Doorbraak op conferentie over Rhodesië Iran steeds meer in isolement verzeild ADVISEUR BRITSE KONINGIN WAS SPION 4000+2000m2 Weer doodstraf voor zwarte keukens, badkamers,zitkomfort onder één dak Zuidafrikaan WAT KRAAKT TGEZELLIGST BIJ EEN PARTIJTJE FLIPPEREN? VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - De vorig jaar gepensio neerde adviseur van koningin Elizabeth voor het koninklijk kunstbezit, Anthony Blunt, is ontmaskerd als een ex-spion voor Moskou. Buckingham Palace heeft onmiddellijk een verkla ring uitgegeven waarin verklaard wordt dat het hem door de ko ningin in 1956 als een persoonlij ke gift verleende ridderschap (hij mocht zich „Sir" noemen), was ontnomen. De onthulling kwam in de vorm van een ongebruikelijke schrif telijke verklaring die premier Margaret Thatcher aan het La gerhuis verstrekte, in plaats van een persoonlijke mededeling. Deze techniek verhinderde La gerhuisleden er vragen over te stellen. Blunt vertrok woens dagmorgen, dus voordat That cher haar verklaring uitgaf, met veel bagage uit zijn flat op de zes de verdieping in Battersea, ver moedelijk naar het buitenland. De vraag is dan ook gerezen of iemand hem van tevoren heeft ingelicht. Deze kwestie, die Engeland in grote beroering heeft gebracht, is een uitvloeisel van de beruchte grote spionageaffaire die in 1951 leidde tot de vlucht van twee Britse di plomaten, Guy Burgess en Do nald MacLean, naar Moskou. In 1963 werden zij naar de Sowjet- BRD wil 1000 atoomkoppen terugtrekken BONN (GPD/AFP) - Bonds- kanselier Helmut Schmidt vindt dat het Westen eenzij dig 1000 atoomkoppen extra uit Europa moet terugtrek ken. Dit als reactie op de aan kondiging van de Sowjet- Unie dat zij 20.000 soldaten en 1000 tanks uit de DDR zal ha len. De bondskanselier heeft dit voor de fractie van zijn partij, de SPD, meegedeeld. Hij merkte daarbij op dat dit voorstel bekend is bij presi dent Carter van de Verenigde Staten. In Bonn wordt een eenzijdige stap van hetWesten be schouwd als een extra poging om de Weense onderhande lingen over troepenreducties in Midden-Europa (MBFR) weer in beweging te brengen. Verder zou een dergelijke stap een belangrijke verbete ring van het klimaat tussen Oost en West betekenen. Volgens Schmidt zou het Wes ten door terugtrekking van 1000 atoomkoppen uit Euro pa ook duidelijk maken dat het besluit van de NAVO-top in december over de middel- lange-afstandsraketten, niet tot een verdere opeenhoping van nucleaire projectielen in Europa leidt, maar dat het te gendeel het geval is. De Verenigde Staten hebben de NAVO-leden eerder deze maand al gepolst over terug trekking van een groot aantal verouderde kernkoppen. Het voorstel van Schmidt staat hier los van. De Sowjet-Unie heeft gisteren duidelijk gemaakt dat zij nog steeds wil onderhandelen op basis van de ontwapenings voorstellen die president Brezjnjev onlangs in Oost- Berlijn heeft gedaan, on danks het feit dat de N AVO in principe heeft besloten zijn kernwapens te moderniseren. Het Sowjetrussische persbu reau Tass heeft dit principe besluit gisteren veroordeeld. Unie gevolgd door de hoogge plaatste diplomaat Kim Philby, bekend als de „Derde Man", die hen de tip had gegeven dat het Britse ministerie van buitenland se zaken hen op het spoor was. De Britse geheime dienst, gewoon lijk niet gauw uit zijn evenwicht gebracht, was diep geschokt. Het ministerie van buitenlandse za ken niet minder. En hoewel er van meet af aan geruchten de ronde deden dat er nog een „vier de man" in het spel was, werd er de voorkeur aan gegeven de zaak te laten rusten. Zo leek het in elk geval naar buiten toe. In werkelijkheid koesterde men verdenkingen tegen Blunt, maar deze milde en vooral beschaafde man leek zo onverdacht dat hij na zelfs elf verhoren, volgend op de ontvluchting van Burgess en MacLean in 1951, met rust werd gelaten. Tenslotte was hij al sinds 1945 in dienst van het koninklijk huis als bewaarder van de ko ninklijke kunstschatten. De toenmalige premier Harold MacMillan verklaarde toen in het parlement dat de twee