Bum Kun Cha: unieke figuur in Frankfurt Klampen voetbal en kerk zich aan elkaar vast? [OC laat Jhina weer toe Zuidkoreaan wil later missionaris worden "AANZIEN LIJDT ONDER VERHUIZING CIRCUIT" Feyenoord niet in hoger beroep tfSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Vorige week trof ik een merk waardig berichtje in de krant aan: de hervormde kerk en de roomskatholieke St. Bavo- parochie in Angeren (bij Arnhem) maken sinds kort samen reclame langs het veld van de plaatselijke voetbal vereniging. Dat blijkt nodig, want de kerkgang is, volgens predikant en pastoor, danig in het gedrang gekomen door de sportbeoefening. Op het reclamebord staat daarom: "Na sport en werken, denk aan onze kerken". Ik sta paf. Het curieuze is dat ik juist de hulp van de kerken had willen inroepen om een bijdrage te leveren tot het vullen van de soms angstwekkend lege voet baltribunes. Dus mooie reclame in de kerk ten behoeve van de voetballerij. Ik had al een serie borden met hu is-tuin-en-keuken rijme larijen ontworpen om straks de kerken binnen te dragen. Een kleine bloemlezing: Bord 1: "Hand in hand kame raden, hup, voor kerk en voet balclub". Bord 2: (naar de wijze van psalm 134): "Juichtonen dav'ren keer op keer, als in de dagen van weleer, gloedvol, krachtig en sterk, bij voetbalveld en kerk. Bord 3: "Na zingen en gebeden, direct voor voetbal aangetre den". Bord 4: "Kijk na een stemmig middaggebed naar een flit send schot in 't net". U ziet, mijn dichtaar vloeit als d'ouwe Rijn. En dan te beden ken dat ik de mooiste produk- ten niet eens aan de drukpers durf prijs te geven uit angst straks een elftal woedende pastoors en dominees om mijn nek te krijgen. Positief Aan onze redacteur geestelijk leven., S. de Groot, heb ik ge vraagd wat hij vindt van het Angerense initiatief. Hij meldt mij daarover: "De actie moet zeer positief worden beoordeeld. Deze pas tores tonen hiermee aan dat zij de sport, ook op zondagse rieus nemen en ook de mensen die haar beoefenen. De kerk heeft door een negatieve hou ding veel sportliefhebbers van zich vervreemd. Het onder werp is eigenlijk nooit serieus bespreekbaar geweest. Nóg niet in veel christelijke krin gen, al zit ieder zondags avonds zich wel aan de sport op tv te vergapen. De actie van de pastores wil ook zeg gen dat sport en kerk elkaar niet uitsluiten. Het kan sa mengaan En voor wie gelooft: het móet samengaan, wil de zin van het leven je niet ont gaan". Ferm proza dat als een gezang op je afkomt. In de slotregelen bespeur ik ove rigens al het mogelijke begin van de discussie: "Moeten sport en religie samengaan of gescheiden blijven?" Na alles wat we in dat verband over sport en politiek hebben mee gemaakt, kan ik uit de grond van mijn hart maar één ding zeggen: God bewaar me. Meisjes NRC-Handelsblad had zater dag een interview met Huib Timmermans (51), de coach van het zo succesvolle Neder landse dameshockeyteam dat volgend jaar bij de Olympi sche Spelen in Moskou één der weinige vaderlandse ploegen is met uitzicht op een medail le. Timmermans vertelt dat in het vrouwengezelschap som mige dingen anders worden opgevat dan bij de mannen. "In het begin gaf ik tactische opdrachten en dramde als bij de mannen door, wanneer ik dacht dat er onvoldoende naar me werd geluisterd. Dat bleek evenwel een verkeerde gedachtengang in dit voor mij toen nieuwe milieu. Vrouwen doen veel preciezer wat ik als coach meen te moe ten voorschrijven en zijn ook veel consciëntieuzer in het uitvoeren van de gezamenlij ke opdrachten dan ik bij de mannen had ervaren. Dat merkte ik vooral toen een speelster na afloop van een wedstrijd serieus haar excu ses bij me kwam aanbieden omdat ze een doelpunt had gemaakt, hoewel dat niet bij de