LEIDSCH DAGBLAD 'Proces tegen gijzelaars komt er zeker' Schip slaat om: man verdronken SCHOOLTANDARTS BEZORGD avonden leng$ Noodvervoersplan van NS VRIJSPRAAK APOTHEKER %/andaag Het wintert in de VS fl Spionage in W-Duitsland St. Nicolaasprijsvraag zie pagina 10 Geld voor academische ziekenhuizen uit fonds EvroMedica Handelaar in arrest VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36021 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Waarschuwing voor file EINDHOVEN (ANP) - De dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat heeft samen met Philips een zogenaamd autosnelwegsignaleringssys teem ontwikkeld. De ooste lijke rijbaan van rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft is gekozen als proeftraject voor dit systeem. Het systeem signaleert via de tectors in het wegdek auto matisch de factoren die kun nen leiden tot filevorming. Met die gegevens zal de au tomobilist via oplichtende borden en andere optische signalen worden gewaar schuwd en een verlaging van de maximumsnelheid wor den geadviseerd. Tegen winterse ontregeling UTRECHT (GPD) - De directie van de NS heeft besloten pijlsnel maat regelen te nemen om een winterse ontrege ling van de treindienst het hoofd te kunnen bieden. Aanstaande maandag komt een noodvervoersplan ter sprake, waarvan de op zet afgelopen week door het managements- team is goedgekeurd. Andere zaken, zoals een schema voor de infor matie aan het publiek en het vinden van een goede olie voor de kop pelingen zijn nog niet afgerond. Inmiddels hebben de Tweede-Kamerleden Scherpenhuizen en De Beer (WD) minister Tuijnman schriftelijke vragen gesteld over het feit dat de NS opnieuw niet is voorbereid op de winter. „Wij waren daardoor pijnlijk ver rast", aldus De Beer, „omdat de minister be gin dit jaar, na een in terpellatie van me vrouw Van Someren- Downer in de Eerste Kamer maatregelen had toegezegd om her- De Beer ziet echter in de jongste berichtgeving hierover in NS' weekblad De Koppe ling aanleiding aan vullende vragen te stellen, omdat nu weer aan het licht komt dat de vervanging van ver warm ingselemen ten van 80 wissels, die als urgent te boek stond, in het afgelopen jaar niet is uitgevoerd. Ook voor de informatie vanaf de trein aan het publiek - op andere sta tions of via de media - bestaat nog geen sche ma, terwijl het NS-cen- trum voor technisch onderzoek „nog moet adviseren" omtrent de beste olie waarmee vastvriezen van auto matische koppelingen kan worden voorko men. Voorts hebben de NS plannen - maar geen uitvoeringssche ma's - voor construc tiewijzigingen aan het materieel om bevrie zing van luchtappara- tuur (voor de berem- ming) te voorko men. Directeur Iraanse radio en televisie: PARIJS, AMMAN, WASHINGTON (AFP/UPI) - „Er komt een proces. Dit besluit staat vast. Zij die onschuldig worden bevonden zullen wor den vrijgelaten. De schuldigen zullen worden gestraft". Dit zei vandaag de directeur van de Iraanse radio en televisie, Sadeq Ghoth-Za- dech, lid van de revolutionaire raad in een inter view met het Franse dagblad 'Liberation' (ex treem links). Over het besluit tot vrijlating van dertien gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran zei Ghoth-Zadech, dat dit buiten el ke politieke overweging had ge staan en was ingegeven door res pect van de islam voor de vrouw en omdat men was begaan met het lot van de Amerikaanse ne gers, die lange tijd in de Verenig de Staten zijn achtergesteld. Ghoth-Zadech noemde de uitleg die de Verenigde Staten aan de vrijlating van de dertien hebben gegeven, "geheel verkeerd". President Carter heeft vanmor gen op zijn buiten Camp Da vid in Maryland, waar hij het Thanksgiving-weekeinde door brengt, al zijn hoge adviseurs in zake de buitenlandse politiek ontboden voor een bespreking van de situatie in Iran. Claudia Townsend van het persse cretariaat van het Witte Huis, zei dat zouden deelnemen: de minis ters van buitenlandse zaken en D'66 wil een burgemeester leveren voor Noordwijkerhout (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - D'66 heeft het oög op Noordwijkerhout laten vallen als een gemeente waar een lid