Centrum in '80 op nog meer plaatsen opgebroken Met vlag en vaandel de Lakenhal m museum Pais: onderzoek naar uitkeringen Conclusie actieplan: Melkhandel staat uit principe achter de fles... Geen Leids subsidie- Walhalla VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 LEIDEN - De gemeente heeft een nieuw tijdschema gemaakt waarmee de volgorde waarin bestemmingsplannen worden ontwikkeld is vastgelegd. Uit gangspunt van het bijgestelde tijdschema blijft dat de binnen- stadswijken met voorrang aan bod zullen komen. In een bestemmingsplan wordt ju ridisch vastgelegd wat er de komende jaren in een bepaald gebied mag gebeuren bijvoor beeld ten aanzien van de wo ningbouw, onderwijs- en groenvoorzieningen, recreatie enz. Een bestemmingsplan kan ongewenste ontwikkelingen in een wijk tegenhouden. Voor een aantal wijken in de stad is al een bestemmingsplan door de ge meenteraad vastgesteld. Ge werkt wordt momenteel aan be stemmingsplannen voor de bin- nenstadswijken Pancras-oost en de Pieterswijk. Op korte ter mijn zal worden begonnen met D'Oude Morsch en Pancras- west. Daarna volgen (in 1980 en 1981) de Academiewijk, de Ver- versbuurt, Levendaal-noord en Schuttersveld/Maredijkbuurt. Wijken buitenge binnenstad die het eerst aan bod zullen komen zijn: de Stevenshofpolder. de Leeuwenhoek, Roomburg, het bedrijfsterrein De Waard, de Hoge Rijndijk en een uitwer kingsplan Timorstraat (be stemmingsplan De Kooi). Daar na volgen weer in 1980 en 1981: de Ilaadsliedenbuurt, het Waar- deiland, de Transvaalbuurt en Groenoord. In procedure is thans het bestemmingsplan voor de binnenstadswijk Noordvest en voor daarbuiten: de Vogelwijk, de Merenwijk, de Hallen en voor Rijnzicht. LEIDEN - De Leidse binnenstad zal volgend jaar op nog meer plaatsen worden opgebroken dan dit jaar het geval is geweest! Dat is de conclusie die wethouder Waal (stadsontwikkeling) giste ren trok tijdens de presentatie van het tweede Plan van Aktie voor de binnenstad. In dit plan wordt de huidige stand van zaken plus een aantal werkzaamheden die de komende jaren in de bin nenstad worden uitgevoerd op een rijtje gezet. Het verbeteren van woonbuurten, de renovatie van woningen, restauratie van monumenten en hofjes, het be bouwen van open plekken in de stad, het vernieuwen van brug gen, bestratingen, walmuren, rioleringen en straatverlichting. Dat is in het kort een opsomming van de de werken, die de komen de jaren in het kader van de stad- vernieuwing, zullen worden uit gevoerd. Het doel van de grootscheepse plannen is: de binnenstad te her stellen, leefbaarder en gezelliger te maken, de stad een beter en aantrekkelijker aanzicht te ge ven. In het Plan van Aktie wor den geen nieuwe beleidsvoor nemens gepresenteerd. Het plan, dat door de Projectgroep voor de Binnenstad is ontworpen, is in de eerste plaats een handzame ver taling van het structuurplan voor de binnenstad. In dit structuur plan, dat in juni 1978 door de ge meenteraad is vastgesteld, heeft men globaal aangegeven wat men de komende tien a vijftien jaar met de binnenstad wil. Het Plan van Aktie gaat over de uit voering van alle goede voorne mens. Het laat zien waar de ge meente mee bezig is en geeft wijksgewijs aan wat er voor de komende vier a vijf jaar voor plannen op stapel staan. Tot de meest in het oog springende werken van het binnenstadsher stel behoort het onderhouden en vernieuwen van straten, verlich ting, rioleringen, walmuren en bruggen. Uit het Plan van Aktie blijkt verder dat tot 1985 in de binnenstad 1619 woningen ge bouwd kunnen worden, waarvan 593 in de woningwetsector, 856 in de premiesector en 170 in de vrije sector. Inmiddels zijn voor een aantal bouwplaatsen (in De Camp, Maredorp, en Noordvest) bouwplannen gereed. Voorts wil de gemeente een begin maken met de bouw van een aantal nieuwe fiets- en voetgangers bruggen (over het Galgewater, over de,Oude Vest en over de Ou de Rijn). Op verschillende plaat sen in de binnenstad zullen brug gen worden vernieuwd. Bij alle werkzaamheden wordt ook het aanbrengen van groen en beplan ting betrokken. Omdat "alles met alles te maken heeft" worden milieu-, welzijns en economische-aspecten zoveel mogelijk bij