Buiten centrale beheer om mag je er niets Noorse houten villa's in bos Belgen bouwen domeinen met vakantiebungalows Aardig plekje vlak bij Dinant n park op helling van Malmédy Ifia TWEE PARKEN BIJ DE FRANSE GRENS IN EEN LUS VAN DE AMBLEVE DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 EXTRA PAGINA 27 Sinds enkele jaren is in de Belgische Ardennen langzaam aan het ver schijnsel van parken met tweede huisjes en huurbungalows in op komst. Her en der wor den er „domeinen" (zo als de parken heten) aangelegd voor de ver koop en indirect ook voor de verhuur. Voor wie zelf graag een tweede huis in België zou hebben, en het zich kan veroorloven, zijn er gevarieerde koopmo gelijkheden. Helaas zijn de prijzen van deze vrijetijds-nieuwbouw meestal nogal erg pit tig. Slechts in enkele projecten is het wat be taalbaarder. Een enorm voordeel van België is natuurlijk wel, dat het in vele opzichten echt „buitenland" is en toch dicht binnen be reik. Je hebt er niet de garantie van de Spaan se of Zuidfranse zon, maar in de Ardennen kun je voor het overige wel fantastisch mooi zitten. Er worden heel leuke dingen gebouwd. En je kunt er makkelijk ook in de weekeinden naar toe, met 250 d 300 kilometer rijden ben je in een totaal ander landschap. Zo'n bezit is wat dat betreft veel va ker te gebruiken en ook veel goedkoper in reis kosten dan in het zui den. Wij bekeken in België di verse nieuwe „domei nen" waar men vakan tiewoningen verhuurt enlof verkoopt. Ook ver zamelden wij nog wat gegevens op de kort ge leden in Utrecht gehou den beurs "Koophuis". Onze notities vindt u op deze pagina. L. BAKKER Bij het oostelijke Ardennenstadje Malmédy is het „Domai- ne de Chodes" in aanbouw. Afgelopen zomer stond er al een deel van de 200 huizen, maar van de voorgenomen algemene voor zieningen waren er alleen nog maar de tennisbanen (die volgens kenners erg goed waren). Restau rant, winkel, wasserette, zomer- zwembad, minigolf, sauna en so larium moesten nog komen, als mede begaanbare wegen. Men sen die hier voor 600 gulden per week in het seizoen een apparte ment van twee etages hadden ge huurd via de organisatie Vrij Uit, kregen om die redenen 200 gul den terug. Het „Domaine de Chodes" ligt te gen een tot 450 meter hoogte op klimmende heuvelhelling, enige kilometers buiten Malmédy. Er zijn losstaande bungalows, scha kelwoningen, terraswoningen en studio's (onder de terraswonin gen). Van bungalow naar studio daalt het woningoppervlak van 70 naar 30 m2. De koopprijzen verlopen in dezelfde volgorde van 189.000 naar 79.000 gulden vrij op naam. Eigen grond is er alleen bij de duurste huizen, maar dan vaak op een scherpe hel ling. Ook de losse bungalows staan heel dicht bij elkaar, want het hele park wordt aangelegd in een rij- en-bouw op terrasplateaus tegen de heuvelhelling. De losse bun galows zijn wel het leukste - maar ja, ook het duurst. Ze hebben een zogeheten A-vorm. Van binnen zijn ze rijk met blank hout be timmerd. Boven hebben ze ruime slaapkamers. Voorschriften In dit park is de verhuur van bun galows aan zeer strakke voor schriften gebonden. Buiten het centrale beheer om mag er niets. Zelfs eigen familie van de eige naars moet per week 30 gulden voor het beheer betalen, en bij aankomst 140 gulden waarborg afgeven. In verhuur geven kan, maar dan moet de vakantiewoning wel eerst worden voorzien van een standaard-meubilering en stan daard-inventaris. Dat kost bij el kaar voor de losse bungalows ruim 13.000 gulden, voor de ande re types aflopend tot ruim 7000 gulden bij een studio. De centrale verhuurorganisatie vraagt 30 procent van de huurop brengst. Geeft een eigenaar zijn huis meteen bij aankoop - stan daard ingericht - drie jaar volle dig in verhuur, dan garandeert