tactiek van het totale team was afgesproken" Papperlepap. Gehoorzame ty pes, hoor. Waarom kom ik dat soort meis jes nou nooit eens tegen? Bondsbureau Het drama rond het voormalig bondsbureau van de Afd. Leiden van de KNVB lijkt een gebed zonder eind te worden. U kent in grote trekken het verhaal: de Afdeling heeft een nieuwe behuizing in Leider dorp betrokken en zou gaarne het oude bondsbureau aan de Rijnsburgerweg willen ver kopen ten einde het nieuwe (gedeeltelijk) te financieren. Het probleem is dat de oud-ad ministrateur van de Afdeling Van Leeuwen (67), een man die de laatste jaren volledig in dienst van de KNVB-Leiden was, nog een etage in het oude bondsbureau bewoont. Hij wil daar alleen uit als men hem een gelijkwaardige woonruimte aanbiedt. Po gingen daartoe zijn op niets uitgelopen. Een extra moei lijkheid. is dat Van Leeuwen op'dit moment een zeer lage huur heeft en woonruimte van dezelfde allure elders uiter aard veel duurder is. Over bruggingsregelingen zijn door Van Leeuwen afgewe- Iemand die de kwestie van vrij nabij heeft gevolgd zei me een paar weken geleden: "Van Leeuwen stelt dusdanige ei sen dat je je in gemoede af vraagt wat hij nu eigenlijk wil. Er zijn hem behoorlijke aanbiedingen gedaan. Maar hij wijst alles af. Volgens mij wil hij maar één dinggewoon aan de Rijnsburgerweg blij ven zitten". De kwestie loopt al lang en de stemming is er uiteraard niet beter op geworden, om het zacht te zeggen. Er staan dan ook wel een paar harde kop pen tegenover elkaar. Van Leeuwen heb ik leren kennen als een stroeve, weinig toe gankelijke man en Ad Dusée, die de onderhandelingen voor de Afdeling voert, is welis waar een bekwaam bestuur der, maar ook een functiona ris die soms zeer eigengereid kan zijn. De nieuwste stap van het Afde lingsbestuur trof men in de krant van zaterdag aan: de Afdeling biedt het pand, met Van Leeuwen er in, voor drie ton te koop aan, wat uiter aard een stuk beneden de Van Leeuwen werkelijke waarde (leeg) van het gebouw is. Enige van onze verslaggevers hadden eerder contact gezocht met bestuurs leden van de Afdeling om iets te vernemen over de conse quenties van een en ander. Maar die mensen zongen al lemaal hetzelfde liedje: ga maar naar Dusée, want die is de woordvoerder in deze zaak. En wat zei Dusée? "Geen commentaar" Mooie woordvoerder. Ik begrijp het ook niet zo best. De zaak gaat in feite duizenden mensen aan (al die voetbal lers die meer contributie be talen ter financiering van het nieuwe bondsbureau). Als het Afdelingsbestuur vindt dat het de zaak correct heeft be handeld dan moet het toch mogelijk zijn op een paar es sentiële vragen een eerlijk antwoord te geven? De men sen die zich van het bordje "geen commentaar" bedie nen, wantrouw ik altijd enigszins. Zit er soms toch iets niet snor? Ik heb maar eens aan een des kundige gevraagd wat Van Leeuwen staat te wachten als het oude bondsbureau inder daad tn andere handen over gaat. Dat is het volgende: de nieuwe eigenaar kan (het hoeft natuurlijk niet) na drie jaar een uitzettingsprocedure beginnen. Ook hij moet pas sende vervangende woon ruimte aanbieden. Wordt die niet geaccepteerd dan eindigt de zaak bij de rechter en die zal dan vaststellen wat "pas send" is. En dat zal, als mijn inlichtingen kloppen, vrijwel zeker minder zijn dan waar toe de Afdeling al met al nu bereid is. Bovendien eindigt met de ver koop van het huis onder de huidige omstandigheden on getwijfeld ook de bereidheid van de Afdeling om Van Leeuwen bij toekomstige re gelingen nog financieel te steunen. Morele verplichtin gen kennen een begin, maar ook een eind. Komt er geen gegadigde voor het huis...ja, wat dan, Afde ling? F-junioren In het officiële-mededelin- genblad van de Afd. Leiden