[Le/cfee agenda Oud worden ^probleem' in Voorschoten Minder-validenbus in Wassenaar een succes Bloemrijke operette Oegstgeest Mevrouw Van Lennep helpt mevrouw Hammer uit t r minder valide onmogelijk. i aangepast busje: "Reizen met normaal openbaar LEIDEN - Uit een woning aan de RÜnsburgersingel is gisteravond, toen de bewoners niet thuis wa ren, een bedrag van bijna 7000 gulden gestolen. Het geld zat in een portefeuille die in de woon kamer lag. Drie inbraken werden er dit week einde in Leiderdorp. Zaterdag werd er een vergeefse poging ge daan de brandkast open te bre ken van een bedrijf aan de Zijl- weg, nadat een met zeep inge smeerde ruit was ingeslagen. De daders moesten zonder buit het pand weer verlaten. Zo ook bij een inbraak in een gara gebedrijf aan de Van der Valk Boumanweg zaterdagnacht. De daders, die zich via een zijruit toegang hadden verschaft tot het bedrijf, moesten onverrichterza- ke weer vertrekken. Dezelfde nacht werd er een inbraak gepleegd in een bedrijf in contai ners aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. De bovenste verdie ping van het bedrijf werd door zocht en enig wisselgeld wegge haald. N ajaarsuitvoering De accordeonvereniging DVS uit Wassenaar zal zaterdagavond om 20.00 uur haar najaarsuit voering houden in het Jeroen- huis aan de Kerkstraat. Onder leiding van dirigente mevrouw L.H. Camfferman treden achter eenvolgens het C-orkest, het B- orkest en het A-orkest op. Deze bestaan uit respectievelijk pas- begonnen leerlingen, wat meer gevorderden en senioren. Na de pauze volgen de DVS-leden de musical "Radio Fliere-flui- ter" op. Daarna is er nog tot 23.00 uur gelegenheid tot dansen op muziek van "De Varianten". Koekvergulden De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor woens dag 28 november een "middagje koekvergulden" op het pro gramma staan. De middag be gint om 13.30 uur in het NPB-ge- bouw aan de Lange Kerkdam en is bedoeld voor kinderen van le den, maar ook voor belangstel lenden volwassenen. Donderdagmorgen 29 november komt de afdeling om 10.00 uur weer bijeen in het NPB-gebouw voor een contactochtend. Over "het kerstgebeuren in alle lan den". De jaarlijkse kerstviering van de afdeling is op dinsdag 18 decem ber vanaf 11.00 uur in het Dorps centrum aan de Schoolstraat. In het programma is een koud buf fet opgenomen. Meeneem-expositie Tweeëntwintig Wassenaarse kun stenaars, leden van de vereni ging van Beeldende Kunste naars, nemen deel aan een "meeneem-expositie". Die is van donderdag 22 november tot en met zondagmiddag 24 november in de expositieruimte bij het Wassenaarse sportfondsenbad. Donderdagavond verrichten le den van "Dialoog" de opening. Vrijdag kan men er terecht van 19.00 tot 22.00 uur en in het weekeinde van 11.00 tot 17.00 Er zullen te zien en te koop zijn stola's en keramiek, aquarellen, zeefdrukken en vele andere din gen. Sinterklaas De Wassenaarse Katholieke Be jaardenvereniging gaat op zon dag 25 november het Sint Nico- laasfeest vieren in het Jeroen- huis. Het programma begint om 14.00 uur. Niet alleen zal de Sint aan wezig zijn, maar er wordt ook een programma verzorgd door de folkloristische jeugddans- groep van de St. Jozefschool en door een jeugdzangkoor onder leiding van mevrouw Plompen. MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 „Maar er leven nog meer wensen..." Maandag Leiden - Rijksmuseum van Oudheden - Papegracht, lezing: "Wandmahlereien der Hanghauser in Ephesos", 20 uur. K O Hardop, Poëzie Harop, 20.15 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, Poolse filmcyclus nr. 6, 20 en 22.15 uur. Antoniusclubhuis - Mare 43, Voorlich tingsavond psoriasis patiënten, 20 uur. Hendrik Kraemer Instituut-- Leidse- straatweg 11, Oegstgeest, Genootschap Nederland-Israèl. 