-Vondeling, een onvermoeibaar democraat i Chinees mag familie niet helpen Onderzoek gevraagd naar verleden topman politie PAGINA 19 NDERDAG 22 NOVEMBER 1979 VARIA DEN HAAG - Het politieke leven van dr. Anne Vondeling heeft twee hoogtepunten gekend. Zijn fractievoorzitterschap van de PvdA van '62-'65, waarin hij de kabinetten De Quay en Marijnen het leven danig zuur wist te maken én zijn voorzitterschap van de Tweede Kamer van '72 tot aan zijn af scheid halverwege dit jaar. Het typeert de onvermoeiba re werklust van Vonde ling, dat hij niet tot aan zijn pensioen het eervolle en belangrijke ambt van kamervoorzitter wilde bekleden. Integendeel, in het voor het eerst recht streeks gekozen Europese Parlement vond hij een nieuwe uitdaging. Op 63- jarige leeftijd besloot hij met zijn gebruikelijke energie de steven naar Eu ropa te wenden. Maar voor hij de kans kreeg zich ten volle in het voor hem vrij, onbekende internationale vak te ontplooien, overviel hem de dood. Anne Vondeling, een scherp zinnig, nuchter mens en bo venal Fries, werd geboren als een boerenzoon te Appelscha. Hij begon zijn politieke loop baan in 1946 toen hy als der tigjarig landbouwkundig in genieur zijn intrede deed in de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1957 werd hij kort minister van landbouw als opvolger van Mansholt, die Europees land bouwcommissaris werd. Zijn ministerschap is van korte duur. In 1958 komt het laatste kabinet-Drees ten val. Von deling neemt weer zitting in de Tweede Kamer en wordt in 1960 tevens buitengewoon hoogleraar aan de Groningse universiteit. Fractievoorzitter Op 12 juni 1962 wordt hij tot fractievoorzitter gekozen van de PvdA, na het verrassende plotselinge aftreden van mr. Jaap Burger. Een van de me dekandidaten voor de post van oppositieleider was Den Uyl, die het toen nog tegen Vondeling moest afleggen hoewel Vondeling zelf zijn stem op hem uitbracht, zoals Vondeling openhartig schrijft in zijn in 1968 verschenen boek „Nasmaak en Voor proef'. Als oppositieleider heeft Von deling, vooral tegen minister president Marijnen, zijn grootste politieke successen geboekt, hoewel zijn kamer- voorzitterschap hem later meer bekendheid en aanzien bracht. Vondeling voerde een andere stijl dan de rondbor stige Burgen scherpzinnig, rationeel, wars van verouder de, starre opvattingen en met grote kennis van zaken. Huzarenstukje Een huzarenstukje was hoe hy minister-president Marijnen op 26 februari 1965 letterlijk dwong in de Kamer op het matje te verschijnen, nadat het kabinet intern al in twee brokken uiteen was gevallen over de omroepzaak, zonder dit echter naar buiten toe we reldkundig te willen maken. Marijnen verscheen in de Kamer, maar diende zwij gend het debat uit, een morele overwinning voor Vondeling die daarmee een van zijn ge liefde wapens hanteerde, zo als hij ook later als kamer- Vondeling tijdens een wandeltocht over het strand in 1972 als onderdeel van de campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen in dat jaar. voorzitter zou doen: scherp letten op de bevoegdheden van het parlement en je met door welke bewindsman dan ook van de wys laten bren gen. Het daaropvolgende kabinet Cals-Vondeling was geen lang leven beschoren, dus ook dat ministerschap was vgor Vondeling van korte duur. Hy werd vice-premier en minister van financiën, tot Schmelzer in de beruchte nacht in oktober '66 (volgens Vondeling met voorbedachte rade) er hardhandig een eind aan maakte. Vondeling had zelf graag minister van bui tenlandse zaken willen zijn, maar Luns en de KVP blok keerden deze voorkeur. Het werd financiën en het