Maak kopen gemeente- gronden onmogelijk' •IDA VRAAGT TOCH IELD VOOR A.Z.L. Inzet Leiden voor Vietnam gaat door „Woningruil bij onderen moet worden bevorderd" Antiekverkoop op zondag mag twee maal in het jaar foorstellen raadsfractie PvdA: MCNV kijkt met „eigen f- Het Holhntst/ieS? ƒƒ//»-W ifpERDAG 22 NOVEMBER 1979 moet worden voldaan. Het gaat dus echt om een kunste naar die zijn eigen produkten verkoopt, of om de vrouw van een kunstenaar die de pro dukten van haar man ver koopt bijvoorbeeld. We hebben in Leiden één zaak, die van mevrouw Tweehuysen in de Bakkersteeg, die een onthef fing heeft. Ze mag zaterdag van vijf tot zes uur en zondag van twee tot zes uur, buiten de tijd die op de gele kaart is aangegeven, schilderijen, et sen, enz., alsmede beeld houwwerken verkopen. Zo staat het er precies", aldus De Raat. Er zijn meer galeries in Leiden, maar die verkopen spullen die ze ergens anders inkopen en voldoen dus niet aan de voorwaarden die de winkel sluitingswet stelt. Er zijn ove rigens nooit aanvragen voor ontheffing van bij de gemeen te binnengekomen. Onder een ander wetsartikel vallen de grote antiek- en cu- riosamarkten zoals die in de voormalige zeepfabriek van Sanders worden gehouden (op zaterdag) en af en toe plaats hebben in de Stadsge hoorzaal en de Groenoordhal. Dat artikel bepaalt dat per gemeente voor twee van der gelijke manifestaties per jaar ontheffing van de winkelslui tingswet mag worden ver leend. Die twee manifestaties mogen dan samen niet langer dan achttien dagen duren en moeten elk minstens drie da gen duren. Dat laatste om een halt toe te roepen aan de vele kleine weekendbeurzen. Bo vendien moet er echt sprake zijn van een beurs, dat wil zeggen: er moeten minstens tien deelnemers zijn. De gemeente benut die moge lijkheid om twee maal per jaar ontheffing te verlenen, ook voor volgend jaar is dat alweer gebeurd. In het voor jaar zal er een beurs in de Groenoordhal worden gehou den en xn het najaar één in de Stadsgehoorzaal. Enkele an dere verzoeken werden afge wezen. Hoewel André de Jong als direc teur van zowel de Groenoord hal als de Stadsgehoorzaal dus niet te klagen heeft, is hij allerminst gelukkig met de nieuwe winkelsluitingswet. "Je komt in een steeds nauwer keurslijf terecht", zegt hij. "Een huurder moet altijd nog maar afwachten of de beurs doorgaat omdat je er onthef- LEIDEN/OEGSTGEEST- Er moe ten maatregelen worden getrof fen om woningruil voor te groot wonende ouderen te vergemak kelijken en te stimuleren. De ge meenten zouden bij woningruil actief kunnen bemiddelen. Deze aanbeveling doen zeven studen ten m de sociale psychologie, die zojuist een onderzoek naar de voorzieningen voor ouderen (bejaarden) hebben afgerond. Een onderzoek dat op initiatief van het Universitaire Vormings werkcentrum ontstond en waar voor de stichting Dienstencen trum in Leiden en de subcom missie Inventarisatie Dienstver lening Bejaarden in Oegstgeest als opdrachtgevers fungeerden. Volgens het rapport vindt 84 pro cent van de 272 ondervraagde bejaarden de grootte van de woonruimte voldoende, maar 12 procent vindt de woonruimte te groot. Veel ouderen zouden graag naar een kleinere woning gaan. maar dat is meestal niet mogelijk. Uit het onderzoek blijkt ook weer dat in Noord en de Kooi dringend behoefte is aan een verzorgings tehuis. Wat de Oegstgeester be- jllldm betreft geldt dat ze het aantal plaatsen in verzorgingste huis n te laag vinden. Zij gaven de onderzoekers de suggestie om minder luxueus te bouwen zodat de prijzen zakken. Een aantal voorzieningen voor be kanten bU)ken nog te weinig be kendheid te genieten. Gunstige uitzondering is het Dienstencen trum, maar bijvoorbeeld de stich tingen Gezinsverzorging (voor huishoudelijke hulp aan bejaar den en zieken) zyn nog te weinig bekend. Overigens vindt het merendeel van de bejaarden (83 procent in Lei den, 91 in Oegstgeest) dat meer inspraak en medezeggenschap voor ouderen nodig zijn. •k Antiekbeurzen in het week einde. Dat mag maar twee keer per jaar en dan moeten ze ook nog minstens drie dagen duren en minstens tien deelnemers tel len. Handel in kunst zou in ons land op zondag niet mogen worden toegestaan. Aldus de conclu sie van de procureur-gene raal