Krott „kotst" van schijnheiligheid in amatenrwielrennerij Selectie van Egbert van 't Oever doorstaat test vrij overtuigend Haitske Valentijn schaatst zich ia de kijker bij NOC Van der Duim en Schalij op ereplaatsen LSRG glijdt naar forse zege: 36—4 PAGINA 18 MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT DEVENTER (GPD) - Evenals voorgaande jaren nam schaatscoach Egbert van 't Oever ook na afloop van het achttiende IJsselcup-toer nooi schouderophalend ken nis van de complete uitslagenlijsten. „Een relatief slechte 500 meter en een paar dijken van tijden op de 1500 meter, maar in dit stadium van het seizoen zegt het allemaal erg weinig", stelde hij terughoudend vast. Hilbert van der Duim schaatste een uitstekende wedstrijd in Deventer. Hij werd eerste in het individuele klassement bij de heren. Als één van de weinige schaat sers ter wereld kan Yep Kramer pronken met een persoonlijke overwinning op Eric Heiden. In de vroege ochtenduren voor de IJssel- cup liet de Fries, die deel uitmaakt van de kernploeg, maar niet werd gekozen voor zijn provinciale selectie, de achtvoudige wereldkam pioen in een 1500 meter-duel resoluut achter zich. Kramer finishte in 2.03,1, zijn promi nente tegenstander deed het een stuk langzamer in de voorlaatste en de slotronde, en kwam uit op 2.06,7. Heiden reed de 1500 meter ech ter als een warming-up voor de dagelijkse training en hij had dan ook niet eens de moeite genomen om zijn wedstrijdkleding ervoor aan te trekken. Met wapperende bretels trok hij zijn rondjes, de tijd dié voor hem op de klokken kwam, interesseer de hem nauwelijks. Dat gold ook voor de overige Ameri kanen die momenteel in De venter vertoeven en het wedstrijdje tegen een aantal Nederlanders als een onder deel van hun training opvat ten. schaatsers (De Jong, De Boer, Van der Duim, Van der Lende en Visser) door Bram Leeuwenhoek heeft de bondscoaches op zijn zachtst gezegd nogal verbaasd. Van 't Oever: „Die vijf hoeven al leen nog een vormbevestiging te tonen van het vorig seizoen, zo heb ik althans begrepen. Ik vind het allemaal nogal verwarrend en daarom hebben we een gesprek aangevraagd met het Nederlands Olympisch Comité. Van 't Oever tot slot „Ik heb zo mijn eigen ideëen om tot een goede olympische selectie te ko men, maar daarover wil ik eerst met het NOC praten". DEVENTER (GPD) - Wat Haitske Valentijn-Pijlman betreft, is de eerste klap zaterdag in Deventer minstens een daalder waard ge weest. Nederlands enige redelijk getalenteerde schaatssprintstei dreigt al sinds jaar en dag tussen de wal en het schip te vallen. Met de Olympische Winterspelen van 1980 in het vooruitzicht werd dat nog eens schrijnend bevestigd, omdat voor Haitske Valentijn de kansen een paar dagen geleden nog minimaal leken om zich op haar favoriete korte afstand te bewijzen en daarmee een ticket naar Lake Placid te verdie nen. Het Nederlands Olympisch Comité wenst bij monde van voorzitter Bram Leeuwenhoek haar selectie voornamelijk te baseren op pres taties die tijdens internationale wedstrijden worden geleverd. De Nederlande dames hebben dit jaar echter erg weinig internatio naal contact. Daardoor beseft Haitske Valentijn dat ze ook op nationaal niveau moet presteren om in ieder geval de kans te krij gen haar eventuele uitzending naar Amerika te rechtvaardi gen. Tijdens de IJsselcup-wedstrijden, sinds jaar en dag de traditionele opening van het schaatsseizoen, maar die overigens helemaal niet in de trainingsopbouw passen, nam Haitske Valentijn de eerste de beste gelegenheid