moet gezegd, een groter succes was denkbaar. Door enkele impo pulaire maatregelen daalde zijn aanzien, ook in zyn eigen PvdA, die het electoraal toch al steeds minder voor de wind ging. Intern was toen al besloten dat Den Uyl de volgende lijst trekker van de PvdA bij de verkiezingen zou zijn. „Voor mij bijzonder pijnlyk", aldus Vondeling opnieuw heel openhartig in zijn boek, „want een halfjaar eerder was mij die plaats nog toebe dacht". Hy schikte zich loyaal en sans rancune, waarschijn lijk wèl beseffend dat hij van af dat moment in de schaduw van Den Uyl zou moeten blij ven, en nooit meer als leider van de PvdA zou kunnen op treden. Boek Vondeling was al van plan over zyn ervaringen als fractie voorzitter en minister een boek te schrijven. Een ernstig auto-ongeluk, dat hem en zijn vrouw overkwam (hy hield er een moeilijke loop en een pijnlijke rug aan over) verij delde dit. „Als arbeidsthera- pie", zoals hy zei, voltooide hij het boek „Nasmaak en Voorproef' tóch. Hij neemt er - voorstander als hij is van politieke duidelijkheid scherp stelling in tegen de KVP. „Op grond van zelfres pect en goed politiek fatsoen" sluit hij samenwerking met de KVP in de nabije toekomst uit, iets waarin het congres van de PvdA hem later met de bekende anti-KVP-resolutie zal volgen. Zonder aarzelen neemt Vonde ling, als hy weer is hersteld, zitting in de Tweede Kamer. Hij wordt in 1968 tevens par tijvoorzitter en als de PvdA in 1971 bij de verkiezingen de grootste party is geworden, wordt hy in 1972 gekozen tot kamervoorzitter ais opvolger van mr. Van Thiel. Taalverbeteraar Als eerste man van het parle ment ontpopt Vondeling zich als een voorvechter van de rechten van het parlement, als een vurig pleiter voor poli tieke openheid en als taalver beteraar. Zyn bynaam „de schoolmeester" is hem ge deeltelijk wel terecht gegeven want hy kon ook tot in details zeer vasthoudend en pinnig aan zijn gelijk vasthouden. Maar hij deed dat altijd om het aanzien van het parlement te vergroten en de vaak chao tische werkwijze van de Ka mer te verbeteren, waarbij hy zich niet ontzag ook de rege ring tot enige discipline te brengen. Hij was zeer waak zaam tegen pogingen de macht van het parlement uit te hollen, maar ondanks die pogingen bleef hij optimis tisch over de macht van dat parlement De titel van zyn laatste boek luidt „Tweede Kamer Lam of Leeuw", ge schreven tijdens menige ein deloze vergadering in de voorzitterstoel. Voor Vonde ling was er geen twijfel mo gelijk. De volksvertegen woordiging was een leeuw en had als zodanig tot plicht dan ook regelmatig zyn tanden te laten zien. Vondeling was hetzelfde van plan op Europees niveau, want hy was voor alles een overtuigd en actief demo craat. Deze onvermoeibare, actieve en ondogmatische man werd veel te vroeg door de dood weggerukt.' FRANS KOK „Haarkloverijen'staan overkomst bootvluchtelingen in de weg Aldus uitgedost woonde Rudolf Noerejev een repetitie bij van het Parijse Operaballet. Hij zou één van de belangrijkste rollen dansen, maar brak onlangs tijdens een voorstelling in Berlijn een teen. VLISSINGEN (GPD) - Nederland ontfermt zich over zo'n 3000 Vietnamese bootvluchtelingen. Legers landgenoten zijn druk in de weer om wildvreemde mensen afkomstig van het andere eind van de wereld liefderijk op te vangen, te verzorgen en te bege leiden. Het is hartverwarmend. Des te schrijnender bij deze we tenschap is de situatie waarin de in Zeeland wonende Chinees Tam Hok Nang verkeert. Tam, uitbater van een afhaalrestau- rant in Yerseke, staat al maanden klaar om vier van die bootvluch telingen uit Vietnam met open