George Geurtsen „De beuk moet er nu maar in Mevrouw Stafleu: Wa is er Andreetje? Grote werk moet nog komen voor winnend Avanti Vrij Bekerfinales in Brussel en Madrid Na 9-4 nederlaag AZC tegen Partizan 55 LDWS-RVC U.V.S. - Papendrecht ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 SPORT Ik schreef laatst dat het in ok tober precies 50 jaar geleden was dat in het Olympisch Stadion in Amsterdam de eerste lichtwedstrijd werd gespeeld, tussen een Am sterdams elftal en lands kampioen PSV. PSV won. Al licht! De wedstrijd werd ge houden in het kader van de Edison-week, want het was 50 jaar geleden 50 jaar gele den dat Edison met hel bruikbaar maken van de gloeilamp de eerste steen legde voor de lichtwedstrij- den en daarmee het Europa cupvoetbal. Zoals altijd wanneer je mel ding maakt van iets dat het eerste was, kwam er iemand aan de telefoon die het nog eerder had meegemaakt, in dit geval de heer Bremer kamp uit Haarlem. Doelver- dediger van het IJmuidense 'Stormvogèls', toen Piet Kraak (14-2-1921) nog gebo ren moest worden. Hij her innert zich een halve licht wedstrijd uit 1919. In het ou de stadion in Amsterdam, de voorloper dus van het Olym pisch Stadion, werd een toernooi om de Scheep vaartbeker gespeeld, dat een tegenhanger wilde zijn van het Zilveren Bal-toernooi in Rotterdam. Deze toernooiwedstrijd werd tien jaar voor de officiële eerste lichtwedstrijd in Ne derland, bij kunstlicht ge speeld, althans de tweede helft. Voor zover de heer Bremerkamp het zich na zes tig jaar nog herinnert, wer den er eerst tussen 12 en 4 uur twee wedstrijden gespeeld, daarna werd het stadion ontruimd, waarna de toe schouwers opnieuw moesten betalen om erin te komen voor de wedstrijden die half bij zonlicht, half bij maan licht, en half bij het licht van de booglampen boven de wielerbaan werden ge speeld. Of was het maar één wedstrijd? Hoe dan ook, Stormvogels speelde de eer ste helft tegen Blauw-Wit in het schemerende natuur- licht, en behielp zich de tweede helft met het licht dat de booglampen van de wielerbaan zo vriendelijk warén aan het speelveld af te staan. Veel was het niet, maar blijkbaar genoeg om de gloeiende pegel die Van Diermen vlak voor het eind signaal op Bremerkamps doel afvuurde bijtijds te sig naleren en onschadelijk te maken. Geen echte eerste lichtwedstrijd dus, maar wel de eerste halve wedstrijd bij kunstlicht! Het natrapje Feyenoorder André Stafleu zijn tegenstander Weysters nog eens z'n noppen in het gezicht duwde, werd welis waar niet door scheidsrech ter Bep Thomas en zijn grensrechter gezien, maar wel door de camera, wel door de AZ-begeleiders op de bank, en wel door een paar miljoen Nederlanders. Het ziet er nu naar uit dat André Stafleu niet vrijuit zal gaan, ook al heeft de scheidsrech ter niets gezien. Feyenoord zelf heeft hem trouwens al Stephan bestraft, op de halfslachtige manier die te doen gebruike lijk is bij de topclubs, name lijk zo dat het Stafleu maar vooral de club de minste pijn kostte. Hij mocht niet mee spelen in een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een amateurclubje! Lijkbleek, en trillend over al zijn leden kwam Stafleu thuis. 'Wat is er. Andreetje van me, lieve hemel, wat is er gebeurd, zeg toch iets!' riep zijn vrouw in paniek, dus handenwrin gend, uit. 'Ik, ik, ik...' stamel de Stafleu en hij begon hart verscheurend te schreien. Zijn vrouw begon van louter zenuwen te gillen, zodat alle buren toeschoten. 'Wat is er, wat is er!' riepen ze dodelijk geschrokken. 'Ik, ik, ik...' be gon André met de moed der wanhoop weer te stamelen, 'ik, ik mag voor straf niet meespelen tegen Millingen of zoiets!!!' Huilend vielen hij en zijn vrouw in eikaars armen. 