'Vlees, u weet toch ook wel waarom niet?' Adolf HRler lucratieve handel in Bejvhtesgaden JONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 EXTRA PAGINA 25 De vegetarische beweging is op gang gekomen als een vorm van protest tegen de toenemende in dustrialisatie in de vorige eeuw. Zowel op het platteland als in de steden werd door het volk slechts sporadisch vlees gegeten, zoals bij feesten, na een strooptocht of na de slacht van eigen vetgemeste die ren. Vlees eten werd in die tijd als een statussymbool beschouwd. Grote fokbedrijven waren er nodig om het vee in korte tijd slachtrijp te maken en onder de massa te ver spreiden. Het vleesverbruik is nu een maatstaf, waarmee welvaart wordt gemeten. Het is niet onwaarschijnlijk dat het hoge sterftepercentage in de Verenigde Staten en in Duitsland aan hart- en vaatziekten iets te maken heeft met het gemiddeld hoge vleesverbruik. In 1847 werd in Engeland de eerste vegetariërsbond opgericht. Vanaf die tijd heeft het vegetarisme zich over heel de wereld verspreid. Minister Pais (onderwijs en wetenschappen), voormalige voorzitter van de bond, schat het aantal vegetariërs in Nederland over de 100.000. Officiële cijfers zijn er niet, omdat lang niet iedere niet-vleeseter lid is van de bond. Zijn visie: „Ik denk dat de mensheid binnen een paar honderd jaar op deze tijd - waarin bio-industrie, abattoirs en vleesver bruik wijd verbreid zijn-zal terugkijken als op een primitieve fase, die men gelukkig achter de rug heeft". Een vegetariër gebruikt geen voedsel dat van het gedode dier afkomstig is. Hij heeft eer bied voor het leven en verzet zich, behalve tegen het gebruik van dieren als voedsel, ook tegen het onverantwoord doden van dieren voor industriële wetenschappelijke en „sportieve" doeleinden. Voorbij De tijd dat vlees voedsel voor de rijken was is voorbij, want de industrie heeft het vlees binnen het bereik van de massa gebracht. Maar velen hoeven niet meer of in mindere mate. Zij streven een meer natuurlijke leefwijze na. Ook de officiële medische we tenschap begint zich ervan bewust te wor den. Onderzoeken hebben uitgewezen dat er een bepaald verband bestaat tussen het eten van vlees en het voorkomen van ziek ten, zoals hart- en vaatziekten, reuma, kan ker, maag- en darmziekten. Mede daardoor neemt het aantal vegetariërs snel toe. „Er zit", zo wordt gesteld, „name lijk een luchtje aan het vlees. Het riekt naar bio-industrie". Volgens de bond voor vege tariërs gaat de manier, waarop de moderne veehouderij met het dier manipuleert alle perken te buiten. „Zoiets doe je niet met een dier". Herman Overweg is een midden dertiger, vol levenslust. In het dagelijkse leven is hij burgemeester van Diever, een kleine ge meente in het noorden van het land. Hij is een druk bezet man, maar als het over vege tarisme gaat, is hij graag bereid tijd vrij te maken. „Vegetariër zijn is een levensvisie die je te allen tijde moet uitdragen", zegt hij. Bewust Vanaf zijn vijftiende levensjaar koos hij voor een vleesloze voeding. Een bewuste keuze? „Jazeker", beaamt hij. „Eigenlijk heb ik nooit echt vlees gegeten, alleen de bijpro- „Maar gelukkig hebben we onze tijd mee. Ik zie dat steeds meer mensen om me heen kiezen voor een vleesloze voeding", zegt Herman Overweg. "In korte tijd zijn er meer dan 60 vegetarische eethuisjes in Neder land gekomen. Iedere provinciestad heeft er tegenwoordig wel een of meer". Succes „Als ik me nog herinner hoe we 14 jaar gele den hebben moeten zwoegen om het eerste eethuisje op te zetten is dit natuurlijk wel - Maar hoe komt dat eigenlijk? „We hebben gewoon de tijd mee", herhaalt Hermen Overweg. „Steeds meer artsen, economen en voedseldeskundigen erken nen de waarden van het vegetarisme. Vroe ger waren vegetariërs eenlingen. Tegen woordig is het de normaalste zaak van de wereld. Ik geloof dat de toenemende weer zin tegen de bio-industrie de voornaamste oorzaak is van de opleving. Veel mensen streven naar een gezonder en leefbaarder bestaan". „Ze hebben een afkeer van de bio-industrie. Wat er tegenwoordig in de fokbedrijven met de dieren