uitgewe ken diplomaten niet „getipt' werden. Anthony Blunt was in het begin van de jaren dertig hoogleraar aan de universiteit van Cambrid ge, die toen berucht was om het aantal linkse, zo niet volledig communistisch georiënteerde studenten. Hij was vrijgezel, Het Patriottisch Front (PF) heeft echter nog een slag om de arm gehouden voor zover het de re sultaten betreft van de bespre kingen over de manier waarop een wapenstilstand moet worden gehandhaafd. Naar verwachting zullen deze laatste besprekingen in de komende week hun beslag krijgen. Lord Carrington, de Britse minister van buitenlandse zaken en voor zitter van de conferentie, prees het Patriottisch Front en de Sa- lisbury-delegatie voor hun „staatsmanschap" en vertrok na een ongebruikelijke ochtendzit ting van alle delegaties naar Downing Street nr. 10 om verslag uit te brengen aan eerste minister Margaret Thatcher. Hij arriveer de daar met Lord Soames, van wie gezegd wordt dat hij be noemd zal worden als Britse gou verneur in Rhodesië om toezicht te houden op de verkiezingen in de interim-periode Eergisteren waren op de conferen tie in Lancaster House al de eer ste tekenen van een doorbraak te bespeuren toen bekend werd gemaakt dat het PF de voorstel len van president Kaunda van Zambia had geaccepteerd en of ficieel had ingediend als eigen standpunt. Op de daarop volgen de persconferentie heerste grote verwarring over de betekenis van deze ontwikkeling, temeer omdat Kaunda's voorstellen op veel punten afweken van die van de Britten. Eddison Svobgo, de zegsman van PF-leider Robert Mugabe, deed alle vragen af met de onduidelij ke verklaring dat het gezien moest worden als een „amende ment" op de eerdere, veel drasti scher voorstellen van het Patriot tisch Front. Nu is gebleken dat deze manoeuvre werd onderno men om gezichtsverlies te voor komen. Want zoals de zaken nu staan, heeft het Patriottisch Front alle oorspronkelijke Britse voorstellen vrijwel aangeno- Concessie Alleen op éën punt heeft Lord Car rington een concessie gedaan. Hij is akkoord gegaan met een vol- f Anthony Blunt (archieffoto) maakte er kennis met Burgess (die homoseksueel was, evenals MacLean) en woonde zelfs enige tijd met hen samen in een flat. In 1936 verliet Blunt Cambridge. Hij was toen al een zogeheten „talent-jager" voor Moskou - d.w.z. het was zijn taak om veel belovende jonge Britten aan te werven voor spionagediensten ten behoeve van de Sowjet-Unie. Toen de oorlog uitbrak diende hij waardige status van de troepen van het PF in Rhodesië tijdens het interregnum, waardoor deze op voet van gelijkheid met de be staande Rhodesische troepen verantwoordelijkheid verschul digd zijn aan de Britse gouver neur. Niettemin zal de orde gedu rende de overgangsperiode ge handhaafd worden door de be staande Rhodesische politie macht, zij het onder leiding en supervisie van Britse politie-ex- perts. Robert Mugabe waarschuwde ech ter dat de guerillastrijd zou voortgaan totdat er volledige overeenstemming was bereikt over de te nemen maatregelen voor een wapenstilstand en wees er ook op dat de troepen van het PF bij en na de onafhankelijk heid deel zouden uitmaken van de strijdkrachten van het dan of ficieel erkende Zimbabwe. Tege lijkertijd liet hij blijken niet lan ger bezwaar te maken tegen an dere troepen dan die van de Ver enigde Naties (een punt waar hèt PF lang aan vast heeft gehouden) om als waarnemers en surveille rende macht op te treden. Deze taak zal nu worden verricht door een gecombineerde troepen macht van het Gemenebest. Er was dan ook wel aanleiding om champagneflessen te ontkur ken en een dronk uit te brengen op het slagen van de conferentie, die in de eerste plaats een diplo matiek succes is voor de hard nekkigheid waarmee Lord Car rington de onderhandelingen heeft geleid. Niettemin heerst onder de blanken in Rhodesië ongerustheid over de uitslag van de nieuwe verkiezin gen die waarschijnlijk tegen het eind van februari gehouden zul len worden. Roy Welensky, een van de meest gerespecteerde voormalige blanke politici