Kamer: minister moet meer over leg pleg en Nifl^^ezieR Hulp Cambodja is verbrokkeld Boze Pais miste besluit over Open Universiteit Kritiek van links en rechtsbij onderwijsdebat Uit in de Randstad Raad Amsterdam akkoord met stadhuis-operaplan ...inLeidsenhage! seiü 14.303$»^ Man loopt lottowinst mogelijk mis DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het besluit van de ministers in het kabinet Van Agt om de Open Universiteit in Limburg te vestigen is geno men zonder de eerst-verant- woordelijke bewindsman, minis ter Arie Pais (onderwijs én we tenschappen). Op het moment, dat Pais woedend de vergader zaal in het Catshuis was uitgelo pen, drukten de overige minis ters het besluit ten gunste van Limburg er door. Van minister Pais is, aldus bronnen in Den Haag, steeds bekend ge weest dat hij een voorkeur had voor vestiging van het bestuur lijk hart van de Open Universiteit in het centrum van het land. Hij volgde de adviezen op die aanga ven dat de Open Universiteit goed voor allerlei regio's bereik baar moest zijn. Vorige week vrijdag, toen het kabi net zich over de Open Universi teit boog om die als een presentje aan Limburgs gouverneur J. Kremers mee te geven, stond Pais nog steeds op het standpunt dat de nieuwe instelling met 380 arbeidsplaatsen naar Deventer zou moeten. Deze stad gooide hoge ogen, ook bij enkele andere ministers in het kabinet. Het conflict tussen de meerderheid van het kabinet (voornamelijk de CD A-ministers, alhoewel ook VVD-collega's het spel mee speelden) en minister Pais ont stond vrijdag niet vanwege de vestigingsplaats van de Open Universiteit. Minister Pais werd met de dringende wens van Lim burg geconfronteerd: een eigen academisch ziekenhuis. De mi nister wilde dat eventueel wel, maar voelde er weinig voor om voor de meeste kosten van dit miljoenenproject op te draaien. Dr. Pais wenste dat r b'rz 5 An- driessen voor de financiering voorwaarden schiep. De minister van financiën Andriessen en dr. Pais hebben al vaker en zelfs re gelmatig met elkaar in de clinch gelegen over financierings problemen. Toen Pais zijn zin niet kreeg over de financiering van het Limburgse academische ziekenhuis, dreigde hij met „een tocht naar Soest- dijk". zoals in Den Haag valt te horen. De minister wilde zijn ont slag bij de koningin aanbieden. De rest van de ministerraad maakte geen aanstalten om Pais tegen te houden. De onderwijs minister trok zich woedend uit de vergadering terug. Later toen hij weer aan het overleg wilde deel nemen, bleek dat de ministerraad het besluit over de Open Univer siteit ten gunste van Limburg had genomen. Tot nu toe heeft Pais zich daar bij neergelegd. De heer Pais is niet de enige die met zijn portefeuille zwaaide afgelo pen vrijdag. De Limburgse commissaris der koningin, gou verneur J. Kremers, liet weten dat hy ontslag zou nemen als een wensenlijst van zeven punten van Limburg niet zou worden gehonoreerd. Het kabinet heeft daarop vrijdag gekozen tegen Pais en voor Kremers, die na Van Agt en Ruud Lubbers wordt ge noemd als mogelijk lijsttrekker van het CDA bij de volgende ver kiezingen. DEN HAAG (GPD) - Het plegen van een goed en intensief overleg behoort volgens de Tweede Kamer niet tot de sterkste punten van het beleid van minister Pais (onderwijs en wetenschap pen). Pais vindt miljoen voor open scholen DEN HAAG (GPD) - De 14 open scholen in ons land krijgen een extra subsidie van een miljoen gulden voor de financiering van de zogenaamde spontane groe pen. Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft dit giste ren een groep van ongeveer 700 demonstranten in Den Haag mee laten delen. Ook in de Tweede Kamer, waar werd gesproken over de onderwijsbegroting had een meerderheid van de kamer leden aangedrongen op extra steun voor deze groepen. De open school is een voorziening voor volwassenen, die vroeger geen kans hadden om na de lage re school door te studeren. De spontane groepen zijn rond de 14 experimentele scholen ontstaan, omdat hier niet voor alle belang stellenden plaats is. Tot nu toe ontvingen deze groepen alleen het lesmateriaal gratis. Algemeen vindt de Tweede Kamer dat dit niet genoeg is. Alle grote partijen hebben aangedrongen op ruimere financiële middelen voor de spontane groepen. Bij de gisteren begonnen behande ling van de begroting van zijn de partement werd de bewindsman door links en rechts op dit punt BEKRITISEERD. Vooral oud- minister Van Kemenade (PvdA) maakte hiervan een hoofdpunt. Maar ook CDA en WD maakten duidelijk dat Pais in het vervolg beter overleg moet plegen met de groepen, die bij nieuwe maatre gelen betrokken zijn. De PvdA verwierp het beleid van Pais en de beide staatssecretaris sen Hermes en De Jong vrijwel geheel. Volgens Van Kemenade is het optreden van de bewinds lieden zelfs schadelijk voor het onderwijs. De beide regerings partijen benadrukten echter dat bij alle kritiek toch de positieve punten overheersen. „Zijn beleid vertoont een aantal goede frag menten", aldus de CDA'er Van Leijenhorst. Volgens Van Kemenade hebben de bewindslieden geen visie op het onderwijs. Gevoelens van malai se geven volgens hem de toon aan. Daarnaast verweet hij Pais het overleg met het parlement te vermijden. „Daarmee wordt het vertrouwen in de democratische besluitvorming ondermijnd en krijgt het beleid'het karakter van willekeur", zei de socialistische woordvoerder. Van Kemenade verwierp al op voorhand eventuele plannen tot invoering van een profijtbeginsel in het onderwijs, waarbij gebrui kers van onderwijsvoorzieningen een deel van de kosten zelf zou den moeten gaan betalen. Vanuit het kabinet zijn hierover het laat ste halfjaar suggesties gedaan, onder meer door minister Albeda (sociale zaken). Ook Bakker (CPN) voelt niets voor de invoe ring van het profijtbeginsel. Van Leijenhorst (CDA) verweet minister Pais een „ondoorgron delijk" beleid. „Je vraagt je wei eens af, wat er staat", zei hij. Met Van Kemenade verwierp hij de visie van Pais, die in de schrifte lijke stukken de gebruiker van onderwijsvoorzieningen om schreef als de „consument". Daarmee wordt volgens beide kamerleden het onderwijs te zeer vergeleken met een rijk gesor teerde supermarkt, waar ieder een wat van zijn gading kan krij gen. De christen-democraat wil verder duidelijkheid over de toe komst van de experimenten met de middenschool, nu Pais voor alsnog voor een ander systeem van middenonderwijs gekozen heeft. Namens de WD vroeg Ginjaar-Maas om de invoering van een goed ingericht stelsel van na-, her- en bijscholingsonder- wijs voor mensen die les geven. Alleen op deze wijze kan het on derwijs zich blijven vernieuwen. Daarnaast is het nodig dat juist deze groep mee gaat beslissen i kritiek te verwerken over de richting van het onder wijs in de toekomst. Gebeurt dat niet, dan dreigen de onderwijs gevenden een eigen weg in te slaan waarbij ze zich niets van „Den Haag" zullen aantrekken, aldus de WD-woordvoer- ster. Van de kleinere partijen had D'66 vrij weinig moeite met het beleid van Pais. De Democraat Mertens vond de ombuiging van f200 miljoen, waar Pais mee in moest stemmen in het kader van Bestek '81, te ver gaan. Maar zijn fractie kan instemmen met het werkge legenheidsbeleid, de emancipa tie en de voorstellen met betrek king tot culturele minderheden. Afkeuring is er bij D'66 voor het vernieuwingsbeleid. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 23, grote zaal: 20.15 uur Amsterdams Phil- harmonisch orkest olv van Roberto Benzi. Za 24 grote zaal: 15 uur, matinee op de vrije zaterdag, Rotterdams Philharmonisch orkest, olv David Zinman, Nelson Freire, piano. Za 24, grote zaal: 20.15 uur, Het Nederlands Kamerorkest, olv Antoni Ros-Marba Herre-Jan Stegenga, cello. Zo 25, spiegelzaal: 11 uur NOS "Fur Elise", rechtstreekse radiouitzending. Za 25, grote zaal: 14.30 Eu- gen Indjic, piano. Di 27, grote zaal: 20 uur, Oklava koor e.a./Ken- nemer Brass Ensemble, olv Cees Brugman/Marijn Ros en Ben Middeldorp orgel. Woe 28, do 29 grote zaal: 20.15 uur Concertge bouw orkest, olv Kirill Kondrasjin. Stadsschouwburg - do 22, vrij 23, za 24, foyer derde balkon, 18 uur, Pu bliekstheater - "Antigone"van Jean Anouilh. Do 22, vrij 23. z.a 24.20.15 uur "Publiekstheater", "Mensch durf te leven". Zo 25.15 uur Het Nationale Ballet. Ma 26, Toneelgroep Theater, "Tafel van tien", van Alan Aykbourn. Di 27,20.15 uur, Het Nederlands Dans theater. Woe 28,20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe, "Bloed van de hongerlijders". Carré - Zo 25, ma 26, 20.15 uur, Beijozka. Theater de Balie (voorheen de Brakke Grond) - woe 21 t/m za 1 dec, (beh zo 25) 20.30 uur, "De Rode Draad", met het Willem Breuker Kollektief. Centrum Bellevue - Do 22, grote zaal: Toneelgroep Centrum, "De kamer/Een beetje pijn", Harold Pinter. Do 22. vrij 23, 12.30 uur, Palonizaal: Toneel Centrum, "Moord op vrijdag" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 22. vrij 23. za 24, Haagse Komedie, "Volpone", van Ben Johnson, 20.15 uur. Zo 25. 14 uur, Haagse Komedie, "Volpone". 20.15, Haagse Komedie, "Geleerde Vrou wen", Molière. Ma 26,20.15 uur, Publiekstheater, "Mensch durf te leven". Di 27, woe 28, voorpremière "Glazen speelgoed", van Tennessee Williams (vrije productie). Circustheater - do 22 en za 24, De Nederlandse Operastichting. Congresgebouw - vrij 23, 20 uur, Jubileumconcert 75-jarig Resi dentieorkest. Za 24, 11.15 uur. Kinderconcert 75-jarig Resi dentieorkest. 19.30 uur, Jubileumconcert 75-jarig Residentieor kest. Ma 26,20.15 uur, Nederlands Kamerorkest, olv Antoni Ros- Marba. Diligentia - do 22, vrij 23, 20.15 uur, "De Club", met Jenny Arean, Adèle Bloemendaal e.v.a. HOT-heater - do 22, vrij 23, za 24. "Gebed voor mijn dochter", Haagse Komedie. Zo 25, 14 uur, Kindertheater Psstt, met "Co- media del Smaile", 20.30 uur, Nederlands Danstheater, studio avond III. Di 27, 20.15 uur, Bzztóh, Céline-manifestatie. Woe 28, 20.30 uur, Haagse Komedie "Gebed voor mijn dochter". Theater in de Steeg - Zo 25, 14.30 uur, Haags Sprookjes toneel. Theater aan de Haven - do 22, vrij 23, za 24,20.30 uur, Theatraction: "De kleine prins, van Antoine de saint- Exupéry". Zo 25,14. uur, "De dansende beer": Herfstfestival. Theater de Tobbe (Voorburg) - Vrij 23, 20.30 uur. Literair concert, Marga Minco leest voor uit eigen werk, afgewisseld door muzi kale intermezzi. Za 24, 20.30 uur. Cabaret: Jaap van der Merwe zingt sociaal politieke liedjes. Zo 25,11.30 uur, koffieconcert Het Residentieorkest speelt kamermuziek. Di 27, 20.30 uur, film: "Reparages". LEIDEN Schouwburg - do 22, "Don Juan", door toneelgroep Theater, 20.15 uur. Vrij 23, "Er valt een traan op de tompoes" van Annie M.G. Schmidt, 20.15 uur. Za 24,20.15 uur. "Rigoletto", opera