actief in vrije tijd „Bedplassen vaak gevolg spanningen „Later sluiten cafés moet aan banden Toch uitbreiding van clubhuis „Mierennest"? Wegwijs in Leiden Bewoners eisen geld voor „groen" terug Warenmar] j tijdelijk of Botermark LEIDEN O - DONDERDAG 22 NOVEMBFJNI Poolse film. De Poolse filmcyclus in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 wordt van avond voortgezet met de ver toning van de film "Het Land van de grote belofte" uit 1974. Deze drie uur durende rol prent speelt zich af tijdens het begin van de industriële re volutie. De voorstelling begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt f 4 $0. Arabische film In het kader van de cyclus Ara bische films worden in het Filmhuis van het Leidse Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat 66 vanavond twee films uit Tunesië gedraaid. Het zijn "Sejnane" van de regisseur Ammar en "Soleil des Hyè- nes"van de regisseur Behi. De eerste film handelt over de be vrijding sstrijd tegen het Franse kolonialisme en de tweede rolprent is een aan klacht tegen de exploitatie van Tunesische vissers. Er zijn voorstellingen om acht uur en om kwart over tien en de toegang bedraagt vier gul den. D'66-vergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt morgenavond een le denvergadering in Nieuw Minerva aan de Vrouwen- steeg 11Op de agenda staan onder meer het verslag van de Leidse raadsfractie, en een discussie over de betaling van de begeleidsters van de VOS- cursus. De bijeenkomst begint om acht uur. Postduiven De Leidse postduivenclub LPC houdt op zaterdag 24 en zon dag 25 november de jaarlijkse clubtentoonstelling in het lo kaal van de zustervereniging "De Vriendenclub" in de An na Paulownastraat. Op deze tentoonstelling zijn ongeveer 200 duiven te bezichtigen, die zaterdagmorgen worden ge keurd. De opening is 's mid dags om drie uur waarna 's avonds om negen uur de prij zen worden uitgereikt. Op zondag is de expositie ge opend van 10 tot 1730 uur. Om een en twee uur zijn er verkopingen van duiven en bonnen. New Wave Morgenavond treden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 drie Rotter damse New Wave-groepen op. Het zijn de Rondo's, de Sow- jets en de Tandstickorshocks. Met z'n allen beheren de groe pen een groot gebouw van- waaruit ze opereren De Ron do's vormen de oudste groep, terwijl de Sowjets het publiek bestoken met politiek getinte teksten in een muzikale omlij sting. De show begint om ne gen uur 's avonds en de toe gangsprijs bedraagt 5,50. 99 LEIDEN - De gemeente wil in de toekomst het aantal ontheffingen voor horeca-in- richtingen om langer open te zijn dan in de algemene plaatselijke verordening is vastgelegd aan limieten gaan binden. Uitgangspunt is het aantal ontheffingen dat op het ogenblik al in diverse wijken wordt gegeven. B en W willen daarmee voorko men dat in het verleden verkregen rech ten worden aangetast. In de gemeentelijke commissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden recaproblematiek. Het Leids college is van oordeel dat het huidige systeem: een vast sluitingsuur met ontheffingen die door de burgemeester verleend kunnen worden moet worden voortgezet. Op het ogenblik geldt dat de horeca tussen 24 en 6 uur gesloten moet zijn, maar dat op verzoek op werkdagen ontheffing wordt verleend tot 1 uur en in het weekeinde tot 2 uur. In de voorstellen in de raad noemt het college geen nieuwe sluitingstijden. Gezegd wordt slechts dat de discussie in de raad over de sluitingstijden met be langstelling tegemoet wordt gezien. De inspraak over wat er zou moeten gebeu ren heeft een onduidelijk beeld opgeroe pen. Aan de ene kant kwamen er bij de gemeente veel verzoeken binnen om het sluitingsuur niet te verruimen, terwijl ook een groot aantal formulieren werd ont vangen met de vraag om de horeca langer open te houden. Volgens de huidige stand van zaken worden aan 150 horeca-instellingen in de stad ontheffingen verleend van het sluitings uur. De grootste concentratie is aanwezig in de Pieters- en Academiewijk (35) en Noordvest (28). B en W sluiten niet uit dat voor een enkele wijk of buurt in de toe komst een kleine verruiming van het aan tal ontheffingen wordt toegestaan. 