Diplomaat vroeg asiel wegens levensgevaar Overmatig drankgebruik meestal oorzaak spooloit Voorlopig geen luchthaven in de Markerwaard Steeds meer zelfmoordpogingen keukens, badkamers,zitkomfort Twee jaar en tbr voor doden van vrouw geeist Wéér vier bestsellers van KONSALIK& KIRST KQIVSALIK ilDff iMlïINt VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Frontale bo tingen met spookrijders, mensen die op een autosnelweg tegen de verkeersstroom in rijden, komen in Nederland - en België - maar zelden voor. Zo weinig zelfs dat geen enkele instantie van de fre quentie van dit fenomeen een beeld kan geven. Dr. Vondeling kwam door een spookrijder om het leven, maar nog afgelopen zondag reed een ander de recor dafstand van 90 km, van Bergen op Zoom tot Middelburg, op de verkeerde weghelft zonder een ongeluk te hebben veroorzaakt. Westduitsers worden dagelijks met spookrijders geconfron teerd. Gevreesd moet worden dat hun aantal ook in Nederland zal toenemen, want het aantal mo gelijkheden om de verkeerde weg in te slaan en te gaan spook- rijden, is legiom Een frontale botsing met een spookrijder is steeds het gevolg van ten minste drie omstandig heden: een mogelijkheid om te gendraads op de autosnelweg te komen, een autorijder die dat doet, en een tegenligger die op 'zijn' rijbaan vanzelfsprekend geen tegemoet komend verkeer verwacht. De kans om op de verkeerde rij baan van een autosnelweg (die zich van elk ander wegtype on derscheidt doordat de rijbanen vrij zijn van kruisingen en tegen liggers) te komen is op het totaal van 5000 op- en afritten bij auto snelwegen zeer groot. Natuurlijk, er zijn dwangpijlen en ononderbroken witte strepen om de autorijder erop te attenderen wat hij moet en dus niet mag. Maar zolang er geen fysieke mo gelijkheden zijn om te verhinde ren dat 'volstrekt onervaren rij ders, bejaarden of dronkaards' (zoals de Algemene verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen de meest voorkomende „daders" omschrijft) de uitrit voor een inrit aanzien, blijft de weg voor de spookrijder open. Dat betekent dat het verschijnsel van de spookrijder in feite zo oud is als de autosnelweg zelf (De troit, 1911), hoewel de benaming zelf schijnt te zijn ontstaan in de jaren vijftig in de VS, toen scho- 'ieren weddenschappen gingen afsluiten welke van twee rivalise rende groepen met zijn auto het eerst zou uitwijken voor de te genligger. In de VS is een poging gedaan het wegtype voortdurend herken baar te maken. Op autosnelwe gen is de markering met gele verf uitgevoerd, op -alle andere met witte verf. In combinatie met de vluchtstrook, die voor rechts- houdend verkeer gewoonlijk aan de rechterkant loopt, zou een au torijder steeds direct moeten kunnen weten of hij goed zit of fout. Maar zo eenvoudig is het toch ook weer niet. Van onervaren, be jaarde en dronken rijders kan in redelijkheid niet worden ver wacht dat zij op zulke 'vakmatig heden' als gele dan wel witte strepen, en rijstroken aan de rechterkant zullen letten. Zelfs niet in Nederland, waar vier- strooksrijbanen (zoals Schiphol- Burgerveen) zowel links als rechts van de rijbanen van vluchtstroken zijn voorzien. Dit alles speelde geen rol bij het on geluk dat aan dr. Vondeling het leven heeft gekost. Rijkswachter Verlinden uit Mechelen, die als handelend ambtenaar woens dagnacht bij de wrakstukken ar riveerde, zegt „De wegverlich- ting brandde, er was geen mist of regen, het zicht was onbeperkt. De autosnelweg van Antwerpen naar Brussel, in 1972 in gebruik