De Danaiden begint micro competitie erg verrassend DOMPER VOOR OASE Materiaalman Trotters kan opgelucht ademhalen: 97-76 Ploeg toont tomeloze inzet tegen Westerkwartier Crescendo blameert WDG: 16-4 Oranje biedt Hongarije toch goede tegenstand MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 SPORT I SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De spits van de microkorfbalcompetitie is er weer afgebeten. Afgelopen weekeinde kwamen alle Leidse standaardteams binnen de lijnen. Verrassend en opvallend waren de prestaties van de hoofdmacht van De Danaiden. Het Amsterdamse Westerkwartier werd door een op alle fronten sterker De Danaiden met een duidelijke nederlaag naar huis gestuurd. Fides Pacta kwam in Heelsum niet verder dan een 12-10 nederlaag tegen DKOD. De eerste klasse streekderby TOP- Pernix werd een nipte ning voor Pemix: 6-7. De Danaiden-Westerkwartier 11-7 (6-3) - Het verschil tussen een overwinning of een neder laag ligt niet alleen aan het zuive re schot. Eveneens van invloed is de inzet waarmee je een tegen stander tegemoet treedt. De wijze zoals De Danaïden het gister middag in een volle 5 Meihal deed, levert rendement op. Een goed verzorgd schot en een to meloze inzet zorgde er namelijk voor dat Westerkwartier het ini tiatief nimmer heeft kunnen Slechts in één fase de wedstrijd heeft Wester kwartier de mogelijkheid gehad de bakens te verzetten. Bij 6-4 liet de ploeg twee strafworpen onbe nut. De sterke debutant Leon Brouwers van De Danaiden liet het getij ke ren. Zijn score betekende 7-4 en toen Yvonne Kamerling in de daaropvolgende aanval 8-4 aan tekende was Westerkwartier een geslagen ploeg. Want de ploeg die trainer-coach Gerard Bos in het veld bracht bezat routine genoeg om Westerkwartier op deze mar ge te houden. Dank zij bijvoor beeld Leon Brouwers. Met drie doelpunten had hij een belang rijk aandeel in de overwinning. Eveneens van veel gewicht was de manier waarop Yvonne Ka merling in menig duel onder de korf haar tegenstander de baas bleef. Met twee doelpunten be kroonde zij haar sterke optreden. Overige doelpunten: Cees Chris- tiaanse (4x) Hans v.d. Leek (2x). DKOD-Fides Pacta 12-10 (8-7) - Ondanks een sterk oefenpro gramma heeft Fides Pacta geen kans gezien het Heelsumse DKOD op verlies te zetten. Wel nam de Leidse ploeg door Ronald v.d. Velde een 1-0 voorsprong, maar direkt daarop kwamen de Leidenaars op een 3-1 achter stand te staan. Tot aan de rust bleven de teams dicht bij elkaar. In de tweede helft zag Fides Pac ta geen mogelijkheid om de in middels opgelopen achterstand (10-8) weg te werken. Nog slechts driemaal werd in de tweede helft de mand gevonden. Doelpunten: Dik Onderwater (4x), Ronald v.d. Velde, Diet Rijsbergen, Janneke Verlind, Connie Carree, Robin Sommeling en Nico Pikaar (2x). TOP-Pernix 6-7 (2-3)-Ondanks de kleine overwinning mag gezegd dat de overwinning terecht bij Pemix is gekomen. Over de hele linie genomen bezat Pernix de betere ploeg. Vooral het optreden van het dameskwartet viel op. In de eerste helft kwamen beide ploegen door slecht schieten slechts op een ruststand van 2-3 uit. In de tweede helft zag Pernix LEIDEN - In de Zuidhollandse damhoofdklasse werd WDG volledig ingepakt door koploper Crescendo. Alleen Vermin hield het hoofd erbij en won dan ook. De Wassenaarders Lelieveld -en L. de Koning behaalden ieder één winstpunt, zodat uiteindelijk een 16-4 winst voor Crescendo in de boeken werd bijgeschreven. Katwijk deed het duidelijk beter. Weliswaar staat de einduitslag van de confrontatie