John Metgod „Ik vraag me af wat ik in Zeist moet zoeken Tekort loopt bij FC Twente hoog op MC tekent beroep aan tegen straf DDR bij de laatste acht na 1-1 deling met Jong Oranje AZ-speler wil duidelijkheid Politieke rel na voetbalduel STAFLEU VOOR DE TUCHTCOMMISSIE OENSDAG 21 NOVEMBER 1979 SPORT PAGINA 17 TRECHT (ANP) - Oost- Duitsland heeft zich gis teravond als zesde land geplaatst voor de kwartfi nales van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap voor lan denteams van spelers tot 21 jaar. e ploeg dankte zijn plaats bij de laatste acht aan een moeizaam bereikt gelijkspel van 1-1 op Jong Oranje in de Galgenwaard in Utrecht. De wedstrijd, bijge woond door 2000 toeschouwers, was weinig meer dan een formali teit. Nederland was in groep vier al kansloos. Alleen in het theore tische geval dat Jong Oranje de formatie van DDR met meer dan zes doelpunten verschil zou ver slaan, zou Polen zich ten koste van Oost-Duitsland in de kwart finale plaatsen. jerder bereikten Engeland, Joego slavië, Tsjechoslowakije, de Sowjet-Unie en Hongarije de laatste acht. Jong Oranje heeft in de tweede wedstrijd tegen Oost-Duitsland alle kansen op een overwinning gehad. Alleen in de eerste twintig minuten heerste de DDR. De snelle acties verrasten de Neder landers. De ploeg van Ger Blok kwam nog meer in het nadeel doordat linksbuiten Chris van den Dungen al in de achtste mi nuut moest worden vervangen. Hij liep bij een botsing een knie- wond op. Bondscoach Blok bracht Bud Broeken in het veld. Een wisse ling die inhield dat Chris Rie- mens van rechtsbuiten nu linker spits werd. Een rol waarvoor hij zich, vooral na rust, niet geschikt toonde. Halverwege de tweede helft werd hij dan ook vervangen door Van der Ham van DS'79. Een wijziging die meer vaart in de voorste lijn bracht. Nadat de Nederlandse verdediging de aanvalsdrift van de tegenstan der had ingedamd, kreeg Jong Oranje het initiatief. Dit mede dankzij de aanvallende impulsen waarvoor vooral de NEC-mid- denvelder Edo Ophof en de op komende vleugclverdedigers Piet Wildschut en Romeo Zon dervan zorgden. Een van die acties resulteerde in een draaiende voorzet van Wild schut, die echter niet werd benut. Dat Jong Oranje nog voor de rust een voorsprong nam, dankte de ploeg voor een belangrijk deel aan arbiter David Richardson. Toen Hofkens in de 43ste minuut, aangevallen door Prileloff, zich in het zestien-metergebied liet val len. Luuk Balkenstein maakte geen fout (1-0). Na de hervatting heeft Jong Oost- Duitsland even de Nederlandse formatie onder druk gezet. Vol ledig onnodig leverde dat mini- offensief de gelijkmaker op. De draaiende voorzet van Liebers werd, drie minuten na de hervat ting, door de Nederlandse verde digers verkeerd beoordeeld. Ze liepen naar voren en dat bood de opgekomen linkervleugelverde diger Ulrich een niet te kans (1-1). ENSCHEDE - „Hoewel bestuur en dagelijkse leiding van FC Twente zich realiseren dat er van een beter PR-beleid, het beschikken over een meer op topvoetbal afgestemde accommodatie en een kwalitatieve verbetering van het eerste elftal c.q. een meer attractieve speelwijze een toe nemende belangstelling mag worden verwacht, lijkt thans toch het tijdstip om te stellen dat topvoetbal voor Enschede en omgeving alleen behouden kan blijven in dien de financiële armslag gegeven door overheid, be drijfsleven en particulieren, kan worden verruimd". Deze fraaie volzin uit de beleidsno ta van de Stichting FC Twente, voor de jaren 1980 tot en met 1983 schetst exact wat het bestuur van de Enschedese eredivisieclub wil van onder andere de gemeente: meer subsidie. De begroting voor het komende seizoen bijvoor beeld sluit met een tekort van 497.000 gulden, waarbij wordt aangenomen dat de club twee ronden meedraait in een Europa- Cuptoernooi. Gebeurt dat niet, dan loopt het tekort op de begro ting op tot het respectabele be drag van 647.000 gulden. Uit de beleidsnota blijkt ook dat van een aflossing van de door de gemeente