„Laaf ze in Den Haag maar welen waar Rijnsburg ligt..." SLOOPS» RANT BRUG Schiphol wil 6000 woningen in de Haarlemmermeer Probleem van stille krachten' zit vooral bij de Vragen over uitkering aan wethouder voor CDA grievende zaak9 'RIJDAG 23 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het probleem zit 'm vooral bij de kinderen, zoveel kan ik er wel van zeggen. De "stille krachten" zijn grotendeels /rouwen die in één of andere vorm een oplossing zoeken voor het probleem dat ze wel willen werken, maar daar vanwege de kinderen geen mogelijk heid voor zien. Voor de één is de oplos sing een part-time baan, voor de ander is dat een crèche en voor de derde een kinder-dagverblijf'. Een maand nadat hij van start ging met zijn onderzoek naar het hoe en waarom i van "stille krachten" (mensen die wel willen werken, maar zich niet melden bij het arbeidsbureau om welke reden dan ook) weet drs. J.F.P. van der Staaij in grote lijnen waar het op uit zal draai en. Toch zal het nog tot maart duren voordat het onderzoek, dat wordt ge houden in opdracht van de gemeente Alphen aan den Rijn, is afgerond. Eigenlijk is zelfs de eerste fase van het onderzoek mislukt. De poging om via advertenties zo n 200 van die stille krachten op te wekken zich bij Van der Staaij te melden heeft niet voldoende reacties opgeleverd. Ongeveer 110 mensen meldden zich en er waren er meer, minstens 150, nodig voor het scheppen van een wetenschappelijk verantwoorde basis voor het onder zoek. Desalniettemin hebben die pakweg 110 mensen, vooral door hun kinderen aan huis gebonden vrouwen dus, wel het nodige materiaal opgeleverd. Van der Staaij is dan ook niet ontevreden. Hij vindt die 110 reacties zelfs een "heel redelijk" aantal. "Er zijn in Alphen tus sen de 1500 en 2000 stille krachten. Daarvan heeft toch 5 tot 10 procent ge reageerd, terwijl het om een heel moei lijke groep gaat. Het zijn tenslotte "stille" werkzoekenden; mensen die wel willen werken, maar die zich toch niet laten inschrijven", aldus Van der Staaij, die met een aantal van de men sen die reageerden sprak en op grond daarvan tot zijn voorlopige conclusie is gekomen dat vooral de opvang van kinderen een probleem vormt. Intussen zal voor de wetenschappelijke voortgang van de onderzoekingen be gin december bij één op de vijftien in woners van Alphen een enquêtefor mulier in de bus glijden. Nu de adver tenties niet voldoende reacties hebben losgeweekt, zal op deze wijze een re presentatief aantal mensen uit de doel groep (dus zo'n 200 "stille krachten") opgespoord moeten worden. Het ver spreiden van 2000 enqêteformulieren is daarvoor voldoende. Daarbij is het trouwens de bedoeling dat iedereen die een formulier krijgt toegestuurd dit ook terugzendt, ingevuld en wel. Pat geldt dus ook voor mensen die gewoon werken en toevallig zijn "geprikt" voor de enquête. De gegevens van deze mensen wil Van der Staaij gebruiken als vergelijkingsmateriaal. Van der Staaij: "Je kan bijvoorbeeld kij ken naar de opleiding van mensen die werken en die vergelijken met de op leiding van de stille werkzoekenden. Dan kun je constateren of de ene groep een hogere of een lagere opleiding hepft dan Hp andprp" Het onderzoek naar de stille werkzoe kenden zal, als het straks in maart is afgerond, een bouwsteen zijn voor het gemeentelijk beleid, bijvoorbeeld ten aanzien van het aantrekker "an be dreven. Ook op andere manieren zal de gemeente op grond van de onder zoeksresultaten pogingen kunnen on dernemen om het leger van stille werk zoekenden te verkleinen. Te denken valt aan het scheppen van voorwaar den zoals kinderdagverblijven en aan het bevorderen van onderwijs in Al phen dat past bij de beschikbare werk gelegenheid. Gemeente wil hulp bij aankoop Flora-terrein RIJNSBURG - "Er zit niets an ders op dan dat de politieke partijen in de Rijnsburgse gemeenteraad hun fracties in de Tweede Kamer gaan in schakelen. Laat ze in Den Haag maar weten waar Rijnsburg ligt". Dat zei mevrouw A. de Haas (PvdA lOpen Lijst) gister avond tijdetis de begrotings behandeling voor 19S0 in de gemeenteraad. Mevrouw De Haas wil dat de politieke par tijen in de Tweedc Kamer hun invloed aanwenden om van het ministerie van Volkshuis vesting alsnog