Massale kritiek op energienota's Juridische strijd over lichtreclame Verklaring naar Pais üiDHet Motorhuis Het nieuwe "gezicht" van de Nieuwstraal VOLWASSENENONDERWIJS IN DE KNEL Eendracht- bestuur negeert schorsing 5Konsept Woonboek handleiding voor huurder en kraker LAATSTE KANS OP EEN GRATIS WINTERKONTROLEBEURT VAN UW AUTO. alleen morgen 17november tussen 9.00 en 17.00 uur VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Op de tekening hier naast is te zien hoe de monu mentale gevels aan de Nieuw- straat en de Hooglandse Kerkgracht er uit zullen gaan zien als de omvangrijke res tauratie van het Burchthof. bestaande uit het Heerenlo gement. de Burchtzalen en het voormalig Van der Heide- complex, volgend jaar za l zijn voltooid. Demonstratie tegen geringe bouwactiviteit voor een- en tweepersoonshuishoudens (archieffoto). Zoals bekend is de eerste fase van de restauratie, het op knappen van het Heerenlo gement zelf, gereed. Dit deel van het complex zal volgend jaar het nieuwe onderkomen worden van de Openbare Bibliotheek. Daarnaast zal het complex een aantal wo ningen en een restaurant om vatten. In totaal is met de res tauratie en de inrichting een bedrag gemoeit van ongeveer 18 miljoen gulden. De woningen aan de Hoogland se kerkgracht zullen worden verkocht. De panden aan de Nieuwsteeg zullen na restau ratie worden verhuurd. De gemiddelde huur van de wo ningen zal 580 gulden per maand gaan bedragen. Dat is nog net beneden de grens waaronder huurders in aan merking zullen komen voor huursubsidie. Een goedkopere oplossing is na de kostbare restauratie, in het hart van de oude binnenstad, niet moge lijk. Het pakhuis aan de Nieuwstraat zal worden her steld maar zal wel een pak huis blijven i een vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, gisteravond, werden bezwaren geuit tegen het plan om het pand Nieuw straat 2 bij de bibliotheek te betrekken. Ook over het probleem waar de fietsen van bezoekers van de bibliotheek moeten worden gestald is nog geen duidelijkheid. Over bei de punten zal de commissie zich nog nader uitspreken LEIDEN - De onduidelijkheid over de samenstelling van de voorschotnota die energie bedrijf Rijnland heeft verzonden naar zijn verbruikers in de Leidse regio blijft be staan. Onduidelijkheid die, zoals wij gis teren meldden, is ontstaan nu Rijnland het voorschotbedrag maandelijks int. Het bedrag zou hoger liggen omdat er een deel van de niet verzonden nota over september/oktober in is opge nomen en omdat het is geënt op de komende winterperiode. Naast klachten van particulieren hebben twee raadsleden, Bleijie en Hoeven, van hun misnoegen uiting gegeven aan het College van Beheer van het Streekener- giebedrijf. Zo stelt CDA-raadslid Bleijie dat er grote onduidelijk heid bestaat of de verbruikers het bedrag met twaalf (maanden) moeten vermenigvuldigen dan wel dat een bepaald deel van het bedrag hoort bij de afrekening van een vorige periode. Hij verzoekt Rijnland inzicht te ge ven op welke wijze de hoogte van de bedragen tot stand is geko men. Bleijie wil dat alle verbrui kers alsnog over het nieuwe ver- rekening.ssysteem worden inge licht. Het CDA-raadslid vraagt zich af welke betalingsregeling Rijnland denkt te ontwerpen om de bedragen te innen. Hoeven (CPN) vindt dat de verkla ring die Rijnland over de hoogte van het voorschotbedrag geeft kant noch wal raakt. Zelfs met verrekening van de nog niet geïnde nota september/oktober moet volgens hem 75 procent méér worden betaald. Hoeven vermoedt dat Rijnland alvast vooruit loopt op de op handen zijnde verhoging van de aardgas- prijs per 1 januari 1980. Hij dringt aan op herziening van