gebeurt kan niet door de beu gel. Vooral de jongeren zijn erg kritisch. Ik denk dat dat komt omdat ze minder vastzit ten aan de traditie van het vleeseten. Ze zijn makkelijker in staat om ervan af te stappen dan de ouderen. Een jaar of tien was het moeilijk om te breken met een traditie. Te genwoordig niet meer. Ook komt er meer informatie van buitenaf, waar de jongeren iets aan hebben. Vroeger was dat niet „Nu weten we bijvoorbeeld dat er hele volken zijn die vegetarisch leven, en waar de men sen ongelooflijk oud worden. Uit onder zoeken is gebleken dat het op de eerste plaats ligt aan de gezonde lucht die er hangt en op de tweede plaats omdat de mensen zich daar volledig vegetarisch voeden". „Ik neem aan dat het aantal vegetariërs in Nederland een grote vlucht zal nemen. Vooral wanneer je kijkt naar de redenen waarom veel mensen geen vlees meer eten". Doorslaggevend „Doorslaggevend is voor de meesten de eco nomische reden. Een kilo vlees kost name lijk acht kilo aan landbouwprodukten. Waarom zou je eerst een dier vetmesten met plantaardige produkten om het daarna te slachten en op te eten? De mensen komen er achter dat ze beter de volwaardige land bouwprodukten kunnen eten dan het vlees via een lange omweg". „Ook de hoge prijzen en de kwaliteit van het vlees zijn voor sommigen een bezwaar om het te eten. De kwaliteit van het vlees is de laatste tijd in Nederland bedroevend slecht. Misschien is dat ook wel de reden waarom de vleesconsumptie in 1978 voor het eerst is gedaald in plaats van gestegen. Het vlees wordt volgepompt met kleurstoffen en an dere spullen om het nog mooier en nog ro der uit te laten komen". "Öet belangrijkste motief voor Herman Over weg om te kiezen voor een vleesloze voe ding is de ethische overtuiging. Hij is ge kant tegen het doden van dieren, tegen ge weld en tegen wreedheid. Redenen om voor het vegetarisme te kiezen. Maar ook een re ligieuze overtuiging kan aan de keuze ten grondslag liggen. Vele godsdiensten en fi losofieën wijzen het gebruik van vlees ge heel of gedeeltelijk af, zoals het Boeddhis me en het Hindoeisme. Bij velen leeft evenwel het idee dat mensen niet zonder vlees kunnen. „Vlees maakt sterk" zeggen ze. „Dat is een fabeltje", vol gens Herman Overweg. „Het is een truc om mensen toch vlees te laten eten. Tiendui zenden landgenoten en complete volken bewijzen dat je voortreffelijk vegetarisch kunt leven. „Vlees levert veel eiwit, dat is waar, maar je kunt op tal van andere manie ren aan de nodige eiwitten komen". Gezond leven. Wie houdt zich er niet mee bezig. De een probeert zijn welvaartsbuik weg te trimmen. De ander stemt zijn inkopen er op af. Weer een ander gelooft in biologische voeding en een vierde laat het vlees staan. Bijna iedereen zit wel een beetje met zijn gezondheid in de maag. De Nederlandse bond voor vegetariërs bestaat deze maand 85 jaar. Dat betekent bijna een eeuw strijden voor een vleesloze levensvisie. Was het in 1894 moeilijk voor mensen om zich als vegetariërs te handhaven, tegenwoordig schieten de vegetarische eethuisjes als paddestoelen uit de grond. Bijna niemand kijkt meer met scheve ogen naar een vegeta riër. Het idee van de „lopepde lijken" en „mensen met sandalen en geitewollen sokken" is aan het vervagen. Sterker nog: het begrip wordt groter. Of zoals Herman Overweg, voorzitter van de bond het formuleert: „Het neemt hand over hand toe". Herman Overweg dukten, zoals gehakt en braadworst. Maar al vrij vroeg besloot ik om me helemaal te onthouden van produkten van het gedode dier. Ik kan me nog wel herinneren dat ik, voordat ik de definitieve stap maakte, eerst de encyclopedie heb geraadpleegd. Daarin zocht ik de leeftijden op van bekende per sonen die vegetariër waren. Toen ik zag dat die ontzettend hoog lagen, gemiddeld tus sen de tachtig en de negentig jaar, had ik geen twijfels meer over mijn gezond heid". „Je zou kunnen zeggen dat de bond een van de oudste alternatieve bewegingen van ons land is. Al vanaf 1894 ijvert de bond voor een ethische en gezonde leefwijze. Al 85 jaar voordat de kreet vlees, mevrouw, u weet best