van Verdi. Zo 25,20.15 uur, "De kleine prins", Puppentheater Bratislava. Di 27, woe 28, do 29, "OFFSMBOETIPPQ DPEF (b is aNeerlands Hoop voor het laatst samen. LAK-theatei; - do 22, 21 uur, Toneelgroep Piek, "Al gaan de uni formen uit, de heren blijven vuren" van Fernando Arrabal. Vrij 23, 20.30 uur, Toneelgroep De Nieuwe Komedie: "Een mand vol water". Za 24, 20.30 uur, Nederlands Danstheater "De spring plank". Zo 25, 15 uur, Kindervoorstelling: Lijn. Micro-theater Imperium - vrij 23, za 24, "Huize Bella Mira", 20.30 K O-vrij 23,20.15 uur. Kamermuziek (2e concert van de serie 3), Anner Bijlsma, cello en Anthony Woodrow, contrabas. Vrij 23, 20.15, afdeling Leiderdorp, Dorpskerk, Orlando Strijkkwartet. (2e concert in de serie 7). Zo 25, afdeling Oegstgeest, 14.00 Groene Kerkje, Muramatsu Fluitkwintet. Woe 28, 20.15 uur, Rijksdaal derconcert, (6e concert uit de serie 4). AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse gemeenteraad is de afgelopen nacht na ruim acht uur discussie akkoord gegaan met de ADVERTENTIE 't Gezelligste, modernste Winkelcentrum vlakbij Den Haag. Volop gratis parkeerruimte. Makkelijk bereikbaar. U vindt er élles wat uw hart begeert. En elke week is er iets bijzonders of iets leuks. - - wordt Sint feestelijk ontvangen. Yv.»wT" f l4.00^vo- ^5.00?-^°" Unesco „Jrfondsb ete\d^,n0 cvvontUUf \l0.30g*^ Let op tóod®' w\eurp^a Haal 0 A, ikao bi\ ai,° Leidsel^ eemd«| WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE LEIDSCHENDAM. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Organisatie voor Interna tionale Ontwikkelingssamen werking (Novib) maakt zich zor gen over de verbrokkeling van de hulpverlening aan Cambodja. Los van de Nederlandse regering zijn in ons land een tiental orga nisaties actief om via eigen acties en eigen kanalen hulp te bieden aan de hongerende bevolking van dat land. Daarom heeft de Novib alle betrokken instellin gen uitgenodigd om morgen rond te tafel te gaan zitten om te zien of zowel de hulpverlening zelf als de voorlichting daarover aan het Nederlandse publiek niet beter kunnen worden gecoördineerd. Novib-secretaris Sjef Theunis sprak gisteren ip Den Haag be richten tegen als zou de hulpver lening worden tegengewerkt door Vietnam en de door Hanoi in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh geïnstalleerde re gering van Heng Samrin. Zondag 18 november is nog een schip met voedsel en agrarische hulpgoe deren de Mekong-rivier opgeva ren en in Phnom Penh gearri veerd, aldus Theunis. Al eerder waren twee schepen, eveneens van de Britse hulporganisatie Oxfam in de Cambodjaanse ha ven Kompong Son aangekomen. Bovendien zijn berichten ont vangen dat de hulpverlening in een aantal gebieden in Cambodja redelijk op gang komt en dat de voedselsituatie - ook weer plaat selijk - aan het verbeteren is. Dat neemt niet weg dat het Consor tium van niet-regerings-gebon- den hulporganisaties voor Cam bodja binnen drie maanden nog een bedrag van 20 tot 30 miljoen gulden op tafel wil brengen om de hulpverlening op grotere schaal te kunnen aanpakken. Van dat bedrag is tot dusver pas een zesde binnen. In het consor tium werken, behalve Oxfam en Novib, nog een groot aantal Westeuropese organisaties sa men. Het Consortium is het derde coördinatie-orgaan voor hulp aan Cambodja. De andere twee zijn de Wereldraad van Kerken en de combinatie Unicef-Rode Kruis. In de vluchtelingenkampen aan de grens van Thailand en Cam bodja is bovendien het Hoge Commissariaat voor Vluchtelin gen van de Verenigde Naties ac tief. Guy Stringer