Spoorwegen niet op strenge winter voorbereid Toerisme blijft een prijsgevoelige zaak Britten hebben problemen met EG-bijdrage Directeur van Nationaal Boreao voor Toerisme: MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 UTRECHT (GPD) - De Nederlandse Spoorwegen zijn nog even slecht op een winterse overval voorbereid als een jaar geleden. Een noodvervoersplan - sterke vermindering van het aantal trei nen met instandhouding van de verbindingen - en doeltreffende communicatie tussen trein en verkeersleiding zodat het publiek goed kan worden geïn formeerd, blijken nog niet tot stand te zijn gekomen en een goede olie om vastvriezen van koppelingen te vermijden, is nog niet gevonden. NS-directeur ir. D. C. Hasselman is daarvoor ern stig gekritiseerd in de onderne mingsraad. Ir. Hasselman had begin maart in een interview verklaard: „Indien er eind dit jaar weer zo'n slechte winter komt, krijgen we niet op nieuw een even slechte trein dienst". Een voorlopig rapport over hoe een volgende maal veel onheil kon worden opgevangen en vermeden, was toen bijna vol tooid. Belangrijkste punten daarvan waren, aldus ir. Hassel man, de informatie aan het publiek en de aanpassing van (noodplan voor) de trein dienst. Tijdens een bespreking met de on dernemingsraad over dit onder werp is nu gebleken dat, hoewel het eind van het jaar is genaderd en in Belgiè de eerste verkeerson- tregelende sneeuw al is gevallen, NS op deze twee belangrijkste punten niet op de winter zijn WEERRAPPORTEN !j i hedenmorgen 7 i c c ill li De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. 4 zwaar bew. 7 half bew. 8 zwaar bew. 10 zwaar bew. 4 geh. bew. 10 regen 5 half bew. 9 onbew. 16 regen 5 zwaar bew. 12 regenbui 8 geh. bew. 1 licht bew. 5 geh. bew. 6 geh. bew. 2 mist 3 regen 6 onbew. 18 onbew. 10 zwaar bew. 10 mist onbew. 17 onbew. 22 licht bew. 15 geh. bew. 2 geh. bew. 16 regen 5 regen 5 sneeuw 2 zwaar bew. 19 zwaar bew. 19 zwaar bew. 21 onbew. 33 VEEMARKT LEIDEN - 19/11 Op de markt van vandaag werden 2003 dieren aangevoerd, gespecificeerd als volgt slachtrunderen 1257schapen/lamme ren 746. Prijsnoteringen slachtvee: slachtrunderen stieren le kwal. 7,25-7,95, 2e kwal. 6,80-7,15; vaarzen le kwal. 7,25-7,90; 2e kwal. 5,60-6,20; koeien le kwal. 6,80-7,80; 2e kwal. 5,70-6,10; 3e kwal. 5,30-5,60; worstkoeien 4,40-5,50; extra kwal. plus dikbillen 9,00-14,00; al- lammeren 155-205 per stuk. toelichtin gen slachtrunderen aanvoer redelijk, handel matig, prijzen stabiel. Schapen/ lammeren aanvoer redelijk, handel ma tig, prijzen stabiel. VEILING LEIDEN 19/11/1979: Andijvie 78-82, Kroten gek. 1.00, Gele kool 17, Groene kool 44-51, Prei 85-96, Spruiten A 94-96, Spruiten B 98-1.00, Spruiten C 73, Spruiten D 1.13, uien 35-39, Witlof 3.95, Meloenen 50-85, Bloemkool 1 x 6 2.35, Bloemkool 8 st 1.50, Bloemkool 10 st 1.15, Knolselderij 55-60, Sla zwaar 42-55, licht 30-41, Bleek selderij 42-60, Peterselie 23, Selderie 19-21. DEN HAAG - De strijd om de extra miljoenen die de rege ring heeft uitgetrokken voor het toerisme, is in volle hevig heid losgebarsten. Alle instanties die bij het toerisme zijn betrokken, hebben een bedelbrief gedeponeerd op het bu reau van staatssecretaris Hazekamp van economische za ken. Er is voor de komende vijf jaar 125 miljoen gulden extra te verdelen. Die regeringsinjectie is bedoeld om Ne derland aantrekkelijker te maken als vakantieland. Vier maanden geleden presenteer de Hazekamp zijn nota toeris tisch beleid, de eerste overheids- nota op dit