genomen, is nagenoeg geheel tweemaal driebaans en", aldus Verlinden, „het is de eerste keer dat zich op deze weg zo'n ongeluk heeft voorgedaan". Spookrijders zijn in België wellicht nog minder frequent dan in Ne derland, want op een vraag in die richting antwoordt hij dat er vo rig jaar in West-Vlaanderen kort na elkaar twee keer een dodelijk ongeluk met spookrijders is ge beurd, „maar verder kan ik my in België niets herinneren". De frequentie in West-Duitsland is aanzienlijk hoger. In de tweede helft van 1977 werden in Beieren 197 spookrijders gemeld. In zes gevallen kwam het tot een bot sing en twee mensen kwamen om het leven. In Noordrijn-Westfalen werden in 1978 in slechts ander halve maand 165 spookrijders ge signaleerd. Het totaal voor 1978 kwam in Nedersaksen op 321 en in Rijnland-Pfalz op ruim 400. Een analyse van tegenstrooms ry- den in Californië heeft uitgewe zen dat overmatig drankgebruik - op zichzelf al de oorzaak van veruit de meeste verkeersonge lukken in de VS - driekwart van alle frontale spookbotsingen heeft veroorzaakt. De resterende 25 procent komt grotendeels voor rekening van bejaarden en in mindere mate door een samen loop van factoren zoals duisternis of slecht zicht. Spookrijders ver oorzaakten in Californië van 1961 tot 1964 84 ernstige ongevallen met 127 doden en 151 ernstig ge wonden. Het beeld dat de analyse in Califor nië heeft opgeleverd, stemt over een met de indrukken van de Al gemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. En bo vendien: „Soms heb je weken lang niet een melding, en dan weer een paar vlak na elkaar". Maar hoeveel het er zyn, is niet bekend. DEN HAAG (ANP) - De di plomaat uit Irak die 11 ok tober in Nederland om politiek asiel heeft ver zocht, Taib Muhammed Taib (tweede secretaris belast met handels, en consulaire aangelegenhe den), heeft dit gedaan om dat hij in levensgevaar verkeerde. De regering van Irak was de activi teiten op het spoor die hij gedu rende zijn loopbaan bij het minis terie van buitenlandse zaken van Irak heeft ontwikkeld ten behoe ve van de patriottische vereni ging van Koerdisten (PUK). Taib, die zelf Koerd is, verklaarde dit gisteren op een persconferentie in Den Haag. Mr. Van Bennekom uit Amster dam, die als zijn advocaat op treedt, verklaarde dat Taib en kele dagen geleden de zoge naamde B-status als vluchteling is verleend zodat geen gevaar meer bestaat dat hij wordt uitge wezen. Sinds zijn verzoek om po litiek asiel heeft Taib in Amster dam ondergedoken gezeten. Hij is de eerste Iraakse diplomaat van Koerdische afkomst die ooit ergens om politiek asiel heeft verzocht. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Har ry van den Bergh heeft Taib gis teren bij de vaste kamercommis sie voor buitenlandse zaken geïn troduceerd. Van den Bergh ver klaarde dat het mogelijk was dat de vestiging van Taib in Neder land reden kan zijn voor de Iraak se regering consequenties te trekken. Hij had daarom al in een DEN HAAG - PvdA fractieleider Den Uyl was gisteren zichtbaar geëmo tioneerd tijdens de herdenking in de Tweede Kamer van de bij een ongeluk omgekomen oud-kamervoorzitter Vondeling. Premier Van Agt prees tijdens die herdenking de onpartijdigheid van Vondeling als voorzitter: "Formeel als de omstandigheden daartoe aanleiding gaven maar ook inschikkelijk als het kon". In de Grote of Jacobijnerkerk in Leeuwarden wordt maandag om 20.00 uur een herdenkingsdienst gehouden voor dr. Vondeling. De crematie van Vondeling vindt eerder in alle stilte plaats. Opvolger