Rijkspolitie op het spoor van bende autodieven De opvallendste coupé van Nederland Straffen tot drie jaar voor miljoenensmokkel Andere wijze bezuiniging fysiotherapie mogelijk November is nu al te nat DIENSTWEIGERAARS MISBRUIK VAN WET VERWETEN Suzuki SC 100 GX Minder verkeersdoden onder voetgangers VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 GORREDIJK (ANP) - Novem ber is in delen van ons land al te nat geweest, zo meldt ANP- weerman Hans de Jong in Gorredijk. Terwijl bijvoor beeld in de Zaanstreek voor de gehele maand tachtig mil- limeter normaal is, hebben weeramateurs daar al 120 millimeter opgevangen. In 1944 was november het natst, in Groningen werd toen 200 millimeter geregistreerd, in Dokkum 230 millimeter, in Amersfoort 241 millimeter en in het Westfriese Sluis 244 millimeter Deze week zette een verwoed depressie-offensief niet in volle omvang door. Als ge volg daarvan werd de koude lucht in de hogere niveaus af- gesnoerd. Deze onbestendigheid zal zich ook tijdens het weekeinde doorzetten, met flinke tussen tijdse opklaringen, kan het dit weekeinde met name 's nacht tot lichte vorst, gladheid op de wegen en plaatselijke mist komen. Er is nog geen echte winter in de maak. Even ten noorden van Oslo werd gistermiddag weliswaar min dertig graden gemeten, maar deze vorst zal zich niet verder verspreiden. Ook van een Russische hogedrukge- bied hebben we momenteel niets te duchten. Veertien jaar geleden was het rond deze tijd al wel "raak" Er lag toen hier en daar tien centimeter sneeuw en Eelde meldde dertien graden vorst. De vroegste datum waarop het in De Bilt sedert 1850 meer dan tien graden vroor was 23 november 1858; 12,4 graden Celsius onder nul. In 1919 sneeuwde het in Warnsveld tussen 2 en 17 november zelfs twaalf dagen. Een dergelijke vroege winter loopt in de werkelijke wintertijd door gaans niet op schaatsijs van betekenis uit. Overigens ligt er in de bergen momenteel al meer sneeuw dan vorig jaar tot Kerstmis naar beneden viel: in de Harz vier centimeter, acht centi meter in het Sauerland, 37 centimeter in het Zwarte Woud en 1 meter 70 op drie duizend meter hoogte op de Zugspitze. BREDA (ANP) - Officier van justi tie mr. J. van Opstal heeft giste ren voor de rechtbank van Breda straffen variërend van drie jaar aftrek tot vijfduizend gulden boe te geëist tegen vier deelnemers aan een internationale smokkel- zaak. De officier sprak van tien tallen miljoenen guldens schade voor expediteurs in binnen- en buitenland en voor de Neder landse staat. "De grootste smok- kelaffaire uit de Nederlandse ge schiedenis", zo zei hij. De officier eiste tegen de expedi teur G. de B. uit Roosendaal (43) drie jaar met aftrek, tegen de voormalige expediteur G. van der H. uit Rotterdam (37) 2,5 jaar, te gen de expediteur C.V. uit Schiif bij Roosendaal anderhalfjaar ge vangenisstraf en tegen de 34-jari- ge expediteur W.K. uit Steenber gen vijfduizend gulden boete. Ze opereerden in een internatio nale smokkelbende, die tussen 1974 en 1977 douanedocumenten vervalste. De expediteurs blijven in zo'n geval verantwoordelijk voor niet-betaalde belasting wanneer de goederen ons land worden binnengesmokkeld. Ook de fiscus schiet er bij in. De officier onderscheidde twee vormen van fraude die zich in de EG afspelen. Dat zijn de zoge naamde euro-fraude en de dood gewone smokkel, zo zei mr. Van Opstal. Bijde euro-fraude, in ideale vorm, blijft een partij goe deren alsmaar tussen de lidstaten circuleren. Bij elke grensover schrijding wordt het maximale profijt uit verschillen in heffin gen, subsidies en premies ge trokken. Volgens de officier kan dit nog legaal gebeuren ook. De bazen van het smokkel-syndi- caat opereerden vanuit