'Nou', troostte zijn vrouw hem, 'wees nou maar stil, DAAR HEBBEN ZE ZICH TOCH ALLEEN ZELF MAAR MEE!' Bij die gedachte klaarde An dré weer helemaal op. Ja, dat was waar, Feyenoord du peerde zichzelf, door hem een zo zware straf op te leg gen. In een visioen zag hij de koppen in de kranten al voor zich: „Feyenoord gedegra deerd! Neergang begon, toen André Stafleu niet mee mocht spelen tegen Millin gen. Peter Stephan: 'Ik heb spijt als haren op mijn hoofd!" Enzovoort, enzo voort. Bij Feyenoord hebben ze na tuurlijk gedacht: als wij hem nu gauw een douw geven, dan mag hij zogenaamd niet meespelen in dat vriend schappelijke partijtje, en dat scheelt hem dan misschien een wedstrijd in de eredivi sie. Bovendien steken we dan de hand in eigen boezem, dat maakt altijd een goede indruk. In werkelijkheid denkt zo'n Peter Stephan natuurlijk net als de burgemeester van een grote stad, die in antwoord op verontwaardigde vragen uit de raad over bruut poli tieoptreden altijd ant woordt dat een gedegen on derzoek had uitgewezen dat er weliswaar harde klappen waren gevallen, maar dat de schuld hiervoor toch voor namelijk bij de betogers (verdachten, krakers, noem maar op) zelf moest worden gezocht. Etcetera. U kent dat toneelstuk wel: de burge meester dekt als hoofd van de politie zijn mensen, want morgen heeft hij ze weer hard nodig, met onwillige honden is het kwaad kersen eten, bovendien mag niet vergeten worden dat ze on der hoge stress hun werk moeten doen, de klagers ver dwijnen weer uit het ge zichtsveld, maar de agenten blijven tot hun pensionering dienst doen. Zo redeneert de burgemeester, en zo rede neert de clubbestuurder, dus geloof maar niet dat er op het punt van het te harde spel veel zal veranderen als het niet van de scheidsrechters komt maar van de clubbe stuurders en de trainers af moet hangen... NICO SCHEEPMAKER AMSTERDAM (ANP) - De Eu ropese voetbalfederatie (UE FA) heeft gisteren in Amster dam Madrid (landskampioe nen) en Brussel (bekerwin naars) aangewezen als finale plaatsen voor de toernooien om de Europese bekers. De eindstrijd van het Europa cuptoernooi voor landskam pioenen vindt plaats op 28 mei in het Bernabeustadion. Twee weken eerder zal de fi nale van de strijd om de Eu ropese beker voor bekerwin naars worden gehouden in het Heyselstadion in Brussel. De UEFA baseerde de keuze van Madrid op het feit dat Real Madrid vijf keer de Eu ropacup won (een recordaan tal). Brussel werd uitverko zen, omdat de stad volgend jaar tien eeuwen oud is. Ma drid werd als finaleplaats (landskampioenen) eerder aangewezen in 1957 en 1969, Brussel organiseerde de be kerwinnaarseindstrijd in 1976. beurde". In die terechte opmer king werd hij gesteund door Geurtsen: "We anticipeerden niet. Als we van verdedigen moesten overgaan op aanvallen gingen we in de fout" BELGRADO - AZC is de strijd in de halve finale van de Europa Cup voor landskampioenen slecht begonnen. De Alphense waterpoloploeg verloor in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn eerste wedstrijd met royaal verschil van Partizan: 9-4. "Een ingecalculeerde neder laag", zou AZC-coach George Geurtsen na afloop zeg gen. "Maar de score is door bepaalde foute acties van ons veel te hoog uitgevallen", voegde hij er toch wel geschrokken aan toe. AZC, dat ondanks dit verlies nog alle uitzicht heeft op plaatsing, had wel degelijk op dit verlies ge rekend. De Alphenaren waren vorig jaar door toedoen van Par tizan, van wie toen in Barcelona met 5-3 werd verloren op getrue- te wijze geëlimineerd in de eerste ronde. Van een wraakactie was gisteren in een met duizend toe schouwers volgepakt Banjica- bad geen sprake. Integendeel AZC besefte de kracht van Parti zan voor eigen publiek en stelde zich uiterst voorzichtig op. Ton Buunk na de onverwachtsgrote marge: onverwacht grote eerste twee perioden hebben we gepro beerd de zaak achter gesloten te houden. Normaal win je hier niet, dat kun je vooraf al zeggen". Dat behoudende concept hield AZC tegen de sterke, gerouti neerde Joegoslaven nauwelijks Na die twee bewuste kwarten wa ren de Alphenaren al op een bijna karsloze 4-1 achterstand gezet, wat voor Eric Noordegraaf aan leiding was om te stellen dat ie dereen te voorzichtig had ge speeld. "Door ons