'Chomeini schuld van alles' hollandse garnalen Excuses Pakistan aan YS Top Tunis ging gewoon door Geen hulp voor Zambia Moskee in Mekka nog steeds bezet Persoonlijke aanval VS op ajatollah Premier Begin zet Goesj Emoniem voor dilemma DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 BUITENLAND Een Pakistaanse legerhelikopter stijgt op van het terrein van de Amerikaanse ambassade in Islamabad. Honderd werknemers van de ambassade hadden zich in een kluis verschanst uit angst voor de woedende menigte, die de ambassade in brand stak. Het ambassadepersoneel werd door de helikopters weggehaald. WASHINGTON, ISLAMABAD (AFP/DPA/Reqter) - President Zia-ul-Haq van Pakistan heeft zich gisteren pei- telefoon bij de Amerikaanse president veront schuldigd voor de bestorming van de ambassade van de Ver enigde Staten in Islamabad, waarbij een Amerikaanse mari nier om het leven kwam. Na enkele uren haalden Pakistaan se militairen de ongeveer hon derd diplomaten, die op de derde etage van het gebouw opgesloten zaten, uit hun benarde toestand. Onder de bezetters en hun sym pathisanten buiten het gebouw vielen twee doden. De Amerika nen vonden een goed heenkomen in de naburige Britse ambassade. Functionarissen op het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken wezen er op, dat het excuus van de Pakistaanse pre sident bepaald afwijkt van de houding van de Iraanse autoritei ten tegenover de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Te heran, die al ruim twee weken aan de gang is. Over de aanleiding tot de bestor ming van de ambassade van de Verenigde Staten in Islamabad (het gebouw werd volledig ver nield) lopen de meningen uiteen: Er lijkt verband te bestaan met geruchten in de Pakistaanse pers dat de Amerikanen betrokken waren bij de bezetting van het heiligdom van de Islam, de grote moskee van Mekka, gisteren. Anderzijds is het mogelijk dat de bestormers van de ambassade hun ongenoegen wilden laten blijken over het verholen drei gement van president Carter aan het adres van de Iraanse autori teiten dat de ambassade in Tehe ran desnoods met militair geweld ontruimd zou kunnen worden. Niet alleen tegen de Amerikaanse ambassade richtte zich de (waar schijnlijk spontane) volkswoede, in Rawalpindi brandde het Ame rikaanse cultuurcentrum af, in Karachi moest het Amerikaanse consulaat het ontgelden terwijl ook een aanval werd gedaan op een Amerikaans kantoor in La hore. De regering van de Verenigde Sta ten droeg alle diplomatieke mis sies in het Midden-Oosten naar aanleiding van de recente ge beurtenissen op, bij de landen waar zij geaccrediteerd zijn op extra-bescherming aan te drin gen voor Amerikaanse instellin gen. De Amerikaanse regering heeft gis teravond het vertrek uit Pakistan gelast van gezinnen van diploma ten en van diplomatiek personeel dat gemist kan worden. Het ministerie van buitenlandss zaken deelde mee dat het besluit geen invloed zou hebben op de diplomatieke betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Pa kistan. Het ministerie deelde mee dat de ambassade haar taak zou uitvoe ren vanuit een tijdelijk onderko men. Ook Amerikaanse consulaten en culturele centra in andere Pakis taanse steden werden aangeval len en enkele brandden in de loop van de dag uit. Het besluit tot evacuatie van di plomatengezinnen en personeel dat niet strikt noodzakelijk is. is ingegeven door het ontbreken van veiligheid en andere proble men veroorzaakt door gebrek aan werk en woonruimte voor Ame rikanen, aldus het ministerie. De ambassadebrand in Islamabad vernielde woonruimte van bijna de helft van de 110 ambassade medewerkers. Ambassadeur Arthur Hummel zal besluiten hoeveel diplomatiek personeel naar Amerika zal te rugkeren. Ongeveer 300 gezins leden gaan huiswaarts. RIAD, BAHREIN (Reuter/UPI) - In de grote moskee in Mek ka houden gewapende man nen nog steeds een aantal gij zelaars vast, zo heeft de Saoe- dische minister van binnen landse zaken, Najef abdel Aziz, gezegd. In een verkla ring voor de Saoedische radio