Brits plan voor wapenstilstand in Rhodesië w ISRAEL VERBIEDT PROTESTACTIES BURGEMEESTERS Leger: Natusch niet afgetreden Bureaucratie vertraagt voedselhulp aan Cambodja BOKASSA IS BLUT Tien jaar voor Christina von Opel pSBE Al]#! FORffiU Vooruitgang in Namibië- overleg Ontvoerd kamerlid komt binnenkort vrij ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 BANGKOK - De medicijnen- en voedselhulp aan de zieke en hon gerende Cambodjaanse burger bevolking begint langzaamaan op gang te komen, maar wordt nog steeds vertraagd door bu reaucratische maatregelen van het nieuwe regime in Phnom Penh en zijn Vietnamese bond genoten. Aldus blijkt uit ge sprekken die ik dezer dagen heb gevoerd met vertegenwoordigers van internationale organisaties in de Thaise hoofdstad Bangkok. Een groep westerse journalisten die het afgelopen weekeinde een bliksembezoek aan het land heeft mogen brengen, meldde dat zelfs in de drie grootste ziekenhuizen (met een gezamenlijke capaciteit van slechts duizend bedden) da gelijks niet meer dan 400 gram eten per patiënt ter beschikking is: volgens de normen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) is dat minder dan het noodzakelijke minimum. Een hospitaaldirec teur tekende daarbij aan dat de toestand elders nog veel slechter Ondanks de ontkenningen van de Cambodjaanse en Vietnamese autoriteiten lijkt dan ook aanne melijk dat 2,5 van de 4 miljoen mensen die zij onder hun con trole hebben ernstig ondervoed zijn - zoals eerder door het Rode Kruis en Unicef is gemeld. Wel schijnt het dat het eveneens ge teisterde Vietnam evenals de Sowjet-Unie en andere Oostbloklanden zelf al 2 a 300.000 ton rijst en tarwe hebben ge stuurd, nog voordat de westerse landen in beweging kwamen. Dit was echter duidelijk onvoldoen de, en geschat wordt dat interna tionale organisaties in de ko mende zes maanden zeker 1000 ton per dag moeten sturen om een verdere verslechtering te voorkomen. Daarbij zijn echter verschillende problemen gerezen. Allereerst politieke. Aanvankelijk eiste het nieuwe regime dat de hulpverle ners hen expliciet of impliciet als enige wettige vertegenwoordiger zouden erkennen, later dat zij tenminste zouden afzien van humanitaire bijstand aan de bur gerbevolking die nog onder con trole staat van de verzetsgroepen van de Rode Khmers. Deze laat ste voorwaarde kon alleen door particuliere hulpverleners wor den aanvaard, zoals het Britse Oxfam. Al eind augustus - begin september - kon directeur Jim Howard daarop een bezoek bren gen, later gevolgd door zijn plaatsvervanger Chris Jackson. Zij waren daardoor in staat begin oktober een eerste schip te sturen Het ontbreken van kranen schiep moeilijkheden, en ook werd 5000 dollar gevraagd (later terugge bracht tot 3000) voor de huur van de ontbrekende vrachtwagens en de aankoop van benzine in het buitenland. Oxfam-woordvoer- ders toonden daarvoor toen be grip, maar toonden zich woens dag duidelijk geirriteerd, toen bleek dat bij een nieuwe zending via de Vietnamese haven Vung Tao opnieuw 9000 dollar werd gevraagd. Het is nu bezig zijn ei gen vrachtwagens in te voeren voor de distributie. Nog moeilij ker lag de zaak voor internatio nale organisaties als het Rode Kruis en Unicef, die ook bij eer dere conflicten zoals die rond Biafra en Bangladesj steeds via beide strijdende partijen hulp hebben gegeven. De menings verschillen hierover hielden het op gang komen van hun hulp dan ook lange tijd op, maar kennelijk heeft men nu besloten er verder geen woorden meer aan vuil te maken en toch maar tot daden over te gaan. Na alle negatieve publiciteit van de afgelopen weken laat woord voerder Jacques Danois zich in het Unicef-kantoor in Bangkok dan ook nu opvallend positief uit over de samenwerking