actief in i vrije tijd Film niet door over renovatie die Kritiek LWO op nota woonboten Gastkolom ging FIOM HOUDT OPEN HUIS Kleurrijk werk op kunstmarkt Wethouder installeert "bestuurscommissie"" Hot House Morgenavond rond negen uur begint in Hot House aan de Breestraat 66 een swingend concert dat wordt gebracht door Hans Dulfer en het Ron van den Bergen-kwintet. De groep maakt aanstekelijke Latijnsamerikaanse muziek. Het kwintet bestaat behalve uit Rob van Bergen uit Rob Zeelenberg, Wytse van den Zweep, Giuliu Pattisleao en Hans Dulfer. De laatste behoeft geen nadere toelichting: Hij speelde al tij dens het jubileumfestival van Hot House in Leiden en maakt onderdeel uit van de blues- groep Barrelhouse. Kalender De personeelsvereniging van de Leidse universiteitTASgeeft zoals gebruikelijk weer een kalender uit. Ditmaal is de kalender voorzien van af beeldingen van historische stadspoorten van Leiden. Het zijn afdrukken van 18de eeuwse aquarellen van Pau- lus Constantijn La Fargue, Jacob Elias La Fargue en Jan van Beijer. Verder bevat de kalender een plattegrond waarop de stadsspoorten en belangrijkste monumenten van Leiden staan aangege ven. De kalender kost f 12.50 en kan men kopen via storting van dit bedrag op giroreke ning 31975 ten name van TAS-kalender, Leiderdorp Bingo-avond De supportersvereniging van RCL organiseert morgen een bingoavond in de kantine van het sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. De bingo avond begint om half negen. Augustinus Morgenavond wordt in het ge bouw van de jongerenvereni ging "Augustinus" aan het Rapenburg 24 de film "l'Inno- cente" van de regisseur Lu- chino Visconti vertoond. Het was de laatste film van Vis conti - hij overleed tijdens de eindmixage - waarin de hoofdrollen werden gespeeld door Laura Antonelli en Giancarlo Giannini. De voor stelling begint om half tien. Postduivententoon- stelling De Leidse postduivenvereni ging "Het Oosten" houdt mor gen een postduivententoon stelling in het clublokaal aan _de Lindenlaan (tussen nr. 12 en nr. 14) in Leiderdorp. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 21 uur. 's Middags om vier uur is er bonnenver koop voor jonge duiven en eie ren van prominente liefheb bers. De Burcht De Leidse muziekvereniging "De Burcht" geeft zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal een jubileumconcert. De ver eniging bestaat 25 jaar en vierde dat onlangs al met een drukbezochte receptie in het oefenlokaal in de Morspoort- kazerne. Het programma vermeldt naast een aantal traditionele werken ook een aantal eigentijdse. Zo heeft arrangeur Adri van Velsen enkele disconummers be werkt, waarmee de majoret tes hun show zullen brengen. Het concert begint om acht uur precies. Sinterklaas Sinterklaas komt morgen onder andere Leiden met een bezoek vereren. Om een uur komt de Goedheiligman met zijn ge volg per schip aan in de Ha ven en maakt vervolgens een rondrit door de binnenstad. Bazaar De protestant christelijke basis school "De Valkenier" aan het Valkenpad in de Merenwijk organiseert morgen een ba zaar. Er is een groot aantal stands waar van alles te koop zal zijn. De bazaar is geopend van 10 uur 's ochtends tot 3 uur 's middags. Poppenspel In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 worden zondagmiddag twee voorstellingen gegeven van het Indonesische poppenspel Wajang Kantjil en de Reus. De eerste voorstelling begint om 2 uur en de tweede om half vier. Beide voorstellingen du ren één uur. Plaatsert kunnen gereserveerd worden via tele foonnummer 071 - 132641De toegangsprijs voor volwasse nen bedraagt vier gulden, kinderen en 65-plussers be talen de helft. De voorstelling wordt gegeven door Rien Baartmans van het poppen theater Merlijn uit Haarlem. Familie-instuif De afdeling buurtwerk van het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 organiseert zondagmiddag van twee tot vijf uur een familie-instuif voor bewoners van de buurten Maredorp en Noordvest. Op het programma staan kaar ten, sjoelen en bingo. Er is kinderopvang aanwezig. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 LEIDEN - Het blijft rumoerig aan het "woon- botenfront". Na alle tumult rond het wegsle pen van een aantal woonschepen uit de Bos- huizerwatering is deze week een concept-no ta van het college van B en W met betrekking tot het gemeentelijk woonbotenbeleid ge reedgekomen. Een nota waar het Leidse Woonschepen Overleg (LWO) inmiddels al weer tamelijk fel en afwijzend heeft gerea geerd. De nota is door B en W opgesteld omdat het college meent dat "het noodzakelijk is een beleid te bepalen dat door het gemeentebe stuur wordt goedgekeurd om zo te voorko men dat door woonschepen ligplaatsen wor den ingenomen op plaatsen waar dat onder meer om reden van milieu, landschap en stadsschoon ongewenst is en mede om te voorkomen dat in de gemeente Leiden een ongewenste concentratie van woonschepen plaatsvindt". Aldus luidt de motivatie. Als bezwaren tegen de aanwezigheid van woonboten binnen de gemeentegrens wordt door het college ondermeer waterverontrei niging, de aantasting van het landelijk- en stadsschoon en hinder voor bewoners van tegenoverliggende huizen genoemd. Om er voor te zorgen dat er geen wildgroei van woonschepen ontstaat willen B en W een aantal maatregelen instellen met bedoeling de vestiging van woonboten te bemoeilijken. Zo zullen woonschepen waar een ligplaatsver gunning voor wordt aangevraagd aan nog nader vast t_- leggen esthetische en kwali teitseisen dienen te voldoen. En tevens moet de vergunning-aanvrager erkend zijn als woningzoekende volgens de normen van het Bureau Huisvesting. Alle woonsch. oen die buiten van Leiden komen zullen worden ge weerd. Vrijkomende ligplaatsen buiten de Morssingel en de Herengracht moeten als reserveplaat sen worden aangehouden voor wonschepen in Leiden, die in verband met uil te voeren werken moeten uitwijken. Vrijkomende lig plaatsen in zowel de Morssingel als de He rengracht wil het college niet meer uitgeven om milieu-hygiènische rpHpnon on Ar, kleine Havenbrug zeer moeilijk te openen is. Het Leidse Woonschepen Overleg (LWO) heeft zich inmiddels in een schriftelijke reactie op het standpunt gesteld dat de woonschepen nota te eenzijdig uitgaat van ligplaatsen en totaal geen rekening houdt met de persoon en de wensen van de woonbootbewoner. "Wij vragen ons af of de nota het voorkomen van een toename van het aantal woonsche pen behelst of het verkleinen van het huidige woonbotenbestand", aldus het LWO. Het LWO plaatst niet alleen een aantal kante keningen bij de woonschepen-nota maar draagt in haar schriftelijke reactie ook een aantal kantekeningen aan voor het gemeen telijke woonschepenbeleid. Het LWO wil dat woonbootbewoners voortaan gelijk worden gesteld met de bewoners op de vaste wal en gelijkwaardige behandeling krijgen. "Gettovorming in woonschepenha vens wijzen wij af omdat het is gebleken dat zo'n vorming het sociale milieu zeer nadelig beïnvloed" Door Laurens Beijen, gemeenteraadslid PPR Leiden Het gerommel rond de toewij zing van een woning aan de Driftstraat door het bestuur van de woningbouwvereni ging De Eendracht heeft weer heel wat tongen losgemaakt. Naar mijn mening wijst dit geval er opnieuw op dat het huidige systeem van woning toewijzing niet deugt. Volgens de laatste gegevens staan er ongeveer 5000 wo ningzoekenden op de wacht lijst van het gemeentelijke Bureau Huisvesting, van wie de meesten op dit moment niet over zelfstandige woonruimte beschikken. Bijna al die wo ningzoekenden zijn aange wezen op een betaalbare huurwoning. In de praktijk wil dat zeggen: een woning die in beheer is bij een wo ningbouwcorporatie (een woningbouwvereniging of de Leidse Woningstichting). Ik vind dat bij het toewijzings beleid, en ook bij het bouwbe leid, prioriteit gegeven moet worden aan deze groep wo ningzoekenden. Sinds vorig jaar wordt bij de toewijzing van woningwet woningen het principe "wie het eerst komt, het eerst maalt" gehanteerd. Toewij zing naar inschrijvingsduur bij Bureau Huisvesting dus. Dat klinkt eenvoudiger dan het is. Om te beginnen zijn er grotere en kleinere, beneden- en bo venwoningen. Voor grote be nedenwoningen zijn de wachttijden langer dan voor kleine bovenwoningen. In de tweede plaats suggereert het woord "toewijzing" iets te veel: de koppelcommissie, be staande uit gemeenteambte naren en vertegenwoordigers van de woningbouwcorpora ties, draagt kandidaten voor bij de woningbeheerderdie de kandidaat al dan niet kan accepteren. Er