terug Stap levert niets op... Lorant uit het veld gestuurd hij Frankfurt BSESU FRANKRIJK WIJST TSJECHEN TERUG Profclubs krijgen geld voor lichtinstallaties Plan collectieve beveiliging clubhuizen Scorebord Oranje pakt negen ton X X X X X X X SPORT MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 DUSSELDORP (ANP) - Eintracht Frankfurt, de tegenstander van Feye- noord in de derde ronde van het toer nooi om de UEFA-beker, heeft zater dag in de Bundesliga een nederlaag geleden. In en tegen Bochum werd het 1-0. Door het slechte resultaat, Bo chum neemt op de ranglijst een be scheiden plaats (negende) in, zakte Frankfurt van de derde naar de vierde plaats. Het heeft nu twee punten ach terstand op de leiders, HSV en Borus- sia Dortmund, die beide overigens niet tot de volle winst kwamen. Het duel in Bochum was lange tijd niet om aan te zien. In een laag tempo werd lusteloos de bal rondgespeeld. Uitein delijk was het de thuisclub die de 15.000 toeschouwers nog enigszins en thousiast wilde maken. Vanaf de 75e minuut schroefde Bochum het tempo op. De Frankfortse verdediging kon met moeite overeind blijven. Met grove overtredingen trachtte Eintracht Frankfurt de nul vast te houden. Kör- bel, Mager En Lorant, die door de scheidsrechter naar de kleedkamer werd gezonden, onderscheidden zich in negatieve zin. In de 80e minuut haalde debutant Ehr- manntraut Bochum-speler Wölk in het strafschopgebied onderuit. Jochen Abel schoot Bochum daarop van elf meter naar de overwinning. Trainer Friedl Rausch vond het 'slechts' jam mer dat zijn ploeg het veel te harde duel had verloren. "Het is zonde dat deze wedstrijd door een strafschop werd beslist. Ik ben er van overtuigd dat Frankfurt een punt had verdiend. Bovendien, en dat is veel erger, werd Lorant van het veld gestuurd. Hem zal ik de komende weken node missen", aldus de ontgoochelde oefenmeester. Spelbepaler Jürgen Grabowski en de Zuidkoreaanse spitsspeler Boeng Toeng Tsja waren de uitblinkers bij Eintracht Frankfurt. Bayern München lijkt op weg naar de hoofdrol in de Bundesliga, zoals die een aantal jaren geleden werd vervuld. Van de topclubs was Bayern München de enige die tot de volle winst kon ko men. De derby tegen München 1860 eindigde in een zege met 2-1. Midden velder Dürnberger zorgde voor een ruststand van 1-0, maar door Flohe kwam de thuisclub weer op gelijke hoogte. Höness bepaalde twaalf minu ten voor tijd de eindstand op 2-1. Bayern München staat nu derde met zeventien punten uit dertien wedstrij den, één punt minder dan Hamburger SV en Borussia Dortmund. De beide koplopers, vorige week besliste HSV het onderlinge duel ruimschoots in zijn voordeel (4-0), kwamen op de dertiende speeldag niet verder dan een gelijkspel: 1-1. HSV, dat op grond van een beter doelgemiddelde op kop staat, was op bezoek bij Fortuna Düsseldorf. De Westduitse bekerhouder, reeds uit geschakeld in het Europacuptoernooi, maakt een slecht seizoen door. Het leek er in de beginfase op dat Fortuna de 48.000 toeschouwers sensatie zou brengen. Reeds na zes minuten bracht Bommer de 1-0 op het scorebord. HSV, met Kevin Keegan en Magath als beste speler, kon geen vuist maken en leek door het snelle doelpunt van slag. Aan de andere kant slaagde de thuisclub er ook niet in de voorsprong uit te bou- De tweede helft, nadat international Klaus Allofs geblesseerd het veld