terrein. Instanties als het Nationaal Bureau risme, ANWB, VWs reaus en ook het toeristisch be drijfsleven, reageerden vrij posi tief. Wel werd aangedrongen op het snel concretiseren voornemens. Nu, vier maanden later, is nog geen enkel plan inge vuld. Achter de de schermen wordt hard geknokt om „de bungalows en vakantiehuisjes en het aanpassen en vernieuwen van veel bedrijven, zijn daarbij be langrijke uitgangspunten. Toe- Voor de verbetering van toeristi- reisbu- sche infrastructuur (o.a beter op elkaar aansluiten van verkeers- en waterwegen, aansluiten van campings op riolering) en voor vernieuwing van accommodaties (vooral langs de kust) heeft de re gering tot 1985 62,5 miljoen uitge trokken. buit". De recreatieondernemers, ver enigd in de RECKON, vinden dat Hazekamp veel voortvarender aan de uitwerking van zijn be leidsplannen moet werken. „Er is sinds half juli niets constructiefs gebeurd. We hebben nog geen enkele reactie gehad op onze in gediende plannen", zegt een woordvoerder van de RECRON. De organisatie heeft uit protest nu een eigen actieplan opgesteld om hun produkt te verbeteren. Drastische modernisering van Kritiek In de strijd om het grote geld krijgt het Nationaal Bureau voor Toe risme weer de nodige kritiek te verduren. RECRON maar ook tal van VW's vinden dat het NBT, dat dit jaar 17 miljoen gulden overheidssubsidie ontving, op te grote voet leeft, dure kantoren in het buitenland opent, terwijl de werving in eigen land zou worden vergeten. Deze kritiek is voor een deel ingegeven vanwege het feit dat alle andere toeristische orga nisaties die gigantische ov« heidssteun missen. Het NBT legt die kritiek naast zich neer. „Er wordt juist de laatste ja ren veel gedaan om de Nederlan ders in eigen land vakantie te la ten houden. Ik wijs alleen maar op alle regionale campagnes die zijn opgezet", zegt J. N. Strijkers, directeur van het NBT. „Men denkt dat dat bedrag van 125 miljoen voor de komende vijfjaar .helemaal voor ons is bestemd. Dat is een groot misverstand", verduidelijkt hij. In de nota van staatssecretaris Ha zekamp is voor de periode van vijfjaar 10 miljoen extra voorzien voor toeristische propaganda van het NBT. De overige miljoenen gaan op aan onder andere de ver betering van accommodaties en voorbereid. Er is geen noodplan voor de treindienst en de com municatie tussen trein en ver keersleiding is nog niets beter dan begin dit jaar. De heer Hasselman had zich tegen het ontbreken van een noodver voersplan verweerd met de op merking dat dit „een van de moeilijkste zaken" was gebleken. „Het noodvervoersplan is er nog niet, maar deze maand komt een notitie gereed". Had ir. Hasselman begin dit jaar verklaard dat de informatie van trein via verkeersleiding naar het publiek, zowel op de perrons als via de media, eigenlijk belangrij ker was dan het noodvervoers plan, thans moest hij de onder nemingsraad meedelen dat over dit onderwerp nog slechts „nota's in voorbereiding" zijn. Het moet zelfs nog worden bekeken in hoeverre aannemers kunnen worden ingeschakeld „en gecon tracteerd" om sporen en perrons iis- en sneeuwvrij te maken. Ook aan een ander euvel, het be vriezen van automatische kop pelingen zodat treinen niet kun nen worden verbonden of ge splitst, blijkt nog niets te zijn ge daan. Nog steeds loopt er „een studie" naar de juiste dikte van de zgn. ijsolie, aldus ir. Hassel man. De ondernemingsraad was „een beetje teleurgesteld" ge weest „dat op een aantal vragen nog actie moet worden onder nomen", zo meldt