„De Eendracht" gaat door met renoveren Lezers schrijven 'Vestiging van Digros- koopcentrum voorkomen i' eidse agenda 130 woningen in De Kooi „Timdelerclub" legt veel eer in met blijspel Uitveikochte zaal voor Philharmonisch Orkest Merpati verdwenen uit Leiden LEIDEN- In de wijk De Kooi zullen 130 woningen van woningbouwvereniging "De Eendracht" worden gere noveerd. De schorsing, noch een eventueel aftreden van het bestuur van "De Eendracht", zal deze renovatie plannen in de weg staan. Volgens de gemeente zal de renovatie ook na een eventuele bestuurswisseling doorgaan. Als alles volgens plan verloopt zal op zo kort mogelijke termijn een begin worden gemaakt met de werkzaamheden. De minister van volkshuisvesting heeft dezer dagen zijn goedkeuring aan de plannen gehecht. Het renovatie plan is gemaakt voor 130 wonin gen die staan aan de Lage Rijn dijk, de Javastraat (evennum mers 18 t.m. 80a), de Sumatra- straat (even nummers), de Bor- neostraat (oneven nummers) en de Formosastraat (21 tot 33a one ven en 38 tot 48a even). Deze wo ningen maken deel uit van een complex van 273 woningen. Voor de overige 143 woningen is een renovatieplan in voorbereiding LEIDEN - De Christelijke Toneel groep "De Timdelerclub", die gisteravond in een vrijwel uit verkochte Leidse Schouwburg het blijspel in drie bedrijven van J. Hemmink-Kamp "Een Beeld van een Man" opvoerde, heeft daarmee bijzonder veel eer inge legd. Het stuk, dat zich in het eer ste, tweede en derde bedrijf ge heel in de werkkamer van de ba rones (Riet Krispijn-de Wolf) af speelt, zit vol onverwachte hu moristische en komische effec ten. Enerzijds is het de verbale draag kracht van het stuk, dat hiervoor zorgdraagt, maar anderzijds toch veel meer de sterk persoonlijke inbreng van Nico van Leeuwen (Janus van Klaveren/Sukkel op een Sokkel), Taco de Roode (Par ker) en Yolanthe v.d. Boogerd- Römer (Smit). Een opvallend spontane rol werd gespeeld door de (incidenteel brutale) Auke Krispijn als Dicky. René Rudol- phi weet als de baron zijn ver strooidheid zeer aardig te spelen, maar is op z'n best als hij het hoofd van de huishouding (Jose- fien van Staveren/Agnes Ouwer- kerk-v.d. Blij) voor zijn echtgeno te aanziet en de barones gelast de kamer te verlaten. Een weliswaar kleine, maar daarom niet minder goed gespeelde bijrol stond gisteravond, voor een en thousiast en zeer makkelijk la chend publiek, op naam van Frank Ouwerkerk. De statige rol van Lineke de Roode als Louise, die dezelfde afstandelijke arti culatie hanteert als de barones, markeert de werelden van ver schil, die tussen beide neergezet te personen bestaan. Uitblinker was ook ditmaal weer Nido van Leeuwen als Janus van Klaveren, die (door de plaats van Napoleon als standbeeld in te nemen) alle intimiteiten van de huishouding van de barones te weten komt. Josefien (Agnes Ouwerkerk) weet die opmerkingen dan steeds te gen de realiteit af te zetten, waar door het komisch effect nog wordt vergroot. Ook het verschil tussen baronesse Héléna Adels- berg de Boeré en Louise Koele- mij en hun respectievelijke echt genoten wordt door zowel Kris pijn/De Roode als Rudolphi/Ka- pel zeer sterk herkenbaar neerge zet. De banaan, de glazen, de schop, de kus en de verwrongen gezichten, waarvan het stand beeld zich bedient, zorgden gis teravond in belangrijke mate voor het komisch effect. Een heerlijke avond, waar spelers en publiek, alsmede de voor de regie tekenende Gérard van Kamp, enorm veel plezier aan beleefd hebben. BEKT KOEKEBAKKER Vermoedelijk zal aansluitend op de renovatie van de 130 woningen een begin worden gemaakt met de opknapbeurt van de overige 143 woningen. De huizen zullen door de renovatie aanzienlijk worden vergroot. De benedenwoningen krijgen een nieuwe