zei de minister dat de Saoedi sche troepen de moskee niet bestormen om het leven van de gegijzelden niet in gevaar te brengen. De troepen heb ben de situatie onder contro le, aldus de minister. Eerder was van verschillende kanten bericht dat de troepen de moskee hadden bestormd en de bezetters hadden overwel digd. Het persbureau Mena meldde dat, volgens een hoge Saoedi sche functionaris, veilig heidstroepen er gisteren in zijn geslaagd de zijdeuren van de moskee te openen, waar door een groot aantal gelovi gen de moskee kon verlaten. Dertig mensen zouden, aldus deze functionaris, nog in de moskee worden vastgehou den. Volgens niet bevestigde berich ten zouden er bij de bezet tingsactie veel doden en ge wonden zijn gevallen. De zie kenhuizen in Mekka zouden vol gewonden liggen en, bij gebrek aan plaats, zou een groot aantal mensen dat bij de actie werd gewond, zijn over gebracht naar ziekenhuizen in Jeddah. Volgens evenmin bevestigde berichten zou er een schiet partij zijn geweest tussen de bezetters en Saoedisch troe pen. De daders zouden afvallige sji ieten zijn, die tot een sekte behoren die zich geruime tijd geleden heeft afgescheiden van de sjiieten. Zij zouden hun gijzelaars hebben ge dwongen een van hen als de verlosser te eren. De bezetting van de grote mos kee heeft in de hele islamiti sche wereld grote beroering gewekt. De rector van de in vloedrijke Al-Azhar-universi- teit in Cairo riep de bijna 600 miljoen moslems op de hele wereld op de heiligdommen in Mekka te verdedigen tegen "de zondige agressie van af valligen". Koning Hoessein van Jordanië verklaarde in een communiqué "met af schuw het nieuws te hebben vernomen. De regering van Jordanië keurt deze afgrijse lijke agressie tegen de heilig ste plaats op aarde af. De Jor daanse regering steunt de Sa oedische maatregelen ter be scherming van de heiligheid van het islamitische symbool ADVERTENTIE van geloof', aldus de koning. Ook Iran veroordeelde de aan val op de moskee. "Het is niet ver gezocht te veronderstel len dat criminelen proberen de moslems onderling te ver delen", zo werd uit Iran ge meld. Iran schoof de schuld van de daad op het Ameri kaanse imperialisme en het internationale zionisme af. Het gezin van Jamani, de Saoe dische minister voor olieza ken, zou onder de gijzelaars zijn die worden vastgehou den in de grote moskee in Mekka, zo hebben reizigers die uit Mekka naar Bahrein kwamen, gisteren verklaard. Volgens hen was dit een van de redenen dat de regering van Saoedi-Arabië voorals nog heeft besloten de moskee niet te laten bestormen. Naast het gezin van de oliemi nister zouden ook familiele den van andere Saoedische functionarissen worden vast gehouden. WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben gisteren in hun jongste stap om de 49 gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran vrij te krijgen, een persoonlijke aanval gedaan op de ajatollah Chomeini. Trudeau treedt af OTTAWA (Reuter) - De Canadese oud-premier Pierre Trudeau heeft gisteren meegedeeld dat hij zich als leider van de Liberale Partij gaat terugtrekken. Hij ver zocht het partijbestuur voor vol gend jaar maart een speciale con ventie te beleggen voor het kie zen van zijn opvolger. Trudeau was 11 jaar regeringslei der, toen zijn partij op 22 mei jl. bij de algemene verkiezingen werd verslagen door de Progres sieve Conservatieven van Joe Clark. Sindsdien vormen de libe ralen onder de nu 60-jarige Tru deau de voornaamste oppositie partij. De woordvoerder van buitenlandse zaken, Hodding Carter, gewaag de van 'willens en wetens liegen van de ajatollah' als oorzaak van de anti-Amerikaanse rellen in Pakistan die de Amerikaanse ambassade in Islamabad in as legden. De zegsman van het Witte Huis, Jo- dy Powell, zei dat Chomeini's verklaring dat het Amerikaanse imperialisme verantwoordelijk was voor de aanval op de grote moskee in Mekka, 'ten hemel schreiend en volslagen De woordenoorlog leverde in Was hington gisteren de navolgende verklaringen op: de regering van Chomeini