Ashram - bestuur geeft ouders zaken opening SPECTACULAIRE DIEFSTAL EINDIGDE ROEMLOOS Duizenden baarzen erbij in Zegerplas Hillegom naar Noord-holland? Een uurtje lekker uitslapen als verjaardags cadeautje Wethouder beschuldigd van slecht beleid j VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 LÉIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - Wat die nacht een spectaculaire diefstal had moeten worden, liep uit op een expedi tie met een roemloos einde. Drie Zaan dammers hadden in Alphen aan den Rijn een oplegger buitgemaakt met als lading beeld- en geluidsapparatuur en onderdelen van scheepsmotoren, waarvan de totale waarde op 250.000 gqlden wordt geschat. Maar ver kwa- mèn ze niet. In de bocht bij de Albert Schweitzerbrug op de Eisenhowerlaan in Alphen kantelden de truck en de oplegger. Was het een georganiseerde container diefstal, zoals er de laatste maanden wel meer worden gepleegd9 Of hadden de drie Zaandammers in de nacht van 14,op 15 september van dit jaar „een uit de hand gelopen bravourestreek" uit gehaald, zoals de raadsman van twee van de drie het uitdrukte? Vragen waarmee de rechtbank in Den Haag zich gisteren bezighield. Zonder het antwoord erop te vinden. Misschien weet ene Evert er meer van. Evert heeft een rol op de achtergrond gespeeld bij de uitvoering van de diefstal. Evert wist hoe hij de buit zou kunnen slijten en Evert wist ook wat er met de opleg ger zou moeten gebeuren en waar dat zou kunnen. Maar Evert zelf is spoor loos. De verhajen die de drie Zaandammers onafhankelijk van elkaar gisteren voor de Haagse rechtbank afstaken, duiden erop dat het idee tot de diefstal in een café in Zaandam geboren is. Daar ont moet de 22-jarige J.J.M. die bewuste avond de 26-jarige beroepschauffeur A.D. Deze vertelt M. wat hij die dag zoal gedaan heeft. Op die manier komt M. te weten dat D. op een industrieterrein aan de Rijnhavenkade in Alphen aan den Rijn een oplegger heeft neergezet met als lading 875 dozen, gevuld met geluids- en beeldapparatuur. M. heeft er meer dan normale belangstelling voor. hij ziet een mogelijkheid om iets van zijn vele schulden af te lossen. Hij wil naar Alphen aan den Rijn rijden en vraagt de eerdergenoemde Evert diens auto te leen. Evert weigert in de weten schap dat M. geen rijbewijs heeft. Maar D. weet een oplossing: zijn buurman, de 21-jarige J.V. wordt uit bed gebeld. Hi j is bereid, tegen een aardige vergoe ding (8000 gulden en een kleurentele visie) om M. naar Alphen aan den Rijn te rijden. Maar eerst keert het trio terug naar het café. Daar heeft M. nog een gesprek met Evert. Teruggekomen in V.'s auto. blijkt hij van gedachten veranderd: niet slechts een deel van de apparatuur heeft zijn belangstelling maar de op legger met de volledige lading. Om die te kunnen vervoeren hebben ze een truck nodig. Beroepschauffeur D. schiet M. andermaal te hulp: hij weet in Zaandam een terrein waar trucks staan en kan hem ook vertellen waar de sleu tels liggen. Met M. in de gestolen truck (een diefstal die niet bij de politie is aangegeven) en D. en V in de perso nenauto koerst het drietal richting Al phen aan den Rijn. Op het industrieterrein aan de Rijnha venkade manoeuvreert M. onhandig met dé truck en de oplegger. V. wil ei genlijk niets met de diefstal te maken hebben en blijft in de auto. D. aarzelt, maar geeft M. toch de nodige aanwij zingen hoe de truck en de oplegger te bedienen. Ver komen ze niet. M. neemt de bocht bij de Albert Schweitzerbrug te ruim: truck en oplegger kantelen. D en V., die met de personenauto voor de truck uit rijden, zien dat, keren en rammen in hun haast een lantaarnpaal. M. klimt uit de truck en stapt, zonder buit, in de personenauto. De nieuws gierigheid wint het van de haast het trio keert even later terug naar de plek des onheils. waar de politie inmiddels is gearriveerd. Ze rijden vervolgens naar een sloperster rein in Zaandam. Daar heeft M. een af spraak met Evert. De lading zou er op geslagen kunnen worden en de opleg ger zou er kunnen worden verbrand. Maar wie er ook op het slopersterrein is: geen Evert. Korte tijd later worden de drie Zaandammers in hun woon plaats betrapt bij een poging tot inbre ken. De politie ziet dezelfde personen auto die eerder in Alphen aan den Rijn is gesignaleerd. „Ik was in mijn dronkenschap op dat idee gekomen", verklaarde M. gisteren zijn gedrag. „Ik wilde eerst