uitbouw waarin een slaapkamer komt. Aan de achter zijde van de huizen komt een doorlopend dakkapel waardoor ook de bovenwoningen meer ruimte krijgen. Er komt één slaapkamer bij en de bovenwo ningen krijgen bovendien een balkon. Elke woning krijgt een centrale verwarming en een bergruimte. Verder worden da- _ken, kozijnnen, deuren en derge lijke, vernieuwd of verbeterd. De kosten van de renovatie zullen ruim 74.000 gulden per woning gaan bedragen. De huren zullen tussen de 184 en 284 gulden per maand komen te liggen. Het ont werp voor de renovatie is ge maakt door het Leidse architec tenbureau Herms van der Berg. Het werk zal worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf Ar- bouw. De voorbereidingen, zoals de zorg voor wisselwoningen, is op dit moment in volle gang. De bewoners van de te renoveren woningen zullen zo spoedig mo gelijk over de gang van zaken worden ingelicht. Het huidige bestuur van "De Een dracht" benadrukt dat zij veel werk heeft verzet om de renova tie voor elkaar te krijgen. Volgens de heer Akse van de gemeente, zal de renovatie niet door een eventuele bestuurswisseling in het gedrang komen. "De renova tie gaat hoe dan ook door", aldus de heer Akse. Zoals bekend is het bestuur van "De Eendracht" door de Raad van Commissaris sen van deze woningbouwver eniging geschorst naar aanlei ding van het gesjoemel rond de toewijzing van woningen van "De Eendracht". Tot op heden is die schorsing door het Een- dracht-bestuur genegeerd. LEIDEN - Het PvdA-Tweede Kamerlid Muller zal aan de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening vragen stellen over de gang van zaken bij de toewijzing van woningen door het be stuur van woningbouwver eniging "De Eendracht" Volgens mevrouw Muller, is uit artikelen in deze krant en uit een onderzoek van het Leidse PvdA-raadslid mevrouw Koninggebleken dat het be stuur van "De Eendracht" een "vriendjespolitiek" voert en dat de toewijzing van een aantal woningen niet op cor recte wijze is geschiedt. Het Vragen over woningbouw vereniging in Kamer socialistische kamerlid wil van de minister weten of hij op de hoogte is van de gang van zaken bij "De Eendracht" ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 en of de minister bereid is maatregelen te nemen die er voor zorg dragen dat de toe- wijzing van woningen voor taan op rechtvaardige wijze plaatsheeft. Het Leids college van burge meester en wethouders is in middels door de Raad van Commissarissen van "De Eendrachtop de hoogte ge steld van het besluit om het be stuur van de woningbou,w- vereniging te schorsen. Het college heeft een tweetal amb tenaren opdracht gegeven om een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van het bestuur. Gaarne willen wij de gelegenheid krijgen de nogal opgeblazen zaak rondom woningbouwvereniging "De Eendracht" toe te lichten. Alles is eigenlijk begonnen doordat de familie Waals uit de Atjeh- straat te kennen gaf graag de wo ning Driftstraat 75 te willen be trekken. De familie Waals bestaat eigenlijk uit twee personen, te weten moeder en zoon. Dit bleef zo totdat een andere zoon na zijn scheiding zijn woning aan de Wiardi Beckmanstraat verliet om bij zijn moeder en broer in te trekken. Hierin heeft hij de wo ningbouwvereniging niet ge kend. Na ongeveer twee jaar merkte een gemeenteambtenaar zijn verhuizing op en vroeg deze aan de voorzitter van de vereni ging 'of dit nu zomaar kon'. Het resultaat: de woning werd de heer Waals afgenomen. Nu wordt dit hele huis in de Atjehstraat als te klein beschouwd. Dat de heer Waals nu staat ingeschreven op dit adres is zijn zaak. Beter was het geweest als hij deze woning in de Wiardi Beckmanstraat had ge ruild voor een kleinere woning Nu zit hij op de foto in de krant van 7 