van deze 'partij burgemeester zou kunnen worden. Bij D'66 circuleert een lijstje van acht gemeenten, die de speciale belangstelling van de democra ten hebben. D'66 acht zich wat betreft het aantal burgemeesters in het land achtergesteld ten op zichte van andere politieke par tijen. De acht gemeenten zijn uit gezocht wegens de goede verkie zingsresultaten die D'66 daar heeft behaald. De huidige burgemeester van Noordwijkerhout, Bosma (CDA) verlaat deze post op 3 januari van het volgend jaar. Naast Noord wijkerhout staan de volgende gemeenten op het verlanglijstje van D'66 Lelystad, IJsselstein, Halsteren, Markelo, Westvoorne, Roden en Oosterbroek. defensie Vance en Brown, gene raal David Jones, chef van de ge nerale staf, nationaal veiligheids adviseur Zbigniew Brzezinski en directeur van de CIA Stansfield Turner en, misschien, vice-pre sident Walter Mondale. Volgens westerse diplomaten in Saoedi-Arabië's diplomatieke hoofdstad Djedda wilden extre mistische moslims ook de op één na heiligste plaats van het mo hammedanisme, de tombe van de profeet Mohammed in Medina in Saoedi-Arabië bezetten. De aanval in Media werd op het zelfde ogenblik ondernomen als de aanval op de grote moskee in Mekka vroeg in de morgen van dinsdag. De diplomaten vertelden dat de aanvallers in Medina, omschre ven als .ketters', niet in hun opzet slaagden en dat de toestand in de stad nu normaal was. Volgens de diplomaten waren de bezetters in Mekka met zijn hon derden. 1000 m2 geloogde boeren meubelen uit Ierland. Buffet kastjes, dressoirs, comiinodes en brood kasten etc. HeinChrispfjn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 -410608 Geopend: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 18.00 uur, donderdag koopavond, zaterdag 10.00 - 17.00 uur ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vanmorgen de 35-ja- rige apotheker Sjoerd R. uit TV- naarloo vrijgesproken van het hem ten laste gelegde toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Ook de subsidiair ten laste gelegde aflevering van geïnfecteerd in- HAMBURG (AP) - De onderdirec teur van een Amerikaans bedrijf en een secretaris van de regeren de Westduitse sociaal-democrati sche partij zouden gearresteerd zijn onder verdenking van spio nage voor Oost-Duitsland, zo heeft het sensatieblad „Bildzei- tung" uit Hamburg vandaag be richt. Leidsch Dagblad Qmd krant bworgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. fuus, strafbaar in gevolge de wet voor de geneesmiddelenvoorzie ning, achtte de rechtbank niet bewezen. R. was als apotheker verbonden aan het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen toen in maart van het vorig jaar aan tien opera- tiepatienten een geïnfecteerd in fuus werd toegediend. Zij wer den ernstig ziek en drie van hen overleden. Twee weken geleden had de officier van justitie mr. L.C.M. Meijers, wegens het aan een ander toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, een gevange nisstraf van acht weken geëist. De raadsman van de apotheker mr. P.J. van Stempvoort uit Gro ningen, had vrijspraak bepleit. In het vonnis heeft de rechtbank overwogen dat door de verkla ringen van de getuigen en des kundigen niet is aangetoond dat het bij de bereiding van het in fuus gebruikte filter niet geschikt zou zijn geweest, zoals in de ten lastelegging de verdachte wordt verweten. Volgens die tenlaste legging was de toepassing van het filter een onderdeel van een geheel van maatregelen dat in onderlinge samenhang deel uit maakt van een verantwoord be reidingsproces. Bovendien heeft de officier van justitie dat ter zit ting bevestigd, aldus de recht bank. 32 PAGINA'S Je leeft te kort om te liegen. Dat zegt de schrijver-ko miek Albert Mol, die er rond voor uit komt al 62 jaar te zijn en als homofiel door het leven te gaan. Albert Mol, o.m. bekend van het tv-spel- letje 'Wie van de drie', komt op zondagochtend aan het woord in het radiopro gramma van Tony van Verre. De voormalige balletdanser staat ook in het nieuws, om dat hij een rol gaat spelen in de film 'De taal der liefde' naar het boek van Gerard Reve. PAGINA 5 Voorlopig geen tweede