Plan voor 50 bedden extra in „Rijnoord Krakers actief tijdens bezoek Brokx aan Boskoop Protest van christelijke partijen tegen zwemmeD op zondag in nienw bad Alphens ziekenhuis nu halfwas SINTERKLAASLETTER WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 13 Staatssecretaris slaat eerste paal 70 kleine huizen Kraakactie beëindigd BOSKOOP - De politie heeft gisteren aan het eind van de middag met harde hand een eind gemaakt aan de Bos koopse kraakactie. Die actie werd ondernomen, nadat een gesprek eerder die middag tussen de krakers en de eigenaar niet tot resultaat had geleid. De krakers wer den daarop gesommeerd het pand te verlaten. Toen ze daaraan geen gevolg gaven, greep de politieke in. Er vie len enkele klappen en ook 'n persfotograaf deelde daarin mee. Een agent werd licht gewond toen hij een raam in trapte. Tegen de krakers werd op het bureau proces verbaal opgemaakt. Eén van de actiepunten was het kraken van het pand Zijde 64. Hier e kraker in gesprek met eigenaren van het gebouw. 3 motiveren de Boskoopse krakers hun Brokx toont zich nijdig op Boskoopse actievoerders BOSKOOP - "Ik kan mij een ander welkom voorstellen". Zo luidde de ietwat nijdige reactie van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) op de demonstratieve acties die zich gisteren rond hem als centrale figuur afspeelden. Nadat hij met succes de "eer ste" steen van een zeventig tal Van Dam-eenheden had gemetseld (burgemeester J. Reinders: "Mag ik u felicite ren met deze prestatie") pro beerde hij het nog wel even bij de bespandoekte menig te. Maar zijn mededeling dat "er een eerste aanzet is gege ven tot het lenigen van die grote woningnood" ontlokte alleen maar de reactie; "ja, door uw voorganger". Zodat de staatssecretaris het er verder maar bij liet. "Ik ben hier gekomen om de aandacht te vestigen op het belang van de bouw van die 70 huizen voor alleenstaan den en onvolledige gezinnen. Verder heb ik geen commen taar", aldus de onaange naam getroffen bewinds- BOSKOOP - Opnieuw heb ben Boskoopse jongeren met een kraakactie de aandacht gevestigd op de woningnood, die volgens hen met name heerst on der alleenstaanden, sa menwonenden, studenten en andere jongeren. Het leggen van de eerste steen voor 70 woningen voor dergelijke wo ningzoekenden door staatssecre taris G. P. Brokx werd aangegre pen voor de publiciteitsgerichte actie, die bestond uit het kraken van het voormalige onderkomen van gemeentewerken aan de Zij de en vormen van een demon stratieve mensenhaag rond de metselende Brokx. De reden om juist actie te voeren als de gemeente met het bouwen van zogeheten Van Dam-eenheden iets aan die wonignood onder jongeren in Boskoop wil doen, werd in een pamflet uit de doe ken gedaan: "Wij zijn blij dat er nu eindelijk Van Dam-eenheden worden ge bouwd, maar zijn bang, dat door de komst van staatssecretaris Brokx de indruk wordt gevestigd dat er nu veel wordt opgelost. Een falend beleid dreigt nu door een stunt te worden gladgestre ken en dat willen onderstaande organisaties voorkomen". Die organisaties: de fractie van Boskoop 2000, PvdA. PSP, PPR, D'66, Kraakgroep Boskoop, in dustriebond en bouwbond FNV, de Groene Boskoper, Open Uw Huis, Socialistische Drukkerij de Woelrat, Arbori en Hasu. Falend beleid Volgens deze groeperingen is er in Boskoop jarenlang "door een rechtse meerderheid en met na me door de CDA-wethoudster" een woonruimtepolitiek gevoerd die voor hele bevolkingsgroepen "funest" is geweest. Hoewel de vraag steeds meer goedkope huurwoningen voor gezinnen, alleenstaanden en samenwonen den ging betreffen, is volgens de actievoerders in Boskoop steeds meer gebouwd in de sector koopwoningen voor gezinnen. "Te laat is men gebruik gaan maken van de mogelijkheden van de toenmalige staatssecretaris Van Dam voor de bouw van kleinere woningen voor zogenaamde "Bijzondere Huisvesting", aldus de organisaties, die verder vin den dat het gemeentebestuur faalt waar het goede doorstro ming en het tegengaan van leeg stand betreft. "Er werden en worden zelfs nog steeds studen tenhuizen afgebroken, waarvoor niets nieuws in de plaats is ge komen". Terwijl staatssecretaris Brokx zich naar de plaats van officiële handeling begaf, achtervolgde hem een stroom actievoerders die met spandoeken uiting gaf aan het gebrek aan woningen voor kleine huishoudens. Eisen Het resultaat van dit alles is, dat het aantal woningzoekenden in en kele jaren is verdubbeld tot 700, waarvan 65 procent alleenstaan den en samenwonenden betreft, volgens de actievoerders. Zij hebben daarom een aantal eisen bij het gemeentebestuur op tafel hebben gelegd. Die eisen zijn: verlaging van de leeftijd van toewijzing (nu 23 jaar) tot