CDA verdeeld over kwestie kernbewapening Zuid-Afrika toch naar Paralympics? 'n Kop thee zal je goed doen. Jongeren klagen volwassenen aan Papoea's vragen om steun van Nederland Engeland verslaat Nederland Lubbers: geen sprake van bijdraaien Tien doden in verkeer MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 „Indonesië voert schrikbewind" UTRECHT (ANP) - Sinds Neder land in West-Papoea (Nieuw Guinea) het veld heeft geruimd voor Indonesië is het kolonialis me daar pas goed begonnen. In donesië regeert met de punt van de bajonet. De Papoea's zuchten sinds de machtsovername onder de meest wrede vorm van kolo nialisme, maar de wereld is de Papoea's vergeten. HILVERSUM (GPD) - "Op school hebben wij niets te vertellen, er wordt voor jongeren veel te wei nig gebouwd, er wordt bezuinigd op onze uitkeringen, en ga zo maar door", aldus Liesbeth Mok, van de Werkgroep Jongeren Tri bunaal 1979, in haar inleiding op een jongerenmanifestatie, die vrijdag en zaterdag werd gehou den in het Hilversumse jonge rencentrum De Dagrijn. Middels een jongerentribunaal klaagden jongeren uit het hele land de vol wassenen van Nederland aan voor de slechte positie van jonge ren in de samenleving. Op het tribunaal, georganiseerd door een elftal jongerenorganisa ties, werd, aan de hand van vijf thema's, werk, inkomen, onder wijs, huisvesting en rechtsposi tie, geïnventariseerd hoe jonge ren in Nederland worden ge dwongen te leven en wat daaraan zou kunnen worden gedaan. "Het jongerentribunaal moet een stap zijn in de richting van een bundeling van krachten, van al die jongeren en hun organisaties om een einde te kunnen maken aan de situatie, waarin je zelf nauwelijks enige invloed hebt op je eigen leefsituatie", aldus Lies beth Mok. Het tribunaal was het resultaat van allerlei regionale manifestaties, waarin aandacht werd gevraagd voor de specifieke problemen van jongeren. Dit resulteerde in een aantal klachten op het tribu naal, die werden beoordeeld door een jury, bijgestaan door getui- gen-deskundigen, waarna een uitspraak werd gedaan over de schuldvraag. Daarnaast werd be keken hoe het in de nabije toe komst anders moest en hoe dat zou kunnen worden bereikt. Het recht op huisvesting is, volgens het tribunaal, voor jongeren een papieren recht. De gemeenten nemen niet de moeite jongeren te helpen en vaak schrijven wo ningbouwverenigingen jongeren niet eens in. Dit alles wordt door de nieuwe Huurprijzenwet niet verbeterd, omdat in deze wet niets wordt gedaan aan de hoge huren van, vooral, kamers, waar op jongeren in het bijzonder zijn aangewezen. Zodoende blijven jongeren afhankelijk van de wil lekeur van huisbazen. De landelijke overheid moet, vol gens het tribunaal, jongeren de kans geven zelf te beslissen in welke omstandigheden ze willen leven. Daarom eist men voor de nabije toekomst, dat de regering voorlopig 50 procent van alle nieuwbouw bestemt voor jonge renhuisvesting. De inkomenspositie van jongeren wordt, zo vond men, door tal van maatregelen aangetast. Dienst plichtigen hebben nog steeds niet het minimumloon, werkge vers betalen vaak niet eens het minimurnieugdloon en de bij standsuitkering is per 1 septem ber weer verlaagd. Vooral de po sitie van van huis weggelopen kinderen is hopeloos. "Weglopers zijn overgeleverd aan de willekeur van de gemeentelij ke sociale diensten. Ze wijzen vaak zonder opgave van redenen een aanvrage voor een uitkering af. Beroepsprocedures duren veel te lang, waardoor je in de tussentijd door gebrek vaak met je opleiding moet stoppen. Daar naast hebben de ambtenaren veelal geen begrip voor de moei lijkheden van van huis weggelo pen kinderen", aldus Jeanine Dieleman, een van de schrijfsters van het zwartboek van weglo pers. Veel van de klachten die werden geuit op het tribunaal, waren te rug te voeren tot de slechte rechtspositie van jongeren. Er kende rechten als de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van vereniging en vergadering wor den aan jongeren onthouden. Op scholen worden leerlingenraden verboden, dienstplichtigen mo gen bepaalde affiches niet op hangen en de Belangenvereni ging Minderjarigen wordt niet toegelaten in tehuizen. Tijdens het tribunaal over rechts positie werd vooral diep inge gaan op de situatie in de kinder tehuizen. De Alkmaarse kinder rechter Doek achtte het noodza kelijk wettelijke regelingen te