november in het kleinste kamertje, zielig naast een ladder u aan te kijken. In de ruim dertig jaar dat de familie Waals in de Atjehstraat woont hebben zij nooit de moeite genomen zich te laten inschrijven bij bureau Huisvesting of bij de woning bouwvereniging. Door de com missie van verhuur van "De Een dracht" werd de familie Laman, die in een huis woont dat zéér binnenkort wordt afgebroken, voorgedragen. Deze familie heeft al drie jaar een urgentiekaart in het kader van de stadsvernieu wing. Mocht van bureau Huisves ting een heel huis betrekken mits het geen gerenoveerde woning zou zijn. Het toestemmingsbe- wijs was op 5 oktober 1979 geda teerd en werd uiteraard door de familie Laman met vreugde ont vangen. Wie schetst echter onze verbazing toen er op 23 oktober een brief van bureau Huisvesting binnenrolde dat wij het schrijven van 5 oktober als opgeschort dienden te beschouwen. Iedereen kan begrijpen dat wij een woning geen drie weken leeg kunnen laten staan. De familie Laman ging er dan ook onmid dellijk toe over de woning in be woonbare staat te brengen. Ook de zaak rond de 'E'-regeling, een regeling waardoor wij wer den gemachtigd meer mensen in dienst te nemen is opgerakeld. Met grote letters stond er in de krant dat er door "De Eendracht" 250.000 gulden was verspeeld. Dit geld hebben wij door vele onder handelingen en met veel hulp van gemeenteambtenaren van het Directoraat voor de arbeidsvoor ziening teruggekregen, al zeiden zwartkijkers dat dit niet zou luk ken. Denkt u soms dat de ge meente niet adequaat genoeg is om in te grijpen dig mocht zijn? Als de heer Heetveld dan voorgeeft goed voor bejaarden en ongeluk- kigen te willen zijn, misgunt hij dan een vrouw die zéér slecht ter been is een hele woning? Tot zijn geruststelling kunnen wij hem zeggen dast ook hiervoor geldige toestemming werd verkregen van bureau Huisvesting. Uit dit alles moge blijken dat er een bepaalde hetze aan de gang is waardoor het bestuur zo zwart mogelijk moet worden afgeschil derd. LEIDEN - Het Amsterdams Phil harmonisch Orkest was gister avond te gast bij K. en O. De Stadsgehoorzaal was uitverkocht en dat zegt wel iets over de waar dering die men dirigent Anton Kersjes en zijn mensen in Leiden toedraagt. Natuurlijk, er waren nog twee trekpleisters: Chopin's eerste pianoconcert in e met zijn vertolkster Judit Jaimes, het cen trale punt vormend binnen de Benoeming LEIDEN - Mevrouw dr. E. M. Blok- van der Voort is met ingang van nog nader te bepalen datum be noemd tot directeur van de cen trale directie Personeelszaken van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Mevrouw Blok is vanaf 1961 verbonden aan het sociologisch instituut van de Leidse universiteit. Ook is zij lid van het curatorium van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. ZOETERWOUDE - Een woning aan de Constantijnstraat in Zoe- terwoude is door insluipers gister avond totaal overhoop gehaald. De bewoners merkten de inbraak bij hun thuiskomst even na midder nacht op. Nog onbekend is wat er uit het huis is ontvreemd. met programma-omlijsting Schubert's Rosamunde Ouvertu re, de Danssuite van Bartók en El sombrero de tres picos van De Falla. Het pianoconcert in e van Chopin wordt over het algemeen graag beluisterd. Structureel geen meesterwerk is het wel een brok overweldigende pianistiek. Men moet van goeden huize komen om er meer uit te halen dan alleen de technische hoogstandjes. Dit is Judit Jaimes gelukt. Haar op bouw was meesterlijk. Zij had in zicht in de structuur en liet dui delijke thematische tegenstellin gen horen, zoals een opzwepend hoofdthema in het eerste deel en het romantisch zangerige neven thema. Zij liet zich echter ner gens tot uitersten verleiden. Ju dit Jaimes bewaarde