Enschede verstrekte lening van één miljoen gulden de eerstkomende drie jaren geen sprake kan zijn. Het is een somber beeld van een club die ondanks de sportieve successen in het verleden, in de veertien jaar van haar bestaan al menigmaal de touwtjes aan el kaar heeft moeten knopen. Dat is meestal gelukt dank zij het ver goedingensysteem (transfers), zoals dat in Nederland bestaat. Exploitatietekorten ter hoogte .EIPZIG (ANP) - De interlandcarrière van AZ-speler John Metgod dreigt op een falikante mislukking uit te lopen. Sinds een jaar beweegt Metgod zich te midden van de Oranjeklanten. Als reserve sleet hij vele uren op de bank. Slechts als de nood het hoogst was, mocht hij opdraven. En dat was meestal niet zonder succes. Sen duik in het verleden. In de eer ste wedstrijd tussen Oost-Duits land en Nederland, vorig jaar in Rotterdam, was hij de speler, die Oranje in het laatste kwartier naar een ruime zege tilde. Zijn stuwende werk op het midden veld betekende een verlossing voor een krampachtig spelend Nederlands elftal. Met twee doel- Sterren staan gunstig voor Oostduitsers De wedstrijd Oost-Duitsland- Nederland, het laatste kwa lificatieduel voor groep 4 van het Europees landen- kampioenschap, wordt on der een goed gesternte ge speeld. Althans, voor wat be treft de.Oostduitsers. In het verleden namelijk werden op de 21ste november door het DDR-team twee belang rijke wedstrijden afgewerkt en beide malen bleef het Oostduitse team aan de win nende hand. Op 21 november 1962 kwalifi ceerde het elftal van Oost- Duitsland zich voor de acht ste finale van het Europees landenkampioenschap door Tsjechoslowakije in Oost- Berlijn met 2-1 te verslaan. Elf jaar later, op 21 novem ber 1973, zegevierde de Buschner-elf in Boedapest met 1-0 over Hongarije en plaatste zich daarmee voor de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. En omdat nu de beslissings wedstrijd over het al dan niet doordringen tot de eind ronde van het EK-tocrnooi in Italië opnieuw op de "ge- luksdatum" 21 november zal worden gespeeld, nemen ve le bijgelovige Oostduitsers dan ook op voorhand aan dat Nederland gedoemd is te verliezen... treffends passes legde hij de basis voor de ruime 3-0 overwinning. Nog geen half jaar later deed Jan Zwartkruis opnieuw een beroep op hem, toen bleek zelfs met Jo- han Neeskens in de ploeg, dat Nederland de Zwitsers niet kapot kon krijgen. Binnen vijf minuten en dat terwijl hij de eerste drie kwartier van de bank had mogen toekijken, slaagde Metgod daarin waarin anderen faalden. Hij scoorde. Zijn laatste succesvolle rentree beleefde hij op IJsland. Wie her innert zich niet die uiterst be langrijke wedstrijd tegen die amateurs? De grote vedetten van IJsland speelden toen niet. De Belgische competitie speelde op die gedenkwaardige avond ook. Met als gevolg: de sterren die in Europa een aardig belegde bo terham verdienen, waren niet opgeroepen. Maar van zelfs dit gehandicapt elftal kon Oranje geen afstand nemen. De beslis sing van Zwartkruis om Metgod na rust op te roepen was te billij ken. Vanuit het middenveld kwamen de juiste impulsen niet. Opnieuw was het Metgod die dit Nederlands elftal over het dode punt hielp. Gelegenheidssuccesjes Gelegenheidssuccesjes, dat wel. Nu, na een jaar, begint dat gesol Metgod te vervelen. Vooralsnog zwijgt hij. Maar als hij niet wordt opgesteld, zal er nog in Leipzig gesproken moeten worden. Met god zelf over dit knagende probleem: "Het begint me de keel uit te hangen. Ik heb er de balen van. In alle kranten heb ik gele zen hoe de journalisten over het Nederlands elftal denken. Mijn naam komt er niet in voor. Ik ga me langzamerhand afvragen wat ik in Zeist moet zoeken. Als Zwartkruis mij geen kans geeft, vraag ik nog in Leipzig een ge sprek aan. Als er dan geen rede lijke verklaring komt, stap ik op. Nee, ik zeg nog niet dat ik voor altijd bedank. Het speelt echter wel". Het is niet de eerste keer, dat een speler opstapt als hij te vaak wordt