medewerking te krijgen bij de aankoop van het "oude" Flora-terrein. Het college van burgemeester en wethouders wil op dat terrein woningen bouwen. Om die woningen niet te duur te laten worden wil Rijnsburg van het rijk een bijdrage in de aan- koopkosten van 80 procent. B en W zien het verkrijgen van die bijdrage donker in: "Op het ministerie van Volkshuis vesting vindt men het een té dure zaak", zo deelde burge meester De Roos gisteravond Het provinciaal bestuur steunt de plannen van Rijnsburg met het veilingterrein, maar kan slechts morele en geen fi nanciële steun verlenen. Het terrein van de veiling koml waarschijnlijk eind volgend jaar vrij. Dan verhuist de veiling naar het nieuwe ter- Vianen (CDA) was bang dat de aankoop door de gemeente een langdu rige zaak zou gaan worden. "Ik ben bang dat het zó lang gaat duren, dat de gemeente straks geen beslag meer op het terrein kan leg gen". aldus Vianen. Hij drong aan op overleg tussen gemeen te- en veilingbestuur Dat deed ook het VVD-raadslid Brul. Naar zijn mening moet het gemeentebestuur op korte termijn ga an overleggen met het bestuur van de veiling Flora omdat die het terrein nog geruime tijd zal moeten behouden. Ook vindt Brul dat B en W alvast een bestem mingsplan moeten voorberei den. "Dan kan de gemeente beter met de betreffende in stanties onderhandelen", al dus Brul. Het inschakelen van de politie ke partijen in de Tweede Ka mer. zoals mevrouw De Haas bepleitte, heeft eerder succes Flatbewoners in Katwijk doen staat proces aan Expositie van schilderende postbode in Hazerswoude Oeververbinding in hart van Alpben anderhalf uur buiten gebruik ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense brug, middenin het hart van de gemeente, is gis termiddag anderhalf uur buiten gebruik ge weest na te zijn aange varen door een voor de sloop bestemd schip. Uiterst behoedzaam naderde gistermiddag tegen half twee het schip "Howtorn Trader" (11.30 meter breed)getrokken door een Amsterdamse sleep boot, de niet veel bredere door vaartopening van de Al phense brug. Het grote bak beest, een voormalige kust vaarder, leek precies midden door de brugopening te glij den. En toen ging er toch iets fout. De stalen bak wendde de steven en knalde - onder luid gejuich van de wachtenden voor de brug - tegen de stenen muur net naast de bruglich- ten. Als gevolg van de botsing viel een groot brok steen uit de muur waar de brugklep op rust. Het opruimen van de steenmassa kostte anderhalf uur. In die tijd lag de Alphen se brug ervoor het wegverkeer uit. De Howtorn Trador is een voor de sloop bestemd schip. Die sloop moet gebeuren in Am sterdam. Toen het gevaarte enkele weken geleden in Gou da aankwam stak het nog 320 meter diep; veel te diep voor de Gouwe en de Oude Rijn. Vandaar dat er in Gouda al lerlei zware materialen vanaj werden gesloopt, met als re sultaat een vermindering van de diepgang tot 2.50 meter. Hetgeen dan toch nog in houdt, dat het beestje met zijn buik over de grond schuift bij het transport. Zodat de kapi tein van de sleepboot ge dwongen is om opvallend voorzichtig te varen. Dat het desondanks mis ging bij de Alphense brug, zou best wel eens "domme pech" geweest kunnen zijn, was het aanvan kelijke voorzichtige oordeel van de rijkspolitie te water in Aalsmeer. Uit een hoekpunt van de Alphense brug werd een flink brok steen geramd. KATWIJK - Flatbewoners uit de Katwijkse Colijnstraat, vertegenwoordigd door het 'bewoners contact', gaan een proces beginnen tegen de staat der Nederlanden. Of zij doen een beroep op de Kroon (het hoogste rechtscollege in ons land) of ze stappen naar de burger-rechter. Een advo caat zoekt thans uit bij welke instantie moet worden aan geklopt. De bewoners verwijten staats secretaris Brockx (ministerie van volkshuisvesting) dat hij 'onrechtmatig' heeft gehan deld. Aanvankelijk (begin ok tober vorig jaar) zegde de be windsman teruggave van te veel betaalde huur (ongeveer f 125.000) toe. Bovendien zou de huur worden terugge bracht naar het niveau van maart 1976. Na enkele maan den trok de staatssecretaris zijn toezegging in. Dit was te wijten aan het feit dat de Katwijksche Woning bouwvereniging, die de flats aan de Colijnstraat beheert, het