armen te ontvangen. Het zijn geen wildvreemden voor hem maar twee broers, een neef en een nichtje. Maar Tam krijgt het niet voor elkaar. Nederland heeft voor het laten overkomen van die bootvluchte lingen contacten gelegd met Ma leisië waar veel van de in wrakke boten vluchtende families aan wal zijn gekomen. De vier fami lieleden van Tam behoren echter tot de groep bootvluchtelingen die niet in Maleisië maar uitein delijk in Indonesië verzeild zyn geraakt. En dat nu levert, samen met het gegeven dat het hier weliswaar om familieleden gaat maar dat het geen gezinsleden betreft, kennelijk onoverkome lijke problemen op om de vier mensen naai' Nederland te ha len. De heer B. van Velzen uit Kruinin- gen is een van de mensen die zich aan de kant van Tam Hok Nang hebben geschaard. Hy heeft zich ervoor ingespannen om het toch nog een keer tot een hereniging te laten komen tussen Tam en zijn onder benarde omstandigheden in een vluchtelingenkamp ver blijvende en honger lijdende verwanten. Ook burgemeester Boer van de gemeente Reimers- waal houdt zich al weken met de zaak bezig. Maar zowel het minis terie van buitenlandse zaken als dat justitie hebben het verzoek tot het laten overkomen van de familieleden afgewezen. Tam wordt het bos ingestuurd. In het algemeen wordt over toela ting van vreemdelingen tot Ne derland, dus ook van de in een vluchtelingenkamp in Indonesië verblijvende familieleden in eer ste instantie beslist door het mi nisterie van justitie directie vreemdelingenzaken. Slechts ten behoeve van zich in Zuidoost- Azië bevindende personen wordt tussenkomst verleend voor hen die gezinsleden in Nederland hebben en met wier overkomst en verblijf in Nederland door de staatssecretaris van justitie is in gestemd. Op aanwijzing van de hoge com missaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingenhulp in Genève concentreert het huidige Nederlandse toelatingsbeleid zich voor wat betreft de toelating van vluchtelingen uit Zuidoost- Azië op degenen die in vluchte lingenkampen in Maleisië ver blijven. En aangezien er zich on der Tams familieleden in Indone sië geen gezinsleden bevinden ligt het niet op de weg van Ne derland om ten behoeve van deze familieleden te bemiddelen, zo heeft de Chinees in Yerseke te horen gekregen. pe 30-jarige Tam is daar zeer ver drietig om. Bemiddelaar Van Velzen is onthutst over deze hou ding en burgemeester Boer meldt dat hij het er niet bij laat zitten. Men maakt zich in Zeeland kwaad over die haarkloverijen, over begrippen als gezin en familie. Twaalf bootvluchtelingen worden straks in Krabbendijke ondergebracht maar in een andere kern van die zelfde gemeente Reimerswaal woont iemand die er niet in slaagt om vier andere bootvluchtelin gen die tot zijn familie behoren desnoods op eigen kosten naar Nederland te halen en zelf ook in financieel opzicht de opvang van de familieleden te regelen, in de vertrouwde eigen kring. Burgemeester Boer zegt zich niet te laten afschepen met de medede ling van het ministerie dat het verzoek van Tam „zich niet ver draagt met het toelatingsbeleid zoals Nederland dat hanteert". Burgemeester Boer „Er wordt in UTRECHT (GPD) - De fractievoor zitters van PvdA, WD, D'66 en PPR in de Utrechtse gemeente raad willen opheldering over de manier waarop in 1974 de heer C. S. van Doesburg is benoemd tot hoofdcommissaris van politie in Utrecht. Ze willen weten of bij die benoeming alle feiten over Van Doesburgs loopbaan tijdens de oorlog hebben meegewo gen. Van Doesburg, aldus het Utrechts Nieuwsblad van gisteren, volgde tijdens de oorlog de NSB-politie- opleiding in Schalkhaar