gepasseerd. Ook in het verleden gebeurde dat. Tijdens het regime van Georg Kessler, nu de grote baas van AZ, werd van een Zeister duiventil gesproken. Dat verwijt mag en kan men Zwartkruis niet maken. Hij werkt sinds de finale van het wereld kampioenschap in Argentinië met vrijwel dezelfde selectie. Slechts blessures en bedankjes doen zijn groep veranderen. Ook Metgod had in de afgelopen week de stille hoop, dat hij voor de gro te strijd in Leipzig eindelijk eens het vertrouwen van Zwartkruis zou krijgen. Immers de bedank jes vielen in de Zeister brieven bus voor de belangrijke wedstrijd tegen de DDR dagelijks. Zwartkruis moest een geheel nieuw middenveld creëren. Vier man zegden af: Neeskens omdat hij voetbalmoe is. Peters (AZ), Jansen (Feyenoord) en Willy van de Kerkhof (PSV) omdat ze geblesseerd zijn. Een kans voor Metgod? "Toen Frans Thijssen geselecteerd werd en Rob Baan met enthousiaste verhalen uit Engeland terugkeerde, kreeg ik al bange voorgevoelens. In deze wedstrijd kan je geen spelbepa- lende middenvelders gebruiken. Je moet ook spelers als Stevens en Schoenaker benutten. Zeker tegen die Oostduitsers. Die zijn fysiek erg sterk. Maar waarom zou ik dan geen kans krijgen? Ik heb nog nooit gefaald. Ik weiger echter nog langer alleen als pinchhitter te worden gebruikt". Knauw De dag voor de wedstrijd, als Zwartkruis de opstelling bekend maakt, zal de gevoelige vedette opnieuw een knauw krijgen. Metgod zal zeker geen kans krij gen. Trouwens Zwartkruis heeft Metgod niet eens in zijn plannen opgenomen. "Van AZ-zijde is geëist, dat ik Met god alleen opstel als vrije verde diger. Nou, daar wil ik mij best aan houden. Dan komt hij voor mij niet in aanmerking. Er man keert op dit moment zeer veel aan zijn spel. De ware oorzaak? die weet ik niet. Een mentaliteits kwestie vermoed ik. Als ik met dergelijke instructies rekening moet houden, neem ik hem ook niet op in mijn plannen voor het middenveld. Vandaar dat mijn keuze op Thijssen viel. Die heeft in de Engelse competitie boven dien een dosis hardheid opge daan". DDR-Nederland de laatste "instructies Eisen Uitspraken die Metgod niets doen. Ook de eisen van AZ dat hij slechts in aanmerking mag ko men voor de positie van vrije ver dediger, schuift hij achteloos op- zij. "Natuurlijk heb ik begrip voor het standpunt van mijn club. Bij ons is er zeker geen andere kandidaat voor die rol. Daarom speel ik ausputzer. Toch schuif ik liever op naar het middenveld. Daar ligt mijn grote kracht. Dat was vroe ger al het geval toen ik bij de ama teurs van DWS en de semi-profs van Haarlem speelde. Ik zie mij niet tot mijn dertigste als vrije verdediger spelen. Dat is een po sitie voor oudere vedetten. Voor Krol? dat zal niemand mij horen zeggen. Daar is zijn verdienste voor het Nederlands elftal te groot voor geweest". Nog voordat de bal in Leipzig zijn eerste omwenteling heeft ge maakt, zal Metgod bij Zwartkruis aan de bel trekken. Want spelen doet hij zeker niet. De bonds coach zal in zijn woorden uiterst bedachtzaam te werk moeten gaan om Metgod in de toekomst voor het Nederlands elftal te be houden. MONROVIA (Reuter) - Incidenten tijdens de voetbalinlerlandwed- strijd tussen Sierra Leone en Li berie (3-1 hebben er toe geleid dat de betrekkingen tussen beide Afrikaanse buurlanden sterk be koeld zijn. President Tolberl van Liberie vloog gisteren naar Free town vooreen onderhoud met zijn collega van Sierra Leone. Aanleiding voor het overleg op hoog niveau is de onheuse bejegening van Liberiaanse supporters, on der wie minister Wottorson, door militairen uit het gastland. Wot torson beklaagde zich dat hij om vergelopen en getrapt werd. Toen hij zich wilde legitimeren, zei een officier: "Het interesseert mij niets wie u bent". Het zou niet de eerste keer zijn, dat een voetbalwedstrijd schade toe brengt aan internationale be trekkingen. In 1969 voerden San Salvador en Hunduras tien da gen oorlog na een meningsver schil over een wedstrijd om de we reldbeker. van