Vliegende Hollanders in wereldluchtrace Professor gaat mee: onderzoek naar stress ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 EXTRA PAGINA 21 SASSENHEIM - Ter ge legenheid van de veertig ste verjaardag van de Battle of Britain, de Slag om Engeland, namen be gin dit jaar twee Austra liërs het initiatief voor het organiseren van een grootscheepse luchtrace rond de wereld. De ani mo blijkt bijzonder groot te zijn. Er hebben zich inmiddels ruim 200 teams voor het evene ment aangemeld. Ook Nederland zal met een team van de partij zijn. De vier man sterke basis groep is druk bezig met de voorbereidingen. Het zijn de twee Sassenheimers Arie Jan Dros en Paul Vogels, respectievelijk verkeersvlieger bij de luchtvaartmaatschappij Transavia en directeur van een public relations bureau en Pe ter Bierdrager (Nieuw Vennep), inspecteur grote luchtvaart bij Martinair. Vierde man is Ron nie Wolff, bij het marinevlieg kamp Valkenburg comman dant van het 320ste squadron. Het viertal heeft voor de we reldluchtrace ingeschreven on der de naam Nationaal Lucht race Team De Vliegende Hol-, landers. Hun vliegopdracht is om binnen drie weken een af stand van 15.000 vliegmijlen af te leggen. De keuze van de route staat vrij, evenals het punt van vertrek. Als eindpunt van de ra ce, er kan beter worden gespro ken over een rally, is door de organisatoren gekozen voor de luchthaven Standsend in de buurt van Londen. Zoals het er nu naar uitziet zal de op 15 juni vertrekkende luchtvloot vlieg tuigen van velerlei pluimage herbergen. Variërend van straaljagers tot één-motorige propellervliegtuigen. Bejaard Het Nederlandse team liet in eerste instantie het oog vallen op een bejaarde DC-3, het exemplaar dat in het bezit is van het luchtvaartmuseum Avio- dome (Schiphol) en dat al heel wat jaartjes in het grasveld voor het gebouw voor het publiek te kijk staat. Het toestel heeft ooit toebehoord aan prins Bern- hard. "We vonden het aanvan kelijk wel een geinig idee om het met een DC-3 te gaan pro beren", zegt Wolff, "maar daar zijn we snel van teruggekomen. Vooral vanwege de hoge kos ten". "We berekenden dat we bij el kaar dan zeker zeven ton nodig zouden hebben. En zie zo'n be drag maar eens bij elkaar te fiet sen. Dat was ons nooit gelukt. Bovendien heeft meegespeeld dat Fokker er niet zoveel voor voelde om de DC-3 weer vlieg- klaar te maken. En dan kom je ook niet ver. Je bent toch af hankelijk van zo'n bedrijf'. Als alternatief op het verlang lijstje van de Vliegende Hollan ders stond een bejaarde Fokker F-7. Maar ook die ging uitein delijk aan hun neuzen voorbij. Er bestaat nog weliswaar een bruikbaar exemplaar maar het museum in Zwiserland, eige naar ervan, voelde er helemaal niets voor de F-7 te wagen aan zo'n monsterrace. Splinternieuw Kortgeleden kwam Fokker met een tegenvoorstel. De Vliegen de Hollanders konden, als zij daar idee in hadden, beschik ken over de Fokker F-27 type Maritime, een splinternieuw vliegtuig dat veel weg heeft van de F-27 Friendship. En in dat aas hebben de vier gretig gebe ten. Wolff: "We voelden na tuurlijk op onze klompen aan dat we het verwijt zouden krij gen niet erg energiebewust te zijn door voor de lol met een oud beestje de wereld rond te vliegen. Dat verwijt kan men ons nu moeilijk meer maken". "Want nu gaan we duidelijk met een bepaald doel voor ogen in deze race van start namelijk de promotie van een stukje Ne derlands bedrijfsleven. En dat mag best een beetje energie gaan kosten, dachten wij zo". De officiële toezegging van Fokker is inmiddels binnen. Het vliegtuig is nog in de maak en komt pas begin volgend jaar de fabriek uit. De nieuwe kist is bestemd voor "verken ningsvluchten op maritiem ge bied". Kustbewaking, het op sporen van schepen die olie lo zen en het signaleren van smokkelactiyiteiten. De we reldluchtrace wordt voor de Vliegende Hollanders dus een verkapte promotievlucht voor de Maritime. Met name zal ge probeerd worden de derde we reld-landen voor dit Neder landse produkt te interesseren. Daar is ook het vliegplan, dat uiterlijk 15 maart 1980 bj de or ganisatoren van de race moet zijn ingediend, min of meer af gestemd. Zoals het er nu naar uitziet zul len de Nederlandse deelnemers eerst koers