Blauw ballonnetje ter ere van Marijn Olden Begroting van FAO bekritiseerd door betalende landen GEEF HEM DE RUIMTE! DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 VARIA, PAGINA 19 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Een alleraardigst geboortekaartje lag er vrijdag morgen op m'n bureau. Eentje van rubber en nog opblaasbaar ook. Inderdaad een ballonnetje en dat ter ere van Marijn, die afgelopen woensdag, zeven pond zwaar en 48 centimeter lang in Lei den het levenslicht zag. Een zoon dus voor Gea en Hajé Olden, Diamant plein 46. 'Geef hem de ruimte!' hadden zijn ou ders in witte letters op het blauwe ballonnetje laten aanbrengen. Kleuren die zij bewust had den uitgekozen. 'Marijn' betekent immers zoiets als Hajé: „We hebben een tijd nagedacht over hoe we het zouden doen. Een fotootje of een etsje. Tot dat ineens dat idee van het ballonnetje in ons op kwam. Toen hebben we direct enkele fabrieken gebeld en eentje wilde ons wel van dienst zijn. Wilde zelfs binnen één dag leveren. Zodoende." Gea en Hajle Olden met zoon Marijn omringd door de geboorteballonnen .Katwijk....zo was het", het nieuwste boekwerkje van de Katwijkse fotograaf W. van Beelen, waarvan ik onlangs nog gewag maakte, is van de persen gerold. Behalve pano rama's van het zeedorp zo het was en zo het nu is, biedt het boekje ook oude groepsfoto's en portretten van onvergete lijke Katwijkers als Jaap van der Plas, de zogenaamde stokkendiender. Hij was po litieagent en gemeente-ar beider en wilde niets van pen sioen weten. Toen de ge meente hem dat aanbood, weigerde hij het resoluut en werkte door totdat hij niet meer kon. Ook Leen van der Bent, de petroleumventer van de 'Automaat' ontbreekt ïjiet in 'Katwijk...zo was het'. Leen van der Bent gaf een kinder- krantje uit met plaatjes, waarin de slagzin: „Hoe 't verder Pijpje Drop vergaat, staat in de volgende Auto maat". Stokkendiender Jaap van der Plas Wereldvoedselorganisatie moet idealen nog waarmaken (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Dat honger en armoede, ondanks alle inspanningen, nog lang niet de wereld uit zijn, werd vorige week in Rome nog eens nadrukke lijk uitgesproken door Edouard Saouma, direc teur-generaal van de FAO, de Wereldorganisatie voor Voedsel en Landbouw. Dat dit enorme probleem wel de gelijk wordt onderkend en be studeerd, maar ook (zij het met nog altijd onvoldoende midde len) te lijf wordt gegaan, blijkt uit de vele internationale conferen ties die eraan worden gewijd: dit jaar alleen al drie, en alle drie van het grootste belang. Veruit de belangrijkste werd in juli in Ro me gehouden en hield zich bezig met landbouwhervorming en plattelandsontwikkeling, de tweede, in het Canadese Ottawa, was een bijeenkomst van de We- reldvoedselraad en de derde is op het ogenblik in Rome aan de gang: het is de FAO-conferentie, ofwel het hoogte bestuursli chaam van de special „agency" van de Verenigde Naties, die be last is met de zorg voor de voea- selvoorziening en de landbouw ontwikkeling in de wereld. Zoals gezegd, de belangrijkste van deze drie bijeenkomsten was de eerste. Op die vergadering werd principiële overeenstemming be reikt over een voorkeurlijstje ten aanzien van de wereldhandels- politiek, de inkomens- en bezits verhoudingen tussen de arme en rijke landen, de ecologische problemen (van ontbossing, jacht, milieuverontreiniging ver stedelijking. In vergelijking hiermee is de huidi ge conferentie van de FAO heel wat vreedzamer hier gaat het min of meer om een huishoude lijke vergadering, die zich bezig houdt. met de begroting en het werkprogramma van de FAO voor de komende twee jaar. Niet temin moeten juist hier een aan tal van de in juli overeengekomen doelstellingen in de praktijk worden vertaald en dient er geld op tafel te komen voor de toen aangezwengelde ontwikkeling programma's. Arendsogen Vanzelfsprekend zijn de arendso gen van alle aangesloten regerin gen bij zulke gelegenheden wijd opengesperd. Men is het er alge meen over eens dat de FAO onder de vele internationale e organisa ties een uitstekend figuur slaat, maar dat neemt niet weg dat een begroting die maar liefst dertig procent boven de vorige ligt, niet weinig kritiek oproept Weliswaar komt 23,5 procent hier van voor rekening van de inflatie en het koersverlies van de dollar, maar dan blijft er toch nog 6,5 procent aan werkelijke stijging over en dat ligt een flink stuk bo ven het plafond van drie procent dat de deelnemers aan de confe rentie van 1977 aan Saouma FAO directeur-generaal hadden ge steld. Nu heeft hij daarvoor uitstekende argumenten: zo komt de uitvoe ring van de besluiten van de con ferenties van juli en september voor een niet onbelangrijk deel neer op de schouders van de FAO. Daarbij staat hij vanzelf sprekend onder druk van de kant van de ontwikkelingslanden die hier, zoals in alle internationale vergaderingen, de meerderheid uitmaken. Zo gezien, menen ve len, is het al een hele prestatie dat hij de begroting niet nog verder heeft laten