zijn geruchten dat o.a. buitenlanders door sommige woningbouwver enigingen erg vaak gewei gerd worden. Het wordt tijd dat daarover cijfers op tafel komen. Verder zijn er af en toe noodge vallen waarbij de huisves ting scommissie van de ge meente kan besluiten, al ge beurt dat zelden, om van de normale volgorde af te wij ken. Ook als er woningen vrij moeten karnen voor de stads vernieuwing wordt daarvan afgeweken. En tenslotte, en in feite is dat de belangrijkstq uitzondering op het principe, opschuiving binnen het bestand van de woningbouwcorporaties is toegestaan. Die laatste bepaling houdt in dat het bestuur van een wo ningbouwcorporatie een vrijkomende woning die niet nodig is voor de stadsver nieuwing kan verhuren aan iemand die al als huurder bij een van de corporaties staat ingeschreven, ook wanneer die huurder niet voorkomt op de wachtlijst van Bureau Huisvesting. Ook al valt er wel iets voor die bepaling te zeggen (mensen die al jaren niet zo erg naar hun zin wonen zouden anders nooit in aanmerking komen, voor een huis waarmee ze iets tevredener zijn), er zitten ook duidelijke schaduwzijden aanDe kleinste en minst aan trekkelijke woningen blijven op deze manier over voor de mensen van de wachtlijst van Bureau HuisvestingBoven dien zijn er geen regels ten aanzien van de vraag wie er voor opschuiving in aanmer king komen. Het bestuur van de corporatie kan daar van geval tot geval zelf over beslis sen, tenminste zolang het niet bijvoorbeeld een vijfkamer woning aan een tweeper soonshuishouden verhuurt. Dat op deze manier het beeld van een volstrekte willekeur ontstaat lijkt me niet ten on rechte. Het geval van de wo ning in de Driftstraat heeft dat beeld nog eens versterkt. Wethouder Verboom schijnt ge zegd te hebben dat de leden van een woningbouwvereni ging een bestuur dat familie leden voortrekt maar naar huis moeten sturen. Ik vraag me af hoeveel de mensen aan die raad hebbenwanneer bij de ene woningbouwvereni ging nog niet alle huurders lid kunnen worden en bij de an dere de statuten niet of nau welijks te bemachtigen zijn. In de krant van afgelopen za terdag legde L. Glibber te recht een verband met de dis cussie over de vraag hoe in de toekomst de woningen ver deeld moeten worden,en door wie. De Federatie van wo ningbouwcorporaties heeft eerder dit jaar een voorstel gedaan om hel ixx)rdraclils- recht voorde woningen weg te halen bij de gemeente en on der te brengen bij een nieuw op te richten Centraal Regi stratiebureau Woningzoe kenden. In dat bureau zou de Federatie de zwaarste stem hebben. Tegen dat voorstel heb ik me sterk verzet, en ik zal dat blij ven doen. Naar mijn mening is de verdeling van een be langrijk en schaars goed als woonruimte een verantwoor delijkheid van de overheid. Die is door iedereen (ook door mensen die geen lid zijn van een woningbouwvereniging) via de gekozen vertegenwoor digers ter verantwoording te roepen. Bovendien bestaan er bij de overheid via de wet AROB beroepsmogelijkheden, en is er tenminste nog enige openbaarheid van bestuur. Het is opvallend dat de Federa tie de nieuwe stichting zelfs het urgentiesysteem wil laten vaststellen, dat wil zeggen het beleid waarbinnen de toewij zingen plaats vinden. Hier voor geldt in nog sterkere ma te dat de overheid het nooit uit handen mag geven. Als een van de achtergronden van het voorstel wordt ge noemd dat de koppelcommis sie op dit moment niet goed functioneert: er is onvoldoen de garantie dat iemand die voor een woning wordt voor gedragen door de verhuurder geaccepteerd wordt: Ik vind dat dit het beste opgelost kan worden wanneer de woning bouwcorporaties bereid zijn om wat van hun zeggenschap in te leveren. Een element uit het Federatie- voorstel dat me wél aan spreekt is de overgang op een ander toewijzingsprincipe. Bij het huidige systeem is er geen enkele zekerheid dat de genen die het hardst een wo ning nodig hebben ook het eer ste aan de beurt zijn. Volgens mij moeten de persoonlijke omstandigheden van de wo ningzoekenden minstens zo zwaar wegen als de inschrij vingsduur. Het moet mogelijk zijn een puntensysteem te gaan hanteren, waarbij de inschrijvingsduur een van de factoren is, maar waarbij ook gekeken wordt naar de huidi ge woonomstandigheden in