V/Rotterdam Kortsjnoi Russen Zaalkampioen onderuit Overheidssteun is te onzorgvuldig geweest TOM OKKER VERLIEST VAN FIBAK Scorebord VERRASSEND VERLIES IN LISSE: 3-2 Kamerlid Van der Hek over scheepsbouwbeleid: DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 SPORÏ PAGINA 15 WARSCHAU - Tom Okker heeft gisteren in Warschau de finale van een liefdadigheidstoernooi tegen de Pool Wojtek Fibak met 2-6 6-7 verloren. In een dubbel- partij verloren Okker en Fibak met 4-6 6-7 van de Amerikanen Stan Smith en Hank Pfister. De Amerikaan John McEnroe heeft de leiding genomen in het Grand Prix-tenniscircuit, dankzij de overwinning afgelopen zondag in het toernooi van Londen. De open Amerikaanse kampioen, twintig jaar pas, heeft de eerste plaats overgenomen van de Zweed Björn Borg. McEnroe verzamelde 2384 punten tot nu toe, zeventien meer dan de schier onverslaanbare Zweed. Op de eerste plaats in het Grand Prix-klassement staat een premie van 300.000 dollar (ongeveer 600.000 gulden). Betty Stöve verloor in de eerste ronde in Brighton met 6-3, 2-6 en 3-6 van de Amerikaanse Betsy Nagelsen. Met Kortsjnoi in de gelederen krijgt de Europese ontmoeting extra dimensie. Interregionale zaalvoetbalcompetitie: De Rozet-FV Snoekie 6-4, Huug van Es- Benco 6-5, De Bron-Concordia 3-4, VI- Glasbergen 8-1, Chess Z'75-Rott. Stu denten 2-2, De Engel-Koosjardin 3-2. Stand: VI 11-20 Glasbergen 11-11 De Rozet 12-20 Rott. Stud. 11-10 Koosjardin 12-17 FV Snoekie 11- 6 De Engel 11-16 Concordia 11- 5 Huug v Es 11-12 Benco 11- 4 De Bron 11-13 Chess Z'75 11- 1 Topscorers: Theo Godyla (De Engel) +16; Ge Perfors (Glasbergen) 15; Cees de Roode (Koosjardin) 15; Koos Bekooy (Koosjar din) 14; Cor Vreugdenhil (Glasbergen) 13. Hoofdklasse EKL Boys-Land wer 4-0, Vd Plas-MJBS 3-1; Van Duuren-De Taverne 2-2, Van Rooyen-Roodenburg 5-1, Oegstgeest- Van Gerven 4-3. Stand: Van Rooyen 5-8 Van Duuren 5-5 Oegstgeest 5-8 EKL Boys 5-4 De Taverne 5-7 Van Gerven 5-3 Landwer 5-6 MJBS 5-3 Vd Plas 5-6 Roodenburg 5-0 Topscorers: Fred van Haarlem (Van Duuren) +2 10; Frans Sjardin (Van Rooyen) +19; Piet Hoogervorst (Landwer) en Gerard van Beek (Van Gerven) beiden 7; Hans Braat (De Taverne) en Martin van der Plas 1 LEIDEN - De derby in de inter-regionale zaalvoetbalcom petitie tussen de teams van De Engel en Koosjardin ein digde gisteravond na een aantrekkelijk duel in een ver rassende 3-2 overwinning voor de Lissenaren. In de Leid- se hoofdklasse blijft Oegstgeest het goed doen. Gister avond won de ploeg met +-3 van Van Gerven. Ook Van Rooyen kwam weer tot winst. Ditmaal was Roodenburg het slachtoffer (5-1). De Engel - Koosjardin 3-2 Een goede prestatie van de thuisclub die de Leidse Kam pioen de eerste nederlaag sinds lange tijd toediende. De Lissena ren profiteerden in de slotfase van een meerderheid die zij beza ten omdat Leidenaar Ger Nagte- geller voor twee minuten op de strafbank zat. René Griffien knalde in die periode de beslis sende 3-2 in. In de eerste helft hadden de Leidenaars het betere van het spel. Vrouwe Fortuna stond echter niet bepaald aan hun zijde: Bart van der Weyden (2x) en Koos Bekooy troffen het houtwerk. Halverwege de eerste rondgang was het wel raak. Cock Slingerland schoot van afstand 0-1 in. Nog voor rust kwam de Lisser formatie op gelijke hoogte door een treffer van Harry van der Zwet, op aangeven van Jan Schoen. Na de pauze zorgde Theo Godyla al snel voor 2-1. Bart van der Weyden bracht de beide teams direct na rust weer op ge lijke hoogte: 2-2. De Leidenaars voelden dat er meer uit de wed strijd te halen was dan een punt en zochten dan ook zonder schroom de aanval. Het doelpunt viel, terwijl Nagtegeller op de stafbank vertoefde, aan de ande re kant: 3-2. Oegstgeest - Van Gerven 4-3 De Oegstgeestenaren weten zich door deze overwinning nu in de kop van de afdeling geklasseerd. Een overwinning die tot stand kwam door schitterende treffers van Ron van der Kolk en Peter Hogewoning (ieder twee maal). Leen Spoor en Gerard van Beek zorgden al rap voor 0-2 in het voordeel van de Lissenaars. Ron van der Kolk halveerde de stand even later. 