van de KNVB gaat Peter On- vlee nog eens in op de kwestie van de begeleiding van de z.g. F-junioren (jongetjes van 6 en 7 jaar). Daar zijn volgens de KNVB speciale jeugdleiders voor nodig, maar in de Leidse regio was voor de desbetref fende cursus weinig animo. Wat geitriteerd omdat er in dit land voor alles een cursus nodig is, schreef ik onlangs dat je het grut van die leeftijd gewoon moet laten aanrom melen, zoals wij dat heel vroe- Door Ruud Paauw ger met straatvoetbal deden hoe minder je je er als oudere mee bemoeide des te beter. Dat was zon beetje de strekking. Peter Onvlee pakt mij nu niet onaardig met een oude Vrij- Uit, waarin ik was terugge gaan in de tijd. Dertig jaar geleden had ik met mijn ploeg de finale van de schoolwed- strijden verloren door een doelpunt dat geen doelpunt was. De bal zou normaal in het zijnet zijn gekomen, maar het doel had toen geen net. De scheidsrechter was het fijne van de zaak ontgaan en gaf doelpunt. Na afloop wilde ik, als aanvoerder, de scheids rechter aanvankelijk niet be danken voor de leiding .maar op aandringen van de hoofd onderwijzer deed ik dat later terecht toch. Peter Onvlee schrijft nu: voor dat soort zaken (en laten we duidelijk zijn, het gaat niet om tactische aangelegenhe den) dient er ook in clubver band een verantwoordelijke man of vrouw te zijn. Die op, hoe naar het woord ook is, verantwoorde wijze (en het volgen van een cursus kan in ieder geval enig inzicht ver schaffen zoals ook die hoofd onderwijzer zijn vak heeft moeten leren) met zo'n groep hummeltjes op stap gaat". Misschien heeft hij gelijk. Maar het eerste vereiste bij zo'n be geleider is toch wel: een nuch ter verstand, een warm hart en een liefdevolle hand. En ik vrees dat geen cursus je die kan geven. AUSANNE (ANP) - China is, bij schriftelijke stemming, weer toe gelaten tot het Internationaal Olympisch Comité. Een woord voerder van het IOC heeft dat gis termiddag in Lausanne bekend gemaakt. an de Olympische winterspelen van 1980 in Lake Placid en de zomerspelen van Moskou kun nen derhalve twee Chinese teams deelnemen. De Volksrepubliek China is lid van het IOC onder de naam Chinees Olympisch Comi té. aiwan, dat reeds lid van het IOC was, blijft lid onder de nieuwe naam van Chinees Olympisch Comité Taipeh. an de 89 leden van het IOC spra ken zich er 62 uit voor toelating van China, zeventien waren er te gen. Er was één blanco stem en één ongeldige stem. [et team van het Chinees Olym pisch Comité Taipeh zal geen vlag mogen voeren, ook zal het volkslied van Taiwan niet wor den gespeeld gedurende de Olympische spelen. Waarschijnlijk zal Taiwan het be sluit van het IOC niet accepteren. André Pache, een advocaat in Lausanne die optreedt als verte genwoordiger van Taiwan, heeft gisteren al laten weten dat de voorwaarden die het IOC stelt voor Taiwan vrijwel zeker on aanvaardbaarzijn. Hij heeftop 14 november al een civiele procedu re tegen het IOC aangespannen. Hij meent dat de gevolgde proce dure bij de toelating van China in strijd is met de reglementen van het IOC. >e 89 leden van het IOC dienden schriftelijk hun oordeel te geven over een in Nagoya (Japan) door het IOC opgestelde resolutie, die de condities inhield waaronder China bereid was opnieuw in de Olympische beweging zitting te nemen. Voornaamste punten in die resolutie waren: de naam "Chinees Olympisch Comité" die China in de Olympische wandel gangen zal innemen en de conse quenties voor Taiwan. Dit eiland wordt nu in IOC-kringen aange duid als "Chinees Olympisch Comité Taipeh", en moet bij sportmanifestaties gebruik ma ken van een ander volkslied en een andere vlag. )oorde terugkeer van China wordt een langdurig tijdperk afgesloten waarin China en Taiwan ener zijds en China en het IOC ander zijds aan het touwtrekken waren over de erkenning van China en Taiwan binnen de Olympische beweging, lees Kerdel juichte toe dat China met zo'n overweldigende meer derheid weer was aanvaard als lid van het internationaal Olympisch Comité. "Ik vind het een zeer po sitieve ontwikkeling", aldus het Nederlandse lid van het IOC. 