met Papen- drecht 2 nog niet vast, omdat er nog een afgebroken partij moet worden uitgespeeld, maar ver wacht mag worden dat de eind- score 11-9 in het voordeel van de zeekanters zal worden. Het Rijnsburgse RDC had weer eens pech. De RDC-ers verloren met grote cijfers (12-8) van Gor- kum, maar wel dient te worden opgemerkt dat Huisman zijn par tij tegen Voorspuy net niet in winst kon omzetten en Ceder hout een gewonnen stand uit handen gaf. De enige Rijnsburger die won was Van den Bosch. In de Leidse districtshoofdklasse droogde HDC 1 uit Alphen plaatsgenoot ADC 1 met 6-10 af. Door dit resultaat is HDC kam pioen geworden, want met nog één ronde voor de boeg hebben de Alphenaren vier punten voor sprong op Lisse 1 Beide ploegen kwamen overigens verzwakt in het strijdperk. Bij HDC ontbrak topspeler Zijlstra, terwijl bij ADC Vermeer was thuisgebleven. De tweekamp ging aanvankelijk gelijk op. Naar gelang de wed strijd echter verstreek kwam de betere klasse van HDC tot uiting. Van Winkel verzorgde de eerste twee winstpunten, waarna Henk Brunt, Van Ruitenburg en Van Egmond met overwinningen volgden. Met een remise bracht Van Baerveldt HDC in veilige haven. In de nationale tweede klasse ver loor LDG 1 kansloos van VAD 3. Zoals altijd weerden de LDG- toppers zich uitstekend. Aan de kopborden werden vijf i geboekt, waarvoor A. v.d. Kwar tel, Kleyn, Ong, Bronstring en Van Winkel tekenden. Met nóg twee remises van Klinkenberg en Van der Blom was de koek op, want VAD 3 haalde tenslotte met 7-13 de winst binnen. In de strijd om het persoonlijke damkampioenschap van de Leidse bond hebben de finalisten zich van de rest losgemaakt. In groep I won Passchier op regel matige wijze van Dielband-Hoe- sing, terwijl Huisman met ont hutsend gemak De Frankrijker in de kou liet staan. In dezelfde groep viel er ook winst te noteren voor Van Duivenbode, die Van der Zwan versloeg. In groep II verspeelde Van Eg- mond verrassend een punt aan De Jong. Laatstgenoemde greep de blunder van Van Egmond dankbaar aan om zich zeker te stellen van remise. Door dit resul taat is Van Egmond voor de finale uitgeschakeld. De Jonge boekte eveneens een punt tegen Van Beelen, die nu de lijst aanvoert. In groep III won Fase fraai van P. van Egmond, die mogelijk de winst in handen had. Klinken berg verspeelde zijn kansen door Spierenburg de zege te laten. In deze groep heeft Leikawabessy zich teruggetrokken. RONALD VAN EGMOND kans uit te lopen tot 4-7. Een du bieuze strafworp en een af standsschot van TOP zorgde er voor dat de spanning tot en met de laatste seconde van de wed strijd verzekerd was. Bij Pernix scoorden: Willie v.d. Kooy (2x), Liesbeth Brokaar, Kees v.d. Kraan (2x) en Janko Breedveld (2x). Bij TOP: Jan Willem Sim- melink (2x), Ilse Molenaar, Peter Sigaar, Ineke Westerbeek en Ha rold Simmelink. KWIEK-Zuiderkwartier 10-11 (4-5) - Na het toch wel teleurstel lende optreden in de Promotie- afdeling op het veld, probeert coach Ko de Haas van Zuider kwartier het ritme van de over winningen in de microcompetitie weer op te nemen om zodoende de lijn op het veld te kunnen voortzetten. Het eerste optreden van Zuiderkwartier was nog twij felachtig, maar de overwinning op Kwiek werd wel behaald. In de eerste helft ontliepen beide ploegen elkaar nauwelijks, maar na de rust kwam Zuiderkwartier in rustiger vaarwater en met nog vijf minuten te spelen bezat het een verdiende 8-11 voorsprong. Deze ruime marge was echter maar net voldoende om de eind streep te halen: 10-11. Doelpun ten: Toos van Dam (3x), Joep van Dam (2x), Dirk Jan de Kreek (3x), Wil de Wit, Els Lardee en Eric van Lunteren. Algemene-Ready 11-15 (6-10) - Ondanks deze fors uitgevallen nederlaag ziet coach Ruud Nie sing lichtpuntjes voor de volgen de wedstrijden. Ready is zonder meer kampioenskandidaat nummer een en het resultaat kwam dan ook niet als een ver rassing. Maar gelet op de resulta ten in oefenwedstrijden (zo werd er van Ons Eiland verloren met 10-4!) waren de elf doelpunten een ware lichtfakkel. Ruud van Vliet (5x), Wim van Vliet (3x), Martin Filippo (2x) en Janny van Iterson zorgden voor de vuurzee. Fiks-DKC 5-11 (3-5) - Het Oegst- geestse Fiks kwam door vele fou ten in de beginfase niet tot sco ren. De 0-3 achterstand werd voor rust nog wel gereduceerd tot 3-5 maar in de tweede helft liep DKC toch weer weg. Voor Fiks scoorden: Connie Kleijn, Robert v.d. Kraan, Aad Knetsch, Agda Nonhebei en Jeroen Huizing. Ons Eiland-Merwede 8-6 (2-2) - Ondanks een slechte wedstrijd heeft Ons Eiland de eerste over winning binnen, om zodoende de aanval op de eerste plaats die vo rig jaar op een haar na werd ge mist, in te zetten. Bij rust was de stand 2-2, maar in de 2e helft liep Ons Eiland uit tot 6-4. Merwede kwam nog éénmaal terug (6-6), maar het laatste wapenfeit was toch voor Ons Eiland: 8-6. Doel punten: Patrick Verra (3x), Rob Hasselbach (2x), Wim Nijenhuis en Yvonne v.d. Steen en Huib Hasselbach. Crescendo-Merwic 11-8 (6-3) - In een uitstekend gespeelde wed strijd heeft Crescendo een ver diende overwinning behaald op Merwic. Bij rust leidde Crescen do al met 6-3, een voorsprong die in de tweede helft niet meer in gevaar is gekomen. Doelpunten: Joke Geijer 2x, Wilfred Cornelis- se 4x, John Huigsloot, Liesbeth Kok, Louis Kok, Tessy Burg- houwt en Marlies Brouwer. In de derde klasse speelde Veloci- tas tegen All Ready. Na een gelij ke stand bij rust (2-2) verloren de Leiderdorpers met een minimum verschil (5-4). De doelpunten werden gescoord door Henk Schutte, lbo Schutte, Aart Duiser 2x. GERT GRESSIE Zo gaat dat in het huidige zaalhandbal. Pak elkaar maar beet, smijt elkaar maar tegen de vloer. Ingrid Koppen schijnt het nog leuk te vinden VOORBURG - Het Holland toer nooi, enerzijds een toernooi met de bedoeling het zaalhandbal in de publieke belangstelling te brengen en anderzijds met de be doeling het nationale zaalhand bal door ontmoetingen met ster ke, en vooral Oost-Europese lan den op hoger niveau te brengen heeft zeker succes gehad. In de laatste serie van de ditmaal op de dames geconcentreerde wed strijden tussen de nationale ploe gen van Tsjechslowakije, Honga rije, Polen en Nederland kwamen zaterdagavond in de Vliegermo len in Voorburg Tsjechoslowa- kije tegenover Polen en Neder land tegenover Hongarije te staan. De eerste wedstrijd zal het dui zendkoppige publiek op zijn Koploper in slotfase naar 4-4 LEIDEN - Een stampvolle sporthal in Roelofarendsveen was giste ren getuige van een wel span nend maar kwalitatief mager tref fen tussen de nummers één en twee van de derde divisie G bij de dames. Oase, de ranglijstaan voerder met één punt voorsprong op de Hoogmadese formatie heeft die kunnen vasthouden LEIDEN - Organisatorische problemen leken Nijssen Trotters in het duel met BC Paulus bijna op te breken, want vrij verrassend stond de formatie van Ben van Cleef tegen de Tilburgse subtopper met de rust 'slechts' met één punt voor (40-39). Na de pauze drukte Trotters echter door naar een 97-76 overwinning. Noodgedwongen moesten de meeste Leidenaars zonder een warming up