MKWm 'Vangrail': verdienstelijl Kleurrijke produktie van 'De Poppenkeet' SSMMMSl m. Mil Verfijnd gitaarspel van Laurie Randolph r flAANDAG 19 NOVEMBER 1979 VARIA 't Is anders, zegt Carmiggelt al tijd dat Speenhof/ altijd zei. Op woensdag 7 november schreef ik over de dood van de 13-jarige Mustafa Tiryaki uit Utrecht, die met een buurjon gen had gevochten, onwel raakte toen hij thuis kwam, en overleden bleek te zijn toen de ambulance arriveerde. Poli tie en buren moesten een paar keer dringend vragen of er een ambulance gestuurd kon worden voordat die eindelijk kwam, want er is een regel dat mensen die thuis onwel wor den eerst de huisarts moeten laten komen. Die huisarts bleek eerst niet te vinden, maar (en nu citeer ik wat ik toen schreef) „omdat de agen ten via hun portofoon bleven aandringen op het sturen van een ambulance, kwam deze ten slotte toch, na de derde dringende aanvraag, (de haan moet altijd drie keer kraaien, zoals u weet), na 19 minuten aankakken". Gesprek Als ik zoiets lees, schreef ik ook, ben ik geneigd bijzonder pri mitief en boosaardig te reage ren. Waarom werd de ambu lance niet meteen bij het eerste alarm gestuurd? Waarom werd die bezopen regel zo strikt toegepast dat eerst de huisarts moest komen om te kijken of het ernstig genoeg was voor een ziekenwagen, waar blijf je op die manier met je „renwagens"die zo noodzakelijk zijn omdat vooral bij hartpatiënten de eerste minuten na een hart aanval het belangrijkste zijn? Kortom: boosaardig en pri mitief. De betrokken mensen van de Centrale Post Ambulance vervoer, en van de GG en GD in Utrecht, reageerden ge schokt, en nodigden me uit voor een gesprek. Directeur Van Dijk was erbij, en nog vier anderen, onder wie ook de twee mannen die op het moment van de melding op de Centrale Post aanwezig wa ren. Alle gesprekken die daar gevoerd worden, worden op de band vastgelegd. Woordelijk Ik heb die band mogen beluiste ren en neem het woordelijke verslag er van voor u over 1 november 1979,18.53 p,ur. V: „Zeg het eens". Politie: Minstraat 51, er ligt iemand buiten kennis in huis - over - een vent flauw geval len, ze weten niet wie de huis arts is, want die kerel kan niets zeggen -en de buren, die bellen V: )?E7i jullie zijn onderweg?" Politie: ,(Er is een wagen van ons naartoe, ja". V: O, bekijk het even? Dan horen we het wel. Zeg, laten ze pro beren de huisarts te bellen". Politie: ,JDat heb ik al ge vraagd, maar daar konden ze niet achter komen, want die kerel kan niet lullen". V: „O, nou ja, anders horen we het wel; dan komen we". 18.55 uur K: Ja". Politie: ,J3ij de Minstraat, in huis vrouw plat. Welk num mer was het, Ko? Minstraat 51". K: ,(Een collega van mij heeft hier net een telefoontje over gehad. Ik zal even overleggen. Als we er niet heen gaan, dan waarschuw ik even". K: Ja met K.". Politie: „Weet je al wat meer?" K: Ja, we gaan er niet heen, want we hebben advies gege ven naar de dokter te bellen. En als ze het niet lukt, moeten ze terugbellen". Politie: „O". K: ,Maar ze moeten niet via de politie proberen het toch voor elkaar te krijgen. Maar het is bekend hoor". Politie: „Okè, bedankt". 19.03 uur K: „Centraal Post Ambulance" Particulier: Ja, u spreekt met Minstraat 43. Op nummer 51 is een Turkse jongen voor de deur niet goed geworden. Die hebben ze naar binnen ge sleept. Hij is bewusteloos en het is heel ernstigOp nummer 51. Kom alstublieft met een bloedgang". K: ,(En uw telefoonnummer is?" Particulier: (noemt het num mer). K: „Goed zo, we komen direct". K informeert de politie. Politie: „Gaan jullie toch naar de Minstraat?" K: „We gaan nu naar Minstraat 51. Iemand belde dal het een ernstige zaak is". Politie: /Dokter Kleine is on derweg, vervanger van dok ter De Hart". K: ,J3edankt voor de informa tie". Gang van zaken Tot zover dit woordelijke ver slag. Morgen zullen we zien, waarom de CPA niet na elke melding meteen een ambu lance stuurt. De namen van de verpleegkundigen heb ik op eigen initiatief door een letter vervangen. Het gaat niet om de mensen, maar om de gang van zaken, zowel in het alge meen, als in dit geval in het bijzonder. LEIDEN - Cabaret 'Vangrail', dat zaterdagavond in de Leidse Schouwburg stond, lijkt dezelfde ontwikkeling door te maken als 'Tekstpierement' in de wankele beginjaren. Toen kon het gebeu ren dat Brink en Sanders zo wei nig mensen in de zaal ontdekten, dat zij hen verzochten in een kring op het podium te gaan zit ten. Nu trekken ze overvolle za len. Bij 'Vangrail' lijkt dat precies zo te gaan. Elke nieuwe voorstel ling betekent ook steeds weer meer mensen. Zaterdagavond bleek al een groot gedeelte van de Schouwburg bezet, hetgeen de motivatie van Cees Rutgers, Clai re Elsas, pianist Rob