Mart v.d. Plas :,Ik heb mazzel gehad' Winst BOB Amateuristisch EBBC gooit eigen glazen in SUCCESVOLLE QUICK BOYS-SPITS: „IK DOE GEWOON Marita Koch en Coe: „besten van het jaar" Olympisch roeiteam na ruzie ontbonden NEPTUNUS GEEN PARTIJ VOOR ZIJL/LGB: 6-2 RBB-spcler Van Egmond: „Liever 4-4 Verjaardag Gretig Iets waartoe Neptunus in de openingsfase al helemaal niet bij machte was, omdat De Zijl toen het spel dicteerde. Nadat Theo Uittenhout een'kogel van Bart Bongers kundig tot corner had omgebogen, nam De Zijl ver diend de leiding. Tweemaal profiteerde Stan van Belkum gretig van foutief ingrijpen in de Arnhemse gelederen: 2-0. In de tweede periode trokken de Leidenaars aanvankelijk die positieve lijn door. Vanaf de midvoorplaats had Hans Korevaar tweemaal succes (4-0), waarna De Zijl/LGB prompt de teugels liet vieren. De Neptuniu- ncn kregen daardoor wat meer speelruimte en buitten die vrijheid uit met twee treffers van Hans Hoogveld (waaronder eén strafworp). Verder liet De Zijl'LGB het niet meer komen. Integendeel, via Albert Spijker en Jan Jaap Korevaar werd de al vaststaande winst naar 6-2 opgekrikt. DIRK KLOOS BRUSSEL (ANP) - Het ging slechts om één punt. om die ene seconde ook. De treffer van BuffKirkland, gescoord "in" het fluitsignaal, dat het absolute einde van de Eu ropa Cup-wedstrijd Royal Fresh Air-EBBC aankondigde, kreeg niet het door de Bosschenareit zo gewenste fiat van de spelleiders Albanesi en Jahoda. Mede daarom verloor EBBC gister avond in Brussel met 68-67 (33-28) en verkeert nu, door die uiterst krappe nederlaagin de weinig benijdenswaardige we tenschap dat het de kans op kwa lificatie voor de volgende ronde niet meer in eigen hand heeft. Want als Royal Fresh Air de uit- ontmoeting met UBSC Wenen (volgende week donderdag) on verhoopt in winst mocht omzet ten, dan gaan niet de Braban ders, maar de Belgen over naar de eindronde. Eén pu7\t, één seconde ook kwam EBBC tekort. De Bosschenaren konden zich het haar wel uit het hoofd trekken, toen de nederlaag een feit was. Want hoe speelden die Belgen eigenlijk? Als ama teurs toch, daar had toch gemak kelijk van gewonnen kunnen worden, waren de kreten die na derhand. uit Bossche monden vielen op te tekenen. Gemakshalve vergaten de spelers van EBBC echter wel, dat ze zelf ook als een troep dilettanten te werk waren gegaanDat gold met name voor James Lister die zich doodleuk meldde, op het moment dat de wedstrijd al lien minuten aan de gang was. "Ik ben aangereden door de een of andere Belg", luidde het onbe nullige excuus van de Ameri kaan die had moeten wachten tot het tijdstip dat de schade was "geregeld". Hoe dan ook, de komst van Lister in de eerste helft. Hij begon met het wegvangen van drie terugkaat sers, gaf EBBC inpulsen. Schoot LONDEN (ANP) - Sebastian Coe, de drievoudige Engelse wereldrecord houder en Marita Koch (DDR), wereldrecordhoudster op de 200 en 400 meter, zijn in de jaarlijkse verkiezingen die door het Amerikaanse pers bureau UPI wordt georganiseerd, uitgeroepen tot sportman en sport vrouw van het jaar 1979. De 23-jarige Sebastian Coe verbeterde in juli en augustus in een tijdsbe stek van 41 dagen de wereldrecords op de 800 m (1.42.3), de 1500 m (3.32.1en de mijl (3.49.0). Marita Koch stelde haar eigen wereldrecord op de 200 m (21.71) en 400 m (48.60) scherper. Sebastian Coe won de verkiezing, die voor de vijftiende maal werd gehou den, met 351 stemmen voor Björn Borg, die dit jaar voor de vierde maal zegevierde op Wimbledon, De Zweed kreeg 223 stemmen. Marita Koch werd eveneens met een ruime voorsprong eerste (317-174) voor de Oostenrijkse Annemarie Moser-Proell, die voor de zesde maal de wereldbeker skiën veroverde. drie keer raak op rij en blokte een stoppoging van de tegenstander. Een leuke opsteker, waar de hele ploeg zijn voordeel mee deed. EBBC kwam terug van 20-12 tot 24-22, maar bleef niettemin ach ter tot aan