het binnenstadsbe- leid betrokken. De gemeente streeft er naar de veelheid van plannen zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen. Over de ver keersmaatregelen zal de gemeen teraad nog beslissen bij de be handeling van het verkeerscir culatieplan. Vandaar dat in het Plan van Aktie nog geen informa tie wordt gegeven over de uitvoe ring van verkeersvoorstellen. In- ADVERTENTIE HOFJES IN LEIDEN TE KOOP Tijdelijk 69,50 (na 1-1-80 75,-) Herman Kleibrink en Ruud Spruit Verkrijgbaar via de erkende boekhandel In voorraad bij alle boekhandels in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Sassenheim en Voorschoten Een uitgave van Louis H. Los Boekhandel De Kier Leiden tussen gaat de gemeente ook door met het maken van be stemmingsplannen voor de bin- nenstadswijken. Een groot deel van de in het Plan van aktie opgenomen activiteiten moet betaald worden door de gemeente zelf. Voor de totale uit voering van het omvangrijke stadsvernieuwings-programma is de gemeente echter in belang rijke mate afhankelijk van de be schikbare mankracht, van parti culiere bouwers en van subsidies en extra financiële steun van het rijk. Voor de binnenstad zijn door het rijk al belangrijke bedragen toegezegd voor het gebied tussen Haven en Zuidsingel, Pancras- oost, Maredorp en De Camp. On langs is in het kader van de gel delijke steun stadsvernieuwing, (de zogenaamde Interim Saldo Regeling) geld aangevraagd voor de Maredijkbuurt. Wethouder Waal toonde zich, bij de presenta tie van het Plan van Aktie, opti mistisch over de zekerheid en het tempo waarin de plannen, de komende vijf jaar, kunnen wor den uitgevoerd. 9? Herstel van de walmuren zal ook de komende jaren nog de oorzaak blijven van vele verkeerstremmingcn in JAN RIJSDAM de binnenstad. LEIDEN - In museum De Lakenhal is gisteravond de tentoonstelling "Met vlag en vaandel" geopend. Ingrid Moerman heeft 94 vaandels en vlaggen, allen van Leidse verenigingen, bij elkaar weten te bren gen en gelooft hiermee voor een primeur in Ne derland te hebben ge zorgd. Het museum heeft ongeveer dertig vlaggen en vaandels in eigen be zit en was in zijn streven om zo veel mogelijk ook wat in de de pots rust aan het publiek te tonen allang van plan er ooit nog eens een deeltentoonstelling van in te richten. Dat is nu gebeurd. Ver enigingen en ook particulieren in Leiden hebben ervoor gezorgd dat het aantal vlaggen en vaan dels werd uitgebreid tot 94. Veel respons "Juist omdat dit een stedelijk mu seum is wilden we de stad erbij betrekken", vertelt Ingrid Moerman. "In juni hebben we allerlei verenigingen waarvan we dachten: die konden nog wel eens een vaandel hebben, aange schreven en we hebben daar erg veel respons op gehad. Maar ja, wie garandeert dat er bij mensen op zolder niet ook nog vaandels liggen. Via een stukje in de krant hebben we er nog vier of vijf van particulieren gekregen en ik heb er zelfs één bij de lompenboer weggehaald. Maar er zijn er vast nog meer in de stad". Het gebruik van vaandels door ver enigingen loopt wat terug. Wer den ze een jaar of acht geleden nog als visitekaartje in de taptoe op twee oktober meegevoerd, nu gebeurt dat nauwelijks meer en hangen de meesten te slijten in een kast in het clubgebouw. Wat dat betreft is het in meer dan één opzicht nuttig dat ze nu een keer worden tentoongesteld, want de textielrestaurateur van het mu seum, de heer Van der Kamp, is maanden bezig geweest met het herstellen en opknappen van de vaandels. Archieven Elke zichzelf respecterende ver eniging, of dat nu een sport-, mu ziek-, vak- of studentenvereni ging was, zorgde in vroeger da gen voor een vaandel. "Als zo'n verenigingwas opgericht wist het damescomité niet hoe snel het een vaandel moest maken", vertelt Ingrid Moerman. Ze weet er heel wat van, want voor het schrijven van de catalogus bij de tentoonstelling is ze diep in de archieven gedoken. Over de vaandels zelf valt veelal niet meer te vertellen dan welke afmetin gen ze hebben en van welke stof ze zijn gemaakt, maar over de verenigingen heeft ze tal van grappige maar ook leerzame ge gevens bijeen geraapt. De tentoonstelling strekt zich uit over drie zalen, waarin de vaan dels open