had moeten verlaten, schoot Reimann in de 65e minuut de gelijkmaker achter doelman Daniel. HSV kreeg met het gelijke spel teveel. Fc Köln heeft weer aansluiting gekregen bij de kopgroep. Ook zonder de En gelsman Tony Woodcock, die voor een bedrag van 2,5 miljoen gulden vanaf de volgende week voor de Keulenaren zal uitkomen, kan Fc Köln goed voetbal spelen. Door twee treffers van Dieter Müller (beide na rust) won Fc Köln met 2-0 van FC Kaiserslautern, dat de goe de prestaties van het afgelopen s bij lange na niet kan herhalen. Engeland Nottingham Forest is eindelijk op eigen veld gevallen. De houder van ds Euro pese beker voor landskampioenen was in eigen huis in 51 wedstrijden zonder nederlaag gebleven. Maar zaterdag verloor Nottingham, met 0-1 van Brighton, de nummer laatst uit de eer ste divisie. Liverpool nam de koppositie van Man chester United over, door thuis te win nen van Tottenham Hotspur, dat voor het laatst in 1912 bij Liverpool had ge wonnen. Manchester United moest op eigen veld een punt laten aan Crystal Palace. International Tony Woodcock heeft zijn laatste wedstrijd voor Nottingham Fo rest gespeeld. Een halve slechts, in de rust van het duel met Brighton werd hij uit de ploeg gehaald. Nottingham stond toen al met 0-1 achter door een treffer in de twaalfde minuut van Gerry Ryan. Na dat verrassende doelpunt heeft Nottingham vijf kwartier storm gelopen op de verdedig.ng van Brigh ton. Er kwamen kansen, maar geen doelpunten. Niet in het minst door Brightons doelman Graham Moseley, die kort voor rust een door Robertson ingeschoten penalty stopte. Tottenham Hotspur, dat vorige met 7-0 op Anfield Road werd afge droogd en in 67 jaar niet bij Liverpool had gewonnen, was zaterdag een ge lijkwaardige tegenstander voor de lijstaanvoerder. Voor rust zette McDermott Liverpool op 1-0, maar Jo nes maakte in de tweede helft gelijk. Op een tweede doelpunt van McDer mott hadden de Spurs echter geen antwoord meer. Manchester United verspeelde een punt aan Crystal Palace, het waren er bijna twee. Pas in de allerlaatste minuut maakte de Schotse international Joe Jordan gelijk op Old Trafford. Crystal Palace had een voorsprong genomen door Swindlehurt, die daarvoor al een treffer had zien afkeuren. ZEIST (GPD) - Het plan van het sectiebestuur betaald voetbal om een overschot van 700.000 gulden te besteden aan clubs, die het betaalde voetbal willen verlaten, is za terdag door de algemene vergadering betaald voetbal in Zeist getorpedeerd. „Twee clubs", aldus sectievoorzit ter Eric Vilé „hebben ons dit sei zoen benaderd. Zij willen terug treden, wanneer er door de KNVB financieel iets geregeld kan worden". De vergadering had heel andere ideeën over de besteding van dat exploitatie- EERSTE DIVISIE SC AmersfoorUDe Graafschap 0-2, FC Amsterdam-Veendam 1-0, Wagenin- gen-SC Cambuur 1-0, Telstaf-FC Den Bosch 0-2, Volendam-Eindhoven 2-0, Heerenveen-Helmond Sport 1-0; FC Groningen-Fortuna Sittard 2-1, DS'79- FC VW 3-1 en FC Vlaardingen-He- raclcs 1-1. Groningen (1) 14 7 Graafschap (3) 14 8 Volendam (4) 13 8 Cambuur (2) 12 8 Den Bosch (6) 12 7 Wageningen (8) 13 6 DS'79 (9) 14 6 VW (5) 13 7 Fortuna S (7) 13 6 Telstar (10) 13 5 Eindhoven (11) 13 5 Amsterdam (12)13 5 Vlaardingen (13)14 4 Heerenveen (15)13 3 Heracles (14) 13 2 SW (17) 13 2 Veendam (16) 14 1 Helmond Sp (18) 13 1 Amersfoort (19) 13 1 EERSTE DIVISIE SC Amcrsfoort-De Graafschap 0-2 (0-2). 