en later de politie-officiersschool in Apeldoorn, een door de SS gere geerde instelling. Van Doesburg heeft deze laatste opleiding nooit publiekelijk toegegeven. De fractievoorzitters willen ophel dering alvorens conclusies te trekken over de positie van de heer Van Doesburg als hoofd commissaris. Alleen de CPN-fractievoorzitter in de Utrechtse raad heeft zijn conclusie al getrokken: Van Doesburg moet volgens hem onmiddellijk aftreden. Daarte genover staat de voorzitter van de CDA-fractie, die een onderzoek onnodig vindt. Burgemeester H. Vonhoff van Utrecht meent dat de positie van de hoofdcommissaris echter in het geheel niet in het geding is, omdat er geen nieuwe feiten naar voren zijn gebracht. Volgens hem bevinden zich alle gepubliceerde gegevens m het personeelsdos sier over Van Doesburg, dat ook ter beoordeling is voorgelegd aan de benoemende instanties. deze kwestie te veel langs de lijn tjes en streepjes van de wet gelo pen, er zijn ook nog humanitaire overwegingen. Ik vind dat men op dit punt flexibeler kan zijn". ADVERTENTIE Beraad. Bestuursleden van het Gereformeerd Confessioneel Be raad hebben een "verkennende ontmoeting" gehad met het be stuur (moderamen) van de gere formeerde synode over verschil lende punten die het functione ren van de belijdenis en de predi king in deze kerken raken. Het gesprek had een vertrouwelijk karakter. Na afloop werd gezegd dat het in alle openheid en in goede sfeer was gevoerd. Het zal op een later tijdstip worden voortgezet aan de hand van een praatpapier dat een bestuurslid van het Beraad zal samenstellen. Het Confessioneel Beraad werd tien jaar geleden opgericht door mensen die ongerust zyn over de theologische ontwikkelingen binnen de Gereformeerde Ker ken. Die zouden tekort doen aan de belijdenis. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken: beroepen te Heeren veen M. C. Kersten Schevenin- gen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Zeist (voor de geestelijke verzorging in De Wijngaard) J. van der Haar Gouda. Nederlands Gerefor meerde Kerken; beroepen te IJs- selmuiden L. W. G. Blokhuis Schiedam: aangenomen naa- Oegstgeest-Leiden kandidaat G. de Lange Middelstum (Gr.). Ontwapening. Westduitse chris tenen voor ontwapening hebben de regeringen van West-Duits- land, Engeland, Italië, België en Nederland opgeroepen af te zien van nieuwe raketten in West-Eu ropa. In plaats daarvan zouden zy moeten ingaan op de voorstellen van president Brezryev van de Sowjet-Unie, "omdat deze ge schikt zijn om de vicieuze cirkel van de bewapeningswedloop te doorbreken". Boycot. De Britse Raad van Ker ken bepleit een economische boycot van Zuid-Afrika tot het ogenblik dat de gehele Zuidafn- kaanse bevolking deel zal hebben aan de politieke besluitsvorming. Een resolutie van deze strekking werd met overgrote meerderheid aangenomen op de tweejaarlijkse algemene vergadering van deze raad in Londen. In de resolutie wordt gesproken over de onwen selijkheid van hulp en mede plichtigheid aan het apartheids systeem. Openheid. De synode van de Lu therse Kerk ui Oost-Duitsland doet in een resolutie een beroep op de communistische regering om een open maatschappij te maken, "waar de burgers zonder vrees voor hun mening durven uitkomen". De lutherse kerklei ders waren in Saksen byeen. Zij constateren in Oost-Duitsland een sfeer van onveiligheid waar door mensen bevreesd zyn voor het dragen van maatschappelijke verantwoordelijkheid. De leiders van de communistische party wordt gevraagd, een open dis cussie met alle burgers aan te gaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19