Bewonderenswaardige inzet basis voor kwalificatie van Oranje-team Nederland was slimmer EEQM Ling: „Moet ik me dan maar op m'n bek laten slaan?" DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 LEIPZIG (ANP) - Trainer Georg Buschner van het verliezende Oost-Duitsland was na afloop van de wedstrijd in Leipzig tegen Nederland van mening dat de twee rode kaarten beslissend wa ren geweest voor het verdere ver loop van het duel. "De Nederlanders konden beter van de grotere ruimte in het iield pro fiteren dan wij. Daarbij kwam dat het eerste tegendoelpunt vlak voor de pauze voor ons bijzonder ongelukkig viel. Het brak het mo raal van de ploeg. Nederland was slimmer en heefteen beter gebruik gemaakt van de kansen. Net als tegen Zwitserland openbaarden zich in onze ploeg zwakke punten in de verdedi ging. Nederland maakte daar behendig gebruik van. Dat wij de eindronde van het toer nooi om de Europese titel niet hebben gehaald is geen catastro fe. Ik hoop alleen dat de ploeg nu psychisch niet aangeslagen is. want met twee of drie nieuwe spelers kan het elftal een nog beter geheel vormen". Volgens Buschner is Nederland verdiend groepswinnaar gewor den. "Beide teams hadden te kampen met geblesseerde spelers. Nederland heeft die handicap vrijwel moeiteloos opgevangen. Bij ons was het gemis van R e li- geren Lindemann sterk voelbaar. Ook de pas herstelde spelers wa ren eigenlijk nog niet voor hon derd procent fit. Toch lukte het de ploeg een helft knap te spelen. Belangrijke individuele fouten leidden echter tot tegentreffers en brachten ons uit hel ritme. Onze spelers verdienen echter waardering voor de wijze waar op zij er aan hebben meegewerkt dat het tot de laatste wedstrijd onduidelijk was wie groepswin naar zou worden". LEIPZIG (GPD) - Jan Zwart kruis wilde, nu dit moeizaam in elkaar getimmerde Neder lands elftal in het Zentral- stadion van Leipzig een 3-2- zege op Oost-Duitsland had bevochten, nauwelijks een woord van kritiek laten ho ren aan het adres van de Por tugese scheidsrechter Anton da Silva Garrido. Hoewel de Portugees de meest onbere kenbare beslissingen nam, steeds in het nadeel van de Oranje-equipe, merkte Zwartkruis alleen maar op: „Deze man was inderdaad naast het volgepakte stadion nog eens een extra handicap voor ons". Oranje-aanvoerder Ruud Krol ging na afloop van de laatste kwalificatiewedstrijd in groep IV voor het Europees landenkampioenschap vol gend jaar juni in Italië, nog altijd lichtelijk geïrriteerd breedvoerig op de Portugese grappenmaker in. Krol: „Die man was er zonder meer schuldig aan dat we in de eerste helft met 2-0 achter kwamen te staan. Ik ben er zeker van dat hij ons de das om heeft willen doen. In elk duel zag hij een Nederlandse overtreding. Een dergelijke home-referee als meneer Garrido werkte duidelijk op Tikte Over de tegen Nederland toe gekende strafschop maakte Krol zich eveneens nogal boos: „Ik volgde Haefner net zo lang tot hij naar binnen moest komen, zodat ik hem de pas kon afsnijden. Haef ner ging weliswaar erg lang door, maar op het moment dat hij wilde schieten, tikte ik hem de bal voor de voeten weg en speelde vervolgens terug op Schrijvers. Voor een dergelijke actie kun je toch geen strafschop geven? Dat is pure waanzin! Hoewel ik normaliter nooit protesteer als ik een strafschop tegen krijg, dit keer heb ik het wel gedaan, omdat ik deze be slissing een arbitrale blun der vond". Uitblinker Dick Schoenaker: „Natuurlijk was dat een on wezenlijke beslissing, maar op dat moment sta je wel met 2-0 achter. Toch, een echte domper betekende dat twee de doelpunt voor mij per soonlijk nu ook weer niet. Vanaf het begin van de wed strijd voelde ik instinctief al aan dat deze ploeg te pakken zou zijn, zeker toen ze na die 2-0-voorsprong lichtelijk paniekerig begonnen te voetballen en met onnauw keurige lange passes begon nen te werken". Een zelfde