Milj oenenzwendel met valse vakantie bonnen Regen van weldaden over Zuid-Limburg Vrouw meermalen door vier mannen verkracht Leidse arabist stelt rol van Snouck in de Atjeh-oorlog aan de kaak Denktuovereennieuweopenhaard? casal Politie slaat goede slag bij Zwitserse drukkerijen Siert Bruins komt met verklaring onverwachte ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 30-jarige K.P. vandaag wegens medeplichtig heid aan verkrachting, meerma len gepleegd, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk, met aftrek van drie maanden voorarrest. P.. afkomstig uit Hongarijeen sinds 1978 in Nederland, was ten laste gelegd dat hij in augustus samen met drie andere buitenlanders (waarschijnlijk Marokkanen) in zijn woning een vrouw heeft ver kracht. Volgens de lezing van de vrouw, die veertien dagen geleden niet op de rechtszitting aanwezig was, had zij P. 's nachts op straat aange klampt omdat ze door de andere drie werd lastiggevallen. P. liep te wandelen met zijn zoontje, en ze hoopte, dat de anderen zouden denken dat ze bij hem hoorde. Volgens de vrouw trok hij haar echter een portiek binnen, nam haar mee het huis irren gooide haar op bed, waar zij door de ach ter hen aan gelopen drie andere buitenlanders verschillende ke ren is verkracht en later ook door P. P., die geen Nederlands spreekt, zei voor de rechtbank de indruk te hebben gekregen dat de vrouw - die, evenals hij, gedronken had - met de drie Marokkanen op stap was en dat zij een onderdak zoch ten vooreen feestje met drank en sex. Hij ontkende, de vrouw naar binnen te hebben getrokken. Hij kende de vrouw noch de andere drie en hij kon hen ook niet ver staan. Zijn drie mannelijke 'gas ten' zijn dezelfde nacht nog ver dwenen en nooit opgespoord, zo dat ze ook niet als getuigen kon den worden gehoord. De Hongaar heeft toegegeven, dat hij de vrouw een kussen op het hoofd heeft gedrukt. Volgens hem deed hij dat omdat ze gilde toen één van de anderen haar met een mes bedreigde. Hij zou tege lijkertijd hebben geprobeerd, de man het mes te ontfutselen. Later vroeg de vrouw om een sigaret, ze bleef en het „feest" werd nog voortgezetd, waaruit P. afleidde dat ze geen bezwaren had. De vrouw heeft verklaard, dat ze toen inmiddels zo overstuur was, dat het haar allemaal niets meer kon schelen. De officier van justitie eiste twee weken geleden twee jaar met af trek. Hij hechtte meer geloof aan de weergave van de feiten door de vrouw dan die door P. en hij acht te het ten laste gelegde bewezen. Bij zijn eis hield hij er rekening mee, dat P. in de gevangenis vanwege de taalproblemen prak tisch geen contacten met anderen heeft, dat hij na zijn gevangen neming zijn kinderen niet meer heeft gezien (zijn vrouw is over leden) en dat er nog een asielaan vrage van hem loopt. De verdedigster van P., mr. E. No- let-Oosterbaan, vroeg vrijspraak of een veel geringere straf. Vol gens haar had P. de bedoelingen van de vrouw verkeerd begrepen. Zij pleitte ervoor, P.'s rol bij het gebeurde te relativeren, zeker omdat zijn drie mededaders niet als getuigen konden worden ge hoord. OSS (GPD) - Op het politiebureau in Oss is gisteren tijdens een persconferentie de sluier opgelicht van een miljoe- nenzwendel in vervalste vakantiebonnen. Het gaat om twee Zwitserse drukkerijen, waar voor miljoenen aan vervalste vakantiebonnen gereed lagen. Hierbij werkten Nederlanders, van wie er een in Duitsland werd gearresteerd, en Duitsers die eveneens aan deze vervalsingen meewerkten. In zeer korte tijd is dit alles door een uiterst perfecte internationale politiesamenwerking opgerold. Medio juli 1979 werd het sociaal fonds van de bouwnijverheid in Amsterdam benaderd door een ver tegenwoordiger van een drukkerij in Zurich met de mededeling dat iemand namens dit fonds by hem in EG-partners zien niets in