en bloot staan opge steld. Dat wil zeggen: niet achter glas. Ze zullen niet direct uit el kaar vallen als iemand ze aan raakt verzekert Ingrid Moerman. Maar er is wel dubbele bewaking. Op thema De vaandels, die stammen uit de tijd van omstreeks 1800 tot 1945, zijn op thema gerangschikt. Het begint bij de vakverenigingen die in de zestiger jaren van de vorige eeuw ontstonden. Het waren, in tegenstelling tot de vakbonden van nu, louter ondersteuning- en gezelligheidsverenigingen. Over verbetering van de werkomstan digheden maakten zij zich niet druk. Die verenigingen heetten bijvoorbeeld Kleedermakersve- reeniging "Eendracht door Vriendschap" of' Meubelmakers vereniging "Welvaart zij ons Doel". Verenigingen die later zijn opgegaan in andere of helemaal zijn opgeheven. Zoals me.t de meeste verenigingen waarvan de vaandels op deze tentoonstelling te zien zijn is gebeurd. De ander thema's die worden be handeld zijn: opleidingen, alge mene verenigingen, Rooms-Ka- tholieke kerken, toneel- en mu- Vaandels zelfs bij lompenboer weggehaald Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap opende de tentoonstelling gisteravond door zijn eigen vaandel temidden van de overige 93 te plaatsen. Na uiteraard eerst wat muziek ten gehore te hebben gebracht. ziekverenigingen, sportvereni gingen, schutterij en militaire verenigingen, de studenten weerbaarheid en tenslotte de studentenverenigingen. De ten toonstelling is aangekleed met wat voorwerpen en foto's die iets meer van de verenigingen achter het vaandel laten zien en met planten en palmen, die getuige de verslagen onlosmakelijk met het vaandel verbonden zijn. De jeugd tot achttien jaar kan zijn eigen vaandel ontwerpen; de educatieve dienst van het mu seum heeft daarvoor speciale vellen klaarliggen. Als het aantal inzendingen zich ertoe leent wordt daarvan misschien ook een tentoonstelling ingericht. De ten toonstelling van de echte vaan dels duurt tot en met 3 februari volgend jaar. „Enorme klanten- binder" Melkhandelaar Van Schie met de fles. „Veel werk, maar ook een klantenbinder" "In Nederland komt er thans ongeveer vier miljoen ton per jaar aan huishoudelijk afval bij. Éénderde daarvan be staat uit verpakkingsafval. De ruimte ontbreekt meer en meer om de steeds toenemende hoeveelheid afvalstoffen ie storten. Hoezeer men ook denkt de conventionele me thoden van verwijdering zo als storten en verbranden in de hand te kunnen houden, deze methoden blijven een milieubelasting betekenen". Dit en nog veel meer zei minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne een maand geleden op een congres van fabrikanten van verpak kingsmiddelen in Utrecht. Geen onverwachte geluiden van de minister, want het voorkomen van het ontstaan van afvalstoffen door het be vorderen van hergebruik is een duidelijk onderdeel van zijn beleid op het gebied van de afvalstoffenverwerking In de afvalstoffenwet van juni '77 is er een hoofdstuk aan gewijd, dat het de overheid mogelijk maakt voorschriften op het gebied van scheiding van afvalstoffen, verpak kingsvoorschriften, enz. te maken. De minister vindt het nog niet nodig dat nu al te doen, maar hij zegt wel de mening te delen van de Twee de Kamer die vorig jaar in een motie het belang van pre ventieve maatregelen onder streepte. Er worden al onderzoek en praktijkexperimenten ge daan en er wordt een aantal folders voorbereid om de re sultaten van dat onderzoek en die experimenten aan ieder een kenbaar te maken. Terug naar het congres van verpakkingsfa brika n ten Ginjaar pleitte er daar voor om zoveel mogelijk verpak kingsmateriaal te gebruiken dat opnieuw kan worden ge bruikt. Hij zette een vraagteken bij de bewering dat de consument in een grootwinkelbedrijf waar melk en melkprodukten nau welijks nog in relourverpak- king (flessen) worden ver kocht het goedkoopste uit is omdat daar op grote schaal wordt gewerkt. Ginjaar: "Zolang melk in re tourverpakking goedkoper is, is dit een verkeerde voorstel ling van zakenBovendien zal de consument ook moeten be seffen dat wat hij minder in de winkel betaalt, hij meer el ders moet gaan betalen. Voor niets gaat de zon op. Vergro ting van de afvalstroom bete kent