20 uur. LAK - Levendaal 150, sinterklaasca deautjes maken, 20 uur. Antoniusclubhuis - Mare 43, Najaars vergadering FNV en NW, 20 uur. Ontmoetingscentrum - Hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-west 14.30 Oegstgeest - Gemeentehuis 19.30 uur, Begrotingsvergadering. Leiderdorp - Gemeentehuis, Cie cen trale antenne, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 16-23 november door apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 124808. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, telefoon 2525. Indien het 's avonds na 11 uur niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, telefoon 122444 ge bruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - v d. Waalslaan (Gezond heidscentrum), telefoon 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong Ka- gerplein 307, Sassenheim. Telefoon LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00"ü. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. j Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per postf60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten LEIDERDORP - De rommelmarkt die afgelopen weekeinde door Leiderdorpse padvinders wérd georganiseerd, is een groot succes geworden. De opbrengst van de markt, die geheel ten bate komt aan de activiteiten van de padvinders, bedroeg 2300 gulden. Er was veel belangstelling voor de diverse stands waar speelgoed, meubels, tv's, brommers en boeken (zie foto) werden verkocht. uit beurs weg Mevrouw De Boer: "Het begon allemaal met het Wassenaarse zwembad..." een plaats vanwaar de gewone telefoon niet te is bereiken. Een telefoontje kan voorkomen dat zulke mensen dagen hulpeloos op de grond liggen. Een centraal alarmsysteem zou de angst hier voor wegnemen en de minder valide mens weer een stuk zelf standigheid teruggeven. Want hoe vaak komt het niet voor dat mensen uit angst voor ongeluk ken voortijdig in een bejaarden- of verpleegtehuis gaan?" CONNY SMITS PAGINA 2 Zeven mille WASSENAAR - "Je kunt wel allerlei mooie projecten voor de minder valide mens opzetten, maar als er geen vervoer is, ben je nog nergens." Deze woorden komen uit de mond van mevrouw Van Lennep, bestuurslid van de Wasse naarse Stichting Belangenbehartiging Minder Validen, kortweg Wamiva genoemd. Sinds een goede maand beschikt de stichting over een in Den Haag gehuurde bus, die voor het ver voer zorgt van mensen die niet in staat zijn met het normale open bare vervoer of taxi te reizen. In Den Haag bestond een dergelijk aangepast vervoer al een aantal jaren en tot voor kort konden ook Wassenaarse gehandicapten van de Haagse bussen gebruik ma ken. Vorig jaar bleek dit niet lan ger haalbaar en zo dreigden vele mensen gedupeerd te raken. Op initiatief van Wamiva is er nu ech ter met hulp van de gemeente een bus gekomen, die plaats biedt aan zeven rolstoelen en die één dag per week in Wassenaar en omgeving rondrijdt. Voorlopig rijdt de bus voor een proeftijd van een halfjaar, maar de voorziening blijkt zo'n succes dat het voort bestaan ervan verzekerd lijkt. Zwembad De dames Hammer, De Boer en Van Lennep, drie bestuursleden van Wamiva, vertellen enthou siast over hun werk voor de in juli van dit jaar opgerichte stichting. "Het begon eigenlijk allemaal met het zwembad hier in Wasse naar. Dat is voor de minder valide mens zeer moeilijk toegankelijk. Omdat er nu sprake is van nieuwbouw of verbouw van dat zwembad hebben wij gelijk bij de gemeente aangeklopt met het verzoek voorzieningen aan te brengen, zodat ook de gehandi capte mens van het zwembad ge bruik kan gaan maken. Eerst hebben we in verschillende an dere steden zwembaden bezocht om te bekijken hoe het bad in Wassenaar er zou moeten uitzien of hoe beslist niet. Na vele erva ringen te hebben