spel speelden we vooral aanvallend ver bene den ons kunnen, het was allemaal erg statisch wat er voorin ge- Averij Met name in de beginfase liep AZC daardoor veel averij op. Defensief klopte het nog wel aardig hoewel Marie (man meer) en Rudic op een 2-0 voorsprong brachten. De Alphense aanvallen verliepen evenwel allemaal via midvoor Ton Buunk en ontbeerden elke variatie, daarin kwam in de twee de rondgang geen verandering. Partizan, sinds 1963 al veertien keer kampioen van Joegoslavië en in het bezit van zes Europa Cups heerste toen nog nadruk kelijker. Popovic schoot 3-0 bin nen. AZC deed wat terug door een benutte strafworp van Eric Noordegraaf: 3-1. Maar toen doelman Meyer eenmaal uit posi tie gespeeld was werd het toch weer 4-1 door Rudic. Aan het einde van de tweede periode overleefde AZC dankzij een on derschepping van Van der Akker een numerieke minderheid. Door Wim van Wanrooy Het leek een keerpunt in de wed strijd te worden nadat Buunk een door de pas voor De Hey ingezet te Ron Vogel versierde strafworp had ingeschoten: 4-2. Noorde graaf: "Hoewel ik blessurevrij ben kostte elke actie toch veel kracht, ik moest gewoon even uitrusten") wisselde daarop voor De Hey en het ploegverband kreeg een forse dreun. De verde digende capaciteiten van de Gouwenaar werden daarna ge mist. Vukuvic (doortikbal) en Popovic (snelle uitbraak) profi teerden koelbloedig: 6-2. "Toen ging er toch wel iets stuk, want met twee doelpunten achter denk je toch dat alles er nog inzit. Maar vier is natuurlijk wel erg veel", aldus Noordegraaf. Op aangeven van Van de Akker te kende Van Es bij het scheiden van de derde fase 6-3 aan. In de slotperiode bleek AZC ook een verkrampte ploeg te zijn. Van de Akker liet zijn man (Vukovic) vrij. hetgeen 7-3 betekende. De rechtstreekse beelden van de Joegoslavische televisie legden ook vast hoe Van de Akker tegen die treffer protesteerde zodat hij tevens het water mocht verlaten. HAZERSWOUDE - Hoewel de eliminatie voor de Europa Cup II van te voren al was ingecalculeerd, keken de da mes van UKJ Tyrolia Schwechat toch diverse malen wanhopig naar hun coach. Met name de Oostenrijkse Do- ris Bierbaumer kon haar ogen niet geloven hoe haar te genstandster in de laatste partij serveerde. Bij een 4-1 stand in het voordeel van Avanti, toonde Brigitte Kooter in de beslissende game aan dat ze de Chinese service al aardig goed beheerst. Bierbau mer had er totaal geen vat op en ook haar coach, Krautschneide, moest lijdzaam toezien hoe zijn pupil de bal geregeld in het net of hoog over de tafel retourneerde. Ook de laatste game werd dus door Avanti gewonnen en daar mee plaatsten de drie dames van Gerard Bakker zich voor de der de ronde van de Messe-Cup. Tyrolia redde tegen nieuweling Jolanda Noordman de eer, maar de oud-Tanaka speelster revan cheerde zich nog dezelfde avond voor dat verlies door de drievou dige en regerende Oostenrijkse kampioene Brigitte Gropper met 2-1 (21-19, 19-21 en 22-20) te ver slaan. Gropper, de enige die aanmerking kwam om Avanti te genstand van betekenis te geven, verloor overigens ook haar ande re partij tegen Brigitte Kooter (21-10 en 21-15). Ook Bettine Vriesekoop, die in de nationale competitie bij de heren uitkomten gisteravond de plaats van de vijftien-jarige Monique Kooter (een nichtje van Brigitte) in nam kwam tot een honderd procent score. Haast spelender wijs rolde zij haar opponenten Doris Bierbaumer en Suzanne Hanke op en stond die geen en kele setwinst toe. Reden voor Avanti-coach Gerard Bakker om met allé tevredenheid terug te blikken op het eerste Eu ropese treffen (In de eerste ronde i ongeslagen. Hier is de Hazerswoudse Belamaric doelpuntte daardoor nog eens simpel: 8-3. Dezelfde schotvaardige Joegoslaaf scoor de met een werkelijk schitterend achterwaarts schot 9-3 waarna Ton Buunk de eindstand op 9-4 bepaalde. Blunders Geurtsen: "Als je van de laatste pe riode twee doelpunten niet mee telt - tenslotte waren dat blun ders - kom je