die zijn elf man sterke team in Phnom Penh van de machthebbers daar on dervindt. Volgens hem is in ok tober ongeveer 10.000 ton aange komen, zal dat in november bijna 20.000 ton zijn, en vanaf decem ber 30.000 ton per maand. Maar toch is niet helemaal duidelijk hoe dit streefcijfer moet worden gehaald. De haven van Kompong Som kan niet meer dan 350 ton per dag ontladen: de havenarbei ders zijn bovendien ernstig ver zwakt door ondervoeding. Zelfs al zou men boven dit maximum uitkomen, dan kan de spoorlijn vandaar naar Phnom Penh niet meer dan 500 ton per dag verwer ken: er is slechts één treinstel dat rijdt. Er zouden slechts een honderdtal vrachtwagens van Chinese en Russische makelij ter beschik king zijn. Voor burgerdoeleinden wel te verstaan, want de Vietna mese oorlogsinspanning gaat gewoon door. De hulporganisa ties willen dit aantal nu verdub belen, maar moet het voorlopig nog veel met ossekarren afdoen. Het is moeilijk toezicht te houden op de voedselverdeling via wijk centra, maar Amerikaanse be richten dat kisten met het op schrift „Unicef-hulp voor Phnom Penh" in Hanoi zouden zijn op gedoken, noemt Danois volledige verzinsels: er bestaan helemaal geen kisten met dergelijke op schriften. Om meer voedsel en medicijnen het land in te krijgen, varen nu echter sinds enkele dagen ook boten de Mekongrivier op via Ho Tsji Minh-stad (het vroegere Sai gon). Vietnam toont zich ook hierbij echter niet erg soepel: het Franse hospitaalschip lie de Lu- mière moest dezer dagen voor een dergelijke trip eerst alle ap paratuur en een vijftal dokters in Bangkok ontschepen - ondanks het feit dat Phnom Penh zegt maar over vijftig artsen te be schikken voor het hele land. Een soortgelijke argwaan bestaat tegenover een Amerikaans aan bod om 1000 ton per dag over land te brengen: eerder overge bracht door drie senatoren, en het afgelopen weekeinde nog eens herhaald door vijf vrouwelijke Congresleden. Gevreesd wordt dat dergelijke convooien in han den zouden kunnen vallen van de guerrilla, en gesuggereerd wordt dat dit ook eigenlijk de bedoeling van Washington zou zijn. Machtspolitieke overwegingen staan een verdere ontplooiing van de hulpinspanning dan ook nog steeds in de weg. LA PAZ (AFP/Reuter/UPI) - Het opperbevel van de Boliviaanse strijdkrachten heeft gisteravond tegengesproken dat kolonel Al berto Natusch als president is af getreden. Eerder op de dag was in de Boliviaanse hoofdstad La Paz officieel bekendgemaakt dat ko lonel Natusch was teruggetreden uit de functie die hij sinds de staatsgreep van 1 november be kleedde. Het opperbevel van de strijdkrach ten in Bolivia maakte gistermid dag in een laatste communiqué bekend dat Natusch nog in func tie is en dat „het Boliviaanse leger en de president van de republiek wachten op het resultaat van de gesprekken die zijn gehouden tussen de strijdkrachten, het Bo liviaanse congres en de arbei- derscentrale, teneinde de natio nale pacificatie te consolideren" De tegenspraak heeft nogal wat verwarring gezaaid in politieke kringen in Bolivia. Waarnemers in La Paz wijzen erop dat de Boli viaanse arbeiderscentrale (COB) zich donderdag al officieel uit de besprekingen terugtrok. Generaal Oscar Larrain, leider van de delegatie die van het leger het mandaat heeft gekregen in sa menspraak met het congres een oplossing te vinden voor de cri sis, had in de nacht van donder dag op vrijdag aangekondigd dat met het neerleggen van hun func ties door kolonel Natusch en door de „constitutionele" president Walter Guevara, „alle moeilijk heden zijn opgelost. Het woord is nu aan het congres". Gisteren echter kwamen in de loop van de dag successievelijk de mi nister van voorlichting van Na tusch, Gonzalo Riveros, en de particulier