olieboycot Zuid-Af rika DEN HAAG (GPD) - In een eer ste reactie na de Tweede-Ka merdebatten van deze week over een mogelijke olieboy cot tegen Zuid-Afrika hebben de EG-partners afgelopen donderdag Nederland voor lopig al nul op het rekest ge geven. Tijdens een bijeen komst van het z.g. Comité Politique, topambtenaren uit de negen EG-landen die pe riodiek over politieke kwes ties praten, heeft, zo verluidt in kringen van het ministerie van buitenlandse zaken, de Nederlandse vertégenwoor- d iger de gevoelens van de EG- partners over de olieboycot al voorzichtig afgetast. De reac- ties>waren, zo wordt gezegd, volstrekt afwijzend. Minister Van der Klaauw be loofde afgelopen woensdag de Tweede Kamer dat hij in EG-verband de Nederlandse wens tot instelling van een olieboycot tegen Zuid-Afrika, als pressiemiddel tegen de apartheid, aan de orde zou stellen. De minister maakte bij die gelegenheid duideliujk dat hij alleen samen met de EG-partners wilde overwe gen aan een dergelijke sanctie te beginnen. De eerste gelegenheid om met de EG-partners over een mo gelijke olieboycot te spreken, komt voor de minister vol gende week dinsdag, als hij deelneemt aan een bijeen komst van de negen ministers van buitenlandse zaken in het kader van de Europese Poli tieke Samenwerking (EPS). De bijeenkomst van het Co mité Politique deze week diende als voorbereiding tot de EPS-vergadering Volgens diplomatieke kringen in Den Haag willen met name de grote EG-landen (Groot- Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk) niets weten van de Nederlandse plannen. Vanuit Denemarken wordt nog wel wat sympatie ge toond, maar ook' de Denen hebben steeds gesteld dat een olieboycot praktisch onuit voerbaar en bovendien poli tiek niet effectief zou zijn. de drukkerij was geweest. Men had toen geïnformeerd naar de moge lijkheid van het drukken van vakantiebonnen. Deze Zwitserse drukkerij, die kennelijk onraad voelde, achtte het nodig om eerst te informeren. Het sociaal fonds van de bouwnijverheid, dat geen order geplaatst had, waarschuwde hierop onmiddellijk de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Den Haag. De afdeling falsificaten van deze dienst nam onmiddellijk con tact op met het bureau Interpol in Bern en verzocht hen een nader onderzoek in te stellen. Op 24 september kwam bij de CRI in Den Haag een melding binnen dat er in Nederland valse vakantie bonnen in omloop zouden zijn. Op 30 oktober kreeg de gemeentepoli tie van Oss een anonieme tip over een zekere T. uit Oss. De man werd in de gemeente Maasdriel gearres teerd, omdat hij in het bezit was van een vuurwapen zonder vergunning daarvoor. Buiten het vuurwapen werden in zijn auto bovendien 1800 vervalste vakantiebonnen aange troffen. Bovendien kon worden aangehouden de 21-jarige M. H. zonder beroep en A. K. (21), van be roep sjouwer, beiden eveneens uit Oss. Na een onderzoek door de afdeling falsificaten van het CRI uit Den Haag, dat gevoerd werd in samen werking met het sociaal fonds van de bouwnijverheid in Amsterdam, bleek dat een omvangrijke uitgave van kennelijk valse en vervalste vakantiezegels in omloop was en dat de in beslag genomen zegels in derdaad vals waren. Bij een huis zoeking bij G. T. in Oss werden nog eens 405 valse zegels aangetroffen. Men kwam hiermee al op een eco nomische waarde van 230.000 zwendel Het bleken slechts krui mels te zijn. Toen uiteindelijk een Coordinatieteam Opsporing was samengesteld, bestaande Uit leden van de rijkspolitie districten 's Her togenbosch, Eindhoven, Nijmegen en de gemeentelijke politiekorpsen Nijmegen en Oss, kwam men er al spoedig achter dat de vervalsing veel groter was en dat van het totaal pas een klein aantal zegels Neder land was binnengekomen. Gelet op een eerder onderzoek in Zwitserland via Interpol werd na overleg met