te baat om zich op de voorgrond te plaatsen. Dat ze uiteindelijk bij de dames de cup veroverde, was minder belangrijk dan haar uitstekende 500 meter. Als enige van het hele gezelschap dook ze onder de 44 seconden (43,87). Omdat de heren vervolgens niet in staat bleken onder de 40 seconden te rijden, kreeg haar sprinttij d steeds meer reliëf. Haitske Valentijn kreeg daarmee de aandacht waarvoor ze dit voorseizoen keihard heeft ge traind. Trainer Ab Krook: „Het is duidelijk dat Haitske in de gele genheid gesteld moet worden zich voor de Spelen te plaatsen. Mocht zij zich niet kwalificeren voor de wereldkampioenschap pen allround in Hamar, dan zul len wij haar voor internationale westrijden in bijvoorbeeld Davos inschrijven". Ab Krook was overigens toch een redelijk tevreden man, omdat zijn dames bewezen meer vorde ringen gemaakt te hebben op de weg naar succes dan de heren. Behalve Haitske Valentijn reden ook Ria Visser en Annie Borc- kink zich in de kijker. Ria Visser knalde er op de 1500 meter een onder Nederlandse omstandig heden unieke 2.16,02 uit. Ria Visser „Harderdanhardkunje natuurlijk niet trainen. Ik kan dus nauwelijks zeggen dat ik meer dan voorgaande jaren heb getraind. Ik heb er alleen meer Haitske Valentijn verzekerde zich door haar prestaties in Deven ter welhaast van Olympische uit zending naar Lake Placid. tijd voor gekregen nu ik mijn atheneumdiploma op zak heb". Annie Borckink, vorig jaar bij de Nederlandse kampioenschappen nog vast van plan te stoppen en deze zomer weken uit dé roulatie door gescheurde enkelbanden, verraste op de voor haar favoriete 1500 meter met 2.17,68. Dat was sneller dan erkende specialistes als Sijtje van der Lende en Sop hie Westenbroek. Daar waar Sij tje van der Lende en Sophie Wes tenbroek een redelijke aanspraak maken op de olympische reser ving, moet Annie Borckink zich, net als Haitske Valentijn, na het mislukte vorige seizoen nog he lemaal bewijzen. Na Deventer mag men veronder stellen dat de strijd vooral binnen de kernploeg zal worden uitge knokt. Concurrentie vanuit de gewesten of vanuit de Jong Oranje-ploeg is nauwelijks te verwachten. Alie Boorsma, een toch redelijk sprinttalent, kon haar zenuwen nauwelijks de baas en werd slechts vijfde op de 500 meter. Trijnie Nieuwenhuis be vestigde haar al sinds jaar en dag vermoede mogelijkheden door op de 500 meter knap tweede te worden. Geheel in haar stijl ging ze vervolgens op de 1500 meter mentaal en daadwerkelijk on deruit Ab Krook: „Het NOC gaat uit van negen heren en vier dames voor Lake Placid. Internationaal ge zien kan ik die vier dames best rechtvaardigen, maar als je ziet hoe het dames- en herenschaat- sen zich nationaal verhouden, vind ik die negen heren overdre ven. Of je zou moeten zeggen dat wij dan recht hebben op vijf plaatsen". Hoe betrekkelijk de november-tij- den door de jaren heen ook zijn geweest, bij de vorige seizoen start op het Deventer kunstijs voelden Van 't Oever en zijn man schappen zich danig in het nauw gedreven door hun collega's uit de sprintploeg, die toen onder aanvoering van Bert de Jong de toon aangaven. Een herhaling bleef zaterdag uit, want met Hil bert van der Duim als winnaar en Frits Schalij op de tweede plaats doorstond de selectie van Van 't Oever de eerste nationale test vrij overtuigend. De tegenstanders waren trouwens ook minder venijnig dan een jaar geleden. De nieuwe sprintcoach Jorrit Jorritsma bracht slechts een gehalveerde ploeg op het ijs. Miel Govaert, de tweevoudige na tionale sprintkampioen, is