1-2. Tot aan de rust bleef deze stand onaangeroerd. Na vijf minuten spelen in de tweede helft bracht Peter Hoge woning zijn team op gelijke hoog te: 2-2. Ron hierna bepaald pech toen hij met twee schoten de paal raakte. Frank van der Zanden knalde voor de Sassenheimers wel raak: 2-3. Door doelpunten van op nieuw Ron van der Kolk en Peter Hogewoning sleepten de Oegst geestenaren de winst alsnog bin- Van Duuren - Taverne 2-2 De beide nieuwkomers in de hoofdklasse, die het overigens uitstekend doen, kwamen gister avond een puntendeling overeen. Ruud de Groot opende de score voor De Taverne: 0-1. Na rust bracht Fred van Haarlem de ge lijkmaker op zijn naam: 1-1. Wim ROTTERDAM - Terwijl sportminnend Nederland toch weer in de ban is gekomen van de ten slotte sensationele overwinning van het Oranje-team op de Oostduitsers in Leipzig, staat een andere Nederlandse formatie topspor ters aan de vooravond van de finale om de Europa Cup, maar helaas voor deze topsporters leent dit treffen zich minder voor een spectaculaire televisieregistratie want het gaat om de finale om de Europa Cup tussen de schaakverenigingen die landskampioen zijn van Neder land en Rusland. Die landskampioenen zijn Volmae- Rotterdam en Boerevestnik- Moskou. Voor deze finale komen de beide teams elkaar ongeveer halverwege tegemoet, de wed strijd wordt gespeeld in Bad Lau- terberg in West-Duitsland, vrij wel op de grens van Oost-Duits- land. Maar voor topschakers is de bittere realiteit dat deze Europa Cup voor het grotere publiek nauwelijks tot de verbeelding spreekt. Opvallend is ook dat de twee Nederlandse schaakbladen Schakend Nederland (tevens bondsorgaan van de KNSB) en Schaakbulletin relatief weinig aandacht aan deze Europa Cup schonken. Toch heeft deze krachtmeting tus sen de Nederlandse en Russische schakers die zaterdag en zondag wordt uitgevochten, een extra spanningsveld. Want in de Rot terdamse club spelen niet alleen Nederlanders maar ook de uit geweken Rus Viktor Kortsjnoi. De voorgeschiedenis is bekend: door zijn definitieve vertrek uit Rusland was Kortsjnoi al tot per sona non grata verklaard, maar na zijn match tegen Karpov om de wereldtitel maakte hij zich helemaal bij de Russen ge haat. Met de Rotterdammers zal hij nu toch weer tegen de Russen aan treden en dat geeft deze Europa- Cupstrijd een extra dimensie. Het is vrijwel zeker dat Kortsjnoi bij de Rotterdammers aan het eerste bord zal spelen. Wie de Russen aan het eerste bord zet ten, is nog een vraag: ex-wereld kampioen Smyslov misschien of Balasjof, die Timman in het In- Oppelaar zorgde al weer snel voor 1-2. Scherpschutter Fred van Haarlem scoorde hierna opnieuw voor De Taverne: 2-2. Hoewel Wally Gallert (voor Van Duuren) en Ruud de Groot (voor De Ta verne) nog op de paal knalden, werd de gelijke stand niet meer aangetast. Van Rooyen - Roodenburg 5-1 der Kolk had Hoewel de uitslag het niet doet vermoeden kende Van Rooyen toch tamelijk veel moeite met de Kooiclub. Piet Gubler bracht 1-0 en 2-0 op zijn naam. waarna de blauwzwarten via Bram van Ei gen op 2-1 kwamen. Roodenburg bleek duidelijk geinspireerd door deze treffer en bouwde een over wicht op. De ploeg creëerde di verse