adjunct-directeur van Oxfam die half oktober als één van de eerste Europese hulpver leners voet op Cambodjaanse bodem zette uitte gisteren felle beschuldigingen aan het adres van Pol Pot, de door de Vietna- mezen verdreven regeringslei der. Stringer vertelt over de gru welijke situaties, die hij heeft aangetroffen in het voormalige martelcentrum van Pol Pot, in een van de buitenwijken van Phnom Penh. Alleen al daar zouden volgens Stringer tussen 30.000 en 50.000 Cambodjanen zijn doodgemar teld. „En dan zijn er nog de intel lectuelen", zegt hij. „Pol Pot heeft ze systematisch uitgeroeid. Van de 560 artsen zijn er nu nog 43 over. Advocaten zijn er bijna helemaal niet meer. Men is zelfs zo ver gegaan mensen te doden, eenvoudig omdat ze een bril droegen. Bijna elke familie in Cambodja is gedecimeerd". SCHIPHOL - Overste Lensink, de scheidende Nederlandse Unifilrcom- mandant,ioerd gisteren bij zijn terugkeer uit Libanon op Schiphol verwel komd doorzijn dochtertje Nettie. Lensink is bijna acht maanden comman dant geweest van het 800 man tellende Nederlandse Unifü-detachement bouw van een nieuw stadhuis annex muziektheater op het Wa- terlooplein. Ondanks kritiek op en bezwaren tegen het plan was de meerderheid van de voor stemmers groot. Van de 44 aan wezige raadsleden stemden er vier tegen: de tweemans-fractie van de PSP, de (enige) PPR-ver- tegenwoordiger Lankhorst en D'66-raadslid Bakker. De grote meerderheid was niet in de laatste plaats te danken aan een aantal toezeggingen die B en W deden. Zo werd beloofd dat bij uitwerking van het plan ruime inspraak van raad en bevolking zal plaatsvinden. De raad drong hier ook op aan via moties van PvdA en D'66. De raad praatte over een ruw schetsplan, waarvan uitvoering volgens B en W 306 miljoen gul den gaat kosten. Het rijk betaalt hiervan 230 miljoen. Als de bouwkosten in 1985 - het jaar waarin het gebouwencomplex moet zijn voltooid - hoger moch ten uitvallen, dan valt er met het rijk wel te praten over een hogere rijksbijdrage, aldus wethouder Sinnige (financien). Niet alleen de hogere bouwkosten waren een bron van zorg voor vele raadsleden. Ook de exploita tie, die volgens B en W jaarlijks 2,5 miljoen oplevert, zou wel eens een last op de begroting kunnen leggen, meenden onder meer VVD. D'66 en PPR Het D 66- raadslid Ten Have schatte het te kort op de exploitatierekening op vijf miljoen per jaar. Het college van B en W zegde toe, na aandrang van de PvdA-frac- tie, dat de kooplieden van rom melmarkt zal worden gevraagd of zij naar het Waterlooplein terug willen. Als zij ja zeggen moet voor hen ruimte worden gemaakt. LEEUWARDEN (ANP) - Een 22- jarige man uit Leeuwarden loopt de winst uit de lotto van afgelo pen zondag, 600.000 gulden of, al naar gelang het aantal winnaars, een deel daarvan, vermoedelijk mis. Naar eigen zeggen heeft de man zijn winnende formulier, met drie anderen, bij een siga renmagazijn in Leeuwarden in geleverd, maar bij de stichting De Nationale Sporttotahsator in Den Haag is het origineel van dat for mulier niet boven water geko- De directeur van deze stichting, drs. J. Zwartjes, sluit uit dat er bij de sporttotahsator een fout is gemaakt. Het controlesysteem is, ook in dit geval, waterdicht gebleken, aiaus de directeur. De vermeende lottowinnaar heeft bij de politie van Leeuwarden aangifte gedaan. Die heeft de zaak in onderzoek genomen. De gedupeerde is ervan overtuigd dat er bij het transport fouten zijn gemaakt, aldus een woordvoer der van de recherche in Leeu warden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7