Italië Hun transacties startten ze vanuit Zwitserland, aldus mr. Van Op stal, die de werkwijze voor de rechtbank uiteenzette. Het ging om smokkel met vlees, melkpoe der, sigaretten en gin. De goede ren konden door de EG "roule ren" dank zij een vervalst T-l formulier. De vervalsingen van de stempels en handtekeningen waren van uitstekende kwaliteit. Toen in 1977 een Rotterdamse postbeambte ontdekte dat een envelop van de douanedienst niet goed was gefrankeerd, kwam de zaak aan het rollen. De douane wist de brief, die ze terugkreeg omdat de frankering niet deugde, niets af. Het ging, zo bleek na on derzoek, om een valse brief, die nooit door de Nederlandse doua ne was verstuurd. De fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst startte een onderzoek als uit vloeisel waarvan de vier gisteren terechtstonden. De vier verdachten bekenden bij de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst. B en V ontkenden gisteren echter voor de recht bank geweten te hebben dat zij met valse documenten hadden NIJMEGEN (GPD) - De politie is een bende autodieven op het spoor die op grote schaal in het hele land opereert. De recherchegroep van het district Nijmegen van de rijkspo litie - met een werkgebied van ruwweg de Duitse grens tot Gorinchem - is reeds geruime tijd met een diepgaand onderzoek in Gelderland bezig. Een woordvoerder van deze re cherchegroep bevestigde dat ge dacht wordt aan een groep van Autodief in Groningen had pech GRONINGEN (GPD) - Een 37-jan- ge man wilde in de nacht van woensdag op donderdag een auto stelen in Groningen. Eenmaal achter het stuur, wilde de wagen niet starten. Hij vroeg daarop een voorbijganger - in het Duits - hem even te duwen. Wat bleek echten de voorbijganger was de eigenaar van de auto. Hij sloeg de autodief het ziekenhuis in. Deze overweegt nu een aanklacht we gens mishandeling. ARNHEM (GPD) - „Nederland heeft een unieke wetgeving op het gebied van gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst. Nergens in de wereld bestaat zo'n verfijnd systeem. Daar moeten we trots op zijn. Gesol hiermee getuigt van een diepe minachting voor al diegenen die zich de moei te hebben getroost deze wetge ving tot stand te brengen". De auditeur-militair, mr. E. J. van der Boezem, trok gisteren fel van leer tegen de wijze waarop to taalweigeraars Theo Wolswijk (21) uit Nijmegen en Willem de Haan (22) uit Groningen „mis bruik hebben gemaakt van de Deze maand besluit over verlenging van VN-taak Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst" Beide dienstweigeraars moesten voor de krijgsraad in Arnhem verschijnen, omdat zij op 29 maart van dit jaar in Breda een dienstbevel van een meerdere niet hadden opgevolgd. Wolswijk en De Haan weigerden pertinent zich aan iedere militaire tucht te onderwerpen. Ze deden dit uit hun vaste overtuiging dat het le ger en alles wat ermee te maken heeft uit den boze is. Op 9 juli moest het tweetal zich melden in Nieuwersluis. Ze wa ren echter in geen velden of we gen te bekennen, todat ze bij een demonstratie tegen het milita risme werden aangehouden. Willem de Haan zei gisteren onder meer dat de bewapeningswed loop een ontkenning is van alles wat leeft. Hij noemde de staat met haar legerapparaat „de grootste terrorist die we kennen". Door de bewapening komt de totale ver nietiging van de mensheid vol gens hem steeds dichterbij. Volgens Wolswijk komt iedereen met een gezond verstand in op stand tegen het leger. „Het leger zegt ons te beschermen. Die be scherming hebben wij niet nodig. De produktie van wapens leidt uiteindelijk tot moord" De krijgsraad doet in beide zaken uitspraak op 29 november. tien tot twaalf hoofddaders, die zich met zwendel en