en niet de bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran is verantwoordelijk voor het wel zijn van de gegijzelden., die bezetters zijn gangsters die hun gevangenen aan dezelfde geestelijke pressie blootstellen die in oorlogsdagen het hersen spoelen van krijgsgevangenen heette, het is onzin dat de Verenigde Staten en Israël medeplichtig zijn aan de aanval op de grote moskee in Mekka. Bedoeling van deze aantijging was anti- Amerikaanse rellen te veroor zaken in Pakistan. Diplomatie Woordvoerder Hodding Carter zei dat nog steeds langs diplomatie ke weg geprobeerd werd de crisis in Iran vreedzaam op te lossen, niet alleen in Washington, maar ook bij de Verenigde Naties in New York en elders. Hij zei dat deze inspanningen leidden tot toenemende steun van de kant van andere regeringen. De vloot rond het vliegdekschip "Kitty Hawk" met haar vijf deels met geleide raketten bewapende oorlogsschepen kan pas over een dag of tien in het gebied van de Perzische Golf arriveren. Evenals het zich daar reeds bevindende vliegdekschip "USS Midway" is de "Kitty Hawk" bewapend met aanvals- en verkenningsvliegtui gen van diverse typen en ook he likopters, maar geen van beide schepen hebben eenheden mari niers aan boord die landingen kunnen uitvoeren, zo heeft het Amerikaanse ministerie van de fensie gisteren bekendgemaakt. Van de vloot in de Atlantische Oceaan werden helikopterver sterkingen overgebracht naar die in de Stille Oceaan, over even tuele verdere maatregelen werd niets meegedeeld. De Amerikaanse strijdkrachten zijn tot dusverre niet in staat van paraatheid gebracht. Dit gold volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier in Stuttgart ook voor de troepen in Europa, maar uit Brussel kwam een - door dezelfde woordvoerder tegenge sproken - bericht, dat in de nacht maandag op dinsdag een eenheid Amerikaanse parachutisten was overgevlogen van een basis in West-Duitsland naar Zuid-Italië. WIESBADEN - De 13 Amerikanen die uit de ambassade in Teheran werden vrijgelaten .verschenen gisteren in Wiesbaden voor de pers. Uit ondervragingen zou zijn gebleken dat de gegijzelden m Teheran aan hersenspoelin gen worden onderworpen. Hersenspoeling De Amerikaanse gijzelaars die in de Amerikaanse ambassade in Te heran in gijzeling worden gehou den, worden op zeer systemati sche en geperfectioneerde wijze aan hersenspoeling onderwor pen. Dit is gisteren van de zijde van het Witte Huis meegedeeld. Een en ander is volgens het Witte Huis gebleken uit ondervraging en observatie van de 13 vrijgela ten gijzelaars - 5 vrouwen en 8 zwarten - in de Westduitse stad Wiesbaden. Zo heeft men de gijzelaars valse do cumenten en inlichtingen ver strekt die de indruk moesten wekken dat de Amerikaanse re gering en publieke opinie niet in hun lot zyn geïnteresseerd. Bo vendien worden de gijzelaars van elkaar afgezonderd en zijn hun handen, behalve tijdens de maal tijden, voortdurend gebonden. De 13 gijzelaars, die deze week op bevel van Chomeini werden vrij gelaten zouden vandaag in Was hington aankomen. Zij worden verwelkomd door de Amerikaan- De studenten die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houden, hebben gisteren ge dreigd alle 49 Amerikaanse gij zelaars te doden en de ambassade op te blazen als Amerika een mili taire bevrijdingsactie zou onder nemen. Zij maakten dit bekend in een communiqué, dat door de staatsradio is uitgezonden en voegden eraan toe. dat iedere amerikaan in Iran in dat geval zijn leven niet zeker zou zijn. ADVERTENTIE EQiNU volop n voor heerlijke gerechten gezellige snacks. Tomaten gevuld met garnalen en mayonaise Garnalencroquetten Garnalencocktail Garnalensla Garnalensaus bij visgerechten Broodjes gevuld met garnalen Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage „Kosigin had hartaanval LONDEN (AFP) - Volgens de cor respondent van de Financial Ti mes in Moskou heeft premier Alexei Kosigin van de Sowjet- Unie enkele weken geleden een hartaanval gehad en kan hij de komende maanden niet werken. Volgens