8 cn 12 Mentink 1-0 en 2-0. Scheidsrechter Bosman. Toeschou wers: 3500. FC Amsterdam-Veendam 1-0 (0-0). 87. Tiktak (e.d.). Scheidsrechter Van der Laar. Toeschouwers: 500. Wageningen-SC Cambuur 1-0 (0-0). 81. Leushuis 1-0. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers: 5500. Telstar-FC Den Bosch 0-2 (0-1). Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 5000. 26. Buchel (e.d.) 0-1, 81. Bierman (e.d.) 0-2. Volendam-Eindhoven 2-0 (1-0). Scheidsrechter Weerink. Toeschou wers: 4000. 2. Molenaar (strafschop) 1-0, 61. Mühren 2-0. Heerenveen-Helmond Sport 1-0 (0-0). 90. Eimers 1-0. Scheidsrechter Van der Putte. Toeschouwers: 2900. FC Groningen-Fortuna Sittard 2-1 (1-0). 12. Hiddink 1-0, 61. Van Dijk 2-0, 86. Cramer 2-1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 13.000. DS'79-FC VW 3-1 (2-1). 14. Evers 1-0. 36. Van der Ham 2-0. 42. Van Rosmalen 2-1. 67. Evers 3-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 9000. FC Vlaardingen-Heraclcs 1-1 (0-1). 31. Goossens 0-1, 47. Bongers 1-1. Scheids rechter Severein. Toeschouwers: 1500. 1 20 23- 4 3 19 13- 8 3 18 30-14 3 17 29-10 2 17 20-9 2 17 20-13 3 17 26-15 4 16 23-18 1 15 21-11 4 14 18-21 5 13 13-14 5 13 21-23 6 12 19-21 7 9 11-22 7 8 12-20 8 7 14-30 8 7 11-27 8 6 8-28 9 5 14-38 overschot. Bovendien was de vertegenwoordigers pas drie da gen voor de vergadering kenbaar gemaakt dat er een dergelijk overschot was en die termijn achtte men te kort om een besluit te kunnen nemen. Er kwamen wel voorstellen uit de vergadering. Van Roda JC-trai- ner Bert Jacobs bijvoorbeeld die het geld graag zag toevloeien aan zijn stokpaardje, de jeugdelftal- len, en van Fortuna Sittard-speler Joop van Daele, die voor de vro lijke noot zorgde door te stellen dat er met het geld wellicht iets gedaan kon worden aan de verbe tering van de persoonlijkheid van de scheidsrechters. Kennelijk was hem dat voorstel ingegeven door een vorm van frustratie, want de lange verdediger zit momenteel een schorsing uit, omdat hij inmiddels tegen zijn derde gele kaart is aangelo pen. Ferry Frandsen (FC Twente) en Dé Stoop (FC Amsterdam) kwamen uiteindelijk met het voorstel om de zaak nader te bekijken tijdens de voorjaarsvergadering van vol gend jaar. De 700.000 gulden was eigenlijk het enige punt waarover werd gedis cussieerd. Verder verliep de ver gadering erg vlot. Alleen Herman Choufoer zorgde voor wat op schudding door te melden dat de KNVB bezig is met het uitwerken van een plan dat moet leiden tot een afdeling van non-amateurs, spelers die per jaar minder dan 20.000 gulden verdienen aan hun voetbalactiviteiten. Ook wil men graag komen tot een competitie voor spelers van 16 tot 18 jaar. Een speciaal daartoe ingestelde commissie moet bij de voorjaars vergadering in maart met een af gerond plan komen. Dé Stoop gelooft niet in een klasse van non amateurs, nori-professionals of onafhankelijken, welke naam men ook zal kiezen. „U gelooft toch niet dat in een land, waarin elke werker belasting moet be talen, een voetballer daar onder uit zou kunnen komen? Nee, een afdeling van non-amateurs is een utopie", aldus de voorzitter van FC Amsterdam. Behalve een onderzoek naar een afdeling van non-amateurs en een competitie voor 16 tot 18-jari- gen, wil de KNVB ook de strijd bij de C-elftallen doorlichten. Die