LEIDSCH DAGBLAD HELP! Vermogensbelasting omlaag Geen schot in gijzeling Legermateriaal Landmacht VS naar Nederland vandaag Minister in stamkleding Spreiding school vakanties gewijzigd Waarschijnlijk pas met ingang van 1981 Open Huis op 2 2 november a.s. Voor een nieuwe kijk op contactlenzen. UNICON b.v. Giro 777 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36016 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - De sprei ding van de schoolvakantie perioden gaat vanaf volgend jaar drastisch veranderen. Niet alleen wordt de periode waarin de diverse regio's hun schoolvakanties kunnen plannen uitgebreid van acht naar tien weken, maar ook zullen de zogenaamde „col lectieve bedrijfsvakanties" (zoals de bouwvakvakantie) verdwijnen. Daartoe heeft het kabinet giste ren besloten. Aanleiding voor deze veranderingen is de nog steeds bestaande vakantie- piek en de duur van de meeste vakanties. De Coördinatie commissie Vakantiesprei ding Bedrijfsleven en On derwijs had het kabinet drin gend geadviseerd maatrege len te nemen. De commissie heeft ook aangeraden de mo gelijkheden tot het opnemen van vakanties buiten het drukke zomerseizoen te be vorderen. Nu is het nog zo dat de schoolvakanties binnen een periode van acht weken over drie regionaal vastge stelde periodes van zes weken verlopen. Daardoor blijft in het midden een vrij grote piekperiode bestaan. Om daaraan tegemoet te komen, zal met ingang van het schooljaar 1980-'81 de dan aflopende regeling worden vervangen door een nieu- Die gaat uit van dezelfde drie perioden van zes weken, maar dan gespreid over tien weken, wat de piek van de samen vallende perioden korter maakt. Minister Pais van on derwijs is bezig met het vast stellen en voorbereiden van ae vakantieperioden voor zowel kleuter-, lager- als voortgezet onderwijs. Minis ter Albeda van sociale zaken overlegt met het bedrijfsle ven in de Stichting van de Ar beid teneinde te bereiken dat daar hetzelfde vakantie schema wordt gevolgd. WASHINGTON/TEHERAN Rond de bezette ambassade in Teheran heerste gisteren een carnavalssfeer. Naar schatting 80.000 islamitische demonstran ten betuigden in de grootste de monstratie tot dusver hun solida riteit met de bezetters, die op hun beurt de VS feller dan ooit waar schuwden tegen uitlevering van de sjah naar elk ander land dan Iran. Een dergelijke actie zou de levens van de gegijzelden in ge vaar brengen, zo lieten zij weten. Hele families liepen mee in de demonstratie en het carnavals beeld werd gecompleteerd door venters. Berichten als zou Iran - als ant woord op de steeds effectiever economische blokkade door de VS - niet langer dollars accepte ren als betaling voor olieleveran ties, zijn inmiddels tegengespro- PLO nu aan zijde bezetters ambassade ken. Het Franse dagblad Le Monde legde Bani-Sadr een der gelijke uitspraak in de mond, maar de Iraanse minister van oliezaken sprak dit ogenblikke lijk tegen. Ook in Nederland wordt onder zocht in hoeverre door ons land maatregelen tegen Iran moeten worden getroffen. Ondanks het ontbreken van een officieel Ame rikaans verzoek behoort daartoe ook beperking van de olie-invoer naar Nederland. Iran is een van de belangrijkse leveranciers van de zogenaamde 'vrije oliemarkt' in Rotterdam en is in totaal goed voor 5,3 procent van de Neder landse olie-import. Twee derde van deze olie verlaat Nederland weer in geraffineerde toe stand. Minister-president Van Agt wilde gisteren na het kabinetsberaad geen mededelingen doen over mogelijke stappen in de richting van een Nederlandse import boycot jegens Iran. Hij zei dat over bepaalde zaken beter niet in de openbaarheid kan worden ge sproken. Van Agt zei wel dat over de situatie in Iran „bestendig contact" bestaat tussen Den Haag en de Amerikaanse rege ring. Om Iran als reactie op de gijzeling van de ongeveer 90 Amerikaanse ambassadefunctionarissen in Teheran economisch onder steeds zwaardere druk te zetten, rekenen de VS met name op lan den als Japan, Frankrijk en West- Duitsland. Bonn ziet hier voorlo pig echter geen heil in. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van financien ver klaarde gisteren dat de tegoeden van Iran op Westduitse banken nog geen half miljard dollar zou den bedragen. Evenals in de VS zou voor bevriezing van deze te goeden speciale nood-wetgeving nodig zijn. Omdat het om relatief geringe bedragen zou gaan, noemde de woordvoerder de zaak zeer theoretisch. Gisteren bleek geen enkele Nederlandse bank bereid mededelingen te doen over de omvang van de Iraanse saldo's op Nederlandse banken. In de houding van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) tegenover de gijzeling in Tehe ran, is gisteren een belangrijke wijziging ontstaan. Trachtte de PLO eerder deze week als be middelaar op te treden tussen de VS en het islamitische regime van ayatolla Chomeini - een po ging die volledig mislukte - vrij dag verklaarde de organisatie zich onverkort solidair met Cho meini en do gijzelingsactie. DEN HAAG (GPD) - De belasting op het eigen huis, op ondernemingsvermogen en op reserveringen voor de oude dag gaat aanzienlijk omlaag. Dit betekent dat een groot aantal belastingplichtigen niet langer vermo gensbelasting hoeft te betalen. Voor anderen gaat deze omlaag. De voorstellen van het kabinet kosten in totaal f 155 miljoen. Staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën) heeft vrijdag het wets ontwerp hiervoor naar de Twee de Kamer gestuurd. De regering had overigens al in de Miljoenen nota aangekondigd bezig te zijn met een wijziging van de wet op de vermogensbelasting. Ver wacht wordt dat de voorstellen niet eerder dan 1 januari 1981 van kracht kunnen worden. Vermogensbelasting wordt gehe ven over onder meer de waarde van het eigen huis, onder aftrek van de schulden die er nog op drukken. Ook het eigen vermo gen van een bedrijf of winkel kan worden belast, net als de spaar gelden, die bedoeld zijn als reser vering voor de oude dag. Vooral de belasting op het eigen huis is de laatste jaren in discussie ge komen. Door de sterke stijging van de huizenprijzen kregen na melijk meer huiseigenaren dan voorheen een belastingaanslag, terwijl zij hun huis niet beschou wen als een stuk vermogen. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal instemmend reageren op een verzoek van de NAVO-opperbe- velhebber in West-Europa, Ro gers, om het materieel van een aantal Amerikaanse landmach teenheden in Nederland te mo gen opslaan. De regering denkt dat hiervoor in het kader van het spreidingsbe- leid mogelijkheden kunnen wor den gevonden in Zuid-Limburg, Twente en Zuidoost-Drente. Nu het principebesluit positief is kan samen met de betrokken provincies en gemeenten worden bezien of en hoe het plan kan worden ingevuld. De regering heeft gisteren al aan de delegatie van het provinciaal bestuur van Limburg voorgesteld op korte termijn besprekingen te openen. Zij zal ook met de andere regio's contact opnemen. Veel bewolking Veel bewolking met zo nu en dan perio den met zon. Later vanuit het westen kans op regen. Temperatuur rond de vijf graden. Matige tot krachtige wind 18 november Zon op: 8.04 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 6.10 uur; onder: 16.39 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.17 en 14.31 uur, laagwater om 10.28 en 22.41 uur. 19 november Zon op: 8.06 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 7.17 uur; onder: 17.09 uur. Hoogwater om 2.52 en 15.05 uur, laag water om 11.04 en 23.19 uur. Leidsch Dagblad Q*«n krant bazorgct? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. _Driessen v. Duyn b.v.„ JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, - zilveren voorwerpen Aan hiila te ontbieden Breeatr. 89, Lelden, tel 123313 Met het zorgdragen voor de leiding en het in bedrijf houden van de opslagplaatsen en met daar ook te verrichten onderhoudswerk zaamheden aan het materieel is een permanente, directe werk gelegenheid van ongeveer 1550 burgerwerkkrachten gemoeid. Verdeeld over de gedachte re gio's gaat het om rond 550 ar beidsplaatsen in Zuid-Limburg, ongeveer 1000 in Zuidoost Dren te en Twente. Naar verwachting zal ongeveer de helft van de men sen werkzaam zijn in de onder- houdssfeer en een groot gedeelte daarvan dient geschoold perso neel te zijn. De bouw van de op slagplaatsen zal ook nog tijdelijk werkgelegenheid geven en wel rond 2000 manjaren in de regio Limburg en rond 3000 manjaren in de regio Twente-ZO Drente. De rond 1550 vaste werkkrachten in de opslagplaatsen zullen bur gerpersoneel in Nederlandse overheidsdienst zijn. Man dood gedrukt OSS (ANP) - Bij een bedrijfsonge val in een vleeswarenfabriek in Oss is de 50-jarige A. van Bins- bergen uit Oss om het leven ge komen. De man raakte bekneld in een goederenlift en was op slag dood. Voorstellen gehuwden met een eigen vermo gen tot f 86.000 (was f 59.000) vrij te stellen van betaling van ver mogensbelasting. Voor onge- huwden boven 35 jaar wordt deze grens f70.000 (nu f59.000). Om dat ongehuwden onder 35 jaar, die nooit gehuwd zijn getyeest, „veelal" geen eigen woning bezit ten blijft voor deze groep de be lastingvrije som f 43.000; de belasting wordt voor iedereen berekend over 60 procent van de waarde in lege staat, hoewel de bewindsman hierop als kritiek verwacht dat deze algemene re gel te grof werkt; voor ondernemingen wordt de bestaande (tijdelijke) vrijstelling permanent gemaakt. Deze zal te vens ruimer worden toegepast: zij gaat variëren van f90.000 tot f250.000 (nu in alle gevallen f90.000); nieuw is de invoering van een oudedagsvrijstelling van maxi maal f186.000 (gehuwden) of f 130.000 (ongehuwden). Deze vrijstelling is bedoeld voor belas tingplichtigen, die geen pen sioenrechten hebben, maar die wel beschikken over spaartegoe den voor dit doel; nieuw is ook de invoering van een vrijstelling van respectieve lijk f277.000 of f194.000 voor mensen met een gering inkomen, die dit bedrag aanwenden voor hun levensonderhoud; in het vervolg zal ook de zakelijke goodwill (eigenlijk de goede naam van een bedrijf) belast worden. Het kabinet heeft afgezien van een volledige vrijstelling van het ei gen huis, omdat - aldus Noote boom - het hierbij toch om een vorm van sparen gaat. ROME - In stamkleding en op blote voeten verscheen de i landbouw van Swaziland. AK. Hlope, gisteren op het spreekgestoelte om een toespraak te houden tot de leden van de voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties in Rome. Als u op de hoogte wilt raken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van contactlenzen, komt u dan naar het speciale OPEN HUIS bij Umcon (helemaal gespecialiseerd in contactlenzen) U ziet films en diapresentaties die eerlijke Onze eigen specialisten geven objektief antwoord op al uw vragen En er is een gratis boekje beschikbaar Maak nu Rennis met de Ultra-c lens uit Amerika Deze lens is vriendelijker voor het oog en u Deze lens went snel en u hebt direkt een natuurlijke blik Nieuw zijn ook de cy lindrische lenzen voor ogen die vroeger Verder geven wij u informatie hare eMin eUnic i-flex Voor uw zekerheid: Unicon is lid van c Algemene Nederlandse Vereniging v Contactlensspecialisten. ANVC. lenzen, die sukses geven waar andere lenzen mislukken Verder zijn er de dubbel-focus contactlenzen en de sportlenzen Kom naar ons OPEN HUIS en u weet ineens alles over alle contactlens mogelijkheden en de daarbij behorende iH6. 