Leiden maand in teken apartheid eidse agenda Woonschip in Ringvaart mag blijven liggen Centrale voor Pleeggezinnen krijgt subsidie Huisvlijt te kijk in Zoeterwoude Johnny Kraaykamp en Teddy Schol ten te gast bij Rode Kruis Groot aantal activiteiten op stapel LEIDEN - De Leidse wereldwinkel, de werkgroep Zuide lijk Afrika en de Boycot Outspan Actie (BOA) houden van 1 tot 22 december in Leiden een actie tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Het gemeentebestuur van Leiden heeft 10.000 gulden beschikbaar gesteld om de kosten te dek ken. ZOETERWOUDE - De huisvlijttentoonstelling ,die de Hervormde Jeugdraad houdt in Ons Huis in Zoeterwou de. belooft een succes te worden. Gisteravond was er gelegenheid tot inleveren van de te tentoonstellen en te verkopen artikelen. Vele mensen hebben hieraan gehoor gegeven. Vanmiddag om 15.00 uur is de verkoop begonnen in de vorm van een bazaardie tot vanavond laat zal doorgaan De opbrengst van de bazaar is gedeeltelijk voor het jeugdwerk in Zoeterwoude en gedeeltelijk voor de Dorpskerk bestemd. Johnny Kraaykamp met Teddy (beer) Scholten op schoot. De werkgroep "Kerken - Zuid- Afrika" van de Leidse studente- necclesia (een studentengemeen te waarin verschillende geloofs richtingen samenwerken) heeft een informatiepakket samenge steld voor de kerken ter voorbe reiding voor zondag 16 decem ber. In 1961 werd op die datum de bevrijdingsbeweging "Speer van het volk" in Zuid-Afrika opge richt. In het pakket worden onder meer suggesties voor kerkdien sten gedaan. Alle Leidse paro chies en kerkelijke gemeenten zijn opgeroepen om aan de actie dag mee te doen. OEGSTGEEST - De Centrale voor Pleeggezmnen in Zuid-Holland en Zeeland heeft de gemeente Oegstgeest gevraagd een eenma lige subsidie toe te kennen voor de werving van pleeggezinnen. De kinderbeschermingsinstellin- Drempels in gedeelte van Rembrandtlaan OEGSTGEEST - In het gedeelte van de Rembrandtlaan tussen de Nicolaas Maaskade en de Jan Steenlaan in Voorschoten komen twee verkeersdrempels. De bewoners van de Rembrandt- straat vinden dat de veiligheid daar van hun kinderen wordt be dreigd door de hoge snelheden van het verkeer. Zij hebben daar om het college van burgemeester en wethouders in Voorschoten verzocht om in de straat snel- heidsbeperkende maatregelen te treffen. Aanvankelijk hadden de bewoners gevraagd om vier drempels. Na overleg tussen gemeente en buurtbewoners is echter besloten tot de aanleg van twee verkeers drempels. waarvan éen met weg versmalling. Er is namelijk reeds een plan voorhanden dat ver keersmaatregelen in een groter verband inhoudt. Dit totaalplan beslaat het Frans Halsplantsoen, het Govert Flinckplantsoen, het Jan van Govenplantsoen en de Nicolaas Maeskade. De snel- heidsbeperkende maatregelen die in dit plan worden beschre ven zullen echter pas (getroffen) kunnen worden na oplossing van de financiële problemen en na overleg met de buurtbewoners. Vrouwen stelen duizend gulden dameskleding LEIDEN - Dankzij een tip van het personeel van De BROEKEN SPECIALIST AAN DE Haar lemmerstraat kon de politie gis teren twee vrouwen aanhouden, die kleding ter waarde van 1000 gulden hebben ontvreemd. De twee vrouwen verbleven tijde lijk in Leiden. Toen de politie één van de vrouwen aanhield, wist haar vriendin te ontsnappen. La ter kon ook deze winkeldievegge in haar woning worden aange houden. De buit bestond hoofd zakelijk uit dameskleding. Beroep voor de Boshuizerwijk LEIDEN - De hervormde wijkge- meente Boshuizerwijk (Zuid- West) heeft gisteravond in de va cature van ds. Boogert een be roep uitgebracht op ds. G. van Hoogstraten te Pijnacker. Ds. Van Hoogstraten (48) was eerst predikant in Hoogezand-Sap- pemeer en in Gorinchem voordat hij in 1973 naar Pijnacker ging. De Leidse studentenverenigingen SSR, Catena, Augustinus en Mi nerva organiseren van 1 tot 22 de cember discussieavonden over Zuid-Afrika. SSR laat bovendien tien procent van de netto-winst van de bar in de sociëteit ten goe de komen aan een anti-apart- heidsproject in Zuid-Afrika. Een aantal instituten