om te winnen Bminsma brengt muziek én Den Bosch tot zwijgen ga Gun me de tijd om mijn visie gestalte te geven Eerste thuisnederlaag EBBC sinds twee jaar v> Laat eens wat van je horen Dubbele surprise Leiden-snpporters ,Er kwam weinigvan terecht MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 SPORT SPORT 'S-HERTOGENBOSCH - En toen stopte de muziek. Plotseling. Een op vallende gewaarwording, want twee jaar achtereen had de Bossche hoempapa-band zijn carnavalskrakers onvermoeibaar de zaal ingeslin- gerd en veelal juist in die slotminuten op volle toeren gedraaid. Want in die fase placht de zoveelste zege van EBBC Den Bosch ten opzichte van één van zijn concur renten meestal definitief gestalte te krijgen, sterk als deze Europe se topploeg nu eenmaal in z'n eindsprint is. Maar het geplande overwinningsfeestje van EBBC in de barstensvolle Vinkenkamp - een zege die het team van Ton Boot tevens terug had moeten brengen aan de top van de va derlandse competitie - werd ruw verstoord. Door Parker Leiden dat zaterdag abrupt een einde maakte aan een periode van twee jaar waarin Den Bosch de onge slagen status wist te handhaven. Toen twee minuten voor tijd het debacle onvermijdbaar was ge worden zakten de trompetten en trombones. Als verlamd keek de man met de grote trom toe hoe Sid Bruinsma tenslotte het lot van EBBC bezegelde:'79 - 85. Bruinsma, zijn naam is genoemd en niet zonder reden. Want deze Amerikaan van Friese origine, die van de bank had moeten toe kijken hoe de Leidse basis in de zeer nerveuze aanvangsminuten - nadat eerst honderden biervil tjes en WC-rollen verwijderd wa ren - overspeeld dreigde te wor den (30—19) stond hoogstper soonlijk aan de basis van de we deropstanding. Zorgde er daarna vpor dat zijn ploeg bij rust (40-35) weer in de strijd was, schoot ver volgens tien minuten na de her vatting Leiden voorbij EBBC en rolde tenslotte samen met maatje Plaat de als zeer sterk bekend staande verdediging van de Bos schenaren volledig op. Door zijn inzet en zelfvertrouwen (Lister of geen Lister, gewoon schieten) bracht hij het geloof in eigen kunnen bij zijn ploeggenoten te rug en zaaide hij paniek in de Bossche gelederen. Bruinsma maakte de wedstrijd, het feit dat hij met 29 punten topscorer werd onderstreept dat nogeens. Goed, behalve het feit dat het op treden van Bruinsma van door slaggevende betekenis was - Den Bosch kon dit keer niemand naar voren brengen die er bovenuit stak - was er nog een tweede fac tor die verantwoordelijk was voor de verrassende thuisneder laag van de landskampioen. De zone van Hennie Blom. De Am sterdammer zag met gefronste wenkbrauwen toe hoe James Lis ter, Dan Cramer Jan Dekker en Buff Kirkland (Akerboom niet, die zuchtte onder het juk dat Woudstra hem oplegde) zich in het eerste kwartier telkens van hun man 'distantieerden' en daardoor frank en vrij konden scoren. Blom vroeg een time-out, wisselde Giddings, Kruidhof en later ook Washington en schreef zijn ploeg een zone voor. Met Bruinsma in de leidende rol trok Leiden de banden strakker aan. Oogsten kon Blom al bij de wis seling. De scoringsmachine van de Bosschenaren liep al aanmer kelijk stroever, hakkelde zelfs bij tijd en wijle. In de kleedkamer eiste Blom daarop een nog grote re inzet. Leiden kon i ZWARTKRUIS OP BLUFTOER Jan Zwartkruis bezigt deze clichés vanzelfsprekend ook regelmatig. Maar niet zelden is zijn keuze ver rassend. Ook nu weer. Het ligt voor de hand om Oranje voor het beslissende treffen in de EK- kwalificatiestrijd met de DDR het predikaat „underdog" te verlenen. De bondscoach