als ge volg van een meniscus-operatie T sjechoslowaken winnaars van Challenge-cup DEN HA AG (ANP)- De Challenge- cup, de landentrofee, die wordt uitgereikt na opmaking van een klassement over alle onderdelen van de internationale kunstrij- wedstrijden van deze week op De Uithof, is gewonnen door Tsje- cho-Slowakije. De Tsjechoslo- waakse ploeg behaalde 1237 pun ten; de Sowjet-Unie werd tweede met 1075 punten en de Verenigde Staten derde met 931 punten. Ook het laatste onderdeel, het ijs- dansen eindigde in een overwin ning voor leden van de Tsjecho- slowaakse ploeg, Liliana Reha- kova en Stanislav Drastich be hielden de voorsprong die zij al in de korte kür hadden opgebouwd. De Brit Robin Cousins won de Challenge-cup bij de heren. De juryleden plaatsten Cousins een stemmig als eerste, tweede werd de Canadees Gordon Forbes en derde Robert Wagenhoffer uit de Verenigde Staten. ver achterop geraakt, terwijl Bert de Jong en Sies Uilkema de tijd niet rijp achtten om zo vroeg in de olympische winter het vliesdun ne wedstrijdpak aan te trek ken. Van de sprintspecialisten hadden de allrounders daarom niet zo veel te duchten. Ron Ket, met in zijn spoor Lieuwe de Boer en de wat tegenvallende Jos Valentijn, nam wel de 500 meter voor zijn rekening, maar daarmee was de rol van de pure sprinters uitge speeld. Dat was uiteraard geen schande, een teleurstelling vormde wel het gehalte van de sprinttijden, aangezien niemand erin slaagde de 40-secondengrens te doorbreken. De stiptheid waarmee Wim Mulder het startpistool hanteerde, on dervonden de rijders als een han dicap. De starter lastte een lang durige pauze in alvorens de trek ker over te halen, wat ten koste ging van de concentratie, maar hij volgde slechts de instructies op die het vorig seizoen ook al van kracht waren en toen volop ter discussie stonden. Het is lo gisch dat Mulder de nieuwe, zij het omstreden trend voortzet, te meer daar hij ook bij de Winter spelen in Lake Placid bij de startlijn actief zal zijn. Ook het weer en de ijskwaliteit werkte niet mee toen het eerste gedeelte van het minitoernooi werd afgewerkt. Toch bood de 500 meter voor de allrounders een vertrouwd beeld, hetgeen inhield dat niemand naar voren trad met een prestatie die straks bij de in ternationale krachtmetingen tot een betere uitgangspositie zou kunnen leiden na het voltooien van de 500 meter. Met de sprint- snelheid blijft het daarom zorg wekkend gesteld. Op de 1500 meter daarentegen voelden Van 't Oevers mannen zich wel in hun element. Vooral toen de duisternis inviel, de wind verdween en de ijsvloer in betere conditie kwam, bereikte de strijd een zeer acceptabel peil. In totali teit waren de prestaties beter dan ooit tevoren, want liefst 31 rijders bleven onder de twee minuten en tien seconden, hetgeen zelfs in 1976, tot dusver de beste jaargang van de IJsselcup met de 2.01,29 van Hans van Helden als absolute topper, niet is vertoond. Van de vooraanstaande rijders konden alleen Kleine en Schalij niet profiteren van de sterk ver beterde situatie, want zij ver schenen vóór de weersverande ring op de toen nog matige Ijs korst. Voor Kleine maakte het niet zo bar veel uit, omdat de IJs selcup hem zelden echt heeft kunnen inspireren. Schalij daar entegen ontliep een kans om nog iets van zijn mogelijkheden op de 1500 meter, zijn beste afstand, te kunnen benadrukken. Vooral Van der Duim en Van Hel den troffen het en ze haalden voortreffelijk uit. Het tweetal be zorgde Friesland voor de zevende maal de IJsselcup en gaven zich zelf