Kamer wil toch olieboycot tegen Z-Afrik a ÉL ir i Woonwagenbewoners eisen meer druk op gemeenten Debat „Harrisburg" in Kamer weer uitgesteld Ook nitkering gehuwde vrouw Handel in kunst op zondag mag niet 'n BLOEMEN GROET met een boodschap WATKRAAKTTGEZELLIGST BIJ EEN GOED BOEK? Ruimten voor niet-rokers WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Annelien Kappeijne (VVD) blijft in Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Mevrouw mr. Annelien Kappeijne van de Coppello blijft lid van de Tweede Kamer voor de WD. Zij kondigt haar beslissing deze week aan in een inter view in het WD-partijblad Vrijheid en Democratie. Het besluit om door te gaan, is ge vallen tijdens een verblijf van anderhalve maand in New York. Mevrouw Kappeijne, die vice-voorzitter is van de kamerfractie, staat bekend als de voornaamste verte genwoordigster van de libe rale linkervleugel. Mevrouw Kappeijne zorgde eerder dit jaar voor opschud ding in liberale kring door haar aankondiging de poli tiek te willen verlaten. „Me taalmoeheid" voor het werk in de Tweede Kamer leidde tot dit besluit. Onder druk van het WD-congres in april en de WD-kamerfractie zeg de zij toe het besluit in her overweging te zullen i Zij schatte pas volgend voor jaar tot een definitief besluit te zullen komen. Haar verblijf in de Verenigde Staten, waar zy gedurende september en oktober deel uitmaakte van de Nederland se delegatie naar de Verenig de Naties, leidde tot het nu bekendgemaakte besluit. „Na mijn bezoek aan de Verenig de Naties heb ik daar (het po litieke werk) weer meer en thousiasme voor gekregen". Een groot voordeel noemt zij de ervaring dat het werk van de Tweede Kamer „heel con creet" is in vergelijking tot het werken bij de Verenigde Naties. Mevrouw Kappeijne sluit niet uit dat zij zich eventueel be schikbaar stelt voor een plaats in een komend kabinet. „Een paar jaar geleden had ik daar nog helemaal geen be hoefte aan", zegt ze in Vrij heid en Democratie. Bij de vorige formatie wilde ze niet omdat in 1977 het gevaar be stond dat de fractie zou leeglopen; dat er geen ervaren parlementariërs zouden overblijven. Ook koos ze voor het begeleiden van de nieu we, meestal jonge WD-Ka- merleden. „Nu hebben ze me daar niet meer voor nodig. In 1981 is ie dereen zelf ervaren, tenzij de partij er natuurlijk allemaal nieuwe mensen neerzet", al dus mevrouw Kappeijne. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat minister Van der Klaauw uit alle macht probeert de EG-partners ertoe over te halen gezamenlijk een olieboycot af te kondigen tegen Zuid-Afri- ka. wacht) de pogingen tot een EG- olieboycot tegen Zuid-Afrika zijn mislukt. De Kamer aanvaardde een motie van D'66'er Brinkhorst, waarin de regering wordt gevraagd fei telijke contacten te onderhouden met de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO. Een motie van CDA-lid Gualthérie van Weezei, waarin steun wordt betuigd aan het streven naar zelfbeschik kingsrecht van het volk van de West-Sahara, werd met algemene stemmen aangenomen. DEN HAAG (ANP) - Handel in kunst zou in ons land op zondag niet mogen worden toegestaan. Dat vindt de procureur-generaal bij de Hoge Raad, gisteren in zijn zogenaamde conclusie ten aanzien van een zaak tegen een galerie uit Ede. Als de conclusie door de Hoge Raad wordt over genomen kan dit verstrekkende gevolgen hebben voor de talloze kunst-, antiek- en curiosazaken die nu nog op zondag hun deuren voor het publiek openen. Het gerechtshof in Arnhem ver oordeelde galerie Simonis uit Ede eerder tot 250 gulden boete wegens overtreding van de nieuwe winkelsluitingswet (van eind 1978). De galerie was hier tegen in cassatie gegaan. Galerie-houder J. Simonis heeft een lange gang achter de mg langs verschillende rechters die ons land kent. Het begon bij de economische politierechter in Arnhem, nadat de politie van Ede in december 1977 proces verbaal had opgemaakt wegens het geopend zijn op zondag zon der vergunning. De politierech ter vond dat er geen sprake was van een winkel in de zin van de winkelsluitingswet 1951 en sprak de man vrij. De officier van justitie ging in be roep bij het hof in Arnhem. Deze veroordeelde de galeriehouder tot een boete. De gemeente Ede had gelijk, aldus het hof: er werd in de galerie wel degelijk ver