relatie tot de grootte van het huishouden en naar eventuele medische factoren. Natuurlijk is dit geen argument voor een nieuw registratiebu reau: de gemeente kan dat ur gentiesysteem zeker zo goed gaan hanteren. In het begin van dit stukje noemde ik het bouwbeleid al. Gezien het grote aantal inge schreven woningzoekenden moet voor déze groep ge bouwd worden, direct en voor een deel (via doorschuiving ook indirect. Daarbij moet bedacht worden dat de bouwmogelijkheden waar over Leiden nog beschikt hoe dan ook beperkt zijn, Ste venshof of geen Stevenshof. We kunnen ons daarom niet ver oorloven dat huizen voor de Leidse woningzoekenden verloren gaan doordat de ge bouwde woningen niet aan sluiten op de behoefte. Vooral in de Merenwijk bleken veel woningen te duur te zijn voor de Leidenaars. Een gebrek van de ramingen ten aanzien van de woningbe hoefte die ik tot dusver gezien heb was, dat er vrijwel uit sluitend gesproken werd over aantallen ivoningen. Ik vind de soort van de woningen en de voorwaarden waaronder ze beschikbaar komen min stens zo belangrijk. Is een huurwoning nog betaalbaar te noemen, levert een koopwo ning via doorschuiving een ander huis in Leiden op? Het zou goed zijn als B. en W. ein delijk eens zouden aangeven met welke iierhouding tussen huur- en kooptvoningen de woningzoekenden het meest gediend zijn: ik denk dat dan zou blijken dat er veel meer woningwetwoningen nodig zijn. LEIDEN - De schilder- en teken academie Ars Aemula Naturae' houdt na de goede ervaringen van vorige jaren weereen exposi tie. In het tijdelijk onderkomen aan de Pieterskerkgracht is een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, etsen, aquarellen en kreamiek georganiseerd. Daarnaast vinden er geregeld de monstraties schilderen, etsen, boetseren en pottendraaien plaats. Voor bezoekers bestaat er tevens de mogelijkheid zich kari katuraal te laten vereeuwigen door tekenaar Piet Gertenaar, die overigens ook met "serieuzer" werk op de tentoonstelling is ver tegenwoordigd. Men brengt veel kleurrijk werk: stillevens, landschappen, verge zichten e.d.: abstracte kunst is vrijwel niet aanwezig. Veel voor komende namen zijn die van HannieBal, John Hakkaart, P. Bakkers, Ben Haver en Lucia Steinbach. Aan de verkoop van het werk van Lucia Steinbach, bestaande uit tekeningen en gouache-schetsen, is een actie ten bate van de dierenhulpdienst verbonden. De Kunstmarkt is vandaag van 19.30-22.00 uur en zaterdag en zondag van 12.30-17.30 uur ge opend. LEIDEN - Het Fiom, bureau voor hulpverlening bij alleenstaand ouderschap, vindt dat de huis vestingsmogelijkheden voor moeders met kind(eren) verbe terd en uitgebreid moet worden. Tijdens het 'open huis' dat Fiom gistermiddag in het nieuwe pand aan het Noordeinde hield werden de bezoekers op de stellingen en de daaraan verbonden handte keningactie attent gemaakt. Zo wil het bureau dat ook alleen staande ouders met eenuitke ring, part-time baan of uitzend- werk economisch gebonden zijn en daarmee recht op woonruimte krijgen. Ook alleenstaande ou ders die niet in Leiden werken, maar er ingeburgerd zijn door een tijdelijk verblijf in opvang centrum of bij familie moeten zich in de stad kunnen vestigen. In geval van echtscheiding zlj direct inschrijving moeten plaatsvinden. Tevens zou toewij zing op sociale of medische indi catie weer mogelijk moeten zijn. Tenslotte stelt het Fiom dat zijn eigen huisvestingsproject, twee maisonettes in de Merenwijk die voor het alleenstaande ouders beschikbaar zijn, beter moeten worden benut. Er zou een garan tie moeten komen dal de tijdelij ke bewoners na tien maanden kunnen doorstromen naar een andere woning. LEIDEN - De renovatie van het huizencomplex dat eigendom is van de wo ningbouwvereniging Werkmanswoningen, in het Haagwegkwartier gaat niet door. Dit is het resultaat van acties die zijn opgezet door een aan tal bewoners van het complex, verenigd in de anti-renovatiecommis- sie. Hoe het hele proces heeft plaats gevonden is uitvoerig vastge legd door de Leidse filmgroep T1EM. De film getiteld "Sober en Doelmatig", die handelt over de procedure van renovatie van woningwetwoningen werd gis teravond voor het eerst ver toond in het clubhuis Wester- kwartier. De film is gemaakt in opdracht van