Loongesprek wordt voortgezet Shell -winst weer omhoog Ambtenarensalarissen 0,36 procent omhoog Partijen gaan zich beraden over belastingvoorstel regering Premies voor aow en aww kunnen omlaag Sluiting van IHC-Versehure onvermijdelijk Cao-aanbod bij Albatros afgewezen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 Melkhandel op de bres voor de melkfles DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse melkhandelaren gaan aan het einde van deze maand een actie voeren om de consument weer te. winnen voor het gebruik van de melkfles. De melkhandel wil met deze actie inspelen op uit spraken, van minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhygiëne die onlangs op een congres in Utrecht wees op de steeds toenemende afval problemen met weggooiver- pakkingen. De melkhandelaren zijn van mening dat de consument melk in flesverpakking nog steeds gunstig gezind is. Bij een stijging van de verkoop van flessen melk zullen de fa brikanten weer genoodzaakt zijn meer melkflessen te pro duceren. Een woordvoerder van de melkhandelarenorga- nisatie legde er overigens de nadruk op dat de actie zeker niet gericht is tegen het beleid van de Nederlandse melkfa- brikanten DEN HAAG (ANP/GPD) - Werkgevers en werknemers r* DEN HAAG (ANP/GPD) - Werkgevers en werknemers gaan verder praten met elkaar over de vraag of zij kun nen komen tot een aantal gemeenschappelijke uit gangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1980. Daarna volgt dan weer een gesprek van beide par tijen met het kabinet Dit is de uitkomst van het overleg, dat gisteren in Den Haag is ge voerd tussen werkgevers, werk nemers en het kabinet. De ver wachting voor het gesprek was dat partijen zonder resultaat uit elkaar zouden gaan. Dat zou dan hebben betekend dat er per be drijfstak tussen vakbonden en werkgevers moet worden onder handeld over de arbeidsvoor waarden. Zo is het de afgelopen jaren altijd gegaan. Tijdens de besprekingen kwam het kabinet met het voorstel de belas tingen te verlagen voor de inko mens tot 32.000 gulden. Die maat regel kost de staat ongeveer 300 tot 400 miljoen gulden en komt neer op een loonsverhoging van zo'n 0,3 procent. Met deze belas tingverlaging probeert het kabi net looneisen van de kant van de vakbeweging te voorkomen. De FNV wil volgend jaar een loons verhoging van 2 procent, het CNV 1 procent. Minister Albeda van sociale zaken wil dat de vakbonden niet meer dan een half procent loon meer vragen. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei in reactie op het kabi- DEN HAAG (ANP) - De So ciale Verzekeringsraad heeft gisteren staatsse cretaris De Graaf van speciale zaken geadvi seerd voor de aow, aww en de kinderbijslag vol gend jaar iets lagere pre mies vast te stellen dan de Sociale Verzekerings bank had besloten. Zonder rekening te houden met de plannen van het kabinet (half jaarlijkse korting op de uitkerin gen en niet laten doorwerken bouw- en uitzend-cao's) moet de aow- en aww-premie volgens de raad uitkomen op 11,7 procent. Worden de kabinetsplannen wel WEERRAPPORTEN ingecalculeerd dan wil de Verze keringsraad een premie van 11,5 procent. In beide gevallen is dat 0,1 procent lager dan de Sociale Verzekeringsbank had besloten, een vorige vergadering wilde de raad op voorstel van FNV-verte- genwoordiger Herman Bode geen genoegen nemen met de op stelling die de Sociale Verzeke ringsbank had gemaakt. Die be rekening ging slechts uit van het doorgaan van de kabinetsplan- De raad vroeg toen in het voetspoor van Bode aan de Sociale Verze keringsbank om een tweede be rekening, waarbij geen rekening zou worden gehouden met de re geringsvoorstellen. De FNV verzet zich tegen die voor stellen en staat op het standpunt dat eerst het parlement er zijn goedkeuring aan moet hechten voordat er rekening mee hoeft te worden gehouden. netsvoornemen dat het niet uit gesloten is dat het CNV de eerder gestelde looneis van 1 procent zal verlagen tot het uitgangspunt van het kabinet, namelijk 0,5 pro cent. FN V-voorzitter Wim Kok zei, dat de federatieraad ("het parlement") van de FNV de belastingvoor stellen van de regering kritisch zullen bekijken. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de eis van 2 procent wordt verlaagd. Wel zei Kok, dat die 2 procent niet hele maal van tafel zou kunnen ver dwijnen. Na afloop van het beraad van giste ren dat enkele uren duurde, ble ken zowel minister Albeda als vakbeweging- en werkgevers voorzitters optimistisch. FNV- voorzitter Kok zei van de werk gevers te hebben begrepen, dat zij bereid zijn arbeidstijdverkor- tende maatregelen voor de ko mendejaren te willen bespreken. "Ons uitgangspunt is een ar beidstijdverkorting van 10 pro cent in de komende vier jaar te bereiken. Dit alleen uit een oog punt van herverdeling van het beschikbare werk", aldus Kok. Minister Albeda had gezegd, dat het kabinet bereid was bij te dra gen aan het bereiken van arbeids- tijdverkortende maatregelen, zo als men ook bereid was bij te dra gen aan de handhaving van de koopkracht. Het kabinet was volgens hem beslist niet bereid door deze bijdragen het financie ringstekort (het tekort om alle uitgaven te dekken) van de over heid te vergroten. Het bedrag dat gemoeid is met de belastingver laging moet worden gevonden in extra bezuinigingen. Overigens geldt deze belastingver lichting ook voor de trendvol gers, maar niet voor de ambtena ren. Volgens Albeda zal de koop kracht van de modale ambtenaar 0,4 procent achterblijven bij de koopkracht van de modale werk nemer, die dan op 0 zal uitkomen. Werkgeversvoorzitter Van Veen(links), CNV-voorzitter Harm van der Meulen (midden) en FNV-voorzitter Kok, praten even met elkaar voorafgaand aan de besprekingen met het kabinet. DEN HAAG (ANP) - De salarissen voor overheidsperso neel zullen met ingang van 1 januari 1980 per maand met 0.36 procent worden verhoogd, met een minimum van 6.90 gulden per maand. De verhoging is bedoeld als voor schot op de eindafrekening over 1979. a hedenmorgen 7 i Sis sas Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. 6 -0 mist 5 -0 geh. bew. 6 1 mist 7 -2 geh. bew. 7 3 zwaar bew. 21 licht bew. 13 regen 5 zwaar bew. 8 half bew. 6 zwaar bew. 6 licht bew 7 zwaar bew 2 onbew. 15 8 4 motregen 4 1 46 zwaar bew. 6 3 1 licht bew. 10 3 0 licht bew. 16 11 0 half bew. 15 8 3 zwaar bew. 4 1 04 licht bew. 13 4 04 -6 1 17 15 17 half bew. geh. bew. geh. bew. 10 6 6 zwaar bew. 4 zwaar bew. 19 - i licht bew. 17 12 0 regenbui 25 19 02 onbew. 23 13 0 onbew. - 15 'waar bew. 21 9 04 Tandarts specialisten duurder ZEIST (GPD) - De Ziekenfonds raad krijgt een aanvullende overeenkomst tussen de fondsen en de tandartsspecialisten ter goedkeuring voorgelegd. Het gaat om een tariefsverhoging van 3,07 procent; het bestuur van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen heeft zich met dit resultaat akkoord ver klaard. In juni van dit jaar keurde de ZFR de oorspronkelijke overeen komst goed, maar staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezond heid) ging tot schorsing o ver. Zij wilde eerst bekijken of de rege ling in strijd was met het prijs beleid van de regering en de maatregelen van Bestek '81. De geschorste overeenkomst voor zag in een lagere tariefsaanpas sing dan nu het geval is. Het onderzoek leidde tot de conclusie dat de inkomensont wikkeling van deze specialisten verdere stijging van tarieven toelaat. Mevrouw Veder spreekt in een brief aan de betrokken partijen zelfs van 3,35 procent. DEN HAAG (ANP) - De winst van de Koninklijke Shell groep is het derde kwartaal verdubbeld ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. Het resultaat bedroeg 720 miljoen pond (2.8 miljard gulden) tegen 293 miljoen pond (1.1 miljard) in het derde kwartaal van 1978. Worden de gevolgen van de valutaomrekeningen niet meegerekend dan komt het nettoresultaat uit op 887 miljoen pond tegen 265 min, zo blijkt uit het kwartaalbericht. Het nettoresultaat over de eerste negen maanden bedroeg 2048 min pond tegen 687 min. en vóór het effect van valutaomrekeningen 2091 min. tegen 850 min. Het resultaat werd in een periode van sterk stijgende prijzen aanmerkelijk beïnvloed door de door de meeste Shell-maatschappijen toegepaste methode van voorraadwaardering alsmede door het effect van valuta omrekeningen en door het vrijvallen van belastingvoorzieningen in het Verenigd Koninkrijk die sinds 1973 getroffen waren in verband met de fiscale waardering van voorraden. Deze factoren buiten beschouwing gelaten was het nettoresultaat over het derde kwartaal en over de eerste