zetten naar het Mid den- en Verre Oosten om dan via Indonesië richting Nieuw- Zeeland en Australië te steve nen. Vervolgens Noord- en Zuid-Amerika, de grote over steek naar West-Afrika en ten slotte omhoog naar het eind punt Londen. De wereldluchtrace zoals de Nederlanders 'm nu in gedach ten hebben, wordt in geen geval een gevecht tegen het horloge. Met de promotie van het nieuwe toestel in het achterhoofd wordt gedurende de trip tijd vrij ge maakt om gegadigden de mo gelijkheden van het toestel te laten zien en zullen op korte trajecten ook passagiers mee aan boord worden genomen. Zorgvuldig Bij het vaststellen van de route zijn de landen zorgvuldig uitge zocht. Fokker wil niet in de pol i- tieke nesten raken door bij voorbeeld Chili en Zuid-Afrika in het reisschema op te nemen. Aan deze landen zal dus ook niet geleverd worden, zo heeft de luchtracebemanning zich la ten verzekeren. De Vliegende Hollanders heb ben een begroting opgesteld die aangeeft dat er in totaal 350.000 gulden op tafel moet komen. In dat bedrag zijn inbegrepen de brandstof, de landingsrechten, de verblijfkosten, verzekerin gen, de voorbereidingskosten, de kleding, het natje en droogje van de bemanning en het start- geld van 25.000 gulden. Om dat geld bij elkaar te krijgen is men naarstig op zoek gegaan naar sponsors. En voor een deel heeft men die ook gevonden. De tussenstand is dat er ongeveer nog een ton aan schort. Valt er ook wat terug te verdienen 9 Dat is nog zeer de vraag. De or ganisatoren hadden aanvanke lijk slechts bokalen en medail les in gedachten voor de win naars. Maar er zullen vermoe delijk toch ook geldprijzen worden uitgekeerd. Overigens, er wordt in categorien gestre den. Leeftijden van bemannin gen spelen daarbij een rol, de grootte van het vliegtuig, acti- radius e.d. In het toestel zal plaats zijn voor niet meer dan twaalf personen. Meer kan niet, wil men veilig de oceaan oversteken. Naast de vier Vliegende Hollanders gaan in elk geval ook mee een boordwerktuigkundige, een verkeersvlieger van Fokker, een stewardess en een tv-film- ploeg. Wellicht zal ook prins Bernhard een gedeelte van de vlucht meemaken. Wolff is eni ge tijd adjudant van de pins ge weest. Inspannend Het Nederlandse team, de vier hebben stuk voor stuk veel vliegervaring, krijgen de Mari time pas in handen als de kist door piloten van Fokker is in gevlogen. Het kwartet is overi gens niet van plan de wereld luchtrace te beschouwen als een lucratief uitstapje. "Afge zien van het feit dat het voor ons een heel inspannende tocht gaat worden, waarin zowel li chamelijk als geestelijk veel van ons zal worden gevergd, moet het natuurlijk niet zo zijn dat we er geld op moeten toe leggen", zegt Wolff. "We mogen toch zeker Wel als tegenpresta tie eisen dat we op de een of an dere manier de vakantiedagen die we nu kwijt zijn, terug krij gen en ook dat men ons een zakcentje mee op reis geeft". Om ook lichamelijk fit aan de start te verschijnen beginnen de vier volgend jaar met het af werken van een trainingspro gramma, dat voor een groot deel in de duinen zal worden afge werkt. AMSTERDAM - Aan de luch trace van de Vliegende Hol landers zit ook een weten schappelijke missie gekop peld. Tijdens de vlucht na melijk zullen de piloten nauwkeurig in de gaten worden gehouden door prof. Van Faassen, die zijn oog op dit evenement heeft laten vallen omdat er "onder ex treme omstandigheden" wordt gevlogen. Van Faas sen is hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Zijn vakgebied is de anatomie en embryologie. De professor verricht een stu die naar de functie van het bewegingsapparaat van verkeersvliegers, waarbij zijn interesse met name uit gaat naar het functioneren van de rug- en nekspieren. Over dit onderwerp bestaat bar weinig literatuur", zegt hij. "Een Amerikaanse col lega heeft er ooit eens ander halve pagina aan gewijd maar daar houdt het ook mee op. Toch is het erg belangrijk dat er meer studie naar wordt verricht. Verkeers vliegers zijn mensen die geestelijk zowel als lichame lijk tijdens een vlucht in topconditie dienen te verke ren maar het is nog maar zeer de vraag of dat in de praktijk ook zo is". 