aan het duel begin nen omdat het clubtenue en de trainingspakken te laat in de Vijf Meihal werden afgeleverd. En kele spelers die een eigen trai ningspak bezig hadden vormden daarop een uitzondering, terwijl er ook een paar bijkans in hun ondergoed voor de wedstrijd nog een balletje gooide. "En dat alles werkten door in de eerste perio de", aldus Van Cleef, die verder wrang opmerkte dat de verant woordelijke man hiervoor wat al te gemakkelijk over zijn taak had gedacht. Gelukkig voor 'de mate riaalman' annex sponsor van de De ploeg L/Leiden Luba zorgde in de sporthal van de Merenwijk bijna voor een verras sing in de rayon eerste klasse. De ploeg stond tegen AMVJ vanaf het beginsignaal achter, maar kwam in de slotfase terug tot één punt. Bij een 80-81 stand en nog dertig seconden te spelen ver overden de Leidenaars zelfs bal winst, maar de semi-serieuze doelpoging van René Kallenberg mislukte, zodat AMVJ toch twee punten aan het duel overhield. debuterende eerstedivisionist verliep de tweede helft voor Trot- ters-begrippen wel normaal en werd in die periode binnen vijf minuten de Tilburgers al met een 58-42 achterstand geconfron teerd. Paulus, zonder Amerikanen, maar wel met twee sterke guards en voldoende lengte in de ploeg werd vervolgens duidelijk ge maakt dat er tussen de Trotters en hun kwalitatief een groot ver schil zit. De voorsprong werd dan ook langzaam uitgebouwd tot 24 punten verschil (90-66). De ploeg van Van Cleef wilde in de slotfase nog de '100' halen, maar dat mis lukte en ging ten koste van een aantal tegenscores: 97-76. Topscorers: Peter Paulides en Pe- ter-Paul Maassen 21, Peter Kop 20 en Benjamin Ruyssenaars 16 punten. Jan van Bemmelen begon overigens gehandicapt aan de strijd omdat Jaap de Waard geblesseerd aan de kant moest blijven. Bovendien zag Van Bemmelen na twaalf minuten in de tweede periode Bert van der Markt al uit het veld worden ge stuurd, nadat hij na een grove charge van een Rotterdammer een natrappende beweging maakte. Vlak daarna werd de Leidse bank nog drukker bezet omdat Geert van Zandwijk en Ton Kallenberg met. vijf per soonlijke fouten het strijdtoneel vroegtijdig moesten verlaten. Niettemin leverde de zonepress van de Leidenaars nog bijna suc ces op. Topscorers: Ton Kallenberg 25. Lodewijk Defilee 24, Peter van de Geer 15 en Geert van Zandwijk 10 punten. door de 3-2 ruststand om te bui gen tot een 4-4 deling. De vorig jaar nog voor Northa uit komende Lydy Vink vertolkte in deze topper een hoofdrol. Zij zet te een domper op de te vroege 'feest'-vreugde van de Oase-aan hang door vanaf zeven meter voor de derde keer raak te schie ten voor MMO en daarmee haar ploeg op gelijke hoogte (4-4) te brengen met Oud-Adenaren. Met deze score kreeg MMO overigens wel iets te veel, omdat de koplo per na het door veel balverlies gekenmerkte begin van beide ploegen door de bank genomen een betere spelopvatting toonde. In de eerste divisie konden de ver tegenwoordigers uit de Leidse regio, Foreholte en HVS, niet tot winst komen. Foreholte leidde met de rust tegen oud-eredivi- sionist HMS met 8-7. Nel Geer- lings en Hannie Boskamp zetten een achterstand van 2-3 en later 5-7 om in die gunstige ruststand. In het goed draaiende Foreholte scoorden Nel Geerlings 6 en Hannie Boskamp tweemaal. Na de hervatting weer een gelijk- opgaande strijd waarin HMS dankbaar profiteerde van de voor twee minuten naar de kant gewe zen Nel Geerling: 9-10. De Utrechtse ploeg liet zich daarna nog verrassen door een snelle en beheerst afgemaakte break