2312 BW L Opwaartse lijn in uitvoer DEN HAAG (ANP) In september heeft ons land vijftien procent en in de eerste negen maanden van dit jaar bij elkaar zestien procent (in waarde) meer uitgevoerd dan in dezelfde periode van het vorige 'jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De invoer steeg in september met 20 pro cent en in de eerste negen maan den met vijftien procent. Waardevermeerderingen van de invoer kwamen onder meer voor bij aardolie en aardolieproduk- ten, machines, organische che mische produkten, plastics, olie houdende zaden, kleding en opti sche meet-, precisie-, e.a. instu- menten. Hoofdbestuur VARA dreigt met aftreden HILVERSUM (ANP) - De vereiu. gingsraad van de VARA is gister avond na urenlang vergaderen nog niet tot een oordeel gekomen over het conflict binnen deze om roep. Toen men tegen midder nacht de vergadering schorste la gen er nog altijd twee moties (van Noord-Brabant en Drente) ter ta fel. Moties waarover het hoofdbestuur vlak voor de schorsing meedeel de dat ze voor hem onaanvaard baar zijn. Daarin werd het beleid van het dagelijks bestuur (met als voorzitter, André Kloos) inzake de kandidatuur van Jan Haas broek voor de post van pro gramma-directeur televisie afge keurd en werd een ronde-tafelge sprek tussen hoofdbestuur en ondernemingsraad voorgesteld. 36 PAGINA'S Vandaag verschijnt in een oplage van 100.000 exempla ren de nieuwe roman van Jan Wolkers, „De doods hoofdvlinder". Over dit boek maar ook over de verfilming van zijn eerste roman, „Kort Amerikaans", vertelt Jan Wolkers op PAGINA 19 Miljoenenzwendel met valse vakantiebonnen ontdekt PAGINA 7 Brits voorstel voor wapen stilstand in Rhodesië PAGINA 9 Gevoelige nederlaag voor AZC in Belgrado PAGINA 11 Vliegende Hollanders in we reldluchtrace PAGINA 21 Johnny Kraaykamp in zijn zwaarste rol PAGINA 23 De familiepuzzel ten behoe ve van de gehandicapten sport in Nederland PAGINA 33 Lissenaar in ziekenhuis Steekpartij beslecht burenruzie LISSE - De 45-jarige P.K. uit Lisse is gisteravond met een steek wond in de buik opgenomen in een ziekenhuis in Heemstede. Na aankomst is hij direct geope reerd. De steekpartij was het gevolg van een al maandenlange burenruzie Toen K. en de 23-jarige C. de J. beiden bewoners van de Pieter Wagendwarsstraat, de ruzie wil den uitpraten, laaiden de gemoe deren zo hoog op dat de jongste van het tweetal naar een stiletto greep en stak. Omwonenden alarmeerden de politie die De J heeft ingesloten. In zijn woning heeft de politie twee messen ge vonden waarmee hij zou kunnen hebben gestoken. Houdt de luchtbrug naar Cambodja in stand. ele n en de hongerdood. De sterfte onder kinderen is zorgwekkend. Uw ogen sluiten voor wat daar gebeurt is onmenselijk. De hulp verlening is op gang, maar moet aan de gang gehouden worden. Een vliegtuig van Martinair is gecharterd om een maand lang hulpgoederen over te brengen. Binnen 3 weken ontvingen wij van de Nederlanders drie mil joen gulden. Maar het is niet genoeg. Daarom: blijf geven. Geef wat u missen kunt. Het leven van mil joenen Cambodjanen ligt in onze handen. <S)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1