dezelf de leeftijd als die van inschrijving voor woonruimte (18 jaar). Opvoering van de bouw van goedkope woonruimte voor al leenstaanden en samenwonen den tot 100 Van Dam-eenheden per jaar (65 procent van wat Bos koop in totaal bouwt aan woon ruimte). Er moeten steeds goedkope huurhuizen worden gebouwd (woningwet en premie-huur). Bestaande woningen moeten aan groepen jongeren verhuurd (kunnen) worden; een groep mensen moet zich ook kunnen inschrijven als woningzoekend. Te koop aangeboden huurwo ningen moeten terstond door de gemeente worden gekocht dan wel gevorderd. Woningen die langer dan drie maanden leegstaan moeten, bin nen de wettelijke grenzen, door B en W worden gevorderd. De vestiging van mensen van buiten Boskoop (import) moet beter worden bestreden dan nu gebeurt door een strengere toe passing van de hulpmiddelen die daartoe voorhanden zijn (en door de provincie worden aanbevo len). Overigens is het gisteren gekraakte pand aan de Zijde (rechtstreeks tegenover het gemeentehuis) al ongeveer een jaar verlaten door de dienst gemeentewerken, die naar een nieuw onderkomen ach ter het gemeentehuis is overge plaatst. Het verlaten pand is in handen van de Utrechtse pro jectontwikkelaar BMB, die plan nen heeft voor de bouw van een winkelcentrum bij de Burge meester Colijnstraat. Onlangs werd in de Kerkstraat een wo ning gekraakt die eveneens in handen is van de BMB en leeg staat vanwege de winkelcen trumplannen. Diezelfde Kraak groep Boskoop was ook gisteren van de partij. RIJNSBURG - De begroting van het zwembad Het Waterbos in Rijnsburg is gistermiddag door de gemeenteraad aangehouden. In een volgende vergadering komt de raad erop terug. Op twee punten was de gemeenteraad het niet eens met de begrotings plannen: het tarief van het abonnement en de openstelling van het bad op zondag. Met name bij leden van het CDAde RPF en het GPV blijken bezwa ren te leven tegen de openstelling op zondag. De opstellers van de begroting waren bij hun berekeningen uitgegaan van openstel ling op zondag. Desondanks levert de exploitatie van het zwem bad de gemeente een tekort op van om en nabij de 480.000 gulden. Het CDA wil echter eerst nog meepraten over een eventuele open stelling op zondag. Ook de hoogte van het abonnementsgeld leverde stof voor discussie op. De gemiddelde prijs van f 1,45 wond men erg laag. Ook werd het aantal van 130.000 bezoekers waar de opstellers van de begro ting vanuit waren gegaan te hoog bevonden. Het Waterbosbe- stuur moet de cijfers op verzoek van de gemeenteraad herzien. Daarna wordt de begroting opnieuw in behandeling genomen. De begroting voor het grondbedrijf werd zonder veel discussie door de raad goedgekeurd. Beter parkeren station-Woerden ALPHEN/WOERDEN - In januari 1980 wordt bij het station van Woerden begonnen met de bouw van een overdekte en bewaakte rijwielstalling voor 1300 fietsen en ruim 200 bromfietsen. Bovendien komen er onder een overkapping nog eens ruim 560 fiet- senklemmen. Ook wordt bij het station-Woerden parkeerruimte voor 200 auto's aangelegd. De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat de nieuwbouw in mei 1980 in gebruik kan worden genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nu 154 bedden tellende ziekenhuis Rijnoord moet in de jaren tachtig een zieken huis worden met ruim 200 bedden. Daarnaast moet het ziekenhuis, in samenwerking met een ander ziekenhuis, in de toekomst een 24-uursservice van specialisten gaan bieden. Die maatregelen moeten van Rijnoord een in alle opzichten gezond ziekenhuis maken. ter. Het Bodegraafse voedingsmid delenbedrijf Poll-food blijkt met de fabricage van een kaas- letter - inhakend op de tendens naar gezonder eten - raak te hebben geschoten. Zo'n twee honderdduizend belegen kaas- letters hebben inmiddels hun weg naar de consument gevon den. Met de grootste Sin- terklaasdrukte nog voor de boeg wordt op een uiteindelijk resul taat van 300.000 tot 4U0.000 let ters gemikt. Dagelijks worden er in het kaasdorp Bodegraven zo'n 10 d 15.000 kaaslctters ge produceerd. Uilvinder ervan is HJA. van de Poll. Schooltando.rtsen hebben in middels al zeer positief gerea geerd op deze gezonde tractalie en maken volgens het bedrijf dankbaar gebruik van het duur hen ter beschikking gestelde in formatiemateriaal. Momenteel is er een onderzoek gaande, dat moet uitwijzen wat er met het bestaande ziekenhuis moet gebeuren: het huidige zie kenhuis verbouwen en uitbrei den (verdieping erop) of elders in Alphen een heel nieuw zie kenhuis neerzetten. De beslis sing: verbouw of nieuwbouw, moet in de loop van volgend jaar vallen. Uitbreiding van het aantal bedden moet voor Rijnoord een gezond financieel