Dik Snik: "Ik voel me nu net n directeur Gligoric blij met rol van gast-grootmeester Vultink mag niet klagen In dubbel opzicht verlies Leython 2 Controle op doping ook bij amateurs Nieuwe trainingsaccommodatie voor boksers ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 TORHOUT (ANP) - Al voor de par tijen uit de derde ronde van de Europese titelstrijd kader 71/2 was Hans Vultink in joviale doen. De reputatie van zijn rivaal-ka derspecialist Klaus Hose, weer hield hem niet kort voor het be gin volop kwinkslagen te maken. Zelfs de smeekbede van de orga nisatie eerder aan te treden dan reglementair nodig, werd geho noreerd. Het waren tekenen van het onbegrensde zelfvertrouwen van een Vultink in vorm. Na af loop van het met enig fortuin in vier beurten gewonnen duel was de Grollenaar in een uitbundige stemming. Vultink mag na zijn zege op concurrent Hose voor zichtig mijmeren over een plaats bij de laatste vier. Met Vultink zal waarschijnlijk Ceulemans uit de a-groep overgaan en Müller en Connesson uit de b-poule. Voor Klaus Hose vormde de partij tegen Hans Vultink het sleutel duel. Na zijn rampzalige start (39 caramboles in twee beurten) te gen Ceulemans kon hij zich geen nederlaag veroorloven wilde hij een kans maken op een plaats in de eindronde. In de cardinale fase van het treffen tegen Vultink, de derde beurt, werd de 38-jarige Westduitser het slachtoffer van een dubieuze arbitrale beslissing. Daarvoor had Hose 107 caram boles van acquit verzameld, ge volgd door een poedel in de tweede beurt. Vultink had zich weliswaar door twee series van 132 een aangename voorsprong verschaft, maar liet de ballen door een te zacht ingezette pique in ideale positie op het laken ach ter. Een kolfje naar de hand van de man uit Bochum, die met een moyen ne van 62.32 naar Torhout was af gereisd en in het lijnenspel zijn grootste kracht heeft. Behoed zaam zette hij aan voor een hoge produktie die na de negentigste carambole door de arbiter we gens billiarderen (doorstoten) werd afgeteld. Een dubieuze beslissing die de van zijn stoel nerveus toekijkende Vultink de overwinning in de schoot wierp. De Grollenaar kon de spanning in die fase slecht verdragen en miste drie caram boles voor het einde opnieuw. Het had echter geen fatale gevol- Joegoslaaf wil Bobby Fischer terughalen Bovendien volgde ik mijn poten tiële concurrenten op de voet. iets wat me in latere toernooien van nut kan zijn". gen. Hose was te zeer gedemora liseerd en had niet de veerkracht de partij alsnog naar zijn hand te zetten. Stand na drie ronden: Poule A: 1. Vultink 2 4 181 60.00 2. De Sutter (Bel) 2 4 146 42.85 3. Ceulemans (Bel) 3 4 180 65.53 4. Hose (Wdl) 2 0 107 40.00 5. Mastny (Fra.) 3 0 84 22.75 Poule B: 1. Connesson (Fra) 2 4 157 42.85 2. Müller (Wdl) 2 4 128 40.00 3. Arenaza (Spa) 3 2 97 18.54 4. Wesenbeek (Bel) 2 1 147 24.33 5. Grethen (Lux) 3 1 122 18.08 TILBURG (GPD) - Een echte gentleman, zoals je onder de schakers nog maar weinig ziet: dat is Svetozar Gligoric, de 56-jarige Joegoslavische grootmeester. Eens gold hij als de beste niet-Russische speler ter wereld, nu is hij eregast bij het Interpolis-schaaktoernooi in Tilburg. Niet dat hij Opmerkelijk in dit selectieve gezelschap zou misstaan, zijn rating be draagt nog altijd 2560, maar het publiek wenste hem bij voorbaat de rol van gast-grootmeester toe. Iets vaar Gli goric ook zeer gelukkig mee is Het risico dat zijn leeftijd hem in dit loodzware treffen parten kan gaan spelen loopt hij nu in ieder geval niet. Hoe zwaar het is on dervond een andere veteraan: Vasili Smyslov. Op papier is deze oud-wereldkampioen niet de eerste de beste: doch doodop scoorde hij nu nul op nul. Tussen de drukke bezigheden door was de Joegoslaaf best bereid tot een gesprek. Met het feit dat hij niet meespeelde had hij geen en kele moeite: "Ik vind de rol die ik toebedeeld kreeg erg prettig. Het analyseerwerk dat ik voor het toernooi verrichtte is erg