wil daar echter niets van weten. In tegendeel, zijn betoog staat bol van zelfvertrouwen. „Ik ga ervar. uit dat wij ons voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap zullen kwalifice ren", stelt Zwartkruis. „En ik vind dat ik recht van spreken heb. In de voorgaande zeven wedstrijden hebben we zeven tien doelpunten gescoord en er slechts vier tegen gekregen. Na tuurlijk, het kan wel eens prettig zijn om je in de positie van un derdog te manoeuvreren, maar ik ga niet naar een toernooi of een wedstrijd om te verliezen. Ik ga om te winnen en daar blijf ik bij. Ook nu, voor de wedstrijd tegen de Oostduitsers". Het is wat vreemd, Zwartkruis op de bluftoer. Zelf zegt hij niet zo'n bluffer te zijn. Hij probeert zijn gehoor er dan ook van te overtui gen dat het Nederlands elftal woensdagavond in Leipzig wel degelijk een goede kans heeft om de sprong naar Italië te maken. En het te ontkennen feit, dat hij met name op het zo belangrijke middenveld niet over een aantal nauwelijks te vervangen krach ten kan beschikken, heeft zijn overtuiging niet aangetast. Toch heeft de technische leider van de KNVB twijfels, of die in ieder geval de afgelopen weken gehad. Zó erg zelfs, dat hij met de ge dachte heeft gespeeld Johan Cruijff en Willem van Hanegem van stal te halen. „Natuurlijk heb ik alle mogelijkheden serieus overwogen. Ook of ik er goed aan zou doen Cruijff en Van Hane- „Zelfs aan Cruijff en Van Hanegem heli ik gedacht'' gem op te roepen. Maar ik vind dat ik ze dat niet kan aandoen. Er is een kans dat ze afgaan. En het is mijn verantwoording dat ik ze daarvoor behoed". Zwartkruis meent verder, dat zo'n noodgreep moeilijk aan zijn an dere spelers valt te verkopen. „Het opstellen van Cruijff en Van Hanegem zou tegenover de Oost duitsers psychologisch wel als een voordeel kunnen werken, maar tegenover mijn selectie is het, ook psychologisch, niet juist. Er dient duidelijkheid betreffen de mijn wijze van selecteren te bestaan en ik vind ook dat ik ver trouwen in mijn spelers moet to nen. Daarnaast is het nog maar de vraag of Cruijff en Van Hanegem nog in Oranje passen. Toen Wil lem destijds bedankte voor Ar gentinië, heeft bij hem ongetwij feld ook de wetenschap meege speeld dat de spelersgroep was veranderd en dat hij daarin niet meer kon domineren. Dat speelt nu ook. Al met al is het dus beter dat ik binnen mijn selectie blijf'. Het uitnodigen van Frans Thijssen past volgens de sportofficier wèl in zijn beleid. Hij legt uit: „Thijs sen behoort tot de generatie voetballers die volgend jaar in Italië en over driejaar tijdens de WK in Spanje een belangrijke rol kan spelen. En voor woensdag heb ik hem voor mijn tactiek ook nodig. Ik heb trouwens geen al ternatieven en ben door de vele afzeggingen ook in een bepaalde Dat zag tegenstrever Ton Boot na vijf minuten in het tweede part ook in. Ogenblikkelijk riep hij zijn mensen naar de kant, vertel de hen in niet mis te verstane be woordingen dat ze regelrecht op weg waren naar een nederlaag (de stand was 52-51). Boot wees op de hoeken van het veld, zegde spel verdeler Dekker zijn mensen daarheen te dirigeren om van- daaruit de Leidse zone kapot te schieten. "Het moet van buiten uit gebeuren", dicteerde hij op luide toon, "heb zelfvertrouwen". Nerveus en ongerust trok Boot zich daarop terug, maar nog geen twee minuten later veerde hij alweer overeind, luid schreeuwend, druk gebarend. Zijn oppeppende woorden bleken aan dovemanso ren gericht te zijn. Drie volkomen mislukte aanvalsacties waren geëindigd in breaks van Leiden uitmondend in een dubbele