de correspondent wordt het congres van de Russische Communistische Partij dat in de herfst van 1980 zou worden ge houden, een half jaar vervroegd om de 75-jarige Kosigin in staat te stellen zijn vertrek uit de poli tiek bekend te maken en het pre sident Brezjnjev mogelijk te ma ken een deel van zijn verant woordelijkheden over te dragen. (Van onze correspondenten) TUNIS (GPD/UPI) - De dramati sche ontwikkelingen in Mekka, Iran en Islamabad hebben de Arabische topconferentie in Tu nis niet overhaast kunnen doen beëindigen. De „puur Arabische" zaken en tegenstellingen zijn be langrijker gebleken dan de „reli gieuze fanatici" in Mekka en de studentenrellen in Pakistan. Aanvankelijk dacht men gisteren in Tunis, waar de ministers van buitenlandse zaken bijeen zijn, dat de bezetters in Mekka Cho- meini-aanhangers zouden zijn. Later op de dag nam de verwar ring over de religieuze richting en nationaliteit van de bezetters toe. Aan de andere kant heeft men bij verschillende Arabische delega ties in Tunis z'n twijfels over de officiële Saoedische theorie dat het bij de bezetting in Mekka om „religieuze fanatici" zou gaan. De Saoedische delegatieleider in Tunis, prins Fadh Bin Abdel Aziz, toonde zich onberoerd over de gebeurtenissen in zijn land. Woensdag was er sprake van dat hij hals over kop naar huis zou terugkeren, maar Fahd is in Tu nis gebleven en heeft daar van daan de tegenacties van de Saoe dische autoriteiten bij de bezet ting in Mekka geleid. Zonder de verantwoordelijkheid in Chomeini's slippers te willen schuiven, sluiten de Arabische delegaties in Tunis niet uit dat de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran als voor beeld gediend heeft voor de be zetters in Mekka. Chomeini zelf wijst elke verantwoordelijkheid voor Mekka van de hand. De leider van de PLO schreeuwde naar de president van Libanon, drie Iraniërs verschenen zonder te zijn uitgenodigd aan de poort en de hoop van de Arabische Liga dat de top-conferentie van Tunis een 'top van de solidariteit' zou zijn, vloog het raam uit. Het gevolg was een avond extra werk voor de Arabische top - zoe ken naar een compromis inzake het kruitvat dat Libanons zuiden is en het leggen van diplomatiek contact met de Iraniërs, die zelfs geen lid van de Arabische Liga zijn. Elke hoop dat de top op vreedzame manier zou aflopen en waarnaar de meeste deelnemers zichtbaar streefden, vervloog toen presi dent Elias Sarkis van Libanon deed wat men had voorspeld: het afwijzen van wat voor compro mis over het zuiden van zijn land ook. Sarkis zei dat Libanons standpunt onwrikbaar was - dat het nog steeds eist dat de Palestijnse guerrillastrijders ophouden met het gebruiken van Libanees grondgebied als lanceerbasis voor aanvallen op Israël en dat zij een punt zetten achter guerrilla- acties vanuit de hoofdstad Bei roet. Arafat had het niet meer. "Dit had den we niet uit uw mond mogen horen. Dit is taal van Israël", riep hü. Het was de eerste openlijke uitbar sting op een conferentie waarop de spanning geleidelijk hoger werd door crisis na crisis. Britten weigeren schadevergoeding LUSAKA (UPI) - De Britse rege ring heeft gisteren Zambia laten weten dat zij geen schadevergoe ding zal betalen voor de vernie lingen die Rhodesische troepen begin deze week in dit land heb ben aangericht. De Zambiaanse president Kaunda had dit in een televisierede van de Britten geëist omdat zijns inziens Rho- desië onder de Britse verant woordelijkheid valt. Bij de Rhodesische militaire acties in Zambia werden belangrijke weg- en spoorverbindingen ver nield, waardoor dit land nu nog slechts overéén spoorverbinding - via Zimbabwe-Rhodesie - met zee beschikt. De Britse hoge commissaris in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, Sir Leonard Allison, verklaarde dat zijn regering met de Zambia- nen sympathiseert, maar dat zij desondanks geen enkele schade vergoeding zal betalen. De 'Times of Zambia' beschuldigde Londen ervan dat het de Rhode sische troepen heeft gesteund. Volgens de