secretaris van deze laatste, Daniel Salamanca, de verklaring van generaal Larrain ontkennen. Beiden bevestigden dat kolonel Natusch aan de macht bleef. Riveros voegde daaraan nog toe dat „het kabinet van de president het resultaat van de onderhandelingen afwacht, die gaande zijn tussen het natio nale congres en het leger". Dit werd later nog eens onderstreept door het communiqué van het opperbevel. „Na bestand geen grensoverschrijdingen meer' LONDEN/LUSAKA (Reuter/UPI) - Volgens een Brits plan, dat gis teren op de Londense Rhodesië- conferentie is voorgelegd aan de strijdende partijen in het Rhode- sische conflict, moet er binnen hooguit zeven tot tien dagen na het bereiken van algehele over eenstemming een bestand kun nen zijn geregeld in Rhodesië. De conferentie kon hier gisteren over gaan praten nadat donder dag een beslissende doorbraak was bereikt, doordat de guerilla- leiders Van het Patriottisch Front akkoord waren gegaan met de Britse voorstellen om het gebied naar onafhankelijkheid te voe- De Britse voorzitter van de confe rentie, Lord Carrington, stelde gisteren in het bijzonder voor, dat er vanaf de dag waarop het be stand ingaat tot aan de dag van de in Zimbabwe-Rhodesië te hou den verkiezingen, van beide zijde geen grensoverschrijdende mili taire activiteiten zullen worden ontplooid. De guerrillastrijders opereren vanuit bases in de buurlanden Mozambique en Zambia. Voor toezicht op de na leving van het bestand zouden troepen uit Britse-Gemenebest- landen zorg moeten dragen. Au stralië, Nieuw-Zeeland en Fidji hebben reeds contingenten toe gezegd voor deze macht, waarvan ook Britten deel zullen uitmaken Krachtens het Britse plan zou er een commissie in Salisbury moe ten komen voor toezicht op de naleving van het bestand. Deze commissie zou moeten bestaan uit een Britse militaire adviseur als voorzitter en militaire verte genwoordigers van de Rhodesi- sche veiligheidstroepen en van het Patriottisch Front. Het Rhodesische opperbevel liet gisteren nog weten dat het wat zijn troepen betreft - „gedispli- neerd als zij zijn" - desnoods ook a la minute met de uitvoering van een bestand kan beginnen. „Voor de andere partij zou het mis schien twee a drie dagen kunnen vergen om de nodige instructies doorgegeven te krijgen", zo werd daaraan toegevoegd. "Onzin" De opvatting van het Patriottisch Front, dat de guerrillatroepen tij dens het bestand eenzelfde status moeten hebben als .het rege ringsleger, noemde de Rhodesi- PARIJS (UPI)-De onttroonde dictator Jean Bedel Bokassa, die eens omge rekend ongeveer vijftig miljoen gulden uitgaf om tot „keizer" van Cen- traalafrika te worden gekroond, zegt blut te zijn. „Ik heb geen cent meer over"zo zegt hij in een interview in het Franse dagblad l'AuroreIk besta alleen nog maar dankzij de goede gaven va n de president van Ivoorkust en heb alleen nog maar mijn pensioen als voormalig kapitein van het Franse leger,zo zei hijBokassa ,die diaman ten ten geschenke zou hebben gegeven aan de Franse president Giscard d'Estaing bevindt zich sinds 25 september in ballingschap in Ivoorkust nadat hij door een door de Fransen gesteunde staatsgreep was afgezet naar aanleiding van zijn betrokkenheid bij het doden van scholieren Eén van de voorwaarden voor de asielverlening door Ivoorkust aan hem is, naar men meent, dat hij zich onthoudt van interviews en verklarin gen. sche opperbevelhebber, generaal Peter Walls 'ronduit onzin'. Juist op grond van deze gelijke status is het Front donderdag akkoord gegaan met de herziene Britse voorstellen voor de overgangspe riode. De opvatting van het front is gebaseerd op de bepaling dat de bevelhebbers van het rege ringsleger en van de guerrilla troepen rechtstreeks verant woordelijk moeten