plezié- rig. Bij het super-toernooi in Montreal deed ik hetzelfde. Ik hoefde nu niet elke dag een denk- slag te leveren, maar bleef door het analyseren toch volledig bij. LEIDEN - Ongeveer twintig flink uit de kluiten gewassen jongemannen werken die avond haast routineus hun pro gramma af in de gymzaal van de Dr. van Voorthuyzen- school. Even waan je je bij een gymnastiekles, totdat je echter een klein manneke tussen die jongens ontwaardt die kreten slaakt als "linkse op de maag", "Wat je krijgt van je tegenstander geef je hem terug" en "volle rechtse op de kin". Je zit dus toch goed: het is een training van DTS en dat manneke dat in de midden van de zaal af en toe wat vreemde capriolen maakt is Dik Snik, "een begrip in de bokswereld", zoals hij het zelf ervaart "en boksen beheerst me nog steeds helemaal" Sinds kort traint Snik 'zijn jongens' in de gymzaal aan het einde van de Marnixstraat. Herstelwerk zaamheden in de tweede Haver- straat noopten de boksvereni ging na dertien jaar uit te kijken naar een andere trainingsac commodatie. Het werd uiteinde lijk een zaaltje in Leiden Noord, vlak achter Sniks huis, "want dat heb ik speciaal aan de sportstich ting gevraagd". Niet omdat het hem teveel wordt om drie keer in de week in zijn onverslijtbare lichte regenjas, sportschoenen en met z'n inmens grote tas met boksattributen op de fiets naar de training te gaan, maar omdat het toekomstige DTS-home bij Sniks huis wordt gerealiseerd. "En als dat klaar is kunnen de le den na de training nog even door naar het clubhuis. Kan de club binding wat worden verbeterd" Boksfanaten Voorlopig is het echter nog niet zo ver, want de Leidse boksfanaten zijn nu al twee jaar bezig met het opknappen van hun toekomstige thuis. Snik: "Die kelder bij mij in de flat werd vroeger als jeugd honk gebruikt. De jongeren ver nielden echter te veel, waardoor het werd opgeheven. Later heeft een fietsenmaker dat hok nog ge bruikt, maar ik heb steeds op de loer gelegen. Toen die man eruit ging heb ik die ruimte meteen opgeëist. Het zag er vreselijk uit. Het is nu wachten op een subsi die voor de inrichting dan is het klaar" Inmiddels is de gediplomeerde DTS-sportinstructeur, zoals hij het zelf zo graag uitdrukt, al gere geld in de kelder te vinden, want ook daar puilen de kasten net als enkele nissen in zijn woonkamer al uit met paperassen over 'zijn' club. "Ik gooi niks weg. Zelfs mijn eerste brieven heb ik nog ergens liggen, daarmee kan ik aantonen dat ik er niets aan ver dien. Ik doe alles pro deo en krijg geen enkele stuiver voor het ge ven van trainingen. Maar de men sen gaan er vanuit dat Snik goud aan zijn jongens verdient, hé? Je Dik Snik: "Ze denken dat ik goud aan die jongens verdien Geinig Met een penningmeester als Snik lijkt dat ook niet mogelijk. Het bewijs daarvoor wordt die avond nog geleverd als hij de contribu ties int. Een lid meldt dat zijn vriend niet meer kan komen trai nen en dat hij nu voor hem de achterstallige contributie wil be talen. Snik later op de avond: "Ik stond perplex toen ik dat hoorde Ik wilde die jongen nog zijn in schrijfgeld terug geven, omdat-ie niet eens een seizoen lid is ge weest. Wilde die jongen niet. Ik stelde toen voor om maar die ach terstallige contributie achterwe- gè te laten. Wilde-ie ook niet. Toch wel geinig. Leden uit de stad lopen weg, zonder wat van zich te laten horen. Die boeren houden je op de been. Al is het wel een heen en gaan van leden. Ik maak me er niet ongerust over. want er komen altijd wel anderen voor terug". Snik maakt er dan ook een gewoon te van om voor de aanvang van elke training even vluchtig zijn pupillen te bekijken en te vra gen: "Zijn er nog nieuwe?". Ver volgens maken de benen en ar men van Snik allerlei onnavolg bare bewegingen, totdat de pijn in zijn rug ("Sorry, vanavond geen demonstratie schijnbok- sen") hem die avond dwingt om daar mee te stoppen. Theo Koo- men lijkt het commentaar daar bij te leveren. "Als