krant worden de Brits-Zambiaanse betrekkingen gekenmerkt door een voortdu rende instabiliteit, doordat de opeenvolgende Britse regeringen Rhodesie steeds "als een familie lid" hebben behandeld. Volgens inlichtingen uit Lusaka zou als gevolg van de door Kaun da afgekondigde mobilisatie de sterkte van het Zambiaanse leger - dat normaal 12.000 militairen telt - met 8.000 manschappen zyn toegenomen. Chinese ingenieurs bouwen een tijdelijke spoorlijn om het door land ingesloten Zambia weereen verbinding met de Indische Oce aan te geven. De nieuwe lyn die naar wordt ver wacht binnen twee weken klaar zal zijn, zou een vitale brug van de Tazara-spoorlijn omzeilen, die eerder al is opgeblazen door Rhodesische troepen. De CD A-kamerleden Scholten en Gualtene van Wezel willen dat minister Van der Klaauw in EG- verband een actieplan tot hulp aan Zambia gaat bepleiten JERUZALEM - Premier Begin dreigt af te treden als de fanatieke religieuze organisatie Goesj Emoniem niet vrijwillig de ne derzetting Elon Moreh verlaat en het op een krachtmeting met het leger laat aankomen. Begin heeft dat aan Goesj Emoniem meege deeld. De leiders van Goesj Emo niem vergaderen al twee dagen en nachten om een besluit te ne men, of zij zich bij het regerings besluit neer moeten leggen dat zij goedschiks of kwaadschiks Elon Moreh binnen zes weken moeten verlaten. Naar verluidt is een meerderheid tegen ontrui ming. Begin plaatst echter Goesh Emo niem voor een ernstig dilemma. Het aftreden van het kabinet be tekent vrijwel zeker vervroegde verkiezingen en daarmee een te rugkeer van de Arbeiderspartij in de regering. Van de kant van een regering van Shimon Peres kan Goesj Emoniem op veel minder medewerking rekenen dan van Menachem Begin. Aan de andere kant zijn realistische politieke overwegingen nooit van doorslaggevende aard geweest voor Goesj Emoniem. Zij blijven van de regering eisen dat Judea en Samana niet langer als bezet Sneeuwstormen WASHINGTON (AFP) - In drie sta ten in het westen van Amerika, Colorado, Wyoming en Nebras- ka, woedt al sinds vierentwintig uur een sneeuwstorm die tot dusver aan zeven mensen het le ven heeft gekost. In de drie staten zijn de meeste au towegen en scholen gesloten. De sneeuw ligt hier en daar 60 cm hoog. In Cheyenne in Wyoming heeft de nationale garde een zeventigtal ingesneeuwde automobilisten moeten uitgraven die de hele nacht in hun wagens hadden ge zeten. gebied worden beschouwd, doch als een integraal deel van het land Israël. Begin kan aan die eis niet voldoen, hoe graag hij ook zou willen, omdat hij door de ak koorden van Camp David is ge bonden. Gisteren werden 12,5 hectare aan de Arabische landeigenaren van het dorp Rujeifc teruggegeven, zoals het hooggerechtshof heeft bevolen. Volgens een regerings besluit zullen de overgebleven 50 hectaren waarop de huizen van de nederzetting zich bevinden, ook ontruimd worden binnen vier of zes weken. Pas als Goesj Emoniem toezegt vrywillig Elon Moreh te ontruimen, zullen de werkzaamheden beginnen om een andere plaats in de buurt in te richten voor de nederzetting Elon Moreh. De regering heeft Goesj Emoniem een ultimatum van tien dagen gesteld. Italië: twee agenten gedood GENUA (AFP) - Twee Italiaanse politieagenten zijn gisterochtend doodgeschoten in Sampierdare- na, in de buurt van Genua, door vier mannen die het vuur op hen openden in een bar. De twee slachtoffers werden ver rast toen zy in een café een kopje koffie dronken. De politie heeft onmiddellijk weg versperringen opgeworpen in de gehele omgeving. In een anoniem telefoontje met het plaatselyke blad Corrière Mercantie hebben de Rode Brigades zich verant woordelijk gesteld voor de aan slag op de twee agenten. In het anonieme telefoontje werd gezegd dat mi n m. t dtMO lil dl arbeider Francesco Berardi wilde wreken. Berardi was vorig jaar gevangen genomen toen hij in Genua pamfletten van de "Rode Brigades" uitdeelde. Vorige maand heeft hij in de gevangenis zelfmoord gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9