onvermijdelijk verho- ging van reinigingsrechten". De Nederlandse Melkhandela- ren Organisatie is hier han dig op ingesprongen door een soort actie voor de melkfles aan te kondigen. Een woord voerder van die organisatie (4000 leden, dat is ongeveer 88% van de bezorgende melk handelaren in ons land): "Wij staan volledig achter de mi nister. Wij staan uit principe achter de fles, van oudsher. Hij is goedkoper, het is een heel ander gezicht en ook de smaak van melk in de fles is wat beter. Wij willen proberen onze leden de ondersteuning te geven die nodig is om dit onder de aandacht van de mensen te brengen. Het win kelbedrijf ziet wel tegen de re tourverpakking op, het geeft meer werk, af rekenen van sta tiegeld, enz.". Maar de woordvoerder van de melkhandelarenorganisatie ziet toch ook een voordeeltje. "Kijk, u koopt liever een pak melk als u naar de winkel gaat omdat het veel lichter is. Als u nu met flessen moet gaan sjouwen zit het erin dat u zegt: laat die melkboer maar weer aan de deur komen. Dat is niet in de eerste plaats de bedoe ling van dit alles, maar het zou er misschien mogelijk voor de toekomst kunnen in zitten". Woorden van melkhandelaar Van Schie uit Leiden maken dat vermoeden aannemelijk. Hij heeft een zaak in de Kraaierstraat maar zit ook langs de weg. Hij zegt: "Voor in de winkel geven flessen veel werk vanwege de retourfles sen, maar zijn ook een klan tenbinder. Langs de weg zijn ze alleen maar heel goed. Een ontzettende klantenbinder, want als, ze eenmaal een fles genomen hebben vinden ze die veel lekkerder eri ze kunnen met hun lege flessen niet te recht in de supermarkt dus ze komen altijd bij je terug. Veel mensen vinden de fles nog steeds prettigjuist veel jon geren. Ik zit in een wijk met veel jongeren, veel studenten en die zijn erg milieubewust. Die grijpen de fles". DEN HAAG/LEIDEN - Minister Pais (onderwijs en wetenschap pen) laat onderzoeken in welke gevallen ten onrechte een uitke ring is verstrekt aan student-as sistenten. In overleg met minister Wiegel (binnenlandse zaken) wil hij spoedige maatregelen bevor deren om oneigenlijk gebruik van de uitkeringsregeling voor student-assistenten uit te ban nen. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nij- hoff (DS'70). Deze had Pais er op geattendeerd dat student-assis tenten aan de Leise universiteit nog voordat zij een tijdelijk dienstverband zijn aangegaan al op de mogelijkheid zouden wor den gewezen om later een uitke ring te krijgen. Bij navraag is gebleken, zegt Pais, dat student assistenten in het algemeen wor den gewezen op de zg. uitke ringsregeling 1966, wanneer tij dens hun dienstverband komt vast te staan dat dit niet zal wor den verlengd. In gevallen van kortlopende contracten komt het ook voor dat de student-assisten ten dit reeds bij hun indiensttre ding te horen krijgen. De minister vindt het op zichzelf niet onjuist dat de student-assis tenten worden gewezen op de uitkeringsregeling, die in begin sel ook voor hen geldt. Uit het feit dat het gebeurt kan niet zonder meer worden afgeleid dat er van de regeling een oneigenlijk ge bruik wordt gemaakt, vindt de minister. Niettemin acht Pais het zinvol om bij alle universiteiten en hoge- scholgen na te gaan hoe de pro cedure rond de uitkeringen aan student-assistenten is geregeld. Hij wijst er daarbij wel op dat de uitkeringen niet door deze in stellingen zelf, maar door het mi nisterie van binnenlandse zaken worden toegekend. LEIDEN - "Het subsidie-Walhalla zal écht niet opengaan voor het Leidse welzijnswerk. Er zal straks met subsidie geschoven moeten worden. We moeten dus geen verwachtingen wekken die niet waargemaakt kunnen wor den". Met die woorden waarschuwde wethouder Tesselaar gisteravond Leidse welzijnsinstellingen. Over enkele jaren krijgt de gemeente helemaal zelf het recht om subsi die-geld onder welzijnsinstellin gen te verdelen. Aan rechtstreek se subsidiëring door het ministe rie van erm komt in veel gevallen een einde. De nieuws regeling heet Rijksbijdragereghng so ciaal-cultureel werk. "Het totaal bedrag aan subsidie zal niet om hoog gaan", aldus de wethouder gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3