niet mee doen, maar toen ik een goed potje bier op had wel", zei D. De president van de rechtbank, mr. Van Goethem raakte er niet van onder de indruk: ,,Veel ver dachten zijn in de loop van de tijd steeds dronkener geweest". Was het dronkenschap, of een vantevo- ren georganiseerde misdaad? Waarom belde chauffeur D. die dag tot twee maal toe zijn baas met de mededeling dat hij weigerde om de oplegger ook met onderdelen van scheepsmotoren te laden? „Ik vond het niet verant woord". zei hij gisteren. Of was het (opperde de president) om later de diefstal van de beeld-en geluidsappa ratuur te vergemakkelijken? „Ik vind het niet verantwoord om scheepsmo toren op kleurentelevisies te laden", hield D. vol. De scheepsmotoren zaten 's avonds wel bij de lading. En wie is Evert9 D. en V. kennen hem niet, hebben alleen M. met Evert zien praten. En M „Ik ken hem uit de kroeg, van gezicht, en ik weet dat hij Evert heet". Maar Evert wist wel dat M. geen rijbewijs heeft. „Evert kent mij misschien beter dan ik hem ken", meende M. De officier van justitie mr. Dek eiste te gen M. tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Diens raadsman, mr. Snijders, pleitte ervoor om de straf te beperken tot de tijd dat M. al in voorarrest heeft gezeten: twee maanden. Hij schetste M.'s jeugd als een moeilijke: in de steek gelaten door zijn ouders belandde hij in kinderte huizen en later bij adoptie-ouders. met wie hij tiet slecht kon vinden. Hij is gemakkelijk te beïnvloeden, aldus mr. Snijders, en dat kan in het milieu van de gevangenis kwalijke gevolgen heb ben. Tegen D. eiste de officier dezelfde straf. Mr. Snijders vond dat D. in ieder geval een lagere straf dan M. zou moeten krijgen, omdat laatstgenoemde (erkent hij ook zelf) als hoofdschuldige kan worden aangemerkt. Gevangenisstraf brengt het risico met zich mee dat D. werkloos wordt. Tegen V. eiste de offi ciervijf maanden gevangenis, waarvan twee voorwaardelijk. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Teilen vol baarsjes werden gisteren leeggekieperd in de Zegerplas te Alphen. Binnenkort worden er ook nog jonge karpers uitgezet. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zegerplas is sinds gisteren zo'n 5000 "één-zomerige" baarzen rijker. De jonge visjes, gekweekt in de Flevopolder door de Organisatie ter verbetering van de Binnenvisserij, zijn in de Alphense recreatie- plas uitgezet ten behoeve van de sportvissers van de Hengel sportvereniging Alphen, met zo'n 1250 leden één van de grotere visclubs. De 5000 baarsjes krijgen nog gezelschap van een serie karpers, die binnenkort in de Zegerplas zullen worden uitgezet. Eerder is al een lading snoekbaarzen in do plas omgekeerd. "Voer" genoeg dus, voor de sportvissers in de Zegerplas. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een uurtje lekker uitsla pen. Dat was de surprise die kinderen en collega's gister ochtend hadden bedacht voor schoolhoofd W. Visser van de christelijke lagere school De Rank in Koude kerk. Het jarige schoolhoofd (sinds gisteren 45) kreeg rond kwart voor negen te horen dat-ie weer naar bed mocht gaan. Maar dan wel het bed dat voor de deur stond, klaar om hem over straat naar het naburige schoolgebouw te transporteren tot vermaak van de leerlingen en de col lega's. Visser, ook al was hij niet van plan gehoor te geven aan het verlangen dit in pyama te doen, werkte mee, gewend als hij is aan een dergelijk onthaal op zijn verjaardag. Vorig jaar bijvoorbeeld werd hij op een draagstoel gezet. De Rank heeft zo zijn tradities, al zal schoolhoofd Visser daar wel het zijne van denken Hoofdonderwijzer W. Visser uit Koudekerk in een wat onge bruikelijke positie: zijn leerlin gen verblijdden hem gisteren met een wel heel speciaal ver- jaa rdagscadea utje. problemen werd gewerkt en ten tweede omdat het bestuur meen de dat de rechtspositie van de di rectieleden werd bedreigd. Het bestuur gaf dan ook op 29 mei van dit jaar aan de directieleden schriftelijk de opdracht niet aan deze actie mee te werken. Alleen de bewuste rector en conrector legde deze opdracht, aldus het bestuur, naast zich neer. Waarna het bestuur een maand later (op 26 juni) aan beide directieleden op de hoogte stelde van het voor nemen tegen hen disciplinaire maatregelen te nemen, "na ver geefse pogingen om tot een ver gelijk te komen" Voorwaarden Op 30 oktober j.l. heeft het bestuur