GOC 9(4% Vooreen tas vol liefde koopje nog geen broodje Verzet tegen inenten niet bijbels Het NMB spaarpapier aan toonder. f 91/4% Lezers schrijven Koster Van Diggelen over de inzet van de kostersvrouw DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 Als de Leidse koster P. van Diggelen, hoofdbestuurs lid van de kostersbond in Nederland, advertenties in dag- en weekbladen leest waarin een "kosters- echtpaar" wordt gevraagd of een "Koster wiens vrouw bereid is de helpende hand te bieden", dan denkt hij: vast weer een kerkbestuur dat erop uit is twéé mensen te strikken voor één salaris. Zulke ad vertenties komen hem regelmatig onder ogen. Nu kan die gedachte op voor oordeel berusten, want het is niet uitgesloten dat, wanneer een kerkbestuur een koster sechtpaar vraagt, ook werke lijk twee mensen nodig zijn, gezien de grootte van het ta kenpakket. Maar het is meermalen voorgekomen - en het komt nóg voor - dat een kerkbestuur kosteloos wil profiteren van de inzet van de kostersvrouw en dat dus al leen de man salaris krijgt. "Onnodig te zeggen dat een dergelijke handelwijze nu niet bepaald getuigt van een sterk sociaal bewustzijn", zo schrijft Van Diggelen in het blad van de kostersbond. A-sociaal "De kerk als werkgeefster heeft toch wel een grote verant woordelijkheid. Maar laten we wel wezen: ook de sollici tant, in dit geval de adspirant- koster, handelt zeer onver standig, om niet te zeggen a- sociaal, als hij akkoord gaat met een arbeidsovereen komst waarbij de inzet van zijn vrouw verplicht wordt gesteld zonder dat een gelde lijke beloning hiertegenover staat". Nu kan het best zijn - Van Dig gelen sluit dit helemaal niet uit - dat een echtpaar uit ideële motieven een kosters- baan ambieert en bereid is alleen voor het salaris van de man alle werkzaamheden te verrichten. "Deze mensen la ten zich vaak leiden door een overdreven gevoel van liefde voor de kerk. Ja, ze zien in het kosterschap zelfs een bepaal de roeping. Het is hun goed recht er zo over te denken. Geen mens heeft daarmee iets te maken. Als een vrouw vrijwillig haar man gaat hel pen omdat zij het werk zo leuk vindt is dat een zaak die hen alleen aangaat". Alleen - en daar zou Van Dig gelen voor willen waarschu wen - het is mogelijk dat men na verloop van tijd wordt ge confronteerd met bepaalde teleurstellingen. ïvien Kan zich op een gegeven moment onheus bejegend voelen. Of men kan een dui delijk tekort aan waardering constateren. Wijzigingen in de samenstelling van het kerkbestuur, waardoor men met andere mensen te maken krijgt, kunnen er de oorzaak van zijn dat een heel ander beleid wordt uitgestippeld. En als dat niet erg strookt met de opvattingen van de koster, wel, dan ontstaat er een rijke voedingsbodem voor allerlei conflictsituaties. Een en an der kan tot gevolg hebben dat het aanvankelijke enthou siasme beduidend gaat ver bleken. Plotseling realiseert men zich dat men eigenlijk voor een veel te laag salaris arbeid levert. En dan moet de bond al spoedig opdraven om Zakelijk Van Diggelen vindt dat iemand die solliciteert nuchter en za kelijk te werk moet gaan. "Men doet er verstandig aan, zich niet al te veel te laten lei den door bepaalde gevoelens van liefde voor de kerk waar door men wellicht ontvanke lijk wordt om genoegen te nemen met een veel te lage beloning. Bedenk wel dat je met een tas vol liefde geen enkel broodje bij de bakker kunt kopen. Vroeg of laat kunnen er spijtgevoelens ontstaan over de onzorgvul dige handelwijze bij het aan vaarden van de functie". VAN DIGGELEN - spijtgevoelens - bond zijn als hij er niet op bleef hameren dat een kerk bestuur dat een koster in dienst wenst tc nemen de landelijke richtlijnen moet volgen. De meeste kerkbestu ren doen dat ook wel, "maar", zo kan Van Diggelen zonder overdrijving rapporteren, "helaas zijn er nog te veel die hiermee marchanderen". Overigens vindt hij het wel merkwaardig dat ten aanzien van de predikantstraktemen ten praktisch alle kerkbestu ren de synodale richtlijnen onverkort toepassen. "Je