Nieuw sportpark is van de baan Expositie over kinderwereld Katwijks comité stopt met verstrekken maaltijden "KATWIJK HELPT ULCINJ": AL 101.000 GULDEN BINNEN Noordwijker Duyndam doet op Noordzee bijzondere visvangst Tennissers: ondenkbaar Alkmania wil niet verhuizen DINSDAG 27 NOVEMBER 197! KATWIJK - Het comité "Maaltijden aan nuis" uit Katwijk stopt met ingang van 1 december (zaterdag a.s.) met het bezorgen van warme maaltijden bij bejaarden. De onge veer dertig medewerksters hebben dit ruim negen jaar gedaan. Zo'n 50 bejaarden maakten wekelijks van deze dienstverlening gebruik. Aanleiding voor het comité om er een punt achter te zetten is een verschil van mening met de stich ting Bejaardenwerk Katwijk, die de warme maaltijden geleidelijk zou willen vervangen door diep vriesmaaltijden. Dit laatste met het oog op bezuiniging. De huur voor het gebruik van de keuken in huize Callao, waar de maaltijden worden klaarge maakt, zou te hoog worden. Te vens wil de stichting overgaan tot het verstrekken van zeven maal tijden per week. Dit is volgens het comité in strijd met de opvatting. de bejaarden zoveel mogelijk zelfstandig te laten. Het comité bracht drie keer per week maal tijden bij bejaarden. Het comité wijst bovendien diep vriesmaaltijden af, omdat deze, aldus een persbericht, de relatie met de bejaarden zal verkillen, waardoor het zo broodnodige so ciale contact wellicht zal ver dwijnen. Het is de bedoeling dat de stichting Bejaardenwerk de maaltijdverstrekking voortzet. Over "de botsing" die tussen het comité en de stichting is geweest, zouden wij gisteren een gesprek hebben met wethouder N. Par- levhet (CDA), die voorzitter is van de stichting Bejaardenwerk. Dit gesprek ging op zijn'verzoek niet door. De stichting wil wachten met het doen van mededelingen tot na de vergadering van het al gemeen bestuur op maandag 3 december. Culturele |raad vraagt (winkeliers bezwaar tegen De Kom in te trekken ALPHEN AAN DEN RIJN - "We zijn met betrekking tot De Kom na ruim 20 jaren van voorberei ding op een punt van 'no-return' gekomen. Er is géén weg terug en er mag ook geen weg terug kó men. De Kom had er al moeten staan. Een stad bestaat niet uit 50.000 mensen plus huizen plus winkels. Er is behoefte aan meer. Er moet ook wat gebeuren in so ciaal-culturele zin!" "Dé voorgeschiedenis van De Kom leert ons, dat bijna tien jaar gele den in 1970, na enige omzwervin gen het Thorbeckeplein als vesti gingsplaats werd bepaald. De gemeenteraad, die ook voor uw belangen staat, heeft zich in 1973 voor deze plaats uitgesproken. U heeft in die tien jaar nimmer laten blijken het daarmee niet eens te zijn. Wie zo lang zwijgt, stemt onzes inziens toe". Dit zijn twee fragmenten uit de brief die de culturele raad vandaag verzon den heeft aan de OMKA (de On dernemersvereniging Midden- en Kleinbedrijf Alphen) naar aanleiding van haar bezwaar schrift tegen de bouw van De Kom op het Thorbeckeplein. Tijdens zijn maandelijkse vergade ring besprak de culturele raad deze kwestie gisteravond en be sloot tot verzending van boven genoemde brief, in de hoop dat de OMKA haar bezwaren zal gaan toetsen aan de brief en het be zwaarschrift zal intrekken. "We willen geen onheuse opmer kingen maken maar zakelijke gronden aanvoeren die tot een ander inzicht kunnen leiden", zei voorzitter Figee gisteravond. Zo'n zakelijke grond is wellicht een ander inzicht betreffende het parkeerprobleem. De OMKA-winkeliers zouden be vreesd zijn voor een verlies aan parkeerplaatsen. De culturele raad becijfert dat er eerder sprake is van een winst aan plaatsen dan van een verlies. "Op het huidige Thorbeckeplein zijn ruim 100 plaatsen. De Kom zal beslist