de Leidse Wel- zijnsraad en heeft ten doel om bewoners van renovatie-wijken meer inzicht te geven in de fac toren die bij renovatie van be lang zijn. Ook stelt de film zich ten doel om bewohers bewust te maken van de invloed die zijzelf op het proces kunnen uitoefe nen. Toen de drie leden van de film groep, Virginia en Bernat Guil len en Reinout van Gulick, bezig waren met het vooronderzoek voor de film deden ze de verras sende ontdekking dat een aantal bewoners van het Haagweg kwartier helemaal niets voelde voor renovatie. "Voor ons was dat een moeilijke kwestie, want onze opdracht was om een film te maken over de procedure van renovatie", aldus de leden van De leden van het filmteam dat de inspraak rond de renovatie vastlegde: Guillen en Bernat Guillen. de groep. De Welzijnsraad vond het geval echter interessant ge noeg om met het filmen door te gaan. Behalve dat de film weergeeft met wat voor instanties men te ma ken krijgt wanneer er eenmaal sprake is van renovatie, laat hij aan de hand van wat er in het Haagwegkwartier is gebeurd duidelijk zien wat de invloed van bewoners op de gang van zaken kan zijn. Het blijkt dat de inspraakprocedure meestal veel verwarring oplevert, waardoor bewoners denken dat ze voor een voldongen feit staan, als ze eenmaal geconfronteerd wor den met renovatieplannen. Het resultaat is vaak dat er van ech te inspraak geen sprake is. De bewoners van het Haagweg kwartier hebben getoond dat het ook anders kan. Toen bleek dat de renovatieplannen defini tief waren is een aantal onder hen in het geweer gekomen. Bij navraag in de buurt bleek dat de door de woningbouwvereniging voorgestelde renovatie, waar aan velen door middel van hun handtekening hun goedkeuring v.l.n.r. Reinout van Gulick, Virginia hadden gegeven, toch niet zo gewenst was. In het voorjaar van dit jaar wilde 70 procent van de bewoners geen renovatie meer. Vanuit het bewonersco mité zijn toen brieven uitgegaan naar diverse belanghebbende instanties, waaronder het mi nisterie van Volkshuisvesting, waarin de bewoners hun stand punten kenbaar maakten. Het uiteindelijk resultaat was dat in juni van dit jaar de plannen voor renovatie formeel door het mi nisterie zijn stopgezet. Wensen van bewoners In de film komen een aantal be langrijke zaken duidelijk naar voren. Er wordt door belang hebbende instanties bij renova tie meestal te weinig rekening gehouden met de wensen van bewoners. Bij bewoners blijkt de behoefte te bestaan aan meer inspraakavonden. In aanmer king genomen dat de huizen in redelijk goede staat verkeren voelen de bewoners meer voor verbetering van hun huis dan voor een volledige renovatie. Door de Welzijnsraad wordt het feit benadrukt dat er meer in vloed en betrokkenheid van be woners moet komen. In verband hiermee is het belangrijk dat de informatie over renovatieplan nen in een zo vroeg mogelijk stadium aan de bewoners be kend is. De film, die door belangstellenden geleend kan worden bij de Wel- zijnsraad kan zeker een belang rijke functie vervullen bij toe komstige renovatieplannen. "Film kan indringender werken dan stencils", aldus de leden van de filmgroep. "Door het formaat van de film (super 8) heeft in principe iedereen de mogelijk heid om de film te gebruiken. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (onderwijs) heeft gisteren de"be- stuurscommissie" voor de open bare scholen "De Ducdalf' en "De Loopplank" (lager- en kleu teronderwijs) in de Merenwijk geïnstalleerd. De commissie, waarin ouders, leerkrachten, een raadslid en een tweetal verte genwoordigers van de gemeente zitting hebben, heeft vergaande bevoegdheden om beslissingen over het onderwijs op de scholen te nemen. Het was gisteravond een aarzelend begin van de commissie. Het bleek, dat een fors aantal formele zaken nog geregeld moet worden voordat de commissie volop aan het werk kan. De voornaamste problemen waar de commissie in de komende jaren mee te maken zal krijgen zijn onder meer het maken van een onderwijsleer plan, de lokalennood in de Zijl- wijk en de integratie (het samen gaan) van kleuter- en lager on derwijs in de toekomt. Voor het experiment met de be stuurscommissie is voorlopig een periode van driejaar vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4