opgedaan, is er een pakket van wensen opgesteld dat we aan de gemeenteraad hebben voorgelegd. Deze stond direct open voor ons initiatief." Mevrouw Van Lennep: 'Toen kwam bij ons de vraag op hoe de mensen in een eventueel aange past zwembad moeten komen. Zonder goed vervoer ben je na tuurlijk nergens. Zonder slag of stoot kregen we toen van de ge meente voor een half jaar subsi die. Daarvan kunnen we nu één dag per week een bus laten rijden met chauffeur en begeleider. Minder valide of bejaarde i krijgen zo de gelegenheid er eens uit te kennen en familie te bezoe ken. Ook rijden we hen vaak naar een ziekenhuis of verpleegtehuis, zoals De Prinsenhof in Leid- schendam. Met het normale openbaar vervoer doe jé er drie kwartier over om in de Prinsen hof te komen, voor mensen die slecht ter been zijn is dat natuur lijk niet te doen." Mevrouw De Boer regelt de coördi natie van de busroute. "Mensen kunnen mij opbellen en opgeven waar ze hoe laat moeten zijn. Ik probeer dan de busroute zo effi ciënt mogelijk te regelen, toch blijkt al snel dat week veel te weinig is. Niet ii een moet natuurlijk op hetzelfde moment naar dezelfde plaats en zo komt het vaak voor dat de bus met één persoon op weg gaat en leeg terug moet. Daar komt nog bij dat het niet alleen het op zich is; minder valide r moeten ook in en uit de wagen worden geholpen en vaak in de woning worden gedragen. Al met al een tijdrovend karweitje." Dat de bus in een grote behoefte voorziet weet mevrouw Hammer aan te tonen met het voorbeeld van een mevrouw die in de vijf weken dat de bus rijdt al vier keer is meegewees't. "Die mevrouw zei tegen mij: Ik heb zo lang thuis gezeten, ik heb wel een jaar nodig om de achterstand in te halen." De goede medische verzorging en de nabijheid van diverse zieken huizen zorgen ervoor dat in Voor schoten de levenskansen groter zijn dan elders, maar helaas wijst de praktijk uit dat de hulp aan zwakkeren, zieken en afhankelij- ken in Voorschoten zonder vrij willigers onmogelijk is. Deze week beginnen de voorbe sprekingen over de gemeentebe groting voor 1980 en verschillen de raadsleden hebben al laten blijken dat zij teleurgesteld zijn over de prioriteitenlijst van het gemeentebestuur. Ze missen in dit overzicht een praktische i pak van de zorg v Deze zaak wordt volgens hen af gedaan met de mededeling dat er te zijner tijd een bejaardennota zal uitkomen. En dat terwijl er in de commissie welzijn al is ge sproken over een eventuele stich ting van een bejaardenthuis, be jaardentehuis, voor de opvang van alle bejaarden ongeacht le- vensbeschouwende richting of gezondheid, aldus de raadsleden. Het kan bij het toekomstige ge meentelijk beleid wel eens gaan over de vraag: één miljoen voor sportvelden (prioriteitenlijst) of één gulden voor bejaardenhulp. Opgepakt wegens openbare geweldpleging LEIDEN - De politie heeft van nacht op het Kort Rapenburg drie Leidenaren (24,18 en 16 jaar) aangehouden omdat ze zich schuldig maakten aan openbare geweldpleging. Ze hebben eerst een ruit van een werkkeet vernield en daarna een voorbijganger, die daar waar schijnlijk een opmerking over maakte, mishandeld. Wat precies is voorgevallen is nog onduide lijk omdat het slachtoffer zelf niet bekend is. Deze uitspraak illustreert heel goed waar het Wamiva om gaat. "We willen de gehandicapte mens eens tussen de vier muren van daan halen, waar hij soms al jaren zit," zegt mevrouw Van Lennep. "Met de bus krijgen de gehandi capten eens de kans uit hun iso lement te komen en zelfstandig naar familie of vrienden te gaan. Het behouden van de zelfstan digheid staat bij vele minder va liden namelijk voorop, ze willen in geen geval hulpeloos lijken of overlast veroorzaken. Wij probe ren in een stichting als Wamiva het