3e nieuwe regeling betekent volgens B en W niet dat horeca-vestigingen daarmee kunnen worden tegengegaan, maar wel dat de exploitatie beperkt kan worden door het weigeren van de ontheffing wan neer de limiet voor een wijk of buurt is bereikt. De regeling geldt niet voor de be sloten inrichtingen als studentensociëtei ten die onbeperkt geopend mogen zijn. Volgens B en W is er een uitspraak van de Hoge Raad, die zegt dat de gemeenteraad geen bevoegdheden heeft om op dit punt regelend op te treden. LEIDEN - Aan de categorie van hardnekkige bedplassers is wel iets te doen. Dat heeft een onderzoek aangetoond, waarop de 38-jarige psycholoog drs. A. P. Messer vanmiddag aan de Leidse universiteit promoveert. Volgens de promotor van drs. Mes ser, professor dr. G. A. Kohn- stamm, zijn de ontdekkingen van het onderzoek "een doorbraak op het gebied van de samenwerking tussen artsen en sociale weten schappers". Bij het onderzoek werd een thera pie tegen het bedplassen ge bruikt, die ongeveer twee weken duurde. Daarbij moesten de kin deren (in leeftijd variërend tusr sen 10 en 17 jaar) 's nachts op staan en naar de w.c. gaan. Overigens waren de resultaten van de therapie nog beperkt op lan gere termijn verviel éénderde van de behandelde kinderen toch weer in de oude kwaal. Het proefschrift van de heer Messer heeft als titel: "Zeer moeilijk eten en moeilijk beïnvloedbaar bed plassen". Het gaat hier om een bijdrage tot de oplossing van een paar ingewikkelde en hardnek kige problemen uit de gezond heidszorg voor kinderen. Drs. Messer ging er vanuit dat li chamelijke klachten uit tweeën bestaan. Behalve de lichamelijke achtergrond spelen psychologi sche factoren mee. Van die laat ste kant uit wil Messer het probleem benaderen. Wat de slechte eters betreft, han teerde Messer het hulpmiddel van de video-camera. Nadat al lerlei typen moeders en kinderen op beeld waren vastgelegd, ving een "eettherapie" aan, waarbij kind en moeder tweemaal per week onder leiding allerlei oefe ningen en spelletjes rond het eten uitvoerden. Op langere termijn bleek bij de kindern een blijven de verandering ten goede te zijn opgetreden. Bij de bedplassers gaat de verbete ring veel moeizamer. Duidelijk werd dat spanningen in het gezin een belangrijke oorzaak kunnen zijn van het bedplassen, naast een te kleine blaascapaciteit, te diepe slaap of moeite bij het wakker worden. Samen met moeder oefenen beter eten leren(archieffoto). LEIDEN - De gemeente bekijkt op het ogenblik of het mogelijk is de uitbreiding van het clubhuis "Het Mierennest" aan de Mors- weg te realiseren door de aan koop van twee aangrenzende woningen die te koop zijn. Wet houder Tesselaar zei gisteravond in de PvdA-fractie dat het om di verse redenen twijfelachtig is of dat een haalbare kaart is. Voor de uitbreiding van het club huis is door de raad een bedrag van 380.000 gulden uitgetrokken die besteed zou worden aan het bouwen van een nieuwe verdie ping bovenop het bestaande ge bouw. Aankoop van de twee panden zou betekenen dat er een nieuw plan gemaakt moet wor den en dat twee panden aan de woonbestemming onttrokken moeten worden. Drs. A.P. Messer: therapie voor bedplassen en slecht eten. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, wijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied werken, uitkeringen en Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagén ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. Kritiek De kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van de kritiek die door buurtbewoners werd geuit op de gang van zaken in de Transvaal- buurt. Zo laakte men het feit dat de leegkomende kleuterschool aan de Morsweg 114 die in het verbeteringsplan voor de buurt is aangewezen voor een sociaal-cul turele functie nu waarschijnlijk zal worden omgebouwd voor een- en tweepersoonshuishou dens. Vanuit de PvdA-fractie werd erop gewezen dat de raad destijds heeft beslist dat het Mierennest op de huidige plaats zou blijven en dat twee van dergelijke ac commodaties in een buurt geen haalbare zaak was. Toen de staatssecretaris met twee miljoen op de proppen kwam voor huis vesting van een- en tweeper soonshuishoudens is naarstig ge zocht naar geschikte panden. Daarbij viel de keuze onder meer op het leegstaande schoolge bouw aan de Morsweg. Toch woningen bejaarden? LEIDEN - De kans bestaat dat er in de wijken Noord of De Kooi binnen afzienbare tijd toch wooneenheden ge bouwd kunnen worden voor bejaarden uit die buurt. Wet houder Tesselaar deelde tij dens de fractievergadering van de PvdA gisteravond mee dat het ministrie bereid is voor de bouw van 60 eenhe den de benodigde gelden op tafel ,te leggen. Voorwaarde is echter dat de gemeente binnen veertien dagen een plek aanwijst waar die bejaardenvoorziening ge bouwd kan worden. Volgens de wethouder zal dat wel de nodige problemen opleveren met bestemmingsplanproce dures, maar is