score van Bruinsma en een knalharde dunk van Giddings. EBBC stond vijf punten achter, zag het laatste restje zelfvertrouwen weg vloeien. Niemand durfde nog in de felle Leidse zone te penetre ren, niemand waagde een schot. Leiden greep z'n kans, brak er steeds uit en EBBC moest ritsen persoonlijke fouten incasseren. Drie missers op rij van Van Essen bracht Leiden op een 64-71 voor sprong, Bruinsma danste verder. Het ging blijkbaar iets té gemakke lijk. Hoewel vier spelers van EBBC op vier P's stonden moest Giddings als eerste het veld met maximale foutenlast verlaten - de arbiters floten zeer streng, zij het consequent - en het minuutje freewheelen dat Leiden zich toe bedacht had leek desastreuze ge volgen te krijgen. EBBC speelde met steun van het ontstellend fa natieke publiek alles of niets en kwam twee minuten voor tijd via een press terug tot 71-74 en zelfs nog tot 74-76. De spanning hoop te zich op, sensatie hing toch nog in de lucht. Maar opeens viel het geluid weg. De hoempapa-band die de suppor ters daarvoor had opgezweept tot spreekkoren die aanzwollen tot orkaankracht staakte het vuren en op de juichkreten van de ruim honderd Leiden-aanhangers na werd het akelig stil in de Vinken kamp. Wat was er gebeurd Mit chell Plaat himself had het heft ter hand genomen en sneed als mes door de Bossche koek. De man over wie Blom vooraf zijn bezorgdheid uitsprak omdat deze snipverkouden was wenste er, in het zicht van de haven, geen lote rij van te maken en zijn versnel ling, uitstekend aangevoeld door uiteraard Sid Bruinsma, was voor EBBC niet te volgen. Met nog een minuut te spelen was Den Bosch vervolgens definitief kansloos gemaakt: 74-82. Het orkest was zijn spullen al aan het pakken, het volk stroomde al naar de uitgang. Men had geen oog meer voor Bruinsma die nog eenmaal glo rieus omhoog ging. AD VAN KAAM Scores P/Leiden - Bruinsma 29; Plaat 20; YVoudstra 13; Giddings 12. Den Bosch - Kirkland 17; Aker boom 17; Cramer 16; Lister 15; Dekker 10. Sid Bruinsma (10), de grote uitblinker van Leiden in dit veelbewogen basketbalweekeindetoont zich ook ditmaal de meerdere van een tegen stander. In dit geval ex-prof Cooke van BOB. LEIDEN - "Laat eens wat van je horen", de veelgehoorde slogan waarmee de PTT momenteel reclame maakt bleek wat Carl McPipe aangaat niet aan dove mansoren gericht te zijn. Deze Amerikaan, op proef bij BOB, maar vanwege een blessure niet inzetbaar en deswege meetrai- nend bij Parker Leiden, zag kans om tijdens zijn drie weken du rende verblijf in Nederland heel wat verbindingen tussen het "Lage Land" en Amerika te leg gen. Kosten f 4100,-. Wie gaat dat betalen nu deze man onverrich ter zake huiswaarts keerde om dat BOB hem te duur vond? Leiden-manager Van Egmond: "Wij hebben tegen de directie van Holiday Inn, waar McPipe op onze kosten verbleef, gezegd dat hij voor niet meer dan twee honderd gulden aan telefoon kosten mocht declareren. Die betalen we. En geen cent meer. We hebben zijn adres in Ameri ka gegeven LEIDEN - Dertienhonderd men sen werden gisteravond in de Vijf Meihal getrakteerd op een voor tijdige en bovendien dubbele Sinterklaas-surprise. De toch zwaarwegende wedstrijd van de dag daarvoor tegen EBBC ten spijt wandelde Parker Leiden allereerst frank en vrij over "out sider" BOB heen (112-80) maar naast die vlotte wedstrijd kregen de supporters nóg een cadeautje aangeboden. Van sponsor Robert Bockweg die de "harde kern" een pluim op de hoed gaf en de rest liet meedelen. Iedereen mocht op zijn rekening een consumptie De aanleiding: De ruim honderd naar Den Bosch