gevoel had Tscheu- la Ling beslist niet. „Die twee doelpunten tegen de den me twijfelen. We redden het niet, dacht ik. En dat dacht kennelijk ook Weise, die me voortdurend na die 2-0-voorsprong liep te jennen en elke bespeelbare bal voor mij onbespeelbaar maakte doordat hij me bij mijn shir tje pakte. En die malloot van een scheidsrechter deed daar maar niets tegen. Die vond het kennelijk allemaal machtig mooi". Uiteindelijk liet Ling zich zodanig provo ceren dat hij Weise met een elleboogstoot tegen de grasmat deponeerde en daarvoor een rode kaart, de eerste in zijn voetbalcarriè re, kreeg te incasseren. Ling: „Moest ik me dan wel op m'n bek laten slaan? Natuur lijk was ik bijzonder kwaad op mezelf dat ik me uiteinde lijk zo had laten gaan. Maar die boosheid was toch snel over. Je kunt er tenslotte niets aan veranderen als je eenmaal weggestuurd bent. Daarom: ik kan niet zeggen hóe gelukkig ik nu ben nu we toch met 3-2 gewonnen heb ben". En Hovenkamp, na rust ver vangen door Kist: "Dat ver trek van Ling bleek uiteinde lijk toch een positieve uit werking te hebben op het Nederlands elftal. Op dat moment stonden we tien te gen tien, en omdat ik mezelf niet meer voor honderd pro cent fit voelde na al die schopppartijen voor de rust, had ik er vrede mee dat Kees werd ingezet. Oost-Duits land moest duidelijk zoeken om terug in het ritme te ko men. Die gasten spelen nu eenmaal volgens een be paald schema en elke in breuk daarop doet ze min of meer in paniek raken. Neder land kan beter en sneller op dergelijke situaties inhaken, zodat we de DDR toch nog vrij gemakkelijk konden pakken". De door Hovenkamp gesigna leerde Oostduitse schoppar- tijen werden door Huub Ste vens, toch niet een van de meest voorzichtige Neder landers op het voetbalveld en derhalve na rust vervan gen door Brandts om hem een rode kaart te besparen, beaamd: „Niet alleen werd er op een verschrikkelijke manier geschaafd door die Oostduitsers, maar boven dien werd je om de ha Het beslissende moment in beeld: René van de Kerkhof is doelman Grapenthin voorbij en gaat scoren 2-3. door de benen van Hovenkamp, die daarna zijn opponent onder uit haalde. Streich kon echter doorgaan en stelde vanaf de ach terlijn met een goede pass Schnuphase in staat Schrijvers te passeren. Het was het begin van het kortstondige feest, dat bijna 92.000 Oostduitsers in het Zen- tral-stadion vierden. Alleen Zwartkruis bleef in een goe de afloop voor Nederland gelo ven. Ook toen de marge tot twee treffers was uitgebreid. „Ik zei toen tegen de jongens op de bank, dat wij nog alle kansen zouden hebben als we voor rust maar het aansluitingsdoelpunt zouden we ten te scoren. Van de thuiswed strijd wist ik dat wij de Oostduit sers qua conditie de baas waren. In Rotterdam hebben we ze im mers op dat punt geklopt. En ik kon niet geloven dat wij in die tijd zoveel slechter waren geworden en zij zoveel beter. Daarom heb ik ook geen moment angst gehad voor het loopvermogen van de Oostduitsers". Ommekeer Juist op een moment, dat iedereen ervan overtuigd was dat de DDR met die comfortabele voorsprong zou gaan rusten, sloeg Nederland toe. Nadat Tahamata zich knap had vrijgespeeld, werd zijn voor zet op maat door Thijssen achter de kansloze Grapenthin gekopt. Het betekende de ommekeer, die zich overigens in de voorgaande tien minuten al had aangediend. Het begon in de 36e minuut toen de derde grove tackle van Weise ten opzichte van de gretig spe lende Ling met de gele kaart werd bestraft. Die prent werkte als een rode lap op een stier. Moordplan Weise bleef Ling achtervolgen, bracht hem op de hoogte van zijn moordplannen en kneep de Aja- cied bij elk lichamelijk contact in de rug. In de 40e minuut nam Ling het niet langer. Terwijl de bal uit beeld was, sloeg hij met kracht zijn elleboog achteruit. Weise ging neer, waarna Garrido zijn grensrechter consulteerde. Zowel Ling