dat voornemen tot uitvoering ge bracht met het besluiten tot voorwaardelijke schorsing van de conrector en voorwaardelijk ontslag van de rector. Een maat regel die inhoudt dat rector en conrector onvoorwaardelijk ont slagen respectievelijk geschorst worden als zij zich komend jaar: schuldig maken aan de door het bestuur genoemde vorm van plichtsverzuim en zich niet verder schikken en ge dragen overeenkomstig de (wet telijk) vastgelegde posities van schoolleiding en bevoegd gezag. Volgens het bestuur vloeit uit deze voorwaarden voort dat rector en conrector zich niet langer dienen te beroepen "op een vermeend mandaat van de plenaire verga dering van docenten" (gedoeld wordt op het feit dat de meerder heid van de docenten de rectoren conrector steunt in hun houding). Het bestuur wijst erop dat de zo genaamde „plenaire vergade ring" van docenten (alle leer krachten bijeen, red.) geen be voegd gezag is en daarom ook niet tussen bestuur en schoollei ding kan staan. De schoolleiding blijft, met andere woorden, in de eerste plaats verantwoording schuldig aan het bestuur. Middenschool Tegenover de ouders verklaart het bestuur tenslotte dat het de ge troffen maatregelen wel moest nemen op grond van zijn verant woordelijkheden voor het on derwijs en ten opzichte van de buitenwacht. "Wil het Ashram college garant staan voor goed onderwijs en de mogelijkheden tot een verant woorde middenschool veilig te stellen, dan mogen visies en uit gangspunten van enkelingen niet bepalend zijn, niaar zal de school gedragen moeten worden door een breed draagvlak, waarbij van alle betrokkenen bereidheid kan worden gevraagd om in open overleg mede de identiteit en de doelstellingen van de school te bepalen", aldus het bestuur, dat aan de directie en docenten van het Ashram college opdracht heeft gegeven het onderwijs 'op normale wijze voort te zetten' en dat voortdurend contact onder houdt met de inspectie "die de gang van zaken nauwlettend volgt". (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het kabinet vindt dat de gemeente Hillegom bij een splitsing van Noord-Holland in tweeén bij het zuidelijk deel van deze provincie moet worden ge voegd. Dit blijkt uit de Vraagpuntennota over provinciale herindeling die minister Wiegel (binnenlandse zaken) dezer dagen naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De minister maakt zich daarin, zoals eerder gemeld, sterk voor de vorming van voorlopig twee nieuwe provincies: Rijnmond en Twente. Indeling van Hillegom bij een nieuwe Noordhollandse provin cie is overeenkomstig de wens van het gemeentebestuur, maar tegen de zin van de meerderheid in het Zuidhollandse college van Gedeputeerde Staten. Wel heb ben G.S. zich op het standpunt gesteld dat over de indeling van Hillegom met het provinciaal be stuur van Noord-Holland te pra ten zou moeten zijn. Een minder heid binnen het dagelijks bestuur van Zuid-Holland was van meet af aan bereid zich te schikken naar de wens van Hillegom om naar Noord-Holland over te gaan. Dat Zuid-Holland in tweeen wordt gedeeld is overeenkomstig het standpunt dat Provinciale Staten daarover in meerderheid hebben ingenomen. De grens moet vol gens het kabinet net zo zijn, als door de provincie was geadvi seerd: de noordgrens van het huidige Rijnmond en vervolgens de Lek. Aan de nieuwe provincie Rijnmond moeten de Gelderse gemeenten Vuren en Herwijnen worden toegevoegd. Goeree- Overflakkee wordt, zo stelt het kabinet voor, bij Zeeland inge deeld. Tot ongenoegen van de Zuidhollandse gedeputeerde Boone, die van mening is dat dit eiland veel mert- op het noorden dan op het zuiden is georiën teerd. NOORDWIJKERHOUT - Het raadslid M. Kuijper van d'66 is maar weinig gecharmeerd van de democratische kwaliteiten van wethouder P. Heemskerk (WD). Hij beschuldigt de wethouder er van schijndemocratie te hebben bedreven. Met name bewoners van de Anens- straat, zo schrijft d'66 m de be schouwingen van de gemei nti begroting, dreigden het slachtof fer te worden van de ondemocra tische woonerf-ideeen van de wethouder. "De bewoners heb ben niet geaarzeld in beroep te gaan. De wethouder trok zich toen tactisch terug. Natuurlijk, want als bekend zou zijn gewor den dat hier in dit soort zaken zo werd gesold met de democratie, dan zou de gemeente onverwijld hebben verloren. De nota die ik hierover al geschreven is nooit in discussie gekomen en