op een normale uit slag met drie doelpunten ver schil. Toch zonde, je geeft op deze manier een ander de zet je te pak ken. Het is jammer dat erjiiet be ter opgelet is De spelers weten het wel maar in de praktijk zien ze het niet. Wat de Joegoslaven met hun ervaring en vele trainen heb ben. dat missen wij. Je ziet ze een tijd rustig spelen en opeens ko men ze eruit. Wij weten niet wan- doen" AZC ontmoet vanavond de Duitse kampioen Spandau 04, die giste ren het zwakke Odense met 'slechts' 8-3 versloeg. De Duit sers hadden een vermoeiende reis achter de rug en waren kort voor het duel in Belgrado geairi veerd. Zondagmiddag speelt AZC tegen de Denen Wanneer de Alphense ploeg beide partijen op zijn naam schrijft zal de finale vermoedelijk gehaald worden. Een en ander zal mede afhanke lijk zijn van de verrichting van de 'zekere' finalist Partizan. Geurt sen tenslotte: "Tegen Spandau zullen we het oude systeem he lemaal los moeten laten. De beuk voor de aanval moeten kiezen. Ais we van Spandau verliezen dan zeg ik dat we het slecht ge daan hebben." Uit coma na zeven maanden INNSBRUCK (ANP) - Dc 18-ja- rige Italiaanse skiër Leonardo David is enkele dagen gele den na zeven maanden uit een coma ontwaakt. David kwam in maart bij een wedstrijd voor de wereldbeker in Lake Placid ten val en raakte daar bij bewusteloos. Nadat h|j enige tijd in de Verenigde Staten was verpleegd werd de Italiaan overgebracht naar een kliniek in Innsbruck, waar hij nu is bijgekomen David kan het hoofd weer schudden en een arm bewe gen. Volgens de behandelen de arts heeft de Italiaan'90 procent kans het ongeval te overleven al zal een volledig herstel nog zeer lange tijd vergen. lootte de ploeg vrij) van zijn équi pe in dit seizoen. "Vergeleken met vorig jaar zijn we nu nog sterker en homogener. Als Betti ne in haar normale vorm is dan zijn we altijd zeker van drie pun ten en maken we zelfs kans tegen een Oosteuropese formatie", blikte de Leidse oefenmeester na afloop al vooruit. Tegen die tijd moet volgens Bakker ook Jolan da Noordman op een nog hoger plafond spelen. "In de vijfjaar dat zij in Brabant tafeltenniste kreeg ze alleen de opdracht zich te rich ten op haar sterkste punt, de backhandhoek. Als ze iets anders deed dan kreeg ze op haar lazer heeft ze tegen me gezegd. Nu is ze echter nog veel te nerveus als ze speelt. Jolanda traint momenteel zo veel en ze wil zich zo graag waarmaken bij haar nieuwe ver eniging dat ze soms apathisch haar batje uit haar handen laat vallen. Ze zegt dat ze soms gek wordt van alle instructies, die ze nu krijgt en daar in de wedstrijd zo vaak aandenkt dat het daar door nog weieens fout gaat". De Ettenleurse kon zich dat in haar eerste Europese wedstrijd nog veroorloven. Gewoon omdat Ty rolia ook niet de minste indruk kon wekken dat het naar Neder land was afgereisd om zich daar te kwalificeren voor de Volgende ronde. De drie dames van Krautschneide. met zijn lange haar en oorbel een opmerkelijke verschijning in de Hazerswoudse sporthal, (Bakker."Ik dacht eerst dat ze met vier dames hier heen waren gekomen") stapten pas donderdagavond 23.00 in Oos tenrijk in de trein om gistermid dag 16.00 van het station van Gouda afgehaald te worden. Zonder wat gegeten te hebben trokken de Oostenrijksen naar Hazerswoude om zich daar direct 'voor te bereiden' op de Europese ontmoeting. Tyrolia wilde zelfs niet eens van rust weten, omdat het er gemakshalve toch al vanuit ging dal de ploeg het duel zou gaan verliezen en het derhalve erspillling van tuil inhield... Een schrale 'troost' voor het drietal was nog de opmerking van Ge rard Bakker dat hij "de meisjes aardig vond spelen. Het zijn ech ter geen sterren. Maar ja. daar hebben wij er ook maar eentje HERMAN POOS ADVERTENTIE Zondag a.s. Aanvang 14.00 uur De Bekerwedstrijd (hoofdklasse) LDWS-TERREIN Sportpark "De Vliet". Zondag a s aanvang 12.00 uur OEFENWEDSTRIJD Deze advertentie werd aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11