vraagt je dan wel af waarom er nog kerkbesturen zijn die menen voor de kosters een andere gedragslijn te kunnen volgen". Hoewel de kosters salarissen niet door een syno de zijn vastgesteld, bestaan er toch wel heel duidelijke af spraken met de kerken. Van Diggelen: "Adeldom ver plicht". Hoogleraren Douma en Velema: Inenting tegen polio verraadt geen gebrek aan vertrouwen op Gods voorzienigheid. De bijbel se gegevens die men tegen inen ting aanvoert worden verkeerd uitgelegd. Dat schrijven de hoogleraren dr. J. Douma (theologische hogeschool van de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken in Kampen) en dr. W. H. Velema (theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apel doorn) in een advies aan de staatssecretaris voor volksge zondheid en milieuhygiëne, me vrouw E. Veder-Smit. De staatssecretaris had de hoogle raren ten tijde van de polio-ex plosie in 1978 gevraagd, haar ad vies te geven inzake de theolo- gisch-ethische benadering van het inentingsvraagstuk. Vandaag is hun publikatie, getiteld "Polio - afwachten of afweren?", in de serie "Ethisch commentaar" bij de uitgeverij Ton Bolland (Am sterdam) verschenen. Geen dwang Volgens de hoogleraren kan men aan geen enkel bijbels gegeven rechtstreeks ontlenen dat inen ting niet mag. Meestal berust af wijzing op de veronderstelling dat men Gods bedoelingen niet mag hinderen. Inentingsdwang, waarop sommi gen tijdens de explosie van vorig jaar hebben aangedrongen, wij zen Douma en Velema af. "Bij deze poliogolf kon niet van een situatie worden gesproken waarin de gezondheid van de maatschappij in gevaar werd ge bracht. De schadelijke gevolgen bleven van beperkte aard. Juist dan moeten zaken als gewetens vrijheid en de beperkte taak van de overheid in de gezondheids zorg zwaar wegen. De tijd moet worden gebruikt om de bestrij ders van inenting tot andere ge dachten te brengen. Dat moet echter met rustige voorlichting en niet met het geweld van ver plichte inenting gebeuren". De auteurs willen met hun boek een handreiking bieden aan mensen die nog steeds princi piële moeite met polio-inenting hebben. Zij hebben dan ook con tact gelegd met instanties en per sonen binnen die groeperingen die om godsdienstige redenen inenting afwijzen. Via gesprek ken en geschriften stelden de schrijvers zich eerst grondig op de hoogte van de bezwaren. Alleen hier Het verzet tegen inenting is begon nen in het begin van de negen tiende eeuw, toen voormannen van het "Reveil" - een protes tantse beweging die binnen het calvinisme grote invloed heeft gehad - met name Willem Bil- derdijk en de arts Abraham Ca- padose, op religieuze en medi sche gronden de koepokken- vaccinatie afwezen. Opvallend is dat het verzet in verschillende Professor VELEMA - geen dwang, wel rustige voorlich ting - (oud-)gereformeerde kringen te gen inenting uitsluitend in ons land voorkomt. Met een krappe meerderheid be sloot de synode van de Gerefor meerde Kerken gisteren, aan het begin van een nieuwe zittings- week, nog niet toe te treden tot de in voorbereiding zijnde stich ting Oecumenisch centrum voor Kerk en Samenleving. Dit centrum zou dienstverlenend voor de kerken moeten gaan werken en tegelijk een platform zijn voor christen-wetenschap pers die in hun werk op belang rijke maatschappij problemen stuiten. De synode vond dat er nog te veel onzekerheden over de koers van dit centrum bestaan. Zij zal dan ook een commissie ("deputaatschap") benoemen voor nader onderzoek. Geref. synode over kerk en samenleving De toetreding tot het centrum kwam ter sprake bij de behande ling van enkele rapporten over het "spreken van de kerk". Wan neer kan men zeggen dat de kerk officieel spreekt? Die vraag is ook bij de gereformeerden, na allerlei brieven en uitspraken over maat schappelijke en politieke zaken, steeds klemmender geworden. Voornaamste besluit gisteren was dat het officiële spreken is voor behouden aan de synode. Laten gevallen geen uitstel toe, dan kan het synodebestuur die taak ver vullen. Dat zal in de regel éérst