treffen, waarin de rechten van te- huisbewoners worden geregeld. Ook de Belangenvereniging Mindeijarigen zou hierin moeten worden gehoord. Verder stelde hij voor dat de tehuizen per 1 ja nuari gaan praten met de Belan genvereniging en dat ze wordt opgenomen in de Werkgroep In tegraal Jeugdwelzijnswerk Ne derland. Men bleef echter somber over de toekomst. Volgens Kees Waal dijk van de werkgroep stuit men bij de directies van de tehuizen op een harde muur van onwil. "Het ergste van alles is dat er over je beslist wordt, terwijl je niet weet wat er gaande is. Je wordt geleefd via rapporten", aldus Waaldijk. Het tribunaal vroeg zich in de slot verklaring af wat je aan een ver laging van de meerderjarigheids- grens tot 18 jaar hebt als de finan ciële afhankelijkheid van oude ren blijft. Ook bij deze maatregel heeft men nagelaten jongeren te horen. Men eiste dat jongeren nu eens zelf aan het woord komen. Daartoe moeten jongerenorgani saties volgens het tribunaal ko men tot een blijvende samen werking. Het jongerentribunaal was daartoe eerste aanzet. In de slotverklaring klaagde het tribu naal de maatschappij aan, omdat die verhindert dat er een eerlijke verdeling komt, waarbij leeftijd niet langer belangrijk is. Dat betoogde Papoea-leider Zacha- rias Sawor zaterdag in Utrecht op een nationale manifestatie van de stichting "hulp aan Papoea's in nood". Onder het motto "Pa poea's, het afgeschreven volk" was de bijeenkomst bedoeld als protest tegen het feit dat met na me de Nederlandse regering in de Verenigde Naties zijn mond houdt, terwijl Indonesië in West- Papoea een schrikbewind voert en de overdrachtsafspraken van 1961 met voeten worden getre den. Volgens Sawor zijn onder het In donesisch bewind al 150.000 Pa poea's spoorloos verdwenen. Van vrijheid van meningsuiting is geen sprake. Alles wat zweemt naar democratie wordt door het bewind van Soeharto onder drukt. Premier Van Agt kreeg vandaag op het Binnenhof van de Papoea's een manifest waarin er voor de zoveelste keer bij de regering op wordt aangdrongen in de V.N. eindelijk op te komen voor de belangen van de Papoea's. De Nederlandse regering moet met name bereiken dat er een echte volksstemming wordt gehouden over de vraag of West-Papoea zelfstandig moet worden of niet. In 1969 was er ook zo'n volks stemming waaruit bleek dat West-Papoea bij Indonesië wilde blijven. Volgens de Papoea's was die volksraadpleging een "volks- verraadpleging" waarvan het re sultaat onder druk van wapen geweld bij voorbaat al vaststond. Volgens Papoea-leider Messet zou Nederland aan de oplossing van het probleem kunnen bijdragen door Papoea's die uit West-Irian, het vroegere Nieuw-Guinea, zijn gevlucht naar het buurland Pa- poea-Nieuw-Guinea, als politiek vluchteling op te nemen. Veel van deze vluchtelingen bevinden zich in het kamp Wabo, en lopen gevaar door Papoea-Nieuw-Gui- nea te worden uitgewezen. Oud PvdA-Tweede-Kamerlid J.H. Scheps betoogde in Utrecht dat hij "helaas" gelijk heeft gekregen toen hij in 1962 als enige PvdA'er in de Kamer de "deal" tussen Ne derland en Indonesië afwees. "De Papoea's zijn gewoon door de Nederlandse regering in de steek gelaten", zei hij. Scheps vond het schandalig dat Nederland in de V.N. wel kritiek levert over onrecht in bijvoor beeld Zuid-Afrika of Zuid-Ame- rika maar dat men hardnekkig zwijgt over het onrecht dat Indo nesië begaat in West-Papoea. Hij vroeg zich af of de regering pas oog zou krijgen voor de verlan gens van de Papoea's onder druk van terroristische acties. Volgens Scheps heeft het daar wel alle schijn van. Hij wees erop dat de Zuidmolukkers pas werkelijk se rieus werden genomen door de regering na de gijzelingsacties. KAAPSTAD (GPD) - Zuid-Afrika zal volgend jaar toch een ploeg uitvaardigen naar de Olympi sche Spelen voor Gehandicapten in Arnhem. Dit ondanks het be sluit van de Tweede Kamer en de regering om Zuid-Afrika vanwe ge de rassendiscriminatie in dat land uit te sluiten voor de Spelen. In een vraaggesprek met de na tionale president van de Zuid- afrikaanse associatie voor ge handicapte sportmensen, Menzo Barrish, verklaarde deze echter nog eens dat zijn land recht heeft aan de Paralympics deel te ne men en zeker van dit recht ge bruik zal maken. Zijn organisa tie zal op 8 december in Johan nesburg de definitieve beslissing nemen welke Zuidafrikaanse ge handicapten