-Dinsdag-tifoensdag-Voordeel: Misverstanden rond spion Blunt ezers schrijven TOEN ONTDEKTE IK DE VOORDELEN VAN HET TVi^-PLAN. GROOT 2 KILO KARBONADE IN PRIJS VERLAAGD VERS VAN DE VEILING 0,98 I l 13,90 13,90 Eoiaiisïi Elke zaterdag onroerendgoedrubriek HShH kunt u al onbezorgd van het Skala-TV-Plus- IK WIL NOOIT MEER IETS ANDERS 071-131141 PAGINA 22 Van onze correspondent Henk Lef- felaar) DEN HAAG-LONDEN - De als Russische spion ontmaskerde Engelsman Anthony Blunt heeft op 12 februari 1949 een hoge Ne derlandse koninklijke onder scheiding gekregen. Op voor dracht van de toenmalige minis ter Rutten van onderwijs, kun sten en wetenschappen en diens collega Stikker van buitenlandse zaken, werd prof. Blunt benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Blunt kreeg deze - voor buitenlan ders niet opmerkelijk hoge - on derscheiding voor zijn verdien sten bij het organiseren van grote tentoonstellingen van Britse schilderijen in Nederland. Blunt is jarenlang beheerder geweest van de schilderijen van de Britse koning George VI en koningin Elizabeth II. Volgens woordvoerder Van der Wiel van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) is er op dit moment geen sprake van dat de Neder landse regering overweegt de onderscheiding van Blunt ver vallen te verklaren, nu bekend is geworden dat Blunt voor de Sowjet-Unie heeft gespioneerd. Koningin Elizabeth heeft overi gens Blunt uit de adelstand ont heven. Het Britse zondagsblad The Sun day Telegraph zorgde zondag voor verwarring door te melden dat Blunt, die op 72-jarige leeftijd tot voor kort nog adviseur was van koningin Elizabeth voor de koninklijke kunstverzameling, verantwoordelijk zou zijn ge weest voor het fataal afgelopen „England-Spiel", dat aan 48 Ne derlandse geheim agenten gedu rende de oorlog het leven heeft gekost. Zondagmorgen echter was al duidelijk dat dat verhaal berust op een vergissing. De schrijver, Kenneth Rose, heeft dat intussen toegegeven. Hij zei mij dat zijn enige bron voor zijn artikel een boek was van E. H. Cookridge (Inside SOE) en dat hij daarop attent was gemaakt door een hooggeplaatste Britse func tionaris van de inlichtingen dienst, omdat daarin de naam van Blunt voorkwam als de leider van de dienst die gedurende de oor log enige tijd verantwoordelijk was voor het uitzenden van ge heim agenten naar het bezette Nederland. Het toeval wil dat Blunt ook de co denaam was van majoor Charles Blizzard, die van 1941 tot 1943 aan het hoofd stond van de Neder landse sectie van de inlichtin gendienst die door middel van geheime agenten en telegrafisten contact onderhield met bezet Nederland. Het Britse zon dagsblad heeft deze fictieve me neer Blunt verward met de echte Anthony Blunt, die gedurende de oorlog werkzaam was in MI-5, een afdeling van de Britse inlich tingendiensten die zich echter voornamelijk bezighield met spionage in Engeland zelf. Het was MI-6, die de geheime con tacten onderhield met verzetsor ganisaties in het buitenland en daaronder viel ook de uitzending van geheime agenten naar Ne derland. Deze afdeling werd van Britse zijde achtereenvolgens geleid door R. V. Laming, majoor Charles Blizzard, en vanaf 1953 door majoor Seymour Bing ham. De nu verguisde Anthony Blunt, die zijn aanspreektitel „sir" kwijt is en die vervolgens door de BBC- nieuwslezer alleen maar met „de landverrader Blunt" wordt aan geduid, hoewel de BBC zich al tijd bedient van het gebruik van „mister" wanneer het om gaat om mensen zonder titel, houdt zich verborgen bij vrienden ergens op het Engelse platteland. Anthony Blunt Hij heeft de beschuldiging dat hij verantwoordelijk zou zijn voor de dood van bijna 50 Nederlandse geheime agenten, „belachelijk" genoemd. Blunt heeft aangekon digd in de komende week een verklaring te zullen uitgeven en een persconferent ie te willen beleggen om de zaken recht te zetten. Hij zou