Tijdelijke president in Bolivia poggenpohl keukens/bad die de LTS'ers [raag aan ag willen: wacht even met solliciteren tot donderdagavond. Begin wint tijd inzake Elon Moreh GEGIJZELDEN SPREKEN MET PERS Bomaanslag op kantoor van KLM in Parijs helpt u kiezen: HEINEKEN ALARM NA ONGELUK Gestoorde richt bloedbad aan MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Een van de gegijzelden, juffrouw Gross, mocht de pers te woord staan. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Terwijl het uitein delijke lot van het gijzelings drama in Teheran gisteravond na een hele reeks tegenstrijdige uitspraken van diverse Iraanse hoogwaardigheidsbekleders in het duister bleef, leek het erop dat voor een aantal gijzelaars het einde van hun gevangen houding nabij was. Een vrouw en twee zwarte mariniers zou den, zo vertelden zij tijdens een persgesprek aan het hek van de bezette Amerikaanse ambassa de, "binnenkort" worden vrijge laten. Later maakte het Iraanse persbu reau PARS bekend dat nog tien gegijzelden, ook vrouwen en zwarten, zouden vrij komen. Maar de overige gijzelaars, een kleine vijftig Amerikanen en acht buitenlanders, zullen, zo zei de Iraanse leider ajatollah Ru- hollah Chomeini, worden be recht als spionnen, wanneer de Amerikaanse regering niet snel de afgezette sjah van Iran uitle vert. "Zolang de heer Carter zich niet houdt aan het internationaal recht en deze misdadiger (de sjah, red.) niet aan ons terug geeft, is er geen ruimte voor on derhandelingen", zo zei Cho meini in een interview met de Amerikaanse tv-maatschappij ABC. Tijdens het gesprek aan het hek van de ambassade zei een van het drietal, geïdentificeerd als mejuffrouw Gross: „Men heeft mij gezegd dat het vanavond (zondagavond) zou zijn, mor genochtend of op zijn laatst morgenavond". Een van de zwarte mariniers (asl hun na men werden opgegeven William E. Quarles en Ladell Maples) zei dat de gegijzelden vrij goed werden behandeld. Hij had veel geleerd, zei hij en hij was „be droefd" over de dingen die zijn gebeurd tijdens het bewind van de sjah. De Amerikaanse rege ring reageerde niet op de be kendmaking van Chomeini. Er kwamen geen verklaringen meer van het Witte Huis of het ministerie van buitenlandse za ken. Robert C. Byrd, leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, stelde zich zater dag achter de toelating van de sjah tot de Verenigde Staten. Hij zei dat onder dergelijke om standigheden de VS hetzelfde zouden hebben gedaan voor Chomeini. De Revolutionaire Raad, het col lege dat na het aftreden van premier Bazargan min of meer functioneert als regering van Iran, studeert intussen op de mogelijkheid alle betrekkingen met de Verenigde Staten te ver breken. Ajatollah Mohammed Behechti, secretaris van de Re volutionaire Raad, zei zondag morgen op een persconferentie, dat alleen een "fundamentele verandering" van de Ameri kaanse houding jegens Iran een verbreking van de betrekkingen kon voorkomen. Inmiddels is nog steeds niet duide lijk wie er namens de Iraanse regering, namens de Revolutio naire Raad of namens de gijze lende studenten kan spreken. Chomeini zelf doet uitspraken, de minister van buitenlandse zaken Bani Sadr, de minister van informatie Hasan Habibi, de studenten-ajatollah Moosavi Choyeni, de zoon van Chomeini, ajatollah Achmed Chomeini, de secretaris van de Revolutionai re Raad ajatollah Behechti of elke willekeurige "student" die in de bezette Amerikaanse am bassade de telefoon opneemt. De afgelopen dagen kwamen van al deze "woordvoerders" van het Iraanse volk tegenstrijdige of in elk geval onduidelijke medede lingen. Volgens Henry Kissinger, de voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, zouden de VS er achteraf gezien beter aan hebben gedaan de sjah aan te moedigen zijn regime te verzachten. Kissinger, in de Britse hoofdstad om de verkoop van het eerste deel van zijn ge denkschriften te bevorderen, is nu tot de conclusie gekomen dat Amerika de sjah duidelijk had moeten maken dat de autoritai re bestuursvorm van voorheen niet langer kan passen bij een moderne, geindustrial iseerde en steeds beter geschoolde samen leving: "Ik geloof thans", aldus Kissinger, "dat economische modernisering leidt tot politie ke onevenwichtigheid in plaats van tot politieke stabiliteit". LA PAZ (AFP) - Het Boliviaanse congres heeft gisteravond haar voorzitster, mevrouw Lidia Gueiler, aangewezen als president ad interim. Zij zal deze functie vervullen tot er op 4 mei volgend jaar presidentsverkiezingen worden ge houden. Mevrouw Gueiler is 53 jaar en behoort tot de nationalistisch revolutionaire beweging MNR. Onenigheid over Libanon