de bereke ningsmethode. Ook de buurtacties gaan door. Straatcomité Willemstraat heeft inmiddels de rekeningen van de bewoners ingezameld. Maandag ochtend worden ze terugge bracht naar het Energiebedrijf. Bewoners van de Magdalena Moonsstraat - die gemiddeld 75 tot 100 gulden per maand meer gaan betalen - hebben een lijst met 78 handtekeningen naar Rijnland gestuurd. Ze adviseren der gebruikers het voorschotbe- drag (nog) niet te betalen maar zelf een bedrag vast te stellen aan de hand van het gemiddelde jaar verbruik. "Wanneer het Energie bedrijf meent dat de bedragen wel juist zijn had er op"z'n minst beter en vollediger informatie moeten worden gegeven", aldus de bewoners, die zich afvragen of Rijnland soms ook rente over het terug te betalen bedrag geeft. De hulp- en informatiedienst van de Socialistiese Partij gaat door met het verspreiden van pamflet ten. Ze meent dat een aantal ver bruikers het voorschotbedrag niet kan betalen. Bovendien is het de SP onduidelijk waarom de nota over september/oktober niet is verzonden. Donderdagavond van zeven tot acht uur houdt de SP spreekuur over de materie in het pand Groenesteeg 33. Het Wijkkomitee Plan Noord dat ook is overstroomd met klachten stelt dat in sommige gevallen kleinere inkomens 30 tot 40van hun maandinkomen aan Rijnland moeten voorschieten. Hoofd verbruikersdienst Vonk van Rijnland benadrukt dat iedereen die inlichtingen wil over het voorschotbedrag zich tot het Energiebedrijf kan wenden. Bij stelling zou mogelijk zijn voor bijvoorbeeld degenen die hun huis onlangs hebben laten isole- LEIDEN - Het bestuur van wo ningbouwvereniging "De Een dracht" is door de raad van commissarissen geschorst. Een meerderheid van de leden raad van de woningbouwver eniging heeft bovendien een mo tie van wantrouwen tegen het bestuur ondertekend. In deze motie wordt het bestuur van "De Eendracht", ondermeer naar aanleiding van artikelen in deze krant, ervan beschuldigd geregeld dubieuze handelingen te hebben gepleegd bij de toe wijzing van woningen. De motie werd ondertekend door 27 van de 39 (onder wie het bestuur) le denraadsleden. Zoals bekend zijn gisteren door de PvdA- raadsleden Koning en Kessen vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders over de gang van zaken bij LEIDEN - "Pais neemt met ons een loopje, geen volwassenenonder wijs op een koopje". Onder dat motto eisten diverse instellingen voor volwassenenonderwijs in Leiden gisteravond duidelijk heid over hun toekomst. Dat gebeurde op een bijeenkomst in Steenevelt-school voor Ihno. Daar besloten de Leidse instel lingen en een deel van hun cursis ten (onder meer de Open School en Ouders op Herhaling) een ver klaring naar minister Pais (on derwijs) en diverse betrokken in stellingen te sturen. Daarin vragen de Leidse instellin gen onder meer om een solide fi nanciële basis voor hun werk en de mogelijkheid om waar ge wenst beroepskrachten te kun nen blijven inschakelen. Wethouder Tesselaar (onderwijs) kreeg van de Leidse Open School een rapport, waarin de moeilijk heden rond de voortzetting van het Open-School-project wor den uiteengezet. De Open School, die nu onder meer onderwijs geeft aan mensen die als maximale opleiding lagere school hebben, moet op 1 augus- tys 1980 waarschijnlijk als zelf standig project stoppen. Hetzelf de lot is de andere landelijke Open-School-projecten bescho- regeling heeft voorgesteld (de Op basis a werkwijze van de Open School moet onder deskundige begelei ding door andere instellingen worden overgenomen) ontbreekt een goede financiële regeling, al dus de Open School. Tesselaar verklaarde de eisen van de Open School te steunen, maar