een ruggesteun in de voorbe reidingsfase die nog lang niet is afgesloten. Van Helden, wiens training buiten de kernploeg om dit jaar tot geen enkele wanklank heeft geleid, doet voorlopig vol ledig mee. Het wachten is op de langere afstanden, want dan zal blijken of hij uitsluitend oog hoeft te hebben voor de Winter spelen of toch weer in aanmer king komt voor de internationale titelgevechten. Selecteren was overigens wel een voornaam gespreksonderwerp op en rond de Deventer ijsbaan, maar dan in verband met de Olympische Spelen. Het prijsge ven van de namen van vijf PAARDENSPORT - Springruiters uit Groot-Brittannië hebben het concours hippique van Dublin volledig beherst. Zij eisten de eerste, tweede, vierde, vijfde en zesde plaats op in de strijd om de grote prijs, die meetelde voor het klassement van de wereldbeker. TENNIS - John Mcenroe is win naar geworden van het interna tionale tennistoernooi van Lon den. In de finale, die gisteren werd gespeeld versloeg Mcenroe zijn landgenoot Harold Salomon met 6-3, 6-4. 7-5. Voorzitter van belangengroep voor sponsors legt na tien jaar functie neer uit protest EINDHOVEN (GPD) - Uit protest tegen de wijze waarop er in het amateurwielrennen met geld wordt gewerkt, heeft de voorzitter van de Belangengroep voor Sponsors (BVAS), Herman Krott, zaterdag op de jaarvergadering in Eindhoven zijn functie, die hij tien jaar uitoefende, neergelegd. Oók al om zelf te kunnen gaan meedoen aan de door hem in felle bewoordingen veroordeelde prak tijken... „Ik wil niet schijnheilig zijn", aldus Herman Krott in zijn aanval op collega's-ploegleiders en -spon sors in de zaal, „en voorzitter blij ven van een organisatie waarvan ik weet dat de leden afspraken over betalingen niet nakomen. Bovendien ben ik van plan om net als iedereen met hogere be dragen te gaan werken dan mag, daar kom ik eerlijk voor uit. Al leman doet het; ik moet wel mee. Daarin wil ik niet schijnheilig zijn. Maar ik vind de hele situatie diep treurig. We zeggen dat we met amateursport bezig zijn, maar het wordt steeds meer bu siness". Toch nog adviseur - In de plaats van Herman Krott werd bestuurslid Henk Plat benoemd tot voorzitter van de BVAS. Aftredend se cretaris Henk Westervcld en penningmeester Ton Ketting kregen als opvolgers respec tievelijk Kees Kouwenhoven en Wim Vilè. Herman Krott besloot de functie van „adviseur" te aanvaar den, toen er een crisis dreigde omdat niemand zonder hem in het bestuur wilde. Krott over dat compromis: Jk zag de hele BVAS in elkaar stor ten, en dat wilde ik niet. Daarvoor heb ik deze vereni ging tien jaar geleden niet mede opgericht" De reactie van de vergadering op Krotts vinnige uitval was onthut send. Na jarenlang onderling gemok over dit onderwerp, stort ten degenen die de Nederlandse amateurwielerploegen in Eind hoven representeerden, zich in een open biecht die voor het eerst officieel maakte wat iedereen ei genlijk al wist er wordt met meer geld gewerkt dan goed is. „Laten we eerlijk blijven", riep ploeglei der André Wagtmans (broer van bondscoach Rini Wagtmans), „we zijn allemaal met hetzelfde sop overgoten. Als er zich bij één van ons een renner aanbiedt die publicitair Interessant is, dan ge ven we hem graag iets ex tra's". En bij de afronding van de soms emotioneel hoog oplopende dis cussie stelde bondsafgevaardig- de Bas Goud (lid van de Sport- commissie) geshockeerd vast: „Als je dit allemaal hoort, dan ga je je als amateurman schamen. Wat heb je als belangenvereni ging nog te betekenen wanneer je nagaat