Van der Vliet mist kans voor open doel m XI. Feyenoord: zaterdag om 4 uur SCOREBORD Nieuwe bowlingbond in Leiden Als u nu naar de bank gaat, kunt u in uw wintervakantie al betalen met Eurocheques. Russische schakers winnen Europa Cup f f Aiooren wint in West-Duilsland Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. NSDAG 27 NOVEMBER 1979 A.D LAUTERBERG (GPD) - Men stelle het zich voor: nauwelijks een minuut voor het ïinde van een Europa-Cup mist een voetballer de beslissende penalty. Van ellende en jntgoocheling zou de arme man wel van de aardbodem willen verdwijnen. Datzelfde machteloze gevoel van desillusie moet ook de 31-jarige mr. Fred van der Vliet overmand rebben, toen hij gistermiddag in de Europa-Cupfinale schaken voor landskampioenen ;ussen Volmac-Rotterdam en Boerevestnik-Moskou in het Westduitse plaatsje Bad Lau- ;erberg door één verkeerd zetje een zekere remise uit handen gaf tegen de Russische grootmeester Kotschiev. De beklagenswaardige Nederlander kon luttele zetten later jnmiddellijk capituleren: de ene nog resterende oprukkende vrij-pion van de Rus was liet meer te stuiten. et hielp niet meer dat een al even ontgoohelde Viktor Kortsjnoi met trommelende zetten aan Van der Vliet demonstreerde hoe hij onafwendbaar op remise had kunnen aansturen. Het was de laatste nog uit te spelen partij van de tweede ronde en als de CRM- ambtenaar Van der Vliet wel re mise had gemaakt, was de eind stand in die tweede ronde 3-3 ge worden en daarmee hadden de Rotterdammers (die in de eerste ronde met 3,5-2,5 zegevierden) voor een sensatie gezorgd door de Europa-Cup te veroveren op de sterk favoriete Russische forma tie die vrijwel compleet uit grootmeesters bestaat. Nu werd het 3,5-2,5 voor de Russen (totaal stand 6-6). Iramatisch e gevolgen van deze gemiste kans voor open doel bleken later dra matisch voor het Rotterdamse team want in de uitputtingsslag die de derde en beslissende ronde gistermiddag en -avond tot na het middernachtelijk uur werd, gin gen de afgematte Nederlanders onderuit: 4-2. Verbazingwek kend was dat niet, want het Rus sische zestal beschikt over veel meer routine en staat op Timman en Kortsjnoi na veel hoger geno teerd op de zogenaamde „rating- lijst", de wereldranglijst van schakers. pvallend en teleurstellend voor de Rotterdammers was in deze slopende machtstrijd dat juist de grootmeesters Kortsjnoi en Timman aan de twee eerste bor den van Rotterdam matig pres teerden: beiden kwamen niet verder dan drie remises (Kortsj noi driemaal tegen Balasjov en Timman eenmaal tegen Geor- gadze en tweemaal tegen Smys- lov). Als enig excuus voerde Timman aan: „In die eerste partij tegen Georgadze stond ik straal gewonnen, kon zelfs de dame winnen maar zag in tijdnood de winnende voortzetting over het hoofd en Smyslov die ik pas nog in het Interpolistoernooi heb ver slagen speelde nu een klasse sterker". Jang Jan Timman: matig op dreef in het zicht van de haven. Toen gisteravond laat duidelijk werd dat de Russen zouden gaan win nen was Kortsjnoi plotseling in geen velden of wegen meer te be speuren en wenste zijn geluk wensen niet aan te bieden. Tim man deed het zeer sportief wel. De uitgebluste Van der Vliet be hoefde voor die derde ronde niet meer aan te treden: zijn plaats werd ingenomen door John van Baarle. Van der Vliet had in de drie zittingen van de tweede ron de bijna 11 uur voor èèn partij achter het bord gezeten en dan nog na een aanvankelijk veel be tere stelling een vrijwel zekere remise weggeven! Maar schakers reageren uiterlijk minder emo tioneel dan bijvoorbeeld voet ballers. De handen in verbijste ring voor het gezicht slaan was er niet bij. Integendeel: met een bij na hautaine glimlach gaf hij zijn tegenstander een hand en liet even later weten; „Ik kan er niet wakker van liggen. Die Russen zijn in feite full-professionals. Ze besteden acht uur per dag aan schaken. Ik heb een volledige dagtaak bij CRM en mijn gebrek is dat ik veel te weinig partijen speel. Hoogstens 40 per jaar. Mag ik dan na elf