de officier van justitie, mr. Peters, besloten dat twee leden van het coordinatieteam samen met Zwitserse collega's een onder zoek in Zwitserland zouden instel len. Dat onderzoek liep nogal vlot. Aalbers lid van GS Zuid-Holland DEN HAAG (GPD) - Drs. W.H.M. Aalbers uit Delft is gisteren toe getreden tot het college van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland, het dagelijks bestuur van de provincie. Aalbers werd gisteren door Provin ciale Staten gekozen als opvolger van mr. N.W.A. Brink uit Noord- wijk. Deze heeft om persoonlijke redenen het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten opgezegd. Hij blijft wel lid van Provinciale Staten. De nieuwe gedeputeerde Aalbers is evenals zijn voorgan ger lid van het CDA en de KVP Hij is geboren in Alkmaar en is 43 jaar oud. DEN HAAG - Een onderonsje tussen premier Van Agt en gouverneur Kremers van de provincie Limburg gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag waar werd meegedeeld dat het kabinet een reeks van werk- bevorderende maatregelen ten bate van Limburg heeft genomen. DEN HAAG (GPD) - De open uni versiteit, een nieuw academisch ziekenhuis, een hippisch cen trum, 130 extra arbeidsplaatsen voor het Centraal Bureau voor de Statistiek en vestiging van een instituut voor revalidatievraag- stukken, dat alles samen goed voor, ruw geschat 1500 arbeids plaatsen in de loop van de jaren tachtig, dat was de malse regen van weldaden die het kabinet van Agt gisteren plotseling uitgoot over Zuid-Limburg. Zelden heeft een noodkreet van een regionaal bestuurder zo snel tot resultaat geleid als de hartekreet van gouverneur dr J.Kremers donderdag in de vergadering van de Provinciale Staten van Lim burg. Nauwelijks vier uur heeft het dagelijks bestuur van de pro vincie Limburg gisteren verga derd met het kabinet, toen be kend gemaakt kon worden dat vrijwel alle eisen die de gouver neur donderdag had gesteld vrijwel allemaal waren ingewil ligd. De bouw van een nieuw acade misch ziekenhuis voor de medi sche faculteit van de Rijksuni versiteit Limburg kan in 1984 aanvangen „of zoveel eerder als de voorbereidingen dat zullen toelaten", aldus premier Van Agt gisteren. Met de bouw zal onge veer zes jaar gemoeid zijn. Vol gens de premier is de financie ring rond, maar hoe die eruit ziet „is intern". Overigens zei gou verneur Kremers dat volgens hem de bouw voor 1984 zal kun nen beginnen. Op de vraag of in Limburg wel voldoende bouw capaciteit voorhanden is dergelijk project zei de saris van de koningin dat er eind vorig jaar 2800 bouwvakkers werkloos waren in de provincie. Naar schatting zal het acade misch ziekenhuis in totaal leiden tot ongeveer 800 nieuwe arbeids plaatsen.Dat is inclusief de acti viteiten die door een dergelijk centrum worden aangetrok ken. Het bestuurlijk en administratief centrum van de open universiteit zal gevestigd worden in de Oostelijke Mijnstreek, waarbij een keuze zal moeten worden gemaakt uit Kerkrade en Heer len. Gezien de goede verbindin gen waarover Heerlen beschikt zal deze plaats er het eerst voor in aanmerking komen. De open universiteit zal zorgen voor 350 arbeidsplaatsen. Het hippisch centrum dat definitief in Schinveld komt levert onge veer 250 arbeidsplaatsen op. Het revalidatie-instituut dat geves tigd gaat worden bij de Lucaskli- nieken in Hoensbroek krijgt uit eindelijk een bezetting van 35 Het Centraal Bureau voor de Statis tiek krijgt, op grond van het plan Alberda-Gardeniers (naar voren halen van arbeidsplaats en) 130 plaatsen meer dan de 170 die in 1980 al gerealiseerd konden wor den. Ook wat de u;tbouw van de univer siteit betreft zijn toezeggingen gedaan,het kabinet zal zijn uiter ste best doen te realiseren, dat de instelling in 1990 zesduizend stu denten telt. En tenslotte zal nog gestudeerd worden op een