxemburg (0,6 procent) in Denemarken (0,5 procent) en in Duitsland (0,3 procent) was de stijging ge ringer. DEN HAAG (ANP) - De premies van de verzekeringen voor per sonenauto's, vrachtauto's, bromfietsen, landbouwtracto- ren cn caravans zullen per 1 ja nuari 1980 niet worden ver hoogd. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren meegedeeld. Een verhoging, al dus het ministerie, wordt niet noodzakelijk geacht wegens de verminderde inflatie, de meege vallen schade-ontwikkeling in 1979 en een meer geordend marktoptreden van de verzeke ringsmaatschappijen. Ook de cascoprcmies van verzeke ringen, voor motoren- en scoot ers zullen per 1 januari 1980 niet omhoog gaan. Wel hebben de be trokken bewindslieden (de mi nisters van economische zaken en van verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van finan ciën) ingestemd met een verho ging van de wa-premies voor motoren en scooters met vier procent. De premieverhoging mag voor nieuwe contracten per 1 januari 1980 en voor lopende contracten per eerste vervaldatum na 31 december 1979 plaatsvinden. SER in advies aan regering: Wat betreft de loonsverhoging gaat de regering voor 1980 uit van een half procent, terwijl de FNV twee en het CNV één procent extra hebben gevraagd ter handhaving van de koopkracht tot en met de inkomens tot 32 duizend gulden. Bestuurder D. de Jong van het CNV zei gisteren op het ARKA- congres in Veldhoven nog, dat er voor het CNV geen aanleiding is om van de looneis van één pro cent af te stappen. Over wat er zaterdag concreet aan voorstellen van weerskanten op tafel is gelegd, is niets bekend. Toch blijken er voor het CNV ge noeg aanknopingspunten in te zitten om door te gaan. De ver- bondsraad dagelijks bestuur plus voorzitters aangesloten bonden - besloot daar gisteren unaniem toe. Of dat bij de federatieraad van de FNV ook unaniem gebeurde wil de een woordvoerder niet zeggen. Hij volstond met de mededeling dat er voor de FNV "geen aanlei ding is om morgen niet te gaan". Vervoer van vracht met zeilboot ROTTERDAM (ANP) - Als ge volg van de energieschaarste raakt het zeilschip weer in de belangstelling. In Japan is het proto-type van een zeiltanker, de 83 bruto centerton meten de "Mini-Daigo", van de hel ling gelopen. Met verstelbare zeilen van kunststof en een hulpmotor moet dit schip een gemiddelde snelheid van 15 mijl per uur kunnen bereiken. Het Massachusetts Institute of Technology in de Verenigde Staten is na uitvoerige verge lijkingen van kosten en pres taties tot de conclusie geko men dat zeilvrachters 75 pro cent van het vrachtvervoer over de oceanen voor hun re kening kunnen nemen. Het instituut für Schiffbau van de Hamburgse universiteit heeft een model van een "Dy- naschiff' zeilschip in wind tunnels en met computers ge test. De kosten per vervoerde ton vracht lagen eenderde la ger dan het transport met een vergelijkbaar motorschip. De zesmaster met 9600 vierkan te meter zeil uit kunststof kan een gemiddelde snelheid be halen van 11 mijl per uur. VELDHOVEN (GPD) - De voorzitter van de CNV ambtenarencentrale ARKA A. Aarts heeft gedreigd met een kort geding tegen de staat, als de regering de afspraken inzake het volgen van de trend niet nakomt. De ARKA wil weliswaar eerst het gesprek met de minister, op 6 december nog wel afwachten, maar daar ziet Aarts niet veel heil in. Tijdens een korte persconferentie die aan het landelijk ARKA-congres in Veldhoven vooraf ging, zei de heer Aarts dat zijn organisatie in elk geval momenteel nog geen staking overweegt. "Wij blijven ondanks alle te leurstellingen bereid tot onderhandelen. Bovendien is het de vraag in hoeverre onze leden bereid zijn een stakingsparool op te volgen". In een brief aan de amblenarenorganisaties heeft Wiegel letterlijk laten weten dat het doorberekenen van de bouw- en uitzend-cao's in de amb tenarensalarissen "het kabinetsbeleid op onaanvaardbare wijze door kruist". Doorberekening van de trend komt naar het oordeel van ARKA neer op een verhoging van de ambtenarensalarissen met 2,34 procent. Aarts hield het congres voor dat de ARKA bereid is tot loonmatiging, maar er moet eerst duidelijkheid komen over een loonbeleid voordat de orga nisatie medewerking verleent aan verdere nivellering van de ambtena rensalarissen. Hij zei geen bezwaren te hebben tegen een vergelijking tussen inkomens van ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven, maar dan moet het hele pakket van arbeidsvoorwaarden naast elkaar gelegd worden en niet alleen de salarissen. Aarts uitte kritiek op het experiment bij de PTT waarbij mensen op hun 60e met pensioen mogen gaan, maar ook tot hun 67e door kunnen wer ken. Dit laatste strookt niet met de bevordering van de werkgelegen heid. >INSDAG 7 NOVEMBER 1979 192,50 192,90 314.00 314.00 270.00 270,00 345.00 345.00 160.50 166,50 160,00 160,50 6,00d 26.00 GOUD EN ZILVER Per n AMSTERDAM ANP)- De aanhoudend hogere rentetarie ven op de geldmarkt hebben nog steeds een grote negatieve in vloed op de aandelenmarkt. De obligatiemarkt was byna ƒ0,20 hoger. Het aanbod was zeer ge ring in een bijna lege markt. De jongste 9,25 pet staatslening lag goed in de markt op 100.40. De internationals waren hoger. KLM steeg 1,70 op 75,20 en Hoogovens 0,60 op 23,30 Kon. Olie was 0,80 beter op 15c,50 Unilever bleef hangen op 113,50. 204.00 204,51 In de financiële sector moesten de banken iets terug. 232,00 78,00 56.50e

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25