vier miljoen gulden zijn ge dekt uit het overschot van geïn casseerde vergoedingssommen, waarvan slechts een na.ir ver houding bescheiden gedeelte opnieuw werd uitgegeven voor het aantrekken van nieuwe spe lers. Accommodatie Dat de toeschouwers een belang rijke rol spelen als het gaat om de inkomsten van een club is een duidelijke zaak, die mede wordt beïnvloed door de accommoda tie. In dit opzicht biedt het Diek- manstadion de bezoeker weinig comfort en het bestuur van FC Twente is dan ook bijzonder ge lukkig met de besprekingen die momenteel gaande zijn tussen de gemeente Enschede voor de bouw van een nieuw stadion. Het bestuur realiseert zich echter ook dat de verrichtingen op het veld de belangrijkste trekpleister zijn voor de bezoeker. In sportief opzicht heeft men grote verwach- tingen van de eigen jeugdoplei ding die nu zijn vruchten begint af te werpen en die vooreen groot deel wordt gefinancierd uit bij dragen van de stichting Gouden Actie, die in 1976 werd opge richt. Talent In drie seizoenen voteerde deze stichting een bedrag van 500.000 gulden, waardoor het mogelijk werd om spelers als bijvoorbeeld Hallvar Thoresen. John Scheve, Tjalling Dilling, Manuel Sanchez Torres en Roel Smand aan te trekken en op te leiden. Jonge spelers, die het inmiddels tot de A-selectie hebben gebracht. Verwacht wordt dan ook dat FC Twente de eerste jaren geen grote uitgaven behoeft te doen voor het aantrekken van nieuwe spelers, maar dat aanvulling kan komen uit het C-team, waarin momen teel nogal wat talent rond loopt. Het bestuur van de stichting is van mening dat er mogelijk op de sa- larispost kan worden bezuinigd, mits een mindere rol in het voet- balgebeuren bij voorbaat wordt geaccepteerd. In cfat geval zou dan kunnen worden volstaan met kwalitatief mindere en dus lager gesalarieerde spelers. Het be stuur van FC Twente vindt echter dat een dergelijk uitgangspunt nimmer een keuze mag zijn. Het effect daarvan immers betekent een verder teruglopende belang stelling en geen Europees voet bal, waarvan de inkomsten zo dringend nodig zijn. ZEIST (ANP) - NAC heeft beroep aangetekend tegen de straf die het kreeg opgelegd naar aanlei ding van de gestaakte wedstrijd NAC-Feyenoord op 6 oktober. De tuchtcommissie van de KNVB veroordeelde de Bredase ploeg tot een voorwaardelijke boete van 5000 gulden met een proeftijd van twee jaar. Het duel werd destijds bij de stand 2-2 gestaakt door de scheidsrech ter. nadat grensrechter Matena was getroffen door een stenen asbak. Het beroep wordt woens dag 28 november (19.15 uur) be handeld. WA Voor de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het kort geding ge diend dat de hoofdstedelijke voetbalvereniging WA tegen haar oud-trainer Henk van Neck had aangespannen. Het ging er hier om gelegde beslagen op alle rekeningen van WA - inclusief gelden die onder beheer waren van bestuursleden - opgeheven te krijgen. Nadat beide raadslieden, te weten mr. Kollen (WA) en mr. Greuter (Van Neck) uitvoerig hun visie op deze juridisch ingewikkelde zaak hadden gegeven, bepaalde de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, dat hij donderdag 29 no vember vonnis zal wijzen. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft de mid denvelder van Feyenoord André Stafleu in staat van beschul diging gesteld. Er zijn bij de tuchtcommissie diverse rapporten binnen gekomen, waaronder dat van de officiële waarnemer op de tribune. Daarin wordt verwezen naar de schop in het ge zicht, die Stafleu in de wedstrijd AZ'67-Feyenoord (10 novem ber) de AZ-speler Ronald Weijsters toediende. Het incident ging voorbij aan de waarneming van scheidsrechter Bep Thomas en ook diens grensrechter constateerde het voor val niet. De televisiebeelden van het duel echter toonden na drukkelijk dat Stafleu zich schuldig had gemaakt aan het feit. De 'zaak-Staflcu' wordt donderdag om 19.00 uur in een mondelin ge zitting behandeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17