NS' weekblad De Koppeling. Directeur JJV. Strijkers: "Versnippering van extra gelden wijs ik af'. BRUSSEL (ANP) - Elke vermindering van de Britse bijdrage aan de Europese begroting met honderd miljoen Europese rekeneenheden (ongeveer 275 miljoen gulden) zal de Nederlandse schatkist 20 tot 25 miljoen gulden gaan kosten. Deskundigen in Brussel hebben dat berekend. Dat betekent dat als volledig aan de Britse bijdrage aan de Europese be groting met honderd miljoen Europese rekeneenhe den (ongeveer 275 MILJOEN GULDEN( ZAL DE Nederlandse schatkist 20 tot 25 miljoen gulden gaan kosten. Deskundigen in Brussel hebben dat bere kend. Dat betekend dat als volledig aan de Britse eisen zou worden voldaan dit Nederland maximaal 450 miljoen gulden kan kosten. De Britse regering zegt al geruime tijd dat ze veel te veel bijdraagt aan het Europese budget. Haar eis is dat die bijdrage 1,8 miljard rekeneenheden naar be neden moet en dat zou Nederland minstens 360 mil joen gulden kosten. De problemen die de Britten hebben met hun bijdrage aan het Europese budget zullen het belangrijkste onderwerp van bespreking vormen op de Europese topconferentie, op 29 en 30 november in Dublin. Vandaag en morgen zullen die problemen in Brussel worden besproken in respectievelijk bijeenkomsten van de ministers van financiën en economische za ken (vandaag) en van buitenlandse zaken (morgen). Morgen is er in Brussel voorts een topberaad van premiers en ministers van buitenlandse zaken van de drie Beneluxlanden. Het Britse bijdrageprobleem is uitermate belangrijk. De Britse eerste minister, Margaret Thatcher, heeft zich namelijk zo vastgelegd, dat in Brussel de me ning bestaat dat de gemeenschap in een volstrekte impasse kan geraken als men in Dublin niet in zekere mate aan de Britse eisen tegemoet komt. In Brussel meent men dat in Dublin wellicht toch een uitweg zal worden gevonden voor het Britse bijdra- genprobleem. Maar de oplossing die er eventueel komt, zal dan niet verder gaan dan dat de staat- en regeringsleiders mogelijkheden binnen bepaalde limieten aangeven. Vrijwel zeker zullen de acht in Dublin vastgelegd willen zien dat een eventuele ge deeltelijke tegemoetkoming aan de Britse eisen slechts een tijdelijk karakter kan hebben. Ook daarover bestaat echter een ernstig verschil van mening met Groot-Brittannië. infrastructuur, het opvoeren van de serviceverlening en het ver richten van wetenschappelijk onderzoek. Alleen het NBT weet op dit moment over welk extra bedrag in de komende jaren kan worden beschikt. Staatssecretaris Hazekamp zal bij de vaststelling van de verdeling van de 125 miljoen gulden aan de verschillende organisaties zeker afgaan op adviezen van het NBT. Directeur Strijkers vindt dat voorkomen dient te worden dat de extra gelden aan bijvoorbeeld 450 VW's worden gegeven „Zo'n versnippering keur ik af. Alleen de goede plannen, die ook nationaal van groot belang zijn, verdienen financiële steun. Ik ben blij dat ik niet in de schoenen sta van de staatssecretaris. Het is uitermate lastig een goede ver deelsleutel te vinden. En je weet bij voorbaat dat je organisaties zult teleurstellen, hoe rechtvaar dig je ook te werk denkt te gaan". Plannen Het Nationaal Bureau voor Toe risme heeft duidelijke plannen ontwikkeld om een verdere te ruggang in de toeristenbranche te voorkomen. De toeristenba lans geeft een steeds somberder beeld te zien (negatief saldo mo menteel vijf miljard), omdat steeds meer Nederlanders over de grens trekken terwijl het aan