competitie kent nu een regionale indeling, maar de KNVB wil lie- ZEIST- De KNVB heeft het Neder lands elftal definitief inge schreven voor het toernooi van oud-wereldkampioenen, dat van 22 december 1980 tot 12 ja nuari 1981 in Uruguay wordt ge houden. Omdat Engeland heeft bedankt, werd Nederland als tweevoudig zilveren medaille winnaar geïnviteerd. Alle clubs met uitzondering van Ajax heb ben inmiddels hun medewer king toegezegd. ver terug naar het oude systeem, met promotie en degradatie, zo als een paar jaar geleden ook het geval was. Eric Vilé toonde zich zeer verbol gen over het vaststellen van een bijeenkomst, waar gesproken zal worden over de maatschappelij ke aanvaardbaarheid van het vergoedingensysteem in het be taalde voetbal bij transfers. Die bijeenkomst, aanstaande zater dag, geschiedt op initiatief van het BBI en het adviesbureau Bakkenist, Spits en Co. Bezwaar was er vooral tegen de inleiders van de discussie, omdat de heren Van Staveren, Niezen, Vreeman en Tripels bekend staan als dui delijke tegenstanders van het be staande transfersysteem. Vilé beschuldigde het bureau Bak kenist, Spits en Co ook van „on behoorlijk gedrag", omdat men het concept-rapport „Terug naar het gezin" - een onderzoek naar mogelijke maatregelen om meer publiek te trekken - ter beschik king had gesteld aan een lande lijk ochtendblad, terwijl ze pas enkele dagen geleden bij de KNVB was binnengekomen. Ben Hendriks op non-actief XfX- - Fragment uit het kwalificatieduel groep 5 ,Frankrijk-Tsjechoslowakije. De Fransman Petit tracht door de Oosteuropese defensie te breken. Zijn ploeggenoot Moizan kijkt toe. PARIJS (ANP) - Frankrijk heeft zaterdag zijn laatste kwalifica tiewedstrijd voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap met 2-1 van Tsjechoslowakije gewonnen. De overwinning brengt Frankrijk voorlopig aan de kop van de ranglijst met een punt voor sprong op de Tsjechen. De Oost europeanen hebben echter nog een thuiswedstrijd tegen Luxemburg te goed op 24 no vember. Frankrijk nam door Pecout (67e) en Rampillon (75e) een voorsprong van 2-0, tien minuten voor tijd maakte Kozak het tegendoel punt. Frankrijk, in de voorronden van het Wereldkampioenschap 1982 één van de tegenstanders van Ne derland was zaterdagavond in het volgepakte Pare des Princes dui delijk sterker dan Tsjechoslowa kije. Niettemin konden de Euro pese kampioenen, die vrijwel ze ker van plaatsing zijn voor de fi naleronde van dit Europese kampioenschap tot rust de stand blank houden. Die gelijke score halverwege was niet in de eerste plaats een ver dienste van de Tsjechoslowaken, maar een gevolg van aanvallende onmacht van de Fransen. Het elf tal dat onder andere Michel Pla- tini en Dominique Rochetau mis te kon geen vuist maken. Na rust werd het beter doordat Eric Pe cout van Nantes als invaller in de voorhoede werd gezet. Ruim twintig minuten na rust bezorgde Pecout de Fransen een voor sprong die de ploeg eigenlijk al een uur verdiende. Zeven minu ten later werd het door Rampil lon zelfs 2-0. Tsjechoslowakije, dat feitelijk geen belang bij de uitslag van Parijs had, heeft daarna toch nog even uitgehaald. Kozak verkleinde de achterstand tot 1-2. De stand in groep 5: Frankrijk 6 Tsj.Slowakije 5 Zweden 6 Luxemburg 4 0 18 13- 5 0 1 1 2-13 In een wedstrijd voor groep 3 van het toernooi om het Europees kampioenschap