de desbetreffende commissie (de putaatschap) raadplegen. Uitspreken van de Raad van Ker ken of de Wereldraad zijn alleen óók gereformeerd als de synode of een bevoegd orgaan daarmee instemming heeft betuigd. Om in de bemoeienis van kerkelij ke organen met samenlevings- vragen enige orde te brengen, be sloot de synode tot instelling van een contactraad voor kerk en sa menleving. Die zal alleen aan be leidsvoorbereiding doen. Oost-Timor. Tienduizenden mensen op Oost-Timor (de voormalige Portugese kolonie in de Indische archipel) worden met de hongerdood bedreigd, terwijl de hulp van het internationale Rode Kruis tekort schiet. Om die reden heeft de Raad van Kerken in Nederland zich tot minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en tot de Raad van Kerken en de bisschoppenconferentie in Indonesië gewend. De raad spreekt zijn zorg uit over de situa tie en vraagt dringend alles te doen om tot een doeltreffender hulpverlening te komen. Volgens berichten die bij de Raad van Kerken zijn binnengekomen bereikt de hulpverlening alleen de 60.000 mensen die in "herves tigingskampen" zijn onderge bracht. Dat voor velen de hulp te laat komt, is mede te wijten aan de hoge transportkosten, die wel de helft van het hulpverlenings bedrag uitmaken, en aan geld verlies wegens corruptie. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Alphen aan den Rijn-Oudshoorn-Rid- derveld (nieuwe predikants plaats) L. Oosthoek Hardenberg, naar Harkstede (Gr.) B. Ronner te Leek, naar Goes C. van Ooijen Breda-Terheijden; bedankt voor Blauwkapel G. S. A. de Knegt Barneveld. Gereformeerde Kerken: beroepen te Almelo (voor zendingsdienst in Indonesië) P. ter Veen Beetster- zwaag; aangenomen naar Meppel J. G. Arensman Kamperland. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Bur- lington-West (Ontario. Canada) W. Pouwelse Bergentheim. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Utrecht-Noord H. H. Klomp Zwaagwesteinde, die bedankte voor Bussum. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenzeel M. Mondria Waardenburg. voor Randburg (Zuid-Afrika) Chr. van de Poel Yerseke. Bezetting Oecumene. Uit informatie die de laatste dagen vanuit Polen bij de Evangelische Pressedienst in het Westduitse Frankfort is binnen gekomen kan worden opgemaakt dat het bezoek van de paus aan Polen heeft geleid tot verslechte ring van de betrekkingen tussen rooms-katholieken en protestan ten in dit land. In enkele plaatsen hebben rooms- katholieken zelfs een protestant se kerk overgenomen. Al op de eerste dag van het pauselijke be zoek werd in Baranowa (Mazurie) een protestantse kerk bezet. On middellijk brachten de bezetters een Mariabeeld aan. Een tweede bezetting was vorige maand in de plaats Spychowo. Toen een lu therse predikant met de kerk gangers de kerk verliet, nam een groep mensen, onder wie een priester, de sleutel, drong de kerk binnen, plaatste een altaar en sloot het gebouw voor de ogen der onthutste lutheranen. Sinds dien wordt de kerk voor de ka tholieke eredienst gebruikt. De overheid, die anders de rechten van de minderheidskerken wel beschermt, heeft, volgens de in Frankfort ontvangen informatie, op de bezettingen niet gerea geerd. Vrouw. In haar eerste synode vergadering te Brussel heeft de Verenigde Protestantse Kerk van België het predikantsambt open gesteld voor de vrouw. De synode laat de plaatselijke gemeenten vry, een man of een vrouw te be roepen. Een minderheid ter sy node verklaarde zich pertinent tegen de vrouw op de preekstoel. Zij heeft een beroep op alle plaat selijke gemeenten gedaan, de vrouw in deze functie af te wijzen. Echtscheiding. De Spaanse bis schoppenconferentie is fel ge kant tegen het plan van de rege ring om echtscheiding te legali seren. Zij heeft alle Spanjaarden, in het bijzonder de parlementsle den, opgeroepen om wijziging in het onder Franco uitgevaardigde verbod op echtscheiding te voor komen. Spanje is nog het enige land in West-Europa waar echtscheiding niet mogelijk is. Van de 65 bis schoppen gaven er 59 hun