out van Marjan Mens, 10-10. Van 10-12 werd het door Nel Geer lings en Margreet van Velzen 12-12. Twee strafworpen in de slotfase velden het dappere Fo reholte. De persoonlijke dekking leverde HMS zelfs nog een treffer op, 15-12. HVS is nog niet geacclimatiseerd in de eerste divisie. In Breda bleef het geroutineerde EBHV met 16-11, na een ruststand van 9-5, de meerdere over HVS. Verve lend voor HVS was dat de ploeg. die i r te i de sporthal arriveerde, zich wedstrijd niet in de hal mocht warmlopen en daarvoor de gang yan de hal kreeg toegewezen, terwijl EBHV wel gebruik mocht maken van de nabijgelegen gym zaal. Na een gelijkopgaande start, 1-1 en 2-2, drukten de Brabanders, die evenals HMS kunnen terugzien op eredivisie handbal, door naar een 9-5 ruststand. In de Stomp- wijkse defensie werd niet goed verdedigd en van de geboden vrijheid maakten de Zuiderlin gen goed gebruik. Bij 9-7 had Le- nie van der Bosch de strijd voor haar pioeg een gunstige wending kunnen geven als zij de fraaie kans niet had verprutst. Nu werd het 10-7 voor EBHV dat zich niet meer in moeilijkheden liet bren gen. Voor HVS was het overigens wel een handicap dat het na een 2-2 stand de geblesseerd geraak te Anja van Geilswijk in het doel moest vervangen, alhoewel Mar jan van der Berg het niet uitge sproken slecht deed. De Stom- wijkse doelpunten kwamen op naam van Lenie van der Bosch 5, Marijke Luyten 3, Anja van der Bosch 2 en Sjanie Waayer. In de eerste klasse van de Afdeling kwamen alleen de heren van HW'70 binnen de lijnen tegen de reserves van Hermes. De Hage naars toonden zich agressiever en waren in het benutten van de kansen ook wat vaardiger en ge lukkiger. Met de rust had HW'70 nog mogelijkheden, 6-8, maar in de tweede helft toonde de Voor- schotense defensie zich voor de veel van hun lichaamskracht ge bruik makende Hagenaars te lief: 18-13. Beste schutter bij Hermes was Jan Lamboo met 5 doelpun ten. In de tweede klasse werd ook een beperkt programma afgewerkt. De heren van MMO stonden te gen Wings 3 met de rust al veilig (12-6) en wonnen met 21-11 Ge rard Elsgeest ontpopte zich met tien doelpunten als de Hoogma dese koningsschutter. Bij de dames won Olympia'72 met 8-2 van de reserves van Northa. Olympia-coach Wil Geurds kwam overigens vorig jaar nog uit voor het eerste van Northa. FRANK BONTE minst licht hebben teleurgesteld. De twee rivalen gingen er bikkel hard in en dat betekende dat de wel duidelijk merkbare grote technische kwaliteiten niet uit de verf kwamen. Polen miste de lengte en de kracht van de boven alles en iedereen uittorenende Milena Foltynova en Elena Bre- zanyova. Na een furieus ope ningsoffensief, 4-2, moest Polen wyken voor het Tsjechische ge weld, rust 10-6. Na de hervatting werd het verdedigen van de Tsje chische dames nog wat harder en daar had Polen geen antwoord op. Evenmin op het schuttersge- weld uit de tweede lijn van bo vengenoemd duo van Tsjecho- slowakije, 13-7. De tweede wedstrijd bood de kij kers veel meer plezier. Hongarije maakte de show met een magi straal handballende Amalia Sterbinsky. Wat houterig bewe gend maar met een weergaloze techniek en dito gevoel voor de kansen schoot zij of speelde zij haar teamgenoten aan. En zij kreeg van de Nederlandse defen sie - waar bleef de gerenom meerde Marijke Barth als defen sief steunpunt in de nationale garde? - alle vrijheid om haar kunnen te etaleren. De geweldig keepende Jenny Rogge in het Oranjedoel heeft het geweten. Even wat ruimte en onhoudbaar zoefden de vijandelijke afstands schoten