tal buitenlanders dat ons land be zoekt, niet noemenswaardig toe neemt. Aan het NBT de belang rijke taak de reisbalans een vriendelijker aanzien te ge- Met agressieve campagnes wil het NBT proberen buitenlandse toe risten naar ons land te trekken. In West-Duitsland, de belangrijkse markt voor Nederland, gaan drie man de boer op om de belang stelling voor Holland bij touring caronderneming en, huisvrou wenverenigingen, kegelclubs etc. op te wekken. Met deze nieuwe tactiek, de „man to man benadering", hoopt het NBT de stroom van n v om van buiten landers te vergroten. Tot nog toe moest de toeristenorganisatie zich, bij gebrek aan voldoende geld, beperken tot veelal vrien delijke advertenties in de West- duitse dag- en weekbladen. De extra miljoenen van Hazekamp maken een intensievere bewer king van deze markt moge lijk. Nog steeds blijkt dat niet alleen de Duitser of Fransman onvoldoen de op de hoogte is van het feit dat ons land meer te bieden heeft dan tulpen en Amsterdam, maar ook de Nederlander zelf weet onvol doende de weg in eigen land. „Het produkt moet toegankelij ker worden", zeggen de vakmen sen. In gewoon Nederlands bete kent dit dat de consumenten zo danig moeten worden voorge licht, dat ze weten waar ze wat kunnen vinden. Enkele nieuwe initiatieven van het NBT zouden die voorlichting voor het produkt Holland kun nen verbeteren. Met de PTT werkt het NBT aan een experi ment om de toeristische informa tie in het zogenaamde Viewdata- systeem te stoppen. Dat betekent dat iedereen over niet al te lange tijd door een druk op een knop thuis informatie op zijn beeld scherm kan krijgen over alle mo gelijke vormen van vrijetijdbe- steding. En via de bekende post bus 51 van de overheid zullen vanaf volgend jaar toeristische reclameboodschappen de ether in worden gestuurd. Reserverings-systeem Een automatisch landelijk systeem voor het reserveren van hotel, appartement of camping is vol gens het NBT van het grootste belang om kwaliteit van het toe ristisch produkt te verhogen. Op kleine schaal houdt het Nationaal Reserverings Centrum in Am sterdam zich al met boekingen voor hotelkamers bezig en ook in enkele provincies wordt al met automatische reservering ge werkt. Wanneer deze service tot het gehele land wordt uitgebreid, kan iedere gast snel aan onder dak worden geholpen. Het reserveringssysteem zorgt er niet alleen voor dat snel een in zicht wordt verkregen in de nog beschikbare accommodatie, maar tevens kan aan noodzake lijk spreiding worden gedaan. De reserveringscomputer geeft a la minute een plaatje van de drukte in verschillende delen van het land. Bij grote drukte in bepaalde gebieden, kunnen toeristen op basis van de computergegevens naar minder volle regio's worden Lange tijd heeft Nederland vooral in het buitenland met de kust streek en met Amsterdam moe ten schermen omdat in andere regio's vaak de accommodatie ontbrak om grotere groepen toe risten op te vangen. „Door de ontwikkeling van grote hotels in onder andere Twente en in ste den als Maastricht, Leeuwarden, Medemblik, Lelystad etc. is Ne derland meer ontsloten als vakantieland. Een belangrijke zaak, vooral ook voor de werving in het buitenland", meent Strij ken». Uitbreiden Buiten Europa gaat het NBT zijn activiteiten uitbreiden. De Ver enigde Staten zitten al geruime tijd in het promotieprogramma Het komend jaar wordt extra aandacht geschonken aan het Midden-Oosten. Vol trots vertelt Strijkers dat de zusjes van koning Chaled van Saoedi-Arabië al een tripje