kocht. Het ging wel om kunst werken, maar ook die zijn 'wa ren in de zin der wet'. Tegen deze uitspraak ging Simonis in cas satie. Inmiddels was in ons land een nieuwe winkelsluitingswet van kracht geworden. Deze wet biedt andere ontheffingsmoge lijkheden dan de oude. Simonis diende meteen bij de gemeente Ede een verzoek in om op zondag geopend te mogen zijn. De ge meente wees dit verzoek af. Si monis stapte naar het college van beroep voor het bedrijfsle ven, een administratieve recht bank. Hij kreeg te horen dat het afwijzende standpunt van de gemeente niet onjuist was. Bij de Hoge Raad voerde de raadsman van Simonis aan dat kunstwerken geen "waren" zijn, die "plegen te worden ver kocht". In de galerie worden in de eerste plaats kunstwerken geëxposeerd. Dat af en toe een kunstwerk moet worden ver kocht, vloeit voort uit de nood zaak de hoge kosten van het ex poseren te dekken, aldus Simo nis' raadsman. Bovendien is in de nieuwe wet het begrip "wa ren" vervangen door "goede ren", zo stelde hij. De Hoge Raad doet op 8 januari 1980 uitspraak. Een motie in die zin, ingediend door CDA-lid Jan Nico Scholten, werd gisteren aanvaard met de stemmen van de WD (behalve drie leden), en de rechtse splin terpartijen tegen. Van het CDA stemden negen leden, meren deels van de CHU, tegen de motie van fractiegenoot Scholten. Scholten had in zijn motie de rege ring gevraagd in te gaan op de op roep van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties tot instelling van een olieboycot te gen Zuid-Afrika. In een toelich ting had Scholten later gezegd dat zijns inziens de regering of wel in EG-verband moest over gaan tot een olieboycot, ofwel eenzijdig (wanneer binnen zes maanden geen EG-boycot kon worden bereikt) ofwel een ande re, ter bestrijding van de apart heid nog effectiever maatregel moest treffen, wanneer die in EG- verband zou worden be dacht. Kamerlid Relus ter Beek (PvdA) verklaarde dat zijn fractie voor de motie-Scholten stemde - hoewel die minder ver gaat dan zijn eigen motie, waarin zonder meer werd gevraagd om een eenzijdige Ne derlandse olieboycot - om daar mee het CDA des te meer vast te leggen op een „harde" houding in juni 1980, als (wat iedereen ver- „SLAG IN DE LUCHT" (Van onze correspondent) BRUSSEL - „Het Nederlanse par lement is voor een Europese olie boycot tegen Zuid-Afrika. Per soonlijk beschouw ik een olie boycot als een slag in de lucht". Met deze verklaring gaf minister Chris van der Klaauw (buiten landse zaken) gisteren in de EG- ministerraad uitvoering aan een motie die vrijwel op het zelfde moment in de Tweede Kamer werd aangenomen. In deze motie, ingediend door de CDA'er Scholten, wordt de rege ring gevraagd te onderzoeken of de Negen gezamenlijk een olie boycot tegen Zuid-Afrika willen instellen. Van der Klaauw maak te vooralsnog weinig werk van deze opdracht. Hij las de motie voor en betoogde dat een olie boycot „wellicht nuttig" zou zijn om druk uit te oefenen op Zuid- Afrika. Engeland, Frankrijk en Duitsland gaven Van der Klaauw informeel te verstaan dat zij geen behoefte hadden aan enig beraad over een olieboycot. De medewerking van Zuid-Afrika is nodig om het Rhodesische probleem en de Ge- neefse conferentie over Namibië tot een goed einde te brengen, was hun argumentatie. Van der Klaauws verklaring werd dan ook niet gevolgd door discus sie. DEN HAAG (GPD) - „Als tegen de Staat wordt geprocedeerd, kan men zeggen dat de nood wel erg hoog is gestegen. Maar is dat nu een reden om een geschil met de centrale overheid voor te wen den, alleen om bij de president van de rechtbank naar binnen te mogen? Men kiest zodoende voor een discussie waarbij men wel verwijten móet maken. Is die tac tiek verstandig?" Met die vraag besloot de landsad vocaat mr. J. van der Does giste ren in het Paleis van Justitie in Den Haag zijn verweer. Hij trad namens de Staat op in een kort geding dat boze woonwagenbe woners hadden aangespannen. Zij willen ermee bereiken dat de overheid wat beter voor hun be langen opkomt. Als eerste kwam de advocaat van de woonwagenbewoners, het voormalige Eerste-Kamerlid voor de PSP, mr. Hein van Wijk, aan het woord „De redenen om dit korte geding te houden zijn reeksen overheidsmaatregelen die de toets der rechtmatigheid niet kunnen doorstaan", aldus Van