goed keuring aan het document tegen echtscheiding. Vier stemden blanco en twee tegen. De namen van de blanco- en tegenstem mers werden niet bekendge maakt ADVERTENTIE Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergece- ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Brecht I Jaarne zou ik de rollen eens willen omdraaien en kritisch willen in gaan op een werkstuk van Bert Koekebakker. Het gaat om het in terview naar aanleiding van de komende voorstellingen van Lit- teris Sacrum van Brechts 'De goede mens van Sezuan'. Het moet me dan in de eerste plaats van het hart, Bert, datje niet vol daan hebt aan mijn uitdrukkelijk verzoek er een stuk over de voor stelling van te maken en niet over mijn persoon, wij elkaar al langer kennen dan vandaag hebben wij wat zit ten kouten over de achtergron den van mijn bezigheden, waar bij ik duidelijk gesteld heb, dat dit niet voor het interview was bestemd. Waarmee jij akkoord ging. e zult je waarschijnlijk wel kun nen voorstellen, dat ik wat on aangenaam getroffen was toen ik kennis nam van het stuk en mijn persoonlijke achtergronden daar breed uitgemeten in voorkwa men. betreur ik het eveneens, datje in een voorbespreking van een stuk van Litteris een voorstelling van Imperium in het geding brengt. N.a.v. jouw recensie daarover hebben we een paar opmerkin gen gemaakt, kritische zowel als waarderende. Des te meer be treur ik het dan dat alleen de kri tische opgenomen worden. Ik stel er prijs op dit heel duidelijk te stellen. en slotte nog een paar feitelijke onjuistheden. Brecht is na zijn vertrek uit Amerika niet naar Oostenrijk gegaan maar wel de gelijk naar de D.D.R. Hij heeft zich echter wel als Oostenrijker laten nationaliseren! En dat spreek nog meer voor wat Brechts stellingname betreft, oe de stichting van het Berliner Ensemble een "incident" ge weest zou zijn is mij niet duide lijk. Een term niet door mij ge bruikt. Ik weet ook niet in.welke context ik dit moet plaatsen. Hij is tot zijn dood leider van dit ge zelschap geweest. Dat 'Brecht en enige Franse filoso fen de kerk als instituut afwezen' is niet hun privilege. Er zijn er meer. Ik heb echter een opmer king in die zin gemaakt betref fende Marx en zijn beïnvloeding door Franse filosofen uit het Ra tionalisme. Wat minder vrijblij vend dus. Behoudens enkele formuleringen moet ik zeggen, datje in grote lij nen mijn opvatting over Brecht juist hebt weergegeven. Jammer datje mijn opmerking, dat ik dit stel op basis van de bestudering van 'De Goede Mens' en enkele voorstellingen van andere stuk ken er niet bij hebt vermeld. Ik wil beslist niet naar voeren wor den gehaald als Brecht-kenner! Jan Chr. Bartelsman Schubertlaan 19 Leiden Brecht II Jan Bartelsman heeft gemeend mij op een persoonlijke manier aan te moeten vallen in verband met een in deze krant geplaatst inter view. Vandaar een persoonlijk antwoord op deze aantijgingen. Je persoonlijke betrokkenheid, beste Jan, heb ik in het bedoelde interview bewust uitgemeten, omdat ik getroffen was door de betrokkenheid, waarmee je over Brecht sprak. Je weet er zoveel van, dat ik daar gewoon niet om heen kon. Voorts heb ik dat ge daan, omdat ik het gesprek met jou voerde en niet met Litteris, hetgeen een ander verhaal zou hebben betekend. Over de voorstelling schrijven en jou daarin vrijwel buiten be schouwing laten vond en vind ik t.o.v. jou verregaand onredelijk. Ik meen dan ook, dat in je reactie een element van bescheidenheid zit, die ik wel zeer waardeer, maar weinig functioneel acht. Het ar gument, dat ik bij de Imperium passage gebruik, nl. dat van de 'drie goden' was wel degelijk een opmerking van jouw kant. In mijn recensie van destijds komt dit aspect, voor zover ik mij her inner, niet ter sprake. Het aspect van het "Berliner En semble' is, binnen de kwalificatie 'een incident' volledig voor mijn verantwoording. Ik heb voor die zinsconstructie gekozen in een streven je stelling, nl. dat Brecht geen bindingen met de D.D.R. zou hebben gehad, te verdedigen. Die heeft hij wel