van de rijksu niversiteit Leiden organiseert op 14 december een activiteitendag over het thema en werkt aan een informatiemap. Het Leidse Vrije tijdscentrum houdt op 11 de cember een filmavond en de In dustriebond FNV organiseert op gen krijgen namelijk van het rijk alleen een subsidie voor kinderen die via een kinderrechter aan de instelling zijn toevertrouwd. De laatste jaren stijgt echter het aan tal kinderen dat langs andere we gen dan de rechter onder de hoe de van de kinderbescherming komt. Die kinderen worden meestal in een pleeggezin ge plaatst. Omdat het opnemen in pleeggezin nen van kinderen, en met name „niet-justitiële" kinderen, in Ne derland weinig bekend is, willen de pleeggezinnencentrales de mensen informeren over hun werk. Dit kan gebeuren middels verenigingen, beurzen, tentoon stellingen en dergelijken. Hierbij dient het gesproken woord te worden ondersteund door ge luidsfilms en diaseries. Dit alles zou de werving van pleeggezin nen ten goede komen. Het ministerie van justitie, die wel de selectie en plaatsing van kin deren in pleeggezinnen betaalt, meent dat het werven van gezin nen niet op zijn weg ligt. Hierdoor dreigen de pleeggezinnen-cen trales tussen wal en schip te ra ken. Dat is er de reden van dat de instellingen nu een bijdrage van de gemeenten verlangen. In to taal zou er een bedrag van 20.000 gulden bijeen moeten komen, dat over de gemeenten verdeeld zal worden naar het aantal inoners. Op deze manier berekend, zal aan Oegstgeest een bijdrage van 250 gulden worden gevraagd. De commissie voor onderwijs en maatschappelijke aangelegen heden en de commissie voor fi nanciën en openbare zaken van Oegstgeest hebben de raadsver gadering geadviseerd om het verlangde bedrag aan subsidie toe te kennen. Zij willen echter wel heel duidelijk stellen dat het hiet om een eenmalige subsidie gaat, en dat aan een eventueel herhaald verzoek geen gehoor zal worden gegeven. De raad zal vol gende week een besluit in deze zaak nemen. 12 december een protestbijeen komst tegen bedrijven die zaken doen met Zuid-Afrika. Onder het motto "Leiden tegen apartheid" stellen ongeveer tien beeldende kunstenaars uit Lei den van 7 tot 22 december werk ten toon in De Waag. Daarin tre den ook Nederlandse schrijvers, onder wie een groot aantal Leid se, op 11 december op. Ook de Zuid-Afrikaanse dichter Mazisi Kunene zal van de partij zijn. De schrijvers werken ook aan de uit gave van een bundel over Zuid- Alrika, het apartheidsregime daar en de relatie Nederland- Zuid-Afrika. Het gaat Onder meer om J.B. Charles, Manuel Kneep- kens, Frank Koenegracht, Bou de wijn Büch en Wim van Bins- bergen. Verscheidene Leidse scholen doen door middel van projecten mee aan de actie tegen de apartheid. VOORSCHOTEN - De door het Rode Kruis georganiseerde ver kooptentoonstelling die gister avond officieel werd geopend in de kerk aan de Voorstraat in Voorschoten, heeft veel belang stellenden getrokken. Op de ten toonstelling waren artikelen te koop die door de deelnemers van de welfare-afdeling zelf waren gerrlaakt. Het doel van de verkoop was niet zozeer het vergaren van geld, als wel het bevrijden van gehandi- capte of eenzame mensen uit hun isolement. Er waren gisteravond ook enkele bekende Nederlan ders zoals Johnny Kraaykamp en Teddy Scholten op de tentoon stelling aanwezig, die zich geheel belangeloos inzetten voor het Rode Kruis. De verkooptentoonstelling is nog tot vanavond 20.00 uur geopend. HAARLEMMERMEER - De gemeente Haarlem mermeer zal voorlopig niet overgaan tot het weg slepen van de woonboot van de familie Meijer die al acht jaar bij de Hillegom- merdijk in het water van de ringvaart ligt. Ambtenaar Van Duin zei deze week ten overstaan van de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te dat de gemeente bereid is het oordeel van dat rechtscollege af te wachten over het protest dat Meijer in Den Haag aanhangig heeft gemaakt. Het kan wel zes tot twaalf maanden duren voor dat de afdeling aan behandeling van die zaak toekomt. Niet gelukkig Bootbewoner Meijer bleek na af loop van