Hendrikx en Ruth Walter, die (o.a. als Turkse dame) een gastrol vervulde, sterk bevorderde. Het begin was ui terst aarzelend, maar "Vangrail" kwam vooral voor de pauze zeer sterk terug (het FNV deed aan de staking mee). Hoewel het pro gramma nog niet zo omvangrijk is, dat voor een "volwassen" ca baretavond gezorgd kan worden (om kwart over tien,stond het publiek al weer op de Oude Vest), toch vormt "Vangrail" een op vallend element in de niet zo overmatig met talent begiftigde nieuwe cabaret-generatie. De plaats van Ivo de Wijs of Bram en Freek kunnen ze voorlopig nog niet invullen (daarvoor is hun ca baret te vriendelijk en niet bij tend genoeg), maar de pogingen, die ze ondernemen om de schouwburgbezoeker een pretti ge avond te bezorgen, kunnen toch op z'n minst "verdienste lijk" genoemd worden. Het pijn lijke van de Mentenpassage van Brink; het kolderieke van de "appelmoes" van Hermans of het vertederende van de "Meisjes van Zestien" van Van Vliet mis sen we nog te opvallend, om nu al te kunnen concluderen, dat "Vangrail" zich in de Nederland se cabaretwereld een vaste plaats veroverd heeft. Wim lbo lijkt bij een aanvullende geschiedschrij ving van de Nederlandse cabaret historie nog geneigd lankmoedig aan de groep voorbij te gaan. Maar als 'Vangrail' op dit niveau doorgaat, zal de tijd niet ver meer zijn, dat men elke avond volle zalen trekt en Wim Kan hen in de pauze komt feliciteren met hun optreden. De 'Jonge Weduwe, die een Stapelbed zoekt' is tijdens het totaal anderhalf uur durende optreden zeer onderhoudend be zig er één te vinden. En het staat nu al vast, dat zij bij een volgende voorstelling een volledig uitver kochte Leidse Schouwburg kan mededelen er één gevonden te hebben. BERT KOEKEBAKKER De sores van Pellinores LEIDEN - 'De sores van Pellinores' is de naam van de jongste pro duktie van het kindertheater 'De Poppenkeet', bestaande uit Ka rin van Holst Pellekaan en Simon van Leeuwen, die gistermiddag in een geheel bezet LAK-theater haar eerste voorstelling beleefde. Karin en Simon hebben twee maanden keihard gewerkt om deze poppenvoorstelling voor publiekspresentatie gereed te maken. Karin doet de stemmen van Rico de Raaf, Pim, het knechtje van Ridder Bors, de Geest van de Spiegel en Pellino res de draak. Simon doet de stemmen van Mevrouw Pommer, de heks, Ridder Bors en hij is voorts Badumoor, de reus. Voor al die laatste creatie zorgde gis termiddag voor de nodige emo ties in het met kinderen afgela den theater. Veel kinderen durf den de reus wel een handje te ge ven en sommigen trokken zelfs aan zijn lange kleren. Dit laatste lijkt overigens niet geheel zonder gevaar, omdat Van Leeuwen in zijn rol als de reus op stelten loopt. Enige kinderen durfden ook de vervaarlijk uitziende draak Pellinores een handje te geven. Misschien aangemoedigd door de omstandigheden, dat de draak verkouden was en daarom geen vuur kon spuwen. Opval lend was, dat de heks vrijwel de zelfde intonatie had als de be faamde creatie van Jean Dulieu. Ook "De Geest van de Spiegel", hoewel een goede geest, maakte op de soms ademloos luisterende en toekijkende kinderen erg veel indruk. De Stem van de Spiegel was, met geluidseffecten en toonhoogteverschillen, voor één kindje zo angstaanjagend, dat het keihard ging huilen. Duidelijk is in elk geval, dat Simon en Karin een zeer kleurrijke voorstelling hebben gebracht, waarvan velen zich de reus, die werkelijk kwaad wordt als de kinderen hem te dicht naderen, nog lang zullen blijven herinneren. De Poppen keet, hoopt nog door veel buurt- jeugd- en clubhuizen benaderd te worden voor een voorstelling. De stafmedewerkers, die zich tijdens deze voorstelling een oordeel hadden kunnen vormen over het niveau van het gebodene, lieten het gistermiddag ten onrechte afweten. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De Amerikaanse gitaris- te Laurie Randolph bracht tij dens het koffieconcert van K en O in de foyer van de Stadsgehoor zaal een programma met overwe gend eigentijdse muziek. Geen concessie dus aan haar toehoor ders, maar wel een geheel van hoge artistieke kwaliteit. In het begin verliep het contact met de zaal wat moeizaam. Men moest nog aan haar programma wen nen, en haar inleidingen, te zacht R.PA& <0CH OP, JOLL1P0R..PI& HUISBEWAAR DER- l£> &ÊÊIO MA KKEL-'JK HEERSCHAP.' IK. MOET u VERZOEKEW) Prf HUIS Tfe VER!.ATEM...IK CMTVAN© EEM BEIONJIIOÖ VAM HtpNFERP -flORUMEM ALS n< FEZS- MACHT ALLEEM) IN PT PAKP CÜOR BREMS VOLSTREKT" ALLEEM; gOE/CEA/ OVER POE IK HEr?" - T EOEKEM Oi/ER Hoe MET Aller MOBr ffïïÏÏiïTB-l-IWI fell Kill ij)>Teruxr.