dat er gebeurt wat hier verteld is...?" Bekentenissen De bekentenissen van de in open hartigheid losgebarsten BVAS- leden concentreerden zich op drie hoofdpunten: er zijn ploegen die beloftevolle renners al als nieuweling of junior vastleggen vóór de tijd (18) dat ze amateur mogen worden; in plaats van de officieel door de KNWU vastge stelde premies voor belangrijke klasseringen in klassiekers en criteriums worden als lokkertje voor de betere renners hogere bedragen uitgekeerd; er gaat geld om bij transfers. De laatste twee punten vormden in het bijzonder de inzet van een verhitte en onthullende gedach- tenwisseling. Daarbij verbleekte het feit dat er renners op al te jon ge leeftijd met een „principe overeenkomst" worden inge palmd. Overigens noemde KNWU-official Bas Goud deze handelwijze van ploegleiders en sponsors zorgwekkend. „Straks staan ze verdorie al met een con tract aan de wieg", sprak hij ver ontwaardigd. Het openlijk zwijgen over extra premiebetalingen werd doorbro ken door Herman Krott, die een brief had onderschept van een nieuwe sponsor uit het Limburg se aan een renner. Waar de KNWU voor een overwinning in een klassieker 300 gulden als be loning vaststelde, stelde deze firma een bedrag van 500 gulden in het vooruitzicht en 1000 gulden voor het geval zo'n wedstrijd in Limburg wordt gewonnen. In plaats van 50 gulden voor een cri terium bepaalde de geldschieter dat bedrag op 100 gulden en - wanneer dat in Limburg gebeurt - 200 gulden. Voor een nationaal kampioenschap werd een bedrag gesteld van 2500 gulden en voor een wereldkampioenschap 5000 gulden. „Zwart op wit", riep Herman Krott, zwaaiend met een stencil. De ge wraakte sponsor betoogde uit onwetendheid gehandeld te heb ben; hij verklaarde zich te willen onderwerpen aan de algemene bepalingen („Wanneer de ande ren dat tenminste ook doen"). Vervolgens sloeg de een na de ander aan het bekennen. Ploegleider Ben van Erp: „Er zijn er weinig die niet overbetalen. Ik durf hier best te zeggen dat ik het ook doe. Ik geef per man 150 gul den voor een klassieker-over- winning (is 900 gulden in plaats van 300 gulden, red.) en ik ben ervan overtuigd dat 90 procent van alles wat hier zit het ook zo doet". Cas Vulders, de ploegleider van een sponsor achter de bestuurstafel: „Wij geven honderd gulden per renner (is 600 gulden; ipv 300 gulden, red.) en dat vind ik niks overdreven". En zo schaamde de een na de ander zich niet om in het openbaar overtredingen van de reglemen ten te bekennen. Er werd stevig gepleit voor een verhoging van de nu geldende bedragen, maar voorzitter Herman Krott conclu deerde: „Wat maakt dat uit? Als we van 300 gulden voor een overwinning duizend gulden maken, dan zijn er die met 1500 gulden beginnen". En dat sprak niemand tegen. „Bovendien", aldus Krott, „hoe denken jullie dat het Nederlands Olympisch Comité reageert als we dat zouden doen? Dan komen we absoluut in de problemen met onze amateurregels' De mate waarin het kwaad zich geworteld heeft, bleek vervolgens uit de oplossing die een ploegverte- genwoordiger voor dit probleem aandroeg: „We kunnen hier on der elkaar toch best zo'n verho ging afspreken en in de officiële publikatie maar de helft noe men". De bondsofficials Bas Goud en Arjaan de Schipper krompen tijdens deze gedach- tenwisseling zichtbaar ineen, en voorzitter Herman Krott zei bij het overzien van de situatie grof maar duidelijk: „Ik kots er- De heren Goud en De Schipper kregen aardig wat huiswerk mee naar het Unie-bureau toen behal ve de premie-overschrijdingen