men hem 12.000 gulden netto op brengst per jaar voor een bunga low, dalend tot 5500 gulden per iaar voor een studio. Opgeruimd Malmédy is een levendig en opval lend opgeruimd stadje. Het is vlakbij stuwmeren, de bekende waterval van Coo, bij plaatsen met grotten, bij de unieke Hoge Venen, het racecircuit van Fran- corchamps, en - vooral niet te vergeten - de skipistes van Ovifat en Bévercé. Het project „Domaine de Chodes" is gefinancierd door de Neder landse Middenstands Bank. De vertegenwoordiging in Neder land heelt Recra Group BV, Zon- nelaan 6, Haarlem. Mi mi-* Pare Etoiles met huurbi)ngalows. Het domein „Le Bonsoy" bij het plaatsje Blaimont, circa 15 km beneden Dinant aan de Maas, wordt in Nederland vertegenwoordigd door het Financieel Adviescentrum Utrecht (Koningslaan 1 te Utrecht). In de uiterste hoek van de Ardennen, vlak boven de Franse grens, torent „Le Bonsoy" tot 80 meter hoog boven de rivier uit. Het domein is bebouwd met stenen bungalows, die tegen de heuvels liggen, temidden van ge boomte. De bungalows hebben twee verdiepingen. Het in«oneur is jn (je veel toegepaste combinatie steenmetselwerk-hardh Igens de ver strekte documentatie (wij hebben dit niet zelf ter plaatse gecontroleerd) is er onder meer een zomerzwembad met bar en solarium, speelvelden, tennisbanen, een visvijver en botenverhuur. Voor de bungalows wordt een gemiddelde aankoopprijs genoemd van f 155.000, met een basismeubilering. Ze staan op eigen grond, maar dat is alleen de fundering, want alle andere grond in het park is gezamenlijk eigendom. Er wordt 100 procent hypotheek gegeven. Kopers die hun bungalow meteen voor drie jaar in verhuur geven, krijgen een rende ment van 7 procent gegarandeerd. Zelf verhuren mag ook. Huren Wie hier een bungalow wil huren, kan schrijven naar het Domaine du Bonsoy te Blaimont, of erheen opbellen: 09-3232644913. „Le Bonsoy" staat ook in de gids van de organistie Vrij Uit. Bij Blaimont ligt nog een ander vakantiepark, het „Pare Les Etoiles", waar houten chalets staan die worden verhuurd via Sporthuis Centrum (te genwoordig heet dat Perry Sport). Het park heeft centrale voorzieningen zoals supermarkt, wasserette, verwarmd zwembad, restaurant, disco bar, bowling, tennis, minigolf en roeibotensteiger aan de Maas. We heb ben ook dit park in Blaimont niet persoonlijk voor u bekeken. Wij signaleren alleen het bestaan ervan. De huurprijzen waren dit jaar: hoogseizoen 785 gulden per week voor een zespersoons chalet; buiten het hoogseizoen 535 gulden; in oktober (bui ten de herfstvakantie) 295 gulden. Deze prijzen zijn inclusief linnengoed. Maar er komen nog wel tamelijk grote opslagen bij voor elektriciteit en belasting. Vrijetijdshuis, annex geldbelegging in het Domaine du Bonsoy. Er is echt een bebost golvend landschap voor nodig om Skan- dinavische houten huizen tot hun recht te laten komen. Bij Barvaux aan de Ourthe- 50 km onder Luik - wordt er een heel park mee aan gelegd, en dat staat alleraardigst. Er worden Noorse, Deense en Finse bosvilla's door elkaar ge groepeerd. Vooral de Noorse wo ningen zijn zee"r luxueus; ze kun nen bijvoorbeeld worden gele verd met een complete sauna er in. Het is een prachtige hutbouw, die ver uitsteekt boven onze schrootjes en panlatten. Ze kosten dan ook niet weinig, dergelijke bosvilla's. De koop prijzen variëren van f 110.000 tot f 180.000, inclusief eigen grond, btw, notariskosten en aansluitin gen, maar als regel zonder inrich ting. e van binnen zeer grond, f 177.000. luxe uitgevoerde Noorse bosvilla kost, gelegen op Hij is ruim 14 meter lang en 7 meter breed. In de buurt van Stavelot, langs de weg naar de waterval van Coo, is een park in ontwikkeling dat Domaine Long Pré heet. De do cumentatie die Moduul