rechtvaardiger verdeling van de arbeidsplaatsen uit het arbeidsplaatsenplan in de begroting van 1980. Gouverneur Kremers zei hierover, dat Lim burg uit dat plan naar zijn mening tien procent, het Limburgs aan deel in de landelijke werkloos heid, dient te krijgen. Over de financiering van al deze plannen viel nog niet veel te zeg gen, maarnaldus Van Agt, het heeft allemaal de instemming van de minister van financien. Over de financiering van het aca demisch ziekenhuis zei hij nog,dat deze kwestie zo ver in het verschiet ligt, dat het pas vanaf het midden van de tachtiger jaren gaat aantikken,en „dat gebeurt dan wel onder het volgend kabi net." zouden zijn doodgeschoten, ter wijl hij. Bruins, even een om metje maakte - zou niet juist zijn geweest. Bruins zegt nu te kunnen bewijzen dat hij op 25 april 1945 in een zie kenhuis in Neuwesteel bij Nor den (Oost-Friesland) is geweest voor een behandeling aan een van zijn handen. Zijn valse ver klaring zou hij hebben afgelegd om in Duitsland strafbaar te zijn wegens misleiding van autoritei ten. Dat strafbare feit zou hebben kunnen voorkomen dat hij aan Nederland zou worden uitgele- HAGEN (GPD) - Volkomen on verwacht heeft de van oorlogs misdaden verdachte Siert Bruins aan het einde van de zitting van gisteren een totaal nieuwe lezing gegeven van zijn rol in de moord op de joodse gebroeders Sleutel- berg in Delfzijl op 25 april 1945. Bruins beweert expres vorig jaar de officier van justitie in Hagen te hebben voorgelogen. Zijn bewe ring na zijn arrestatie in de zomer van 1978 dat hij samen met zijn chef August Neuhauser de Sleu tel bergs uit hun cel heeft gehaald en naar het joodse kerkhof in Farmsum gebracht - waar ze door Neuhauser of iemand anders LEIDEN - De Leidse Arabist dr. P.Sj. van Koninsveld heeft gis teravond in niet mis te verstane bewoordingen de werkzaamhe den van de in 1937 overleden Leidse geleerde Snouck Hur- gronje aan de kaak gesteld. "On der valse voorwenselen is Snouck destijds Atjeh binnenge drongen en heeft de toenmalige Nederlandse regering gezegd dat onderdrukking en oorlog in het belang was van de Atjehers. De ideeën van Snouck Hurgronje over Atjeh zijn verwant aan die van de Amerikanen over Viet nam tijdens de oorlog van de VS en dat Aziatische land. Hurgronje is hier te vergelijken met een ge heim agent", aldus dr. Van Ko ningsveld. Hij put deze wijsheid onder andere uit nog niet eerder gepubliceerde documenten over en van Snouck Hurgronje. Christiaan Snouck Hurgronje was een Nederlands oriëntalist en we reldreiziger. Hij werd m 1857 in Oosterhout geboren. Hij was on der meer hoogleraar in de Sleu telstad. Hij publiceerde een aan tal werken over de islamitische beschaving onder andere Mekka en de Atjehers. "Ruim veertig jaar na zijn dood valt het op dat de Nederlandse oriën talistiek geen kritiek van gehalte op het werk van Snouck Hur gronje heeft voortgebracht, hoe wel hij zelf zelden anderen met zijn vlijmscherpe pen spaarde. Integendeel zelfs", zegt dr. Van Koningsveld. "De lauwertakken die hem tijdens zijn leven al toe vielen groeiden na zijn dood tot lauwerkransen" Niet aan de vuurvreter en rimboe- vechter generaal van Heutsz, "maar aan de geleerde, aan de ar chitect van de beslissende fase van de oorlog, aan Snouck Hur gronje kwam in de eerste plaats de eer van Atjeh's knechting toe" De Atjeh Oorlog is in 1873 begon nen toen de inlanders zich verzet ten tegen annexatie door Neder land. Het verzet nam daarna de vorm aan van een guerrilla-oor log. Pas in 1898, toen Van Heutsz en Snouck Hurgronje werden benoemd tot resp. militair gou verneur en adviseur voor Inland se en Arabische Zaken, werd een begin gemaakt met de effectieve bezetting van heel Atjeh, die in 1904 als min of meer voltooid kon gelden. "Snouck Hurgronje stelde zijn ta lenten ten dienste