daar echter mee wachten tot hij zekerheid heeft over ae vraag ot de hem in 1964 beloofde immuniteit nog steeds van kracht is. Dr L. de Jong, voormalig hoofd van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, zei in een tele foongesprek dat de Sunday Tele graph hem niet benaderd had over de rol van „Blunt" in de zaak van het „England-Spiel", maar dat hij wel was opgebeld door de Britse concurrerende zon dagsbladen. Hij wees erop dat de parlementaire enquÜtecommis- sie, die na de oorlog o.a. een on derzoek instelde naar het func tioneren van de Nederlandse ge heime diensten in Londen, in de gepubliceerde verslagen de na men van Blunt en Blizzard naast elkaar gebruikt zonder te begrij pen dat het in wezen om dezelfde persoon ging. Bovendien, zei dr. De Jong, was majoor Blizzard (alias Blunt) nooit door de commissie ge hoord, zodat het misverstand niet uit de weg werd geruimd. In het uitgebreide verslag van de commissie wordt dan ook beur telings melding gemaakt van Blunt en Blizzard, zonder dat men wist dat het om dezelfde persoon ging. Dit is kennelijk de bron van het misverstand dat het Britse zondagsblad tot de conclusie bracht dat de „echte" Blunt, waar het nu om gaat, de zelfde is als Blizzard. De Sunday Telegraph publiceer de ook een reactie van de eerste Nederlandse geheim agent die per parachute gedurende de oorlogsdagen werd afgeworpen, door de Duitsers gevangen werd genomen en werd gedwongen om voor de Duitsers te doen alsof hij zich nog steeds in vrijheid be vond. Dat was Hubertus Lau- wers, die ook ter sprake wordt gebracht in de laatste delen (nummer 9) van dr. Lou de Jongs Geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. In Londen wordt er de nadruk op gelegd dat de ontmaskerde An thony Blunt gedurende de oor logsjaren in dienst was van de in lichtingendienst van MI-5, terwijl het MI-6 was die rechtstreeks te maken had met de uitzending van de Nederlandse geheime agenten. Dat was althans volgens het boekje inderdaad het geval. Maar Lauwers herinnert zich de opzet anders. Hij zei: „Hoewel wij in Engeland nooit het verschil MAANDAG 19 NOVEMBER 197? goed wisten tussen MI-5 en MI-6 is mij toch bijgebleven dat het MI-5 was die zich voornamelijk met onze opleiding bemoei de". Nu bewezen is dat in MI-5 een hooggeplaatste infiltrant voor Moskou (Anthony Blunt) aan het werk was en dat er in MI-6 gedu rende dezelfde periode ook een infiltrant aan het werk was (de beruchte diplomaat Kim Philby, die later naar Moskou zou uitwij ken), mag men vermoeden dat er in ieder geval theoretisch de mo gelijkheid bestond om beide diensten ten gunste van Moskou te beinvloeden. Lauwers overtuigd als hij was /an het onfeilbare systeem van de Britten en van hun integriteit, neigt dan ook tot de mening dat het over het hoofd zien van de „veiligheidscodes" in de tele grammen van de geheime agen ten in het bezette gebied, niet aan een toeval kan worden toege schreven. Met andere woorden, dat het niet- rapporteren van het ontbreken van deze veiligheidscodes (wat Londen opmerkzaam had moe ten maken op de mogelijkheid dat de in bezet Nederland afge worpen geheime agenten onder dwang van de Duitsers werkten), misschien een paar keer de aan dacht ontsnapt zou kunnen zijn, maar niet permanent gedurende de jaren dat het dodelijke „Eng- landspiel' zich voltrok. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderscHrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Rijnland 1 Ondanks alle klachten die inmid dels aan het adres van het Ener giebedrijf Rijnland geuit zullen zijn naar aanleiding van de toege zonden voorschotnota's, is het toch belangrijk om een keer dui delijk te maken dat de vis tegen woordig goedkoop betaald wordt vergeleken bij de door het Ener giebedrijf Rijnland geleverde energie. Iedereen die zich tegenwoordig bewust is van de (komende) energieschaarste zal zuiniger met energie proberen om te gaan en inzien dat prijsverhogingen on ontkoombaar zijn. De kosten van deze gemeenschap pelijke energie nodeloos verho gen door wanbeleid van een ser viceverlenend bedrijf zal menig een een wrange smaak in de mond bezorgen. In de brochure "Het nieuwe sys teem van meteropneming en af rekening" staat letterlijk: "Het te verwachten gebruik voor het komende jaar wordt afgeleid uit het voorgaande jaarverbruik". Dit is echter niet het geval, omdat het Energiebedrijf in de bijge- zonden verklaring stelt dat deze maandelijkse voorschotnota's zijn gebaseerd op de tweemaan delijkse laatste periode. Het Energiebedrijf Rijnland kan de constructie nog waziger maken door hier snel aan toe te voegen dat "er een deel van de niet ver zonden noia over september/ok tober (periode 5) in opgenomen is" en dat bovendien "Rijnland het voorschot op de winterperio de die voor de deur staatheeft geïnd" (deze krant van 15 no vember 1979), maar het zou veel duidelijker en eerlijker zijn ge weest om bij iedere "klant" (die kennelijk ook bij het Energiebe drijf geen koning meer is) het verbruik van de eerste vier perio des op te tellen. Dit verbruik, ge deeld door acht maanden en vermenigvuldigd met twaalf, le vert een berekend jaarverbuik op. Hierin zit een abnormaal strenge winter doorberekend over de laatste maanden van 1979 en zelfs over de eerste drie maanden van 1980, omdat het Energiebedrijf dan pas het werkelijke verbruik komt meten (en dat nog niet eens bij iedereen, waardoor bij som migen deze zware winter nog langer doortelt. De vijfde periode wordt hiermee vereffend. Als dit bedrag vervolgens met 12 procent wordt verhoogd voor échte energieprijsverhogingen en stijgende loonkosten en dan over de door het Energiebedrijf gehanteerde elf periode's wordt verdeeld, ontstaat een veel reèler beeld van de te betalen voor schotnota's. Misschien is deze berekening voor het Energiebedrijf te moeilijk, maar er zijn tegenwoordig een heleboel computerfirma's die hun diensten aanbieden voor dit soort werk. Een normaal bedrijf zou voor dit soor "serviceverlening" door de wetgever minstens van zwendel kunnen worden beticht. Waar schijnlijk is het collectief terug sturen van de voorschotnota's (zoals voorgesteld door de buurt vereniging Willemstraat) onder het motto "aan het gas met Rijn land" op het ogenblik het beste idee, zodat het Energiebedrijf zijn huiswerk verbeterd kan in sturen. Of betaalt de firma Rijnland vijf procent gederfde rente over het in maart 1980 te- Jeroen Ruygrok, Noordeinde 38, Leiden. Mevr. Hoogeveen Pilarenlaan 4 Noordwijkerhout Rijnland 2 Wielerbaan Hoe haalt 't Energiebedrijf Rijn land 't in z'n hoofd om zijn klan ten maandelijks bij "vooruitbe taling" zulke hoge rekeningen te presenteren? Wat zullen de men sen met de laagste inkomens, de WAO-ers en AOW-ers en de jon ge mensen die door het kopen van een huis toch al "zwaar" zit ten dit een fijne surprise vinden, de goedheilig man had geen fij nere kunnen bedenken. En wat denkt 't energiebedrijf te doen met de teruggave van de te hoog aangeslagen bedragen plus rente van de AOW-ers en anderen die inmiddels onder de "groene zo den" aangeland zijn? (Dit is toch geen waandenkbeeld?) Een heerlijke kerstgedachte voor waar voor de directeuren en eco nomen van het energiebedrijf die Het is mij niet goed duidelijk welke bezwaren het wijkcomité Meer burg en de bewoners van deze wijk hebben tegen de aanleg van een wielerparcours op de voor malige vuilnisbelt. Ten eerste heb ik het idee dat men denkt te maken te hebben met een wieler baan als Ahoy in Rotterdam met zijn zesdaagse circus enz. De be naming wielerparcours zou niet alleen beter zijn maar ook deze misverstanden kunnen wegne- Ten tweede, het is mij ook niet dui delijk dat men bang is dat het park omsingeld zal worden door een brommerbaan. Het gaat hier immers