het rustsignaal: 33-28. De rampspoed werd in de tweede periode alleen maar groter. Op het moment echter dat alles verlo ren leek, 54-38, kwam EBBC evenwel onverwacht terug. Door eigen kracht, door een zuinig en zxiiver schietende Dekker, door nuttig werk van Rob van Essen, maar bovenal door James Lister. Het leek te helpen,zelfs na het laat ste doeltreffende schot van Jon Heathdat Fresh Air zes seconden voor tijd een voorsprong van 68-67 gaf. Via Dekker werd de bal snel uitgenomen en Buff Kirk- land gaf een wanhoopsschotin het eindsignaal. De bal trof doel, maar de scheidsrechters onthiel den hun goedkeuring aan de tref fer. Gerrit van Egmond vindt dat hij op de positie van "laatste man" verdediger bij Rijnsburgse Boys heeft het erg moeilijk", oordeelt hij. i zijn mogelijkheden wordt beknot. "Een GRONINGEN (GPD) - De enige Nederlandse herenroeiploeg, die zich vrijwel zeker wist van uit zending naar de Olympische Spelen in Moskou volgend jaar, is ontbonden. Het betreft de vier zonder stuurman, een combina tie van het Groninger Aegir en het Nijmeegse Phocas, die ruim twee maanden geleden tijdens de wereldkampioenschappen in het Joegoslavische Bied een vijfde plaats bemachtigde en daarmee voldeed aan de door het Neder lands Olympisch Comité gestel de kwalificatie-eis. De breuk is het gevolg van een mis verstand binnen het kwartet. Met name de persoon van de Gronin ger boegroeier Jacob Vos stond ter discussie, vooral bij diens clubgenoot Willem Jan Atsma. Deze heeft het roeien voorlopig de rug toegekeerd.s Het Nijmeegse bestanddeel van de vier, Ted Bosman en Vincent Horstink, grepen het besluit van Atsma gretig aan om weer als twee zonder stuurman het water op te gaan. dan 0-0 RIJNSBURG - Samen met Anne Ouwersloot is Gerrit van Egmond nog de enige exponent uit de pe riode dat Rijnsburgse Boys nog regelmatig de emotierijke streek- derbies tegen Quick Boys speelde. De 30-jarige verdediger, beter bekend als Gerrit de Slinger, her innert zich die confrontaties als "erg leuk". "Het talrijke publiek en de goede verstandhouding tus sen de spelers onderling maakten die wedstrijden altijd tot een hoogtepunt"vertelt Van Egmond nostalgisch. Sinds de invoering van de eerste klasse, na het seizoen 1969-1970, verloren beide ploegen elkaar uit het oog. Quick Boys promoveer de met een totaal van 25 punten naar de hoogste afdeling terwijl Rijnsburgse Boys met 19 punten gedoemd was om in de tweede klasse te blijven vertoeven. De club uit het bloemendorp gleed na verloop van tijd zelfs af naar de derde klasse. Gerrit van Egmond maakte de te rugval en de wederopstanding van de geelzwart gekleurde bri gade lijfelijk mee. Dit seizoen meegeteld heeft de vrachtwa genchauffeur 14 turfjes achter zijn naam staan en als het aan hem ligt zal dat aantal'nog wor den uitgebreid. "Aanvankelijk wilde ik nog één jaartje mee draaien", meldt Van Egmond. "Maar ik ben zo veranderlijk als het weer. Zoals de zaken er mo menteel voorstaan plak ik er straks nog een seizoen aan vast". Woorden die duidelijk tevreden heid over de huidige gang van za ken bij Rijnsburgse Boys verra den maar Gerrit van Egmond blijkt echter bepaald niet een kri tiekloze 'jaknikker' te zijn. KATWIJK - Evenals op het grastapijt is Martin van der Plas ook bijzonder koel en berekenend in het gesprek. De 18- jarige Katwijker is echter bepaald nog niet blasé van het succes, dat hem in zijn voetballoopbaan bij Quick Boys zo nadrukkelijk achtervolgt. Voorzichtig zoekt de blonde spits zijn woorden om toch vooral niet verkeerd over te komen. Zijn lijf spreuk "ik heb gewoon mazzel gehad" voert hij derhalve tel kenmale in om misschien aanwe zige misverstanden direct uit de wereld te helpen. Aan de juiste instelling ontbreekt het de jongste telg in de basiself van Arie Lagendijk niet, of schoon de Quick Boys-trainer in de dug-out toch menigmaal het hoofd in de schoot geworpen moet