in Rhodesië, was van mening dat wanneer Robert Mugabe de nieuwe president zou worden, er een uittocht van blanke planters zou plaatsvinden. Overigens zijn Mugabe en zijn evenknie in het PF, Joshua Nkomo, het er nog niet over eens of zij de verkiezingen in zullen gaan met een gezamenlijke poli tieke partij van het Patriottisch Front of als de twee partijen die zij vertegenwoordigen, respec tievelijk ZANU en ZAPU. Die beslissing, zei Mugabe zou ge nomen worden nadat de laatste ronde van besprekingen over de wapenstilstand was beëindigd. een jaar in Frankrijk en kwam daarna met de rang van majoor terecht bij MI 5, een van de afde lingen van de Britse inlichtin gendienst. Hij was toen nauwe lijks 32 jaar. Een van de merkwaardigste op drachten die Blunt aan het eind van de oorlog kreeg, was om in 1945, nog voordat de Amerikanen het westen van Duitsland hadden bezet, naar het ineengestorte dui zendjarige rijk van Hitier te rei zen om er beslag te leggen op brieven van koningin Victoria aan haar Duitse bloedverwan ten. In 1945 werd hij door de toenmalige koning George VI, vader van Eli zabeth, aangesteld als bewaarder van de koninklijke kunstschat ten, een positie die hij behield tot 1972, waarna hij de privé-advi- seur werd van de koningin voor de verzameling die een van de belangrijkste ter wereld wordt geacht. In 1964, een jaar nadat diplomaat Kim Philby de grond te heet on der zijn voeten werd en hij via Beiroet naar Moskou vluchtte, werd de koninklijke adviseur Blunt door middel van een vrij stelling van strafvervolging tot een bekentenis gedwongen. Hij bekende onder meer dat hij het was geweest die Philby „getipt" had, dat hij bijna dertig jaar lang Britse geheimen had doorge speeld naar Moskou en dat hij een van de Moskou-mannen was ge- (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON - Pre sident Carter van de Verenigde Staten en Irans sterke man, aja- tollah Chomeini, graven zich in voor een loopgravenoorlog, met als inzet het lot van de ruim zestig gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Terwijl Washington er met de dag beter in slaagt Iran internationaal vol ledig te isoleren, liet Chomeini gisteren weten dat hij „moe en ziek" is en vóór 5 december nie mand wil ontvangen. Slechts voor de vrouwen en kleurlingen in het ambassadegebouw is er een sprankje hoop op spoedige vrijlating. Dat kwam toen de waarnemend minister van buitenlandse zaken van Iran, Bani-Sadr, gisteren liet doorschemeren dat vrouwen en kleurlingen mogelijk zouden worden vrijgelaten „omdat de islam eerbied heeft voor vrouwen en de zwarte Amerikanen als een onderdrukte groep be schouwt". Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Washington wor den zes of zeven Amerikaanse vrouwen gegijzeld en één zwarte Amerikaanse marinier. De rest van de groep van 62 Amerikanen in de ambassade bestaat uit blan ke mannen. Het was gisteren niet duidelijk of Bani-Sadr onder kleurlingen ook de groep van 36 gegijzelde niet-Amerikaanse per soneelsleden verstaat. Dit zijn grotendeels Pakistani en In diërs. Uit de verklaring van Bani-Sadr bleek andermaal dat hij en de on geveer 400 bezetters van de am bassade bepaald niet op één lijn zitten. De bezetters lieten gister middag onmiddellijk weten dat er geen sprake kon zijn van vrijla ting, van wie dan ook. Binnen de Arabische wereld on dervindt het Iraanse regime wei nig enthousiame, laat staan soli dariteit. In Tunis legde de Arabi sche Liga gisteren een verzoek van Libië, met Irak het enige Arabische land dat Iran nog enigszins steunt, naast zich neer om diplomatieke en economi sche maatregelen tegen de VS te nemen. De in de OPEC verenigde olieproducerende landen voelen er evenmin voor hun banktegoe den in de VS te blokkeren of te rug te halen. weest die geholpen had in Enge land een netwerk van hoogge plaatste spionnen op te bou- Waarom werd Blunt niet vervolgd en veroordeeld? Daar zijn twee redenen voor aan te voeren. In de eerste plaats, misschien omdat men hem nog als „omgekeerde" dubbelspion (die dus nu weer voor de