een prachtig evenwicht met haar briljante techniek. Zo hield zij het danska- rakter in het derde deel heel inge togen. Anton Kersjes gaf subtiel in zijn orkest de fijne trekjes aan, maar kon niet altijd een ongelijk akkoord verhinderen, omdat de soliste wel eens voor verrassin gen zorgde. Maar dit zijn bijkom stigheden. Wel kregen wij de indruk dat het orkest wederom moest 1 aan de harde akoestiek 1 Stadsgehoorzaal. BEP RIJNDERS Het omstreden reisbureau Mer- pati is uit Leiden verdwenen. Het pand van Merpati aan de Bree- straat staat momenteel te huur. Het reisbureau kwam vorige maand in opspraak doordat te elfder ure een aantal Indonesië-reizen niet kon doorgaan. Nadat de gedupeerde reizigers een advocaat in de arm hadden geno- men kreeg het merendeel van hen de helft van de reissom terug; enkele anderen konden door het ingrijpen van andere reisbureau-houders alsnog vertrekken. Merpati wordt voorlopig voortgezet in het woonhuis van de eigenaar in Alphen aan den Rijn. Intussen heeft de KLM al wel haar vignet dat ze aan het reisbureau had verbonden, teruggenomen PvdA-raadslid Bordewijk: LEIDEN - De peuterspeelzaal "Meneertje Koekepeertje" aan de Apothekersdijk 33 (in het Leidse Volkshuis) viert dezer dagen het feit dat de zaal tien jaar geleden werd opgericht. Op zaterdag 24 november is er in de grote zaal van het Volkshuis een reünie, waarop alle kinde ren die de afgelopen tien jaar de zaal bezocht hebben worden verwacht. Er zijn activiteiten Tweede lustrum peuterspeelzaal Meneertje Koekepeertje als ballengooien, een tekenwed strijd, en er kunnen films, teken films en foto's bekeken worden. De reünie begint om 2 uur 's- middags. "Meneertje Koekepeertje" is één van de oudste peuterspeelzalen in Leiden. LEIDEN - Volgens PvdA-gemeen- teraadslid Bordewijk moet de fractie van zijn partij alle pogin gen in het werk stellen om de ves tiging van het Digros-koopcen- trum aan de Langegracht te be moeilijken. De PvdA-fractie heeft zich altijd fel verzet tegen de vestiging van dit koopcen trum en moet volgens Bordewijk in dit verzet blijven volharden ook al heeft de afdeling recht spraak van de Raad van State in middels bepaald dat de bouw van het koopcentrum mag doorgaan. "De gemeente moet weigeren om met winkeliers die zich in het koopcentrum willen gaan vesti gen rond de tafel te gaan zitten om zo te voorkomen dat er in de toekomst van de kant van de winkeliers een juridische of mo rele claim op de gemeente wordt gelegd", aldus het gemeente raadslid op de gisteravond ge houden jaarvergadering van zijn partij. VOORSCHOTEN - De 20-jarige motorrijder L.M.K. uit Leiden is gistermiddag rond vijf uur op de Voorschoterweg in botsing ge komen met de automobilist R. v. W. doordat hij vergat voorrang te geven. De motorrijder moest met vermoedelijk een beschadigde rugwervel in het Elisabeth Zie kenhuis worden opgenomen. Verder stelde Bordewijk dat tevens de realisatie van een parkeerga rage op het nabij gelegen "Krantz-complex" moet worden tegengegaan om op deze manier te voorkomen dat het koopcen trum nog meer aan aantrekke lijkheid zal winnen. Lang niet alle PvdA-leden bleken het met de zienswijze van hun partijgenoot eens te zijn. Sommi gen spraken van een "onverstan dige houding" om als gemeente de verantwoordelijkheid voor wat er verder met betrekking tot de vestiging van het koopcen trum gaat gebeuren van zich af te schuiven. "Het is een feit dat er aan de Lange gracht een koopcentrum gaat komen. Of je dat als gemeente nu leuk vindt of niet doet niet meer ter zake. Probeer er dan in elk ge val 't beste van te maken", zo werd er gesteld. Energie-motie De PvdA-leden hebben gister avond met unanieme meerder heid een energie-motie aanvaard die moet worden gezien als reac tie