- Agenda Leidse bioscopen CAMERA: "Gejaagd door de wind", da. 7.45 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Kuifje en het geheim van het gulden vlies", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.15 uur. Nachtvoorstelling: "Cousin cousine", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. LIDO 1: "Hair", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 2: "Alien", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Die Ehe der Maria Braun", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Woody Woodpecker", za. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Grijpstra De Gier", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Kiss in attack of the Phantoms", 'Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhui^ en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënfl. 4.45 u 12 jr. en in het Engels gesproken, wer den slecht begrepen. Haar spel bleef introvert, maar allengs ontwikkelde zij een klankraffi- nement, zo verfijnd en zo knap, dat het een genot werd haar te beluisteren, ook al zou men zich in de tango's een wat feller tem perament gewenst hebben. Hoogtepunten in dit programma waren de Sonatine van Federico Moreno Torroba en de Sonate III van Manuel Ponce. Hier bewees zij, dat zij een gitariste is van hoge klasse, een niveau dat muzikaal artistiek zelden voorkomt, al thans van hetgeen mij uit Ameri ka bekend is. BEP RIJNDERS REX: "Zeven dagen voor de complete verleiding", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr., Nachtvoorstelling: "Memorandum van een pornoprins", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Gejaagd door de wind", da. 1.30 en 8.00 uur, 12 jr. EURO 2: "The Wiz", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, al. Nachtvoorstelling Euro 1 en 2: "Sex- lekkerbekken", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Escape to Athena", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "The battlestar Ga- lactica", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Avalanche Express",da.7.00 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Tekenfilmfestival", Tint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volqt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- der$ Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:\ voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- Mpl(020-175000. 2.00 t 12.15 Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Once upon a time in the West", vr. en za. 9.00 uur, zo. 8.45 uur ma, di. en woe. 8.00 uur, 12 jr. "They called him bulldozer", vr. 7.00 c@.udCYlieuiu& 19 NOVEMBER Honderd jaar geleden stond in de krant: - Twee Franschen, vertegen woordigers in Afrika van het huis Verminck te Marseille, hebben in September de bron nen van de Niger ontdekt. Zij vertrokken van Sierra Leone en drongen door tot aan het Kong- gebergte. Na groote moeilijkhe den en gevaren te hebben over wonnen, vonden zij drie bron nen, waaruit de stroomen voortkomen die zich later ver eenigen tot de grootste rivier van het Westen van Soedan. De namen der ontdekkers zijn Zweifel en Moustier. - Zekere Clémence Blossier, naaister te Auvers bij Pontoise in Frankrijk, beminde een werkman uit een naburig dorp. Hare ouders hadden haar ech ter verboden hem te zien Of met hem te correspondeerenOm haar doel toch te bereiken ging het meisje aan het brandstich ten. De alarmklok werd dan geluid, de minnaar snelde toe en kon dan gemakkelijk te midden van den oploop een ontmoeting met Clémence hebben. Zoo ont stond er zesmaal in zes weken brand te Auvers en niemand kon den dader ontdekken. Op den 27sten September echter werd Clémence op heeterdaad betrapt; zij bekende haar mis drijf en is door het hof van assi ses tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Vijftig jaar geleden: - Acht maanden lang heeft de 27-jarige Pool Kasimir Sartsj- kof volkomen gezwegenzoo meldt men uit Berlijn. In 1922 was hij uit Polen gevlucht om den militairen dienst te ont gaan. Daarna pleegde hij 28 in braken in Pommeren, Bran denburg en Silezië en lichtte hij 21 ziekenfondsen in honderd gevallen op. In October vorig jaar werd hij gearresteerd en voor verhoor van de eene naar de andere stad vervoerd. Te Glogau verstomde hij, in Maart j.l., plotseling volledig. Hoewel de artsen hem na een zorgvuldig onderzoek een simulant noem den hield hij, ook als hem hij verrassing vragen werden ge steld door medegevangenen, vol, dat hij niet meer spreken kon. Dit hield hij acht maanden vol, kennelijk met-de bedoeling om te verhinderen, dat zijn identiteit werd vastgesteld en de volledige lijst van zijn delic ten kon worden opgesteld. Nu echter heeft hij bij een verhoor weer gesproken en wel, omdat h ij gekweld werd door den angst, dat hij inderdaad niet meer zou kunnen spreken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25