hebben zich ergerend aan de vreemde fratsen die zijn pupil op het veld uithaalde. Immers, op een aanvankelijk zéér hoopge vende oefencampagne lietMartin van der Plas enkele minder goed gespeelde competitiewedstrij den volgen. Het had niet bijster veel gescheeld of de ex-regio naal, schilder van beroep, had zijn kunsten verder in het reser veteam kunnen vertonen. Het pleit voor het geduld van Arie Lagendijk én de extra trainings- arbeid van Martin van der Plas zelf dat het niet zover is gekomen. Talent Want ook de Katwijkse oefenmees- ter weet dat talent de puntspeler niet ontzegd kan worden. Zoals hij een directe tegenstander in de luren kan leggen doen weinig ploeggenoten hem na. Met name in het voorseizoen etaleerde de Katwijker diverse malen zijn ge vulde trucendoos en hij werd dan ook snel tot lieveling van het enigszins chauvinistische Quick Boys publiek verheven. Uiteraard zag de spelersselectie gaarne een regelmatig scorende spits in haar midden maar de an dere kant van de medaille was dat juist zij moest opdraaien voor de wat minder sterkere zijde van Martin van der Plas: het verdedi gen. Juist toen hij in een vormcri sis verkeerde kwamen die nega tieve zaken extra aan het licht. Arie Lagendijk greep echter tij dig in. 'In de oefenwedstrijden ging het erg lekker", verduidelijkt Mart van der Plas. "De competitie was anders. Ik kreeg een veel straffere mandekkingen daar had ik grote moeite mee. Ook conditioneel had ik problemen, vandaar dat ik mijn mannetje wel eens moest la ten lopen. In de regionale jeugd speelde ik als spits in een 4-4-2 systeem. Daardoor hoefde ik niet zoveel te verdedigen. Ik moest dus omschakelen. Gesprekken met de trainer hebben me de noodzaak van het verdedigen duidelijk gemaakt. Het heeft wél even geduurd maar nu heb ik de vereiste conditie om ook te kun nen verdedigen". Spits In de eerste plaats vervult Martin van der Plas echter de functie van spits. En daar gaat het hem rede lijk goed af nu hij inmiddels al achtmaal het vijandelijke doel heeft kunnen doorboren. De wij ze waarop de laatste treffer (tegen IJmuiden) tot stand kwam, be vestigde het 'killersinstinct' van de blonde frontsoldaat. In een si tuatie waarin andere voetballers het leder al ziedend hard richting doel hadden afgevuurd, wachtte Van der Plas rustig op het mo ment dat de doelman uit z'n hok kwam. Liet die ballenvanger door een serie schijnbewegingen vervolgens alle kanten op duiken totdat de sluitpost uiteindelijk hulpeloos op het gras plofte. Pas op dat moment sloeg de spits toe en deponeerde het leder in het verlaten doel. Is het scoren een gave? "Welnee", roept Martin van der Plas. "Ik doe gewoon. Denk er niet bij na. Pas in de regionale jeugd ben ik louter door toeval in de spits terechtgekomen. Goed, ik maakte dan wel veel doelpun ten maar niet zoveel om te stellen dat ik een killersinstinct heb". Naast zijn opmerkelijke scorings drift valt eveneens de vreemde houding van de voetballer zéér in het oog. Z'n gebrekkige loop techniek, de half afgezakte kou sen met de daarin bijna op de wreef hangende scheenbe schermers en z'n wat flegmatieke uitstraling geven Martin van dei- Plas een wat ongeinteresseerd ui terlijk binnen de gekalkte lijnen. "Toch ben ik altijd geconcen treerd", zegt hij. "Kot lijkt mis schien niet zo maar ik ben altijd met de wedstrijd bezig". Ondanks het feit dat Rijnsburgse Boys een volslagen onbekende tegenstander voor Martin van dei- Plas is, slaat hij die ploeg uit het aanpalende dorp erg hoog aan. "Ze staat niet voor niets op de tweede plaats. Het zal een erg zware pot worden. Maar wij moe ten die wedstrijd niet overschat ten. Normaal naar de zaterdag toeleven is de beste voorberei ding". ROB ONDERWATER WENEN (ANP) - BOB uit Oud- Beijerland heeft gisteravond in Wenen de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen (dames) tegen ABC Donau met 88-84 ge wonnen. Bij rust