in de eerste plaats niet eerlijk vond dat alleen deze bewoners voor teruggave van teveel betaalde huur in aan merking kwamen. Ook de flatbewoners van de Treub- straat en de J. Th. de Visser straat (deze huizen worden beheerd door de bouwvereni ging De Brittenburg) zouden dan geld terug moeten krij gen. Ten tweede liet de Kat wijksche Woningbouwve reniging weten het een té gro te rompslomp te vinden alle oud-bewoners op te sporen om hun het geld terug te geven. Dit alles was de druppel die de emmer deed overlopen voor de staatssecretaris. Hij trok zijn eerder gedane toezegging in. De bewoners nemen dit niet en zoeken nu hun recht hogerop. HAZERSWOUDE- RIJNDIJK - Opnieuw is er een tentoonstelling in het Anker; ditmaal van Herman van Bak- kum, in Hazerswoude- Rijndijk bekend als de schilderende postbode. Een zeer bezige man als je de volgehangen ruimte bekijkt. Van Bakkum schildert met plakkaatverf en olieverf. Zijn werktrant doet over het al gemeen aan die van de primi tieven denken. Zo te zien werkt hij naar foto's. Soms zie je de kleurige ansichten zo voor je. Enkele voorstellingen zijn ook puur fantasie. Vergelijk de mensuitbeeldingen van "het bal" en de "Oud Beierse kerstmarkt" maar. In hetlaat- Een winters tafereeltje van de schilderende postbode. ste werk zijn de mensfiguren nageschilderd, op het schil derij van "het bal" zijn de dansers'en muzikanten "pri mitiever" geschilderd. Dat laatste vind ik beter. In dat geval wordt zo'n schilderij het werk van de schilder. Op andere werkstukken zijn molens afgebeeld. De ver dwenen Rembrandtmolen heeft hij wel drie keer gepor tretteerd. Van Bakkum schil dert verder watergezichten, berglandschappen, zeege zichten, bloemen, dieren, bos- en heideaanzichten. De boerderijen en polderland schappen zijn met grote aan dacht weergegeven. Deze schilderijen behoren naar mijn smaak dan ook tot de beste op de tentoonstelling, die nog te zien is tot 2 decem ber. Van maandag tot en met vrijdag kan men van 19 tot 23.30 uur in het Anker te recht; op zaterdag is het ge bouw open van 16 tot 18 en van 20 tot 23.30 uur en zondag van 12 tot 17 en van 19 tot 23.30 uur. HAARLEMMERMEER - De Stich ting Woningraad Bedrijven Schiphol heeft de gemeente Haarlemmermeer om zesduizend RIJNSBURG - "Wij betreuren het dat er thans wordt teruggekomen op de uitkering die oud-wethou der C. Leeuwenburg ontvangt uit de gemeentekas. We kunnen ons voorstellen dat het wrevel op wekt, maar vinden het een be treurenswaardige zaak dat raadslid De Mooij bedragen gehad. Als voorbeelden haal de zij aan de problemen rond de nieuwbouw van Flora en het plan Kloosterschuur. noemt die niet reëel zijn en die niet worden uitgekeerd". Dat zei wethouder C. Noort van Rijns burg gisteravond over de opmer kingen die J. D. de Mooij (PvdA) dinsdagavond in de raadsverga dering maakte. De wethouder wees erop dat de regeling volgens welke Leeuwenberg volgend jaar f20.000 ontvangt van 20 weken wethouderschap in 1970 door de raad is vastgesteld en in 1975 nog door de raad is herzien. "Het is een grievende zaak voor onze gewaardeerde oud-collega al dus Noort. "Wij nemen afstand van dit onzorgvuldig handelen". Ook CD A-voorzitter Vianen noemde de opmerkingen van De Mooij bedenkelijk. "Het is een aanval op iemand die zich niet kan verdedigen én een aanval op de CDA-fractie". Vianen doelde daarmee op de opmerking van De Mooij dat het CDA alles in het werk moest stelïen om Leeu wenburg te béwegen afstand van zijn uitkering te doen. De Mooij had volgens Vianen beter een motie kunnen indienen om de verordening te wijzigen, dan een beroep op de CDA-fractie te doen. "Dan hadden we er zakelijk over kunnen spreken. Dat is nu onmogelijk gemaakt". De Mooij bleef echter bij zijn me ning dat Leeuwenburg beter af stand van de uitkering had kun nen doen. "In diverse gemeenten, dat weten wij uit de praktijk, hebben wethouders afstand van de uitkering gedaan", aldus De Mooij. "We weten dat die regeling bestaat en dat een wethouder die aftreedt daarop een beroep kan doen, maar het is een vreemde zaak dat wij uit de begroting moesten vernemen dat Leeu wenburg wel van de regeling ge bruik maakt. Er had beter eerst in de commissie financiën over ge sproken