Wijk, die daarop een lijst van zeven eisen voorlegde. Enkele van die eisen: de woonwa genbewoners willen volledige trekvrijheid, willen dat de ge meenten verplicht worden direct standplaatsen in te richten, een verbod op het wegslepen van hun wagens door politie in gemeen ten die van de woonwagenbewo ners afwillen, en inspraak bij maatregelen die betrekking op hen hebben. Juridisch bleken deze eisen niet allemaal even gemakkelijk in- vulbaar, maar de advocaat van de woonwagenbewoners meende niettemin enkele troeven in han den te hebben die de centrale DEN HAAG (GPD) - Opnieuw is „Harrisburg" van de agenda van de Tweede Kamer gevoerd, en kele uren voordat de Kamer offi cieel aan de behandeling van de regeringsnota over de bijna- kernramp op het Amerikaanse Three Mile Island zou moeten beginnen. Oorzaak van de vertra ging is een verzoek om uitstel van PvdA-woordvoerder A. Voort man. Hij wil méér gegevens van de regering, met name over de reparaties die op het moment in de kerncentrale van Borssele worden verricht én over een ge heim Duits rapport, dat kritische kanttekeningen plaatst bij de zustercentrale van Borssele in het Westduitse Obrigheim. 1/ overheid - en dan in het bijzonder het ministerie van CRM waaron der de woonwagenbewoners vallen - tot handelen zouden moe ten dwingen. Zo vond Van Wijk dat de rechter het ministerie zou moeten dwin gen om een brief naar de provin cies te sturen. De provincies kunnen namelijk op grond van artikel 11 van de Woonwagenwet de gemeenten min of meer dwin gen woonwagens toe te laten op plaatsen buiten de officiële standplaatsen, en de minister zou de provincies daaraan in forse bewoordingen moeten herinne- Verder zou volgens Van Wijk het ministerie van CRM Gedepu teerde Staten van de verschillen de provincies moeten dwingen nu snel met een zogenaamd woonwagenplan te komen. In zo'n plan moeten de gemeenten aangeven waar centra vooi woonwagens moeten komen, en hoe groot die centra moeten zijn. Minister Gardeniers (CRM) heeft de provincies al gevraagd met een woonwagenplan te komen, maar het heeft tot dusver niet tot al te veel resultaten geleid. Van Wijk verdedigde het standpunt dat de minister de provincies dan nu maar een ultimatum moet stellen. Het antwoord van de landsadvo caat mr. J. van der Does had twee bedoelingen. Aan de ene kant wilde hij aantonen dat het niet zo handig was van de woonwagen bewoners om naar de rechter te stappen. Daarmee wordt overleg met bijvoorbeeld minister Gar deniers, die het beste met de woonwagenmensen voor heeft en het korte geding dan ook be treurt, alleen maar onder onnodi- Het zit erin dat de Kamer nu in de week van 4 december over Har risburg gaat praten; ondanks een verzoek van kernenergiecom missie-voorzitter J. van Houwe- lingen om er volgende week aan te beginnen, kwam kamervoor zitter Dolman met het voorlopige voorstel het in de eerste decem- ber-week te doen. Vandaag neemt het kamerpresidium een standpunt in. De voor PvdA'er Voortman belang rijke gegevens moeten de Kamer een inzicht verschaffen in de sto ringen die de beide kerncentrales in Nederland (Borssele en Dode- waard) tot nu toe hebben mee gemaakt. Voortman wil des- ge druk gezet, zo betoogde hij. Bovendien moeten er nogal wat vraagtekens worden gezet achter de juridische mogelijkheid voor de rechter om de centrale over heid te dwingen tot maatregelen, zo bleek. De brief die de minister van CRM naar de provincies zou moeten sturen om hen op artikel 11 van de Woonwagenwet te wy- zen, achtte Van der Does staats- noods vertrouwelijk inzicht in de „dagboeken" die het kerncen trale-personeel bij storingen en bijzondere gevallen bijhoudt. De regering heeft de boot eerder af gehouden. Behalve die gegevens is er ook een geheim rapport uit 1978 van de Westduitse „reactorveiligheids- commissie", waarin een aparte passage aan de Obrigheim-cen- trale wordt gewijd. De Duitse commissie vindt het van bijzon der belang dat vooral de middel ste lasnaad van het reactorvat aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen. Dat is, zegt zij, van grote importantie voor het functioneren van de kerncen trale op langere termijn. Bovendien zou de Duitse commis sie hebben aangetoond dat er bij lekkage in het koelsysteem ex plosief waterstofgas kan ont staan. Datzelfde