stond BOB met 46 3 7 voor. Irene van Maarschalkerweerd scoorde voor BOB 31 punten, Anita Blange 20, Cala de Liefde 14, Ria van der Meijs 13, De Vroet 8 en Scharloo 2. Vroeg in het competitieseizoen, de Rijnsburger ondervond op dat moment nog hinder van een bles sure, schreef hij voor de verre uitwedstrijd tegen Harkemase Boys af omdat op die dag zijn dochtertje jarig was. Trainer Herman Wijnands hield 'de Slin ger', mede door dat voorval, vier wedstrijden aan de kant. Sinds dien is Gerrit van Egmond niet meer uit de basisformatie van Wijnands weggeweest. Aanvan kelijk als voorstopper, momen teel als vrije verdediger. Een mu tatie die hij enerzijds als "wel aardig", anderzijds als "waarde loos" bestempeld. "Je wordt in je mogelijkheden als voetballer beknot", vervolgt hij. "Je draagt weliswaar een een gro te verantwoordelijkheid maar een verdediger bij Rijnsburgse Boys heeft het niet gemakkelijk. De ploeg speelt namelijk altijd aanvallend. Daar vloeien ach terin veel één tegen één situaties uit voort. Dit noodzaakt een inge speelde verdediging". Het komen en gaan van nieuwe verdedigers in dat onderdeel van de ploeg geschied echter met de regelmaat van de klok. Naast hemzelf ondervonden het Anne Ouwersloot, Lijs van Egmond. Nico Zwaan, Gert Ouwersloot en Wil Groenendijk aan den lnve. Wissels die het teamverband be paald niet ten goede komen maar de resultaten, behoudens de ne derlagen tegen Volendam en Zwaluwen, stellen Wijnands vooralsnog in het gelijk. Coördinatie Toch verzucht Gerrit van Egmond dat één en ander niet bevordelijk is voor de coördinatie in de Rijnsburgse afweer. "Wijnands weet de juiste formatie nog steeds niet", oordeelt hij. "Elke week is het weer anders. Morgen heb ik weer een andere voorstop per voor me want Leo van Delft is geschorst". In die confrontatie van morgen te gen Quick Boys hoopt Gerrit van Egmond dat het publiek, er wor den zo'n 5 a 6000 belangstellen den verwacht, volledig aan zijn trekken komt. "Liever 4-4 als uit slag dan 0-0", stelt de Rijnsbur ger. "Ik hoop op een gunstig re sultaat want Rijnsburgse Boys doet niets voor Quick Boys on der. Mart van der Plas? Goede speler. Ken je Henk van der Zwan?". ROB ONDERWATER Martin van der Plas verdedigend in actie in de strijd tegen DOSK. Morgen tegen Rijnsburgse Boys hoopt de Katwijker aanvallend uit de voeten te komen. LEIDEN - Aan de vooravond van het topduel met AZC/Alphen moesten dé waterpoloërs van De Zijl/LGB nog een wedstrijd tegen het Arnhemse Neptunus afwerken. De Leidenaars knapten dit karwei naar behoren op en zegevierden met 6-2. Neptunus/Arnhcm maakt een vreemd seizoen door. In de eerste wedstrij den gingen de Gelderse poloërs nogal eens kopje onder, wat voor trui- ner/coach Janssen de aanleiding vormde om na vele jaren op te stappen. Onder leiding van diens opvolger Kuti hebben de Arnhemmers zich goed hersteld en zijn inmiddels weer in de middenmoot beland. De Zijl/LGB ging gisteravond gemotiveerd van start. Tot halverwege de tweede periode speelde de Leidse formatie een goede wedstrijd. Nadat evenwel Hans Korevaar de stand op 4-0 had gebracht, verslapte de concentratie en zakte de wedstrijd af naar een laag peil. Niettemin kwam de thuisclub in de zeer rommelige eindfase niet in gevaar, omdat de Arnhemmers gisteravond eenvoudig niet in staat waren de uitstekend keepende Theo Uittenhout te verschalken. Eerst stelen, dan boksen COVENTRY (ANP) - Vier Hon gaarse amateur-boksers hebben een reis voor een in terlandwedstrijd tegen Groot-Brittannië benut om te gaan stelen in warenhui zen. Het viertal werd in Co ventry betrapt toen het toi letartikelen en geluidsappa ratuur ter waarde van ruim 500 gulden wegnam. De vier werden onmiddellijk voor de rechter geleid en veroordeeld tot een boete van ruim 2400 gulden, 's Avonds won Hongarije de interlandwedstrijd met 12-10.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17