er alle. aanlei ding om snel te zoeken naar een geschikte plek. Zoals bekend wonen in Noord en De Kooi vele bejaarden die een sterke band met de buurt hebben. In beide wijken ont breken bejaardenwoningen vrijwel volledig en is er ook geen bejaardentehuis in of vlakbij de wijken aanwezig. LEIDEN - De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Lust hoflaan-school geven elkaar op 5 december geen sinterklaasca- deuatjes. In plaats daarvan za melen ze geld in om naar Cam bodja te sturen. Overgang Jc afgesloten LEIDEN - De spoorweg< gang bij de Morsweg w du vanavond om half twaal oo. durende enkele uren afg Mc ten. Het gaat hier om nii lijkse onderhoudsv mc zaamheden, die worden hij gevoerd door de N.S. to karwei moet de volg In ochtend om zes uur gekl zijn. LEIDEN - Onder het mott tiestenspul '79" zal aans' p( zondag voor de tweede ke soort "sportdag voor artiesi Leiden worden georgan^r€ Vanaf half tien zondagoi zullen de artiesten zich DOCOS-terrein in het le kwartier in het zweet werl tti de onderdelen boogschieh meter sprint, verspringen v rr nalty schieten. Tevens zul'a{-, artiesten zich onderwerpe een duurloopje. c Om half drie 's middags z sportfestijn worden voortgi en rondom het Holiday-Inr aan de Haagse Schouwwe |a' het parkeerterrein aldaar de artiesten onder het toe oog van de bekende Leids stoel-atleet André Moedi stoelwedstrijden houden. IL e zullen er zwemwedstrijder den gehouden en als kla een wielerwedstrijd. Aan de start verschijnen je( meer Ben Cramer, nagenc lel gehele familie Alberti, i- Touw, Johan Boskamp, dJ( Brandsteder en zijn vrouw, (Luv), Patricia Paay, IJf BI' w en Jacques Kloes. De wed leiding is in handen van kende ex-betaald v< b. scheidsrechter Leo van der i ht LEIDEN - Op de eerste zate: van het nieuwe jaar zal hel deelte van de warenmarkt d^~ de Nieuwe Rijn stond tussel Koornbrug en het Gangetje den verplaatst naar de B| markt. Die verhuizing ambulante handel is nood: lijk in verband met de v wing van de walmuren aanleg van nieuwe riolerinj dat gedeelte van de Nieuwe Zodra dat gedeelte klaar is zall het gedeelte tussen Koornl en Hoogstraat worden pakt. Het betekent dat opni een gedeelte var moet verhuizen namelijk r Vismarkt tegenover het huis. De walmuurvernieuv betekent dat de bedrijven Nieuwe Rijn moeilijker bei baar zullen zijn dan voor de bevoorrading. In de begeleidingscommi openbare werken binnen werd gisteravond bekeken verkeersmaatregelen noodz lijk zijn. Van gemeentezijde v, voorgesteld uitsluitend Burchsteeg te gebruiken v( bevoorrading. Op aandrang het commissielid Snijers zal keken worden of daarvoor Beschuitsteeg kan worden nut. Een extra probleem i vormt het feit dat de Koornbj moet worden afgesloten zwaar verkeer. De bovenhoud weliswaar onlangs gerestaure*a maar de constructie van de p* derbouw is zodanig dat het lang zwaar verkeer kan ver^_ gen. LEIDEN - Bewoners van de Arends- en Condorhorst (in de Merenwijk) eisen van de gemeen te het geld terug dat zij (via de huur) hebben betaald voor de aanleg van groenvoorzieningen rond hun flats. In een brief aan de gemeente schrijft de bewoners commissie het "meer dan zat" te zijn om te moeten betalen voor een groenvoorziening die niet om aan te zien is terwijl elders in de stad perken en plantsoenen veel beter worden onderhouden. Volgens de bewonerscommissie heeft de wethouder Waal begin van dit jaar de belofte gedaan dat het groen rond de flats op een zelfde peil zou komen als elders in de stad. Bijna een jaar later zou echter nog steeds niets zijn gere geld om de groenvoorziening te verbeteren. Wel betaalt men per maand ongeveer drie gulden groenvoorzieningsgelden bij de huur. De bewoners zeggen dat elders in de stad, gratis, schitte rende bloemperken worden aan gelegd en onderhouden. Zij ver zoeken het totaalbedrag (125.000 gulden), dat door hen zou zijn be taald, zonder dat er iets mee is gebeurd, terug te storten. De bewonerscommissie van de Arends- en Condorhorst klaagt in een brief aan de wethouder Verboom ook over kromme I tendeuren en slechte isolatie hun woningen. Volgens be ners zijn 792 balkon- en buil deuren, van de in totaal 1800 d ren in de wijk, krom. Uit een gesprek met de Leidse 1 ningstichting zou duidelijk j geworden dat de hoop op nier buitendeuren wel kan won opgegeven omdat er geen gele De bewoners zeggen echter i van plan zijn om voor niets te i ken en stellen de wethouder volkshuisvesting voor om deuren te vernieuwen, ofwel stookkosten met één derde verminderen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4