waarom niet, in progressieve kringen opgang maakte, begon de NVB zijn pio nierswerk". Wie oude jaargangen van de Vegetarische Bode doorbladert valt het op hoe verras send modern dit blad eigenlijk altijd is ge weest. Ondanks het vergeelde papier en de verouderde spelling. Het is een goede af spiegeling van al wat er in de bond leefde. Artikelen over biologische landbouw, na tuurgeneeswijzen en voedingsleer. Interes sant is ook om te lezen hoe er voor de oor log in alle grote steden van ons land vegeta rische restaurants waren. Weliswaar zijn die nu allemaal verdwenen. BERCHTESGADEN - Het is al diep in de nacht, als enkele Ne derlandse journalisten hals over kop een dans gelegenheid moeten verlaten. De discussie met een aantal Duitsers over de Hitler-verering in Beieren en in met name Berchtesgaden is volslagen uit de hand gelopen. Met bezwete koppen beweren de Duitsers, dat Hitier hele maal niet zo'n slecht figuur is geweesi en dat het nonsens is te veronderstellen dat in de oorlog joden zouden zijn ver gast. De portier van het etablissement is nog niet ge passeerd, als de Duitsers met gestrekte arm de journalisten nahonen: „Es lebe Deutsch- land, es lebe der Fuhrer, heil Hitier!" Ruim 34 jaar na de Tweede We reldoorlog lijken de Duitsers nog weinig geleerd te hebben. Zeker in het Beierse stadje Berchtesgaden, eens het zo merverblijf van Adolf Hitler, de man die verantwoordelijk is voor de dood van tien mil joen mensen. In een van de plaatselijke hotels circuleert een overlijdensbericht van een vrouwtje uit Sneek. Deze vrouw, afkomstig uit Silezië, was als bediende van Eva Braun een geliefde verschij ning in Berchtesgaden. En kele stamgasten willen het overlijdensbericht boven de open haard hangen. De eige naar van het hotel blijkt over meer realiteitszin te beschik ken en verwijdert de kaart uit Nederland. Berchtesgaden onttrekt zich niet aan zijn verleden. Inte gendeel zelfs, de jarenlange aanwezigheid van de Führer heeft het stadje geen windeie ren gelegd. Uit alle delen van p-feus -U—i I het land komen de Duitsers naar Berchtesgaden. Zij wor den vergezeld door duizen den toeristen uit het buiten land. Allen komen met het zelfde doel: de bezichtiging van de Obersalzberg, de zo merverblijfplaats van Hitier, Goering, Bormann, Speer, Hess en Goebbels. Maar op de Obersalzberg is nog maar weinig te zien. Alleen het Kehlsteinhaus, waar Hit- Iers gasten verbleven en waar besprekingen gehouden werden, is in zijn oude glorie hersteld. De woningen van Hitier en zijn vrienden zijn evenals de kazernes van de SS na de oorlog met de grond gelijk gemaakt. Dat belet de bezoekers overigens niet in groten getale naar het Kehl steinhaus te trekken. De weg naar de bergtop wordt ver sperd door een slagboom. Alleen bussen, barstensvol toeristen, mogen de slag boom passeren. Financieel blijkbaar aantrekkelijker. De particuliere bezoekers van Berchtesgaden kunnen het Kehlsteinhaus alleen van af stand bewonderen. Maar voor hen zijn er de ansichtkaarten, die op de vele terrasjes en in de talloze winkeltjes staan uitgestald. Een vluchtige blik leert, dat er ten minste tien verschillende ansichtkaarten van de woning van Hitier ver krijgbaar zijn. Een winkeljuf frouw, die gezien de groeven in haar gelaat van een leeftijd moet zijn waardoor ze de oorlog bewust moet hebben meegemaakt, toont de kaar ten zonder schroom. „En dan heb ik verder nog kaarten van de woningen van Goebbels en Goering", zegt ze terwijl ze op haar knieën een la open trekt. „En hier - oh, maar die is heel aardig - een foto van het bombardement van het Hit- Ierhuis". Door Jos Heymans Van enig schaamtegevoel is geen sprake. Hitler is han delswaar, „omdat de toeristen er nu eenmaal naar vragen". Het klinkt niet eens als een excuus. Per dag worden en kele tientallen van die an sichtkaarten verkocht. Slechts een gering gedeelte wordt per post naar huis ge zonden. De meeste kaarten verdwijnen in de koffer om thuis aan vrienden en kennis sen te worden getoond. Uit geverij Plenk in Berchtesga den plukt ook een graantje mee. In het Frans, Duits en Engels is een boe»-, uitgege ven over het verblijf van Hit- Ier in het Zuidduitse toeris tenstadje. Het boek 'Obersalzberg', voor namelijk gevuld met foto's, geeft de geschiedenis van Berchtesgaden tijdens Hit- Iers aanwezigheid weer. Het is een bestseller, weten de plaatselijke boekhandels te melden. Niet alleen de toeris ten, maar ook de inwoners van Berchtesgaden zorgen ervoor in het bezit te komen van een exemplaar. De be langstelling is zelfs zo groot, dat per persoon slechts ëen exemplaar wordt verkocht. 