landenteams heeft Roemenië gisteren Cyprus met 2-0 verslagen. Bij de rust leidden de Roemenen reeds met 1-0. Multescu scoorde vlak voor de rust en Raducanu deed dat in de tweede helft. De stand in groep 3: 1. Joegoslavië 6-8, 2. Spanje 5-7, 3. Roemenië 6-6, 4. Cyprus 5-1. ZWOLLE - Ben Hendriks, de ver dediger van de eredivisieclub PEC Zwolle is zaterdag aan zijn enkelbanden geopereerd. Ook Ron Jans van de a-selectie van de Zwollenaars onderging deze ope ratie. Beide spelers zijn voor minstens zes weken uitgeschakeld. Vorige week werd de trainer van PEC Zwolle, Fritz Korbach ook al aan zijn enkelbanden geholpen. ZEIST - Het Nederlands voetbal elftal brengt tussen 27 december 1980 en 12 januari 1981 minimaal 900.000 gulden binnen. De KNVB accepteerde de invitatie om ge durende die periode in Uruguay deel te nemen aan de Mundialito op basis van 150.000 dollar per wedstrijd. Het aantal wedstrij den dat Oranje in Zuid-Amerika speelt, is minimaal drie. Op Ajax na hebben inmiddels alle clubs die worden geacht spelers af te staan positief gereageerd. In Amsterdam denkt men om streeks de jaarwisseling 1980-1981 zelf veel geld te kun nen verdienen met wedstrijden in de Derde Wereld. In dat geval dient men dan wel de beschik king te hebben over de interna tionals. ZEIST (GPD) - Het feit dat Nederland op de zater dagmiddag (nog) geen winkelsluiting kent, is de enig overgebleven barrière om het gehele betaalde voetbal, evenals in West-Duitsland en Engeland, te verschuiven naar de late middaguren op de zater- Het andere nu geldende bezwaar, het ontbreken van een lichtin stallatie bij een aantal clubs, wordt binnen afzienbare tijd opge heven. Het ministerie van CRM en de Sporttotalisator hebben namelijk een bedrag beschikbaar gesteld aan het betaalde voet bal van f9.300.000. Dat geld zal in eerste instantie worden gebruikt om lichtmasten te plaatsen in die stadions, die nu 's avonds nog in het duister zijn gehuld. Daarnaast zal het geld worden gebruikt om verbeterin gen aan te brengen op het gebied van medisch-hygiënische voor zieningen, tribunes en beveiliging van de uitgangspaden. In overleg met het Budget Bewakings Instituut (BBI) heeft de KNVB inmiddels een overeenkomst gesloten met een installa tiebedrijf van kunstlicht en een aannemersbedrijf. Binnenkort zal ook het overleg worden geopend met winkeliersorganisaties om te kijken of de bezwaren, die er in die kringen bestaan tegen betaald voetbal op de zaterdagmiddag, opgelost kunnen wor den. De clubs die al licht hebben, zijn vanaf het begin van de volgende competitie verplicht om op zaterdag te gaan spelen. Bezwaren ten aanzien van eventuele energieverspilling zijn gemakkelijk te weerleggen. Men heeft in Den Haag uitgerekend dat drie uur kunstlicht bij FC Den Haag net zoveel kost als vijf seconden openbare verlichting in die stad. SPORTTOTO Toto 2 3 Amersfoort-Graafsch. Amsterdam-Veendam Wageningen-Cambuur Telstar-Den Bosch X Volendam-Eindhoven Heerenveen-Helmond S. Groningen-Fortuna S. DS'79-FC VW Vlaardingen-Heracles FC Köln-Kaisersl. VFB Stuttg.-Schalke '04 Fort. Düsseld.