TUNIS (Reuter) - Palestijnen en Libanezen hebben zaterdag geen overeenstemming kunnen berei ken over een compromis-vredes plan voor Zuid-Libanon dat op de laatste bijeenkomst van de minis tersconferentie van de Arabische Liga in Tunis was ingediend. De Libanese minister van buiten landse zaken, Foead Boetros, zei tegen journalisten dat zijn land reserves inzake het gehele plan had terwijl de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO alleen een deel daarvan verwierp. Het Tunesische persbureau meld de dat de vredesformule het recht van de PLO erkende Israël "op alle Arabische fronten" te be strijden. Intussen zouden de Pa lestijnen, zoals Libanon had ver zocht, ermee instemmen geen militaire operaties vanuit Zuid- Libanon te lanceren. Libanon wenst een terugtrekking van alle strijdende partijen uit het zuiden, met uitzondering van zijn eigen leger en Unifil (de VN-vre- desmacht), terwijl de PLO haar eigen strijders in het gebied wenst te houden. Sen van de eerste dingen die me vrouw Gueiler deed nadat zij door de vice-voorzitter van de senaat, Leonidas Sanchez, was beëdigd, was het opheffen van de staat van beleg. Deze was inge steld op 1 november bij de staats greep van kolonel Alberto Na tusch Busch. Het besluit mevrouw Gueiler te be noemen tot tijdelijk staatshoofd werd door het congres in buiten gewone zitting en met algemene stemmen genomen. De afgevaar digden zongen daarna het volks lied. Het congres besloot in ver band met de benoeming van me vrouw Gueiler het op 6 augustus verleende mandaat van de door Natusch Busch afgezette presi dent ad interim Walter Guevara in te trekken. Openhartig Kort voordat de beëdigingsplech tigheid plaats vond had de nieu we presidente een wat genoemd werd 'openhartig' onderhoud met kolonel Natusch Busch in het presidentieel paleis. Deze vertrok onmiddellijk hierna, ver gezeld door een omvangrijke mi- (Van onze correspondent Jaap van Wezel) JERUZALEM - De Israëlische re gering heeft besloten de ontrui ming van Elon Moreh in twee etappes uit te voeren. Het eerste stadium zal deze week plaatsvin den, zoals het hooggerechtshof heeft bevolen, en het tweede sta dium over vier of zes weken. Dat is, de uitspraak van het hoogge rechtshof in concreto over 12 hec tare privéland gaat. De rechter lijke uitspraak geldt ook voor de rest van het geconfisceerde land, 50 hectare, omdat de onteigening als zodanig onwettig werd ver klaard, maar voor dat gebied werd door de rechter geen ter mijn gesteld. betekent in de praktijk echter dat Van dat juridische foefje heeft Lidia Gueiler krijgt het presidentiële lint omgehangen, nadat zij als president htaire begeleiding. Het is niet be kend of hij naar het buitenland is gegaan, zoals algemeen wordt verwacht. Dat Natusch Busch zich bij de si tuatie had neergelegd bleek eer der op de avond, toen hij de pers ontbood en meedeelde dat hy de kwestie van de nieuwe regering van Bolivia aan het parlement overliet, dat inmiddels tot over eenstemming was gekomen met de leiders van de strijdkrachten over de beëindiging van het kor te, bloedige en impopulaire be wind van de kolonel. Deze ver klaarde dat hij dit akkoord res pecteerde en zou aftreden om verder bloedvergieten te voor komen. v.s. De Verenigde Staten hebben met genoegen kennis genomen van de terugkeer van een grondwet telijke regering in Bolivia. Vol gens woordvoerder Hodding Carter van het ministerie vón bui tenlandse zaken in Washington zullen de economische banden met het land worden hersteld. Deze waren verbroken na de mili taire staatsgreep. de nederzetting van Goesj Emo- niem niet onmiddellijk afgebro ken wordt, waardoor premier Begin nog de tijd heeft om een politieke oplossing te vinden. De ontruiming in fasen is juridisch mogelijk doordat, naar gebleken ADVERTENTIE bv Gebr. Rolffs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 ADVERTENTIE Donderdagavond 22 november aanstaande van hall zeven tot half acht zitten de mensen van Heineken in het GAB gebouw, Oosterkerkstraat 1 in Leiden. Om u daar vrijblijvend alles te vertellen over de zekere, goedbetaalde banen als bedieningsman of heftruckchauffeur m de ploegendienst bij Heineken Zoeterwoude. Best interessant om even mee te luisteren. Heineken Brouwenjen B.V. - Burgemeester Smeetsweg 1 - 2382 PH Zoeterwoude - tel. (071) 814265. PARIJS (GPD) - In de Parijse kan toren van de Turkse, Westduitse en Nederlandse luchtvaartmaat schappijen zijn gisteravond te gen elf uur bommen ontploft. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd telefonisch op geëist door het „Geheime Bevrij dingsleger van Armenië". Deze ondergrondse organisatie heeft in Europa al meer aanslagen ge pleegd, zoals de moord, enkele weken geleden, op de zoon van de Turkse ambassadeur in Den Haag en de bomaanslag van 30 oktober op het kantoor van Tur kish Airlines in Milaan, waarbij drie personen gewond raak ten. De onbekende die opbelde naar het Franse persbureau Agence Fran ce Presse zei in het Engels dat Turkish Airlines, Lufthansa en de KLM „het Turkse fascisme steunen en zich niets gelegen la ten liggen aan het Armeense vraagstuk". De eerste bom explodeerde in het kantoor van de Turkse maat schappij. Dit kantoor werd, evenals het naburige bureau van de Marokkaanse luchtvaartmaat schappij Royal Air Maroc en een bioscoop, zwaar beschadigd. Twee bewakers voor het Turkse kantoor, dat als gevolg van eerde re aanslagen door dezelfde orga nisatie wordt bewaakt, raakten gewond. Enkele minuten later ging in het KLM-kantoor, op honderd meter afstand aan de Avenue de l'Opé- ra, een tweede bom af. Door de luchtverplaatsing als gevolg van de ontploffing werd het KLM- kantoor geheel vernield. Bij deze explosie raakte niemand ge wond. Op nagenoeg hetzelfde moment ging een derde bom af in het Luf- thansa-kantoor bij de Place de la Madeleine. Hier sloeg een stuk van de gevel weg, maar bleef een etalageruit van pantserglas onbe schadigd. Ook een naburige win kel in huishoudelijke apparaten liep zware schade op. De Parijse politie heeft de zaak in onder- zoek. SALT LAKE CITY (UPI) - Ten westen van Salt Lake City is gisteren een chartervliegtuig dat vermoedelijk gevaarlijk radio-actief materiaal voor het leger vervoerde neerge stort en ontploft. Het vlieg tuig, een burgervrachtvlieg- tuig. was van de luchtmacht basis Hill, 40 km ten noorden van de stad, opgestegen met bijna 500 kilo explosieven en radio-actief materiaal, vol gens de vrachtlijst. Een groot gebied rond de plaats van het ongeluk werd afgezet. De drie bemanningsleden zijn omgekomen. Van de lading bleek geen gevaarlijke stra ling te komen. Het vliegtuig was op weg naar de luchtmachtbasis Nellis in Nevada. premier Begin gebruik gemaakt om de facto uitstel te krijgen, want de huizen van Elon Moreh staan niet op de 12 hectare die de ze week ontruimd zullen worden. Het is echter uitstel van executie, want de regering heeft nadruk kelijk bepaald dat deze beslissing van de regering de laatste is. De politieke winst voor premier Begin is dat hij de zoveelste rege ringscrisis heeft voorkomen dan wel uitgesteld, en - belangrijker - dat hij alle leden van het kabinet heeft meegekregen, zodat de re gering nu eenstemmig van oor deel is dat Elon Moreh ontruimd moet worden, dus inclusief de ministers Sharon en Hammer van de nationaal-religieuze partij. Het was vooral de nationaal-reli gieuze partij die binnen de rege ring als lobby opereerde voor Goesj Emoniem. Een tijdelijke ontspanning ook op de bezette westelijke oever van de Jordaan. In het weekeinde vonden er geen demonstraties van betekenis plaats. Een collec tieve hongerstaking van de bur gemeesters werd door de militai re autoriteiten verboden en voor komen. Voor zaterdag hadden de burgemeesters een openbare vergadering georganiseerd,' als mede een hongerstaking bij het kantoor van het Rode Kruis in Gaza. Maar de hoogwaardig heidsbekleders werden door ge wapende Israëlische militairen tegengehouden, zodat er van een collectieve demonstratie in Gaza geen sprake kon zijn. Als gevolg van meningsverschillen binnen de PLO tussen het Pale stijnse Afwijzingsfront en de Fa tah, over de tactiek die gevolgd moet worden inzake de zaak- Shaka is de intensiviteit van de protestacties de laatste dagen af genomen, ook al omdat de Israë li's gewaarschuwd hebben hard te zullen optreden. Eind deze week komt de zaak-Sha- ka echter voor het hooggerechts hof, en verwacht mag worden dat de gemoederen zowel in Israel zelf als in de bezette gebieden dan weer verhit zullen worden. HANNUIT (ANP) - Een geestelijk gestoorde militair uit het Belgische Hannuit heeft gistermiddag bij de finish van een internationale veldloop in die plaats een bloedbad aangericht dat aan twee mensen het leven kostte en waarbij zeker acht mensen werden gewond. De 25-jarige dader was met weekendverlof uit de psy chiatrische afdeling van het militair ziekenhuis in Antweroen. Hij was met zijn auto gereden waar de finish van de veldloop was. Van achter opende hij het vuur op de toeschouwers en deelne mers aan de veldloop Twee mensen verloren het leven en zeker acht raakien gewond vóór de schutter door twee brandweerlieden kon worden overmeesterd (foto). Na de schietpartij werden 48 hulzen gevonden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9