naar Nederland zullen worden gestuurd. In Nederland zelf vindt dit onder nemen van Barrish overigens veel bijval. Radio-omroeper Hans van Zijl is bijvoorbeeld al een ac tie begonnen om Zuid-Afrika toch te laten deelnemen aan de Spelen, terwijl de Haagse advo caat mr. L. van Heijningen in middels twee requesten bij de Raad van State heeft ingediend met hetzelfde doel. In een brief aan het uitvoerend co mité van de Paralympics zegt Menzo Barrish dat de beslissing van de Tweede Kamer en de Ne derlandse regering onwettig en moreel niet te verantwoorden is. Barrish verwijst naar de brief wisseling en de besluiten van het Nederlandse uitvoerende comité en zegt dat deze feitelijk werden genomen door een sub-comité van de beide sportorganisaties voor de gehandicapten (ISMGF, International Stoke Mandeville Games Federation) en de ISOD oftewel de internationale organi satie voor gehandicapten, en ze ker niet door het volledige comi- té. Volgens Barrish is het besluit om Zuid-Afrika dus voor de Spelen uit te sluiten niet bindend voor het gehele uitvoerende comité. Hij herinnert daarbij aan een persverklaring van 23 juli, waarin de deelname van Zuid-Afrika aan de OS wordt gesteund en dat dit besluit door het gehele uitvoe rende comité werd genomen. Volgens Barrish zijn de verkla- DEN BOSCH (GPD) - CDA- leider Lubbers heeft za terdag stelling genomen tegen die CDA'ers die zeggen dat de Tweede- Kamerfractie in decem ber wel zal „bijdraaien" met haar standpunt over de modernisering van de kernbewapening. Lub bers zei dat van „gedraai" wat hem betreft geen sprake kan zijn. Na een speciale, aan de kernbewa pening gewijde, vergadering van het algemeen bestuur van het CDA in Den Bosch, verzette Lubbers zich ook tegen hen die het CDA-standpunt na de afwij zing door de bondgenoten nu al onhaalbaar noemen. Lubbers reageerde hiermee in een radiogesprek op opmerkingen van onder andere CHU-voorzitter Van Leeuwen, KVP-voorzitter Van Zijl en oud-AR-kamerlid Hannie van Leeuwen. Die spra ken zaterdag de verwachting uit, dan wel hielden de mogelijkheid open, dat de CDA-fractie in de cember wel zal bijdraaien. Vol gens Hannie van Leeuwen, ex- defensiespecialist van het CDA, zal dat bijdraaien „zonder schaamte" mogelijk moeten zijn. KVP-voorzitter Van Zijl bena drukte dat het tot nog toe gefor muleerde CDA-standpunt niet meer dan „vertrekpunten" be vat. Niet ondermijnen Lubbers zei dat het onjuist is om nu al te zeggen dat dit standpunt on haalbaar en dat we dus al moeten gaan kijken wat te doen als het definitief door de NAVO-part- ners wordt afgewezen. „We zul len voor dit standpunt moeten blijven opkomen en dat niet on dermijnen". Lubbers roemde het optreden bin nen het NAVO-overleg van de (evenals premier Van Agt) ook aanwezige minister Scholten van defensie. „Scholten bleef rechtop voor iets dat de moeite van het verdedigen waard is". De frac tieleider zwaaide ook de socialist Van der Stoel, die zich als enige in zijn fractie niet tegen modernise ring heeft uitgesproken, alle lof toe. De CDA-leider wees er voorts op dat zijn fractie nog geen enkel de finitief besluit heeft genomen. Er zijn vertrekpunten geformu leerd, die door de regering zijn overgenomen. Maar alle fractie leden behouden zich het recht voor om in december in het uiter ste geval anders te stemmen. Algemeen bestuur Het algemeen bestuur van het CDA bleek zaterdag overigens over de kernwapenmodernisering net zo verdeeld als de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Vleugels die vinden dat de modernisering dringend gewenst is en andere die dat krachtig van de hand wij zen, stonden ook binnen het CD A-bestuur lijnrecht tegenover elkaar. Besluiten werden zater dag niet genomen, zodat de frac tie de handen vrij hield. Gezien de verdeeldheid zou een uit spraak, met vrijwel zeker een krappe meerderheid, ook weinig zin hebben gehad. Inleiders op de bijeenkomst waren directeur H. J. Neuman van het Nederlands Institutuut voor Vredesvraagstukken en gene- raal-majoor M. H. von Meyen- feldt, gouverneur van de KMA. Beide vertegenwoordigers van volstrekt anders over deze kwes tie denkende vleugels binnen het CDA. Neuman zei dat een afwijzing door Nederland van de modernisering ons land in een isolement binnen de NAVO zou plaatsen. Hij ver zette zich tegen het „vertrek punt" van de CDA-fractie, dat wel over produktie, maar