zijn aan de Britse gouveneur, die Rhodesië tijdens de overgangsperiode be stuurt. Maar volgens Walls kun nen de guerrilleros daaraan geen gelijke status ontlenen. Hij zei ook nog dat zijn troepen de guer rilleros in de gaten zullen houden om te zien of ze zich aan het be stand houden: 'Als iemand op ons schiet zullen we ervoor zor gen dat dit niet meer gebeurt' Bij de onderhandelingen over het bestand komt generaal Walls te genover Josiah Tongagara, een van de bevelhebbers van het Front te zitten. Het leger van Sa lisbury is ongeveer 45.000 man sterk, de reservisten niet meege rekend, terwijl het Front naar schatting over zo n 15.000 guer rilleros kan beschikken Lof voor Thatcher De Zambiaanse regeringskrant Daily Mail heeft gisteren de Brit se premier Margareth Thatcher lof toegezwaaid voor haar rol bij het beëindigen van het conflict in Zimbabwe-Rhodesië. „Zij zal niet alleen de historie ingaan als de eerste vrouwelijke premier van Groot-Brittannië maar ook als de vrouw die slaagde waar mannen faalden", zo zegt de krant. Volgens het dagblad faalden haar voorgangers Wilson, Callaghan en Heath, „omdat het duidelijk is dat zij niet waren geïnteresseerd in vrede in Zimbabwe, zolang de blanken maar niet aan het kortste eind zouden trekken" DRAGUIGNAN (DPA, UPI) De Westduitse miljonaire Maria- Christina von Opel, ergename van de miljoenen van het Duitse Opel-concern, is gisteren door een rechtbank in het Franse Dra- guignan tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens haar aandeel in een lucratief drug- smokkelnet aan de Franse Rivie ra. De aanklager had vijf jaar geëist. Haar medeplichtigen, Westduitsers en Libanezen, kre gen straffen van 16 jaar tot twee jaar voorwaardelijk. Een ver dachte werd vrijgesproken. De groep was schuldig bevonden aan smokkel van 2,5 ton hasj uit Libanon naar Zuid-Frankrijk. Zwarte Rhodesiërs groepen samen rond een verkooppunt van kranten in Salisburyom het laatste t vernemen over de Rhodesiè-conferentie die in Londen wordt gehoudenLord Carrington kwam gisteren r plan voor wapenstilstand in Rhodesie GENÉVE (DPA, Reuter. UPI) - De door VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim in Genëve geor ganiseerde besprekingen over het instellen van een gedemilita riseerde zone langs de grens van Namibië met Zambia en Angola zijn gisteren geëindigd met uit zicht op een akkoord. Volgens Waldheims vertegen woordiger Urquhart hebben zo wel de Afrikaanse „frontlijnsta- ten" Angola, Zambia, Botswana, Mozambique en Tanzania als de Swapo (de door Sam Nujomo geleide Namibische bevrijdings beweging) met het VN-plan inge stemd. Zuid-Afrika - dat zich tot dusverre nooit in principe heeft gekant te gen een gedemilitariseerde zone - heeft enige bedenkingen tegen het plan geuit. Zij zou met name van de VN willen weten hoe zij kunnen garanderen dat vreemde troepen uit de gedemilitariseerde zone blijven. De leider van de Zuidafrikaanse delegatie, staats secretaris Fournie, zou de resul taten van de besprekingen eerst willen voorleggen aan de rege ring in Pretoria. De vertegenwoordigers van de „democratische partij" van Na mibië. die pas na aandrang van Zuid-Afrika door de VN werden uitgenodigd, toonden zich over het verloop van de besprekingen tevreden. Eén van hen, Andreas Shipanga, die leider is van de „democratische Swapo" (een af splitsing van de Swapo) zei dat men „op de goede weg is" VN-vertegenwoordiger Uruquart legde er de nadruk op dat de be sprekingen in Genève alleen gin gen over het instellen van een ge demilitariseerde zone. Het in stellen van zo'n zone - die bedoeld is om botsingen tussen Zuidafri kaanse- en Swapotroepen te voorkomen - moet volgens Uru quart worden gezien als een „toe voeging" aan het algemene plan