meegereisde supporters werden na afloop van de sensationele overwinning door oververhitte EBBC-fans met glazen, flessen en stenen be kogeld. Desalniettemin wist men zich te beheersen en werd een di recte confrontatie uit de weg ge gaan. Eenheden van de politie es corteerden de Leidse bussen de stad uit. Het management van Leiden toonde daarop gister avond zijn waardering. ZEIST (GPE) - In het beperkte woordenboek van de sporttrainers staan de woorden underdog, zelfvertrou wen, over- en* onderschatting met rood onderlijnd. Noem het trefwoorden, waarvan een oefenmeester te pas en te onpas gebruik kan maken tijdens zijn tactische besprekingen en zonodig bij zijn analyse tegenover de sportpers. Met een listig tikje passeert Hugo voorsprong. hoek gedrukt. Tegen al deze ach tergronden heb ik een in mijn ogen verantwoorde keuze ge maakt". De vraag of Thijssen de garantie heeft gekregen dat hij tegen de DDR speelt, en dat hij niet voor één keer is opgeroepen, maar dat hij een reële kans krijgt zich waar te maken, brengt Zwartkruis even uit zijn goede humeur. Hoe kan men dat nu van hem denken. „Ik laat me nooit verleiden tot het maken van afspraken met spe lers. Ik nodig ze uit op grond van hun prestaties bij de clubs of op grond van hun verdiensten voor Oranje. En alleen als je op deze doorzichtige, eerlijke wijze selec teert, kun je je als trainer hand haven". Gemakkelijk gaat het niet in Ne derland, waar de belangen van de clubs de bondscoach vrij vaak voor grote problemen stelt. Het aantal kortsluitingen, en dan vooral met Rijvers van PSV, is zo groot, dat rond bijna alle wed strijden van Oranje wel een rel speelt. Zwartkruis vindt dat hij toch erg veel begrip voor de moeilijkheden van zijn collega's weet op te brengen, en stelt ook een open oor voor hen te hebben. Als voorbeeld dient daarbij de manier, waarop Van de Korput de laatste tijd door de bonds coach is behandeld, en dan in het bijzonder betreffende de vraag waarom de Feyenoorder niet eerder in het Orar\je-gezelschap werd opgenomen. „Ik ga uiteraard niet in het open baar vertellen wat ik allemaal met de clubtrainers bepraat. De selec tie van Van de Korput is inder daad een zaak van overleg met de clubtrainer. Krijg ik dan een ver standig advies, dan luister ik. Ik wil namelijk gewoon verant woord werken en daarbij staan de belangen van de spelers, de clubs en Oranje centraal". Hovenkamp (AZ'67) doelman Rob Coersen geeft het Nederlands elftal ZEIST - Pas als woensdagavond bekend is geworden of het Ne derlands elftal voor de tweede ach tereenvolgende keer mag mee strijden om de Europese titel, worden de ogen weer op de toe komst gericht. In geval Oranje uit de race wordt geworpenzal er om een duidelijke toekomstvisie worden gevraagd. Bondscoach Jan Zwartkruis zegt die te hebben en er in feite nu ook al mee te wer ken. Maar hij voelt zich tamelijk geremd door wat het buitenge- beuren kan worden genoemd. In tegenstelling tot vele van zijn voorgangers heeft Zwartkruis opvallend veel krediet bij de Ne derlandse sportpers. Hij wordt in feite met fluwelen handschoenen aangepakt wanneer hij eens het spoor bijster is. Neem zijn expe riment met twee centrumspitsen in de uitwedstrijd tegen Zwit serland. Er was alom kritiek, maar die werd in vrijwel alle ge vallen op zeer milde wijze over het hoofd van de Soesterbergse oe fenmeester uitgestort, het is niet alleen het gevolg van zijn innemende persoonlijkheid dat Zwartkruis er vaak zo goed van afkomt. Ook door zijn grote be reidheid om de pers te woord te staan, heeft hij een streepje voor. Toch