uur een beslissend foutje maken?" Verwarring Inmiddels was het na de tweede ronde gistermiddag twee uur ge worden en nu de Russen op hun beurt de tweede ronde met 3,5 gewonnen hadden was er een be slissende derde ronde nodig. Onmiddellijk brak er een Baby lonische spraakverwarring uit. Het reglement verordoneerde dat er diezelfde middag alweer om drie uur aangetreden moest wor den voor de beslissende derde ronde. Hoofdscheidsrechter Helmut Noettger (toernooileider van de Duitse schaakbond), teamleiders, clubbestuurders en spelers als Kortsjnoi, Smyslov en Timman kakelden in Duits, En gels en Russisch door elkaar. De ene suggestie buitelde over het andere voorstel heen. In ieder ge val niet alweer beginnen om drie uur (dan restte er slechts een rust van minder dan een uur). Vier uur dan? Mevrouw Vreeken, voorzit ster van de Rotterdamse club, kwam met het „geniale" voorstel, laten we niet verder spelen en samen de Europa-Cup delen! Een soort „wapenstilstand" zoals ooit vijf schaatsers lieten zien die in de Elfstedentocht hand in hand over de finish gingen. Zowaar de Russen hadden er wel oor naar. Zij moesten beslist vanmorgen vroeg met het vlieg tuig naar „Moedertje Vaderland terug" omdat vijf van de aanwe zige Russische schakers twee da gen later weer moeten aantreden in de strijd om de nationale titel. Maar hoofdscheidsrechter Noettger wees deze inderdaad absurde beslissing resoluut van de hand: „Het reglement schrijft voor dat er een belissing moet vallen!". En dus kwam er ten slotte uit de bus dat de zestallen gistermiddag om vier uur weer aantraden voor een eerste zitting tot negen uur 's avonds en om half elf werd weer opgemarcheerd voor de afgebro ken partijen. „En dan de hele avond en nacht doorspelen tot het bittere einde", stelde Noett ger vast. Mevrouw Vreeken: „Wel ja, tot de dood erop volgt". Maar zo laat werd het niet. Niet alleen de partij van red van der Vliet maar ook de partij Dol- matov-Van Dop (remise) had in de tweede ronde veel tijd in be slag genomen: 10 uur. In die tweede ronde speelden verder Kortsjnoi gelijk tegen Balasjov, Timman remise tegen Smyslov, won Van der Wiel van Georgadze en capituleerde Boehm tegen Bakilov. Klap «w «5 M De Tunesiër Boundka confronteert Gerard Bok met opstoot. De bokspartij eindigde onbeslist Voor de Rotterdammers betekende de nederlaag in de derde en be slissende ronde ook een flinke klap: een Europa-Cupzege zou hun een premie van 1000 gulden per man hebben opgebracht en een fiks bedrag per partij. Na tuurlijk krijgen ze niettemin een premie maar vanzelfsprekend ook beduidend minder. In die derde ronde zag het er al snel weinig rooskleurig uit voor de Rotterdammers: John van der Wiel (die furore had gemaakt door twee zeges in de eerste ron de) liep nu in de val van Georgad ze. Niet minder dan 28 zetten had deze partij hetzelfde verloop als de partij Balasjov-Sax in Rio de Janeiro, maar Georgadze kende die partij wel en Van der Wiel niet. Van der Wiel: „Ik stond op de 21e zet in feite al verloren". Van Baarle kwam angstaanjagend hopeloos te staan tegen Bagirov die echter overzag dat hij de Ne derlander in twee zetten mat kon geven en zowaar sleepte Van Baarle nog een remise uit het vuur. Van Dop verloor echter kansloos van Dolmatov en alle andere partijen verzandden in remise omdat de Russen de winst toch al binnen hadden. Zo ein digde vooral voor de op wraak beluste Kortsjnoi een gedroomde sensatie in een desillusie. De uitslagen van de derde en be slissende ronde luiden: Balasjov- Kortsjnoi remise; Smyslov- Timman remise; Georgadze-Van der Wiel 1-0; Razuvajev-Boehm remise; Bagilov-Van Baarle re mise; Dolmatov-Van Dop 1-0. Totale eindstand van de derde ronde 4-2. FRANKFURT (ANP) - In de komende weken zal Feye noord ijverig gaan praten met de andere clubs uit de ere divisie om de zaterdagavond als vaste tijd om de competi tiewedstrijden te spelen geschrapt te krijgen. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft besloten dat met ingang van vol gend seizoen alle clubs die de beschikking hebben over een lichtinstalla tie hun wedstrijden zaterdagavond - aanvang 19.30 uur - moeten spelen. De clubs die niet over een dergelijke installatie beschikken mogen uit wijken naar zondagmiddag. Volgens Peter Stephan ziet Feyenoord er geen heil in: "Een onderzoek heeft uitgewezen dat we zeker tienduizenden toeschouwers minder trekken dan op zondag. Ruggespraak met enige andere eredivisieclubs heeft onze mening verstevigd om af te stappen van de zaterdagavond. Het bewijs is geleverd dat in de wintermaanden de mensen niet van heinde en verre komen om een wedstrijd te bezoeken. Laten we dan ;n op de zaterdag, zoals momenteel in zes uur in de middag beginnen is accep- gebruik maken van de loze i West-Duitsland. Tussen viert tabel. Niet later". Gelegenheid Komende vrijdag als de verenigingen die spelers aan het Nederlands elftal leveren in Zeist bijeenkomen om de problemen rond de reis van het Nederlands elftal naar Uruguay te bespreken (eind december 1980) zal Stephan dit vraagstuk aan de orde stellen. Stephan: "Dit punt staat niet op de agenda. Ik wil echter van de gelegenheid dat we in Zeist zijn gebruik maken". Jury beloont scheidende Gerard Bok erg rijk ROTTERDAM (ANP) Voor dat Gerard Bok gisteravond in de Schiehal van het Ahoy- complex in Rotterdam de ca- deaux ter gelegenheid van zijn afscheid als beroepsbok ser in ontvangst had geno men. had de Rotterdamse weiter al een geschenk gehad. Het was er een van de jury, die Bok met een onbeslist tegen de Franse Tunesiër Bechir Boundka wel erg rijk beloon de. ROTTERDAM (ANP) - Rudi Koopmans, die drie weken ge leden in het sportpaleis 'Ahoy' zijn Europese titel in het half- zwaargewicht voor de tweede maal - door een onbeslist tegen de Fransman Hocine Tafer - met succes verdedigde, komt 28 januari opnieuw in de ring. De Fries verdedigt dan in het Rotterdamse sportpaleis de ti tel vrijwillig tegen de Italiaan Ennio Cometti. De 36-jarige Bok was zijn 22ste en laatste profpartij wel goed begonnen maar naarmate het gevecht vorderde bleek dat Bok - door een lange afwe zigheid uit de ring - de zui verheid en timing in zijn sto ten miste. Boundka had het gevecht vanaf de derde ronde volledig in handen en raakte zijn tegenstander herhaalde lijk met zijn harde rechtse. De jury wilde kennelijk het af scheid niet verstoren. Eén ju rylid gaf onbeslist, de andere twee zagen in respectievelijk Bok (het Rotterdamse jurylid Franken) en Boundka de winnaar. Het werd daardoor onbeslist, waarmee Bok veel te ruim werd beloond. Bert Nikkelen Kuyper had beter afscheid verdiend. De Rotterdamse zwaargewicht, die al tweemaal dispensatie van de Nederlandse boks- bond heeft gehad omdat hij met zijn 37 jaar reglementair niet meer als prof in de ring kan, werd in de vierde ronde verliezer omdat de nngarts een blessure onder het linke roog van "Nikkel" te ernstig vond. Nikkelen Kuyper, die zijn laat ste gage beschikbaar stelde voor een liefdadig doel, stond op het moment de partij tegen de 103 kilogram wegende Mohamed Galoul werd afge broken, ruim op punten v< De nauwelijks bewegende Algerijn kreeg in de derde t vierde ronde tweemaal acht tellen rust omdat hij proble men had met één van zijn ogen, die door de duim 1 I zijn tegenstander was raakt. De blessure, die Nikkelen Kuy per halverwege de vie ronde onder het linkeroog opliep, betekende het einde voor de Rotterdamse zw: gewicht, die in zyn laatste profpartij eindelijk eens keer als winnaar uit de ring had kunnen gaan. verder „De drie van Kortsjnoi zijn me inderdaad erg tegengevallen. Niet eenmaal koos hij voor een sterke opening. Hij was waarschijnlijk bang af te gaan tegen deze ex-landgenoot. Niettemin ontkwam Kortsjnoi met zijn drie remises toch niet aan gezichtsverlies. Kortsjnoi brandde weliswaar van verlan gen om een vertegenwoordigend team van het land dat hem altijd de voet blijft dwarszetten met een nederlaag te vernederen en in derdaad: Volmac-Rotterdam kwam er dicht bij maar strandde LEIDEN - Leiden is een bowling- bond rijker. Het