bij de Hoge Raad ten aanzien van een zaak tegen een galerie uit Ede. Als de Ho ge Raad die conclusie over neemt kan dit vérstrekkende gevolgen hebben voor de tallo ze kunst-, antiek- en curiosa- zaken die nu nog op zondag hun deuren voor het publiek openen. Maar niet in Leiden. In de nieuwe winkelsluitingswet, die per november vorig jaar is ingegaan, staat nauwkeurig omschreven wanneer een ge meente ontheffing mag geven van het verbod om op zondag te verkopen. En de gemeente Leiden houdt zich daaraan. Zaken zoals die waarom het in Ede waarschijnlijk gaat zullen in Leiden nooit onthef fing krijgenlaten we ons door de heer De Raat van de ge meente uitleggen. "De gemeente kan alleen onthef fing verlenen als het gaat om uitstalling van niet door een fabriek vervaardigde kunst voorwerpen door of voor re kening van de vervaardiger. Aan die twee voorwaarden fing voor moet hebben. En je zit dan wel volgepland maar zit toch zelf ook steeds met de vraag of het allemaal wel doorgaat. Bovendien zijn er zoveel van die beurzen in de regio, de spoeling wordt vrij dun, zeker als de beurzen niet één maar drie dagen duren. Je hebt toch met de koopkracht van de mensen te maken". De voorjaarsbeurs in de Groenoordhal wordt, evenals de beurs van enkele weken geleden, georganiseerd door organisatiebureau Diligence. Dat bestaat uit de heren Plasmexjer, bekend van de markt op zaterdag in de fa briek van Sanders, en Ten Hooven, die voorheen op He melvaartsdag in Holiday Inn antiekmarkten organiseerde. Nu een beurs minimaal drie da gen moet duren en er maar twee per jaar mogelijk zijn zijn ze gaan samenwerken. "Dan hebben we in elk geval meer kans om een beurs in Leiden te kunnen houden dan wanneer we het apart zouden proberen", zegt Plasmeijcr. Hun bureau Diligence orga niseert overigens ook diverse beurzen in de regio van Lei den. )°F n i nb'HAAG - De Tweede-Kamer- n *'tie van het CDA vindt dat mi nder Pais alsnog naar financiële is (gelijkheden moet zoeken om niekorte termijn de nieuwbouw- igennen van met name de aca- i snische ziekenhuizen in Lei- na) en Groningen te kunnen -h:"wezenlijken. >rd ldtamerlid Lansink liet dit giste- weten bij de behandeling van onderwijsbegroting van mi- j «ter Pais. „Welhaast onaan- Srdbaar". Zo noemde hij de awkundige situatie waarin de iiek voor inwendige genees- 'ijide van het Academisch Zie- ihuis in Leiden verkeert. Hij 23.-baasde er zich over dat er van- dit ziekenhuis zelf op Pais kennelijk zo weinig druk wordt uitgeoefend: „Ik ben onder de indruki van de Leidse beschei denheid waar nauwelijks ruimte voor bescheidenheid is". Het CDA-kamerlid wil het beno digde geld halen uit de zgn. Smallenbroekfondsen. Dit is een potje dat ooit is gevormd om spe cialisten in academische zieken huizen, die hun particuliere prak tijk opgaven, een financiële com pensatie te kunnen bieden. Met de rente erbij zit er inmiddels zo'n 350 miljoen in de fondsen. „Ik kan me niet indenken dat een ge richte besteding binnen de aca demische ziekenhuizen op grote bezwaren kan stuiten", aldus Lansink. Het beleid dat minister Pais op het gebied van de academische zie kenhuizen tot nu toe heeft ge voerd, kreeg van Lansink een on voldoende. Opvallend was dat ook de WD geen enkel enthou siasme kon opbrengen. „Het is ons niet duidelijk welk beleid thans wordt gevoerd", zei ka merlid Dees. Hij vroeg zich zelfs af of gezien de „gigantische" problemen een regeringscom missaris geen belangrijke dien sten zou kunnen verrichten. CDA'er Lansink wees op de slechte verstandhouding die er inmid dels tussen de academische zie kenhuizen en minister Pais is ontstaan; hij drong er bij hem op aan in ieder geval duidelijkheid te geven over de mogelijkheden die er op korte en middellange termijn voor deze ziekenhuizen bestaan. l(DEN - Het kopen van een stuk gemeentegrond, daar -in huis op bouwen en dat een tijdje later met flinke winst srkopen, dat moet in de komende jaren in Leiden onmo- ïlijk worden. Het bestuur van het Medisch Comité Nederland-V iet nam gaat nu zélf poolshoogte nemenVan links naar rechts: mevrouw Van Dalen, de heer Fekkes en mevrouw Fekkes. De laatste van de Leidse Vietnam-werkgroep die de collecte hier organiseert. LEIDEN - In de tijd dat