op de prijsverhoging van het aardgas met 4 cent (per 1 januari). In deze motie wordt een beroep gedaan op de PvdA-fractie om alle pogingen in het werk te stel len dat de gemeente Leiden op zo Afdelingsbestuur PvdA gewijzigd LEIDEN - Het Leidse afde- lingsbestuur van de Partij van de Arbeid heeft gister avond op haar jaarvergade ring een geringe gedaante verwisseling ondergaan. Een drietal bestuursleden, Joop Maat, Lenie van Rijn en Ria van der Lecq (onlangs in het huwelijk getreden met PvdA-wethouder Van Dam) legden hun functies neer. In hun plaats werden C. Harte- vcld, Jan Marinus Wiersma en Roos Vogelaar gekozen. Het overige deel van het afde lingsbestuur onder voorzit terschap van Leendert Jon ker werd herkozen. kort mogelijke termijn een begin maakt met de isolatie van huur woningen. Daarnaast worden de PvdA-frac- tieleden die zitting hebben in de algemefie raad van het streeke- nergiebedrijf Rijnland in de mo tie verzocht om er voor te ijveren dat bij komende tariefstijgingen de zogenaamde kleinverbruikers (voornamelijk huisgezinnen) zo veel mogelijk worden ontzien. Zaterdag Het bestuur van "W.B.V. De Eendracht" Parkstraat 41 Leiden (door redactie bekort) Leiden - De Valkenier - Valkenpad, Ba- Haven - Intocht Sinterklaas om 1 uur. Holiday Inn - Haagseschouweg 1, Mun ten- en penningenbeurs, 10-17 uur. Hot-House - In het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, Hans Dulfes en Rob v.d. Bergen, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, "II 'Inno cente van Visconti, 21.30 uur. Schouwburg - "De jonge weduwe zoekt een stapelbed", 20.15uur. LAK-theater - Levendaal 150, Toneel groep De Appel, "Zerken". Microtheater Imperium - "Huize Bella Mira", 20.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zoeterwoude - Intocht Sinterklaas in het Gemeentehuis om 1 uur. Wassenaar - Auberge de Kieviet, ten toonstelling van Addi Kulinga-Kwak- kelstein om 15.00 uur. Toneelclub "Dialoog", 19.00 uur, in het Jeroenhuis, aan de Kerkstraat, "Terug naar Warschau" Zondag Leiden - Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, familie instuif 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Indonesisch poppenspel, fiehuis, Wassenaarse Slag. Middelweg 19c, - Kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. LAK-theater - Levendaal 150, kinder voorstelling: De Poppenkeet "De sores Pellinores", 15.00 i ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morskwartier, noord binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord), R. Tajrtelbaum, Hogewoerd 138, telefoon 120266. Wijk 2 (Kooi en Me- nwijk) P. Dersjant, Hooigracht 61, tele- kwartier), tot zon. 8 uur vm. B. Roos, Zo- cherstraat 1,766123, zo. v.a. 8 uur. F Lahr Zoeterwoudse Singel 11, telefoon 120347. Leiderdorp - J. van Beek en J. van der Linde, Hoofdstraat 8, telefoon 894539. Oegstgeest - E. van Walcheren, Oranje- 45, Warmond. Telefoon 01711-10030. APOTHEKEN De-avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 16-23 november door apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon telefoon 2525. Indien het 's avonds n uur niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, telefoon 122444 ge- WIJKVERPLEGING t/m do van 14-15 i Voorschoten - v.d. Waalslaan (Gezond heidscentrum), telefoon 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong Ka- gerplein 307, Sassenheim. Telefoon 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder - B. Roest, Haaghuishof 5, telefoon 890450. Week endregeling dierenartsen Krol/Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Kenne- dylaan 260, telefoon 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB. Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in- cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2