van Vondeling als lid van de socialistische fractie in het Euro pese parlement wordt mevrouw Viehoff-Maag uit Glimmen. Zij is de eerstvolgende op de PvdA-kandidatenlijst. vroeg stadium het ministerie van justitie en het ministerie van bui tenlandse zaken erop gewezen, dat de Koerden het verzoek om asiel van de tweede secretaris van de Iraakse ambassade in ieder geval in de publiciteit zouden brengen. Taib heeft politiek asiel in'Neder land aangevraagd omdat hij hier heeft gewerkt en omdat "het Ne derlandse volk in het algemeen veel sympathie heeft voor de Koerden". Volgens hem streeft de regerende Baath partij in Irak naar de vernietiging van de na tionale identiteit van de Koerden in hun land. De Iraakse autoritei ten zouden hiervoor gebruiken: deportatie, gedwongen arabise ring, het onderdrukken van ieder teken van Koerdisch nationaal bewustzijn, het executeren van vele Koerdische patriotten en het gevangen zetten van vele duizen den anderen. De 2e secretaris van de ambassade van Irak heeft zich direct na zijn vlucht tot Van den Bergh ge wend. Hij is ook op diens advies ondergedoken. Van den Bergh heeft Taib bij de vaste commissie van buitenlandse zaken geïntro duceerd omdat "de Koerden steeds belangrijker gaan worden in het Midden-Oosten. Zonder De diplomaat Taib (links) met het PvdA-Tweede Kamerlid Van den Bergh in het gebouw van de Tweede Kamer waar Taib gisteren werd geïntroduceerd bij de kamercommissie voor buitenlandse zaken. hen is er geen oplossing voor de problemen in dat gebied moge lijk". Van den Bergh bepleit een internationale conferentie waar problemen van de Koerden kun nen worden besproken. Hij is geen voorstander van een eigen Koerdische staat. In de verschil lende staten waar deze volksstam leeft zouden autonome gebieden voor hen gecreëerd moeten wor den. De Iraakse diplomaat werd in juli van dit jaar naar Bagdad terugge roepen. In Bagdad werd hij door vrienden gewaarschuwd dat zijn leven in gevaar was. Terwijl de onderzoekingen naar zijn activi teiten ten behoeve van de PUK al waren begonnen maakte hij ge bruik van een machtswisseling in Irak om te verdwijnen. Met hulp van de ondergrondse beweging van de Koerden was hij in staat de grens tussen Irak en Iran te over schrijden. Via dat laatste land be reikte hij Nederland weer, waar hij politiek asiel aanvroeg. DEN HAAG (ANP) - Voorlopig is er geen tweede nationale lucht haven in de Markerwaard nodig, omdat tot aan de eeuwwisseling de capaciteit van de nationale luchthavens niet hoeft te worden uitgebreid. De luchthaven Rot terdam kan niet worden gemist als regionale luchthaven. Dit blijkt uit het structuurschema burgerluchtvaart, dat minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat aan de Tweede Kamer hebben aangeboden. Om de luchthaven Schiphol ten volle te blijven benutten als na tionale luchthaven en om de ge luidshinder te verminderen, wil de regering spoedig de gedraaide vierde baan aanleggen. Om de luchthaven Eelde zijn func tie in het Europese luchtverkeer goed te laten vervullen zal moge lijk de hoofdbaan in zuidweste lijke richting worden verlengd. Voor het vliegveld Zuid-Limburg voorziet het huidige streekplan in de mogelijke aanleg van een nieuwe landingsbaan. Het kabinet wil de mogelijkheid van aanleg van een tweede natio nale luchthaven in de Marker waard op den lange duur niet uit sluiten, omdat de ontwikkeling van het luchtvaartverkeer, zeker voor de periode na het jaar 2000, niet te voorzien is. Uit het structuurschema burger