isolement op te heffen en de zelfstandigheid te bevorderen." Behalve de aangepaste bus heeft de stichting nog vele andere projec ten op het programma staan. Wensen Mevrouw Hammer "Onze grootste wens is natuurlijk een eigen bus te hebben die de hele week kan rijden. Maar zolang dat nog niet is te verwezenlijken zetten we ons in voor andere zaken die het le ven van de minder valide mensen kunnen vergemakkelijken. Zo moet er aan veel openbare ge bouwen hier in Wassenaar nog heel wat veranderen, willen ze toegankelijk worden voor men sen in rolstoelen en dergelijken. Onze ervaring is dat wanneer mensen attent worden gemaakt op het bestaan van obstakels, zij er best wat aan willen doen. Het probleem ligt vaak in de onwe tendheid. Wij zijn nu van plan om elke keer wanneer er ergens wordt verbouwd of wanneer stoepen opnieuw worden aange legd, de mensen erop te wijzen dat de drempels best kunnen wegblijven.',' Een andere hartewens van de be stuursleden van Wamiva is een alarmsysteem. "Wanneer gehan dicapten en bejaarden een draadloos telefoontoestel bij zich kunnen dragen, kan hen een he leboel ellende bespaard blijven. Je zult namelijk altijd zien dat ongeluk krijgen op Auto op rijksweg uitgebrand LEIDEN - Op de rijksweg (Den Haag, Amsterdam) ter hoogte van het benzinestation bij de Europaweg, is zaterdagochtend een auto volledig uitgebrand. De bestuurder, een 22-jarige man uit Sassenheim, heeft het brandende voertuig op tijd kunnen verlaten. De brandweer heeft geprobeerd het vuur tijdig te blussen, maar zag daartoe geen kans. Hoe de auto in brand is geraakt, is onbekend. centra, maar weinig zeggenschap zodra het de opname van een be jaarde betreft. Het Hofflant Huys neemt uitsluitend bejaarden op die minimaal vijf jaar humanist zijn, Oud-Bijdorp uitsluitend ou de religieuzen, Foreschate alleen leden van de vereniging Pro Se- nectute en het prot. christ. be jaardentehuis Adegeest is bereid om eventueel ook "andersden kenden" op te nemen. In de prak tijk komt het er op neer, dat de indicatiecommissie een advies kan uitbrengen, maar dat dit ad vies door de bejaardencentra slechts wordt opgevolgd indien een bejaarde past in de voorkeur van het tehuis. Service flats Het probleem van de bejaarden hulp spitst zich in Voorschoten nog meer toe omdat ongeveer tien jaar geleden twee grote ser viceflats voor ouderen werden geopend. Hoewel meegedeeld werd dat deze serviceflats ook de beschikking zouden hebben over verpleeghulp en een ziekenboeg, blijkt thans in de praktijk dat de verpleging bestaat uit een direc trice met een verplegingsdiplo- ma en dat ziekelijke bejaarden, zo blijkt uit één der jaaroverzichten, als het kan graag worden ge weerd. Daarnaast zijn er ook veel bejaar den die lange tijd zelfstandig hebben gewoond, maar kwalen beginnen te krijgen. Uit het rap port van de Indicatiecommissie bejaarden blijkt dat voor bejaar den die niet gezond genoeg zijn voor een bejaardenhuis, maar ook niet ziek genoeg voor een verzorgingstehuis geen enkele mogelijkheid bestaat om te wor den opgenomen in een of ander tehuis. Vrijwilligers De gesubsidieerde Stichting "Horst en Vliet" kan de aanvra gen om hulp niet aan. Daarnaast komt dat gezinshulp zowel voor gezinnen als bejaarden slechts kan worden gegeven tussen 9 en 17 uur. De hulpbehoevende be jaarde is buiten die tyd volledig afhankelijk van vrijwilligers, die eventueel zijn te vinden in de fa milie of bij enkele vrouwenver enigingen. Uit de discussies ge voerd in de commissie voor wel zijn en uit gesprekken met be jaarden komt naar voren dat een belangrijk deel van de bejaar denhulp volledig afhankelijk is van vrijwilligers. De Troubadours brengen hu e op de planken van het Rijnlands Lyceun OEGSTGEEST - De plaatselijke operette-vereniging