beleid mogelijk ma ken. Nu is het ziekenhuis eigen lijk te klein voor bijvoorbeeld een volledig directeur of een volledig administrateur. Het ziekenhuis kan het in de praktijk niet af met Van raadszaal naar ziekenzaal WADDINXVEEN - Het Waddinx- veense PvdA-raaaslid J. Wijnen kwam gisteravond niet onge schonden door de raadsvergade ring heen. Halverwege de vergadering kreeg hij plotseling een bloedneus. Omdat het bloeden niet wilde stoppen bracht een fractiegenoot Wijnen naar de dokter, die op zijn beurt verwees naar het zieken huis Gouda. Daar achtte men het raadzamer om Wijnen ter obser vatie te houden. een "halve" man, maar de zie kenhuistarieven voorzien slechts in vergoeding van een part-time- furictie. Het ziekenhuis heeft dus te kampen met een onrendabele inzet van mankracht en mate rieel. En dat is één van de oorza ken van de grote verliezen die de laatste jaren zijn geleden. Verlie zen die voor rekening komen van de gemeente, omdat het Alphen- se gemeentebestuur zich tien jaar geleden garant telde voor even tuele rode cijfers. Verliezen De verliezen liepen in de loop der jaren op tot meer dan 2 miljoen. Ze vervulden het gemeentebe stuur van Alphen met steeds gro ter zorg. Die zorgen zijn inmid dels een stuk minder geworden: begin dit jaar namelijk heeft het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven ingestemd met een ta riefsverhoging achteraf van de verpleegprijzen in Rijnoord over de jaren 1972 tot 1978. Het gevolg daarvan is dat de vordering van meer dan 2 miljoen die de ge meente op het ziekenhuis had. inmiddels is geslonken tot circa 700.000. Als het aan wethouder J.W. Haan stra van gezondheidszorg ligt moeten ook die zeven ton nog verdwijnen, zodat het ziekenhuis met een schone lei de toekomst in kan gaan. Haanstra ziet moge lijkheden om de nog resterende verliezen nog weg te werken. Een verdere tariefsverhoging (achter af) vindt hij alleszins redelijk, omdat de "ligprijzen" in Rijnoord naar zijn oordeel verhoudings gewijs goedkoop zijn. Boven dien, als de gemeente die tekor ten niet voor haar rekening had genomen (Alphen is één van de weinige gemeenten die dat doet) hadden de verliezen toch op an dere wijze moeten worden weg gewerkt. Zoals gezegd. Rijnoord moet groter worden. Waarmee het ziekenhuis zijn imago van "te klein voor ta fellaken, te groot voor servet" van zich kan afschudden. Uitbreiding van het aantal bedden alleen, zal van Rijnoord echter geen (financieel) gezonder zie kenhuis maken. Dat kan alleen wanneer die bedden ook vol doende zijn bezet. En daar heeft het in al die jaren dat het zieken huis bestaat, nog al eens aan ont broken. Om wat voor redenen dan ook. Wanneer het ziekenhuis in staat is om een 24-uursservice te bieden - "op dit moment is er bijvoorbeeld één keel-, neus- en oorarts, als die man weg is, zit het ziekenhuis zonder" - wordt het aantrekkelij ker in een ziekenhuis om dicht bij huis verpleegd te worden. Specialisten Vast staat dat er in Alphen (Rij noord) geen plaats is voor een tweede keel- neus- en oorarts. Wat er dan ook moet gebeuren is: afspraken maken met een ander ziekenhuis. Rijnoord zal moeten "aanleunen" tegen een ander (Leids) ziekenhuis. Nu is dat geen nieuw geluid. Enkele jaren gele den al was er sprake van een op handen zijnde samenwerking met het Academisch ziekenhuis in Leiden. Later is ook de naam van het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gevallen. Van een daadwerkelijke samenwerking is het tot nog toe niet gekomen. De belangrijkste hindernis die daarbij moet worden overwon nen is die van honorering van de specialisten. De ziekenhuizen hebben zowel specialisten in loondienst, als specialisten die alleen ziekenhuisruimten huren en per "verrichting" betaald worden. Er moet straks een situa tie ontstaan, waarbij het de spe cialisten (in elk geval uit finan ciële overwegingen) om het even is in welk ziekenhuis hij (zij) een patient behandelt. In de besprekingen met andere zie kenhuizen kan het gemeentebe stuur van Alphen geen enkele rol spelen. "Dat is de verantwoorde lijkheid van het ziekenhuisbe-. stuur", stelt de wethouder van gezondheidszaken heel nadruk kelijk. Al gaat dat ziekenhuisbe stuur binnenkort wél dne door de gemeenteraad aan te wijzen be stuursleden tellen. Het totale be stuur zal dan uit vijftien man be staan. Statuten Wanneer die alouoe wens van oie gemeenteraad, die zich al jaren beijvert voor een grotere vinger in de pap in het bestuur, in ver vulling gaat? "Het wachten is op het notariskantoor dat de statu ten waarin dat geregeld wordt in orde moet maken. Ik verwacht het eigenlijk elk moment", aldus Haanstra.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13