van een kolo niale oorlog, in een tijd waarin de grootste schrijver van de negen tiende eeuw Multatuli reeds tien tallen jaren zijn "Max Havelaar", en ook zijn andere literaire wer ken al aan de Nederlandse lezer had toevertrouwd" De basis voor het "geheime dienstwerk" dat Snouck Hur gronje op Atjeh verrichtte werd gelegd tijdens zijn wereldbe roemd geworden Mekkareis. De ze reis werd door het ministerie van Kolomen mede gefinancierd. Dr. Van Koningsveld vraagt zich hierbij af of deze reis nu moet worden gezien als een aspect of onderdeel van het Nederlandse koloniale beleid. "Met andere woorden: is Snouck's Mekkareis. die als een zuiver we tenschappelijke bekend stond, een onderdeel van de politieke geschiedenis van Nederland ge worden?". Om Mekka binnen te komen is Snouck Hurgronje tot de islam overgegaan. "Een moslim is hij zeker niet geweest", zegt dr. Van Koningsveld. "Aan zyn oprecht- Dr. P. Sj. van Koningsveld heid is in dat opzicht echter nooit door de moslims getwijfeld Snouck Hurgrorye deed daarna talloze waarnemingen en kreeg veel te horen van allerlei infor manten, die de onderzoeker hun vertrouwen schonken, mede (of vooral) op grond van zijn moslim zijn" Dankzij het feit dat Snouck tot de islam was toegetreden kon hij la ter in Atjeh de voor hem belang rijke contacten leggen. "De ma nier waarop hij bij het inwinnen van inlichtingen in Atjeh te werk ging, was verwant aan zijn werk wijze in Mekka. "De eerwaarde blanke hadji" wist langs welke weg hij het vertrouwen van de Atjehers kon winnen" Dit wordt met een verhaal geillu- streerd: Snouck toont bijvoor beeld aan de hand van een brief de plaatselijke autoriteiten op Atjeh aan dat hij goede relaties onderhoudt met hooggeplaatste moslims in Mekka. Het ijs tussen de Atjehers en Snouck Hurgronje is dan onmiddellijk gebroken Het vertrouwen dat Snouck Hur gronje op deze manier wekte ge bruikte hij om inlichtingen in te winnen over het leven van de Atjehers. In een aantal citaten legt dr. Van Koningsveld uit hoe de hoogleraar over de inheemse bevolking daar dacht. Over de Atjehers zei h yonder ande re dat "het morele leven van de Atjehers zeer veel te wensen overlaat. Wel heeft men nergens erkende prostituees, iets waarte gen zich de inrichting der familie zich verzet, maar een groot ge deelte der gehuwde zowel als de ongehuwde vrouwen is voor on geoorloofde minnarijen toegan kelijk, en het aanknopen van dergelijke betrekkingen, hoezeer door de wetgeleerden in woord en schrift bestreden, maakt de Atjeher maatschappelijk niet minder in aanzien dan het streng ste zedelijk leven". Ook brengt Snouck Hurgronje de haat en diepe verachting van de moslim tegen alles wat niet mo hammedaans is ter sprake. "Ver zachting of wegneming van die haat vindt meestal grond öf in veelzydig verkeer met anders denkenden gedurende een lang tijdsverloop of in langdurige ge woonte van een dragelijke, maar krachtige vreemde overheer sing" Dr. Van Koningsveld: "En zo kon de morele rechtvaardiging van de Atjeh Oorlog worden neerge legd". THIJS JANSEN Mogen wij u dan een goed advie geven Noteer lengte, breedte en hoogte van uw kamer en de maten van uw schoorsteen (doorsnede, hoogte) en kom er mee naar onze toonzaal Daar vindt u een keur aan de meest uiteenlopende soorten open haarden en Er zijn al open haarden vanaf t 1850,- onze specialisten bespreken samen met (exkl BTWi u welke voor u de meest geschikte is. Kom naar onze toonzaal in Heeft u eenmaal een keus gemaakt. Badhoevedorp (aan het einde van de dan worden de gekochte materialen snel Meidoornweg. volg borden mdustneterrein) en keurig per kontainer bij u afgeleverd. Tel 02968-6612 Insaid is geopend v maandag t/m zaterdag; vrijdagavond koopavond tot 21 00 uur. lvande9van Insaidj

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7