ik zo midden tussen die jongens sta voel ik me net een directeur. Je bent toch verantwoordelijk voor de gang van zaken. Als ze komen dan zie je ze weieens denken: "Moet dat kereltje ons les geven". Maar vond je niet dat er toch discipline aanwezig was? Zou dat niet ko men omdat ik geanimeerd praat? Ik ben echt een heel verlegen persoon, maar als ik les geef dan praat ik aan één stuk door. Ze Woordenstroom Sniks woordenstroom is inderdaad niet te stuiten. Het begrip vroeger ligt bij hem nog vers in het ge heugen ("In de tweede Haver- straat heb ik het echte boksen geleerd"). Iets dat ook vaak wordt aangewakkerd, "want als ik oude bekenden tegen kom dan zeggen ze altijd: "Toen jij in de ring kwam gebeurde er altijd wat". Dat laat ste geldt nog steeds, want Snik is de eenwording van DTS bijna nabij en kan er niet overuit ge praat worden. "Maar ik begin te merken dat ik ouder wordt", zegt de bijna 60-jarige boksfanaat. En gniffelend: "Ik hoop in ieder ge val wel dat DTS ook na mijn dood nog zal blijven bestaan. Blijft mijn naam, Dirk Tjerk Snik, die in DTS.is verwerkt voor het nage slacht tenminste bewaard". HERMAN POOS LEIDEN - In de volleybalcompeti tie voor de eerste klas viel bij de heren één opmerkelijke uitslag te noteren. Koploper Leython 2 verloor onverwacht van het één punt lager staande DAC. In Alphen werd het een spectacu laire wedstrijd. Leython had ei genlijk erg veel pech. In de twee de minuut bij een Leython-aan- val blokte een tegenstander der mate woest af dat hij over de lijn kwam; het gevolg was dat de Ley- thonspeler bij het neerkomen op de voet van zijn tegenstander neerkwam en zijn enkelbanden scheurde. Deze handicap werd redelijk opgevangen, want een achterstand van 11-5 werd om gebogen tot een ruime setwinst (11-15). DAC stond in die fase aan de grond genageld en ook de bomvolle tribune was muisstil. Leython ging in de volgende set onvermoeid door tot 9-12. Toen stokte het ritme. Aanvallend kwam men moeilijker door het DAC-blok en verdedigend kreeg men nu veel meer ballen te ver werken. Ton v.d. Bosch van DAC bracht ook een paar harde, vlak over het net scherende serves de stand op 12-12. Toen was het Ley thon verzet weg en liep DAC, dat steeds beter ging spelen, weg naar 15-12. Leython wilde in de derde set wel weer, maar helaas voltrok zich weer een ramp. Nu werd hoofdaanvaller Ruud Lutjenhuis de bril van de neus geslagen, waardoor ook deze aanvaller vroegtijdig de kleed kamer kon opzoeken. De overige spelers waren nu niet meer in staat, het nu voluit draaiende DAC af te weren. Met 15-7 en 15-8 voltrok zich het vonnis. De eerste 3-1 nederlaag voor Leython was een feit. LUSV 2 blijft goed volgen. De re serves van de Leidse studenten serveerden hun tegenstander Gem/K 3 volledig de vernieling in. Vooral Pim Lindhout blonk hierin uit. Voor het overige was ook spelverdeler Rob Mudde weer de centrale man, die met zijn ragfijne set-up's de Voor schotenaren steeds de verkeerde kant op stuurde. De 3-0 zege kwam via de score 15-3, 15-7 en 15-1 tot stand. Dat Ridderveld een moeilijk jaartje tegemoet gaat ervaart het elke week weer. Nu werd thuis met 1-3 verloren van de andere Leid se Studenten-ploeg SKC. De cij fers waren hier 11-15, 15-13, 13-15 en 15-8, waarmee de Rid- dervelders puntloos onderaan blijven staan. RVV en WW vochten ook een pit tig duel uit. Beide ploegen vielen goed aan, maar maakten afwis selend even zo veel grove fouten. De WW-aanval was wel wat sterker, maar daarentegen was de RVV-verdediging beter op dreef. Het logische gevolg werd een puntendeling van 2-2 (15-11, 6-15,9-15 en 15-6). Door dit resul taat en de winst van DAC gaan na WW, DAC en LUSV 2 samen op kop. Middenmoters NOVO 2 en Donar 2 toonden aan, daar ook te horen, want in de rechtstreekse confron tatie werd het ook een gelijkop- gaande strijd, die onbeslist ein digde: 2-2. WVC voegde zich ook bij de kopgroep door van het zwakke Gem/K 4 met 0-3 te win- Bij de