LEIDSCH DAGBLAD Carter waarschuwt weer REGERING ZAL MOETEN TOEGEVEN vandaag Aantjes: Positie van kabinet niet belangrijk Denktuovereennieuweopenhaanl? Ofcasal wm Luchtbrug op Cambodja van Rode Kruis en Unicef Verzet CDA, PvdA en D'66 tegen kortingsplan uitkeringen IN KWESTIE KERNBEWAPENING Protestsluiting van horeca tegen terreur Evro Medica ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36022 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SCHIPHOL (GPD) - Unicef Nederland en het Nederland se Rode Kruis hebben een DC-10 vrachtvliegtuig ge charterd, dat een maand lang een luchtbrug zal onderhou den tussen Singapore en Phnom Penh in het door hon ger geteisterde Cambodja. Het toestel, dat deel uitmaakt van de vloot van Martinair Holland, is gisteren door HKH prinses Margriet - lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis - omgedoopt in „J. Henry Du- vandaag ver- Schiphol naar a daar de wacht i van een trans van de Britse nant". Het i: trokken van Singapore, on over te nemei portvliegtuig luchtmacht. De voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff, deelde gisteren op Schiphol mee dat de hulp verlening in Cambodja zelf steeds beter op gang komt. Bovendien wordt ook de landbouw langzaam weer op poten gezet. Volgens Kraij enhoff is nu de helft van de rijstvelden rond Phnom Penh weer ingezaaid en 20 percent van die op het platteland. Zijn inlichtingen stemmen over een met berichten van de We reldraad van Kerken en een consortium van Westeurope- se hulpverleningsinstanties, die met Unicef en Rode Kruis de belangrijkste coördinato ren van de hulp aan Cam bodja zijn. Het Rode Kruis werkt in Cam bodja met 12 eigen mensen, die de distributie ter plaatse organiseren en kan boven dien terugvallen op de restan ten van het Cambodjaanse Rode Kruis. Vooralsnog is het transport over de weg een van de grootste problemen. Uni cef en Rode Kruis beschikken tegen eind november in Cambodja over slecht 150 vrachtwagens. In december moet dat aantal zijn gegroeid tot 500. De vertegenwoordigers van Unicef en Rode Kruis verkla ren nadrukkelijk dat zij zich met betrekking tot de oorlog die in Cambodja wordt ge voerd, neutraal opstellen. Dit in tegenstelling tot de Britse organisatie Oxfam, die zijn hulp via het door Vietnam geïnstalleerde bewind van Heng Samrin kanaliseert. Nog onlangs verklaarde een vertegenwoordiger van Ox fam in Den Haag het een schande te vinden dat de ver dreven Cambodjaanse leider Pol Pot door een meerderheid van VN-leden nog wordt er kend. Pol Pot voert momen teel een guerrilla-oorlog tegen het Vietnamese leger en de troepen van Heng Sam- De inzamelingsactie voor Cam bodja via het „rampen-giro- nummer" 777 van het Rode Kruis heeft tot dusver vier miljoen gulden opgebracht. Uit dat bedrag wordt ook de luchtbrug gefinancierd. Leidsch Dagblad O Mn krant bezorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Zonnige perioden Zonnige perioden, met in de middag in het noorden kans op een bui. Matige wind. Maximum temperatuur 9 graden. 25 NOVEMBER Zon op: 8.16 uur; onder: 16.38 uur, maan op 12.51 uur; onder: 22.39 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.38 en 19.00 uur, laagwater te Katwijk om 2.23 cn 14.45 uur. 26 NOVEMBER Zon op: 8.17 uur; onder: 16.37 uur, maan op: 13.26 uur; onder: 23.55 uur. Hoogwater te Katwijk 7.31 en 20.01 uur, laag water te Katwijk om 3.08 en 15.35 DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 steunen het CDA in zijn verzet tegen de plannen van het kabinet om de sociale uitkeringen met terugwerkende kracht te korten. Daarmee lijkt vast te staan dat het kabinet op dit punt water in de wijn zal moeten doen om de voorstellen tot herziening van de uitkeringen door de Tweede Kamer te loodsen. Welke politieke gevolgen dit zal hebben, is nog onduidelijk. Premier Van Agt weigerde in elk geval gis teren in te gaan op vragen over de ruimte die de Kamer heeft om wijzigingen in deze voorstellen aan te brengen. „Ik los geen schoten voor de boeg vanuit de regering naar het parlement", aldus Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie. De minister president herhaalde slechts zijn uitspraak van eerder dit jaar, „dat de rek eruit is". Het kabinet zal dus geen mogelijkheid zien zelf te zorgen voor dekking van even tuele gaten. Naast de problemen met de terugwerkende kracht, lijkt een tweede gat in de plannen te ontstaan. Zowel PvdA als CDA voelen weinig voor het plan om in het vervolg geen rekening meer te houden met de ge volgen van de toeslagen op de cao voor uitzendkrachten bij de berekening van de uitkeringen. VVD en D'66 kunnen zich hier wel mee verenigen. Volgens de socialisten betreffen de plannen van het kabinet veel meer dan het „ver wijderen van systeemfouten" uit het stel sel van de sociale uitkeringen. In feite gaat het om een ingrijpende wijziging van het gehele stelsel, aldus de PvdA in de eerste schriftelijke standpuntbepaling. De socialistische afwijzing van de voorstel len is dan ook voor een deel het gevolg van de haast waarmee ze door het parlement gejaagd worden. Daarnaast vindt de frac tie dat de regering „volstrekt onvoldoen de" argumenten voor de voorstellen aan voert. Zware kritiek richt de PvdA ook op de fase ring waarmee de plannen worden doorge voerd. Het standpunt van de regering dat pas op het eind van de operatie een juiste verhouding tussen netto-uitkering en net to-loon is bereikt, heeft de PvdA ge schokt. Net als de andere fracties stemt de PvdA in met een „welvaartvaste" koppeling van minimumloon en uitkeringen aan de lo nen. Wel wil de fractie weten wat het ka binet onder „welvaartvast" verstaat, cn vraagt ze verder om een verbetering van de index voor de verdiende lonen. Wat de doorwerking van de cao-toeslagen betreft, vraagt de PvdA om dit in het vervolg te berekenen aan de hand van 200 cao's en niet - zoals nu - veertig. Ook D'66 heeft „overwegende" bezwaren tegen het merendeel van de kabinets plannen. Net als de PvdA voelen de de mocraten er niets voor verwervingskos ten niet langer als aftrekpost voor de in komstenbelasting te accepteren, indien het gaat om ontvangers van uitkeringen. Als „onaanvaardbaar" beschouwt de frac tie het ook indien uitkeringstrekkers de inkomenspositie verliezen, die zij in de loop der jaren geleidelijk hebben verkre gen. WASHINGTON (DPA, Reu ter) - President Carter heeft Iran opnieuw ge waarschuwd voor de „zeer ernstige consequen ties", indien ook maar één van de Amerikaanse ge gijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Te heran iets zou overko men. Volgens de woord voerder van het Witte Huis, Jody Powell, „maakt het geen verschil of één gegijzelde gewond raakt of allen". De president heeft, aldus Powell, de hoop op een diplomatieke oplossing van de gijzelingsaffaire nog steeds niet opgegeven. De waarschuwing van de Ameri kaanse president volgt na uitla tingen een dag eerder van Aja- tollah Chomeini dat de Iraanse studenten die de ambassade be zet houden, de gegijzelden zullen doden indien de Verenigde Sta ten militair ingrijpen. Carter heeft gisteren de situatie rond de gijzeling met een aantal naaste adviseurs besproken in zijn zomerverblijf Camp David. Vandaag zou hij daar besprekin gen voeren met minister van de fensie Brown en de chefs van de generale staf van de drie legeron derdelen. Hansen Het Amerikaanse Republiekeinse congreslid Hansen, die in Tehe ran verblijft, heeft gisteren de Iraanse minister van buitenland se zaken Bani-Sadr voorgesteld het Amerikaanse Congres een onderzoek te laten instellen naar de beschuldigingen die de Iraan se regering tegen de sjah heeft geuit. Tegenover verslaggevers in Teheran zei Hansen dat de Iraanse minister het idee als „zeer interessant" had bestempeld. De Amerikaanse regering ziet lie ver niet dat Amerikaanse burgers privé-initiatieven ontplooien in de gijzelingszaak. Dergelijke ini tiatieven kunnen ten onrechte de indruk wekken dat ze afkomstig zijn van de Amerikaanse rege ring, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Het Re publikeinse congreslid Hansen is op eigen houtje naar Iran gegaan, zonder overleg met de Ameri kaanse regei ing, aldus de woord voerder. Moskou Radio-Moskou meldde gisteren in een nieuwsuitzending dat de Verenigde Staten werken aan een 'gedetailleerd juridisch dossier' om een eventuele interventie in Iran te rechtvaardigen. De Sowjet-Unie hoopt dat voor de gijzelingsaffaire een oplossing zal worden gevonden die voor beide partijen bevredigend is. Dit heeft de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromy- ko in Bonn tegenover journalis ten verklaard. Hij riep tevens de twee partijen, „waaronder de Verenigde Staten", op terughou dendheid te betrachten. UTRECHT ANP) - "Het vraagstuk van de kernbewapening is van een totaal andere orde dan alle andere politieke vraagstukken. Kwesties van aanblijven of ver dwijnen van kabinetten en poli tieke partijen zijn daarbij eigen lijk volstrekt onwezenlijk". Dit zei de oud-fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, Willem Aantjes, vandaag tijdens de viering van het 50-jarig be staan van de anti-revolutionaire jongerenorganisatie in Utrecht. "Het is een verwerpelijk dilemma. De vraag is niet of de afwijzing van deze stap een kabinetscrisis waard is. Men kan zeker op goede gronden de vraag sienen oi nel in stand houden van een kabinet het aanvaarden van deze stap rechtvaardigt", aldus Aantjes. "Met de modernisering van