niet meer dan de helft van het plein in beslag nemen, terwijl er onder De Kom 80 plaatsen komen", aldus de culturele raad. Naar aanleiding van deze parkeer perikelen merkte één van de le den gisteravond op dat hij het een trieste zaak vond dat een cultu reel centrum wordt vergeleken met een aantal parkeerplaatsen. Men vroeg zich ook af waar deze bezwaren nu zo plotseling van- I daan kwamen. "Wat is de achter grond hiervan?" Vragen waar gisteren geen antwoord op werd i gevonden. De culturele raad besluit zijn brief met het aanbod om met de OM KA van gedachten te wisselen over de materie en spreekt de I hoop uit dat de vereniging haar bezwaarschrift zal intrekken. Een bedrag van f45.90727 kon men gisteravond bijschrijven op de rekening ten behoeve van de herbouw van een kleuterschool in UlcinjDit dankzij een rommelmarkten eenfancy-fair in het kader van deze Katwijkse actie. KATWIJK - De rommelmarkt en fancy-fair die begin deze maand in Katwijk zijn gehouden ten bate van de herbouw van een kleuterschool in het Joegoslavi sche Ulcinj heeft 45.907,27 op- gebracht. Een cheque met dit bedrag is gis teravond aan voorzitter J. Bergman van het actie-comité "Katwijk helpt Ulcinj" over handigd. Het bedrag werd daar na op de "thermometer" bijge schreven. Er is nu in totaal 101.000 gulden binnen. Het christelijk man nenkoor Jubilate had een origi nele manier bedacht om de op brengst van de rommelmarkt bekend te maken. Zeven mensen lieten ballonnen knallen waar uit de cijfers te voorschijn kwamen die samen het bedrag vormden. NIEUWKOOP - In het Nieuw- koopse Reghthuys loopt tot en met 15 december een ten toonstelling die tot stand is gekomen in samenwerking met "plusproducties Am sterdam". Plusproducties is een organisatie die de "prent van de maand" uitgeeft, die voor een redelijk bedrag in een oplage van 150 exempla ren te koop wordt aangebo den. Dit jaar werd als thema 'De we reld van het kind' gekozen. Een zestal grafici werd uitge nodigd met dit thema als derwerp een prent te maken Het zijn Aart van Dobben- burgh, Laetitia de Haas, Carla Kleekamp, Mieke Kemming, Harry van Kruiningen en Cees Landsaat. De zes pren ten worden in het Reghthuys gepresenteerd. Naast deze prenten hebben de kunste naars, om de tentoonstelling verder aan te kleden, wat ex tra werk ingeleverd. Aart van Dobbenburgh en Harry van Kruiningen hebben in het Reghthuys al eerder geexpo- seerd. Van Aart van Dobben burgh was deze zomer een overzichtstentoonstelling te zien. Elke graficus heeft zijn eigen uitdrukkingskracht. Mieke Kemming verhaalt van dwer gachtige, verstarde wezens uit sprookjes. Laetitia de Haas plaatst haar taferelen in stille plekjes zoals badplaats haventjes, prieel en gemaal. Cees Landsaat tekent voor ons de mens in situaties die spanning oproepen zoals in "De lallende vrouwen op het Kadijksplein" en "een onge node gast". Carla Kleekamp heeft zich in al haar etsen in het onderwerp van het kind verdiept. Haar verstilde beel den troffen mij het meest. Van Aart van Dobbenburgh zien we lief getekende por tretten. Harry van Kruinin gen, een meester in de ets techniek, bindt onderwerp aan techniek en wint zodoen de aan zeggingskracht. Ver der zien we op de tentoon stelling keramiek van Gerda Wijmands. Spannend zijn haar vrije vormen als Herfst en vrucht, de uitwerking van haar uilbekertjes vind ik cli chématig. 