'Obersalzberg' wordt op de scholen als studiemateriaal gebruikt. Of de scholieren er ook iets van zullen leren, mag ten sterkste worden betwijfeld Het boek is volslagen kritiekloos. Het toont slechts foto's van Hitier, die talloze handen schudt van inwoners van Berchtesgaden. Voorts foto's van de bouw van villa's van Hitier en zijn vrienden, van bezoe kers van de Obersalzberg en van de bombardementen. Zelfs zijn in het boek situatie schetsen opgenomen, waarin uit de doeken wordt gedaan hoe strategisch een en ander is gebouwd. Maar met geen woord wordt gerept over de talloze misdaden, die in op dracht van Hitier en consor ten zijn begaan. Een ander boek, dat de ge schiedenis van de Obersalz berg in tekst behandelt, lijkt iets genuanceerder. Het is ge schreven door de in 1967 overleden SPD'er Josef Geiss. die in zijn inleiding na drukkelijk stelt een objectief verslag van de gebeurtenis sen te willen geven. Hij slaagt daar aardig in, hoewel zijn onbeantwoord gebleven vraag „Waar hebben Hitier en zijn vrienden het geld van daan gehaald om dergelijke kostbare villa's te kunnen la ten bouwen?" nogal onwaar achtig overkomt. De geschiedenis van Hitiers verblijf in Berchtesgaden is vrij simpel. In november 1923 mislukt Hitiers greep naar de macht in Beieren, waarna hy in Berchtesgaden onder duikt. Later, als hij in 1933 Rijkskanselier wordt, vestigt Hitier zijn zomerverblijf in het Zuidduitse stadje. Ook zijn politieke vrienden als Bormann, Hess, Goering, Speer en Goebbels zoeken hun toevlucht in Berchtesga den. Om die leidende figuren van het Derde Rijk te be schermen, worden voorts ka zernes op de Obersalzberg gebouwd. Voorde gasten ïser het Kehlsteinhaus. waarvan de bouw door Italianen moet worden uitgevoerd omdat de werkzaamheden voor Duit sers te gevaarlijk zijn. Bij die bouw komen tientallen ar beiders, die van de rotsen storten, om het leven. De ar beidsinspectie knijpt een oogje toe. Voor Hitier wordt een bunker gebouwd, die het leven van zo'n 3500 mensen redt. Op 25 april 1945 worden de gebou wen op de Obersalzberg door de geallieerden gebombar deerd. Van de 3500 mensen, die zich in de bunker bevin den, komen er slechts zes om het leven. Het één uur duren de bombardement is ver woestend; het gigantische venster, van waaruit Hitier zowel Duitsland als Oosten rijk aan zijn voeten kan zien liggen, wordt met één klap uit zijn sponning gerukt. Later, in 1952, worden in opdracht van de Beierse regering de ruïnes opgeblazen. Met uit zondering van het Kehlstein haus mag niets op de Ober salzberg meer herinneren aan de tijd van Hitier. Maar die herinneringen leven nog steeds. Immers, na de oorlog zijn veel nazi's naar Berchtesgaden getrokken om zich daar te vestigen. Het aan tal mensen, dat een lichaams deel mist, is in Berchtesgaden opvallend groot. Bovendien worden de herinneringen le vend gehouden door de boeken, die de situatie eerder verheerlijken dan afkeuren. Typerend is het onderschrift onder de foto van het opbla zen van de ruïnes: „30. April 1952, 17.05 Uhr. Das Ende... was noch war - barst zusam- men... Vorbei!" Berchtesgaden. 34 jaar na de oorlog. Een lieflijk dorpje in een prachtige omgeving. Je zou er zo met vakantie gaan, als je er niet zo nadrukkelijk zou worden geconfronteerd met een van de meest af schuwelijke periodes uit de geschiedenis. Het is niet zo- vooral de mentaliteit, die de herinnering aan Hitier leven dig houdt. Of, zoals een colle ga het uitdrukte: „Als ik er gens de fiets van mijn vader kan terugvinden, dan is het hier".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25