Britten zou werken onder het mom dat hij nog voor Moskou werkte) te gebruiken. Maar Blunt was tegen die tijd al nauwelijks meer van belang voor de Rus- Een andere theorie is dat de toen malige Conservatieve regering net het Profumo-schandaal ach ter de rug had (de minister van defensie die betrapt was bij een call-girl die ook relaties onder hield met een Russische diplo maat), en zich bovendien voorbe reidde op de verkiezingen. Een nieuw schandaal was wel het laatste wat de conservatieven toen nodig hadden en dus, vol gens deze visie, werd de zaak van Blunt in de doofpot gestopt. Een dringender vraag is echter waarom het koninklijk huis niet werd ingelicht. Het antwoord daarop is dat Buckingham Palace wel degelijk werd ingelicht. De privé-secretaris van de koningin werd van de onverkwikkelijke zaak op de hoogte gesteld. Het is echter onduidelijk of hij haar zelf inlichtte, hoewel dat om het vor stenhuis te beschermen in elk In Washington repte minister van financiën Miller van verdere eco nomische maatregelen tegen Iran, zonder daarbij in details te treden. Financiële deskundigen in de VS wijzen op de mogelijk heid ook Iraanse privé-vermo- gens in de VS te blokkeren. Die zouden nog eens 6 tot 12 miljard dollar bedragen. Vooruitlopend op een volledig handelsembargo jegens Iran, wordt in de Amerikaanse hoofd stad ook de mogelijkheid bezien van een export-stop op voedsel. Nu Iran bot heeft gevangen bij de Veiligheidsraad, die woensdag nacht weigerde op Iraans verzoek een spoedzitting te houden over de Amerikaanse reacties op cie gijzelingszaak, wil Iran de VS aanklagen bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag en bij diverse Amerikaanse rechtban ken. Teheran zal daar zowel op heffing van de blokkering van zijn banktegoeden eisen als beëindiging van de Amerikaanse import-stop van Iraanse olie, die geval had moeten gebeuren. Het baantje dat Blunt bekleedde bij de koninklijke familie was ten slotte onbezoldigd en het was heel eenvoudig geweest om hem geruisloos te verwijderen. Dat gebeurde niet Hij bleef tot 1978 in dienst. En nog zou de affaire niet aan het licht gekomen zijn, wanneer er deze week geen boek verschenen was van Andrew Boyle, „Klimaat van verraad" (Climate of Treason), waarin deze nog eens het verhaal uit de doe ken deed van het verraad van Philby-Burgess, MacLean, maar daaraan wist toe te voegen dat zij niet de enigen waren geweest. Boyle wist te melden dat er niet alleen nog een „vierde" maar ook nog een „vijfde man" had be staan, met de respectievelijke codenamen van Maurice en Ba sil. „Maurice'' blijkt nu de koninklijke adviseur Blunt te zijn geweest. Auteur Boyle weet ook wie „Ba sil" is, maar wil diens naam niet noemen omdat hem gezegd is dat de man zelfmoord zou plegen. Boyle's boek bracht de zaak in het Lagerhuis aan het rollen met een vraag van de parlementariër Christopher Price. Deze wil nu een volledig onderzoek naar het functioneren van de Britse in lichtingendiensten. Hij wil weten waarom Blunt door vijf achter eenvolgende ministeries van jus titie niet gedaagd is en hij wil we ten wie „Basil" is. president Carter eerder deze week uitvaardigde. De verdreven sjah, die op dokters advies nu nog niet mag reizen, zou naar in New York verluidt binnen twee weken voldoende zijn hersteld om te reizen. Hij zou dan terug willen keren naar Mexico, waar hij na een zwerf tocht via Egypte, Marokko, en de Bahama's is gaan wonen. Om toekomstige represailles te voor komen, heeft de Mexicaanse re gering zijn ambassade in Teheran deze week al gesloten. Bovendien heeft de Egyptische president Anwar Sadat de sjah gisteren op nieuw uitgenodigd in Egypte te komen wonen. Hij bood aan zo nodig zijn eigen vliegtuig te stu ren om de sjah uit New York op te halen. De ambassadeur van Iran in Groot- Brittannië, Ali Afooz, reageerde gisteren dat dit geen enkele ver andering zou brengen in de af loop van de gijzelingsactie. „Egypte en Mexico," zei hij, „zijn allebei marionetten van de VS. Het maakt niets uit waar de sjah naar toe gaat" ADVERTENTIE (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De 24-jarige James Mange is gisteren door het hooggerechtshof in Pieterma- ritzburg ter dood veroordeeld wegens „hoogverraad". Elf ande re verdachten - allen leden van het verboden Afrikaanse Natio nale Congres (ANC) - werden wegens gewapende guerrilla-ac ties en verraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van 13 tot 18 jaar. Alle gevangenen werden bovendien tot 12 maanden ge vangenis veroordeeld wegens „belediging van het hof'. Tijdens de uitspraak van het vonnis door rechter F. Hefer kwam het tot dramatische tonelen waarbij de gevangenen vrijheidsliederen zongen. Volgens Hefer zou de jongste van de verdachten, de 20- jarige Andrew Mapheto, het slechts aan zijn leeftijd te danken hebben dat hij niet ter dood werd veroordeeld. Rechter Hefer beschuldigde Mange de aanstichter te zijn van de or deverstoringen tijdens het pro ces. Deze hadden tot gevolg dat de verdachten het proces in een glazen kooi moesten bijwonen. „In meer dan één opzicht bent u een door en door weerzinwek kende en afkeurenswaardige fi guuraldus Hefer tot Mange. Toen hij het doodvonnis over zich hoorde uitspreken, bleef Mange uiterlijk kalm. Een van de andere verdachten kon zich echter niet beheersen en moest door de an deren in de glazen kooi in be dwang worden gehouden. Po litieagenten met automatische wapens kwamen de rechtzaal binnen en ontruimden de publieke tribune. Bij het begin van dje zitting smok kelden drie van de verdachten in een krant posters mee in de gla zen kooi. De opschriften; „Apartheid is een misdaad tegen de mensheid", „Apartheid is hoogverraad" en „Nooit op onze knieën". Hierop werden zij door rechter Hefer voor de vijftiende maal beschuldigd van belediging van het hof. Een van de verdach ten probeerde door het politie- kordon te ontsnappen, maar werd onmiddellijk weer gevan gen genomen. De twaalf zijn lid van de militaire vleugel „Umkhontowezizwe" (Speer van de Natie) van het Afri can National Congress en ston den sinds maandag terecht we gens „verraad". Uit de aanklacht bleek dat verschillende van de twaalf ANC-leden een militaire opleiding in het buitenland had den gekregen en dat zij na hun terugkeer naar Zuid-Afrika wer den gearresteerd. De Anti-Apartheids beweging Ne derland en het Medisch Comité Angola hebben gisteravond ver ontwaardigd gereageerd op de vonnissen. „Opnieuw dreigt een jonge vrijheidsstrijder door het regime te worden vermoord en zijn kameraden voorjaren achter de tralies te worden gezet", aldus een verklaring van beide organi saties. Op de Nederlandse rege ring doen zij een dringend beroep „nu direct een openlijke en scherpe veroordeling van dit proces uit te spreken en met klem bij het apartheidsregime van Zuid-Afrika tegen deze misdadi ge straffen te protesteren De organisaties hebben een tele gram van deze strekking ver stuurd naar minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken. Ook het ANC in Londen heeft on middellijk gereageerd op de von nissen. In een speciaal voor Ne derland opgestelde verklaring roept deze organisatie het Ne derlandse volk op „van haar rege ring te eisen dat zij alle haar ter beschikking staande mogelijk heden gebruikt om de executie tegen te houden en de onmiddel lijke invrijheidstelling te eisen van alle aangeklaagden in dit proces" Voor verschillende misdaden geldt in Zuid-Afrika nog steeds de doodstraf. Gedurende de afgelo pen tien maanden zijn 125 perso nen opgehangen, onder wie 90 zwarten, 23 kleurlingen en twaalf blanken. De bekendste gehange ne was de zwarte nationalistische guerrillastrijder Solomon Mah- langu, die in 1977 in Johannes burg wegens moord ter dood werd veroordeeld. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - Na een nacht van gespannen telefonisch over leg tussen de delegaties is gisteren op de Rhodesië-confe- rentie in Londen overeenstemming bereikt over de Britse voorstellen voor de interim-periode, die de onafhanke lijkheid van Rhodesië moet inleiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9