ook nog de transfersommen ter discussie kwamen. Het onder werp spitste zich toe op Herman Snoeyink en Gerrit Mohlman („Het maatje van Snoeyink in de combine", zo preciseerde een vertegenwoordiger), die als voorbeeld dienden. Snoeyink zou zich als amateur hebben aan geboden voor tenminste tien mille per jaar („Anders hoef je met mij niet te praten", aldus een sponsor-vertegenwoordiger over het standpunt van Snoeyink). Reden voor de vergadering om zich te kanten tegen de eerder aangevallen nieuwe Limburgse ploeg waarvoor Snoeyink gaat fietsen. Deze firma zou boven dien Mohlman 6000 gulden heb ben geboden. Een incidentele zaak? „Nee", zei André Wagtmans. „Wij zijn bezig geweest met een renner die wij niet konden betalen vanwege aanbiedingen el ders". „Wegkopen", zei ook ploegleider Ben van Erp, „dat gebeurt. Dat staat vast". Bas Goud, bezield strijdend voor het amateurisme, beloofde de vergadering een offi cieel KNWU-onderzoek naar aanleiding van de uitspraken over het trio Snoeyink-Meulman- ni euwe Limburgse sponsor. De minst diplomatieke, maar wel in duidelijkheid kroonspannende uitspraak, kwam uit de mond van ploegleider Jan Peters, die op stond en zei: „Je kunt dure woor den gebruiken en je kunt moei lijke zinnen maken over deze af faire, maar zal ik het eens een voudig zeggen? Iedereen hier zit elkaar te besodemieteren". En toen bleef het stil... LEIDEN - Met uitstekend col lectief spel is het Leidse Stu denten rugbyteam er in ge slaagd The Rams uit Apel doorn met een 36-4 nederlaag naar huis te sturen. Een aar dig resultaat voor Leiden als wordt beseft dat er gisteren op een bijzonder onappetijte lijk modderveld werd ge speeld. Op het Piet Paaltjespad had ie dereen er desondanks groot plezier in en al in de 10de mi nuut kon Maarten Vis de sco re voor LSRG openen met een goede try: 4-0. Toen prompt daarop Hans Siemens en Diederick Renardel even- eens konden scoren (12-0) was de weg naar een flinke uitslag glijdend geëffend. Vooral de goede opvolging van de Leidse voorwaartsen was bepalend voor de con stante druk op de Apeldoor- ners, die maar weinig met de bal konden uitvoeren. Hun kick- en rushacties leverden dan ook alleen maar balver lies op. Uitgerust met een betere condi tie wisten de Leidenaars door wederom Renardel en Sie mens alsmede door Gerrit Terheege de stand naar 36-0 te sjouwen. Voor The Rams mocht kort voor tijd Fons van der Borg de vervelende nul wegwerken: 36-4. Conform Het Bondsbestuur van de Ne derlandse Rugby Bond con formeert zich aan het stand punt van de volksvertegen woordiging, inzake sportieve contacten met Zuid-Afrika. Dit impliceert dat de NRB zich onthoudt van officiële sport- contacten met de Zuidafri- kaanse Rugby Bond op inter nationaal niveau en dienten gevolge zijn leden aanraadt op verenigingsniveau het- zelfde.standpunt in te nemen. Niettemin wil het bestuur van de NRB zijn leden erop wij zen, dat zij als verenigingen ieder voor zich de autonomie bezitten om zelfstandig te kunnen beslissen mbt het al dan niet aangaan van sportie ve contacten met Zuidafri- kaanse teams. Het bestuur van de NRB is tot dit besluit gekomen mede door de onverkwikkelijkhe den die ontstonden nadat een Zuidafrikaans rugby team te gen het Leidse DIOK had ge speeld. Toen immers schoven zowel bondsfunctionarissen als DIOK-bestuurders elkaar de zwarte piet tóe voor wat betreft de organisatie van de ze wedstrijd. Het NRB-bestuur heeft dus nu duidelijk zijn standpunt be paald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18