degelijk gehad, en het doet mij plezier, dat we het wat dit betreft, eens zijn. Jouw 'nationaliseren tot Oostenrijker' en het bestaan van het voor hem zeer belangrijke 'Berliner En semble', zoals je ook in je reactie toegeeft, kon ik slechts via de zinsconstructie van 'een incident' aannemelijk maken, wilde ik je stelling, nl., dat hij zich geduren de zijn leven verre had gehouden van het communisme, overeind houden. Dit alles volledig en te goeder trouw. Je opmerking over Marx en zijn beïnvloeding door Franse filoso fen uit het Rationalisme is volle dig correct. Die formulering was door mij inderdaad 'te vrijblij vend' gekozen. Ik meen overigens nog niet, gezien het feit, dat het een verhaal met jou en niet met Bertolt Brecht (was dat maar mogelijk) of met Litteris, dat ik een evenwichtige verdeling heb gemaakt tussen de auteur Brecht, de regisseur Jan Bartelsman en de toneelvereni ging 'Litteris'. In het artikel als Brecht-kenner 'ontmaskerd' te worden pleit slechts voor je en voor je gedrevenheid als regis seur. Met die intentie is het arti kel geschreven. Bert Koekebakker Milanenhorst 103 Leiden Ashram Omdat we nogal wat negatieve ge luiden horen over het feit dat wij als oud-leerlingen gereageerd hebben op het conflict binnen het Ashram-college, willen we mid dels deze brief nogmaals duide lijk maken waarom we onze stem hebben laten horen. Dat wij als oud-leerlingen dit ge daan hebben, kan toch alleen po sitief worden opgevat, want hier uit blijkt dat we ons nog steeds zeer betrokken voelen bij het Ashram. Onze Ashram-periode sloot niet af toen we van school gingen: dat gene dat we geleerd hebben op het Ashram-college komt tot ui ting in onze vervolgopleidingen en onze persoonlijke ontwikke ling. Wij zouden het zeer spijtig vinden als dingen als projecton derwijs, het zelfstandig leren denken en persoonlijke me ningsvorming, maatschappelijke bewustwording (en dus het ont dekken van onze eigen plaats binnen het maatschappelijk be stel), stopgezet zouden worden. Wij zouden graag zien dat de te genwoordige leerlingen van het Ashram ook de kans krijgen met deze punten in aanraking te ko men. Wij zijn bang dat door de huidige ontwikkelingen op het Ashram- college het hele middenschool experiment gevaar loopt een middenschool die probeert ie dereen gelijke kansen in het on derwijs te geven, wat dus inhoudt dat iedereen na zijn/haar school tijd meer mogelijkheden heeft om zijn/haar plaats in de maat schappij te vinden. Wij vonden dat deze punten aanlei ding genoeg waren om onze ver ontrusting kenbaar te maken zo als we dat gedaan hebben. Na mens een groep oud-leerlingen: Carolien van Dalsum Annelies Grimbergen Loes Kramer Bernadette van Leeuwen p/a Schuberthof 57 Alphen Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7Vi% of zes jaar vast met een rente van 9' i%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoevee! u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f 861,32 2 jaar 7M/o f 1 000,- f4.306,60 2 jaar 7 >4% f5.000,- f 588,13 6 jaar 9U% f 1 000,- f 1940,64 6 jaar 9M% f5.000,- Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat tc kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premicspaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar- lilkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000,- en wij betalen u terug: spaar- hoofdsom «aardo«>r totale* termijn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f 60,- f 1.162,50 7Mu 3 jaar f 1 157,63 f 105,- f 1162.63 8 \0 4 jaar f 1.215,51 f 175,- f 1 390.51 8'2% 5 jaar f 1.276.28 f280,- f 1 55618 914% llYlI NEDERLANOSCHE MIDOENSTANOSBANK De NMB denkt met u mee. uc percentages vermeid onder „totale rente zijn afge rond en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premicspaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f1400,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor nict-kliëntcn onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Ri nlavijctgwgm voorbehoud, n

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11