luchthaven in Markerwaard PAGINA 7 Botha komt met plan voor Zuidelijk Afrika PAGINA 9 "Zwarte film in Amerika in opkomst" PAGINA 13 Streekderby Quick Boys- Rijnsburgse Boys PAGINA 17 Scylla-dames terug aan de top pagina 19 Popgroep The Gang zoekt speelruimte PAGINA 21 EG-commissaris voor land bouwzaken Gundelach staat alleen. PAGINA 27 -3» OOK VIJF VERMISTEN CHEYENNE, WYOMING - Dit beeld, dat ons herinnert aan de afgelopen winter, was giste ren te zien in het Amerikaan se Cheyenne, waar een inwoner een groot deel van zijn vrije dag (het was in Amerika Thanksgi- vingday) besteedde aan het uit graven van zijn auto. De stad Cheyenne is door sneeuwstor men al twee dagen van de bui tenwereld afgesloten. DEN HAAG (GPD) - De 25-jarige schipper Rob de Loosoe uit Put- tershoek is gisteravond verdron ken, nadat zijn schip een paar honderd meter uit de kust van Den Helder in het Marsdiep was omgeslagen. De vijf andere opva renden, onder wie een kind, wor den nog vermist. Duikers van de marine, twee reddingsboten van de reddingsmaatschappij KNZHRM en een patrouille vaartuig van de politie hebben de hele nacht naar de vermisten ge zocht. De Noordzee, een schip van de fir ma Zinkcon in Werkendam, was op weg om een lading puin te gaan storten. Volgens de Rijks politie te water is het waarschijn lijk dat de steenstorter in ver houding tot de deklast te weinig ballast in het ruim voerde. Daar door zou de stabiliteit van het schip niet in orde geweest kun nen zijn. De Noordzee ligt nu on dersteboven in de haven van Den Helder. De vermiste opvarenden verbleven als bemanning op de steenstor ter. Bergers zouden vanmiddag proberen het wrak met drijvende kranen in zijn normale positie te rug te brengen. De Zeeleeuw en de Suzanna, twee reddingssche pen van de KNZHRM en twee particuliere vaartuigen zoeken nog steeds naar de andere opva renden. Zij kregen assistentie van twee helicopters van de poli- DE MEEST K0MPLETE Manau-speciaalzaak rv/et ^>cetiek Lange Mare 106 - Leiden Tel. 071-134357 Rietspeciaalzaak Haarl.straat 275-277 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ook minister Pais voelt veel voor het idee om bouwactiviteiten van academi sche ziekenhuizen financieel mogelijk te maken door daarvoor te putten uit de zg. Smallen- broekfondsen. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer laten blijken. Hij nodigde CDA'er Lansink (die bij de onderwijsbe groting over deze mogelijkheid had gesproken) min of meer uit om maar een motie in te dienen over dit onderwerp, hetgeen deze dan ook prompt deed. De Smallenbroekfondsen zijn ooit in het leven geroepen om specia listen aan academische zieken huizen, die hun particuliere prak tijk eraan gaven, financieel te compenseren. Pais vertelde gis teren dat hij zowel met de acade mische ziekenhuizen als de Ver eniging van Nederlandse Zie kenhuizen al eens over de moge lijkheid heeft gesproken om het geld te gebruiken voor de inves teringen ten behoeve van de aca demische ziekenhuizen. Lansink had Groningen en Leiden als de grootste probleemgebie den genoemd. Pais gaf toe dat bepaalde klinieken van deze zie kenhuizen „ernstige zorgen" ba ren, maar meende dat de situatie in het Utrechtse academisch zie kenhuis nog beroerder is. Over de motie van Lansink zal pas volgende maand worden ge stemd. Leiden moet woonschepen weer wegslepen (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben de gemeente Leiden vanochtend schriftelijk laten weten dat de twee woonschepen die woensdag 7 november onder politiedwang van hun ligplaats in de Boshui- zerwatering werden verwijderd binnen twee maal vier en twintig uur moeten worden terugge sleept. De woonschepen lagen sinds de cember vorig jaar illegaal in de Boshuizerwatering. Een lig plaatsvergunning werd aan de bewoners van beide schepen ge weigerd. Zij gingen tegen deze afwijzing in beroep b(j de ge meentelijke commissie voor be roepschriften. Voordat deze commissie uitspraak had gedaan werden de schepen op last van het college van B en W wegge sleept naar het Rijn-Schiekanaal. Ter hoogte van de Wilhelmina- brug werden zij afgemeerd. Daar, aan de provinciale los