schetste de problemen rond de verdeling van de subsidiepot. Volledige financiering van de volwasseneneducatie door de gemeente Leiden zou neerkomen op een jaarlijks bedrag van rond een miljoen gulden. "De gemeen te heeft geen mogelijkheden om plan dat een net ingestelde werkgroep moet gaan maken zal bij de begroting voor 1981 moeten worden bekeken welke instellingen geld krijgen, en hoeveel. "Het is bijzonder moeilijk om als artikel-12 ge meente iets extra's te doen. Extra geld voor peuterspeelzalen heeft het rijk dit jaar ook al als niet noodzakelijk terzijde gescho venaldus de wethouder. Naast discussies waren er in de Steenevelt-school gisteravond ook films en informatiestandjes. Open-School deelnemers gaven een muziekoptreden weg. Onlangs is door de zogenaamde "woonboekgroep" een lijvig drukwerk uitgebracht met de alleszeggende titel "Konsept Woonboek". Een woonboek dus maar nog niet de defini tieve versie. Daar wordt op dit moment druk aan gewerkt en de samenstellers, een drie tal studenten, hopen het nog dit jaar van de persen te laten rollen. In het "woonboek", dat gezien kan worden als een soort "zwartboek"worden zo veel mogelijk aspecten van de huidige woonsituatie voor één- en twee-persoons huis houdens in Leiden belicht. Een werkje boordevol kritiek op zowel het beleid van de ge meente Leiden als op het rege ringsbeleid met betrekking tot de woonproblematiek. De samenstellers van het "Woonboek" constateren dat er in 1976 in Leiden al een te kort bestond van 7500 wonin gen. Onder de groep buiten landse werknemers 550 wo ningen gebaseerd op schat ting Stichting Rijn en Lek), onder de categorie oudere al leenstaanden 1500 woningen onder bejaarden 1300 wonin gen cijfers Bureau Huisves ting) en onder de groep met medische indicatie 2000 wo ningen. Voeg hierbij de be hoefte aan woonruimte bij meer dan 2000 jongeren tus sen 18 en 30 jaar en het cijfer van 7500 is verklaard. Om aan deze schrikbarende woningnood iets te doen moet de gemeente Leiden volgens de "Woonboekgroep" haar bouwactiviteiten voor kwali tatief goede en betaalbare huisvesting sterk verhogen. "Bij het geconstateerde tekort van 7500 woningen onder jongeren, oudere alleen staanden. tweepersoonshuis houdens. buitenlandse werk nemers, bejaarden en invali den, moei er een bouwpro gramma van minimaal 1000 woningen per jaar worden gerealiseerd zonder dat dit ten koste gaat van het bouw- plafond voor andere catego rieën woningzoekenden", zo wordt er gesteld. Verder stelt de groep dat de ge meente zo snel mogelijk een begin moet maken met de (herfbebouwing van open ga ten in de Leidse binnenstad en de bebouwing van de Leeu wenhoek de Stevenshofpolder en Roomburg, de bouw van een daklozencentrum onder gemeentelijk beheer en de realisering van noodhuisves- ting voor groepen die niet di rect in aanmerking komen voor een daklozencentrum. De Woonboekgroeppleit voorts voor open inschrijving voor woningzoekendenhet tegengaan van leegstand uit speculatieoverwegingen en het verstrekken van een woonvergunning aan krakers van uit speculatie overwe gingen leegstaande wonin gen. Kortom, uit het woonboek kan een indrukwekkende lijst van constateringen en verlangens worden samengesteld. Op zichzelf aardig maar het zou nog aardiger zijn wanneer bij die verlangens kele mogelijkheden aangegeven voor de waarop een en ander ten uit voer kan worden gebracht. Je kunt je daarbij afvragen of dat nu wel de taak van zo n "Woonboekgroep" is. Feit is in elk geval dat een groot gedeel te van het "Woonboek" veel weg heeft van een verlang lijstje en daarnaast van een droge opsomming van tekort komingen op plaatselijk en landelijk