de zitting allerminst gelukkig met de gang van zaken. Hij had zekerheid willen hebben en betoogde op luide toon dat er slachtoffers zouden vallen indien Haarlemmermeer ooit tot versle pen zou overgaan. Meijer had bij de Raad van State beroep aange tekend tegen een besluit van B en W van Haarlemmermeer die zijn protesten niet wilden honoreren. De gemeente had Meijer in juli namelijk al aangezegd dat hij van zijn illegale plaats aan de Hille- gommerdijk zou worden wegge sleept. Meijer weigert een zogeheten wachtplaats in te nemen aan de Cruciusdijk te Vijfhuizen. Ener zijds, zo stelde raadsman Homan het, omdat mevrouw Meijer haar moeder verzorgt die in het nabij gelegen Beinsdorp woont. An derzijds gaan de kinderen naar school in de buurt van de huidige ligplaats. Meijer voegde daar la ter zelf nog aan toe dat zijn kinde ren het drukke verkeer in Vijf huizen niet gewend zijn. Wel kennen zij de ruimte en vrijheid bij de huidige ligplaats. Tijdens de zitting bleek gisteren dat de gemeente geen haast heeft met het verslepen van de woonboot. Reden waarom mr. Homan op voorstel van Stateraad Boukema besloot het schorsingsverzoek ten aanzien van de gemeentelijke weigering in te trekken. Ook hij meende dat op de toezegging van Haarlemmermeer gewacht kon worden waar het de uitspraak in de hoofdzaak betreft. Voor Meijer lijken de kansen op een gunstige beslissing niet bijster groot te zijn. Al geruime tijd terug besloot de Raad van State dat woonbootbewoner Theo Schoen, die ook aan de Hillegommerdijk lag, versleept mocht worden. Meijer klampt zich echter vast aan uitspraken van twee burger rechters dat hij met zijn woon boot geen overlast bezorgt aan de bewoners van de Hillegomse wijk die de laatste jaren is verre zen nabij de ligplaats. Het ge rechtshof in Amsterdam consta teerde verleden jaar echter ook dat Meijer in strijd handelt met de Algemene Politie Verordening van de gemeente Haarlemmer meer. Complot De gemeente besloot daarop de bootbewoner wederom aan te schrijven dat hij moet verdwij nen. Meijer ziet het evenwel als een complot. „Hillegom en Haarlemmermeer hebben samen afgesproken me kapot te maken. Als de een zou verliezen ging de ander door, dat stond al vast", zo stelde hij. Expositie Wassenaarse kunstenaars Bestuurder raakt gewond bij botsing LEIDEN - De 33-jarige bestuurder van een personenauto, C.S. uit Leiden, is gistermiddag met ze ven ribfracturen, een rechterk niefractuur en inwendig letsel overgebracht naar het Acade misch Ziekënhuis. Op de kruising Smaragdlaan/Ro bijnstraat verleende een vracht wagen geen voorrang. De perso nenauto botste tegen de vracht wagen en raakte totaal vernield. De bestuurder van de personen auto ligt nog steeds in het Aca demisch Ziekenhuis. LEIDERDORP - De Van der Does Liethorpgroep (Leider- dorpse padvinders) houdt het volgende weekeinde weer de jaarlijkse rommelmarkt. De markt wordt gehouden in ge bouw De Zandput nabij de Mau- ritssingel. Hij is vrijdag van 19.00 tot 22.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Er zullen spullen te koop zijn als radio en stereoapparatuur, tv s, fietsen, brommers, koelkasten, speelgoed en boeken. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 Vrijdag Leiden - Leids Vrijetijdscentrum - Bree- straat 66. Optreden van de groepen Samba Salad en Super Combo Cornelia, 21 uur. Het Parlement - Nieuwe Rijn 52, Jaar vergadering PvdA, 20 uur. Ars Aemula - Pieterskerkgracht 11, Kunstmarkt 19.30-22 uur. Za. van 12.30-17.30 en Zo. van 12.30-17.30 uur. Schouwburg-Timdeler Club, 20.15 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 35, "Huize Bella Mira, 20.30 uur. Het Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zoeterwoude - in "Ons Huis", huisvlijt tentoonstelling annex bazaar. Leiderdorp - 19 uur, rommelmarkt en veiling, van de Liethorpgroep in de "Zandput" (nabij Mauritssingel). Zon dag vanaf 10.00 uur. Zaterdag Leiden - De Valkenier - Valkenpad, Ba zaar van 10-22 uur. Haven - Intocht Sinterklaas om 1 uur. Holiday Inn - Haagseschouweg 1, Mun ten- en penningenbeurs, 10-17 uur. Hot-House - In het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, Hans Dulfes en Rob v.d. Bergen, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, "II 'Inno cente van Visconti, 21.30 uur. Schouwburg - "De jonge weduwe zoekt een stapelbed", 20.15uur. LAK-theater - Levendaal 150, Toneel groep De Appel, "Zerken". Microtheater Imperium - "Huize Bella Mira", 20.