er oorlog werd gevoerd in Vietnam werden overal in ons land actiegroepen voor steun aan het Vietnamese volk opgericht. Nu, viereneen half jaar na afloop van de oorlog, zijn er nog maar twee die jaarlijks een collecte houden: in Leiden en in Leiderdorp. Dat is geen toeval, want juist in deze regio wonen veel van de bestuursleden van het Medisch Comité Nederland- Vietnam (MCNV). Twee van hen, de heer Fekkes uit Oegstgeest en mevrouw Van Dalen uit Leiderdorp vertrekken op 2 december met nog twee be stuursleden en een publiciteits- man voor een bezoek van tweeë- neenhalve week naar Vietnam. Het gezelschap is door het Vietna mese ministerie van volksge zondheid uitgenodigd om met ei gen ogen te komen zien hoe de gezondheidssituatie in het land is. Er zal uitvoerig worden ge sproken over de behoeften aan hulp van Vietnamese zijde. Bo vendien zal nu anders dan bij vo rige bezoeken, ook worden geke ken naar andere dingen, de poli tieke situatie en het vluchtelin genprobleem bijvoorbeeld. De heer Fekkes, internist in Lei den, zegt daarover "Wij zijn als Medisch Comité natuurlijk niet politiek gebonden, het gaat ons zuiver om het geven van medi sche hulp. Maar je krijgt wel ge regeld vragen en je kunt niet zo simpel zijn om te zeggen: die an dere zaken gaan ons niet aan. We willen ons oriënteren over de hele maatschappij-ontwikkeling in Vietnam". En mevrouw Van Dalen, maat schappelijk werkster "We be drijven geen liefdadigheid en kunnen de hulp aan een land dan ook niet los zien van de hele situa tie daar. We zien het ook als onze taak iets te doen aan voorlichting, waarnaar vanuit Nederland dui delijk vraag is, want in de Wester se pers wordt vaak bericht vanuit vooropgestelde meningen. Het is daarom belangrijk te praten met de mensen daar over hoe ze zelf hun situatie zien". Het Medisch Comité vindt in elk geval wel dat de hulp aan Viet nam moet doorgaan; het is van mening dat het vluchtelingen probleem niet te wijten is aan het beleid van de Vietnamese rege ring, maar aan de weinig rooskleurige levensomstandig heden na dertig jaar oorlog, grensconflicten met Cambodja en zich opeenvolgende natuur rampen. Stopzetten van de hulp nu, zou volgens het comité de vluchtelingenstroom alleen maar doen toenemen, de regering in Vietnam voor onoplosbare problemen plaatsen en zeer ern stig lijden voor de bevolking tot gevolg hebben. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft sinds haar oprich ting eind '68 al voor bijna vijftig miljoen gulden aan voedsel, me dicijnen en apparatuur (waaron der een heel ziekenhuis met een complete inventaris) naar Viet nam gestuurd. Bijna de helft daarvan is subsidie van de Ne derlandse regering, de rest komt uit collectes en vaste bijdragen. De heer Fekkes vertelt dat de ani mo om de straat op te gaan voor Vietnam is afgenomen. "Veel mensen denken dat met het einde van de oorlog de problemen zijn opgelost. Dat is natuurlijk niet zo, je kunt ze niet in de steek laten nu ze bezig zijn met de opbouw na de totale verwoesting. Maar in de vaste bodragen zit niet de klad. die zijn op verrassende wijze zelfs toegenomen". Datzelfde geldt overigens voor de opbrengst van de jaarlijkse col lecte in Leiderdorp, waar de ge meente de kosten van het Viet- namcomité subsidieert. Die op brengst was dit jaar ruim twin tigduizend gulden terwijl er voor meer dan vijfduizend gulden aan toezeggingen binnen zijn. De collecte in Leiden wordt deze week gehouden, huis aan huis en zaterdag op de markt. De op brengst is voor de bestrijding van malaria en tuberculose in Viet nam, de twee belangrijkste pro jecten van het Medisch Comité op dit moment. Veertig procent van de behoefte aan hulp voor de bestrijding van deze ziekten komt uit Nederland. De heer Fekkes en mevrouw Van Dalën zijn enthousiast over de manier waarop de gezondheids zorg in Vietnam wordt opge bouwd. Systematisch en vanaf de basis. Mevrouw Van Dalen: "Wij spelen daarop in. Het gaat om structurele hulp, het is niet alleen gaten stoppen". De heer Fekkes: "Vietnam, en dan heb ik het over het noorden, is een goed voor beeld van hoe het in een ontwik kelingsland zou moeten. De si tuatie is nog verre van ideaal, maar wat de afgelopen dertig jaar is gepresteerd is voor