de kernwapens worden grenzen overschreden die niet overschre den mogen worden. Elke stap die nu gezet wordt in de richting van produktie en invoering van nieuwe kernwapens opent de weg naar een nieuwe ronde in de wapenwedloop en zal daaraan onvermijdelijk een nieuwe im puls geven". Deze woorden sprak Klaas de Vries, voorzitter van de anti-re volutionaire jongerenorganisatie Arjos op de bijeenkomst. HEEMSKERK (ANP) - De Heems- kerkse horecabedrijven, bow lingbanen, snackbars en jonge- rensociëteiten zijn .gisteravond dicht gebleven. De èxploitanten willen op deze wijze protesteren tegen de "terreur" die de laatste weken door een groep inwoners van Heemskerk wordt uitgeoe fend in het uitgaansleven. In de nacht van donderdag op vrij dag leidden de problemen tot he vige vechtpartijen bij een café in het centrum. Een groepje relma- kers trachtte gewapend met au- tokrikken en steeksleutels het ca fé binnen te komen. Hierbij wer den grote vernielingen aange richt en werd een van de cafébe zoekers zwaar mishandeld. De man moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie verrichtte twee arrestaties. De twee zullen dinsdag worden voorgeleid aan de officier van jus titie in Haarlem. Mogen wij u dan een goed advies geven Noteer lengte, breedte en noogte van uw kamer en de maten van uw schoorsteen (doorsnede, hoogte; en kom er mee naar onze toonzaal. Daar vindt u een keur aan de meest uiteenlopende soorten open haarden en onze specialisten bespreken samen met u welke voor u de meest geschikte is. Heeft u eenmaal een keus gemaakt, dan worden de gekochte materialen snel en keurig per kontainer bij u afgeleverd. Tel.: 02968 6765 Er zijn al open haarden vanaf 11850,- (exkl. BTW). Kom naar onze toonzaal in Badhoevedorp (aan het einde van de Meidoornweg, volg borden industrietcein). Insaid is geopend van maandag t/m zaterdag; vrijdagavond koopavond tot 21.00 ui 1 van de 9 van jlnsaid Volgens De Vries moet nu eindelijk eens weerstand worden geboden aan de wapentechnologie en de wapenindustrie. Een kamerlid dat hier partijpolitieke motieven doorslaggevend laat zijn gooit het op een akkoordje met zijn eigen geweten, aldus De Vries. Een mi nister die in de NAVO door de knieën gaat verspeelt het recht om nog te spreken over de terug dringing van de rol van kernwa pens. Een kabinet dat over deze zaak tegenover het parlement machtsmiddelen gebruikt de monstreert zijn eigen oxmacht en miskent de serieuze gevoelens van bezorgdheid en verzet die in Nederland over de kernwapens leven. Of het rapport-Ncumann invloed heeft gehad op de standpuntbe paling van de CD A-tweedeka merfractie valt volgens De Vries moeilijk aan te tonen. Wel stelt hij vast dat- de stemmen van Frili king en De Boer zijn verstomd. Dat rapport, van de commissie "vrede en veiligheid" onder lei ding van de heer Neumann, moet minister Scholten als een ge schenk uit de hemel hebben er varen. Want in dit rapport werd resoluut afgerekend met de kriti sche koers die de CDA-fractie op dit punt was ingeslagen, aldus De Vries. Ookopzondaa zit Nederland meubelkeur zit paradijs Duizenden moslems knielen naar het oosten tijdens het gebed voor de universiteit van Teheran. Daarna volgde een mars naar de bezette Amerikaanse ambassade, om steun te betuigen aan de bezetters daar. 40 PAGINA'S De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher (foto), gaat ervan uit dat de NAVO zal besluiten tot modernise ring van de kernwapens. Dit ondanks de waarschuwin gen die zijn Russische colle ga Gromyko gisteren Bonn aan de NAVO-partners richtte PAGINA 11 Verlenging verblijf Neder landse troepen in Libanon is een zaak voor de Tweede Kamer PAGINA 9 De laatste grote Leidse scheepswerf, 102 jaar gele den opgericht, verdwijnt PAGINA 23 Peter Marijnen zou niet der worden dan 25 jaar. Dat zeiden de specialisten in 1958 toen ze bij hem de spierziek te van Duchenne hadden ge constateerd. Hij is inmiddels de dertig gepasseerd, al is hij vrijwel geheel verlamd. Over hem is een boek ver schenen. PAGINA 25 De belangstelling voor emi gratie is de laatste tijd weer sterk toegenomen. Voorlich tingsavonden trekken volle zalen. Vandaag start een rie van drie artikelen ovei nieuwe emigranten PAGINA 29 Democratische spel op ei land Sri Lanka een politiek van extremen PAGINA 31 Op 20 december is het pre cies 300 jaar geleden dat c van de meest illustere verte genwoordigers van het ge slacht Nassau, de graaf Jo- han Maurits overleed PAGINA 33 Dat was weer een weekje Evro Medica. We hebben nog steeds aardig wat banen voor iedereen die tijdelijk (para)medisch werk zoekt. Loop even binnen voor informatie: Kort Rapenburg 12a, of bel: 071-142347.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1