kansen. Paal en lat stonden de Roodenburg-gelijkmaker, op schoten van Sam den Os en Peter Schouten, in de weg. Toen Piet Gubler weer scoorde (3-1) was Roodenburg een geslagen ploeg. Frans Sjardijn en John Jansen breidden de stand nog uit tot 5-1. FRED SEGAAR terzonetoernooi een nederlaag toebracht of wellicht Georgadse die bij het vorig kampioenschap van Rusland verrassend hoog fi nishte. In ieder geval zal de sfeer tussen Kortsjnoi en zijn ex-land genoten weer beneden het vries punt zijn en handen schudden zal er niet bij zijn. De strijd gaat tussen zestallen en Rotterdam reist af naar Bad Lau- terbérg met acht spelers: Kortsj noi, Timman. Eu we. John van der Wiel, Van de Vliet, Hans Bohm, Van Baarle en Van Dop. Neder land bereikte de finale door overwinningen op Wales en Is raël. een puntenverdeling (6-6) tegen Belgrado (waarbij de winst van Kortsjnoi tegen Lubojevic aan het eerste bord de doorslag gaf ten gunste van Rotterdam) en een overwinning op Boedapest (7-5). Nederlands jeugdkampioen John van der Wiel had een be langrijk aandeel in die zege op Boedapest door twee overwin ningen. Tweemaal treden de Moscoviters en de Rotterdammers dus tegen elkaar aan: zaterdag en zondag. Als er dan nog geen beslissing is gevallen, wordt er maandag een beslissende derde ronde ge speeld. Stamsnijder: zesde plaats WEST-BERLIJN (DPA) - Hennie Stamsnijder is gisteren in West- Berlijn zesde geworden in een zogenaamde "open" veldrit (voor beroepsrenners en amateurs) over 24 kilometer. De nationale wegkampioen bij de liefhebbers had 23 seconden ach terstand op winnaar Paul de Brauwer. De Belgische amateur nam de eindsprint in de kop groep van vier amateurs. van Lubbers geweest. Uitgere kend Stikker, die al lang bewezen had geen enkele visie te heb- Unieke kennis Blunders van gelijke aard zijn zijns inziens gemaakt bij de sluiting van IHC-Gusto in Schiedam, een werf die hij omschrijft als „een unieke tent op het gebied van de offshore, met unieke kennis in huis". Daarnaast beschikte die werf over een prima bouwplaats, zeer goede vaklieden en uitste kende contacten met onder ande re de Delftse TH. Na 1973 zakt de markt in en wordt het besluit genomen de werf te sluiten. Wel wordt het inge nieursbureau van Gusto bij RSV ondergebracht. Volgens Van der Hek een goede beslissing, maar ook toen werd weer een essen tiële fout gemaakt. „Het produk- tiepersoneel werd niet bij elkaar gehouden maar versnipperd over de VDSM, RDM en VMIJ. Bo vendien: RSV nam de zaak wel over, maar qua beleid gebeurde er geen barst". Mammoettankers zullen, denkt dit kamerlid, zo ze nog gebouwd zullen worden zeker niet meer in West-Europa worden gebouwd. De grote VDSM-werf is echter uistekend geschikt voor offsho re-projecten (booreilanden e.d.). Maar in plaats van daarop in te spelen door goed geschoold pro- duktiepersoneel en een be kwaam ingenieursbureau bij el kaar te brengen, heeft RSV de za ken versnipperd. „In de praktijk blijkt nu", zegt Van der Hek, ..dat RSV heel veel moeite heeft technisch ingewik kelde stukken zelf te maken, om dat het in de produktie aan kwali teit schort. Kwaliteit is mensen, en dat trekje niet even zomaar uit een la!" Krakkemikkig De uit de RSV-onderdelen VDSM- scheepsnieuwbouw, RDM-off- shore, VMIJ-scheepsmontage en de ingenieursbureaus RSV-Gus- to en Marcon op te richten com- DEN HAAG (GPD) - „Aan bepaalde on derdelen van de scheepsbouw is vaak te lang en in elk geval veel te onzorgvuldig overheidssteun ver leend. Het is in 1970 begonnen met het in eenstorten van het Verolme-concern. Ei genlijk hebben alle kabinetten vanaf die tijd blunders gemaakt op dit terrein" Het socialistische