een Azia tisch ontwikkelingsland erg goed. Het zuiden ligt zeker twin tig jaar achter, daar is een be scheiden begin gemaakt, maar de problemen zijn krankzinnig. Op het moment dat de Amerikanen daar verdwenen verdween alles, het leefde op een gigantische Amerikaanse steun, dat bouw je niet zomaar weer op. Er is nog jaren en jaren hulp nodig". er de hele lijn moet een systeem van erfpacht ingevoerd «'orden (huren van grond) waardoor het speculeren met rond onmogelijk wordt, omdat deze eigendom blijft van ■re gemeente. •r de huizen die op erfpacht- iffonden worden gebouwd moet lan gelden dat deze bij verkoop ïrst aan de gemeente Leiden Roeten worden aangeboden. De 'ïrste vijf jaar krijgt de eigenaar rpn slechts de bouwprijs, ver- >iPogd met de stijging van de 3ouwkosten, van de gemeente te- aag. Deze laatste bepaling sluit et maken van winst op de ver hoop van woningen de eerste vijf Aar dus vrijwel uit. borstel ^is de kern van het voorstel van „e gemeenteraadsfractie van de artij van de Arbeid, dat zij enige :<jd geleden aan burgemeester en wethouders heeft gedaan. Over %n paar maanden zal het college amelijk zijn standpunt over erf- acht geven, maar eerst wordt - p verzoek van de gemeenteraad p gewacht op de reacties van de ;jiverse politieke partijen in de eidse raad. "pacht is al een paar maal in Lei- ,en toegepast, onder meer bij de rfOuw van de flats aan de Mors- ingel en bij de huidige woning- iouwprojecten'in Boekhorst en Coppelstein. Het draait er nü om, if erfpacht ook als uitgangspunt boet dienen bij toekomstige wo ningbouw in de Leeuwenhoek gebied bij de Wassenaarseweg), >tevenhofjespolder (het onbe- »ouwde poldergebied ten oosten ran Rijksweg 44) en Roomburg len zuiden van de wijk Meer burg), de gebieden waar Leiden *oor de forsere uitbreidingen in Ie toekomst op is aangewezen. gezetene van de gemeente Lei den moet zyn. De erfpachtscontracten zullen over het algemeen na 75 jaar aflopen. Dat betekent dat de gemeente daarna het huis wat op erfpachts- grond staat kan kopen, of een aanbod voor een nieuw contract kan doen. In principe, vindt de PvdA, moet erfpracht overal in Leiden ingevoerd. Uitzonderin gen zouden alleen nog gemaakt kunnen worden als het gaat om ruil van kleine stukjes grond in verband met stadsvernieuwing of wanneer het om erg kleine stukjes grond gaat. ADVERTENTIE. Piano"s.vleugels en klavecimbels. koop, verkoop, revisie. C.C Bender BV Muziek, Service en Techniek. Hogewoerd 90, Leiden. Tel: 071 -120097. „Librije der Geneeskonst' gepresenteerd LEIDEN - Een select gezel schap van wetenschappers en andere belangstellenden was gistermiddag in het museum Boerhaave aan de Steenstraat getuige van de presentatie van een nieuwe boekenserie: De "Librije der Genees konst". De Librije der Ge neeskonst is een serie waarin reproducties verschijnen van oude medische uitgaven in de Nederlandse taal en in een let terschrift dat voor iedereen leesbaar is. De serie wordt uitgegeven door Stafleu's Wetenschappelijke Uitgeversmaatschappij. De keuze van onderwerpen is volgens de uitgever "geva rieerd". De bedoeling van de Librije is, die uitgaven aan de vergetel heid te onttrekken, die voor de lezer van vandaag nog steeds interessant kunnen zijn. Ook gaat het om zeldza me exemplaren, waarvan er nog maar enkele, vaak alleen nog maar in universiteits bibliotheken, aanwezig zijn. Elk deeltje wordt dooj een daarvoor door redactie en ad viseurs aangezochte deskun dige ingeleid. Het ligt in de bedoeling dat er per jaar vier delen zullen verschijnen. Gis termiddag verschenen her drukken van de bekende Leidse medicus Boerhaave en van Job van Meekeren. eageren eigenaar van een huis dat op er- ,'pachtsgronden is neergezet, nag dat zoals gezegd niet zomaar ian iemand anders verkopen, Vindt de PvdA-fractie. Het idee Van de PvdA komt er op neer, dat ,1e gemeente binnen twee maan- ien moet reageren op een aanbod )m een dergelijk huis te kopen. Daarna heeft de eigenaar dan de vrijheid om een andere koper te toeken, waarbij geldt dat die dan wel economisch gebonden of in- Hoe staat 't met de verkoop van uw huis! Een huis verkopen tegenwoordig geen gemakkelijke zaak. V.m een makelaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3