maakte de gang van zaken rond de ramp-centrale in het Amerikaanse Harrisburg een aantal dagen uiterst kritisch - volgens de regering zou iets der gelijks in de Nederlandse cen trales niet mogelijk zijn. De Duit sers sluiten ook fatale lengte- scheuren in de leidingen van het koelsysteem niet uit. ADVERTENTIE Fieurop kent iedere straat In stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar Oss en Tokio is geen probleem, u zegt rechtelijk oryuist Als de rechter de minister zou dwingen zo'n brief te sturen, zou dat betekenen dat de rechtei daarmee impliciet laat weten wat hij van het beleid van de provin cies vindt-en wel dat ze artikel 11 te weinig toepassen en dat vond Van dor Does strijdig m.-t het staatsrecht. Mr. Blaauw doet dinsdag 27 no vember uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met het regeringsvoorstel gehuwde vrouwen bij langdurige arbeidsonge schiktheid een zelfstandig recht te geven op een uitkering. De regeling krijgt een terugwerkende kracht tot 1 oktober 1975. Voorwaarde is, dat de vrouw in het.jaar voorafgaand aan de arbeidsongeschiktheid mini maal 3600 gulden heeft verdiend. Met dit wetsontwerp tot wijzinging van de wet op de arbeidsongeschikt heid (aaw) en de wet op de arbeidongeschiktheids verzekering (wao) wordt een eerste stap gezet tot uitvoering van een EG-richtlijn inzake gelijke behandeling van mannen en vrouwen op het gebied van' de sociale zekerheid. Tot nu toe konden gehuwde vrouwen geen aanspraak maken op een uitkering in het geval dat zij arbeidsongeschikt werden. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken stelde zich gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka'mer achter een motie van CDA en WD waarin gevraagd werd ook ongehuwden, die in de gezinshuishouding van ouders, broers of zusters werken, bij arbeidson geschiktheid een recht op uitkering te geven. ADVERTENTIE w&rrM Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. Smiths Chips 63 i tende reeks demonstraties op het Haagse Binnenhof was het gis teren de beurt aan leden van de werkgroep 'Stop het eigen risico bij kraamzorg'. De vrouwen zijn tegen invoering van dertig gulden eigen bijdrage per dag bij bevalling in een ziekenhuis en beperking van de kraam zorgperiode in het ziekenhuis. Zwendel - Een vijftiental onder aannemers en zwart werkende bouwvakkers uit diverse plaat sen in Zuid-Limburg wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een wijdvertakte zwendel met valse fakturen van nooit uitgevoerde werkzaamheden. Een woord voerder van de politie ln Maas tricht heeft dit gisteren meege deeld. DEN HAAG (ANP) - In openbare gebouwen moeten ruimten ko men voor niet-rokers. De Tweede Kamer heeft zich daarover giste ren unaniem uitgesproken bij de stemmingen over de begroting van volksgezondheid. Het CDA had hierover een voorstel inge diend. Eensgezind droeg de Kamer de re gering voorts een studie op naar de problemen die gepaard gaan met de menopauze. Één op de tien vrouwen in Nederland zit in de overgangsperiode en daarover is veel te weinig bekend, aldus mevrouw Vrijlandt-Krijnen (WD) in een toelichting. Een tweede WD-voorstel kreeg eveneens algemene instemming. Bij elk geneesmiddel moet schriftelijke informatie worden bijgesloten. Nu zit nog niet bij elk medicijn zo'n patiëntenbijsluiter. Nog dit jaar dient de regering maat regelen te treffen om praktijken in de gezondheidszorg te verklei nen en tarieven en honoraria daar op aan te passen. Organisaties van fysiotherapie krijgen nog twee maanden om zelf te komen met voorstellen tot kostenbesparing. Staatssecreta ris Veder-Smit had de fysio-the- rapeuten 58 miljoen willen kor- weike bloemen, voor welk bedrag en Fieurop regelt dat. De Fleurop-bloemlst belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt vla interfiora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemlst aan het Fleurop vlgnet. Fieurop interfiora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135, 2514 AM Den Haag. Het was dringen gisteren in het Haagse Paleis van Justitie waar zo'n 300 woonwagenbewoners het geding tegen de Staat der Nederlanden wil den bijwonen. Rechtbank-president mr. Blaauw liet de gangdeuren open zetten zodat iedereen het geding kon volgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7