'Het is belangrijk dat de Volksre publiek China weer in het IOC is opgenomen, tenslotte vertegen woordigt zo'n land ongeveer een miljard - 1 V.T- f'/ o - -;yv' l FRANKFURT - Aan de vooravond van elke confrontatie op UEFA-Cupniveau wordt Feyenoord-trainer Vaclav Jezek nog voorzichtiger dan hij in het „gewone" Holland se voetballeven al is. Eintracht Frankfurt-coach Friedl Rausch geeft tijdens de training enige aanwijzingen c Kun Cha(m) en zijn doelverdediger Klaus Funk (r). i de Koreaan Bum DEN HAAG - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club (KNAC) betreurt een eventuele ontmanteling van het circuit van Zandvoort na af loop van de huurperiode. Het noemt een bestemmingswijzi ging van het circuit voordat het huurcontract is afgelopen zelfs een kapitaalsvernietiging. bericht dat het verplaatsen van het circuit van Zandvoort niet alleen schadelijke gevolgen heeft voor de gemeente Zandvoort, maar zeker ook voor de autosport als zodanig. Daarnaast stelt het bestuur van de KNAC zich op het standpunt dat een bestem mingswijziging vóór het aflopen van het contract van het circuit met de gemeente Zandvoort „ge heel in strijd is met de afspraken die met de gemeente zijn ge maakt en waarop de plannen voor de autorensport in de eerste jaren gebaseerd waren". „Het behoeft geen betoog dat het aanzien van Nederland in de in ternationale autosportwereld onder een verplaatsing van het circuit zou lijden en dat grote problemen zouden ontstaan door het op korte termijn moeten vin den van vervangende circuitac commodatie elders", aldus de KNAC. De Tsjech, die wilde uitspraken lie ver aan jongere collega's overlaat, is maar zelden te verleiden tot minder complimenteuze uitla tingen over de aanstaande scheidsrechter of de wachtende tegenstander. Eerder probeert hij altijd de beminnelijke gentleman te blijven, die niemand wil kwetsen, maar die zijn eigen spelers soms wel moet motive- Jezek doet dat op zijn eigen i waarbij hij aan de ene kant graag plooitjes gladstrijkt, maar aan de andere kant soms prikkelend uithaalt. Eén keer ging dat tot nu toe mis, maar het geval rond Van der Lem en Notten in het Zweed se Malmö was slechts de uitzon dering die de regel bevestigde. Een regel, die ook in Frankfurt weer wordt doorgevoerd. Op weg naar de Duitse stad, waar Feyenoord morgen het eerste treffen in de derde UEFA-Cu- pronde afwerkt (het hoogtepunt van het seizoen voorde Duitsers), nam Jezek dan ook direct de „schuld" op zich voor een klein misverstand, waaruit een speler verkeerde conclusies zou kunnen trekken. Opnieuw was daarbij René Notten betrokken. De mid denvelder bleek afgelopen zon dag bij vergissing tot aanvoerder te zijn gebombardeerd door hulp- -trainer Westerhof, die bij het duel tegen Utrecht als stand-in fun geerde voor de grieperige Je zek. De inmiddels herstelde hoofd coach, nog wel wat pips, „maar de koorts is geweken", zette de za ken zelf recht. „Afspraak bij Feyenoord is dat Michel van der Korput teamcaptain is als Wim Jansen met speelt. Ik dacht dat Westerhof dat wist, dus heb ik het hem niet expliciet verteld. Mijn fout". Het was een foutje zonder gevol gen, omdat Notten geen conse quenties had verbonden aan het dragen van de band na zijn vele reservebeurten. De middenvel der kon alleen maar lachen om het misverstand, in de weten schap dat de fitte Wim Jansen morgen het team weer