Make laardij, Chopinstraat 16 te 's-Her- togenbosch hierover verstrekte, wekte de indruk dat de 166 vrije- tijdshuizen er al stonden. Maar dat viel tegen toen wij gingen kij ken. Want in de bouwvakantie deze zomer, werd het beeld Do maine Long Pré nog vrijwel uit sluitend bepaald door draglines poren, stilstaande cementmolens en gapende skeletbouw. Volgens vertegenwoordigers van Moduul op de beurs Koophuis is nu toch alles klaar, inclusief een restaurant. Moduul heeft overigens een blij moedige kijk op het project. Het recreatiedorp is gelegen in een bocht van de Amblève. In de in formatie spreekt men van „een riant uitzicht over de rivier". Maar in werkelijkheid gaat het hier om een uiterst magere kron kel van de Amblève, een zeer on diepe waterloop, niet geschikt voor varen of zwemmen. Waar je ook niet over leest, is dat er een verkeersweg vlak boven het domein langs loopt. Stavelot is ook niet zo'n leuke plaats. Wel heeft men er Malmédy, Coo, Re- mouchamps en de oostelijke stuwmeren vlakbij, evenals na tuurlijk het circuit van Francor- champs. Maar de omgeving we melt wel van leukere dalletjes dan waar dit dorp is. Er wordt gebouwd in zes ver schillende types, variërend van bovenop stenen huizen gelegen studio's, tot houten A-chalets. De koopprijzen lopen naar evenre digheid van ruim f 80.000 tot ruim f 140.000 op eigen grond die ech ter niet mag worden omrasterd, inclusief acte, notaris en aan sluitkosten. Inrichting kan er worden bijgeleverd, dit kost voor het grootste type huis f 10.000. Moduul zegt hypotheek-moge lijkheden te hebben tot 125 pro cent. Er is mogelijkheid tot centrale verhuur, waarvan de bemidde- lingskosten volgens mondelinge mededeling van Moduul onge veer 25 procent van de huur be dragen. De organisatie hiervan is in handen van Wagon Lits. Vrij verhuren mag ook. Wie in Domaine Long Pré voor de vakantie iets wil gaan huren, kan daarvoor terecht bij Vrij Uit (via RABü-banken, Shell-Stations, ANWB, Holland Internatio nal). Vraag goed na; kosten kunnen erg oplopen Wie ooit geld en zin heeft om een vakantiehuis in Belgie te kopen, moet vooral goed in lichtingen vragen over de bijkomende kosten voordat hij ergens aan begint. Noemt men alleen een „koop prijs", houdt er dan rekening mee dat daar vaak nog geen btw en notariskosten in zit ten. Voor nieuw gebouwde huizen kan dat in België op lopen tot wel 23 procent aan bijkomende kosten. Weet u de all-in prijs van een bungalow in een vakantie park, dan bent u er nog niet. Ook al koopt u op „eigen grond", dan komen er toch nog jaarlijkse kosten bij. Voor de beheerder, de ver lichting, het zwembad, het kan van alles zijn. Dat kan flink in de papieren lopen. Voor de A-bungalows in het Domaine de Chodes bij Malmédy, bijvoorbeeld, moet worden gerekend met een jaarlijke bijdrage van f 1250. Voor het Domaine Pré bij Stavelot worden bedra gen genoemd van f700 tot f 1350 per jaar. In het Pare de la Tasseniere is de bijdrage f 685 voor vierpersoons bun galows en f 890 voor de acht- persoons. Ook het begrip jaarkosten dekt weerniet overal hetzelfde. In het Pare de la Tasseniere is de premie voor de in België verplichte brandverzeke ring op het huis ook bij de jaarkosten inbegrepen. Daar is men dus al van af. Maar bij het Domaine de Chodes zit die premie van minstens een paar honderd gulden er nog niet in. Bovendien zijn bij de f 1250 wel de beheerskosten van zwembad en spartelvij ver inbegrepen, maar voor ander geneugten zoals ten nis, sauna cn solarium moet men apart bijbetalen. Hoe de kosten precies in elkaar zitten is bij andere „domei nen" in de regel nog heel wat ondoorzichtiger. Het adres van het park is Route de Wéris 1, Barvaux sur Ourthe. Er is ook een inlichtingenadres in Nederland: Adviesbureau Bos, Loezekamp 20 te Zwolle. De inlichtingen die wij konden krijgen in dit park „Les Close- ries", rammelden van onvolle digheid. Over centrale huurmo- gelijkheden en de aanleg van de beloofde tennisbanen en het zwembad wist men weinig con creets te vertellen. Je krijgt de indruk dat je hier hoofdzakelijk te maken hebt met een bouwfirma annex huizen- verkoper, en niet zozeer met een recreatie-ontwikkelaar. Sinds kort worden de bouwpercelen ook zonder villa's erop te koop aangeboden. Maar dan wel voor zulke pittige prijzen (80 gulden per vierkante meter!), dat ie je af vraagt wat daar de diepere ge dachten achter zijn. In elk geval telt dit bospark-in- wording reeds vele tientallen huizen, en er lopen goede wegen doorheen. Barvaux is een klein maar levendig toeristenplaatsje met onder meer een overdekt zwembad en verhuur van kano's en waterfietsen. Een aardig „domein is het Pare de la Tassenière, vlak bij Dinant. Er staan kleine schakelbunga lows op rijtjes van zes of acht. Het Pare de la Tassenière, ligt vlak bij Anseremme en Dinant. Dinant is echt een volwaardig stadje, met een grote winkelstraat, een prachtige Maasboulevard, veel eethuisjes en terrasjes, rond vaartboten op de rivier, prachtige oude buitenhuizen in de omtrek. Anseremme is bekend om de ka no-verhuur op het snelstromende riviertje de Lesse. Er zijn in die omeving leuke din gen te zien en te doen. Het is er levendiger dan op menige andere plek in de Ardennen. Het Pare de la Tassenière ligt net buiten Anseremme op een rusti ge open heuvelhelling, gericht naar het prachtige uitzicht, op de overkant van het Maasdal. De meeste bungalows zijn 33 vier kante meter groot. Ze bestaan uit een kamer met een tweepersoons slaapbank, open keuken, een apart slaapkamertje, een verras send genoeg ook nog een badka mer met een heus ligbad. Het is stenen bouw, met binnen houten wandplaten. Er is een groter type, dat beneden precies eender is, met een verdieping met een slaapkamer en een open slaap- zoldertje. Bij die bungalows zijn eigen stukken rond van ruim 100 tot ruim 400 vierkante meter, die ie dere eigenaar naar eigen wens mag beplanten. Er staan nu ruim 40 bungalows, en men wil het park allengs uit breiden tot 160. Algemene voor zieningen (behalve keurige we gen, parkeerplaatsen en grond- beplanting) zijn er vrijwel niet. De bedoeling is ook niet dat er verder wat komt. Men vindt dat er vlakbij genoeg te doen is. Di nant heeft een overdekt zwem bad, Anseremme heeft pas een nieuwe jachthaven geopend. De vierpersoonsbungalows in het Pare de la Tassenière kosten f72.500, de achtpersoonshuizen met verdieping f98.700. Deze prijzen zijn inclusief de eigen grond en alle kosten, en met vol ledige keukeninrichting en meu bilering tot en met dekens op de bedden. Er is momenteel een nieuwe bouwfase van 60 bungalows ge start, waarin alle huizen wat zwaarder worden geisoleerd, on der meer dubbel glas in de grote glaswanden. De prijzen daarvan worden f70.000 voor tweeper soons, f 86.700 voor vierpersoons en 1 111.700 voor achtpersoons gungalows, alles eveneens volle dig ingericht en onder meer met Gezellige bungalows maar verder geen voorzieningen. open haard. De Belgische projectontwikke laar Egimo, die het Pare de la Tassenière laat bouwen, wordtin Nederland vertegenwoordigd door makelaarskantoor Van Rumpt, Koningsweg 58 in 's-Her- togenbosch, tel. 073-137825. Bungalows die nog geen koper hebben gevonden, worden ook verhuurd, in het seizoen lagen de prijzen het afgelopen jaar iets bo ven de 400 gulden per week voor vierpersoons bungalows, exclu sief verwarming en toeristenbe lasting. In het najaar t»ctaalde men rond de 300 gulden per week.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27