't Reghthuys is dagelijks (be- i Laetitia de Haas halve dinsdags) geopend van twee tot vier uur 's middags en op zaterdagen van elf uur 's morgens tot drie uur "s mid dags. De toegang is gratis. HAN VAN HAGEN ALKEMADE - Nu de voet balvereniging Alkmania heeft geweigerd om te verhuizen, zijn de plannen voor een sportpark tussen de Rijksweg A 4 en de Flo- reweg van de baan. Aan gezien er geen andere bouwplaatsen voorhan den zijn, zal er waar schijnlijk helemaal geen nieuw sportpark aange legd worden. Vorige week maandag kondigde wethouder H.M.L. van Duijkeren aan dat burgemeester en wet houders hadden besloten dat er tussen de Floraweg en de Rijks weg A 4 bij Roelofarendsveen drie velden en een oefenveld voor de voetbalvereniging Alkmania aangelegd zouden worden. De tennisvereniging "Alkemade" zou dan de velden van Alkmania in het centrum over kunnen ne men om zo uit de ruimteproble men te komen terwijl DOSR er twee velden bij zou krijgen. Alkmania verzette zich fel tegen dit plan uit vrees veel jeugdleden aan de "concurrerende" voetbal vereniging DOSR kwijt te zullen raken, die volgens de plannen in het centrum zou blijven zitten. En Alkmania bestaat voor 65% uit jeugdleden. Er volgde dan ook snel een deiimtieve alwijzing van dit plan door hoofdbestuur, jeugdbestuur en damesbestuur van Alkmania. Alleen als DOSR tegelijk met Alkmania naar het nieuwe park zou gaan, wilde Alkmania met de verhuizing ak koord gaan. Wethouder Van Duijkeren ziet geen mogelijkheid de partijen nog nader tot elkaar te brengen om daarmee de aanleg van een sportpark te verwezenlijken. "Ik ben erg lang in gesprek geweest met de verenigingen maar er is geen mogelijkheid gebleken om de partijen tot elkaar te brengen. Het enige dat de verenigingen wel wilden was een sportpark in de Googerpolder, maar die mo gelijkheid is door de raad geblokkeerd", aldus Van Duijke- Wethouder H JVfX. van Duijkeren van sportzaken: "Geen mogelijk heid om de partijen tot elkaar te brengen". ren. "Als niemand daar heen wil, dan gebeurt er gewoon niets. En een andere oplossing zie ik niet". Ondenkbaar J.J.H. Renée, voorzitter van tennis vereniging Alkemade, noemt het "ondenkbaar" dat er geen nieuw sportpark komt. "Als er niets ge beurt dan moet er wat barsten", aldus Renée, "Er moet elders een tennispark komen, óf er komt een nieuwe tennisvereniging óf we leggen zelf een nieuw park aan maar het is onmogelijk dat het zo blijft". Hij wijst erop dat zijn vereniging momenteel 275 leden telt, en dat er een wachtlijst van 150 leden is. "En die groeit ieder jaar. Als straks het nieuwe seizoen begint, groeit de wachtlijst misschien wel tot 200", aldus Renée. "Dit is voor de sport een onhoudba re zaak", luidt de reactie van DOSR-voorzitter B. de Haan, "maar eigenlijk hadden we niet anders verwacht. We wisten al dat Alkmania nee zou zeggen en we stellen ons ook achter dat standpunt. Wij zijn ook niet be reid te verhuizen als Alkmania zou blijven zitten". Volgens De Haan is DOSR best be reid te verhuizen, maar dan tege lijk met Alkmania en naar een sportpark met acht velden (vier voor DOSR, twee voor Alkmania en twee met het oog op de toe komst). "Maar dan zouden we wel veel geld van de gemeenschap vragen realiseert De Haan zich. Temeer omdat de gemeente dan het hoofdveld (met tribune) van DOSR, dat eigendom van de ver eniging is, zou moeten kopen. Hij benadrukt dat zijn vereniging al tijd bereid is te praten. "Wij heb ben altijd tegen de gemeente ge zegd dat we open staan voor ge- spieKken. Er is echt geen patstel ling, maar dan moet de gemeente wél met zinnige voorstellen ko men", aldus de Haan. Die overi gens benadrukt als privé-per- soon te spreken, aangezien er binnen het bestuur nog geen overleg over deze nieuwe ont wikkeling is geweest. Niet rouwig Bij Alkmania gaan hele andere ge luiden op. "Ik ben er eerlijk ge zegd helemaal niet rouwig om", reageert Alkmania-secretaris B. Hoogenboom, "we weten nu in elk geval duidelijk waar we aan toe zijn. We worden al