'Uit mijn eigen ervaring in de vliegerij en de gesprekken die ik tot nu toe met ver keersvliegers over dit on derwerp heb gevoerd, valt de conclusie te trekken dat er nogal wat rondlopen met re gelmatige rugklachten. Niet vreemd want je moet maar eens zes tot acht uur achter elkaar in zo'n cockpit zitten. Wat ik nu probeer uit te dok teren is hoe het in dergelijke omstandigheden staat met de belasting van rug- en nek spieren en in hoeverre daar spiervermoeidheid een ge volg van is". "Van verkeersvliegers", zegt Van Faassen, "wordt bij het opstijgen en de landing de uiterste concentratie ge vraagd. Het is belangrijk dat ze op die momenten in prima conditie zijn. Bij het opstij gen zal dat over het alge meen niet zoveel problemen opleveren. Wel kan ik mij voorstellen dat aan het einde van de vlucht, bij de landing, de vermoeidheid een woord je gaat meespreken. Er moet alles aan gedaan worden om die terug te dringen". Van Faassen gaat tijdens de wereldluchtrace ook andere zaken meten zoals de hart slag en de stofwisseling van de vliegers. Hij heeft inmid dels al wat vooronderzoek verricht onder Transavia- piloten en is ook van plan te gaan bekijken onder wat voor omstandigheden mili taire vliegers hun werk moe ten doen. Hij zegt: "Zoals voetballers kunnen terug vallen op coaches en medi sche verzorgers, zo moeten ook verkeersvliegers, ook al maken ze een stuk minder in tensief gebruik van hun spieren, goed worden bege leid. Mijn indruk is dat het daar, op dit punt, aan ont breekt". Van Faassen is dan ook van plan, afhankelijk van de on derzoekresultaten, spieroe- feningen voor verkeersvlie gers te gaan bedenken, uit te voeren tijdens de (lange) vlucht of bij tussenlandin gen. "Het zullen simpele handelingen zijn die de spie ren echter wel in optimale conditie brengen". Het onderzoek van Van Faas sen zal mogelijk ook wat nieuwe gegevens gaan ople veren over stress onder ver keersvliegers. Recentelijk heeft KLM-piloot Frank Hawkins daar nog een rap port over samengesteld, daarbij uitgaande van zijn eigen ervaringen op dat vlak. Hawkins heeft met name de slaapstoornissen van vliegers nader toege licht. Hij komt onder meer tot de conclusie dat deze vorm van stress in de hand wordt gewerkt door versto ring van het bio-ritme, een gevolg van het feit dat pilo ten vaak op zeer uiteenlo pende tijdstippen aan hun slaap beginnen. Daardoor ontstaan vaak problemen met het inslapen. De praktijk wijst uit dat veel verkeersvliegers dan maar hun toevlucht tot de alcohol nemen als hulpmiddel om in slaap te geraken. En dat zou dan weer zijn consequenties hebben voor het fit aan een nieuwe vlucht beginnen. De stress-situatie als gevolg van een verstoring van het bio-ritme zou zich niet al leen onder vliegers voordoen maar ook onder pursers en stewardessen. Hawkins is ook op zoek gegaan naar methodieken om slaap stoornissen te verhelpen. Noemt onder meer transce- dente meditatie en het ge bruik van electronica. Een collega van professor Van Faassen, wetenschapper A. Vrolijk, heeft veel onderzoek gedaan op het gebied van de stress. Hij heeft ook kennis genomen van het rapport van Frank Hawkins. Zegt daarover: "Zijn bevindingen komen mij zeer reeel over. Al ben ik er wel stellig van overtuigd dat alle metho dieken om die slaapstoornis sen terug te dringen, stuk voor stuk lapmiddelen zijn. Zij nemen het kwaad niet weg". stress te bestrijden en dat is er voor te zorgen dat de werktijden van verkeers vliegers zo zijn ingedeeld dat het slaapritme niet al te zeer worden verstoord. In de praktijk zal dat een wijzi ging van de vliegschema's betekenen. Het inzetten van meer ploegen dus. Ik ben echter bang dat dat geen haalbare kaart is. In de vlie gerij worden economische factoren nu eenmaal hoger aangeslagen dan biologi sche". Het rapport van Frank Haw kins is ook aangeboden aan de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers, die aan de onderzoekresultaten geen consequenties zal verbin- den.Althans er zullen geen belangrijke verschuivingen tot stand worden gebracht in de bestaande werk- en rust tijdenregeling. De "Vliegende Hollanders", v.l.n.r. Nol van Fenema, Ronny Wolff, Paul Vogels, Dick Korstanje, Ary Jan Dros, Wim de Boer en Peter Bierdrager

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21