uitdijen. Op een zo gevoelig terrein als voed sel en landbouw kunnen ook de donorlanden (de betalende lan den) het zich maar moeilijk ver oorloven tegen te stemmen (nog te meer omdat ze weten, dat de begroting hoe dan ook toch door de vergadering zal worden goed gekeurd). De enige manier om ongenoegen of kritiek te uiten, is dan zich van stemming te ont houden. De Verenigde Staten en Canada hebben hiertoe besloten, al wordt hun houding niet uitslui tend ingegeven door kritiek op de begroting: de VS hebben reke ning te houden met de publieke opinie in hun land, die steeds meer geïrriteerd raakt door de bereidheid van de ontwikke lingslanden om geld (en veel geld) aan te nemen, gecombi neerd met de neiging de gevers uit te maken voor imperialisten, neo-kolonialisten en wat niet Canada heeft een nieuwe regering, die de bezuiniging zover drijft dat zij honderden ambteneren een voudig op straat zet en dus moei lijk aannemelijk kan maken dat er meer geld moet worden uitge geven voor verre ontwikkelings landen. Voorzichtiger Nederland is voorzichtiger: na aan zienlijke twijfels heeft onze ver tegenwoordiging op de conferen tie opdracht gekregen de begro ting goed te keuren. Overigens niet zonder kritiek: als men be denkt, zo wordt in Nederlandse kringen gezegd, dat ons land 75 miljoen dollar uitgeeft om een apparaat in stand te houden dat tegen de 2 miljard dollar aan ont wikkelingshulp uitdeelt, dan steekt de FAO-begroting Z271 miljoen dollar voor het eigen ap paraat op een totale begroting van 850 miljoen) daar wel zeer ongunstig bij af. Helemaal rechtvaardig is deze ver gelijking niet en dat geeft men ook in Nederland toe. Het minis terie van ontwikkelingshui p kan een beroep doen op deskundigen van andere mnisteries (zoals landbouw en economische za ken) en van hogescholen als Wa- geningen en Delft, terwijl de FAO dit alles op eigen kracht moet doen. Verder brengt de status van een in ternationale organisatie mee, dat alle documenten (en het gaat over onafzienbare stapels) in minstens 7 talen worden vertaald en uitge geven. En tenslotte dienen alle projecten in eigen beheer te wor den voorbereid, uitgewerkt en gevolgd. Het is duidelijk dat de verhouding van de uitgaven hierdoor ongunstig wordt bein- vloed. Overigens legt de Nederlandse kri tiek wel degelijk gewicht in de schaal. Ons land staat erom be kend (en dit komt in het begro tingsdebat ook wel tot uiting), dat het naar verhouding meer dan de meeste ontwikkelde landen bij draagt aan de ontwikkeligshulp. Terwijl het als verplichte contri butie 2 procent van de totale FAO-begroting betaalt, neemt het op het gebied van de vrijwilli ge bijdragen een van de eerste plaatsen in: in het totaalbeeld van de ontwikkelingshulp, de tweede plaats (na Zweden), in allerlei af zonderlijke projecten zelfs de eerse of tweede plaats in absolute Ook heeft Nederland een aantal in teressante initiatieven op zijn naam. Dit jaar was het 25 jaar ge leden, dat ons land besloot jonge academici op eigen kosten be schikbaar te stellen aan bepaalde FAO-projecten. Dit programma van „associateexperts" (assistent deskundigen) werd in de loop van de jaren door ander landen overgenomen en heeft zich ook tot andere VN-organisaties uit gebreid. Behalve de begroting komen er in de loop van de vergadering ook nog andere kwesties ter sprake. Zo is er het voorstel van een aan tal Arabische landen om het FAO-bureau voor hun regio over te plaatsen naar Cairo (waarmee zij niet langer diplomatieke be trekkingen onderhouden) naar een andere Arabische hoodstad. Directeur-generaal Saouma, zelf een christen-Arabier uit Libanon, heeft alle vertegenwoordigers bezworen deze kwestie zo weinig mogelijk prioriteit te geven, maar is er niet in geslaagd de Egypti sche vertegenwoordiger in be dwang te houden: diens bijdrage aan het algemene debat bestond grotendeels uit een luid protest tegen het Arabische voorstel. De meeste ander landen zijn van mening dat men dit soort politie ke zaken beter buiten de FAO kan houden. Over Cambodja kwam er een voor stel van Hongarije, ondersteund door de andeVe Oosteuropese landen. Vietnam en Cuba, om niet de verdreven regering van Pol Pot, maar het nieuwe regime van Heng Samrin tot het FAO- lidmaaschap toe te laten. Het te genvoorstel, ingediend door Thailand, om eenvoudig het voorbeeld van de algemene ver gadering van de VN te volgen en Pol Pot s afgevaardigde als offi ciële vertegenwoordiger -van' Cambodja toe te laten, werd door niemand weersproken en dus stil wagend aanvaard. Voor Nederland belangrijk was de vermaning (ingediend door dr. W. M. Otto, directeur-generaal van landinrichting, grond- en bosbe heer) om tot een betere samen werking te komen tussen de af zonderlijke organisaties van de VN. De ervaringen in het verle den hebben aangetoond, dat er naar hartelust langs elkaar heen kan worden gewerkt, alleen maar tot schade van de plaatselijke be volking, waar alles tenslotte toch om draait. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19