om een afgesloten wie lerparcours waar alleen gefietst wordt. Ten derde, waarom is men zo bevreesd voor geluidshinder? De dichtstbijzijnde woonwijk ligt op drie 'a vierhonderd meter af stand van het wielerparcours. Dan de reactie van de Professo renwij k over verkeersoverlast. Ik zou niet weten wat verkeer voor het wielerparcours in deze wijk zou moeten zoeken. Nu ook nog iets over het belang van de sport inzake de aanleg. Ik heb drie kinderen die wielrennen en zelf doe ik er ook aan mee. Op de weg wordt het steeds moeilijker en gevaarlijker om te trainen net zoals ook het voetballen op straat. Misschien dat de kinderen of kleinkinderen van de mensen die er nu tegen zijn ook eens zullen gaan wielrennen. Dan zullen deze mensen ook zeggen: het parcours moet er komen. Tenslotte hoeft een voetbalvereniging ook geen zestig jaar op de aanleg van een veld te wachten. Endegeest de rubriek "Leiden" in uw krant, met als kop "Politie draait gas dicht: Explosie voorkomen". Wat mij (en anderen met mij) tegen de borst stuitte was de laatste re gel in dat artikel nml. "De man is na zijn aanhouding weer naar Endegeest overgebracht". Dat de man opgenomen werd, staat buiten kijf. De zinsnede "weer naar Endegeest" doet de lezer vermoeden, dat de heer bij ons opgenomen was. Dat is niet zo! Het woord "weer" doet in dit geval aan of er alleen 'gekken' in een Psychiatrisch Ziekenhuis zitten. M.i. lopen er meer buiten dan binnen en gelukkig weten de meesten zich goed te redden, zonder het tot een opname te la ten komen. Hoogachtend, J. V. OOSTEN v. Oosten Namens de 1.1. raad Psych. Ziekenhuis Endegeest. Prof. Kamerling Onnesplantsoen 65 Voorschoten 2 kilo mooie schouderkarbonade 13,50 2 kilo fijne ribkarbonade 17,50 2 kilo blanke haaskarbonade 19,50 2 kilo malse paardebieflappen 19,90 2 kilo verse braadworst 9,50 2 kilo rund-varkensgehakt 9,50 2 kilo Holl. Golden Delicious 1 kilo botermalse paardebiefstuk EXTRA VOORDELIG: 1 kilo blanke haasfilet 1 kilo tomaten 2 kilo stoofprei BOODSCR OPENMARKT sluit 2 dagen vóór verschijnen op dondèrdag 15.30 uur. Telefoon 071-144941 toestel 128 t Ans de Bruin toestel 129 Cock Juffermans Jeroen Krabbé: "Ik was dringend a e TV toe. Dus ik informeren bijSkala. altijd keus uit de nieuwste modellen, u kunt ruilen wanneer u maar wilt u bent af van alle onverwachte kosten. Skala berekent u nóóit meer dan de van tevoren afgesproken maandelijkse huurprijs geen hoge investeringen ip voor aanschaf gratis TV-tafel of -standaard geen koopverplichting; nóg '\j vrijblijvender kan het niet u bepaalt zelf hoelang u huurt; met Skala'sTV-Plus- Plan kunt u alle kanten op.Hoe langer u huurt,hoe lager de prijsSkala VH5 video te huur voor bijv. 6.12,24 maanden en langer - huurprijsverschil tussen 6 of 24 maanden maar liefst zo'n 20% 365 dagen per jaar gratis service. Vóór 2 uur 's middags gebeld, gegarandeerd dezelfde dag geholpen. Natuurlijk ook op zon- en feestdagen. kortst mogelijke huurperiode slechts zes maanden aantrekkelijke reductie bij vooruit - ■H HBWÜPPII betaling een Skala televisie gratis op proef als H BH^f u dat wilt 4 voor nog geen tientje per week IHHh ,D'an 9enieten- Haarlemmerstraat 168 Leiden Leidsch Dagblad b.v., uitgeefster van Leidsch Dagblad, Alphens Dagblad, Alleman en wijknieuws Ridderveld vraagt voor de periode van één jaar voor haar administratieve afdeling, bestaande uit 15 personen een ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ER ten behoeve van de advertentie-administratie. Vereisten: - Havo/Mavo-niveau en typediploma of type-ervaring. Heeft u interesse in deze functie, dan kunt u inlichtingen „rijgen unoer telefoonnummer 071-114941. vragen naar de heer J. Oudshoorn. Schrittelilke sollicitaties aan de personeelscoördinalor de heer R. Meiman van Leidsch Dagblad b.v., Witte Singel 1. 2311 BG Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22