IV» jaar heen en weer getrokken, en nu kunnen we gaan denken aan de verbetering van onze eigen ac commodaties". Alkmania is van de drie betrokken verenigingen ook de enige die niet met echte ruimteproblemen kampt, aan de twee velden in het centrum heeft men voldoende. "Maar we blijven ten allen tijde bereid om te verhuizen", aldus Hoogenboom, "als die nieuwe plaats tenminste een beetje in het centrum ligt." Geen verkoop huurwoningen KATWIJK - In de komende drie jaar moet er niet worden meege werkt aan de verkoop van wo ningwetwoningen. Op dat standpunt stellen burge meester en wethouders van Kat wijk zich. Ook de beide Katwijk- se woningbouwverenigingen zijn tegenstander van deze verkoop. Eén van de redenen om geen wo ningwetwoningen te verkopen is het feit dat er nog veel woning zoekenden in Katwijk zijn met een klein inkomen dat ligt tuusen het minimumloon en het modale inkomen rond de 32 mille. Het ministerie van volkshuisves ting verzocht de gemeenten een "beleidsnota verkoop woning wetwoningen" op te stellen, om dat het rijk in deze een vinger in de pap wil hebben. Ook wees het ministerie erop dat verkoop van goedkopere huurhuizen moet worden afgeraden zolang niet kan worden voorzien in de be hoefte aan deze woningen. B en W van Katwijk zijn het met die visie eens. Donderdag spreekt de gemeenteraad zich uit over het al dan niet verkopen van woning wetwoningen. NOORDWIJK - Vol trots po seert de mevrouw Duyndam, die aan het Groeneveld in Noord wijk woont, met de vis die haar echtgenoot zondag middag uit de Noordzee viste. "Daar stond hij wel even van te kijken toen hij zijn hengel ophaalde", zegt mevrouw Duyndam. "Aan het eind van de lijn zat niet het verwachte scholletje of scharretje, maar een heel vreemde vis. Zo'n 64 centimeter lang en bijna drie kilo gewicht en bovendien prachtig gekleurd, variërend van paars en grijs tot wit". De vangst van Duyndam trok direct al heel wat belangstel ling, reden te meer voor de en thousiaste hengelaar om de vis snel mee naar huis te ne men. Al ruim veertien jaar gooit hij regelmatig een hen geltje uit in de Noordzee. Hij is ook al heel wat jaren lid van de Noordwijkse hengelver- eniging, maar zo'n vis heeft hij in al die jaren nog nooit opgehaald. Duyndan nam zijn vangst mee naar een vriend die de vis maar eens aan een oordeel kundig onderzoek moest on derwerpen, maar ook hij kon de gekieuwde zwemmer niet thuisbrengen. Dat het dus een zeldzaam exemplaar moest zijn stond vast voor Duyn dam. Besloten werd de vis in te vriezen in de vrieskist en maandag het rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden te bellen. Dat gebeur de, en maandagochtend werd de vis door enige medewer kers van het museum opge haald, maar niet nadat de fo tograaf er nog een plaatje van had gemaakt. De bijzondere vangst van Duyndam blijkt een zoge naamde "braam" te zijn, fa milie van de bekende brasem, alleen komt dit exemplaar uit verdere streken. Volgens de heer J. van Egmond van het rriuseum voor natuurlijke his torie hoort de vis thuis in de Atlantische Oceaan en dan met name in de diepe gedeel ten daarvan. "Ze worden veel gevangen bij de Canarische eilanden", aldus Van Eg- mond. In de laatste maanden van het jaar trekken de vissen alleen naar het Noorden, er spoelt er wel eens een aan (een paar weken geleden werd nog een dood exemplaar gevonden op het strand bij Noord wij ker- hout), maar volgens Van Eg- mond is dit de eerste die door een hengelaar op het droge werd gehaald. De braam, opgevist uit de Noordzee: 64 centimeter lang, 3 kilo zwaar en bijzonder gekleurd. Mevrouw Duyndam toont hem niet zonder trots.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23