is de afgeschei den groep bowlers, die thans spelen op de banen aan de Bos- huizerlaan, gelukt een eigen sta tus te verwerven. Mede dankzij een wijziging in het reglement van de Nederlandse Bowling Fe deratie is het mogelijk geworden naast de bestaande Bowling Bond Leiden een tweede Leidse bond te De 'dissidente' groepering, die be staat uit de bowlingvereniging Formule en een groot aantal nieuwe sportbowlers, zal gaan draaien onder de naam Bowling Bond Zuid-West. De competities en overige wedstrijden zullen derhalve volledig gesanctioneerd en volgens internationale regels worden gespeeld. Het oprichtingsbestuur bestaat uit Tjeerd Scheffer (voorzitter), Inge Lek (secretaris), Margo de Ruiter (penningmeester), Aad Blom (vi- ce-voorzitter/wedstrijdsecreta- ris) en Henk van Loef (wedstrijd secretaris). Ter gelegenheid van deze bondso- prichting heeft het nieuwbakken bestuur een toernooi georgani seerd. Op de zaterdagen 15 en 22 december a.s. zal dat volgens af- valsysteem worden gehouden. De inschrijving is echter slechts toegankelijk voor de leden van de Naast de drie leagues, die reeds sinds september worden ge speeld, zal in januari op woens dag nog een vijfmanscompetitie van start gaan. Hiervoor kan nog wel volop worden ingeschreven. Met deze, vierde, league wordt de bowlingsportcapaciteit op de ba nen in Zuid-West gecomple teerd. WEST-BERLIJN (ANP)-Henk Nooren heeft gisteren in West-Berlijn met Pluco de Prijs van Duitsland gewon nen, het laatste nummer van het internationale springcon cours. Als tweede eindigde de Braziliaan Nelson Pessoa met Fils d' Argent. Johan Heins werd met Argonaut zesde. Nooren ging in de barrage foutloos rond in een tijd van 33,4 seconden. Het was een parkoers van 280 meter met zes hindernissen. In de twee de ronde viel de Britse favo riet David Broome al uit, evenals Johan Heins. Heins eindigde nog als zesde, omdat hij sneller was dan Broome. Nooren ging van de vijf ruiters die in de barrage waren ge komen als laatste van start. Met zijn tienjarige schimmel Pluco bleef hij Pessoa 2,6 se conden voor. ADVERTENTIE Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. EERSTE DIVISIE A: Foreholte-Vole- Jongens eerste klasse: Rotterdam Zuid- DAS 69-75, Leiderdorp-MSV 92-72, PI Leiden-Cangeroes 58-112, Red Stars- Voorburg 59-97. Tweede klasse: Blitz-Grasshoppers wück 15-7. ESCA-HMS 9-12, Attila- 69-90. Hoogvlict-Gretr, Eaclcs 68-60 Swift A 12-10, WWV-Quick '20 15-7, Spnngere-BC Markt 76-75 en Ros-for- Bomerbr.-SVBO 10-5. eial-Argus 78-44. ERE-DIVIESIE: Punch-BOB 110-109, Groningen-Amstelveen 78-106, R'dam Zuid-EBBC 89-126, Leiden-Donar 104-82 en Rowie/Dordrecht-Flamin- go's 99-108. Leiden 17-32 Donar 18-14 EBBC 18-30 Amsterdam 16-12 A'veen 18-24 BOB 18-10 Punch 18-20 Rotterdam Z 16- 6 Flamingo's 17-18 BV Groningen Dordrecht 16-16 16- 4 EERSTE DIVISIE: BC Markt-L Trot ters 85-96, BC Paulus-BS Weert 85-79, Germaan-SOVB 73-94, Kimbria-JRC Boxtel 86-63. DAMES EERSTE DIVISIE-B: BI. Eagles-Werkendam 67-53, BS Leiden- Kangeroes 74-38, Olympia-Rac A'dam 49-51, US-Juventus 61-86. Heren eerste klasse: Red Stars-Bin nenland 97-72, Dunckers-L/Leiden 71-92. Spakenburg-Goba 77-76. Tweede klasse: Blitz-Cracker Jacks 77-67, Leiderdorp-Green Eagles 109-71, Springers-Midland 82-86. Gymnova- Taveno 67-57, Racing-BVO 77-70 en Ar gus-C harlois 95-98. Hoofdklasse A:. Fortuna-HKV 7-12, St. Hooger-Luto 11-7, Pams-Deetos 8-12, A. Weerbaar-KVS 9-6. B: Archipel-Deto 11-7, PKC-Samos 10-8. Rohda-LDO 10-15, DOS-Blauw Wit 10-12. Overgangsklasse: B: Westerkw -DTV 8-7. VEO-O. Eibern. 9-10, GKV-Het Zuiden 6-3. Danaïdcn-ZKV 12-11. C: Trekvogels-DKOD 9-11. O Arnhem- Achilles 11-9, Rapiditas-DOS 11-14, F. Pacta-Dalto 9-12. D: Stanfries-AKC 10-8, WWMD-Friso 16-12, SCO-W. Kwiek 10-10, Nic.-Asko 9-7. Stand Overgangsklasse B Overgangsklasse C Ons Eibern. 2-4 DKOD De Danaïden 2-4 Dalto DTV Zuiden Westerkw, GKV VEO ZKV 2-2 O. Arnhem 2-2 Achilles 2-2 Rapiditas 2-2 Fides P. 2-6 Trekvogels 2-0

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17