in Nederland hebben ge maakt. „Snob-appeal is erg be langrijk, vooral in die landen. Wanneer men weet dat de zusjes van de koning naar ons land gaan, wordt de belangstelling voor Ne derland automatisch groter". In Benelux-verband wordt de Ja panse markt afgetast. Niet alleen het aantrekken van meer toeristen is van belang voor de Nederlandse economie, maar tegelijkertijd zal al datgene dat ons land te bieden heeft, qua aan trekkelijkheid en vooral ook qua prijs, concurrerend dienen te blijven. Strijkers: „Toerisme blijft een prijsgevoelige zaak. El ke ingreep van de overheid kan van invloed zijn. Er was vorig jaar plotseling sprake van dat het btw-tarief op autoverhuur zou worden opgetrokken. Men moet zich dan wel bedenken wat de gevolgen daarvan op het toeris me kunnen zijn. Wanneer je bij voorbeeld in België voordeliger een auto kunt huren, loop je de kans dat mensen Schiphol mij den en voor Brussel kiezen. Dit is maar een klein voorbeeld van hoe een maatregel kan doorwer ken". Hoewel Nederland op dit moment als vrij duur wordt ervaren, heeft het NBT goede hoop dat ons prijspeil enigszins in balans komt doordat de inflatie in bekende vakantielanden als Spanje, Italië en Griekenland veel goter is dan in ons land. In die zuidelijke lan den zijn prijsverhogingen per jaar van 20 procent niet abnor maal. Die landen worden derhal ve steeds duurder, waardoor Ne derland in een gunstiger concur rentiepositie komt te verke ren. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de extra subsidiegelden van de regering voor het verbeteren van accommodaties tot hogere prijzen zullen leiden. Immers, de ondernemers zullen een aanzien lijk deel van de investeringen voor eigen rekening moeten ne men. De recreatieondernemers en ook het NBT zeggen dat het gevaar van prijsverhogingen wel degelijk aanwezig is. De staatsse cretaris venvacht dat een betere accommodatie tot grotere omzet ten zal leiden en dat derhalve de prijzen niet omhoog hoeven. Toe- risme blijft een prijsgevoelige zaak, daar is iedereen het over eens. FRED KLAVER MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 26.20 331.00 68,10 87.50 187,00 189.00 76.10 71.50 24.10 49,50 46,10 373.00 80,00 75,10 172,50 83,50e 22,10 97,50 23,60 278,00 88,00 27',10 623.00 80,00 356,00 107,50 63.80 63,80 31,00 190,00 2130,00 43,00 312,00 3855.00 240,00 57,50 410,00b 420,00b Vance Sand. U.80 11.80 GOUD EN ZILVER Per kil Goud 24330 25300 Zilver 952/1054.50 Vorige. 24250,24950 Vori® AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ont waakte vanmorgen uit haar weekend-slaap in een wat druile rige stemming. De zwakke stemming voor de dollar die midden-beurs rond 1 cent lager lag dan vrijdag en de toestand in Iran, leverden weinig stimulans voor uitbundige affaire op. 946 1048.50 Door gebrek aan belangstelling was de stemming overwegend aan de gemakkelijke kant maar voor Kon. Olie kwam gaandeweg 93 2.03 enige vraag binnen. Dele Mij zak- !i5 4.45 te wat dieper weg en de financiële 112I0 waard^*n waren zwak. De obliga- /75 24.75 ticmarkt was licht verdeeld maar ,50 4.50 de tendens was eerder iets lager. '25 49 25 Hoogovens opende 30 cent lager op >5 121,75 24,10 en Akzo ging kort na de 4h opening 30 cent vooruit tot 75 3975 f 26.50. Beide maatschappijen .32 15.62 zullen deze week de cijfers over ■79 3,09 de le negen maanden en het 3e '50 53 50 kwartaal publiceren. 10 10.25 De scheepvaartmarkt was verdeeld .93 4^23 met kleine verschillen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23