dames sneuvelde ook al een hoog geklasseerde ploeg, in dit geval was dat Leython 3. Tegen NOVO 3 in Noordwijk kon men niet verder komen dan een ge lijkspel: 2-2. Twee sets speelde de Leidse ploeg voluit en kon het gemakkelijk een 0-2 voorsprong opbouwen; maar in de derde en vierde set werd het spel te on nauwkeurig, om de geroutineer de NOVO-ploeg te verontrusten. De 2-2 was derhalve verdiend. Leython 4 wist NOVO 2, de me dekoploper, met goed spel te ver slaan. In de eerste set werd het 10-15. De verslapte aandacht leiddp er daarna in de tweede set toe, dat met dezelfde cijfers werd verloren (15-10). De derde set werd vooral door goed wisselen van Leython-coach Alice Rijs Gligoric is in vele opzichten een opmerkelijk man. Zo was hij als een van de weinige topspelers nimmer fullprof: "Ik had een re guliere baan als journalist. Eerst bij de krant waarbij ik over aller lei dingen schreef. Zo verzorgde ik ook nog het commentaar op de buitenlandse politiek. Later kwam ik bij de radio terecht, waarna ik meer tijd voor het schaakspel kon vrijmaken" Zijn prestaties hadden er niet onder te lijden. Na al op zijn 16de jaar de meestertitel in de wacht te heb ben gesleept kwam de beste pe riode in zijn schaakcarrière in de jaren '56 tot '59, met als hoogte punt de Olympiade van 1958. Toen had Gligoric op het eerste bord van Joegoslavië de beste score van alle eerste-bordspelers, iets waarmee hij ook wereld kampioen Botwinnik de baas bleef. Daarna ging het wat min der, maar nog in '68 bereikte hij de kandidatenmatches. "Gligo" werd toen uitgeschakeld door Tal, na halverwege nog op voor sprong gestaan te hebben. Daar hij er voldoende dienstjaren op heeft zitten is Gligoric inmid dels gepensioneerd. De top ziet hij zich niet meer halen. "Daar ben ik te oud voor" Vorig jaar stelde hij zich echter wel kandi daat voor het presidentschap van de wereldschaakbond. Op een haar na miste hij de verkiezing; de IJslander Olafsson kwam uit eindelijk als opvolger van Euwe uit de bus. Gligoric legt uit wat zijn toenmalige voornemens waren indien hij verkozen zou worden. "Het op lossen van de vele problemen die er momenteel in het topschaken heersen, het op poten zetten van het schaken in de ontwikke lingslanden, en het sleutelen aan de come-back van Bobby Fi scher" In verband met dit laatste stond er in september '78 een match tus sen Gligoric en Fischer op stapel Bijna niemand nam het toenma lige krantebericht voor serieus Immers, over het Amerikaanse supertalent was al zoveel onzin geschreven. Toch waren de be richten juist. "Ik ken Fischer al sinds zijn vijftiende jaar. Hij nam toen in Joegoslavië deel aan het Interzone-toernooi, waar ik met hem in contact kwam. Hij ver trouwde me en we werden vrien den. Dat zijn we nog steeds gebleven, al zie ik hem de laatste jaren weinig". "Vorig jaar september kwam de oud-wereldkampioen me echter opzoeken in Belgrado. Tijdens dit bezoek ontstond het plan om onderling een match te gaan spelen. De zaak was vrijwel rond totdat Bobby plots toch van ge dachten veranderde en nog extra (financiële) eisen stelde, welke JUDO - Hennie Plezier uit Wasse naar is opgenomen in de natio nale equipe die deelneemt aan de wereldkampioenschappen in Pa rijs. HANDBAL - In het Hollandtoer- nooi heeft Nederland met 10-20 verloren van Tsjechoslowakije ADVERTENTIE bergen met 10-15 binnengehaald. De vierde set had een uiterst spannend verloop. Via 4-10 werd het na een inzinking aan Ley- thon-zijde 10-10 en zelfs 14-13. Maar een verlossende laatste "uitbal" van NOVO gaf ook hier de winst aan Leython: 14-16. Door dit resultaat bleef Leython 4 ongeslagen evenals Orion 1, dat met Aarlanderveen nog veel m'oeite had. Hier verstoorden de wissels de concentratie, waar door de eerste twee sets slechts met 16-14 werden gewonnen. Toen er daarna wat blessures bij Aarlanderveen kwamen werd de winstsnel veilig gesteld: 15-3. Bij Orion was Sonja Koter de meest op de voorgrond tredende