diefstallen van personenauto's bezighoudt. De bende heeft het voornamelijk voorzien op het kleinere type personenauto, zoals Renaultjes, Fiatjes enzovoort. Een enkele keer wordt een grotere auto, bij voorkeur Mercedes of BMW, ge stolen. De recherche is, hangende het on derzoek, nog bijzonder karig met informatie. Er zijn echter al zo'n zestig gestolen auto's opge spoord en men verwacht dat dit aantal tot boven de honderd zal uitstijgen. Plamuren Er blijkt te worden gesjoemeld met de kentekenbewijzen als de ge stolen auto's - soms enkele keren - worden doorverkocht. Chassis nummers worden vervalst door het originele nummer te vermin ken en er een laagje overheen te „plamuren". Vervolgens wordt er een nieuw nummer op de „pla muurlaag" geslagen. Soms ko men de gestolen wagens op de Apeldoornse automarkt en bij overigens als bonafide bekend staande autohandelaren terecht. Hoe vaker zo'n wagen wordt doorverkocht, hoe moeilijker het voor de rechtmatige eigenaar wordt zijn bezit via civiele proce dures terug te vorderen. Het aantal „wisselende eigenaren" dat door de louche praktijken is gedupeerd, zou groot zijn. In veel gevallen zijn zij er geheel te goe der trouw ingevlogen. Volgens de laatste cijfers van het Centraal - Bureau voor de Statistiek zijn er in de eerste helft van dit jaar in ons land 6552 auto's gestolen. Dat is 1500 (22 procent) meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. UTRECHT- De 20-jarige Carla van der Lei uit Heemskerk is sinds drie weken bij de Nederlandse Spoorwegen in opleiding voor machinist. Als zij de opleiding die twee jaar duurt volbrengt zal zij de eerste vrouw zijn op "de f~i der Lei,die voorheen verkoopster was in een supermarkten SMOKKEL - De 21-jarige Haagse studente Eva Schulmayer is gis teren door een rechtbank in Mul house, in het oosten van Frank rijk, vrijgesproken van smokkel van verdovende middelen. Zij reisde op 22 oktober in het gezel schap van de 24-jarige Zwitser W.W., die wegens drug-zaken al meerdere malen met de politie in aanraking is geweest. Naar het oordeel van zowel de rechtbank als de Haagse had deze de door de douane gevonden kilo cannabis achter haar couchette verborgen DEN HAAG (GPD) - Staats secretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft er geen bezwaar tegen te gaan overleggen met de organisaties van fysiothe rapeuten over het op ande re wijze invoeren van be zuinigingen op fysiothe- rapeutische behandelin gen dan zij aanvankelijk had voorgesteld. Tegen een motie van het CDA, waarin deze wens wordt geuit, zal zij zich niet verzetten, zo bleek gisteravond tijdens de tweede ronde van het begrotingsdebat in de Tweede Kamer. De organisaties hadden zelf aange boden om te komen met verder gaande maatregelen die tot extra kostenbesparingen kunnen lei den. Daarmee zou een bedrag kunnen worden bereikt dat on geveer gelijk zou zijn aan de bijna f 60 miljoen per jaar die de be windsvrouw zich voorstelt. Hier- i behandelingen apparatuur. De- één keer worden ziekenfondsverze- bij gaat het i met gebruik v ze zouden r vergoed vc kerden. De staatssecretaris zei wel dat de effecten van een andere regeling voor haar nog niet vaststaan. Het overleg zal wel spoedig moeten gebeuren, want er is enige tijd nood, omdat de regering alle kos tenbesparende maatregelen (zo als de eigen bijdragen) per 1 ja nuari 1980 wil laten werken. Mevrouw Veder bleek aan een groot deel van de 18 ingediende moties overigens geen behoefte te hebben, dan wel ze te ontraden. Dat laatste gold voor de PPR- wens om de eigen bijdragen voor kraamzorg thuis af te schaffen en meer geld voor opleiding in en uitbreiding van de kraamzorg op te voeren. Niet nodig vond zij de PvdA-motie voor