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zoeterwoude - Intocht Sinterklaas in het Gemeentehuis om 1 uur. Wassenaar - Auberge de Kieviet, ten toonstelling van Addi Kulinga-Kwak- kelstein om 15.00 uur. Toneelclub "Dialoog", 19.00 uur, in het Jeroenhuis, aan de Kerkstraat, "Terug naar Warschau" Zondag Leiden - Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, familie instuif 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Indonesisch poppenspel, 14-15.30 uur. Strandloop - 10.00 uur start bij het kof fiehuis, Wassenaarse Slag. Middelweg 19c, - Kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. LAK-theater - Levendaal 150, kinder voorstelling: De Poppenkeet: "De sores van Pellinores", 15.00 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morskwartier, noord binnenstad. Noorderkwartier en Groenoord), R. Taytelbaum, Hogewoerd 138, telefoon 120266. Wyk 2 (Kooi en Me- renwijk) P. Dersjant, Hooigracht 61, tele foon 123752. Wijk 3 (De Waard. Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad) S. Smid, Cobetstraat 43, telefoon 130177. Wijk 4 (Zuid-West en Haagweg- kwartier), tot zon. 8 uur vm. B. Roos, Zo- cherstraat 1,766123, zo. v.a. 8 uur, F. Lahr Zoeterwoudse Singel 11, telefoon 120347. Leiderdorp - J. van Beek en J. van der Linde, Hoofdstraat 8, telefoon 894539. Oegstgeest - E. van Walcheren, Oranje laan 29, telefoon 152130. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond. Telefoon 01711-10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken, in de regio Leiden wordt waargenomen van 16-23 november door apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 124808. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, telefoon 2525. Indien het 's avonds na 11 uur niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, telefoon 122444 ge bruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - v.d. Waalslaan (Gezond heidscentrum), telefoon 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong Ka- gerplein 307, Sassenheim. Telefoon 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder - B. Roest, Haaghuishof 5, telefoon 890450. Week endregeling dierenartsen Krol/Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Kenne- dylaan 260, telefoon 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WASSENAAR - Aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is deze week door Rijkswaterstaat een aantal jonge bomen geplant. Het betreft hier jonge beuken en iepen. De nieuwe aanplant dient ter vervanging van een aantal bomen dat vorig jaar aan de Rijksstraatweg werd gerooid, vanwegen de slechte conditie van het Man (34) krijgt ladder op hoofd LEIDEN - Een 34-jarige van Everdingen is gisteren met ernstige hoofdwonden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Tijdens werkzaamheden aan de bovenleiding van de spoorlijn viel de ladder, die hij wilde ver plaatsen, op zijn hoofd. Dit ge beurde rond 11.00 uur ter hoogte van de Oegstgeesterweg. De Eer- ste-Hulpwagen kon via het fiets pad langs het spoor de gewonde bereiken. WASSENAAR - In de expositie ruimte bij het Wassenaarse Sportfondsenbad wordt dit weekeinde een tentoonstelling gehouden met werk van de Was senaarse beeldende kunstenaars. De expositie is gisteravond ge opend door de amateur-toneel vereniging Dialoog met een ac tuele schets. Vanavond is de expositie open van 19.00 uur tot 22.00 uur. Zaterdag en zondag kan iedereen er terecht van 11.00 uur tot 17.00 uur. De deelnemende kunstenaars zullen zóveel mogelijk tijdens de ope ningsuren aanwezig zijn. Er zijn onder andere aquarellen, zeef drukken, tekeningen, schilderij en, foto's en kreamiek te bezich tigen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2