speel ster. Leython 5 behaalde moeizaam één punt uit het duel tegen Orion 2. Na ruime winst in de eerste set 15-3, viel de ploeg ver terug (7-15 en 5-15). Met de weer herstelde Janneke Oosterhout greep het toch weer winst in de laatste set 15-7, vooral door sterk serveren van Karin Schoneveld. S'70 had geen kind aan tegenstan der VCO. Ongelooflijk mat speelde de Oegstgeester ploeg, waardoor de zege erg hoog uitviel voor S'70 (2-15, 2-15 en 5-15). DAC 2 verloor toch wel onverwacht van het steeds beter spelende VCL, dat in deze vorm voor elke ploeg een bedreiging vormt (1-3). GER RENES Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijldijk, staan in het postcodeboek. Als u er één keer de postcodes in op zoekt van familie en vrienden en daar een complete adres lijst van maakt, bent u voor altijd klaar. Gebruik'm goed. pttpost niet ingewilligd konden worden. Daardoor ging de match alsnog niet door. Het aanbod geldt ech ter nog steeds". Het lijkt jammer dat Gligoric geen FIDE-president geworden is. De legende Fischer zou wellicht weer realiteit geworden zijn. Gli goric kon immers de ideale be middelaar zijn. Hij had wellicht voor een opening kunnen zorgen, iets wat de Russen waarschijnlijk niet zal lukken. Nu heeft de grootmeester daar echter geen behoefte meer aan. Ook het FI- DE-presidentschap ambieert hij niet meer. Het antwoord is dui delijk nee. Maar daarop volgend: "Dat ik het niet geworden ben, heeft ook zijn voordelen. De problemen zijn momenteel dus danig groot dat het verrichten van zo'n taak een groot offer is" Als het gesprek op de boycot van Kortsjnoi komt, zoals die door de Russische schakers tot nu toe met succes gevoerd wordt, wordt de sympathieke Joegoslaaf voor zichtig. Met een vriendelijke glimlach zegt hij: "De Russische spelers kunnen hun eigen per soonlijke redenen hebben, maar in principe houd ik niet van boy cots. Ook niet van Kortsjnoi". De oud Partizaan houdt daarbij in het midden of er in het geval- Kortsjnoi wel of niet sprake is van een algehele, van hogerhand opgelegde boycot. Over het ge drag van Kortsjnoi in zijn mat ches tegen Spasski en Karpov wenst hij niet te oordelen. Gligo ric diplomatiek: "Kortsjnoi is van een andere generatie dan ik. Ik weet niet of wat hij doet juist is of niet Vandaag vindt in Amsterdam de lo ting plaats van de kandidaten matches, waarvan de winnaar het recht krijgt om wereldkampioen Karpov uit te dagen. Gligoric ziet twee uitgesproken favorieten: "Tal en Kortsjnoi spelen momen teel het sterkst. Misschien heeft Spasski ook nog een kans, maar de oud-wereldkampioen zal zich goed moeten voorbereiden. Het feit dat Timman het in Rio de Janeiro niet redde, ziet hij niet als pech. "Timman had een te slech te start. Ik denk dat dit te wijten is aan het feit dat het zijn eerste po ging was. De druk was blijkbaar te groot. De opgedane achter stand viel later nauwelijks meer ongedaan te maken, al redde hij - het bijna toch. Voor Timman is er echter geen man overboord want ik zie hem als een van de meest belovende talenten uit de heden daagse schaakwereld". RUUD DOBBELAAR VLISSINGEN (GPD) - Niet al leen in het betaalde voetbal, maar ook bij de amateurs kan de dopingcontrole ieder mo ment toeslaan. Daarbij wor den alleen de hoofdklasse van het zondagvoetbal en de eer ste klasse van het zaterdag- voetbal op de korrel geno- Evenals bij de profs gaat het om een statistisch, wetenschap pelijk onderzoek en zal even tuele ontdekking van doping geen enkele (officiële) conse quentie hebben voor de be trokken speler of club. Wanneer dat onderzoek van start zal gaan? Antwoord van bondsarts Frits Kessel: ,,Op datum X. Met andere woor den. het kan nu ieder week einde van start gaan. Ver spreid over het hele land zul len ongeveer 30 artsen in actie komen bij dit onderzoek. Maar we houden het zo gezel lig mogelijk. Van een politie- htig optreden is geen spra ke"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13