het zo snel mo gelijk afbouwen van bovennor male inkomens in de gezond heidszorg. Dat zal in 1982 het ge val zijn. Ook aan een uitspraak om het stel sel van goodwillbetalingen (bij overname van praktijken) gelei delijk af te schaffen, zoals D'66 voorstelde, had zij geen behoefte. Op dit stuk zijn maatregelen in voorbereiding, maar die verkeren per beroepsgroep niet in een ge lijk stadium, zodat algehele rege ling niet uitvoerbaar is. Een mo tie over het komen met iniatieven voor betere begeleiding van vrouwen in de overgang (meno pauze) vond de bewindsvrouw onnodig, omdat er op dit gebied wel voorbereidingen zijn getrof fen. Er zal over deze kwestie ook advies aan de Emancipatiecom missie worden gevraagd. Mevrouw Veder antwoordde de WD dat het beleid erop gericht is dat bij elk geneesmiddel een zogenaamde patiëntenbijsluiter wordt afgeleverd (gebruiksaan wijzing), zodat daarover geen uit spraak zou moeten worden ge daan. Op de CDA-motie voor het inrichten van ruimten voor niet- rokers reageerde mevrouw Veder positief. Hiermee is de commissie „roken-niet roken" ook bezig, zij het dat geen verplichtingen kun nen worden opgelegd. gewerkt. Beide verdachten zijn al eerder wegens frauduleuze prak tijken veroordeeld. De vier raadslieden vroegen de rechtbank, de officier niet ont vankelijk te verklaren, omdat twee jaar zijn verlopen tussen het plegen van de feiten en de be rechting. De officier wees op de onvermijdelijkheid van de lange duur van het zeer uitgebreide on derzoek, dat zich tot in Italië had uitgestrekt. Uitspraak 29 novem ber. vcrdach- Volgend jaar controle op werktijden hoogleraren en lectoren AMSTERDAM (ANP) - Alle colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten en hogescholen zullen met ingang van 1 april volgend jaar werktijdenregelingen kunnen vaststellen waardoor het mogelijk wordt controle uit te oefenen op de werktij den van hoogleraren en lecto ren. Minister Pais van onder wijs en wetenschappen werkt thans aan een algemene maatregel van bestuur, die het mogelijk maakt de con trolemaatregelen met ingang van die datum door te voeren. Dit meldt het jongste num mer van het weekblad van de universiteit van Amsterdam, Folia Civitatis. Momenteel bestaan er voor hoogleraren en lectoren (kroondocenten) geen regels omtrent de indeling van de arbeidsweek. Met de algeme ne maatregel van bestuur zal het mogelijk worden om ook voor deze groep binnen de universiteit een aan- en afwe zigheidsregeling te treffen, bijvoorbeeld met behulp van prikklokken, die al eerder zijn genoemd en de nodige stof hebben doen opwaaien bin nen de universitaire wereld. Ook zullen de nevenwerk zaamheden van kroondocen ten worden aangepakt wan neer deze schadelijk zouden zijn voor hun dagelijkse werkzaamheden, aldus Folia. Daarnaast zullen de colleges van besturen, de hoogleraren en lectoren eveneens disci plinair kunnen straffen met terugplaatsing in rang. Bo vendien kunnen kroondocen ten eerst in tijdelijke dienst worden aangesteld en zullen hun vakanties worden be perkt. De nieuwe maatregelen steu nen op het nieuwe rechtsposi tie reglement wetenschappe lijk onderwijs (RRWO) die volgend jaar de plaats zal gaan innemen van de nu nog geldende regeling voor kroondocenten uit 1931. Het lag in de bedoeling dat ge noemde voorschriften in 1961 al zouden zijn ingevoerd. Maar door de veranderingen in de bestuursstructuur van het wetenschappelijk onder wijs is er een vertraging van achttien jaar opgetreden. Volgens Folia zal het nieuwe RRWO binnenkort openbaar worden gemaakt. De nieuwe maatregelen zullen ook gelden voor de niet-rijks universiteiten en hogescho len. Voor de universiteit van Amsterdam, formeel nog een gemeentelijke universiteit, zal daartoe het daar geldende ambtenaren reglement Am sterdam (ARA) worden aan gepast. Het is volgens Folia zelfs mogelijk dat de controle op de werktijden in Amster dam nog voor april zal wor den ingevoerd. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal nog deze maand beslissen over de verlenging van het man daat van het Nederlandse VN-ba- taljon in Zuid-Libanon. Alge meen wordt verwacht dat dit be- sluit positief zal zijn. Ook in de ToCStCniin ill"; VOOr Tweede Kamer lijkt een ruime meerderheid voor verlenging van de Nederlandse aanwezigheid in Unifil. Tijdens het debat over de defensie begroting zei minister Scholten gisteren in de Tweede Kamer „dat Nederland zich niet kan en mag onttrekken aan de verant woordelijkheid die ook ons land als lid van de VN heeft voor de vrede en veiligheid in de we reld". Over dat wel en wee waren vanuit hartchirurgie DEN HAAG (ANP) - Het hartchi- rurgisch centrum De Klokken- berg in Breda heeft gistermiddag van staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondhéid toestem ming gekregen met de operaties te beginnen. Het hartchirurgisch centrum komt onder leiding te staan van dr. P der Schaar. de Kamer nogal wat vragen ge- Gedurende het eerste halfjaar is Der steld. Zo wilde de PvdA' Vries dat de verlofperiode voor de Libanongangers wordt uitge breid, gezien de zware diensten. Maar staatssecretaris Van Lent (personeelszaken) vond dat ech ter niet nodig. De veertien dagen verlof per drie maanden en de week ontschepingsverlof na te rugkeer in Nederland zijn vol gens hem voldoende. Klokkenberg er in geslaagd "hartchirurg met wereldnaam" aan de kliniek te verbinden. Het is dr. P.C. Wukasch, de vervanger van het hoofd van Texas Heart Center in Houston, Denton Cooly. De derde hartchirurg die in De Klokkenberg gaat opereren is dr. C. Bedderman. Het is de be doeling dat dit jaar één patiënt per dag wordt geopereerd. Kompleet met dagteller, zelfdenker» dop. achteruitri|!ampen, mg. parkeerlicl] •end glas. fi|ne sportstoelen 3-punts rolgordels en bo\ genoegen met garantie. ventilator, elektrische mmg. afsluitbare tank- moquette vloer- VALKENBURG (Z-H) Aris B V Vuorschoterweg 51 071-766559 SUZUKI ROTTERDAM (ANP) - Maatrege len ter bescherming van de voet ganger hebben de laatste jaren een goed resultaat opgeleverd. Dit geldt zeker, wanneer daarbij de onvoorstelbare groei van het gemotoriseerde verkeer in aan merking wordt genomen. Dit drs P. Allewijn, directeur van de directie verkeersveilig heid van het ministerie van ver keer en waterstaat, gisteren in Rotterdam. Hij sprak daar op een studiedag van de Nederlandse vereniging bescherming voet- Het aandeel van de voetgangers in hot totale aantal verkeersdoden was in 1970 ruim 19 procent, in 1977 nog geen 15 procent, maar in 1978 weer 16 procent. In 1977 was in Engel.in.i -lit percentage 85 procent, in Zwitserland 27.5 pro cent en in Duitsland 25 procent Waakzaamheid blyft geboden, al dus drs. Allewijn, want iedere week komen nog bijna vijf kinde ren beneden de twaalf jaar in het verkeer om, onder wie twee als voetganger Er is ook door de overheid wel iets gangers. bereikt op het gebied van be scheri ming van voetgangers, me an 1970 af tot en met 1978 is het name door het ir stellen var aan til verkeersdoden onder woon erven, waarvar er thans 75 voetgangers met 40 procent ge in on land zijn. A i,mot U daald. In aantallen: van 609 tot daar tapvoets rUde Een onder 368. Het aantal gewonden onder zoek van di ie Leid se studenter oetgangers is in diezelfde perio heeft volgens hem UltgrWc/cr de met 20 procent gedaald van dat het woonerf in zyn opzet i 7400 naar 5900. gesla

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7