ligt nu op de bodem van de onderste la van het bureau van de wethouder' aldus het raadslid Kuijper. In zijn beschouwingen haalt het raadslid een aantal citaten aan van wethouder Heemskerk, waaruit volgens Kuijper blijkt dat de wethouder het niet zo nauw neemt met de inspraak en democratie "Het wordt tijd dat de wethouder er achter komt dat het beginsel "alles voor het volk. niets door het volk" al sedert 150 jaar een achterhaald beginsel is" aldus Kuijper. D'66 kent een zeer hoge prioriteit toe aan de aanleg van kabeltele visie in de zogenaamde onrenda bele en super-onrendabele ge bieden De aanleg van kabeltele visie in die gebieden kan volgens het gemeentebestuur alleen wor den verwezenlijkt als de onroe rend goed-belasting wordt ver hoogd. Er moet volgens Kuijper een fonds komen waaruit de aanleg wordt betaald. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ernstige verontrusting van ouders over de begeleiding van leerlingen en het kli maat op school, klachten vanuit het maatschappelijk werk, de geestelijke gezondheidszorg en de Alphense huisartsen: die situatie, gevoegd bij een steeds groeiend conflict tussen bestuur en (een deel van de) schoollei ding is de oorzaak van de crisis waarin het Ashram college in Alphen momenteel verkeert. De conclusie kan althans getrok ken worden uit de brief die liet bestuur van de katholieke scho lengemeenschap gisteren stuur de aan alle ouders. Zoals wij gis teren al meldden heeft het schoolbestuur daarmee het stil zwijgen tegenover de ouders van de 1400 Ashram-leerlingen ver broken. Het schoolbestuur doet dit, "nu de problematiek in de publiciteit is gekomen en de po larisatie het onderwijs in gevaar brengt, zodat het bestuur zich gedwongen voelt zich recht streeks tot alle ouders te wenden, daarmee opening van zaken te geven en verantwoording af te leggen" Volgens het bestuur hebben de in terne problemen en het verslech teren van relaties al in 1977 en 1978 geleid tot extra aandacht van het bestuur. "Bovendien werd het bestuur in toenemende mate door ouders en'toeleveren de basisscholen alsmede door de inspectie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen op zijn veratwoordelijkheden aan gesproken", zo laat het bestuur de ouders weten. In de brief grijpt het bestuur vooral terug naar een schrijven van die inspecteur, gedateerd op 24 april 1979, waarin het het bestuur aan spreekt over de onrust- en be- zorgheid die ouders hebben geuit. "Opvallend daarbij is de, naar het oordeel van de inspec teur, ernst waarmee ouders ui ting geven aan het sterke ver moeden dat de opvattingen wel ke hun kinderen in de lessen ver nemen op zijn zachtst gezegd af wijken van heersende opvattin gen in de gezinnen", aldus het be stuur, dat zich achter het oordeel van de inspecteur schaart. Eén en ander leidde volgens het be stuur vooral vanaf het begin van dit kalenderjaar (1979) tot een snelle groei van de tegenstellin gen. "Binnen de verdeelde direc tie (de uit rectoren bestaande schoolleiding, red.) was geen ge zamenlijke bereidheid en open heid te vinden om in overleg met het bestuur aan de bestaande problemen te werken", is de con statering van het schoolbestuur "Enkele leden van de directie weigerden om met het bestuur te spreken over de identiteit en de schoolgrootte. Verder ontstond er een ernstig ver schil van inzicht tussen bestuur en rector Chamuleau en conrec tor Van Casteren over de aanpak van gerezen problemen met de sectie beeldende vorming", zo vervolgt het bestuur, dat ook nog rept over "een diepgaand conflict tussen bestuur, rector en conrec tor over de behandeling van klachten over het project sek sualiteit" Volgens het bestuur weigerde de rector herhaaldelijk de verant woordelijkheid daarvoor te wil len dragen en het bestuur de ge vraagde opheldering te geven Dieptepunt De situatie verergerde en leidde naar een dieptepunt, toen, naai de mening van het bestuur, "de overige leden van de directie door rector Chamuleau en con rector Van Casteren werden ge dwongen verantwoordingen af te leggen over hun functioneren als directielid in de vergadering van docenten". Het bestuur bestem pelt dit als een actie van rector en conrector tegen de overige leden van de directie en achtte dit on toelaatbaar. Ten eerste omdat er door een begeleidingscommissie van buiten de school aan de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29