niveau met betrek king tot de woningbouw- problematiek. Veel interessanter en nuttiger is daarentegen het overige deel van het Woonboek-concept. Dit deel staat boordevol flti dische informatie (rechten en plichten van huurders) en tips voor huurders en krakers. Dit deel, hoewel het nog niet ge heel compleet is, vormt voor iedere kamerbewoner en huurder van een woning een handig en aanbei^elenswaar- dig naslagwerk. Een heleboel conflicten tussen huurders en verhuurders kunnen met be hulp van de inhoud van dit gedeelte worden voorkomen of uit de wereld worden gehol pen. Het wachten is nu op de kritiek van de verschillende belan gengroepen en particulieren op het "Konsept Woonboek" waarna de samenstellers zich opnieuw over de inhoud zul len buigen om nog dit jaar het definitieve "Woonboek" te kunnen uitbrengen. rissen uitgeschreven vergade ring, afgelopen woensdagavond, is de motie van wantrouwen aan de orde gekomen maar niet in stemming gebracht. In dezelfde vergadering besloot de raad van commissarissen wel tot schor sing van het bestuur. Volgens voorzitter Mittelmeijer van "De Eendracht" kan het bestuur niet naar huis worden gestuurd om dat de vergadering niet correct, volgens de statuten van de wo ningbouwvereniging, is uitge schreven. Het bestuur van "De Eendracht heeft daarom te ver staan gegeven dat lij zich voor alsnog weinig van de motie en van de schorsing zal aantrek ken. LEIDEN - "Het is een burgerplicht om 's avonds de gordijnen te slui ten vanwege de energieschaarste Bovendien zie je dan de lampen van de lichtreclame van mijn cliënt niet", vertelde gisteren de advocaat van de heer F. van Beu- kering tijdens de openbare ver gadering van de commissie voor de beroepschriften. Makelaar Van Beukering aan de Zonnebloem 72 heeft al bijna een jaar een lichtreclame voor zijn Elke automobilist is welkom, ongeacht het merk auto dat hij rijdt. Maak tevens gebruik van onze zeer voordelige aanbiedingen, o.a. accu's, banden, olie, antivries etc. Rij maar eens binnen in de garage van Het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk 5 te Leiden. pand hangen. Dit bord werd op gehangen, na een mondelingen toezegging van een gemeente ambtenaar. Al eerder kwam de gemeentelijke commissie voor beroepschriften tot de uitspraak dat Van Beuke ring zijn lichtreclame moest ver wijderen. Dit was in juni van dit jaar. Van Beukering diende hiertegen een bezwaarschrift in, krachtens de AROB-wet. De heer Schakel, advocaat van de makelaar had felle kritiek op de gemeente Leiden. Volgens hem ■ÉMHB belangengeschil tijds namens het college van B W had gezegd." Van Beukering zegt dat door het verwijderen van de lichtreclames zijn belangen worden geschaad: "Toen het licht van de reclame uit moest, dachten verschillende klanten, dat ik met vakantie Voor f 16.000 bouw materialen was het een belangengeschil en i i 1 geen rechtsgeschil. Daarom moet ÏOIIKCI I'llKl cl tl 41 de beslissing worden opgeschort tot de Raad van State een beslis sing heeft genomen. LEIDEN - Er is bouwmateriaal ter waarde van 16.000 gulden gesto len uit een opslagplaats op een vr o bouwwerk langs de Oosterkerk- De heer Van Beukering zegt Het straat De Rotterdamse firma deed giste- angifte van deze diefstal Het een brief waarin stond dat de betrokken ambtenaar, die de toezegging heeft gedaan, onbevoegd was. Maar gisteren vertelde de voorzit ter van de commissie, de heer Olivier, dat de ambtenaar het des- ontvreemde materiaal had e taal gewicht van 700 kilogram. Cr wordt 25.000 meter installatie- draad en 300 kilogram koper draad vermist. Van de dader ont breekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3