wal, mogen zij niet blijven liggen en moeten binnen de gestelde ter mijn worden versleept. Gebeurt dat niet dan zal er een kort geding tegen de gemeente Leiden wor den aangespannen. Het college van B en W zou zich vandaag over de zaak buigen. Drogere lucht Drogere lucht met een wisselende be wolking. Mogelijk hier en daar een bui. Middagtemperaturen van ongeveer 8 (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 NOVEMBER Zon op: 8.14 uur; onder: 16.39 uur, maan op: 12.11 uur; onder: 21.26 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.54 en 18.11 uur, laagwater te Katwijk om 1.39 en 13.59 uur. UTRECHT (ANP) - Steeds minder kinderen nemen deel aan de schooltandverzorging. De voor zitter van de Nederlandse maat schappij tot bevordering van de tandheelkunde (NMT), A.J.C. Schoemaker, zei vandaag in Utrecht dat, indien de school tandverzorging ten onder zou gaan, de structuur verdwijnt voor een georganiseerde aanpak van het tandheelkundig gezond heidsprobleem bij de jeugd. On geveer de helft van de Neder landse bevolking vraagt nu een maal niet zelf om een geregelde tandheelkundige verzorging en de NMT vreest dat een nog groter percentage weinig doet om mond- en tandziekten te voor komen. Alleen via een georganiseerde aan pak is daar verbetering in te brengen en met name de jeugd mag niet het slachtoffer worden van de nalatigheid van de vol wassenen, aldus Schoemaker. Hij zei, dat de tandartsen bereid zullen moeten zijn om mee te werken aan verschuivingen in de financiering van de zorg uit ge meenschapsgelden voor de vol wassenen ten behoeve van de jeugdzorg. Schoemaker ging ook in op de op merking in het jaarverslag van de Nederlandse vereniging voor so ciale tandheelkunde (schooltan- dartsen), dat de "gewone" tand artsen - en vooral de pas geves tigde - enorm aan de jongeren trekken om hen in hun eigen praktijk te krijgen. Het NMT-be- stuur veroordeelt oneerlijke con currentie en als daar iets van UTRECHT (GPD) - De Zeister on roerend-goedhandelaar W. F. M. (39), die zondag is aangehouden, blijft in voorlopige hechtenis. Tevens wordt tegen hem een ge rechtelijk vooronderzoek begon nen. Dat heeft de Utrechtse rech- ter-commissaris vanochtend be sloten. De officier van justitie had dat gevorderd vanwege verduiste ring en poging tot afpersing door M. Bij de officier is één aangifte van poging tot afpersing door de onroerend-goedhandelaar bin nengekomen. Deze zou een rela tie door bedreiging ertoe hebben willen brengen hem geld te le nen. De onroerend-goedhandelaar dook zaterdag in ons land op en werd aangehouden nadat hij in juli naar Spanje was uitgeweken om zijn schuldeisers te ontlopen. De afwikkeling van het faillissement van M. en diens BV's leverde een miljoenenstrop op voor zijn voormalige geldschieters. blijkt zal het er maatregelen te gen nemen.Maar Schoemaker betwijfelde zeer, of de zuigkracht van de huispraktijk de enige oor zaak is van de teruglopende be langstelling voor de schooltand verzorging. In dit verband merkte hij op, dat die terugloop zich vrijwel overal voordoet, dus ook in gebieden met een groot tandartsentekort waar zich weinig of geen jonge tandartsen vestigen. Hij vroeg zich af, of zich bij de bevolking geen ander gedrags- en keuzepa troon aan het ontwikkelen is. De aandacht van jonge ouders voor de gebitsverzorging van hun kin deren lijkt enorm toe te nemen. Steeds meer ouders gaan met twee- en driejarige kinderen naar de tandarts en er komen steeds meer kinderen met gave gebitten. "Dat deze ouders met hun kinde ren bij de gezinstandarts blijven als de kinderen naar school gaan, is geen verwonderlijke zaak", zei Schoemaker. 4 weken lang i LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i|S en wi het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor haif geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren O Ik bosks metoen an U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant grabs Naam Adres Gtronr Hok|e a iruisen en bon ingevuld m «onder postzegel opsturer eidsch Dagblad Antwoordnummi 3e krant komt i open envelop

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1