voor de onafhankelijkheid van Namibië dat door de Veiligheids raad van de VN is aanvaard. JERUZALEM - Het Israëlisch mi litair bestuur heeft de burge meesters van de westoever van de Jordaan en Gazastrook verbo den vandaag een vergadering in Gaza te beleggen. Ook hebben de autoriteiten een collectieve hon gerstaking van de burgemeesters verboden, die solidariteit met hun collega Basam Shaqa van Nabloes zou moeten onderstre pen. De afgetreden burgemees ters zijn gewaarschuwd dat tegen demonstraties en andere politie ke activiteiten hard zal worden opgetreden. De burgemeesters mochten gisteren ook met bij de Aqsa-moskee in Jeruzalem sa men bidden. Israëls minister van defensie Weizman heeft in een televisie-in- ter view gezegd de ontwikkeling te betreuren. Hij verwacht roeri ge maanden, maar hoopt dat de onlust van voorbijgaande aard zal zijn. Weizman zei bij de uitwij zing van Shaqa voor een moeilij ke keuze te hebben gestaan, om dat hij persoonlijk tegen uitwij zing van Shaqa is, doch zijn plicht als minister van defensie die uit wijzing noodzakelijk maakt. Vol gens Weizman had hij Shaqa al in augustus gewaarschuwd dat wet tiging van terreur als strijdmid del voor Israël onhoudbaar De Arbeiderspartij en de nisten zullen volgende week in het Israëlische parlement, de Knesset, een motie van wan trouwen indienen in verband met de Shaqa-zaak. Oud-minister van buitenlandse za ken Dajan heeft gisteren voor zijn vertrek naar Amerika als zijn mening te kennen gegeven dat burgemeesters en anderen in de bezette gebieden niet dienen te worden gestrafd voor politieke opvattingen. Felipe Gonzalez: (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Felipe Gon zalez, secretaris-generaal van de Spaanse socialistische arbei derspartij (PSOE), heeft gisteren op het vliegveld van Lissabon ge zegd dat hij verwacht dat het Tweede-Kamerlid Ruperez spoedig wordt vrijgelaten. Rupe rez werd zondagochtend door de Baskische pressiegroep ETA- Politico Militar ontvoerd. De Spaanse socialist Gonzalez, die gisteravond in Oporto een ver kiezingsbijeenkomst van de Por tugese socialistische partij (PSP) Verwijdering atoomkoppen Gisteren berichtten wij dat Bondskanselier Helmut Schmidt heeft voorgesteld eenzijdig 1000 atoomkoppen uit West-Europa terug te trekken. Daarbij werd ten on rechte de indruk gewekt dat dit voorstel van Schmidt los staat van Amerikaanse plan nen in die richting. Een dergelijk voorstel is echter al eerder van Amerikaanse zijde gelanceerd. bijwoonde, voegde er onmiddel lijk aan toe dat geen enkele staat moet wijken voor terreurmetho de n De familie van Javier Ruperez ont vangt nog steeds betuigingen van solidariteit uit allerlei bevolking slagen in Spanje en uit alle uit hoeken van de wereld. Gister middag ontving mevr. Ruperez solidariteitsbetuigingen van de Nederlander Hans de Koster, voorzitter van het Europese Par lement. van Gabriel Jackson, Amerikaans historicus en Span- je-specialist en onder meer van het arbeiderscomitè van de Ma- drilleense metro Twee mannen hebben gisteren de 38-jarige chef-administrateur Juan Luis Aguirreurreta in Mon- dragon met een paar mitrail- leursaivo's gedood. Het slachtof fer stond bekend als een serieus en gereserveerd iemand, die geen bandeu met politieke partijen had. Op de plaats van het misdrijf is een aantal kogelhulzen gevon den van het type Parabellum. 9 mm. de munitiesoort die ETA- Militar doorgaans b(j aanslagen gebruikt. Een politiecontrole bij Bilbao werd gisteren vanuit een snel rijdende auto met mitrailleurv uur be stookt Bij deze aanslag liep geen van de vijf politieagenten ver wondingen op. Ook hier vond men kogelhulzen van de muni tiesoort, die ETA Militar ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9