niet over plaatsing van de kernwa pens mag worden besloten. Daarmee gaat volgens hem kost bare tijd verloren. Bovendien moet met de Russen worden on derhandeld met een hard besluit achter de hand. „Zonder geloof waardige optie valt met de Rus sen wel te praten, maar niet te onderhandelen", aldus Neu man. Von Meyenfeldt bestreed deze vi sie. Volgens hem wordt met mo dernisering een weg ingeslagen waarvan geen terug meer moge lijk is en waarvan de militaire noodzaak onvoldoende is aange toond. De generaal vond dat eerst maar eens een werkelijke vredes- strategie, waarbij de rol van de kernwapens echt wordt terugge drongen, moet worden ontwik keld. Hij wees erop dat de Russen niet alleen met de Amerikaanse, maar ook met de Franse en Chi nese atoommacht rekening heb ben te houden, terwijl buurlan den India en Pakistan ook al atoommachten-in-wording zijn. AMSTERDAM (ANP) - De eerste bridgewedstrijd tussen Nederland se en Engelse parlementariërs, in het Amstelhotel in Amsterdam is met groot verschil door de Britten gewonnen: 1.900-5.040 punten. Na 32 van de 36 spellen werd de wedstrijd na onderling overleg beëindigd. Het Nederlandse team bestond uit Jan Terlouw, Rienks Frouwenfelder en de inspecteur van onderwijs, C. Kaiser. Het ligt in de bedoeling de return wedstrijd in het voorjaar van 1980 in Londen te spelen. ROTTERDAM (ANP) - Bij de meidkring Rijnmond zijn giste ren 160 klachten binnengekomen over oliestank. De klachten wa ren voornamelijk afkomstig uit Maassluis en Rozenburg. De mi lieudienst van Rijnmond denkt dat de stank afkomstig van de naftatanker "Maria Gazet", die ligt afgemeerd in de Zevende Pe troleumhaven. Over de precieze oorzaak van de stank tast men nog in het duister. DEN HAAG (ANP) - Het verkeer heeft dit weekeinde tien slachtof fers geëist. Drie inwoners van Rijssen kwamen zaterdagmiddag bij een auto-ongeluk om het le ven. Vier mensen raakten bij de aanrijding zwaar gewond. De 23-jarige A. Nannuletta uit Drachten kwam vrijdagavond om het leven bij een verkeerson geval in het Groningse Niebert. De personenauto waarin hij mee reed, botste bovenop een gepar keerde bestelwagen. Bij een frontale botsing met een tankwagen op de provinciale weg Drachten-Smilde is vrijdag avond M. Faber (46) uit Boorn- bergum om het leven gekomen. De 19-jarige A. Ekadioin uit Lo- pik is zaterdagmorgen bij een on geval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man reed door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. In Wieringerwerf is zaterdag de 15- jarige R. Hoogland om het leven gekomen. De jongen fietste links op de weg. Toen hij een achter opkomende auto hoorde, week hij plotseling uit naar rechts en werd geschept. De 16-jarige P. P. Raateland uit 't Zand is zaterdag in een sloot in Anna Paulowna verdronken. De tractor waarop hij zat, kantelde door nog onbekende oorzaak en kwam in de sloot terecht. In de Noord-Brabantse gemeente Diessen is in de nacht van zater dag op zondag de 38-jarige A. van Dorst om het leven gekomen toen zijn auto slipte en tegen een boom reed. Drie andere inzittenden raakten zwaar gewond. In een ziekenhuis in Weert is gis termorgen de 17-jarige C. van Laarhoven uit Leende overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk in Budel. Het meisje reed mee als passagier in een personenauto, die in een bocht naar links rechtdoor reed. lingen van het door hem ge noemde sub-comité dus zonder kracht en uitwerking. „De Olympische Spelen voor Ge handicapten in Arnhem worden onder bescherming van de beide organisaties gehouden en aange- zjei} Zuid-Afrika een volwaardig lid is, heeft het land dus het recht daaraan deel te nemen. Mijn or ganisatie zal dus ook van dit recht gebruik maken", volgens Bar rish. Het Nederlandse organisatie-comi té heeft als reactie op de brief van Barrish de ISOD telegrafisch ge vraagd om Zuid-Afrika nogmaals „krachtig uit te leggen" hoe de zaken er in Nederland voorstaan en bij de Zuidafrikaanse invali- densportbond aan te dringen op stopzetting van haar pogingen om toch naar Arnhem te kunnen komen. „De actie van Barrish is volkomen onbegrijpelijk", vol gens een woordvoerder van het comité. Hij wees er nadrukkelijk op dat sinds de uitspraken van parlement en regering organisa torisch totaal geen rekening meer met Zuid-Afrika is gehou den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7