als Weise werden naar de kleedkamer gestuurd. De Eindstand in groep 4: 1. Nederland 8 6 1 1 13 20-6 2. Polen 8 5 2 I 12 13-4 3. O-Duitsland 8 5 1 2 11 18-11 4. Zwitserland 8 2 0 6 4 7-18 5. IJsland 8 0 0 8 0 2-21 Nederlander was uiteraard in de ogen van het publiek de boos doener, terwijl de Oostduitser, getooid met een groot verband om zijn hoofd, als een ware volksheld werd uitgewuifd. Deze gebeurtenis had verstrek kende gevolgen. Zo moest Zwartkruis zijn inmiddels gerijp te plannen voor de tweede helft herzien. „Ik wilde aanvankelijk na rust zowel Kist als Nanninga in het veld brengen. Het wegval len van Ling en ook het doelpunt van Thijssen bracht ons in een gewijzigde situatie. Ik heb toen voor Kist gekozen, vooral omdat hij beter in het combinatiespel met de middenvelders en de an dere aanvallers past dan Nannin ga. Het spel liep namelijk voor namelijk over de grond en er kwam maar zelden een hoge bal voor het doel. Ik heb Hovenkamp door Kist vervangen, omdat Hu- go al een gele kaart had en in de ogen van de scheidsrechter niets goeds kon doen". Collectief Het wegvallen van Weise had voor de DDR nog ernstiger gevolgen. Het collectief, het sterkste punt, was aangetast en de Oostduitsers bleken voor de zoveelste keer, net als bijna alle Oosteuropese ploe gen, niet in staat te improviseren. Het duurde dan ook maar vijf mi nuten, of de woorden, die Zwart kruis zijn spelers in de rust had voorgehouden, werden bewaar heid. „Individueel moeten wij onze tegenstanders uitspelen. Als ze één tegen één staan, weten ze de problemen wel op te lossen, maar als we met solistische acties door de linies weten heen te bre ken, kunnen we ze kloppen", al dus voorspelde de bonds coach. De gelijkmaker van Kist - „Een enorme opsteker voor mij en ik bracht ook het bewijs dat niet Zwartkruis maar ik gelijk had" - was een schoolvoorbeeld van de visie van Zwartkruis. René van de Kerkhof zette zijn opponent schaakmat, speelde vervolgens de bal op Schoenaker, die met een strakke voorzet Kist in ideale stelling bracht 2-2. Vanaf dat moment beheerste Orarye de strijd. Met Schoenaker, Thijssen, Van de Korput, René van de Kerkhof, Tahamata en ook Schrijvers in glansrollen werden de Oostduitsers op hun nummer gezet. Klasse De opdringende gastheren kregen nog wel twee mogelijkheden om weer uit te lopen, maar in beide gevallen bewees Schrijvers zijn klasse. Aan de andere kant kwam Oranje, goed gebruik makend van de ruimte, veel vaker gevaar lijk door. Dat leverde nog een treffer op. En wat voor een. Op aangeven van weer Schoenaker trok René van de Kerkhof in de 21e minuut op avontuur. Kische werd even simpel als fraai om speeld, waarna ook doelman Grapentin werd gepasseerd. De PSV'er toonde toen dat hij toch ook wel over zelfbeheersing be schikt en schoof de bal uit een moeilijke hoek binnen: 2-3. Italië was bereikt. De wissels Scha de voor Schnuphase, Pomme- renke voor Weber, Brandts voor Stevens en ook de gele kaart voor Kist wegens spelbederf waren nog slechts bijzaken. Hoofdzaak was dat Nederland zich volledig op internationaal niveau had waargemaakt. En Zwartkruis, die de eer toekomt, net als tijdens de moeilijke periode bij de WK in Argentinië, de juiste mensen zijn vertrouwen te hebben geschon ken, kan met de wind in de rug verder werken. „Juist op dit mo ment kan ik opnieuw de tijd vra gen om te bouwen. Krijg ik die tijd, dan kunnen we, weliswaar met wat ander voetbal dan in het verleden, in de wereldtop blijven meedraaien". IJSHOCKEY - Amsterdam heeft gisteravond de competitiewed strijd voor de eerste divisie ijs hockey tegen Tilburg Trappers met 11-1 gewonnen. De periode- standen waren 3-1 4-0 4-0. WIELRENNEN - Na de tweede nacht van de wielerzesdaagse van Munster neemt het koppel, Mar tin Venix/Herman Ponsteen, de achtste plaats in. De Nederlan ders hebben een achterstand van vijf ronden op Horst Schütz en Roman