-Hamburger X Bochum-Eintr. Frankf. Eerste prijs, inclusief jackpot 147.279,47, tweede prijs ƒ60.182,20, derde prijs 84.255,08. Toto-gelijk Initiatief van Landelijke Bond van Amateurs Eerste prijs, inclusief jackpot 14.713,44. Tweede prijs 1.161,19. Der de prijs 5.656,66. Vierde prijs 8.080,94. Vijfde prijs 6.464, 75. Nederlandse lotto, nummer 46: de juiste volgorde van de lottocijfers is: 10 -12 - 23 - 25 - 28 - 34, reservegetallen 6 en 29. Eerste prijs ƒ601.181,53. Tweede prijs 171.766,15. Derde prijs ƒ257.649,23. Vierde prijs 343.532,30. Vijfde prijs 343.532,30. BUNNIK (GPD) - De Landelijke Bond van Amateurs heeft een belangwekkend ini tiatief genomen om tot een relatief goed kope en toch afdoende beveiliging van clubgebouwen te komen. Tijdens de jaar lijkse vergadering, afgelopen zaterdag in Bunnik, onthulde voorzitter Herman Fe- ringa dat het in collectief verband moge lijk is de doorgaans hoge kosten beneden de 5000 gulden te houden. Dit bedrag kan een eenmalige uitgave zijn zonder dat er verder jaarlijks iets bijkomt. Om een gefundeerd inzicht te krijgen hoe het met de beveiliging van clubhuizen in Nederland is gesteld, zal er binnenkort een uitvoerig enquête-formulier onder de clubs, die zijn aangesloten bij de LBA, de VZC (Vereniging Zaterdag Clubs) en het VCV (Verbond Christelijke Voetbalver enigingen) worden verspreid. Beide laatstgenoemde organisaties zijn er ook bij betrokken, omdat ze al enige tijd in federatief verband met de LBA samen werken. Volgens de initiatiefnemer van dit plan moeten er in Nederland ontstellend wei nig clubgebouwen zijn beveiligd vanwege de hoge kosten daaraan verbonden. Ge zien de talloze inbraken die er in clubhui zen worden gepleegd, zijn er al gevallen bekend dat niet eens meer verzekeringen kunnen worden afgesloten. Verder gaan de eigen risico's en premies met sprongen omhoog, zelfs tot bedragen die in de buurt komen van de genoemde collectieve ee- malige aanschafkosten van een beveili gingsinstallatie. In het plan zijn ook suggesties opgenomen op welke manier een - waar nodig - finan ciering op poten kan worden gezet. Ge dacht wordt hierbij, als mogelijkheid, aan het oprichten van een Stichting Financie ring Beveiliging Clubgebouwen. Voorts kunnen de clubs binnen afzienbare tijd een enquête tegemoet zien over de traineissalarissen, met allerlei zaken die daaraan vastzitten. Er heerst namelijk veel onvrede onder de amateurverenigin gen over soms exhorbitante eisen die goede trainers stellen. Er kwam ook een bestuursvoorstel op tafel om een werk groep in te stellen die wordt belast met het tegen elkaar afwegen van de voor- en na delen die er zijn met het invoeren van een stempelmachine bij de clubs door de Stichting Nationale Sporttotalisator. Deze (kleine) machine gaat de zegels van toto en lotto vervangen. Daar blijken nog al wat bezwaren voor de clubs aan te kle ven. Er liggen inmiddels al enquêtefor mulieren van de SNS bij de verenigin gen. De ombudsman blijkt bij de belangenorga nisaties uitstekend te functioneren; zó zelfs dat talrijke niet-aangeslotenen van deze vraagbaak (Sal Simonse) gebruik maken. Dit heeft ertoe geleid dat binnen kort wordt besloten uitsluitend leden van de belangenverenigingen te helpen, waarbij voorlopig een soepele-opstelling niet uit de weg zal worden gegaan. België West-Duitsland Supertrio Het supertrio werd gehouden in de Te rence Zora-prijs, gisteren te Hilversum. Winnende volgorde 5-3-2. Uitslag: 1. Opal Yell (R. Kromkamp), 5, 2. Regina K (A. v.d. Blonk), 3, 3. Octavia K (S.A. Hartman), Uitkering supertrio 740,50.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14