De Trouba dour had een mooi gevulde aula in het Rijnlands Lyceum. Trou badours zijn minnezangers. Voor minne op het toneel moet je to- neelbloed hebben. Heb je daar van geproefd, ga je tevreden huiswaarts. Eén geval liet geen twijfel over dat bloed: Auri Bodar. Zangsoliste vóór de pauze in een ''Letzte Ro se" uit Flotow's opera Martha: stem met gaaf blijvende hoogte voor coloratuur "in de wieg" ge legd. Actrice na de pauze, in een uitgebreide selectie van Carl Zeller's Vogelhandler. Een type meisje dat een katje met een klauwtje zijn kan, lokken kan en lief zijn, rolvast als een poes in de natuur. Onze Oegstgeester Troubadours wandelen op rozen. Ik kreeg er twee, hun eerste koorlied - zoals alles Duits gezongen, heette Dui zend Rode Rozen, rozen als pa rels van het gevoel, en in één van de gespeelde scènes bood de in volksplupje vermomde prinses de vogelhandelaar een ruiker ro de rozen aan, die prompt te ken nen gaf dat het in zijn wereld ge bruik was dat de aanbiedster daarmee zichzelf erbij biedt. Eer der had de gepruikte prins voor een wildroof door de bevolking genoegdoening geëist door "eine Jungfrau". Het vorenstaande als ik begrepen heb wat bedoeld was! Van on waarschijnlijkheid en amourette leeft de operette. De zaak was hier, dat het programma niets vertelde en de presentatrice ter zijde van het podium in haar bie zen kooi te vaag van stem haar mededelingen aan de ruimte gaf. Ergens brachten de luisteraars door een dubbel en dwars ver diende spontaan applaus de pia niste Meta de Gee hulde. Zij ver ving het orkest geen kleinigheid. Dirigent, met duidelijke greep op alles, was Wim Kotterman. Solis tische partijen (sommige voor treffelijk) hadden ook Nell van Holland, Janny Potjes, Koos Kiens, Jan Bodar, Rob Mackay, Rinse Herder. Te vermoeden valt gemengd amateurs en ge schoolden. Voor koor alleen (8 mannen, 30 vrouwen), plus piano, waren zangen gekozen van Mei- sel, Stoltz, Millöcker, Suppé, Bi- zet. Een pluim voor Bizet (Parel vissers), koor zowel als compo nist. Te vermelden valt nog een aantrekkelijk duet (Walzertraum) van de heren Bodar en Kiens. KEES VERHOEF VOORSCHOTEN - Oud worden in Voorschoten schept problemen. Door het openbaar komen van enkele jaar overzichten van stichtingen en overheidsinstanties die voor bejaarden werken, is aan het licht gekomen dat er ten aanzien van de hulpverlening voor bejaarden enkele hia ten bestaan die niet van de ene dag op de andere kunnen worden opgelost. bestemd voor de aanleg van nieuwe sportvelden snel moet worden besteed aan een doeltref fende hulpverlening van bejaar den. Ook wethouder Marselis (CDA) liet tijdens de behandeling van de begrotingen (overzicht in komsten en uitgaven in 1980) van de Stichting maatschappelijke hulpverlening en van de Indica tiecommissie bejaarden Voor schoten blijken dat bij de bejaar denzorg pessimistisch inzipt Het college van burgemeester en wethouders heeft een overzicht gemaakt van wat het in 1980 zoal voor zjjn bejaarden wil gaan doen. Volksgezondheid en maat schappelijk werk komen daar alleen in voor met de uitbreiding van de huisvesting en dat is enige raadsleden te weinig. Mevrouw Eichorn (PvdA) is van mening dat het best wel eens kan zijn dat T GELD dat eigenlijk is In de kou Zowel uit het jaarverslag van de in dicatiecommissie als uit het jaar verslag van de stichting "Horst en Vliet" blijkt dat bejaarden, zo dra deze zichzelf niet meer kun nen verzorgen dringend hulp van anderen nodig hebben, in de kou komen staan. Gelukkig zijn er di verse vrijwilligers die dan bij springen, maar de officiële in stanties laten het afweten en be roepen zich op een gebrek aan "mankracht" of geld. Voorschoten heeft vier beiaarden-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2