Tweede-Kamer lid Arie van der Hek geeft als voorbeelden van het falend over heidsbeleid de gang van zaken bij Rijn-Schelde-Verolme en bij IHC. Volgens hem allebei geval len waarin grote blunders zijn gemaakt. Toen knopen doorge hakt moesten worden, gebeurde dat niet. „Kijk, de Verolme-werf is altijd het grote probleem geweest. Na de oliecrisis en de heropening van het Suezkanaal. Toen bleek dat Japan eigenlijk goedkoper mammoettankers kon bouwen, had men zich moeten afvragen: wat gaan we doen met die werf op Rozenburg?" Dat gebeurt pas na het instellen van de Beleidscommissie Scheeps bouw (BS), waar bij werfgroepe- ring I die de plannen voor de gro te scheepsnieuwbouw moet ma ken, ir. A. Stikker van RSV de gespreksleider wordt. Van der Hek: „Dat is een foute beslissing binatie Rotterdamse Scheeps bouw en Offshore (ROS) noemt hij „krakkemikkig". Ter verdui delijking merkt hij op: „Op zich zelf is het best een goede zaak, maar eigenlijk te laat. In het ver leden heeft men goede kansen la ten lopen". „En als je dan later toch tot inzicht komt, dan moet je het wel goed doen. Nu steekt de overheid er te weinig geld in. Dat kan haar nog wel eens opbreken, want goed koop is nog altijd duurkoop". Hij denkt dat eigenlijk niemand meer werkelijk in de ROS ge looft. Dat werkt demotiverend en de beste krachten lopen weg. „De visieloosheid is het meest funest. Wat er nu gebeurt, is goed geld naar kwaad geld gooien". Van der Hek denkt dat de ROS een kansje heeft, maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. Ten eer ste moet er een werkelijke inves teringsinjectie van zon paar honderd miljoen gulden komen. Ten tweede moeten de vakbe kwame mensen worden gebun deld. Daarnaast moet de order- werving worden verbeterd en ten slotte dient de samenwerking met de technische hogescholen geïntensiveerd te worden. Vuiltjes „Alle vuiltjes naar de gemeenschap en de heren springen eruit", zo karakteriseert Van der Hek de gang van zaken bij het bagger- concern IHC-Holland. Pas op het moment dat de aandeelhouders zich goed hadden ingedekt en geen enkel risico meer liepen, werd de staat erin gehaald. Aan de Kamer deelt minister Van Aardenne op 21 maart 1978 mee dat er een nieuwe baggerholding wordt opgericht, waarin de staat voor 48 procent deelneemt. Mochten de verwachte verliezen tegenvallen, dan zullen de staat en IHC elk nog eens 15 miljoen op tafel leggen. In het contract met IHC staat echter dat die 15 mil joen er alleen hoeven te komen, als er „zicht op verbetering" is. Dat vertelt Van Aardenne de Kamer niet. Van der Hek veront waardigd: „Dat is ook zo lullig Een archiefopname van de Verolme scheepswerf in de gloriedagen ran het bedrijf. voor ons, hoe kan je nou als par lement werken met zo'n geheim gehouden clausule, hoe kan je dan nog controleren?". Hem zit ook dwars dat IHC in we zen nog steeds door dezelfde mensen wordt geleid Lieden die er geen echt belang meer bij heb ben, „want zij hebben hun schaapjes al op het droge". Hij denkt dat IHC een know-how- groep wordt zonder eigen pro duktie, die zal opereren vanuit Monaco waar nu al een deel zit. De Kamer heeft ondanks herhaalde verzoeken ook nog steeds geen afrekening gekregen van de af wikkeling van IHC. Van der Hek acht het zeer wel mogelijk dat de Tweede Kamer de Rekenkamer zal verzoeken een onderzoek in te stellen. „In ieder geval komt deze zaak", zo zegt hij zeer beslist. ..te rug in het parlement naar aanlei ding van de sluiting van IHC- Verschure >n Amsterdam Bin nenkort wederom in dit theater Maar beslist niet geprolongeerd wegens daverend succes".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15