zal leiden. Ook de rentree van Jan van Dein- sen is te verwachten. De kuitblessure van de flankverde diger is zodanig genezen, dat hem vermoedelijk de zware taak zal worden opgedragen Bum Kun Cha uit te schakelen, al rekent ook international Ben Wijnste kers min of meer op die opdracht: „Ik heb me er in elk geval al he lemaal op ingesteld". Hoe dan ook, de zeer religieuze Zuidkoreaan („Na het beëindi gen van mijn voetballoopbaan ga ik als missionaris werken") geldt als het geheime wapen in Frank furt, waar hij al wordt vergeleken met Pele. Hoewel hij per traditie vol lof is over een aanstaande te genstander, vindt Jezek dat toch wat overdreven. „Al zal die Cha wel een probleem worden. On danks zijn waggelende gang is hij zeer snel op de eerste meters, sterk aan de bal en vooral in de lucht. Hij is uniek". Ook over Eintracht als geheel stort Jezek complimenten uit. „De sterkste Bundesligaclub in de UEFA-Cup", beweert hij van de ploeg, waarin zeker de voor de competitie geschorste Oosten rijkse international Pezzey en waarschijnlijk ook Lorant zullen terugkeren. Naast bijvoorbeeld Bernd Holzenbein, de man die in de WK-finale West-Duitsland- Nederland van 1974 een straf schop versierde bij Wim Jansen („En hij is nog altijd een sluwe vos", weet Jezek) en de gelouter de spelmaker Grabowski. „De elegance in het spel van Eintracht zie je vooral bij hem terug", be wondert Jezek. „Misschien ko men ze in moeilijkheden als we hem kunnen uitschakelen". Dat is dan ook de reden dat Roger Albertsen wel zal worden ingezet op het middenveld. Naast Notten en Jansen moet Albertsen, die af gelopen zondag Van Hanegem in een bijrol dwong, dan de Ein- tracht-spelmaker uitschakelen. Albertsen: „Dat doe ik het liefst en dat is ook mijn sterkste punt. Het uitschakelen van zo'n man is een grote uitdaging voor De rest van zijn vermoedelijke op stelling geeft Jezek pas vandaag na de twee trainingen prijs. Ge heel in de lijn van de voorzichtig heid die hij voor elk UEFA-Cup- duel volgt. PAUL DE TOMBE FRANKFURT - Feyenoord zal niet in hoger beroep gaan tegen de schorsing van vier wedstrijden, die André Stafleu van de straf- eommissie van de KNVB kreeg voor zijn "vergrijp" in de wed strijd tegen AZ'67. Peter Ste- phan, directeur van Feyenoord, ziet daar geen heil in. "We willen niet tornen aan de be voegdheden en de rechtspraak van de KNVB. Daarom zien we af van hoger beroep. We hebben Stafleu wel geadviseerd zijn vak bond - de vereniging van con tractspelers - in te schakelen. Wij op onze beurt gaan praten met de werkgeversorganisatie, de FBO. De tuchtrechtspraak van de KNVB dreigt nu ten onder te gaan aan willekeur". Stephan meent dat vele betaalde voetballers, die in lagergeplaatste verenigingen spelen, ongestraft blijven, omdat de televisiecame ra's bij die wedstrqden ontbre ken. Stephan: "In het betaalde voetbal mag je niet discrimineren. Als we vechten voor een voetbal-cao yoor de minstbetaalden, vind ik datje ook moet opkomen voor de spelers, die aan de top staan". ADVERTENTIE Groenoordhallen a.s. woensdag L. de Coligny- v.d. Leek Aanvang 21.00 uur Donar ontslaat Chuck Campione GRONINGEN (ANP) - De Gro- ningse eredivisieclub Donar heeft gisteren zijn coach Chuck Campione ontslagen. Hij was de laatste Amerikaanse coach in dienst van een Nederlandse ver eniging. Er ontstonden meningsverschillen met spelers over het technisch beleid en na de nogal dik verloren wedstrijd tegen Leiden van het afgelopen weekeinde (104-82) voelde het bestuur van Donar zich genoopt in te grijpen. In het verdere verloop van het sei zoen zal Jan Kamman optreden als interim-coach. O? DEZE LIFT VOERT EEM VAN U BEIDEN MAAR D£ TOP i MEREN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15