in de kruisingen van paal en lat. Toch bleef de marge by rust voor het zeker niet van mo gelijkheden gespeende en door de oud-Hongaarse veelvoudige international Ilona Venema- Ig- nacz met strakke en bekwame hand geleide Nederlandse team overbrugbaar, 10-6. Hongarije echter durfde het aan om de ster speelsters Amalia Sterbinsky, Marianne Nagy en Laslone Koc- sis aan de kant te houden. Piros- ka Budai dirigeerde de verse krachten zo bekwaam dat Ne derland in een hoog tempo ra zendsnel en zuiver aanspelen op de cirkel naar een debacle leek te zullen worden gevoerd, 14-7 en 16-9. Dat wilde de ploeg niet en aangevuurd door een veel meer meelevende kijkersschare werd de Hongaarse defensie op haar beurt geconfronteerd met aan- valspel in hoog tempo en voort durende positiewisselingen. Door die speelwijze konden de schutters Hannie de Kok (overi gens gehuldigd als de beste speelster van Orarye), Diana Niemansverdriet en Marjo Smeets los. Nederland kwam te rug via 16-12 en 18-15. Als de d.i- mes toen een geheide break out in een doelpunt hadden omgezet zou de slotfase er wellicht span nender uitgezien hebben. Nu dat niet gebeurde en Hongarije pal daarop 19-15 scoorde was de ne derlaag een feit. Oranje eindigde puntloos op de laatste plaats. Hongarije won het toernooi. Tsjechoslowakye werd tweede. Polen derde. WK heren De Sowjet-Unie is gisteren winnaar geworden van de wereldbeker zaalhandbal heren. In de finale versloegen de Russen Polen met 25-17. Oost-Duitsland legde be slag op de derde plaats. FRANK BONTE Leiden Trotters-speler Peter Kop (14) ui duel met Pau- lus-topscorer Jongeling (11). P/Leiden De dames van Parker Leiden le verden een slechte vertoning af tegen de Black Eagles door wei nig geconcentreerd het duel af te wikkelen. De zege viel niettemin toch weer ruim uit: 43-63. Het enige lichtpuntje binnen de ploeg van Rob de Vries was Hanneke Vreeburg. Ria de Wit en Mirian van Schaik waren met 19 en 13 punten de topscoorsters bij de Leidse eerstedivisionist. Knappe zege De Spartaan op concurrent ALKMAAR - LKV De Spartaan heeft de eerste competitiewed strijd tegen concurrent SSS uit Alkmaar overtuigend gewonnen. De Leidse gewichtheffers kwa men tot een totaal van 830 kilo. De opponent stelde daar een to taal van 779 kilo tegenover. De persoonlijke resultaten waren als volgt: Dio Degenaars 80 (trek ken)-100(stoten); Arie Swagers 87'/2-120; John ten Brinke 100-130; Theo Sanders 100-135; Herman Filippo 115-150; Peter Keizer (buiten mededinging) 85-100. HAZERSWOUDE - De Leidse rij- en jachtclub (LRJC) heeft met 629,5 punten voor de tweede maal in successie de aan de Herfstmeeting ver bonden wisselbeker in het district west van de Neder landse bond van rij- en jacht- verenigingen (NBVR) ge wonnen. Tweede werd het Barendrechtse Marfleet (626,5) en derde de ruiterclub Westland uit Wateringen met 614,5 punt. Het jaarlijkse evenement werd gisteren gehouden op de ma nege van Xenephon aan de Hazerswoude-Rijndijk. Er waren tien deelnemende ver enigingen met in totaal zestig ruiters. Uitslagen dressuurploeg L2: 1. Dhr. Korner met Robin Hood 134'/*, g. LRJC wint districts- beker west Use Bakker met Eston 134, Ex ae quo Dhr. Cramer met l'Etica en \Vilma van de Valk met Nicole d'Armagnac 131 ptn. M2 Yvonne dehnert met Orchidee 131. Christine Verhoog met Nakal 127 en Mej. Kammeraar met Je roen 123 ptn. Z2: Mevr. J. de Lange met Mr. Char ley 136. Barbara Huiskamp met Otnar 120 en Dhr. Coomans met Caetadon 118 ptn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17