blijkt de bondscoach hinder te hebben van de hete adem van zijn kritische volgers. Hoe is het anders te verklaren dat hij de sportjournalisten nadrukkelijk om nog meer krediet vraagt voor zijn toekomstplannen. Met zijn oog gericht op de Argen tijnse aanpak, meent Zwartkruis dat beroep te kunnen doen. ,£)e bondscoach van Argentinië, Me- notti, heeft in een artikel gezegd dat hij niet minder dan 200 spe lers naar voren zal halen. Hij kan daarbij vier jaar uittrekken om te werken aan een nieuwe ploeg voor het wereldkampioenschap in Spanje. Dat is positief bouwen. En hier in Nederland zijn we, denk ik, altijd negatief bezig. Wordt er te veel naar de prestatie van het ogenblik gekeken". Noodgedwongen moet de bonds coach toegeven, dat ook een Me- notti vaak zware kritiek krijgt als het Argentijnse elftal teleur stelt. De uitschakeling voor het Zuidamerikaans kampioen schap is hem ernstig aangere kend. Hoe groot de druk is waar onder Menotti werkt, blijkt wel uit het feit dat hij de afgelopen vier jaar bijna twee keer in een psychiatrische inrichting moest worden opgenomen. En zó moei lijk wordt het Zwartkruis beslist niet gemaakt. „Toch unl ik vragen mij tijd te gun nen om mijn visie op het voetbal in de toekomst gestalte te kunnen Het duel tegen BOB was overigens snel gespeeld. Bij rust stond Lei den, dat veelvuldig wisselde en opnieuw in Sid Bruinsma zijn grote man had (wéér 29 punten, wéér toonbeeld van inzet en zelf vertrouwen) al 23 punten voor 59-36. Cook, de Amerikaanse prof die bij BOB voor het eerst speelde, kon ook na rust niet im poneren en Leiden liep gemak kelijk en soepel nog verder weg. Enige dissonant bij het ontspan nen spelletje van Leiden waren de arbiters. Slecht dus. Scores Leiden: Bruinsma 29; Kruidhof 23; Woudstra 16 en Plaat 12. AD VAN KAAM geven. Ik vind de opbouw een ge zamenlijke verantwoordelijk heid van de bondscoach.de clubs en de pers. Niet dat ik ontevreden ben met de wijze waarop ik nu door de journalisten word bena derd,maar ik wil de pers nu vra gen mij in de komende tijd bij mijn werk te steunen. En dan denk ik vooral aan de wens dat er in de verslaggeving rond Oranje de nadruk wordt gelegd op het feit dat we aan het bouwen zijn". ZEIST (GPD) - De oefenwed strijd van het Nederlands elftal tegen de Amsterdamse eersteklasser SDW vormde zonder meer een wanklank tijdens de extra werkdag van de Oranje-klanten, za terdag in het KNVB-sport centrum. De bedoeling was om, als voorbereiding op het kapitale duel van woensdag met de DDR, een aantal be langrijke spelpatronen te oe fenen. De te felle wijze waar op SDW Krol en de zijnen aanpakten, deed die opzet fa- likant mislukken. Oranje, dat de oefenwedstrijd met jJ-1 won door doelpun ten van Kist, Hovenkamp, Van de Korput en Meyer voor SDW, trad zaterdag aan met Schrijvers, Wijnstekers, Van de Korput, Krol en Hoven kamp; Metgod, Stevens en Schoenaker: Rene van de Kerkhof, Kist en Tahamata. Het heeft er alle schijn van dat dit basisteam, met daar in de wissel Thijssen voor Metgod, woensdag in Leipzig door Zwartkruis in het veld zal worden gestuurd. De wissels zaterdag na rust (Nanninga voor Kist, Brandts voor Stevens en Doesburg voor Schrijvers) gaven slechts gedeeltelijk aan welke alternatieven de bondscoach heeft. Zo kon Ling, die in de wedstrijd tus sen Ajax en Twente licht geblesseerd raakte, niet worden ingezet. Mocht hij, zoals wordt aangenomen, woensdag wèl topfit zijn, dan vormt hij uiteraard een serieuze bedreiging voor de positie van Rene van de Kerkhof.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13