Herrmann (Wdl/Lie). TURNEN - Elena Moechina, die vorig jaar in Straatsburg wereld kampioene turnen werd, zal geen deel uitmaken van de Russische ploeg, die van 3 t/m 9 december m Fort Worth de wereldtitel (teams) verdedigt. VOETBAL - AC Milan heeft gister avond op eigen veld een grote nederlaag geleden tegen AS Ro ma in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Italiaanse voetbal beker. De Romeinen zegevierden met 4-0. verklap in het gezicht ge spuugd. En die scheidsrech ter stond maar met zijn handjes te wapperen. Ach teraf verbaas ik me erover dat ze niet ingelicht zijn om trent de praktijken van die Portugees, die in de laatste veertien interlandwedstrij den er niet meer dan twaalf cadeau heeft gedaan aan de thuisspelende club". LEIPZIG (GPD) - De wegen van Jan Zwartkruis zijn won derlijk. Vaak komt hij na dagen lang denkwerk tot discu tabele vondsten, die ook indruisen tegen alle bekende en beproefde tactische regels van het voetbalspel. Zo ook in de krachtmeting met de DDR, die van wezenlijk belang was voor niet alleen de toekomst van het Nederlandse voetbal, maar ook voor de carrière van de bondscoach zelf. Bijna drie kwartier lang balanceer den Oranje en Zwartkruis op de rand van de afgrond, maar een bewonderenswaardige inzet en bij vlagen superieur voetbal werd vanuit verloren positie ten koste van de Oostduitsers (2-3) toch nog de sprong naar de eindstreep van het Europees kampioenschap gemaakt. Het zal echter altijd de vraag blijven of dit schitterende resultaat nu dank zij of ondanks de tactische ingreep van Zwart kruis werd bereikt. Twee uur lang had de bondscoach dinsdagavond geprobeerd Kees Kist uit te leggen waarom hij Ne derland zonder echte centrum spits tegen de DDR wilde laten spelen. Hij slaagde er niet in de Alkmaarse topscorer te overtui gen. Maar omdat Kist zich van zijn verantwoordelijkheid be wust was en dus zo kort voor het 'uur U' geen problemen wilde maken, werd een dreigende rel voorkomen. De verrassende aan- valslinie Ling-René van de Kerk- hof-Tahamata kreeg echter niet de gelegenheid het gelijk van Zwartkruis alsnog duidelijk te maken. Door het bizarre spel- verloop, waarin de Portugese thuisfluiter Antonio da Silva Garrido als eerste de hand had, konden de gedachten van Oran jes technische leiding gewoon geen gestalte krijgen. Slachtbank Zonder echt slecht te spelen, wer den Krol en de zijnen naar de slachtbank geleid. De Oostduitse aanvallers Streich en Kotte luid den met twee grove charges ten opzichte van Stevens en Hoven kamp een ware veldslag in. Arbi ter Garrido, die in de vijfde mi nuut Hovenkamp wegens spel bederf een gele kaart had voor gehouden, greep niet in en gaf hiermee een vrijbrief voor alles wat verboden is. De ook niet al tijd even fraaie tegenacties van de Nederlanders werden daarente gen wel gecorrigeerd. „Die ma nier van fluiten was een extra handicap voor ons", merkte Zwartkruis later terecht op. Wat Nederland ook probeerde, de Portugese arbiter wenste niet dat de Oranje-formatie in zijn spel kwam. Pas nadat het 2-0 was geworden, herinnerde Garrido zich dat van hem neutraliteit mocht worden verwacht. Tot op dat moment had hij twaalf keer tegen Nederland en slechts twee keer tegen de thuisploeg gefloten. Hoogtepunt of beter gezegd dieptepunt, daar bij was het toekennen van een strafschop aan de Oostduitsers. Dat gebeurde in de 33e minuut nadat Krol met een zonder twijfel correcte sliding voor Hafner de doortocht naar het doel van Schrijvers had afgesloten. Streich verzilverde het vroege sinterklaaspresentje dank baar. Passend Ook in het eerste doelpunt, in de zestiende minuut, had Garrido de hand, zij het dat hij toen op pas sende wijze de voordeelregel toepaste. Hafner speelde de bal La Ling kan vertrekken. Het sinistere lachje van de Portugees Garido doet wat vreemd aan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11