negen maanden resp. ongeveer 35 procent hoger dan een jaar geleden, aldus Shell. Minister Van Aardenne van economische zaken voelt niets voor invoering van een extra belasting op de winsten van de olieconcerns. Hij liet dit gistermiddag blijken bij het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Ka- Het Pvd A-kamerlid Van der Hek bepleitte, onder verwijzing naar de "aan zienlijke" winsten van deze bedrijven, een extra winstbelasting als er sprake zou zijn van een overmatige winst. Minister Van Aardenne, die stelde dat er sprake is van flinke winststijging, vroeg zich af wat overmatig is. Hij becijferde dat de olieconcerns in ons land - na enkele jaren van verlies - nu winsten maken variërend van 100 miljoen gulden tot duidelijk boven een half miljard. fri het (korte) debat werd gevraagd meer gelden uit de winst ten goede te laten komen aan onderzoek en ontwikkeling. Minister Van Aardenne betuigde daarmee zijn instemming en zei de winsten ook graag aange wend te zien voor investeringen. Het vraagstuk van de kolenvergassing maakt "een niet onbelangrijk" deel uit van de discussies daarover, aldus de bewindsman. Dit is het resultaat van het overleg dat de vijf ambtenarencentrales gisteren hebben gevoerd in het centraal georganiseerd overleg met het ministerie van binnen landse zaken. De ambtenarensalarissen volgen normaal gesproken de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. Dit betekent dat aan het begin van het jaar eventuele verhogin gen van de salarissen het karak ter hebben van een voorschot. Aan het einde van het jaar volgt dan de zogenaamde nacalculatie. Deze is gebaseerd op de gegevens over de loonontwikkeling in het bedrijfsleven gedurende twaalf maanden vanaf 1 juli. De regering heeft nu voorgesteld om bij de bepaling van de nacal culatie de doorwerking van de ontwikkeling in de bouw- en uit zend-cao's buiten beschouwing te laten. De centrales willen hier over volgens het ministerie van binnenlandse zaken echter eerst nog overleggen met de minister. Het nu vastgestelde bedrag moet daarom worden beschouwd als een voorschot op de eindafreke ning. De vijf centrales voor overheids personeel hebben unaniem de voorstellen van het kabinet om de kinderbijslagregeling voor ambtenaren te wijzigen, van de hand gewezen. Dit gebeurde vol gens het ministerie van binnen- Hoge rente LONDEN (Reuter) - De Britse cen trale, bank heeft haar minimum rente (vergelijkbaar met het bankdisconto in andere landen) gisteren met niet minder dan drie procent verhoogd tot zeventien procent. Dat is nog twee procent hoger dan het recordpeil dat in oktober 1976 werd bereikt toen het pond sterling op de wissel markten onder zware druk stond. landse zaken nadat gebleken was dat het kabinet niet akkoord kon gaan met het compromisvoorstel, dat de centrales vorige week in dienden. De grootste van de vijf ambtena rencentrales, het ACOP, heeft geen moeite met het vastgestelde percentage waarmee de ambte narensalarissen per 1 januari zullen worden verhoogd. De problemen rond de doorbereke ning van de ontwikkelingen van bouw- en uitzend-cao's blijven voorlopig nog onopgelost, aldus ACOP-woordvoerder Metse laars. Die zullen moeten worden opgelost als minister Wiegel weer in staat is aan het overleg met de ambtenaren deel te nemen. Het Ambtenarencentrum zegt dat de salarissen van overheidsper soneel door de regeringsvoor stellen met betrekking tot de doorberekening van de bouw- en uitzend-cao's ruim twee procent dreigen achter te blijven bij het bedrijfsleven. Dit is de zoveelste inbreuk op het gezamenlijk over eengekomen trendbeleid, aldus een woordvoerder. Veiling Leiden Andijvie 0,47-0,83, snijbonen 10,40-10,70, boerenkool 0,38-0,63, rode kool 0,15, gele kool 0,25-0,29, prei 0,68-0,90, spruiten A 0,92-0,94, spruiten B 0,94-0,95, spruiten C 0,76, D 1,20, uien 0,21-0,42, waspeen 0,52, witlof 3,45-3,90, meloenen 0,80, bloemkool 1x6 2,20-2,25, bloemkool 8 st 1,50, bloemkool 10 st 1,15, knolselderij 0,34-0,58, sla zwaar 0.26-0.32, licht 0,18-0,25, bleekselderij 0,63-0,76, peterselie 0,19-0,39, selderie 0,18-0,23 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. Andijvie per kg 0.35-0.39; Boe- rekool kg 0,45-0,51; Rode kool kg 0,25 Groene kool kg 0,21-0,43; Spitskool kg 0,21-0.43, Bospeen I bos 0,50-0,84, Was peen AI kist 7,10-13.80; All 3,20-2.80 BI 11-18,60; Bil 9.40; Cl 6,70-7,30; aanvoer 25 ton; Breekpeen kist 6,40-8,60; Selderij per bos 0,24-0.29; Knolselderij st 0,17-0,48; Krulpeterselie bos 0.61 Specificatie bloemkool; Sortering 8 p. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economische za ken heeft de commissies voor economische zaken en voor so ciale zaken uit de Tweede Kamer vertrouwelijk laten weten, dat sluiting van de nieuwbouw-afde- ling van IHC-Verschure in Am sterdam "onvermijdelijk" is. De minister zegt zijn beslissing te baseren mede op een rapport over een onderzoek "naar de on vermijdelijkheid van collektief ontslag bij de nieuwbouw-afde- ling van IHC-Verschure in Am sterdam". Dit onderzoek resul teerde tot de slotsom dat "on danks de aanwezigheid van een personeelsbestand van ongeveer 300 personen, een behoorlijk produktie-apparaat en een bewe zen goede produktiviteit het col lectief ontslag op dit moment on vermijdelijk is". Een andere conclusie uit het (ge heime) rapport is, dat nader zou kunnen worden nagegaan in hoeverre een zelfstandig opere rende pijpenfabriek en houtbe werkingsafdeling levensvatbaar zouden kunnen zijn. De moge lijkheden hiertoe worden "zeker niet uitgesloten" genoemd. Minister Van Aardenne tekent hierbij aan, dat in het kader van deze suggesties gedacht moet worden aan twee bedrijfjes met niet meer dan tien tot 15 man per soneel elk. Gezien de grote onzekerheden en risico s die aan een dergelijke constructie kleven, zegt hij "dui delijke voorkeur" te hebben naar integratie van deze activiteiten en overgang van de betrokken me dewerkers naar andere onder nemingen, waarvoor belangstel ling bestaat en waartoe moge lijkheden aanwezig lijken. BOTTERDAM (ANP) - Op een eer- ste vergadering hebben leden van de Industriebond FNV gis teravond het laatste cao-bod van de directie van de kunstmestfa- bnek Albatros-UKF in Rotter dam afgewezen. Dit betekent dat het 700 man tellende produktie- personeel zonder cao-1979 zit. Bij Albatros in Rotterdam werken in totaal 1200 man personeel. Tijdens de recente periode van ar beidsonrust in het Waterwegge bied staakte het produktieperso- neel van Albatros ongeveer een week om de directie te dwingen een begin te maken met de invoe ring van een 35-urige werkweek in een vijfploegendienst. De actie leverde geen succes op. Het aanbod van de directie dat nu door een deel van de Albatros- medewerkers is verworpen kwam neer op twee extra vakan tiedagen voor iedereen en drie door dè directie vast te stellen snipperdagen erbij voor het per soneel dat in volcontinudienst werkt. Vandaag zou een tweede cao-ver gadering voor het bij de FNV aangesloten personeel van Alba tros worden gehouden. Vakbondsbestuurder Piet Jansen verwacht dat ook op deze verga dering het bod van de directie zal worden verworpen. Volgens Jan sen zal dat betekenen dat de In dustriebond nu er geen cao-1979 is - de handen vrij heeft om direct al te beginnen met het voorberei den van de onderhandelingen voor een cao-1980. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 72,50 24,00 50,50 74,00 203.00 22,00 204,00 16K!50 26.10 15.20 338.00 2130,00 2130,00 47,80 183,00 299,00c 107,00 20.20 185,50 321,00 318.00 268,00 38.00e 122,50 1,34 895,00 63000 128,50 214,00 W.U. Hyp. Wyers Wijk en He 88,30 41.50e 92,00e 339.00 39.10 139,00 goud en zilver buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vrijdag een rustig beeld te zien gegeven. De internatio nals zetten evenals Wall Street de stijging van gisteren nog wat ver der voort, maar de rest van de ac tieve markt gaf een licht afbrok kelend beeld te zien. De staats fondsen waren verder op hun re tour. Unilever bleef het het beste doen en boekte, rekening houdend met het interimdividend, een winst van f 2,40 op f 114,80. Koninklijke Olie ging zestig cent omhoog naar f 150,50, Akzo was zestig cent be ter op f26,10, terwijl Philips en Hoogovend beide een dubbeltje hoger waren op f21,90 resp. f24,10. Heineken werd een gulden goed koper op f76 en ook KLM moest fraetioneel terrein prijsgeven. Dcli begon fl,50 lager op f89, waarna een verdere afbrokkeling zichtbaar werd. Ook HVA kwam wat lager uit de startblokken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31