kunnen worden". woningen gevraagd verdeeld over de komende tien jaar. Tot op heden echter voelt de gemeente Haarlemmermeer daar niets voor en blijft vasthouden aan de 34- procent-regeling, wat inhoudt dat van elke hoeveelheid wonin gen die in Haarlemmermeer wordt opgeleverd, 34 procent ter beschikking staat van woning zoekenden die bij één van de ruim driehonderd bedrijven op het luchthaventerrein werken, waaronder ook Schiphol zelf. "Die 34 procent is een druppel op de gloeiende plaat. Dit jaar zijn er haast geen woningen in Haar lemmermeer bij gekomen. Het gaat bij ons uitsluitend om wo ningwetwoningen en op goedko pe premiewoningen, maar die laatste categorie kan worden verwaarloosd. Wij zijn nog steeds met de gemeente aan het onder handelen. Men houdt daar vast aan die procentregeling, maar ik betwijfel of dat zo moet blijven", aldus directeur De Munnik van de stichting, die namens de be drijven opkomt voor de huisves tingsproblemen van personeel. Bij de Stichting Woningraad Be drijven Schiphol, staan ruim 2000 woningzoekenden ingeschreven. In 1980 gaat de "NORON-periode in. De NORON omvat een groot gebied tussen Hoofddorp, Zwaanshoek en Vijfhuizen in Haarlemmermeer, waar 15.000 woningen zullen worden ge- Vliegtuigkaping in Japan beëindigd bouwd ten behoeve van woning zoekenden in gemeenten buiten Haarlemmermeer zelf. De Mun nik: "Wij stellen dat wij van die 15.000 woningen er 6.000 moeten hebben. Dat betekent 600 per jaar. Wij weten ook heel goed dat er niet elk jaar 600 woningen bij zullen komen, maar daarover wordt nu met de gemeente ge sproken." Voorlopig voelt wethouder S.T. Cnossen niets voor de "eis" van Schiphol. Volgens de wethouder wordt Schiphol - waar in totaal zo'n 26.000 mensen de kost ver dienen - van voldoende wonin gen PLAKKERS GEPAKT LEIDEN - Uit de werkplaats van een winkel aan de Hogewoerd in Leiden is gisteren een bedrag van 700 gulden ontvreemd en een vi deo-recorder met een waarde van meer dan 3000 gulden. Vannacht zijn op de Haarlem merstraat een tweetal illegale plakkers aangehouden. Zij wer den door de politie betrapt terwijl ze bezig waren affiches van de Echte Nederlandse Fietsenbond (de ENFB) op muren te plakken. Tegen het tweetal, een 19-jarige Leidenaar en een 29-jarige inwo ner van Voorschoten, is proces verbaal opgemaakt. Bij radarcontrole op de Lam- menschansweg gistermiddag tussen één uur en kwart over twee is de snelheid van 449 auto's gemeten. Daarbij bleken 32 au tomobilisten in overtreding te zijn. De hoogst gemeten snelheid was 92 kilometer per uur, terwijl de maximum toegestane snel heid hier 50 km. per uur is. TOKIO, (AP)-De man gen vroeg een binnenlands Ja pans lijnvliegtuig kaapte is op het Narita-vliegveld van Tokio tij dens het bijtanken door de piloot overmeesterd en overgedragen aan de politie. De piloot raakte gewond bij het handgemeen met de kaper die naar zeggen van de politie was gewapend met een "blikopener' De man kaapte het vliegtuig, een DC-10 met 345 passagiers aan boord en een bemanning van 11 koppen, toen het op weg was van Osaka naar Tokio, aldus ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor Opnieuw forse rookwaar-roof functionarissen. De kaper dwong het vliegtuig te landen op de internationale luchthaven Narita waar hij vol doende brandstof wilde laten op nemen om naar de Sowjet-Unie te kunnen vliegen, zo zei de poli tie. In een radioboodschap dreigde hij een bemanneingslid te doden als er niet spoedig aan zijn eis tege moet zou worden gekomen. Even nadat met bijtanken was begon nen wist de piloot de kaper te overmeesteren. De hele kaping duurde twee uur, en kwam om 06.30 uur tot een einde. de vierde keer in korte tijd heb ben inbrekers de hand weten te leggen op een flinke partij siga retten. Na forse kraken bij de si- garettenwinkel in de Ridderhof en de supermarkt van de Centra aan de Concertweg, was in de nacht van woensdag op donder dag de Vege supermarkt in de Ridderhof de sigaar. De schuif deur aan de voorkant werd ge forceerd, waarna voor 15.000 gulden aan sigaretten voor het grijpen bleek te liggen. Ook deze inbraak leverde de Alphense po litie nauwelijks bruikbare spo ren op.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25