luchtvaartterreinen blijkt dan ook dat de Markerwaard nu al moet worden gereserveerd voor in de aantrekkelijke en goedkope paperback uitvoering! Er zijn er nu 8! KIRST DEN BOSCH (ANP) - "Een ont- moeting van twee ongelukkige, labiele mensen die samen wat ge zelligheid wilden, met als tra gisch gevolg de dood van een 24- jarig meisje", zo omschreef mr. J. van Mierlo, officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch de gebeurtenissen die ertoe leidden dat gisteren de 47-jarige B.C. uit Den Bosch wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbend voor de rechtbank moest ver schijnen. Mr. van Mierlo eiste te gen C. twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege ring. Op 6 februari dit jaar ontdekten kinderen het in zakken gehulde stoffelijk overschot van de 24-ja- rige Coby van Berlo in een leeg staand pand in Den Bosch. De politie arresteerde C. als verdach te. Deze bekende daags na zijn ar restatie, doch op de zitting giste ren verklaarde hij slechts bekend te hebben om aandacht te vragen voor zijn geestelijke toestand, waarvoor hij nooit voldoende be handeld zou zijn. C. werd twee maal wegens mishandeling ver oordeeld en is enkele jaren in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Vast staat dat C. de kerstdagen en de jaarwisseling alleen door bracht en aaarby veel dronk. Op nieuwjaarsdag kwam hij Coby tegen van wie hij had gehoord dat ze in labiele toestand verkeerde. Bij hem thuis dronken ze samen wat en het kwam tot lichamelijk contact. Volgens de eerste ver klaringen van C. raakte hij van streek, omdat hij er niet in slaag de tot gemeenschap met de vrouw te komen. Hij drukte haar een kussen in het gezicht en kneep haar hals dicht, waarna zij levenloos op de grond is blijven liggen, aldus de eerste bekentenis van C. Mr. Van Mierlo achtte de bekente nis van C. voldoende bewijs. De sectie heeft uitgewezen dat de lit tekens aan de hals niet wijzen op zware mishandeling. Doodslag of zware mishandeling achtte de of ficier dan ook niet bewezen. Raadsman mr. Groenen kon zich met de cis van de officier vereni gen, hoewel hij wel bezwaren had tegen de bewijsvoering. Uitspraak volgt op 6 december. KONSALIK nieuw: Bloedbruiloft in Praag, nieuw: Natasja de zwarte engel. Mannen zonder gezicht Heet als de steppewind. nieuw: Galgestrik, nieuw: Kameraden. Opstand tegen Hitier. De wolven. Bi,., J£1 ïB DE BOEKERIJ slechts een eventuele aanleg van een na tionale luchthaven in de toe komst. Dit houdt in dat ruimte lijke ontwikkelingen die de aan leg van de luchthaven in de Mar kerwaard zouden bemoeilijken, moeten worden voorkomen. Bij de eerstvolgende herziening van het structuurschema, in 1985, zal deze kwestie opnieuw aan de orde komen. De aanleg van de gedraaide vierde baan op de luchthaven Schiphol, ter vervanging van de huidige westelijke noord-zuid baan, heeft vooral de bedoeling om de ge luidshinder te verminderen. Tot het jaar 2000 wordt voor Schiphol een verviervoudiging van het aantal passagiers verwacht, byna 39 miljoen en een verdubbeling van het aantal vliegtuigbewegin gen, tot 300 000. Om deze uitbreiding te kunnen op vangen zal er in de komende twintig jaar een tweede stations gebouw bij moeten komen en wordt tevens het vrachtareaal uitgebreid. Het kabinet verwacht dat de werkgelegenheid op de luchthaven zich tot de eeuwwis seling zal verdubbelen. Pais volgende week naar AZ in Groningen DEN HAAG (GPD) - Minister Arie Pais (onderwijs en wetenschap pen) gaat volgende week met het bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Groningen be spreken hoe aan de noodsituatie in dat ziekenhuis een einde kan worden gemaakt. Dat liet Pais gisteravond weten nadat eerder op de dag diverse Tweede-Ka merleden hadden laten merken dat hy iets moest doen. PvdA, CDA, WD en D'66 willen nu per motie van Pais afdwingen dat hij wat aan de actuele knelpunten in Groningen doet. De beddenstop in Groningen bete kent dat 56 bedden leeg staan omdat er geen personeel voor kan worden aangenomen. Het zie kenhuis zegt geen geld over te hebben voor verpleegkundige krachten. „Ik geef ze in Groningen nog een paar dagen tijd om orde op zaken te stellen", aldus Pais gisteren in Den Haag. „Ik ben van plan naar Groningen te gaan om te zien wat daar nu gebeurt". Mertens voegde de minister na mens D'66 toe, dat hij moest kij ken naar de menselijke kant van de zaak in Groningen als hij daar volgende week naar toe gaat Hij mag zich niet opstellen als een technocraat, zo waarschuwde Mertens de minister. Pais zei dat hij moeilijk aan de wens van Mertens kon voldoen: "Als je je gevoelens de vrye loop zou la ten dan treed je buiten het kader waarbinnen je als minister moet handelen. Wat in Groningen aan de hand is dwingt tot afstandelijk benaderen". LEIDEN - Er worden in de wester se wereld steeds meer zelf moordpogingen ondernomen. Hoewel in Nederland nog niet zo als in bijvoorbeeld Gioot-Bri- tannië van een epidemie kan worden gesproken, wijzen recen te gegevens erop dat ook hier sprake is van een duidelijk toe name. Naar schatting worden er in Ne derland jaarlijks tenminste zes duizend mensen opgenomen die zelfmoord wilden plegen, ver moedelijk zijn het er meer; plus minus tienduizend. Dit zei de Leidse hoogleraar dr. R. F. W. Diekstra vanmiddag toen hij in het Groot Auditorium van de I^eidse universiteit het ambt van gewoon lector in de klinische psychologie aanvaardde. In zijn oratie, getiteld "Wie binnen blijft staat er buiten", sprak de hoogle raar over de hand over hand toe nemende zelfmoordpogingen in met name West-Europa en Noord-Amerika. Inmiddels heeft dit verschijnsel volgens prof. Diekstra, groteske vormen aangenomen. Vooral zelfmoordpogingen met behulp van slaapmiddelen en dergelijke toe. Geschat wordt, volgens dr. Diek stra, dat in Groot-Brittannië jaarlijks ongeveer honderddui zend opnames in algemene zie kenhuizen plaatsvinden als ge volg van zelfvergiftigingen. Zy vormen ruim twintig procent van het totale aantal spoedopnames. "Nagenoeg één procent van de totale vrouwelijke bevolking tus sen de vijftien en negentien jaar zou jaarlijks om deze reden in het ziekenhuis worden gezien". 'Te verwachten is dat met de sty- ging van het aantal mislukte zelfmoorden ook het aantal do delijke zelfmoorden zal blijven toenemen". Ondanks een grote hoeveelheid onderzoek in de afgelopen jaren begrijpt men op dit moment ech ter nog maar heel weinig van de oorzaken die bij zelfmoord een rol spelen. Dr. Diekstra pleit dan ook voor meer onderzoek op dit terrein. Kerkreclame op het voetbalveld ANGEREN (ANP) - De Nederland se hervormde kerk en de rooms- katholieke St. Bavo-parochie in Angeren by Arnhem maken sinds deze week samen reclame langs het veld van de plaatselijke voetbalvereniging. „Na sport en werken, denk ook aan onze beide kerken" luidt de tekst op het bord. Het bord is een idee van pastoor A. Snoeren van de Bavo-parochie. Door middel van deze reclame wil hij de kerkgang m Angeren weer aanmoedigen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7